Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Cukající video

BEPE (539)|4.12.2012 18:16
Nevím jestli jsem se trefil do správné sekce, ale zajímala by mne problematika plynulého zobrazení videa jak via projektor, tak via TV. Abych to upřesnil. byl jsem teď o víkendu na jedné soutěžní přehlídce a tam jsem registroval u dost filmů, že obraz jakoby pocukával a to zejména při pohybu kamery (švenk) a to hlavně vodorovném. V některých případech dokonce jakoby se dolní polovina obrazu o něco zpožďovala. V čem byste viděli příčinu. Projektor, jak jsem postřehl při zobrazení parametrického nastavení, byl ve formátu 1280 x 720 (teď si nejsem jist zda i nebo p), ale všechny filmy byly z DVD. Mohl by to ovlivnit datový tok při nastavování při masteringu DVD? Pokud ano, jaký by byl optimální datový tok? Vím, že čím je nižší tím je i horší kvalita zobrazení, ale na druho stranu má osobní zkušenost je, že když jsem nastavil "příliš" vysoký datový tok (přes 9 Mbps), tak se mi to na DVD přehravači sekalo. Přitom na počitadle samozřejmě bez problému. Osobně dělám autoring v Adobe Encore, kde je u DVD možnost nastavená datového toku 6 - 9,4 Mpbs (používám 8 Mbps) a u BD 15 - 40 Mbps (používám 25 Mbps). Doma s projekci nemám problém, ale zajímalo by mne při veřejné projekci, kde by mohl být zakopaný pes, protože z mého pohledu je takové pocukávání docela nepříjemné, rušivé.
vivid.sk (11472)|4.12.2012 21:01
[QUOTE=BEPE;434760]V některých případech dokonce jakoby se dolní polovina obrazu o něco zpožďovala.[/QUOTE]
Tzv tearing. Predpokladam, ze ak to niekto pustal z PC, ktore bezalo na 60Hz, tak tento jav mohol nastat (a este s blbo nastavenym/nenastavenym synchrom na GPU).
Pokial je to tento pripad (vid obrazok pri linke), ide o diletantstvo hrubeho zrna.


Na PC sa s tymto da stretnut napriklad pod XP a flashom - napr. youtube (v kombinacii s niektorymi tymi GPU).
ai (2993)|4.12.2012 22:42
ja mam i5, win 7 pro 64bit , zadne GPU, kartu nemam (k cemu, ze jo :-) ) a mam ty same problemy, klasicky tearing, zapnute Aero ve Windowsu to odstrani, podle me to je Microsoft problem, je to tak ?
vivid.sk (11472)|5.12.2012 00:29
na Win7 s normalnym playerom (MPC HC / XBMC) a nastavenym synchrom nemozes mat tearing. Resp som sa s nim este nestretol na mojich strojoch. Aj ked pri intelackej grafike - nikdy nehovor nikdy :D

Nie je to problem microsoftu, ide o to, ze refresh gpu nie je synchronny s tym, co zobrazuje player (obzvlast, ak pozeras 24/25/50fps zdroj na monitore s 60Hz refresh rate). V drivroch pre GPU sa to da casto vidiet v moznosti nastavenia (v-sync / wait for vertical refresh / atd ....)
ai (2993)|5.12.2012 00:41
[QUOTE=vivid.sk;434809]obzvlast pozeras 24/25/50fps zdroj na 60Hz monitore rovnakym refresh rate[/QUOTE]
Aha, ze se zminujes, ted jsem si to overil, nedela to u mych videi , ktere jsou 30p, tak super, takze to je integrovana grafika , co to zpusobuje ?
BEPE (539)|5.12.2012 13:27
Takže prima, teď už vím co to je a jak může vniknout tearing, a jak je to potom s tím datovým tokem při masteringu?
vivid.sk (11472)|5.12.2012 21:26
[QUOTE=ai;434811]co to zpusobuje ? [/QUOTE]
Uz som to pisal.
Tu mas kompletne "original" vysvetlenie.

[QUOTE=BEPE;434859] jak je to potom s tím datovým tokem při masteringu? [/QUOTE]
Ten na tento jav nema ziadny vplyv. Nizky (nedostatocny) datovy tok ti pri DVD rozstvorcekuje scenu, ale tento druh artefaktu pozname vsetci.
ai (2993)|6.12.2012 01:09
Ja si myslim, ze to je windows problem , kdyz zapnu Aero, coz je soucasti windows tak je vsechno vpohode, vpodstate jestli je to o bufferingu, tak to v tomto pripade to funguje najednou dobre , nebo muzu zmenit v systemu?
BEPE (539)|6.12.2012 14:30
Tak se mi zdá že jsem na tu "cukaturu" přišel. Trochu jsem zaexperimentoval a zjistil jsem, že to dělá, když je prokládání (interlacing v masteringu) nastavené jako Top Field Bottom, potom se projevuje to zvláštní cukání. Při nastavení Top Field First je přehrávání naprosto plynulé. Takže když se sejde tearing a špatně nastavené prokládání, tak je z toho docela pěkný humus.
vivid.sk (11472)|6.12.2012 14:39
[QUOTE=BEPE;435003]potom se projevuje to zvláštní cukání[/QUOTE]
Ano, to je ale trosku iny jav (casto to vidno v TV novinach, pri preberanych materialoch, ked "strihac" - ergo moderator, nespravne nastavi prekladanie). Potom svenk sklbe pocas celeho zaberu.


[QUOTE=ai;434962]Ja si myslim, ze to je windows problem [/QUOTE]
Nie je to primarne problem windows (resp ten s tym ako OS nema nic, kedze to moze nastat na kazdom OS), len to uz moze mat vyriesene v ramci svojich technologii (Aero). Ale je to tak ako pises, Aero zapina v-sync.
StD (8612)|6.12.2012 16:03
[QUOTE=BEPE;435003]Tak se mi zdá že jsem na tu "cukaturu" přišel. Trochu jsem zaexperimentoval a zjistil jsem, že to dělá, když je prokládání (interlacing v masteringu) nastavené jako Top Field Bottom, potom se projevuje to zvláštní cukání. Při nastavení Top Field First je přehrávání naprosto plynulé. Takže když se sejde tearing a špatně nastavené prokládání, tak je z toho docela pěkný humus.[/QUOTE]
No tady vidíš, že s tím žádný tearing nemá co dělat - to je stará poučka, že pro "zobrazovadlo" [HL]MUSÍ[/HL] být u prokládaného materiálu vždy nastaveno TFF. Pokud je to materiál z kamery (BFF), musí se to zkonvertovat!!!