Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Lcd tv

Libor (526)|24.4.2005 20:22
rodičům dosluhuje 70 TV a přemýšlíme co nového a náhodou jsem narazil na tohle:
http://www.fujitsu-siemens.cz/eMerchant/lcdtv/lcdtv-myrica-v32-1.jsp

co si o tom myslíte, v jednom e-shopu by ji měli za cca 35500 včetně DPH
podle parametrů vypadá dobře, akorát by to chtělo vidět v akci a neumím si dost dobře představit, jak na tom bude vypadat normální TV vysílání, i když kromě Novy máme doma vše z DVB-S, nebo raději vzít klasiku 4:3 TV
stayman (12393)|24.4.2005 20:31
Ty kokso to ani neuvazuj o inom, za tie prachy kebyze mi to poradis akoze som tvoj ocinko, tak ti vybozkavam aj ... ako za mladi, ked si ju mal este ...

Ma vsetko ta LCD-TV, rozlisenie "pravé" 16:9 (1366:768) uhlopriecka paradna, 8ms :-O, PIP, DVI vstup, dobre parametre, uz len si to obzriet na zivo, aky bude dojem , teda skor obraz :-D
ODSakEda (2278)|24.4.2005 21:35
Libor -nekupuj na sledování převážně pozemniho live TV vysílání v PAL a tedy 4:3 žádnou telku ani LCD 16:9!!!!!!!!! :(( Zaplačeš! Ale to zjistíš až koupíš... Prohloupíš!
Libor (526)|24.4.2005 21:45
[quote=ODSakEda]Libor -nekupuj na sledování převážně pozemniho live TV vysílání v PAL a tedy 4:3 žádnou telku ani LCD 16:9!!!!!!!!! :(( Zaplačeš! Ale to zjistíš až koupíš... Prohloupíš![/quote]

no právě v tom mám rozpor, na DVD do domácího kina to bude asi super, řekněme,že i ČT ze satu ujde, tedy těch pár věcí, co pojede v v 16:9, ale jak to pojede s blitkami v 4:3 na Nově a Primě (Primu mám z DVB, a i když má docela vysoký dat.tok, tak filmy jakoby by byly z VHS), budu si muset i spočítat, jakou bych měl vlastně úhlopříčku, když si pustím 4:3 s černými pruhy na bocích, přeci jenom se mi ten "placatý" obraz nelíbí

EDIT: tak pokud jsem dobře počítal, tak pokud ten panel má skutečných 81 cm, tak při 4:3 bych měl cca 65cm uhlopříčku, což by možná ušlo, teď ho jen skouknout v reálu
a ještě, jaká se uvádí životnost těch panelů
stayman (12393)|25.4.2005 00:26
Kebyze nedopises ten EDIT, tak uz by som si nieco o tebe myslel !!! Neviem preco ODeesak tu roznasa take zvasty o 4:3 vs. 16:9 :(( , 99% filmov na DVD je 16:9, vysielanie na SAT staniciach uz prevazuje sirokouhle vysielanie taktiez, do 10rokov nijake ine ani nebude a ta telka ta prezije, a nakoniec si tu uhlopriecku celkom dobre spocital, inak je to viac ako 68 aktivnych cm v rezime 4:3 !!!, pricom ani nepocitam, ze je tam zoom (to uz samoze ma vplyv na kvalitu) a to nema ani 72cm klasicky 4:3 TV (max.68cm) !!! Neviem co spekulujes, ale premysliet si to treba, no hlavne vidiet!!!

http://www.dvd-tipps-tricks.de/index.php?url=http%3A//www.dvd-tipps-tricks.de/main/info-bildformate.php

A skus si napr. na tej 72cm 4:3TV vypocitat, aku budes mat uhlopriecku u 16:9 filmu, alebo nebodaj 2,35:1 na tom 16:9 81cm LCD. :-E
jopein (450)|25.4.2005 08:16
Libor

Libore pokud to máš pro rodiče, tak se na to jeďte podívat, nekupuj zajíce v pytli. Kámoš těžce pohořel, tvoje rodiče neznám, ale zvyk je železná košile. Rozměr nerozměr. TV by se měla vybírat také podle toho jak se líbí obraz tomu, kdo se na to bude dívat .
stayman (12393)|25.4.2005 09:20
Na com pohorel kamos? :-?
jopein (450)|25.4.2005 09:28
StayMan by €RikŁ€
Rodiče byli zvyklí na klasickou obrazovku a nelíbil se jim obraz ,který dává LCD, nadávali mu co peněz za to vyhodili, možná to bylo tím, ale rodičum to nevymluvíš, proto by si to meli vybrat sami (Tak si myslím).
Musel to prodat. Teď čumí na soňáka 50Hz a jsou spokojeni.
stayman (12393)|25.4.2005 09:41
Hmm, tak to moji rodicia su na tom trochu inak :-) a dupel ja, uz 3roky sa divam na 100Hz 16:9, sice 72cm, ale vies si predstavit panelak s 2x3m..., tak to staci, a kebyze mi tu niekto prinesie 50Hz 4:3 CRT TV, tak s tym leti 9-)
Libor (526)|25.4.2005 10:19
samozřejmě, že to nejprve skoukneme, to dá rozum, co jsem viděl LCD v jedné prodejně ve Zlíně, tak jsem tomu nevěnoval moc pozornost, běhali jim tam převážně nějaké promo videa a ty ceny mě ještě odrazovali, navíc tenhle panel je až podezřele nabušený pápírovými parametry, jsme už domluvení s jednou firmou ve Zlíně, že až to budou mít, tak to půjdem omrknout
ono já bydlím s rodiči ve větším rodiném domku a samotný bych na to šel asi čučet jen na DVD, ale rodiče by na to hleděli i na normální TV vysílání, takže záleží, jak by na tom vypadalo normální TV vysílání a sám mám jasno, že bych to určitě srazil na 4:3 a i v tomhle rozměru by získali jen malinko menší obraz, jak na 72 klasice
sám spíš sedím u kompu a vlastním jen 55 Sonku a i ta je těžce nevytížená, možná i proto má lepší obraz, než ta 72 rodičů, která je navíc tak o 2 roky mladší
stayman (12393)|25.4.2005 11:10
[quote=Libor]sám mám jasno, že bych to určitě srazil na 4:3 a i v tomhle rozměru by získali jen malinko menší obraz, jak na 72 klasice[/quote]

Praveze je to uplne naopak! :-)

Ja mam 72cm 16:9 TV a tam mam viditelnych 67cm obraz 16:9 a viditelnych pri 4:3 vysielani je 57cm (co zodpoveda priblizne 63cm 4:3 kl.TV) !!! a to preto, ze uz tam nie su nejake neaktivne okraje (iba hore a dole :)), co znamena, ze 72cm 4:3 TV bude mat viditelnych cca 67cm tiez, ale ten LCD 16:9 s 81cm bude mat u 4:3 vysielania az cca 70cm ak nie viac !!!
ODSakEda (2278)|25.4.2005 11:49
StayMan by €RikŁ€ -přesně 16:9 není žádný obraz, video!!!

Ani na satu- jednak je to PAL a ten zná jen a pouze signál 4:3 a 16:9 je jen amorfních A ani to ne vždycky, někdy je to součást obrazu! a jednak právě na satu se šířka pruhů (jinak v sygnálu stále 4:3!) neustále(!!!) mění a tento poměr 16:9 se nedosdržuje!!! Vždy i na obrazovce 16:9 budeš mít nakonec nějaké černé pruhy, nebo ti bude kus chybět(analog. TV umí jen ořez!!!) nebo-deformace obrazu...!!! Např. stanice arte dokonce používá šikmé černé pruhy!!!
A ted na to zaargumentuješ co?!
stayman (12393)|25.4.2005 12:10
Ze je to blbost a asi si si nic neprecital napr. tu!

http://www.dvd-tipps-tricks.de/index.php?url=http%3A//www.dvd-tipps-tricks.de/main/info-bildformate.php

Tak tam argúmentuj TY !
ODSakEda (2278)|25.4.2005 13:23
StayMan by €RikŁ€ -já jsem muž praxe a nic nemusím čítat! Chodím roky po super hyper i spesiálkách SONY Panasonic a j. a zkouším a zkouším a koukám a vidím!!! Jedná SONY 16:9 uměla zpětně 4:3 s pruhy po bocích (ale hnus nezvyklej!) bez ořezu či deformace-ostatní to nezvládají tak dobře a vždy ještě kousek loga (obrazu) chybí nebo je stále ještě mírně deformován (větší hnus na oči kdo není slepej...)! Radím často lidem i majetným, co jsou daleko více opatrní než slepý naivní socky (i pro jsou taky furt v prdel... s prachama a maj doma krámy poruchvý, nekvalitní a pod...).

A nevšimol jsi si asi mojí věty u mojí rady, že: nekupuj na sledování převážně pozemniho live TV vysílání v PAL a tedy 4:3, že tak na mě pliveš, tedy na moje rady???
stayman (12393)|25.4.2005 13:42
Ja na teba urcite neplujem, nemam dovod, ale ty to splietas jedno cez druhe! Je jasne, ze ked chces pozerat 4:3 na 16:9 TV, tak tam budes mat cierne pruhy po stranach, ale mne to nevadi, navyse ak ich nechces a ani nechces aby sa ti obraz deformoval, tak bude orez => cim vacsi zoom, tym vacsi orez hore a dole (ale pozor, vysvetlim neskor), to je jasne, no a niektore TV to vedia kombinovat, ze ti trochu dochadza aj ku deformacii a aj ku orezu, ale nijak drasticky, pretoze si uvedom, ze u LCD nedochadza ku nejakym zatemneniam/neaktivnym okrajom, ako v pripade CRT aj s TFT obrazovkou (a ked mas este klasicku, tak este viac!), takze si mozes dovolit ten zoom pouzit podstatne viac !!! to iste aj plati, ze na 16:9 TV vidis u zaznamu 4:3 ovela viac (u klasickej CRT po stranach urcite!) a ked vezmes LCD, tak aj hore a dole!!! A to si uvedom. 16:9 je nezvratny vyvoj, je vela TV stanic, co vysielaju uz filmy 16:9, teda bez nejakeho blbeho resizu uz priamo v TV studiu! a satelitne stanice vysielaju aj bezne programy v 16:9. Vyvoj je vysielanie, akykolvek video zaznam vo formate 16:9, a to len, pripadne 2,35:1 v pripade filmov,kde ti uz ani ta 16:9 TV LCD nebude stacit. :-)

PS: hlavna vec je, ze na 4:3 TV ti v pripade anamorfneho filmu tie pasy hore a dole nevadia, ale u 16:9 po stranach ano !!! \/ Co je myslim si vacsia blbost, mat hore a dole, ved aj v kine mas oponu po stranach :-E
mirekv (7169)|25.4.2005 14:05
StayMan by €RikŁ€
U nás oponu z požárního hlediska oddělali.
stayman (12393)|25.4.2005 14:07
mirekv
To je dobre, potom musite pozerat len anamorfne filmy :-D
stayman (12393)|25.4.2005 14:14
ODSakEda

A este ku tomu 16:9

Zober si taky film, ktory sa toci na 35mm celuloid. Co myslis, ako dosiahnes 16:9 lebo 2,35:1 ??? No anamorfnou predsadkou! A ako to pozries zase 16:9 v kine? No zase s anamorfnou predsadkou ! A co je vlastne zaznamenane na tom celuloide? No predsa tolko isto ako u 4:3 (mas predsa rozmer policka ten isty)! A co to znamena v porovnani s 16:9 TV/DVD ? No ze je to presne to iste (u TV hor.rozlisenie nemenne, iba konstrukcne ine a rozmer u DVD ten isty 720x576) ! A co je teda plnohodnotny anamorfný format? No pouze HD video, alebo 72mm celuloid ! A zobrazi aj plnohodnotne plnohodnotny 16:9 format/zaznam klasicka CRT 16:9TV ? Nikdy!!! A LCD? ........................................................VZDY!!!
ODSakEda (2278)|25.4.2005 14:30
parvých 16:9 bude (je) až HDV! Včetně HD kamer. A žádnej PAL... ani DV! bodka
stayman (12393)|25.4.2005 14:46
Si pozri o co vsetko prichadzas so 4:3 TV :-D

http://www.geocities.com/Hollywood/Makeup/4303/vertical35mm.html
ODSakEda (2278)|25.4.2005 17:34
Jsi slepej ty!

U PAL a pod. shi... právě u TV 16:9 vidíš nejen shora ořez, ale aby to nebylo moc deformovaný tak i z boků a tedy paradoxně vidíš méně-to platí ty první obrázky!

U HDV jsou i CCD kamer 16:9 a jsou tedy do stran skutečně pixely navíc-viz obrázky níže!!!

Jo a to co uváděj na tom linku od tebe, platí zase pro filmy na celuloidu a pro scenování a digitalizaci z celuloidu! Ne v Live PAL vysílání ani z dig. záznamu a posleéze reprízi ani dig. kamer miniDV!!!!!!!!!!!! :(( Ale já kritizoval TV 16:9 především pro PAL a vysílání pro jeho starší rodiče!
clee (6592)|25.4.2005 17:52
zadny prave nepravy, sirokouhlej obraz dela optika, ne elektronika 9-) odsaku nekdy mi pripadas jak sestilety dite ktery dokola omila teoreticky nesmysly co si precetlo ve encyklopedii, vsechny tvy zavery sou nepodlozeny a me pripadaj jako vycucany z prstu, dokazes tu vytvorit strankovou tapetu kde v jednom odstavci desetkrat zopakujes ze pal ma pouze sajzoidnich 0.4mpx, who fucking cares? kazdej ma jiny naroky, ale delat tu hd "osvetuL" a pritom si doma susnit s tv kartou a papundeklovou D8 kamerou je trosku ujety, nazor mas mozna (i kdyz o tom dost pochybuju) spravnej ale prezentujes ho jak cistokrevnej ODSak, tzn paty pres devaty, tuna smajlu a na kazdej radek minimalne jedno tucny slovo, zkus nekdy premejslet o tom co pises, obcas to neni nic vic nez grafomanskej prujem
ODSakEda (2278)|25.4.2005 18:57
clee ale clee! širokoúhlost optiky je spíše jiná ohnisková vzdálenost, úhel záběru! Ne široký poměru stran obrazu!!! Na CCD dopadá z optiky vždy kruhový obraz!!! až CCD z něk delá výřez v poměru stran onoho CCD!!!!!

Nepletme tedy pojmy širokoúhlost záběru-myšleno optiky, ohniskové vzdálenosti a pojmy širokoúhlého poměru stran výsledného (již zdrojového) videa!
clee (6592)|25.4.2005 19:02
omg co psal rik? anamorfni objektivy ti nic nerikaj? 9-)
ODSakEda (2278)|25.4.2005 19:05
Objektivy jsou kulaté a světlo přes ně jde vždy ve tvaru jehlavu! Akorát vždy pod jiným a měnitelným úhlem! Kdo používá amorfní objektivy? Viděl jsi co dělají nna vlastní oči?! museli by obraz deformovat, kdyby světelný tok nebyl kužel ale jakási šišatoid!!!...
clee (6592)|25.4.2005 19:16
jo videl sem 35mm kameru s anamorfnim objektivem v akci, toci s tim vetsina kameramanu
jopein (450)|25.4.2005 20:04
clee

prosím tě clee co to je " who fucking cares? "

jinak všemu rozumím :-E :-E :-E
stayman (12393)|26.4.2005 00:17
Ma toto cenu???!!! Odeesak nebol by si radsej prospesnejsi v politike? Sak ty kecas a kecas!!! Co to preboha splietas o vyreze chipu? Sak tam mas nazorne obrazky ako funguje 16:9 na CCDchipe ty ... puk (ToyStory1) jasnacka ze su "falosne" kamery, ktore beru pixely horizontalne presne tie iste ako u 4:3a logicky ukroja z vertikalneho rozmeru, ale stale je to 16:9 rozmer na CCD chipe!!!
A teda rozlisenie jak v analogu, prezentovane ako horizontalne, tak v digitale, teda ako rozmer (a na analog. vystupe zase ako horiz.) v porovnani toho isteho zaznamu 16:9 (pri splneni podmienky podla obrazku vyssie, alebo s anamorfom) vs. 4:3 je VZDY TO ISTE , iba aspect ratio sa meni !!!

Co to zase splietas 5cez9 s to predsadkou??? Sak zase si mylis len ty a ty anamorfnu = "zdeformuje" ti obraz po stranach na rozmer 4:3 teda aj u kamere s 4:3 chipom natocis 16:9 !!! a s wide a tejto sa vravi sirokouhla = zachytis viac po vsetkych stranach :-k

ANAMORF


ODSakEda (2278)|26.4.2005 13:04
StayMan by €RikŁ€ -ufff..., ANAMORF-ní předsádka je vždy kulatá čočka a tedy sice vidí více do stran (a tím že je kulatá i nahoru a dolů, ale akorát více mimo CCD), nicméně neníli 16:9 CCD a to i s navýšením pixelů do stran je to k ničemu a u výstupního souboru ani u CRT TV nezískáš do stran vyšší rozlišení! Jen širší záběr a nokoliv tedy větší rozlišení!!!...
Uvědomme si, že jakkoliv vypupklá čočka jeli kulatá, kreslí za sebou kulatý obraz!!! Obdélník z teho je proto, že se zdroj pro výpočet obrazu (u dig. fotaparátů a HD kamer dokonce přímo bez resize pixely CCD odpovídaj pixelům obrazu!) bere z obdélníkové plochy CCD! A mimo HD kamer, z obdélníku 4:3 at už nasadíš před takovej CCD 4:3 jakejkoliv objektiv, je 16:9 jen levná finta!... :-E
Nemá nikdy takový soubor víc jak 720pixelů horizontálního rozlišení, akurát vymysleli, aby alespon nebylo méně řádků vertikálně a tak i když kamera při přepnutí na 16:9 přikryje shora a zespodu část obrazu (nikoliv roztáhne do stran a to i když dáte jakokoliv přesádku-ta změní pouze zorný úhel(!) a vždy v obou osách-je kulatá-i když ta vyobrazená ořízlá...) i když má tento následně zdigitalizovaný soubor vertikální rozlišení 576 (jinak by v poměru 16:9 měl jen 405pixelů rozlišení!!!...) a tak je toto pseudo široké video 16:9 zazanmenáno v rozlišení stejném jako 4:3 (DV ani nic jiného nezná...) a jakoby natažený a s údajem o zpětné de-deformaci a tedy černými pruhy nahoře i dole.
Což pro telku s hrubou mřížkou cca 500x550 bodů (trojbodů-luminiscenů, nebo jak se to jmenuje?) znamená, že nakonec fyzicky uvidím tuto úzkou nudli jen v rozlišení cca těch 500x380 u TV 4:3 a cca 700x550 u TV 16:9...!
Více pixelů má především do stran (horizontálně) až HDV a to jak kamery tal LCD či plasmy a projektory, proto nebude mít smysl pouštět HDV na klasické TV ani na 16:9, neb zase uvidím fyzicky jen nějakejch 700x550 zářících bodíků... :-k Takže TV 16:9 nemá perspektivu ani z tohodle hlediska!

A o co přicházím na raději velké TV 4:3, aby ta nudle byla absolutně stejně velká jako na TV 16:9? (krom malouko horšího fyzického rozlišení obrazovky). Právě že o nic! U TV 16:9 bych předvším u PAL vysílání o nějž zde jde především, přicházel v praxi o část obrazu nejen nahoře i dole, ale dokonce i po stranách!!! Ta teorie cos jsi odkázal je nanic! V praxi to dopadá takto!!!!!!...(stáhni si oba obrázky a přepínej mezi nimi a pozoruj o co přijdeš u 16:9 po stranách!...to je paradox!):

Libor (526)|26.4.2005 13:22
sakryš , to jsem netušil , jakou bouři zde rozpoutám,
jinak ODSakEda: k těm obrázkům, co jsi dal na poslední post, já bych právě při 4:3 vysílání na 16:9 TV měl pruhy po stranách, abych měl obraz celý a nedeformovaný
ale dokud ten panel neuvidím v praxi, tak je zatím ve hvězdách, co se koupí
ODSakEda (2278)|26.4.2005 14:08
Libor -a stejně některý TV 16:9 v režimu 4:3 s (nezvyklými) pruhy na bocích dělaj nahoře a dole ještě i ořez!!!.............. Hrůza! A neuměj to automaticky měnit, takže při chvilkovém záběru budou mít rodiče pro změnu a k jejich nepochopení tentorkáte černé pruhy ze všech stran a uprostřed tenkou malinkatou nudli... :-E :-E :-E
Nedávno jsem to pozoroval na pár TV a zkoušeli jsme to s kámošem a vysmáli jsme se tomu, že to většina TV neřeší!....... To u mí jen asi jen dražší SONY (viděl jsem a předvedli mi to u SONY v Brně (v Janáčkovým dovadle) a jak psal kdesi i pavelpth-ho TV, tuším PHILIPS?
Pavel jde tedkom dokonce do dataprojektoru BENQ :-D Tak jsem ho varoval před 16:9! Nyní montuji majetnějšímu borcovi z Brna BENQ 3000ANSI a 4:3 a také jsme původně 16:9 řešili a jelikož chce koukat na Live vysílání v PAL i na DVD tak 50%/50%, zkoušeli jsme více variant i s 16:9 a jemu začali silně vadit deformace aořezy a časté přepínání režimu, že bere nakonec ten 4:3 a o to větší úhlopříčku o co by byl i na tomto 4:3 obraz 16:9 nižší (i u HDV, neb to funguje podobně jako uPC LCD) a hotovo! Vásledek byl stejný a nic se nestará a o nic moc nepřichází na rozlišení do budoucna z PC či satelitů s VGA a pravým 16:9 obrazem u HDV! A za ty love!!! Později koupí třeba jiný :-D Třeba 1920x1080 :-E :-E
Libor (526)|26.4.2005 14:29
no právě já jsem žádný LCD panel v praxi pořádně neviděl, takže je to zatím ve hvězdách, až bude víc času, tak se na nějaké půjdu podívat a uvidím jak to zobrazuje ve všech režimech atd, teoreticky jsem si myslel, že ve 4:3 budu mít obraz na celou výšku panelu s pruhy okolo
clee (6592)|26.4.2005 14:32
vo cem sem sem mluvil, to ze si v paintbrushi udelas screenshot ze zprav vubec nic neznamena, podloz to o cem mluvis necim, nakym oficialnim dokumentem, schematem nebo necim, ale jinak uprimne, placas zase nesmysly
ODSakEda (2278)|26.4.2005 14:48
Libor -souhlas, doporučuji v praxi!!! A vybírat dle obrazu (a ne jen optimalizovaný reklamní spot-často zavádějící trik pouštěný dokola z DVD!...) a ne dle bedny-ta by měla být raději černá, aby nebyla vidět a neleskli se v ní lampičky a vedlejší osvětlená místnost a pod., dokonce dnes i Panasonic sklouzl k levné modnosti jakejchsi zrcátek u svých přístrojů, co v nich vidím odlesky, či oslnujících , hlavně že modrejch, led diod, jako kontrolky, které u mnohých značek nezhasnou ani po zapnutí a oslnují-to aby jste věděli že je telka zaplá???, podbně jakože stěrače stírejí!(Svěrák).........

clee v paintbrushi??? Jsi slepej?! Nechal jsem tam kousek rámečku teho Panasonica 16:9 co maj ve studiu na čt1, aby někdo neřek, že jsem to ořízl já! To se tady budeme podezírat ze lží?! To je totiž rozdíl podvrh, nebo jen omyl v názoru!!! a je to vyříznutý ze screenshotu z tehoto záběru a pro srovnání zvětšený na stejnou šířku jako originál screen těsně před tím a oba stejně upraveny a komprimovaný a to v ACDSee5.0 (který je i zdárný editor!), aby šli dát na web a nezdržovali, neb jde spíše o obsah a ne o originál screeen pro porovnání kvality obrazu! :((

Je to odcamcat:
ODSakEda (2278)|26.4.2005 14:53
Ještě dodávám, že se dělaj LCD sice s menším počtem bodů a bez VGA a DVI a tedy nevhodné k PC nebo pro HDV, s TV tunerem, ale daleko jasnější a kontrasnější a plně nahrazující CRT TV nebo levnější, ale stále ještě drahou plasmu s malou životností...!
clee (6592)|26.4.2005 15:12
tak sleduj odtud to pochopis


4:3 obycejna kamera


16:9 ta stejna kamera, prepnuta do 16:9 modu



kamera s nativnim 16:9, tzn sirokouhlej objektiv a cip EDIT: odsak bude prskat, ale tady ma bejt anamorfni objektiv nebo sirokouhlej CIP



filmova kamera se sirokouhlym anamorfickym objektivem



u vsech pripadu jde hlavne o optiku
clee (6592)|26.4.2005 15:15
to nazoomovani ignoruj, blbe se to simuluje na obrazku nafocenyho jednim a tim samym fotakem, ale na pochopeni to snad staci, resizly je to schvalne aby to tu nestrasilo
clee (6592)|26.4.2005 15:54
ODSakEda (2278)|26.4.2005 17:40
clee: 16:9 nativnich, ............. a(!!!) cip ............ !!! -a jakejch nativnich???,mě zajímá rozlišení výstupního souboru jakej generuje a ne že sice CCD bere fyzicky jen pro výpočet více pixelů! Stejně to bue zase jen 720x576...

-takže z teho také plyne co furt melu dokola, že ne jen nějaká (jakákoliv!) předsádka, ale hlavně CCD cip! No a ten 2. snímek je jen(!!!) ořez teho prvního!!!, žádnej širokoúhlej a tedy ne pravejch 16:9!.... :-E To co taky melu furt dokola! :((
clee (6592)|26.4.2005 17:49
nj ale ty to meles dost nesrozumitelne, to je ten hlavni problem

tak funguje anamorphic 16:9 u spotrebnich dv kamer, da se to ovsem vylepsit sirokouhlou predsadkou (ne anamorfni), anamorfni objektivy se pouzivaj u filmovejch a hd kamer (jeste u betacamu mozna), jinak tohohle http://clee.czweb.org/16-9native.jpg se da dosahnout pri pouziti 4:3 cipu a prave anamorfniho objektivu
ODSakEda (2278)|26.4.2005 17:55
clee vratme se ale k tématu-výstupu: k TV 16:9!
No coment...(to vpavo dole je LCD TV za 17.000,- Kč, docela jasný žejo?! a úhel pohledu a jas?!):
clee (6592)|26.4.2005 18:29
http://www.svetmotoru.cz/foto/fotogalerie/id1124_1.jpg

tady je spravne zobrazeny 4:3 na 16:9TV



jinak 16:9 obraz je zobrazenej spatne na vsech obrazkach viz tady ten http://www.svetmotoru.cz/foto/fotogalerie/id1127_1.jpg tady by mel bejt pres celou obrazovku


http://www.svetmotoru.cz/foto/fotogalerie/id1125_1.jpg tady je pro zmenu zdeformovanej a taky by mel bejt pres celou obrazovku
mirekv (7169)|26.4.2005 18:32
beru zpátky
stayman (12393)|26.4.2005 18:34
Ja ku tejto diskusii asi nemam slov, na take zvasty sa ani neda odpovedat,to je jak ked mate opravit totalne sprasene PC, to je uz lepsie vymenit!!! :-k :-k :-k

Krmí nas tu fotkou z nejakej prasivej TVkarty kde ma leterbox a vobec pritom nevie pochopit zakladne principy. Skoda sa trapit s vysvetlovanim. :-(

ODSakEda (2278)|26.4.2005 19:18
clee -no šak jo! právě že dkyž neskočíš rychle po ovladači co chvíli, což tě omrzí, tak časté přechody v live TV vysílání přepínat, dpadnou právě špatně s těmito možnými kombinacemi naznačenými obrázky! Před chvílí jsem to fotil v prodejně! šéf držel zprvu ovladač a rychle to přede mnou a před lidmi nenápadně vždy přepínal, musel jsem ho vyzvat, at to nedělá, nebo at nastaví automaticky, umíli to ta TV jak zprvu tvrdil! A? Neuměla! (a nebyl to noname, ale Panasonic...) :-E :-E :-E

StayMan by €RikŁ€ -krásna teooria, ale skutečnost je u klasické TV 16:9 jiná!... (jo a když si koupím o to větší větší úhlopříčku i když 4:3, absolutní velikost nudle 16:9 bude stejně velká a zpětně obraz 4:3 bez problému :-D )Zandite do nějaké super hyper elektry a alespon 1/2 hodiny pozorujte a přepínejte a hrajte si, po chvíli vám u mnohých modelů vše dojde!... :-D
ODSakEda (2278)|26.4.2005 19:51
StayMan by €RikŁ€ -a je to taky jen marketinkovej tah a vy jako profíci jim to žerete... :-E :-E
Proč by se to nemohlo vysvětlit relativně i takto(viz obr.)?! a nemám problém zpětně s TV vysíláním 4:3 ani často se měnícím poměrem s 16:9, prostě koupím o to větší úhlopříčku TV (ale stejnou základnu tedy šířku jako TV 16:9) nebo toto udělám snadno u projektoru, ale fyzicky 4:3 a abslutní velikost nudle-čistého viditelného obrazu 16:9 nebude menší :-D :-D :-D
Nyní se ralativně horší jeví TV 16:9, neb má menší obraz 4:3 a přitom stejně velkej 16:9 :-E :-E :-E
clee (6592)|26.4.2005 20:04
jo ty myslis automatickej pan&scan? no to moc tv neumi.... ale to je docela jasny, pak nechapu proc vsude tapetujes o takovyhle trivialite 9-)
stayman (12393)|26.4.2005 22:22
On to vsetko (rozlisenie/rozmer/CCD a vyuzite body/letterbox/pan-scan atd.) totizto spaja dokopy, hocjako ako mu vyhovuje :-E :-E :-E
Milosbb (889)|26.4.2005 23:10
Vsetci moji znami ma takisto presviedcaju o TV 4:3, ale nepresvedcia ma, dnes uz jedine 16:9.A nezaujimaju ma ziadne body a nativni mod a pod. nezmysly.Proste jedine 16:9(aspon 82 cm).No este mat na to prachy.
ODSakEda (2278)|26.4.2005 23:13
Ale kdepaaak chlapíí, já začal obecně varovat před poměrem stran 16:9 u TV především využívané pro live TV vysílání systému PAL pro starší rodiče tazatele! Vy jste sem zamotali kamery a CCD čemuž jsem protiargumentoval také v rozlišeních a nakonec jsem se to snažil vrátit zpět k TV a porovnání z praxe kde jed spíše o poměr stran maximálně o rozměry TV a absolutní rozměr viditelného obrazu bez ohledu na rozišení zdrojového videa v pixelech, kam to pořát zavádíte!...

Já navíc jako grafik a fotograf narozdíl od mnohých nezasvěcených lidí chápu pojmy jako rozměr (absolutní v mm nebo i v pixelech jako relativní!) , rozlišení (pixelech, bodech a pod. součin počtu bodů ve dvou osách plochy XxY), a DPI (hustota, jemnost rastru v pixelech/palec (") a to uváděné ne v ploše ale na ploše a to ve dvou osách, neb nemusí být hustota bodů v obou osách stejná at již pro jejich nečvercovost, nebo rozdílné mezery mezi nimi (digitální pixel v PC je ideální, matematický!!!tedy čvercový a bez mezer, ale světlocitlivé body a pod ne!!! např. scanery, tiskárny ale i bunky na CCD i LCD a na TV obrazovce mřížka!)!!!

čtěte pozorněji a raději2x! Vím že píšu někdy složitě, ale pište jednoduše o složitých věcech do kterých jsme zabrousili na rámec dotazu!..., ale snažím argumenty uvádět i s ohledem na bězné uživatele a co nejobecněji (polopatisticky-nekoukáme sami! proto to tapetování! :-) a zdánlivě krkolomné vysvětlování), a do podrobností jste mě tlačili vy dva!... (clee a StayMan by €RikŁ€)