Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zrychlení editace HD videa

plch (30)|15.10.2012 00:58
Zdravím, jsem amatér, který občas stříhá domácí video. Nic valného, jen nějaké přechody, titulky, filtry... Používám k tomu Pinnacle. Dokud mi lezl z kamery PAL, bylo vše v pořádku, dneska ale každá propiska natáčí do HD, a já mám trošku problém s výkonností při střihání. Konkrétné používám formát H.264 a jakákoliv editace v Pinnacle 15 mi přijde poměrně pomalá. Kolega říká, že není třeba obměňovat HW, hlavně jde o to, aby střihací program dokáz využívat GPU grafické karty. Chtěl bych se optat, jestli toto platí i pro běžnou ATI HD grafickou kartu (nebo musí být spešl CUDE) a který SW byste mi pro stříhání doporučili. Rád se naučím něco jiného, pokud to urychlí mou práci - i když jen občasnou.
Děkuji předem za odpověď
Plch
Pytkin (7947)|15.10.2012 09:21
to je CUDA .. nie CUDE ..
plch (30)|15.10.2012 09:31
[QUOTE=Pytkin;428531]to je CUDA .. nie CUDE ..[/QUOTE]

: ) omlouvám se...

Máte někdo nějakou radu?
KamilZ (10277)|15.10.2012 09:40
Vhledem k tomu, že jsi vůbec, ale vůbec nic nenapsal, tak Ti asi nikdo neporadí. Jestli stříháš na nějaké plečce s 512 MB RAM, pomalým 120GB HDD a starým CPU, tak Ti ani GPU moc nepomůže (stačí trochu zaswapovat).

CUDA není nic speciálního. Je to normální technologie na každé dnešní kartě od NVidia, stejně jako ATI zase podporuje OpenCL (univerzálnější). Co se týká Pinnacle, tak se stačí přeci podívat do návod nebo na specifikaci: http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/us/Products/Consumer+Products/Home+Video/Studio+Family/.

Položky "NVIDIA CUDA hardware acceleration, Intel® Quick Sync Video hardware acceleration" mluví za vše - ATI a OpenCL není podporováno. Takže pouze NVidia, nebo musíš mít novější CPU s Intel Quick Sync.
plch (30)|15.10.2012 09:48
To zas ne, popis počítače mám hned pod čárou s dotazem. Není to zrovna výstřel nejmodernější techniky, ale P1 to taky není : )
Do sestavy jsem přidal ještě SSD 120GB IBM disk (typ na požádání dodám) a přeinstaloval jsem na W7 64bit.
KamilZ (10277)|15.10.2012 09:50
Core2 Duo nemá GPU takže ani Intel Quick Sync...
plch (30)|15.10.2012 09:59
Ok, díky! Aspoň se mám čeho chytnout. Takže střihací programy by rády v procesoru viděly integrovanou grafiku s Intel Quick Sync? Tak to jsem o něco chytřejší, myslel jsem, že umějí využít i výkonu grafické karty ve slotu, popř. na desce. A kdybych upgradoval, který SW toto umí využívat (nemusí to být zrovna profesionální střižna)?
Předem díky za odpověď.
KamilZ (10277)|15.10.2012 10:51
[QUOTE=plch;428541]Takže střihací programy by rády v procesoru viděly integrovanou grafiku s Intel Quick Sync?[/QUOTE]
Ne, Intel Quick Sync je jen jedna ze tří možností:
- Intel Quick Sync
- NVidia CUDA
- ATI (OpenCL)

Program, která zvládne GPU akceleraci na Tvé ATI najdeš snadno podle popisu toho programu. Buď tam bude uvedena přímo ATI, nebo OpenCL, viz třeba http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro/compare
jarino1978 (8045)|21.10.2012 21:16
cez všetky off topic, treba najksôr urobiť prvý rozumný krok : unistall Pinnacle shit video studio.
Potom treba spraviť krok druhý : install MAGIX Video Pro X4
:BB:
plch (30)|22.10.2012 10:37
Díky moc oběma. Souhlasím, že Pinnacle je opravdu pro lidi, co chtějí rychle výsledek a moc toho neumějí. Z lenosti a setrvačnosti u něj zůstávám :). Magix neznám, děkuji, prubnu. Ještě mi byl doporučován Sony Vegas. Premiere je nejspíše už vzhledem k mým požadavkům jinde...
Inu, hlavně, aby to nějak rozumně fungovalo a nezdržovalo při práci s AVCHD, jako Pinnacle : )
jarino1978 (8045)|22.10.2012 18:06
[QUOTE=plch;429237]Inu, hlavně, aby to nějak rozumně fungovalo a nezdržovalo při práci s AVCHD, jako Pinnacle : )[/QUOTE]
ty si akosi sám sebe nerozumieš ?
plch (30)|23.10.2012 09:00
Jak to?
jarino1978 (8045)|24.10.2012 20:25
čo chceš vlastne potom ? trápiť sa pinnacle shit, alebo postúpiť o level hore ?
joeh (1358)|24.10.2012 20:54
plch - zásadné urýchlenie strihu AVCHD v prípade tvojho PC dosiahneš nainštalovaním videoeditora s podporu SMART PROXY. Je to funkcia, ktorá umožnuje pracovať na časovej ose napr. s rozlíšením PAL.
Praktické skusennosti mám s Corel Videostudio Pro, na notebooku s podobným HW ako tvoje PC.
bicista (280)|24.10.2012 21:28
Mam i7 Ivy Bridge, vyuzivam grafiku v procesoru. Deska s chipsetem Z77, Full HD to striha perfektne, zkousel jsem 6 stop zaroven a pohodicka. Render trva 1/3 vysledneho casu videa.
plch (30)|25.10.2012 09:03
jarino: už na začátku píšu: "...jakákoliv editace v Pinnacle 15 mi přijde poměrně pomalá..." "...a který SW byste mi pro stříhání doporučili...", takže klidně sw změním, jestli to bude mít nějaký efekt : )
joeh: díky moc za rozumnou informaci! Také jsem si myslel, že by to byla cesta. Představuji si, že začátek editace se zpomalí úvodním přepočítáváním použitých scén a také rendrování se nijak neurychlí. Ale o to mě nejde, důležité je, abych nečekal na každé kliknutí myši : ) Určitě zkusím!
bicista: rád věřím! To je taky zajímavá informace. V čem stříháš? Když jsem počítač před 4 lety skládal, plánoval jsem jeho životnost na 6 let, zatím se toho držím. Ale až budu měnit (třeba to bude dříve : )), určitě budu koukat i na výkon vzhledem ke střihání videa...
josefíka (651)|25.10.2012 18:10
Jarino doporučí Corel StudioX5, není špatný. Zkoušel jsem trial a pár věcí mě vadilo. Prostě nebyl to můj Edius. Takže Ti doporučím EdiusNEO. Poslední verze Pinnaclu je upravený AVID a co jsem doposud četl, tak to není zase taková hrůza. Možná by to byla pro Tebe cesta.