Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CRT TV - křivící se obraz a možnost opravy

DrFreeze (2)|13.12.2012 15:13
Ahoj všichni,

je mi jasné, že udržování v provozu CRT (zn. OVP) se mnohým může zdát až směšné, ale beru to tak, že čím později rodičům tahle telka odejde, tím lepší si pak budou moci dovolit LED :-)
A hlavně mám podezření, že se jedná o banalitu. O co jde: některé skupiny řádků ujíždějí do stran, a to hlavně jako reakce na kontrastní svislý přechod - např. zobrazení světlého obdélníkového menu set top boxu na tmavém pozadí vypadá jako pomačkaná plechovka, resp. svislé hrany jsou hodně rozhozené. Zkoušeno se dvěma různými STB.

Myslím si, že by to mohlo být např. vyschlými elyty ve vychylovacích obvodech. Určitě se nejedná o atypickou závadu a pokud se zde pohybují staří CRT praktici, snad mě nakopnou správným směrem :-)
Má cenu pídit se po schematu? Zkušenosti s pájkou mám bohaté, vlastním i 5MHz osciloskop, takže pokud by se jednalo pouze o výměnu nějakých pasivních součástek, zvládnu to určitě sám. V případě nutnosti rozsáhlejší opravy ocením i bližší informace, protože je vždycky lepší jít do servisu informovaný (nemám totiž žádného známého a spolehlivého televizáka).

Zdraví Petr
Retiree (659)|13.12.2012 17:17
mirekv (7169)|13.12.2012 19:40
Odpověděl sis sám, vyschlé elyty. Ovšem za tu práci s identifikací a výměnou to nestojí, navíc elyty nejsou moc levné.
DrFreeze (2)|14.12.2012 08:18
Díky moc za obě odpovědi!

eBastlirnu už prolízám. Co se týká elytů konkrétně, tak je zkusím zkontrolovat vizuálně. Cena je samozřejmě relativní. Desítky korun jsou akceptovatelné nehledě k tomu, že to celé beru trochu jako výzvu a taky je to o tom, že pokud se to podaří, budu přesně vědět, co jsem s tím dělal, což mi žádný servisák nikdy neřekne (ale nehážu všechny do jednoho pytle).
mirekv (7169)|14.12.2012 09:58
Bastlírna je dobrá, ale neznalý se tam dříve ztratí, než něco najde. Schválně napiš, jak jsi dopadl, bez nějakého osciloskopu nebo alespoň měřiče elytů nevím, v těhle TV je elytů jak nas... :-D
erik555 (776)|16.12.2012 13:48
[QUOTE=DrFreeze;435933]Ahoj všichni,

je mi jasné, že udržování v provozu CRT (zn. OVP) se mnohým může zdát až směšné, ale beru to tak, že čím později rodičům tahle telka odejde, tím lepší si pak budou moci dovolit LED :-)
[/QUOTE]
Alebo rodicom s telkou odidu aj oci a mozog (50Hz CRT?). Lepsie LCD LED uz nebude potom cim vychutnavat. A ci o tu "lepsiu" LCD LED aj stoja...to uz v takom veku hadam neriesia/neporovnavaju HD filmy s DVD filmami :D. Zaujimava tvoja uvaha o drzani pri zivote CRT TV 50Hz :D
mirekv (7169)|16.12.2012 18:03
Na obranu DrFreeze musím podotknout, že ještě hodně lidí má CRT TV. A je třeba říct, že skutečná hodnota je nižší než užitná. Je to, jak když na horách ztratíš čepici skoro prožranou moly, ale ztráta tě stojí jak cena té nové. Takže je třeba pořádně uvážit, jestli je třeba investovat do nové TV nebo do opravy.
erik555 (776)|16.12.2012 18:58
[QUOTE=mirekv;436352]Na obranu DrFreeze musím podotknout, že ještě hodně lidí má CRT TV. [/QUOTE]
Ked clovek pobudne sledovanim TV max.2 hodky denne, tak ich chapem, ze sa im nechce este investovat do novej TV...az kym ta TV "nezdochne". Ale ked clovek pozeranim CRT TV 50Hz stravi niekolko hodin denne, tak ho uprimne lutujem.
jiri.svethardware (2)|3.11.2014 00:16
[QUOTE=erik555;436360]Ked clovek pobudne sledovanim TV max.2 hodky denne, tak ich chapem, ze sa im nechce este investovat do novej TV...az kym ta TV "nezdochne". Ale ked clovek pozeranim CRT TV 50Hz stravi niekolko hodin denne, tak ho uprimne lutujem.[/QUOTE]

Dovolím si nesouhlasit. Pokud není crt obrazovka vysvícená, žádný obraz lcd či plasmy se jí nevyrovná. Pominu-li rozlišení samosebou. U plasmy je černá alespoň trochu černá. U lcd je to hrůza a kazí to oči mnohem více.

Pro účely důchodců je stará kvalitní a plně funkční crt k nezaplacení. Kdyby to šlo, doporučoval bych počkat na OLED technologii, až bude běžně dostupná. Ta je nyní hodně drahá. Jednou však pošle plasmy a LCD-éčka do kytek.
vivid.sk (11472)|3.11.2014 00:25
[QUOTE=jiri.svethardware;498824]U lcd je to hrůza a kazí to oči mnohem více. [/QUOTE]
Kedy si videl naposledny poriadne LCD?

A ktore CRT ma lepsiu ciernu aspon tak, ako dnesne priemerne LCD ?

Mali by sa zrovnavat adekvatne zdroje signalu, pre kazdu technologiu. Pusti si HD do HD televizie a vedla postav stare CRT, myslim ze velmi rychlo pojde CRT z domu (vsetky tri technologie mam moznost stale vidiet, nezabudol som ako vyzera CRT, no na vsetky neduhy CRT sa pri takychto prispevkoch akoby zabudlo a CRT sa z neznamych dovodov prezentuje ako "idealny" obrazovac - co je nezmysel. Idealny zobrazovac je CRT len pre nizkokvalitny SD signal s nizkym bitratom a la Slager TV. Tam naozaj CRT exceluju - nevidis ziadne artefakty).
mirekv (7169)|3.11.2014 05:05
Dlouho jsem nechápal, proč se tvrdí, že u LCD černá není černá, protože mi připadá proti CRT jako uhel. Pak mě jednou napadlo večer zhasnout světlo! :-D (což normálně nedělám, takže tuto otázku nemusím řešit). Fascinují mě lidi, kteří se na TV dívají potmě a to se teprve kazí oči!
RoPo (6061)|3.11.2014 08:23
[QUOTE=mirekv;498830]kazí oči! [/QUOTE]

Takto se oči v žádném případě nekazí. Jen dojde k dřívější únavě očí. To stejné jako "nečti si při baterce pod peřinou". "Efekt" únavy očí je zcela stejný.
jiri.svethardware (2)|3.11.2014 10:58
[QUOTE=vivid.sk;498826]Kedy si videl naposledny poriadne LCD?

A ktore CRT ma lepsiu ciernu aspon tak, ako dnesne priemerne LCD ?

Mali by sa zrovnavat adekvatne zdroje signalu, pre kazdu technologiu. Pusti si HD do HD televizie a vedla postav stare CRT, myslim ze velmi rychlo pojde CRT z domu (vsetky tri technologie mam moznost stale vidiet, nezabudol som ako vyzera CRT, no na vsetky neduhy CRT sa pri takychto prispevkoch akoby zabudlo a CRT sa z neznamych dovodov prezentuje ako "idealny" obrazovac - co je nezmysel. Idealny zobrazovac je CRT len pre nizkokvalitny SD signal s nizkym bitratom a la Slager TV. Tam naozaj CRT exceluju - nevidis ziadne artefakty).[/QUOTE]

S tím samozřejmě souhlasím. Není CRT jako CRT. Poslední řady byly dělány do obchodních řetězců. S řady ku-vítek, včetně té černé. Já mluvím o televizích, za které se kdysi dávno utratilo hodně peněz. Opravdu - věřte mi - když zhasnete a porovnáte obraz z kvalitního počítačového monitoru, LCD televize a kvalitní crt televize, tak jednoznačně, nekompromisně a naprosto dokonale zobrazuje černou ta CRT televize. Mí prarodiče mají kvalitního Panasonica, kupovaného ještě v Tuzexu - a stále je v super kondici. Takové televize se nikdo jen tak nezbavuje. Rozlišení seniorům stačí - na jejich dechovkové odrhovačky.
Viděl jsem u známých CRT televizi v garáži - HUNDAI - byla koupená v internetové akci, byla to ta nejdražší a největší CRT televize, co se v tu dobu dala koupit. Bylo to v době, kdy trh začaly plnit LCD-éčka. Stála po slevě z 5800 Kč -> 1800 Kč!!!! (.. s rezervou, kámoš někdy kecá :-P)
Právě kvůli této televizi píšu. To je právě šmejd, o kterém hovoříte i vy - v noci zhasnete a ono to svítí šedě, místo absolutní černé, jak se od crt očekává (úmyslné ku-vítko, aby si tehdy lidé mysleli, že je to normální a aby podpořili prodeje LCD, kterým se tehdy moc nevěřilo). Ten HUNDAI však má dobrý zvuk a dvb tuner. Kámoš si tam v garáži při opravě aut pouští různé klipy, občas rádio. Po dvou létech provozu se mu uprostřed obrazovky horizontálně zúžil obraz - a vypadá jako zmáčknutá plechovka. Vypadá to hrozně a má strach, aby to nevyhořelo - už asi tak tři - čtyři roky se ten obraz stále utahuje. U rohů je normálně široký.

Tak se zajímám, jestli s tím má někdo zkušenosti, jestli to opravoval. Já mám podezření na elektrolyty od začátku. Je to obvyklé Ku-vítko. Dle mého názoru by to měly být nějaké velké a měly by být viditelně vyduté. Jenže ty velké byly vždy drahé. Tak než nabídnu kámošovi opravu a než do toho vlezu, tak bych rád věděl, kolik to stojí. Nerad bych se ztrapnil nějakými sliby. Nakonec to stejně skončí tak, že se do toho podívám alespoň ze zvědavosti.
mirekv (7169)|3.11.2014 12:22
Není pravda, že to musí být velký elyt, často to bývají malé elyty v řádu 1-10 mikro v signálové, tedy ne filtrační cestě a na nich není vidět nafouknutí. Chce to najít oblast daného obvodu a zkoušet, jednoduchá metoda je prostě ze strany spojů dočasně připájet nový elyt a co to udělá. I osciloskopem se to dá zjistit (pozor, přepnout na střídavý vstup), na obou nožičkách musí být téměř to samé.