Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

kostičky XviD/DivX

tie (18)|7.5.2004 14:12
Je normální, že po jednoprůchodové kompresi v XviD/DivX na bitrate 1200 vznikají po celém obraze kostičky. Jsou velké tak 3x3mm. Zdrojový obraz je MJPEG nahraný z kvalitní nahrávky VHS. Dělal jsem to VDubu(i Mod).
clee (6592)|7.5.2004 16:26
na tuhle bitrate je zazrak ze nemaj 3x3cm.... jo je to celkem normalni...
Anonymous (825)|7.5.2004 17:50
tie: Udělej to v MPEG-2 na Mainconceptu v 512x288x25 a žádný kostičky tam nebudou

Kostičkují více MPEG-4 protože jsou nekvalitní - DivX, XVID, WMV = nekoukatelné !!!
clee (6592)|7.5.2004 19:07
no ze nekoukatelny bych zrovna netvrdil...
stayman (12393)|7.5.2004 20:39
[quote=Bullback]tie: Udělej to v MPEG-2 na Mainconceptu v 512x288x25 a žádný kostičky tam nebudou

Kostičkují více MPEG-4 protože jsou nekvalitní - DivX, XVID, WMV = nekoukatelné !!![/quote]

Billback (sorry :-E ) budes prekvapeny, ked najdes svoj oblubeny titul onedlho vo WMV \/ tomu mpeg2 nesiaha ani z polovice dat.toku
Anonymous (825)|9.5.2004 14:27
>>>> budes prekvapeny, ked najdes svoj oblubeny titul onedlho vo WMV tomu mpeg2 nesiaha ani z polovice dat.toku <<<<<

To je dobrý, :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E , a hlavně V1 je uplně stejné jako WMV9 a kolik vývoje je to let ????
WMV má jednu výhodu a to že má relativně slušný obraz ve větším rozlišení než DivX, ale MainConceptu se nevyrovná, rozdíl je veliký a obraz lepší u toho MC.

Jó a tilul, no asi budu mít smůlu, v tom se s Tebou shodnu, bohužel doba je taková, tj. v neprospěch kvality ...

Oprava: Pěkný jsem nahradil "relativně slušný", uš se si dal facku za tak hrubou chybu :-& :-& :-&
stayman (12393)|9.5.2004 14:29
Az na to, ze WMV uz davno zvlada aj HD rozlisenie s ovela nizsim dat.tokom, ako potrebujes u Mpeg2 \/ Ale ok, je to tvoj nazor.
Anonymous (825)|9.5.2004 15:13
HD, pfffffff, High level je už v MPEG-2 od samého počátku, a menší tok je blbost, je akorát jiný systém pozadí, to ale je vidět v jakési podobě "oddělení jedné části od obrazu od druhé", je to jiné než MPEG-2 či DivX ale trpí to velikou vadou právě v tom "táhnoucím se" či odělujícím se pozadí".

Jednoduše - kvalitou je WMV horší než MPEG-2.

Čím nižší tok tím blíže k uplatnění WMV ale za cenu špatného a zkresleného podání.

MPEG-2 je vůbec velmi chybový a hlavně v ML, v HL je to o poznání lepší - profi formát.

No je to Tvůj názor,mám nějaké (jednu) nahrávku ve WMV a V2 a oproti MainConceptu v MPEG-2 jsou to "prašivci"

Předpokládám že nesrovnáváš MPEG-2 ze satelitu, DVB-T nebo nějakej "fatal error" na TMPEGNCu nebo CCE, Ligossu atd ...
stayman (12393)|9.5.2004 15:22
Nie nie, porovnavam vystup z Vegasu u WMV9 HD 720p (60fps) pri dat.toku 5000kbps a u Mpeg2 HD 720p (60) pri dat. toku 9000kbps (defaultne ti ponukne 18000kbps) a videokvalitu si daj na 31. Ten WMV to zvlada grandiozne :-D
Anonymous (825)|9.5.2004 15:29
Zkus tam dát 5000 pro rychlé video do toho Billova vejmyslu a seš nahranej ..., to jedině že bys použil nějake korektor čtverečků a mazanic (barvy - to WMV čuní dokonale) ....

Jo a nezapomeň najít nějakej program pro počítání těch čtverečků, nějakej "kvalitatometr" :-E :-E :-E - to abys to nějak vysvětlil :-E :-E :-E
stayman (12393)|9.5.2004 15:51
Praveze sa ti snazim vysvetlit, ze s WMV nie je ziadny problem ani s koceckovanim, tam kde uz ani DivX, XviD nestacil, pomohol on. A este Mpeg2 potrebuje daleko vyssi dat.tok, aby sa mu vyrovnal.
Hawkey_tvf (434)|10.5.2004 07:24
sa pobite, cvoci :-E

tie: tie stvorceky udavaj ked uz tak v pixloch lebo milimetre a podobne sracky zavisia od uhlopriecky obrazovky, rozlisenia a velkosti preview okna :-E a ked udavas bitrate udavaj aj rozlisenie a ci je to prekladane alebo nie, na tom tiez dost zavisi

Bullback: na hrube porovnanie povodneho a vysledneho videa ma dost funkcii aj Vegas, ale ide to aj napisat... pokial mi niekto napise rutiny ktore mi budu na vystupe vypluvat maticu s RGB alebo YUV hodnotami jedneho a druheho videa, zvysnu matiku spacham na pockanie. Vid moj comment k testu MPEG-2 encoderov.

Suhlasim so StayManom ze WMV 9 je dooost gooood. BTW stalo by za to porovnat vo Vegase vysledok kompresie s originalom.
Anonymous (825)|10.5.2004 11:41
>>>> WMV nie je ziadny problem ani s koceckovanim, tam kde uz ani DivX, XviD nestacil, pomohol on<<<<

Ha,ha, kde je mez si zkus MJPEGem, když se budou rychle střídat snímky tak nebude stačit jakýkoli encoder, encoder který používá (a funguje to) nějaký lepší formát komprese základního snímku (jen MPEG) tak se to projeví (musí to být vidět) na nějakém jiném negativu, např. barevnostech či rozostření atd., zázrak neexistuje, vždy je něco za něco, je jen na uživateli jak posoudí celkový dojem ... U mě jsou to "ochlemstanice", mapy a čtverečky. Tím trpí všechny MPEG tak co řešit jiného než zvýšit tok.

Na 5000 bude koskatět vše stejně MC i WMV, zkus dát na vegas fotky 50 za sec. a uvidíš (každou jinou), pak si prohlédni každý snímek (i odečtový) ...

>>>> WMV 9 je dooost gooood. BTW stalo by za to porovnat vo Vegase vysledok kompresie s originalom. <<<<

Nóóó, to by bylo terno :-!!! :-!!! :-!!!
Čím jednoduší komprese tím méně chyb ...
john (149)|10.5.2004 12:08
[quote=tie]Je normální, že po jednoprůchodové kompresi v XviD/DivX na bitrate 1200 vznikají po celém obraze kostičky. Jsou velké tak 3x3mm. Zdrojový obraz je MJPEG nahraný z kvalitní nahrávky VHS. Dělal jsem to VDubu(i Mod).[/quote]

to ze ti to ctvereckuje na 1200 znamena, ze mas neco nastaveno "dost blbe" (kdyz jsem kdysi v real capturingu [fullpal] zachytaval s podobnym biratem, tak ne ze by obcas nebyly, ale urcit ne tak velke)

a jinak 1pass je o nicem....

a kdyz zachytavat do divx, tak jedine Quality based a min. 90% (podle mne lepsi nez jakykoli MPEG2 zachytavac...)

uz vidim, jak se SOKOLI OCI nekterych odpurcu Divxu zacnou zlobit :BB:

PS: nedavno jsem tak chytil Moby Mo Rodgerse z Geneva Jazz Live (analog satelit, tj. sumu az moc), a pokud pochybujete o kvalite/ctvereckovani apod., jsem ochoten SOKOLIM OCIM zaslat vzorek....
:BB:
tie (18)|11.5.2004 14:43
Monitor mám staré 14 palců. Zachytávám z televize do MJPEG v rozlišení ve full palu (768x576). Potom ve VirtDubu zapnu deinterlace a nastavim bitrate.

Mě hlavně jde o to, že vím, že před časem (pár měsíců) mi to ty kostečky nedělalo(díval jsem se na videoklip nahraný z ČT2 (horší signál) - kvalita obrazu byla špatná, ale ani jedna kostička a použil jsem určitě 1pass a bitrate kolem těch 1200 v Xvid a to bylo nahraný přímo do Xvidu) . Zkoušel jsem i starší Xvid kodeky, ale je to to samý jak teď = špatná kvalita s kostečkama.

Nastavení Xvidu používám defaultní. Ale i když použiju nějaky wide searchy, atd. tak se to zlepší jen o fous = furt kostečky.
Když to zkusím 2pass, tak také jen minimální zlepšení.

Jiný menší problém: Používal jsem teď Xvid 1.0 RC1(2) od Koepi. Udělal jsem nějaké film, dal jsem to kamošovi a ten říkal, že to strašně blikalo, jako by byla snížená frekvence obrazu. Dělalo to i na jiných videách s tímto kodekem. Já sem ten problém neměl. Kamoš měl aji nainstalované ten samé kodek a k tomu oba používáme FFDShow.
john (149)|11.5.2004 18:42
no ja prave Xvid nepouzivam (pouze Divx), hadalo se mi to tak, ze jsem zustal pouze u jednoho (ale jinak klobouk dolu pred Xvidem)..
Anonymous (825)|11.5.2004 19:07
Co to tady kecáte ???
john (149)|12.5.2004 06:27
to vis :BB: .... :-D
kirk (476)|13.5.2004 14:31
Tie: Jak můžeš vůbec tvrdit o VHS nahrávce, že je kvalitní?! :-? :OO Dále bys mě vědět, že VHS je prokládaný formát. To je několik důvodů, proč tam při tomto datovým toku nedosáhneš kvality. Napadlo tě třeba, že pokud tam máš samé rychlé scény, že budeš muset použít klidně datovej tok 2000 nebo 3000 kbit/s? 1200 kbit/s používám při dvouprůchodové kompresi obvykle jako nejnižší průměrný datový tok. Raději používám alespoň 1300 kbit/s.
ViKinG (793)|13.5.2004 15:08
kirk: kvalitní VHS je pojem zcela relevantní. Prostě VHS dělaná z vynikajícího zdroje nahrávaná na vynikajícím přístroji na kvalitní pásce, přehrávané na kvalitním VHS playeru... bude v rámci limitů a možností normy VHS ...KVALITNÍ.
Ale co je hlavní VHS je ANALOG!!!!
Anonymous (825)|13.5.2004 20:31
John: No, to nevím právě :BB: :BB: ..... :-E
john (149)|14.5.2004 08:35
uz opravdu O.T., asi neco delam jinak, ale pri zachytavani do DivX mam cca 6GBph (jak kdy, celkova komprese cca 1:10 a kvalita je dost good, ctverecky tam urcite jsou, ale musis je hledat s lupou...)[huff je urcite lepsi, pokud chci mit co nej kvalitu]

no a pokud nasledne pouziju 2pass na 1400-1600, tak kosticky se vyskytnou opravdu zridka ve velkych bar. plochach a na TV uz vubec ne...

a ta diskuze je o kostkach 3x3mm (ovsem nevim jestli se jedna o 14" monas nebo projekci na 4x3m) :-)
pikousik (45)|16.5.2004 00:28
Taky se přidám, protože s tím blbnu už dlouho. Záleží jen na kvalitě zdroje.

Z VHS je asi nejlepší to nechat v MJPEG (nebo na tý kazetě), ale je to obrovský soubor, i když k nerozeznání od originálu. Každá další komprese mi to vždycky jen zhoršila. Stejně jako HW digitalizace přímo do mpeg-2. Tak jsem té digitalizace VHS nechal a postupně všechno sehnal znovu.

Ze satelitu (kromě CL) a z terrestrialu vůbec nemá cenu to kompresovat do mpeg-4, je to už tak dost špatný, datový tok 1.8-2.6MBps není nic moc. Všechny stanice vysílají na hraně kvality. Asi komerce. Takže to nechávám v originálu mpeg-2.

Jiná je ovšem situace u zdrojů s datovým tokem 8-9MBps. myslím z DVD nebo z CzechLinku. Pokud je komprese nad 1200 (používám 1600 a DivX 5.1.1- 2pass), rozdíl proti originálu vůbec nepoznám (monitor 19", TV 34" 4:3 Sony). A soubor místo 4.7GB mi na HD zabírá jen 1.5GB.

Takhle to dělám a jen se musím ptát: CO TO JSOU TY KOSTÉČKY?

Pikousík :-)- :-)- :-)-
Anonymous (825)|16.5.2004 15:21
>>> Jiná je ovšem situace u zdrojů s datovým tokem 8-9MBps. myslím z DVD nebo z CzechLinku.Pokud je komprese nad 1200 (používám 1600 a DivX 5.1.1- 2pass), rozdíl proti originálu vůbec nepoznám (monitor 19", TV 34" 4:3 Sony). <<<

Já někdy taky chlastám ale takovou blbost bych nevypotil ani po 15ti pívech :-E :-E :-E
pikousik (45)|16.5.2004 23:34
Jsi mladej, máš lepší voči a víc sneseš.

Já jen říkám, že ".... rozdíl proti originálu vůbec nepoznám (monitor 19", TV 34" 4:3 Sony)" konec citátu.

Furt mluvím jen o sobě, co vidím. Ty vidíš víc, máš lepší brejle, tak nemůžeš komprimovat a s náma se hádat jestli DivX nebo Xvid.


Pikousík :-)- :-)- :-)-

PS: Teď vážně. Měl bys zkusit CzechLink. Je to na SAT rarita a s tím hnusem na terrestriálu se to vůbec nedá srovnávat. Je to jako DVD.
Anonymous (825)|17.5.2004 18:06
Pikusík: Mladej sem, přece nebudu o sobě říkat že jsem starej, že , ... , brejle ještě nepotřebuju, ale vím že prdama jako DivX či Xvid se zabývají děti do 13 let a 2 extrémisti do 25 let v ČR :-E :-E :-E :-E :-E

>>>>> Teď vážně. Měl bys zkusit CzechLink. Je to na SAT rarita a s tím hnusem na terrestriálu se to vůbec nedá srovnávat. Je to jako DVD<<<<

Tak jesli je to jako na DVD tak stojí za kulový, viděl sem tak 2kusy dobře udělaných DVD s ty byly samo "progressive", ale Czechlink vysílá "interlaced" a tudíš ani s tím tokem jakej má nemůže obraz nezničit ... \/ \/ \/
Je kupodivu že TV dodávají obraz s velkým kontrastem který pro MPEG-2 je dosti náročný na tok dat, pak to celé koskatí nebo pulzuje atd ..., prostě to neutáhne ...
kirk (476)|18.5.2004 02:03
Bullbacku, ty parchante 9-) , jací extrémisti?! Já ti dám, že jsem extrémista! 9-)
john (149)|18.5.2004 12:00
[quote=Bullback]Pikusík: Mladej sem, přece nebudu o sobě říkat že jsem starej, že , ... , brejle ještě nepotřebuju, ale vím že prdama jako DivX či Xvid se zabývají děti do 13 let a 2 extrémisti do 25 let v ČR :-E :-E :-E :-E :-E

>>>>> Teď vážně. Měl bys zkusit CzechLink. Je to na SAT rarita a s tím hnusem na terrestriálu se to vůbec nedá srovnávat. Je to jako DVD<<<<

Tak jesli je to jako na DVD tak stojí za kulový, viděl sem tak 2kusy dobře udělaných DVD s ty byly samo "progressive", ale Czechlink vysílá "interlaced" a tudíš ani s tím tokem jakej má nemůže obraz nezničit ... \/ \/ \/
Je kupodivu že TV dodávají obraz s velkým kontrastem který pro MPEG-2 je dosti náročný na tok dat, pak to celé koskatí nebo pulzuje atd ..., prostě to neutáhne ...[/quote]

ty vole :-D (neber to jako urazku), ale musis uznat, ze patris mezi extremisty z hlediska kvality (dost casto souhlas...)

ale ted z jine becky :BB:

jak zachytavas kulku vystrelenou z pistole :-D (vim jak se to dela, tak mne nepoucuj, prosiiiim.....)

roll out barrels, roll out barrels of :BB:
clee (6592)|18.5.2004 12:59
vsechny sudy :BB: ke me, mam žížu :-E
john (149)|18.5.2004 22:05
just in time i'm out :BB: ,
sry next time(way)... maybe.... :BB:

to all happy COMPRESIONIsts The BEST :BB: I wish

that's all folks :-D
Anonymous (825)|18.5.2004 22:08
john: >>>> ty vole (neber to jako urazku), ale musis uznat, ze patris mezi extremisty z hlediska kvality (dost casto souhlas...) <<<<<

Jo,jo, taky si připadám jako extrémista, ale před cca 2 roky jsem se díval na televizi s respektem kvality a te´d .... , raději bez komentáře....
john (149)|18.5.2004 22:16
[quote=Bullback]john: >>>> ty vole (neber to jako urazku), ale musis uznat, ze patris mezi extremisty z hlediska kvality (dost casto souhlas...) <<<<<

Jo,jo, taky si připadám jako extrémista, ale před cca 2 roky jsem se díval na televizi s respektem kvality a te´d .... , raději bez komentáře....[/quote]

toz uz se na TV vyer, mne uz tez lezi nekde u (Y).... :-D :BB:
tie (18)|24.5.2004 10:59
Tak jsem ty kostičky vyřešil.
Když jsem to hodil do 384x288 a Xvid cokoliv, tak ty kostičky už nejsou.
Je to zajímavý v 768x576 to dělá a v polovičním ne.
ViKinG (793)|24.5.2004 11:42
tie: a co je na tom zajímavýho na 768x576 nestačí zvolený bitrate a proto si kodek pomůže a kostičkuje (další možnost je máznutí a potlačení detailů-CCE) na 384x288 stačí a proto nepotřebuje "kostičkovat".
Anonymous (825)|25.5.2004 20:54
[quote=ViKinG]tie: a co je na tom zajímavýho na 768x576 nestačí zvolený bitrate a proto si kodek pomůže a kostičkuje (další možnost je máznutí a potlačení detailů-CCE) na 384x288 stačí a proto nepotřebuje "kostičkovat".[/quote]

TIE: tak to udělej 100x80 a sniž tok na 1/4 :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E
tie (18)|27.5.2004 22:12
to ViKinG: Proč jsi to teda nenapsal hned, že to při tomto nestačí. :((

to Bullback: A vznikne jedna velká rozmazaná kostička. :-D :-D :-D
ViKinG (793)|28.5.2004 09:17
tie: hned první reakce (clee) ti odpovídá že je to při tomto bitrate normální!!! Jakýkoliv grab z VHS je na kompresi náročný, protože obsahuje značné množství šumu. Jediný kde to dokážu dost dobře potlačit je cartoon (kreslené) kde se dá aplikovat filtr a výsledek je ucházející.
Já sem do království MPEG4 zabrousím jen občas, protože už jsem ho opustil, téměř nadobro. :-)
Anonymous (825)|28.5.2004 12:22
ViKinG: [quote]Jakýkoliv grab z VHS je na kompresi náročný[/quote]

Když je dobrej encoder a vyhovující tok dat tak je fuk z jakýho je to zdroje, u velmi špatných encoderů (MPEG-4 všechny) záleží na tom jaký je zdroj ...

[quote]Já sem do království MPEG4 zabrousím jen občas, protože už jsem ho opustil, téměř nadobro.[/quote]

To je dobře, ale království MPEG-4 nikdy nebylo, to bylo spíš tak jako bolševická kolnie :-E :-E :-E