Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr projektoru + plátna na doma

calvera.jarda (19)|15.11.2012 18:28
Potřeboval bych poradit při výběru projektoru a plátna na domácí kino. Počítám, že filmy budu pouštět z 90% v noci. Mám na to cca. 30-50 tis. Vybral jsem toto pokud je za uvedený peníze neco zajímavějšího typ uvítám. Teď jsem na spodní hranici, jde mě o to když koupím něco dražšího, bude obraz o hodně lepší? Sledovat budu ze vzdálenosti 5m. Foto místnosti v příloze. (za sedackou je postel odkud koukáme). Projektor bude umísten pod stropem.

Vybral jsme projektor:
http://www.alza.cz/epson-eh-tw3200-d192799.htm

Plátno Optoma 106
http://www.optomaeurope.com/ScreenDetails.aspx?ModelType=Manual&PTypedb=Screens&ShowMenu=SC&PC=DS-9106PMG%2b

Na trhu moc velká nabídka roletových není, skoro u všech jsem našel že se hodně kroutí. V mé cenové relaci jsem zvolil toto. Pevnou plochu mít nemůžu, jelikož buduu promítat na zed kde je televize. Pokud máte jinej nápad uvítám. Počítám, že roleta plátna půjde přišroubovat na strop...

Pokud budu projektorem ze stejný vzdálenosti promítat na menší plátno, bude obraz lepší? :)
PB151705.JPG
Pupak2 (328)|16.11.2012 08:27
Pohled na fotku místnosti napovídá,že o projekční technice moc nevíš. S tou světlou malbou zdegraduješ i ten nejlepší projektor o tři generace dozadu. Místo černé budeš mít šedivku a obraz bude nekontrastní.
Provozování projektoru vyžaduje alespoň základní úpravy v místnosti. Tmavý strop (hnědá,nebo lépe tmavší šedivá) a alespoň 3m od plátna tmavší stěny,nebo závěs. Ten u okna by vcelku šel použít. Druhá strana není vidět,ale pokud tam je nějaký tmavší nábytek,budiš.
Roletového plátna se neboj. Pokud koupíš plátno se silnějším podkladem z tkaniny,zvlnění je minimální a zepředu není prakticky pozorovatelné. Vyhni se tenkým plastům bez podkladu. Projektor jsi si vybral na spodní hranici kvality,což vzhledem k rozpočtu je pochopitelné. Problém bude tuhle místnost dobře ozvučit.Pokud se díváš z postele až od zdi,zadní repro zvukový vjem spíše zhorší,než zlepší. Tady by byl ideální soundprojektor od Yamahy (YSP2200, 1100, 800 a pod). Tyhle "hračky" dokáží v tahové místnosti udělat pro domácí kino úžasný zvuk z jednoho místa.
Do 50 tis. se dá už pořídít kvalitní domácí kino,ale chce to dobře vybírat a taky procházet inzertní servery(Bazoš,Hyperinzerce a pod),kde občas najdeš kvalitní věci za rozumné peníze.
Na Ebay se dnes uz dá kolem 50 tis. koupit LCD Sharp 70",který ti poskytne srovnatelný obraz s tím levným Epsonem,i když na 5m by to chtělo 80" a víc. Kvalitní projektor dokáže vytvořit doma opravdové kino,ale něco se tomu musí obětovat. Jinak je lepší jít do větší TV. S nákupem je lepší nespěchat a případně se poradit se zkušenějším člověkem. Peníze se dají vyhodit snadno.
Pytkin (7947)|16.11.2012 08:41
calvera.jarda : ja mam doma lacny projektor , biele steny .. nic neupravene .. premietam na holu stenu .. a je to v pohode .. ano cierna neni cierna .. ale 3m uhlopriecka je 3m uhlopriecka .. tomu sa ziadna telka nevyrovna ..

calvera.jarda (19)|16.11.2012 09:21
Nechci doma dělat žádný větší úpravy, promítat chci opravdu jen za tmy, stejně se dřív jak v 10 domů nedostanu, tzn. do oken žádně světlo nejde. Na druhý straně je lednička :) Taky by mě zajímalo jak můžu mít plátno max. široké, jestli je nutná nějaká mezera ze stran od ledice a od zdi, aby se světlo moc neodráželo. Plátno má 5cm černé okraje... Repro půjde na stojánky a polička půjde pryč.
calvera.jarda (19)|16.11.2012 18:17
Ještě mě napdalo, není lepší variant plátno umístit dále ode zdi, z pohovky stejně koukat nebudeme, koukáme z postele, která je za pohovkou. Že bude viset v půlce místnosti nevadí :)
Nebyl by lepší obraz, když bude plátno blíže k projektoru? Jaká je potom doporučená vzdálenost na sledování 720-1080p filmů pro 120 plátno?
Pupak2 (328)|16.11.2012 19:18
Ono je to o tom,co člověk kdy viděl. pokud neznáš nic jiného,než levný pj na bílou stěnu a poznáš chlapa od ženský,tak asi můžeš být spokojený. Jenže ono to taky může být úplně o něčem jiném. Kvalitní pj poskytne ve správném prostředí dokonalý filmový zážitek a o to jde především,jinak je to jen velký,ale blbý obraz. Jinými slovy vyhozené peníze. Kvalitu TV člověk posoudí snadno v každém obchoďáku,ale s projektorem je to něco jiného.Obvykle ti,co mají levné pj nikdy nic jiného nevideli a tak si chválí to svoje. Kdo si dá limit 20 tis., tak není co řešit, ale za 50 se dá už udělat opravdu slušné kino. Chce to jen trochu snahy. Na 5m vzdálenost je optimální 100" plátno. Větší nemá smysl,pokud nemáš opravdu kvalitní pj. 300 Ansi v ekomódu u levných pj žádnej zázrak na 3m plátně neudělá. Lepší menší a kvalitní,než velký a na prdt. Plátno je rozhodně lepší u zdi,než někde v polovině místnosti.Upřímně-lidi, kteří promítají na neupravenou zeď, by raději neměli dávat začátečníkům rady. Ta plátna se nevyrábí jen pro ozdobu a rozdíl v kvalitě obrazu je rozdíl jedné cenové třídy.
calvera.jarda (19)|16.11.2012 19:24
[QUOTE=Pupak2;432285]Ono je to o tom,co člověk kdy viděl. pokud neznáš nic jiného,než levný pj na bílou stěnu a poznáš chlapa od ženský,tak asi můžeš být spokojený. Jenže ono to taky může být úplně o něčem jiném. Kvalitní pj poskytne ve správném prostředí dokonalý filmový zážitek a o to jde především,jinak je to jen velký,ale blbý obraz. Jinými slovy vyhozené peníze. Kvalitu TV člověk posoudí snadno v každém obchoďáku,ale s projektorem je to něco jiného.Obvykle ti,co mají levné pj nikdy nic jiného nevideli a tak si chválí to svoje. Kdo si dá limit 20 tis., tak není co řešit, ale za 50 se dá už udělat opravdu slušné kino. Chce to jen trochu snahy. Na 5m vzdálenost je optimální 100" plátno. Větší nemá smysl,pokud nemáš opravdu kvalitní pj. 300 Ansi v ekomódu u levných pj žádnej zázrak na 3m plátně neudělá. Lepší menší a kvalitní,než velký a na prdt. Plátno je rozhodně lepší u zdi,než někde v polovině místnosti.Upřímně-lidi, kteří promítají na neupravenou zeď, by raději neměli dávat začátečníkům rady. Ta plátna se nevyrábí jen pro ozdobu a rozdíl v kvalitě obrazu je rozdíl jedné cenové třídy.[/QUOTE]

No u rolovacího plátna do 10tis. moc možností není, na tohle jsem nenašel pozitiva, ale taky ne negativní hodnocení. Takže není lepší dát do prostoru než nacpat mezi bílou zed a ledničku? Projektor by mohl promítat na mešní vzdálenost.. a nebylo by okolo plátna bílo. Opravdu se v tom nevyznám tak hledám informace.
Pytkin (7947)|17.11.2012 00:57
Pupak : ja netvrdim ze to je dobre .. ja tvrdim ze mi to staci .. a som s tym spokojny .. viem si predstavit , ze to moze byt lepsie .. Ale kvoli tomu sa mi nechce prefarbovat steny a tahat kable atd .. projektor stal 26.000 pred 6 rokmi .. kupil som ho , lebo sa mi pacil a celkom je to v pohode .. ked dojde ziarovka , tak kupim daky novy .. dnes uz bude vyrazne lepsi .. Ked raz budeme malovat , tak tam asi dam nejaky nater .. Ale v kazdom pripade .. Som spokojny aj s tym ako to je .. Kazdy ma ine naroky ..
Pupak2 (328)|17.11.2012 08:06
2 Pytkin . Já nikomu neberu jeho názory. Pokud ti to stačí, tak není co řešit, ale je s prominutím hloupost koupit si kvalitní TV za 50 tisíc a dát ji proti oknu, kde se v obrazovce okno zrcadlí a obraz stojí za prdt. Někdo taky prohlásí, že to jinam dát nemůže a že mu to tak stačí. O tom to ale není. Když do něčeho dávám peníze,tak přece očekávám ten nejlepší možný výsledek a nespokojím se se zbytečným kompromisem na úkor kvality.
Obecně je problém v tom,že málokdo navštíví nějaké předváděcí centrum,kde může vidět pj v ideálních podmínkách. Pak by jsi se težko smiřoval s tím, co máš doma. Za 20 let mi prošlo rukama 8 různých pj. Je ostuda,že mi dva roky trvalo, než jsem pochopil,že v bíle natřené panelákové mistnosti kvalitní kino neudělám. Za tu dobu jsem vyměnil 4 pj a obraz se zlepšil téměř neznatelně. Pak jsem si koupil chalupu,kde mám celodřevěnou místnost 6x5m s možností zatemnění. Když jsem v ní prvně pustil pj, myslel jsem,že mi ho někdo vyměnil. Dokonalá černá,nádherný kontrast a živé barvy. V tu chvíli mi došlo, jaká jsem blbka, že jsem roky přehlížel vliv ambientního odraženého světla při projekci. Stačilo jedno dopoledne na úpravy a rázem se kvalita mého kina zvedla o 200%.
Zde platí jedna zásada. Kdo nechce místnost přizpůsobit projektoru,tak ať si ho nekupuje. Je lepší 50 tis. dát za 70" LCD TV, než je vyhodit za pj a promítat v bíle natřené místnosti. Stejné je to s levnými pj. Kdo je provozuje v takových podmínkách jako ty,nikdy by kvalitu lepšího pj nedocenil,protože by se v takových podmínkách nemohla ani uplatnit. Když jsem prvně viděl Avatara na PT-AE4000 se slušným plátnem (Gain 1.1), měl jsem pocit ( a ne jen já) , že je ve 3D, jak úžasně plasticky obraz působil.
Přiznám se,že už roky do kina nechodím, protože popcornová kultura mě opravdu štve, ale známí, kteří občas kino navštíví trdí,že u mě doma si film vychutnají mnohem lépe a kvalita je lepší. Je to pochopitelně o kvalitě celého řetezce. Film není jen obraz,ale i zvuk.
Umístění plátna není rozhodující. U zdi je plátno praktičtější,ale může být v zásadě kdekoli. Při projekci si oko rychle zvykne a nic neruší. Je to spiš o pohodlí. Mám kamaráda,který má rámové 80" plátno se stojanem a napevno umístěný pj. Plátno si před projekcí postaví do prostoru před TV a je to OK. Není to ale tak pohodlné,jako zmáčknout tlačítko DO el. plátna a koukat. Nicméně rámovému plátnu se nic nevyrovná. Donale rovný povrch dává dokonalý obraz bez moire a reflexí. Sám jsem ho používal,tak vím,o čem mluvím.
Pytkin (7947)|17.11.2012 10:19
Ja chapem vsetko co pises.. Aj si uvedomujem vlyv ambientneho svetla.. Mame v studiu miestnost na farebny grading.. Viem ako to ma vyzerat.. Hodim ti sem fotku dakedy..
Ale doma na to nie si sam.. Rozhoduju o tom aj iny.. Obyvacka neni kinosala a projektor pouzivas tak z 5% casu, ktore vtej obyvacke travis.. Takze je to vzdy vec kompromisov..
Moj nazor (overeny mojou skusenostou doma) je ten , ze za 30k kupis slusny projektor, co ti spravi 120" a je to slusne kino.. Aj v neupravenej miestnosti na beznej stene..
kudma611 (702)|17.11.2012 10:54
Súhlas-a je to stále niekde inde ako 70" LCD TV za 50k.Mojej manželke či pustím hd,alebo sd film je jej to jedno,lebo to nerozozná.To isté je zo zvukom.
Ak býva sám môže si maĺovať steny a prispôsobiť matný povrch na strop a podobné srandy potrebné k pohlteniu odraźavého svetla,ale v rodine je to o niečom inom.Financie(nevyhadzovať za zbytočnosti) a steny aby boli takej farby ako sa pačia obom-hlavne manželke.
Takže asi tak-niekedy menej znamená viac.A na pozeranie večer mu postačí aj led projektor acer k330,alebo lg pa70g.Ja za rok som odsvietil 1800 hodín.
Plátno si vyrobil chlapík za 35e - http://www.avsforum.com/t/1405666/lg-pa70g-led-1280x800-700-lumens/720#post_22588132
Pupak2 (328)|17.11.2012 12:15
Ne každá manželka je trubka, které je jedno, na co se dívá a je pro ni důležitější barva stěn v obýváku. Tohle si každý musí řešit sám. Já nejsem manželská poradna, snažím se dávat rady z technického hlediska a na základě svých zkušeností.
Můj první pj bylo DLP 800x600 s SVHS vstupem a droj signálu DVD. I tak jsem z toho byl unešený, byť na plátně od staré promítačky s úhlopříčkou 120cm. Dnes mám pj Epson EH-TW9000 + 100" plátno a musím uznat,že je to přeci jen "trochu" rozdíl.
Mám i prakticky nepoužitý PT-AE4000 od Panasonicu, který jsem si koupil ještě když jsem pobýval ve starém bytě. Oba pj představují ve své třídě špičku a když je srovnám s tím,co jsem měl dřív (AE500,Hitachi, EPSON 860),je kvalita obrazu někde jinde.
Kdo má pocit,že stejný výsledek mu dá LED pj za 10 tis. , má na svůj názor právo. Žijeme v relativně svobodné zemi.
Pytkin (7947)|17.11.2012 18:18
Kudma : ja mam na lampe za 5 rokov nabehanych asi 600 hodin
Pytkin (7947)|17.11.2012 18:20
Pupak: ja som si vyberal manzelku podla inych kriterii, ako jej vztah k zatemneniu.. A priznam sa, ja sam by som nechcel tmave steny v obyvacke.. Kazdy sme proste iny.. Chvalabohu..
kudma611 (702)|17.11.2012 20:35
Pupak nikto od teba nechce manželskú poradňu-len treba byť trochu občas pri zemi.Všeti máme iné nároky a tiež financie.
A dotyčný nejde stavať kinosálu,ale len chce projektor s plátnom do obyváku na večerné sledovanie.Aspoň ja som to takto pochopil a preto aj takto odpovedal.A tvoje odborné znalosti ohľadom projektorov si vážim a cením,aby si ma zle nepochopil.A ak by bola možnosť u zakladateľa tohto vlákna si porovnať 720p led projektor a trebarz ten epson 3200 vo večerných hodinách-vtedy by sa mu ľahšie rozhodovalo.Na pár filmov týždenne určite full hd projektor sa oplatí.Záleži či on rozozná kvalitu z danej vzdialenosti sledovania od plátna.Lebo ak veľmi nie stačil by mu aj 720p-Epson EH-TW480.
calvera.jarda (19)|18.11.2012 10:11
Děkuju, přesně o to mě jde, můj dotaz byl jestli za 30tis je to dobrá volba, ne jak si předělat místnost. Proste musím fungovat v takových podmínkách v jakejch sem.
Takže muj dotaz je v mých podmínkách..
a) epson tw3200 nebo bude videt rozdil kdyz koupim jinej dražší? cca +10tis? Nějakej tip?
b) plátno co jsem vybral je ok, nebo do 10tis jde sehnat jiný lepší?
c) plátno na bílou zed nebo je lepší ho dát na strop blíž k projektoru aby se potlačil vliv bílé?
Děkuju
Pupak2 (328)|18.11.2012 11:10
U projektoru,který jsi si vybral je největší nedostatek absence lensshift (mechanický posun obrazu v obou osách). Lichoběžníková korekce pěkně mrví obraz (i když se určitě najde někdo, komu to nevadí) a pokud máš pj napevno pod stropem, tak
se posunu obrazu nevyhneš. Plátno Optoma není o nic lepší,než jiná plátna za poloviční cenu. Platíš jen tu značku. Na Aukru koupíš el. roletu 100" do 5 tis. v pohodě. Plátno si umísti tak, aby byl obraz od stropu co nejdál. Vliv stěn je výrazně menší.
Jinak stačí 2m hluboký pruh v šířce plátna šedivé barvy na strop, aby obraz by o 100% lepší.
Pupak2 (328)|18.11.2012 11:42
2 Kudma : dotyčný klade otázky, protože o projekční technice nic neví a čeká, že mu někdo poradí jak to udělat dobře a nikoli stejně blbě jak to má on sám doma. Na fóru může otázky pokládat každý, ale radit by měl jen ten, kdo o dané problematice něco ví.
Smyslem není šířit své vlastní omyly, ale znalosti ku prospěchu ostatních. Vypláznout 40-50 tisíc za vybavení a koukat na vyblitej obraz na zdi, to by mě fakt moc nerajcovalo. Na kvalitní kino nepotřebuju temnou jeskyni, ale stačí šedý nátěr na klíčová mista, aby obraz byl o nečem jiném. To pochopí i manželka vybraná podle jiných kritérií.
kudma611 (702)|18.11.2012 12:24
Pupak-Bez opozície nemôźe byť koalícia-hoci aj zlej opozície.Takto by to bol len názor jednej strany.Ty hoci s veĺkými skúsenosťami a dobrými znalosťami a odpoveďmi vnímaš už všetko odborne a po svojom-čo tvoje oči vnímajú a aké majú nároky,ale to 80% ľudí nevidí,alebo lepšie povedané nedokáže rozoznať premietanú kvalitu z tvojho drahého epsonu a epsonu 3200.A pripojiť sa do diskúsie ma tak isto právo hocikto.Píšem len svoje názory ako to vníma obyčjný laik.S tvojímy odbornými odpoveďmi súhlasím-hlavne z odpoveďou #17,ale aj ten lensshift ak má priestor a možnosť umiestniť projektor kolmo na plátno horizontálne a ešte keby aj verikálne bez použitia lichobežnikového skreslenia tak nemá čo riešiť a s tým epsonom 3200 bude spokojný.
calvera.jarda-prajem ti všetko dobré ku správnej voľbe pri výbere projektora.Ja už sa vyjadrovania zdržím-nakoľko mám vraj nedostatok skúsenosti a odpovede sú potom aj mimo témy-pupák má voľný priestor.
Peknú nedeľu prajem.
calvera.jarda (19)|18.11.2012 13:16
Ok, stejně jsem plánoval dělat poličku na zed takže projektor budu moc umístit do středu plátna v obou osách. Plátno 106 namontuju na strop do prostoru, dám ho ne na zed ale bliz k sobe tak ty 4-5m pozorovaci vzdalenost. A pak zkusím možná i něco na ten strop tu barvu. Z boků plátna nebude nic. Třeba by to taková opičárna nebyla :)
Pytkin (7947)|18.11.2012 14:04
Posli potom fotky
calvera.jarda (19)|18.11.2012 14:07
Bude až k Vánocům, ale určitě pošlu.
Pupak2 (328)|18.11.2012 15:08
Pánové promiňte, ale musím ještě reagovat. Když někdo napíše : " já promítám na neupravenou zeď v bíle vymalované místnosti a je to OK", pak už klidně může připojit: " a svítím si k tomu stropním lustrem ".
On by tam asi byl taky nějaký obraz vidět. O tom to přece není. Instalace projektoru není věcí názoru. To může být barva záclon, ale tady platí určitá pravidla a kdo je nedodržuje je buď neznalý,nebo v horším případě ignorant.
To, že je člověk neznalý je normální, a proto jde obvykle vznést dotaz na fórum, kde čeká , že mu někdo poradí, aby se vyvaroval zbytečných chyb a ne aby kopíroval chyby někoho jiného.

Až umístíš na poličku projektor,tak si nejprve vyzkoušej v jaké vzdálenosti ti pj udělá obraz přes celé plátno. Každý pj má jiný zoom faktor, takže se ti klidně může stát,že na se do něj nevejdeš. Je to lepší,než znova přidělávat plátno na strop jinam.
Na velkou vzdálenost to není problém, ale pokud chceš plátno dávat blíž, tak si to rozhodně nejprve otestuj.
calvera.jarda (19)|18.11.2012 17:00
Podle téhle kalkulačky když budu koukat na HD kvalitu tak by to mělo být vzdálené 4,2m což projektor zvládne u 106plátna.
http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancemetric.html
Pupak2 (328)|18.11.2012 17:53
Ono záleží na tom, jestli máš zdroj 4:3, 16:9 nebo 21:9. Je dobré si nechat pro zooming rezervu a zároveň mít plátno ve vyhovující vzdálenosti.
Ten výpočet vzdálenosti je dost subjektivní věc. Ne každému to podle toho vyhovuje. Obecně si lidi volí spíš větší vzdálenost kvůli menší únavě očí.
Krayzie (325)|19.11.2012 07:58
@Pupak2: Ked sa uz do vsetkych navazas, ze zle radia, tak by si aj ty mal zistit fakty pred tym ako budes radit, kedze EPSON TH-EW3200 ma manualny horizontalny aj vertikalny lens shift. Tym som samozrejme vobec nechcel spochybnit tvoje ostatne rady, ale tiez si musis uvedomit, ze nie kazdy ma moznost vlastnej "kinosaly" so vsetkym, co k tomu patri.
Tiez nemam moznost uplneho zatemnenia a preto momentalne nemienim vrazit 3000EUR do noveho projektora (radsej 500 prihodim a kupim si bicykel). Mam EH-TW3200, cierna nie je uplne cierna (ci uz pouzivam "ambilight" alebo nie), steny mam matne hnede, ale strop biely, platno pouzivam ramove. Projektor je OK, ale co mi vadi je problem s auto iris (v priemere kazde 10 zapunutie mi vyhodi hlasku, ze mam kontaktovat servis, zatial som si nenasiel cas to tam odniest) a hlavne v (ne)ostrosti obrazu. Sice nemam s cim porovnavat, ale mam pocit, ze obraz je neostry (slabsia cierna mi vobec nevadi). Kazdopadne za tie peniaze (cca 900 EUR + 400 EUR za 100" ramove platno) by som nekupil TV s porovnatelnou uhloprieckou (pozorovaciu vzdialenost mam 3m). Za 10 mesiacov mam "najazdenych" 700 hodin, pouzivam to na iba filmy (720p/1080p), hry a STV1 HD (liga majstrov a F1). Ked skonci lampa, kupim nieco ine (momentalne by som asi bral EH-TW8100, ale iba ak vyriesili problem s input lagom v porovnani s EH-TW5900, EH-TW6000, EH-TW6100). Na druhej strane, ak budu v dobe dosluzenia lampy dostupne TV s uhloprieckou 80-100" do 2000 EUR, budem vazne uvazovat ci nekupit TV (predsa len je s TV menej problemov).
Pupak2 (328)|19.11.2012 08:52
Jelikož tyhle levné pj moc neznám, díval jsem se na parametry do Alza shopu,kde je uvedeno :

Optické vlastnosti
Keystone-korekura (digitál.): ± 96° (vertikál.) ± 47 ° (horizontál.)
Světlost obrazu: 2000 ANSI Lumen
Poměr kontrastu: 25000:1

Z toho jsem usoudil, že korekce je pouze digitální.
Do nikoho se nenavážím. Pouze nechápu,proč někdo,kdo promítá na neupravenou zeď v bíle natřené místnosti a uznává,že kvalita obrazu (černé) je mizerná, něco podobného někomu radí. To má snad být princip "když to mám blbé já,tak ať to mají i ostatní?".
Tomu vážně nerozumím. Já pouze doporučuji,jak by to být mělo a je věcí jednoho každého,jestli to udělá nebo ne.
Pokud máš bílý strop a plátno do 50cm od stropu,tak ti obraz (černou) mrší právě horní odraz . V běžné místnosti 5x5m se stěny tolik neuplatní. Dole je link na vlákno, kde se tohle téma zevrubně probíralo.
http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1703&t=1173624&st=0&sk=t&sd=a
Krayzie (325)|19.11.2012 09:58
Ako som pisal, "slabsia" cierna mi vadi ovela menej ako (ne)ostrost obrazu. Strop nemozem malovat, resp. aspon zatial som neprisiel na nejake esteticke zakomponovanie inej farby stropu do jedneho otvoreneho a cleniteho priestoru (kuchyna + obyvacka + kutik domacej zabavy). V byte o velkosti 90 m2 su totiz urcite limity. Urcite tam neplanujem zostat a jedneho dna budem mat vlastnu "kinosalu" (uplne by mi stacila miestnost 4x4 na "dne podpivniceneho domu", odhlucnena, pripravena na projekciu a so zakazom vstupu pre navstevy a ine nepovolane osoby - ked pride navsteva, tak nebude predsa pozerat film). Ale dovtedy sa jednoducho musim uspokojit s tym, co mam.
vomic (671)|19.11.2012 21:28
Mohu doporučit toto elektrické plátno http://www.alza.cz/elite-screens-roleta-d129253.htm. Vůbec se nekroutí. Jde s zmíněným projektorem Epson TW3200 propojit 2 linkovým kabelem takže se automaticky spustí při zapnutí projektoru a automaticky zasune po vypnutí projektoru. Nastavit lze tak aby se vysunulo vždy na požadovanou velikost.
Cena plátna velmi příjemná.

plátno jsem jednoduše umístil na držáky poliček 30x30cm z Baumaxu za 50Kč/ks ... díky tomu mě po vyjetí přesně překryje TV umístěnou na zdi.


PS: projektor je super, má výborný lens tedy není problém nastavit přesně jak potřebuješ, má moc hezký obraz a to jsem celkem náročný. Nicméně přiznávám, že ho mám v plánu vyměnit za lepší a za 3D. Ale není to kvůli tomu, že by měl špatný obraz. Jen jsem se namlsal a chci víc :)

moje realizace viz. foto
obrázek 2.JPG obrázek 3.JPG obrázek 1.JPG obrázek 4.JPG obrázek 5.JPG
Pupak2 (328)|19.11.2012 23:40
Vomic: máš to moc pěkně udělané. Jen ta červená malba může přidávat do bílých ploch červený nádech. Jinak je to skoro "vzorové" domácí kino.
Pytkin (7947)|20.11.2012 01:11
[QUOTE=Pupak2;432656]Pouze nechápu,proč někdo,kdo promítá na neupravenou zeď v bíle natřené místnosti a uznává,že kvalita obrazu (černé) je mizerná, něco podobného někomu radí. To má snad být princip "když to mám blbé já,tak ať to mají i ostatní?".
[/QUOTE]
Ja nikomu neradim , ze je to tak dobre .. Len reagujem na tvoje nezmysli :
[QUOTE=Pupak2;432358]Kdo nechce místnost přizpůsobit projektoru,tak ať si ho nekupuje. Je lepší 50 tis. dát za 70" LCD TV, než je vyhodit za pj a promítat v bíle natřené místnosti. [/QUOTE]

To je proste nezmysel a nikdy s tym suhlasit nebudem .. za 1000 EUR si kupis projektor , s ktorym spravis 120" obraz a je to v pohode pozeratelne na beznej neupravenej stene .. A ked je to vypnute , nikto ani netusi, ze je tam projektor .. Kto si potrpi , moze si kupit platno .. Ale stale je to 1000x lepsie na filmy ako mala telka ..
Krayzie (325)|20.11.2012 08:30
@vomic: Velmi pekne ;-)
Pupak2 (328)|20.11.2012 11:57
2 Pitkin: Nebudem tu rozbíhat zbytečné hádky. Omlouvám se,jestli se tě moje odpověď dotkla. Pokud jsi opravdu spokojený s tím,co máš, pak není co řešit.
calvera.jarda (19)|20.11.2012 20:01
Tak plátno už objednaný nakonec Optoma 106 lepší menší dát blíž, než velký dál. A ještě koukám jestli nenajdu něco lepšího než ten TW3200.
vomic (671)|20.11.2012 20:28
[QUOTE=calvera.jarda;432881]Tak plátno už objednaný nakonec Optoma 106 lepší menší dát blíž, než velký dál. A ještě koukám jestli nenajdu něco lepšího než ten TW3200.[/QUOTE]
Určitě najdeš za 2-3x vyšší cenu. Kdyby jsi ale chtěl pár kaček ušetřit, tak jukni do bazaru ... rozhodl jsem se že upgradnu na vyšší level a prodávám svého 3/4 roku starýho TW3200 s pouhýma 111 h. provozu.

Upgrade zvažuji mezi EPSON EH-TW9100 a PanasonicPT-AT600E ... nic mezi tím nemá smysl, pokud chci obraz lepší než ten TW3200 musím minimálně na tyhle.
Tímto bych i rád požádal o radu, který z těch dvou myslíte že je lepší.
calvera.jarda (19)|20.11.2012 20:28
Ještě dotaz, pokud budu poustet film 16:9 je to jasný, bude ohraničený černým okrajem plátna. Pokud to bude 21:9 budu tam mít okraj bílý dole nebo musím plátno tolik nevyrolovat a budu mít bílý nahoře, že? Takže to jde řešit vyrobením něčeho černého nahoru co se nezaroluje když plátno kus zasunu? A projektor se sám přenastaví když bude jiný formát filmu?

Něco jako je u uplně posledního příspěvku na stránce:
http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1703&t=1173624&st=0&sk=t&sd=a&start=15

Myslim teda tu horní část.
vomic (671)|20.11.2012 20:32
[QUOTE=calvera.jarda;432892]Ještě dotaz, pokud budu poustet film 16:9 je to jasný, bude ohraničený černým okrajem plátna. Pokud to bude 21:9 budu tam mít okraj bílý dole nebo musím plátno tolik nevyrolovat a budu mít bílý nahoře, že? Takže to jde řešit vyrobením něčeho černého nahoru co se nezaroluje když plátno kus zasunu? A projektor se sám přenastaví když bude jiný formát filmu?[/QUOTE]

Budeš mít "promítaný" černý okraje dole a nahoře - jako dříve na obyč TV když dávali širokoúhlý film. Je to uplně v pohodě, tedy na mém Epsonu s tím nemám vůbec žádný problém. Počítej že těchto filmů je většína.
Pak je ještě možnost si zdeformovat obraz zoomem nebo přizpůsobením, ale obrazově lepší je nechat ty okraje.
calvera.jarda (19)|20.11.2012 20:38
Tak pak je vyřešeno, koupím TW3200

- - - - doplněno - - - -

A je lepší promítat zezhora dolů, když budu mít strop cca 50 cm nad okrajem obrazu, nebo to nechat napřímo? Tzn. dát projektor mířit doprostřed plátna.
vomic (671)|20.11.2012 20:53
Pokud máš jasno s TW3200 tak ti znovu vřele doporučuji sekci bazar :))
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33562-Projektor-EPSON-EH-TW3200

Já promítám z výšky cca 2,3 m lehce dolů. Imho tento projektor umí díky optickýmu posunu promítat odkudkoliv od stropu po podlahu bez ztráty kvality obrazu :)
Pupak2 (328)|21.11.2012 13:03
[QUOTE=calvera.jarda;432881]Tak plátno už objednaný nakonec Optoma 106 lepší menší dát blíž, než velký dál. A ještě koukám jestli nenajdu něco lepšího než ten TW3200.[/QUOTE]

Jestli uvažuješ o lepším pj, dávám do inzerce Panasonic PT-EA4000. Roční záruka,nasvíceno cca 20 hod. Cena :30 tis. Kč. Bez vady,stav nového projektoru. Celou dobu byl s vyjímlkou pár hodin v krabici.
calvera.jarda (19)|21.11.2012 21:15
Měl bych o pj, zájem poslal jsem SZ
dkdkdk (65)|27.11.2012 22:34
Které 3 projektory byste považovali za jakési další levely, kdy je pozorovatelné zlepšení kvality zobrazování, popř. komfortu ovládání, nastavení..., od Epsonu TW3200? Názor "vomic"e je jasný, tak bych se chtěl ještě zeptat dalších zkušených pánů v oboru ;) 3D není podmínkou, i když v dnešní době se tomu už pomalu nedá vyhnout.
Pupak2 (328)|28.11.2012 09:53
[QUOTE=dkdkdk;433817]Které 3 projektory byste považovali za jakési další levely, kdy je pozorovatelné zlepšení kvality zobrazování, popř. komfortu ovládání, nastavení..., od Epsonu TW3200? Názor "vomic"e je jasný, tak bych se chtěl ještě zeptat dalších zkušených pánů v oboru ;) 3D není podmínkou, i když v dnešní době se tomu už pomalu nedá vyhnout.[/QUOTE]

V LCD je to Panasonic AE4000,5000,6000,8000, Epson TW9000,9100 . Já osobně jsem vždy preferoval Panasonic, neboť dle mého názoru má filmovější obraz,ale je to hodně o kalibraci a plátnu. Výrazný rozdíl proti TW3200 uvidíš jen v dobře upravené místnosti. S bílou výmalbou a promítáním na zeď by jakýkoli dražší pj byly vyhozené peníze. DLP jsem vyzkoušel a pro kino zavrhl. V inzerci mám skoro novou TW9000 za slušnou cenu. Možná by tě mohla zajímat. Zbylo mi rámové plátno 80" a soundprojetor od Yamahy YSP1000. Z těchto komponentů se dá udělat domácí kino hodně slušné kvality jak pro 2D tak i pro 3D.
vomic (671)|28.11.2012 10:08
[QUOTE=Pupak2;433841]
Výrazný rozdíl proti TW3200 uvidíš jen v dobře upravené místnosti. [/QUOTE]
S tímto si dovolím zcela nesouhlasit. :)
Rozdíl uvidíš uplně všude. Už jen proto, že pokud máš špatnou místnost sníží kvalitu obrazu u všech modelů - tvrzení, že dražší modely by byly vyhozené peníze nemůže ze zásady platit, pokud zároveň platí, že ty modely jsou kvalitativně obrazově znatelně rozdílné.

Nicméně souhlasím s tím, že kupovat drahý projektor a promítat na holou zeď jsou vyhozené peníze. Rozhodně to chce plátno a promítat při tmě. Upravená místnot (myslím výmalba) už bych řekl, že je fajnšmekrovina, která rozhodně nemá tak obrovský vliv jak by se mohlo z postu Pupáka znát.

Nicméně potvrzuje to co jsem napsal. Aby to bylo znatelně poznat je třeba dát 2-3x víc než za TW3200. Doporučuji ti koupit ten Epson TW9000 od Pupáka ... je to skvělej kup za ty peníze, škoda že ho dal do prodeje až druhý den potom, když jsem sním probíral jaký projektor koupit a kdy jsem koupil Paňáka 5000 ... už by ho měl prodaný :)
Pupak2 (328)|28.11.2012 11:05
Já ho dal do prodeje, protože jsem dostal závaznou informaci o termínu prodeje a ceně na 75" 4K LCD TV ze které hodlám udělat své domácí kino. I když žádná TV se projektoru nevyrovná, volím to jako kompromis a na pár let jako "konečné řešení". Rekonstrukce chalupy zasáhne prostory mého současného "kina" a bez kvalitního zatemnění 4 oken bych si pj nevychutnal a zejména v létě by to byl problém. Proto jsem po dlouhém váhání přistoupil na variantu 4K TV. Měl jsem možnost jí vidět v reálu a obraz je přeci jen lepší díky téměr neviditelné struktuře (ze 3m).
Pytkin (7947)|28.11.2012 18:04
No.. Na takej telke uz bude vidiet aj travu rast ..
Pupak2 (328)|28.11.2012 20:19
Můžu tě ubezpečit, že TimeScapes natočenej nativně ve 4k je na tom něco naprosto úžasnýho. Nemohl jsem se od toho odtrhnout. Ten člověk, co to točil, je fakt borec.
Nicméně i Prométheus vypadal famózně. Jak jsem poslední rok čekal na OLED,tak musím říct, že 4k mě chytlo mnohem víc. OLED je dobrý tak na anymáky a reklamy.
Bohužel 25000 USD na 84" 4k nemám, ale 6400Euro za 75" 4k LCD už je přeci jen trochu lidštější cena.
Pytkin (7947)|30.11.2012 09:12
Jo jo.. Prajem ti v brzkej dobe vela 4k filmov..
Pupak2 (328)|30.11.2012 17:00
[QUOTE=Pytkin;434137]Jo jo.. Prajem ti v brzkej dobe vela 4k filmov..[/QUOTE]

Není pořeba. Kvalita 1080p upscalovaná na 2160p je viditelně lepší, takže 4k se vyplatí i na běžné BR filmy. Hlavní věc, kde se uplatní 4k je pasiv 3D v 1080p. Tam je rozdíl proti klasické TV s 1080 řádky markantní. Viděl jsem na 4k ve 3D asi 1/3 Prométhea a byl to požitek. Projektor může mít 480Hz panely, ale stejně to bude blikat. V tomhle prostě pasivní 3D vede a na 4k už prokládané řádkování opravdu ze 3m nikdo neuvidí. Ani na hodně kontrastních scénách jsem neviděl duchy.Jediné,kde bych viděl rezervy byla plynulost pohybu v rychlých scénách. Tam pořád 3D za 2D silně pokulhává. Jenže ten předprodukční vzorek,který předváděli,měl jen jeden signálový procesor a výrobní řada už bude mít dva,takže zástupce firmy tvrdil,že tento problém bude odstraněn. Však brzy uvidíme.Leden ukáže.
Navíc pokud budou chtít výrobci 4k dostat do masového prodeje, tak filmy ve 4k půjdou na trh stejně rychle. Dneska se stejně všechno už točí min na 4k, nebo 8k.