Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nahravanie hlasu - software a format

ace960 (394)|14.10.2012 11:57
Nazdar, rad by som sa s vami poradil o vybere free programu a free formatu pre domace nahravanie hlasu na pocitaci (nahravanie deti, take rapotacky a pesnicky). Rad by som si to ulozil do buducnosti tak, aby to nebolo zbytocne degradovane ale zas pokial na takyto ucel staci nieco horsie tak OK. Prehravanie bude primarne cez PC cize podpora v roznych HW prehravacoch ma az tak netrapi. Co si pamatam, tak PC mozno nie je (alebo aspon nebolo) idealne pre prehravanie hudby ale mne ide o prijatelnu kvalitu v podmienkach co mam. Skratka, nech to zbytocne nedomrvim este viac ako to uz je.

V minulosti som pouzival konzolu (zakladny ovladaci panel) ku zvukovke X-Fi Fatal1ty a ukladal som to do WAV (kvalita "CD audio"). Nasledne som to cez binarky lame komprimoval do standardnej kvality (standardny preset, VBR, do 320 kbps). Teraz mam ine PC, kde uz tu zvukovu kartu nemam, je tam integrovany codec Realtek ALC892 a napadlo ma prehodnotit postup nahravania. Ako software som zatial zvolil Audacity. Ohladne formatu sa neviem rozhodnut. Miesta mam dost ale zas ak to nie je nutne tak to moze zabrat aj menej. Zvazoval som WAV, FLAC alebo MP3, pripadne OGG. Este som zachytil nieco o WAVPACK ale zatial som ho nepozeral detailne. Neviem posudit, ktory format je na takyto ucel vhodny. Budem vdacny za rady.

Mikrofon je uplne obycajny Trust za par EUR a prehravam to na uz fakt dost starych reproduktoroch Creative (Cambridge) FPS2000 Digital (momentalne pouzivam ako 2.1), pripadne to este pocuvam cez optiku prepojene do zakladneho AVR Denon 1705 + zakladne reproduktory Canton Movie 10 MX II. Ak budem nieco v buducnosti menit tak to bude nejake zakladne kvalitne stereo.
vivid.sk (11472)|14.10.2012 12:06
WAV a flac, wavpack je to iste. Len skomprimovne bezstratovo. Ak mas mikrofon za par euro, vymen mikrofon. V opacnom pripade cela tato diskusia nema zmysel. Aj mp3 320 je obrovsky overkill.

Inak staci nahravat 48khz/mono (vzhladom k tomu, ze mikrofon je mono). To si uloz do wavu (dodatocne komprimuj do flac, wavpack, ape....) a si vystarany.
Co sa tyka sw, je to asi jedno, kazdy z nich robi len to iste - zachytava aktualne zvoleny zvukovy input v rovnakej kvalite.
ace960 (394)|14.10.2012 12:31
Dakujem za odpoved. Inak myslel som, ze FLAC je bezstratovy.
Ohladne mikrofonu, mas nejaky rychly tip na nejaky zakladny pre taketo domace pouzitie?
vivid.sk (11472)|14.10.2012 16:45
Ved je bezstratovy.
Co sa tyka mikrofonu, bez orientacnej ceny tazko nieco vybrat.
skus pozriet nieco tu.
ace960 (394)|14.10.2012 22:14
FLAC - OK, zle som si poskladal co si pisal, ze "WAV a flac, wavpack je to iste. Len skomprimovne bezstratovo."... na prvy pohlad mi to prislo, ze wavpack je to iste ako wav a flac ale ze wavpack je bezztratovy.
Mikrofon mam konkretne tento http://www.trust.com/products/product.aspx?ProductCategory=SOUND&ProductGroup=MICROPHONES&artnr=16973
MP3 320 kbps a overkill - to si myslel pri mikrofone za par eur predpokladam.
A dik za tip ohladne mono nahravky, toje fakt, ze stereo je zbytocne.
Cenovu predstavu ohladne mikrofonu veru nemam lebo som ho pri zadavani otazky nemal v plane ale ked uz by som nejaky mal kupovat tak predpokladam nieco okolo 30-50 EUR. Viac sa mi to zda skutocne zbytocne na ucel na aky to chcem pouzit. Ale zas zistil som, ze cisto audio nahravky maju oproti video nahravke, pripadne fotkam velke caro so sa spomienok tyka.
vivid.sk (11472)|14.10.2012 22:38
wavpack, flac, monkey's audio su asi najpouzivanejsie bezstratove formaty. Ak to budes prehravat len na PC, je asi jedno, ktory zvolis (moj oblubeny je wavpack, pretoze je z nich najrychlejsi aj pri najvyssej kompresii a dosahuje o nieco lepsie vysledky ako flac. Flac je ale podstatne viac rozsireny a teda ma vacsiu podporu v roznych zariadeniach)

ad) mp3 320 - myslim, ze nemas dovod to ukladat do mp3, pretoze pri bezstratovej kompresii mono wavu dosiahnes podobne, pripadne lepsie vysledky, vzhladom k tomu, ze sa vo zvuku nachadza malo informacii (ak to nebude zasumene).

Kvality daneho mikrofonu nepoznam, pokial ti vsak vyhovuje (cistota hlasu, detailnost) nemusis vymenu riesit za kazdu cenu (idealne by bolo porovnat medzi sebou ak by si mal moznost).
ace960 (394)|14.10.2012 22:57
OK, poskusam este zi sucasnym mikrofonom (podla mna je v pohode) a ukladat budem do flac.
Dakujem za informacie.