Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vyvedenie zvuku z TV do iného zariadenia s lepšou zvukovou reprodukciou

slavok1 (50)|13.10.2012 13:23
Aké sú možnosti vyvedenia zvuku z TV kvôli lepšej reprodukcii. Momentálne ma napadajú tieto možnosti:

1. domáce kino (nezáujem, využitie len pre filmy)
2. soundbar (to isté)
3. receiver - lepšia možnosť ako predchádzajúce dva, ale tiež je to primárne určené na filmy
4. klasický zosilovač - nevyužije sa plný potenciál filmového zvuku, ale naopak zvuk z iných zdrojov ako CD, mp3, iPod je kvalitnejší, ak sa budeme pohybovať pre všetky možnosti v rovnakej cenovej kategórii.

V podstate ma najviac oslovuje 4.možnosť a zaujímalo by ma optimálne riešenie, keďže TV majú aj digitálny optický výstup, prípadne výstup pre sluchátka a tým pádom je možné vyviesť tento zvuk mimo TV a dosiahnuť tak jeho lepšiu reprodukciu.

Rôzne zvukové efekty, ktoré je možné dosiahnuť v systémoch 5.1 a vyššie ma až tak nezaujímajú. Postačili by mi systémy 2.0 prípadne 2.1 s tým, že by som mal kvalitnejšiu stereo zostavu.

Zaujímali by ma možnosti, ktoré pripadajú do úvahy, prípadne konkrétne typy zariadení, ktoré sú na trhu.

Filmy plánujem prehrávať priamo na TV (Samsung ue46es6800) a ide mi viac o kvalitné stereo, ktoré by vedelo vytiahnuť zvuk z TV a prehrať ho v relatívne dobrej kvalite (teda zosilovač + 2 regálové repro bedne v sume najlepšie do 600 EUR najviac však do 800 EUR; neskôr možno ešte dokúpim subwoofer).

Tiež by ma zaujúmali prípadné problémy, ktoré môžem v takejto konfigurácii očakávať resp. iné postrehy a skúsenosti.

Som človek, ktorý nie je zameraný na rôzne 3D sci filmy a podobné kategórie filmov, kde je nutné mať systém 5.1 a vyšši, ak si chce film vychutnať v dostatočnej kvalite. Proste zvuk chcem mať kvaitnejší než je na TV, ale nepotrebujem rôzne efekty a viac mi ide o kvalitnú stereo reprodukciu hudby.
KamilZ (10277)|13.10.2012 13:29
[QUOTE=slavok1;428330]prípadne výstup pre sluchátka a tým pádom je možné vyviesť tento zvuk mimo TV
..... a viac mi ide o kvalitnú stereo reprodukciu hudby.[/QUOTE]

Zašuměný sluchátkový výstup a kvalita nejde dohromady, na to rovnou zapomeň (nebo si kup za pár stovek aktivní repro) :D

Pročti si tuhle vášnivou diskuzi: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/32571-Stereo-zesilovac-Denon-a-regalove-repro-Whaferdale-k-plazme-Panasonic
geronimoh (2327)|13.10.2012 14:02
[QUOTE=slavok1;428330].....
Som človek, ktorý nie je zameraný na rôzne 3D sci filmy a podobné kategórie filmov, kde je nutné mať systém 5.1 a vyšši, ak si chce film vychutnať v dostatočnej kvalite. Proste zvuk chcem mať kvaitnejší než je na TV, ale nepotrebujem rôzne efekty a viac mi ide o kvalitnú stereo reprodukciu hudby.[/QUOTE]

Pak je pro tebe ideální varianta 4. - klasický stereo zesilovač a kvalitní repro.
tdlmarek (1566)|13.10.2012 17:04
[QUOTE=slavok1;428330]Som človek, ktorý nie je zameraný na rôzne 3D sci filmy a podobné kategórie filmov, kde je nutné mať systém 5.1 a vyšši, ak si chce film vychutnať v dostatočnej kvalite. Proste zvuk chcem mať kvaitnejší než je na TV, ale nepotrebujem rôzne efekty a viac mi ide o kvalitnú stereo reprodukciu hudby.[/QUOTE]
Souhlasím s tím, že efekt 5.1/7.1 zvuku je v domácích podmínkách celkem diskutabilní. Ale z "filmového" zvuku bych nezatracoval samostatný kanál pro centrální reproduktor - tohle pomůže všem filmům, i když se jedná třeba o konverzační drama. Dialogy jsou daleko srozumitelnější, když se nemixují do sterea společně s efekty.

Jinak moc nechápu to striktiní škatulkování, proč by domácí kino/soundbar měly být "jen na filmy"? Samozřejmě, zvukově na tom ty plastové bedýnky budou o něco hůř, než regálovky za podobnou cenu, ale čistě z technického pohledu tam ten iPod přes stereo vstup připojit jde.

Já bych se vydal buď cestou soundbaru (jednoduchost a zároveň vícekanálový zvuk), nebo receiveru s 3.0/3.1 sestavou. Stereo bych volil, pokud by mi šlo primárně o hudbu a filmy jen tak doplňkově. Pokud jsem to ale pochopil správně, tak zde jsou preference obráceně.
vormen (30)|13.10.2012 20:19
já používám receiver v konfiguraci 2.0, měl jsem osazeno i 5.0, ale neoslovilo mě to. není nad kvalitní stereo. s více bednama musí člověk sedět v optimální pozici, příp. dolaďovat nastavení, výsledný efekt pak člověk musí "hledat". ani kombinace přední pár plus centr mi nepřipadala nic extra.
Pytkin (7947)|13.10.2012 21:03
ja za seba musim povedat , ze rozdiel 5.1 a stereo je uplne rovnaky , ako medzi stereo a mono .. Proste pri 5.1 dostavame dalsi rozmer .. a uplne na to stacia lacne repraky , aby tam ten vnem bol .. a ani mi tak nejde o to , ze daci striela vpredu a daco striela vzadu .. mna omnoho viacej bavi filmova hudba mixovana do 5.1 .. proste pozeram film .. vsetky dialogy sa deju v predku .. a zrazu zacne hrat nejaka muzika a pekne zaleje celu miestnost .. vpredu / vzadu / vsade .. toto milujem .. tento efekt sa nikdy na stereo zostave nedostavi ..

no a suhlasim s tdlmarekom .. na pozeranie filmov je lepsia aspon 3.0/3.1 zostava .. center je proste nutne mat samostatne , lebo inak su dialogy nezrozumitelne v 2.0/2.1 zostave ..
darik (27)|13.10.2012 21:15
[QUOTE=vormen;428360]já používám receiver v konfiguraci 2.0, měl jsem osazeno i 5.0, ale neoslovilo mě to. není nad kvalitní stereo. s více bednama musí člověk sedět v optimální pozici, příp. dolaďovat nastavení, výsledný efekt pak člověk musí "hledat". ani kombinace přední pár plus centr mi nepřipadala nic extra.[/QUOTE]

Iba k zakladnemu problemu....ak ma TV digit. zvukovy vystup-optika,alebo koaxial-tak prikup hocijaky aktualny AV receiver - Yamaha,Onkyo,Pioneer,Denon,Sony v najlacnejsom prevedeni.Vsetky maju vybavenie na kvalitne stereo ozvucenie a zaroven pri dobrom rozmiestneni aj 5 kanalove - ci 7 kanalove ozvucenie.Cez ten digi. vystup to elegantne zapojis-a pocuvas.Ak je vystup 2 kanalovy cinch - tak to prepojis takisto analogovo - ale kup si kvalitnesi kabel,,,Bandridge a pod.A pripoj radsej regalove repro - ak len stereo-budes neskoor lutovat,,,,radsej kup 4 ks rovnake repro +center alebo cely Set-repro . a osad to.Neolutujes,,,,,Stereo Ti pojde absolutne dobre - vdaka AV receiveru....a ostatne repro vyuzi pri prvom filme - a ked to budes mat dobre nastavene - tak inak dalsie filmy nebudes chciet pozerat....jednoducho DTS,DD5,1 ale aj AC3 v Dolby Prologic je zvukova kulisa ktora tak obohati vnimanie samotneho filmu - ze je to az neuveritelne.Ja som pred 16 rokimi kupil AV Onkyo 5x 70W, a Jamo 3 pasmove podlahove repro 4ks + center+subw.....a ten zvuk nema chybu aj dnes. AV receiver mas za cca. 300-400 e. repro set 200-300 e...kable 20-30 e...a kludne by som doplatil za nejake sikovne MMC-co Ti vsetko prehra,,,do 600 - 800 e sa hravo zmestis.....skus obehnut aj zalozne,komisionaly a pod.Prajem dobry zvuk
vivid.sk (11472)|13.10.2012 22:48
[QUOTE=vormen;428360]já používám receiver v konfiguraci 2.0, měl jsem osazeno i 5.0, ale neoslovilo mě to. není nad kvalitní stereo[/QUOTE]
Ma to jednu nutnu podmienku :) Spickove predne repro (obzvlast, ked ostatne repro su o nejaku kategoriu nizsie). Tym samozrejme nezatracujem 5.0/5.1, obzvlast, ak su pouzite rovnake menice pre vsetky kanaly. Skor som teraz narazal na kvalitu dialogov.

[QUOTE=Pytkin;428363]center je proste nutne mat samostatne , lebo inak su dialogy nezrozumitelne[/QUOTE]
Pusti si na svojich Dynaudiach Air6 nejake dialogy. Pochybujem ze ich budes mat nezrozumitelne. Pokial mas repro osadene kvalitnym stredakom takyto pripad nikdy nenastane.
Samozrejme toto neplati, pokial je stredovy reprak rovnakej kvality ako tie ostatne. Ibaze mat 5x spickovych repro je casto financne narocne, malokto z hifistov si postavi komplet z rovnakej serie, obzvlast "len" na kino.

[QUOTE=slavok1;428330]keďže TV majú aj digitálny optický výstup[/QUOTE]
pozor na 4) moznost. Zosilnovace nemaju bezne digitalne vstupy (a uz vobec nie dekodery AC3/DTS). V tom pripade si "dosiel". Rozumne si premysli ake zdroje audia budes chciet prijimat. DD (AC3) je totiz uz zauzivany standard pri HD kanaloch.

[QUOTE=slavok1;428330]Tiež by ma zaujúmali prípadné problémy, ktoré môžem v takejto konfigurácii očakávať resp. iné postrehy a skúsenosti.[/QUOTE]
V tomto pripade sa taktiez priprav na lipsync problem (LCD maju vysoky input lag). Pokial kupis samotny stereo zosilnovac, nevyriesis to. Na tieto ucely odporucam radsej vyssie modely AVR (aj napriek tomu, ze stereo zosilnovac bude mat lepsi pomer cena/zvuk, ale v multimedialnej oblasti prilis straca a mnohe problemy inym sposobom nevyriesis)


[QUOTE=darik;428366]...prikup hocijaky aktualny AV receiver - Yamaha,Onkyo,Pioneer,Denon,Sony v najlacnejsom prevedeni.Vsetky maju vybavenie na kvalitne stereo ozvucenie[/QUOTE].

Predpokladam, ze si robis srandu, alebo si nepocul nic z aktualnej produkcie. Neznalost ta ospravedlnuje. Ceny onkii pred 10-15 rokmi zacinali na nejakych 15 tisicoch (vtedy zakladny model) - co bol priemerny mesacny plat. Dnes kupis lacny entry level model za 250-300 euro, ale zvukovo sa to neda porovnat s tym, co tu bolo kedysi. A uz vobec by som to neskusal pouzivat na stereo, ak by som to chcel pocuvat trsoku seriozne.
Pytkin (7947)|14.10.2012 02:06
[QUOTE=vivid.sk;428376]Pusti si na svojich Dynaudiach Air6 nejake dialogy. Pochybujem ze ich budes mat nezrozumitelne. Pokial mas repro osadene kvalitnym stredakom takyto pripad nikdy nenastane.
Samozrejme toto neplati, pokial je stredovy reprak rovnakej kvality ako tie ostatne. Ibaze mat 5x spickovych repro je casto financne narocne, malokto z hifistov si postavi komplet z rovnakej serie, obzvlast "len" na kino.
[/QUOTE]
pockaj .. ja hovorim o tom , ze nezrozumitelne je to v pripade , ked stredovy reprak chyba .. proste v pripade stereo , ked dialogy nejdu z centra , ale idu z LR so vsetkym ostatnym bordelom , su dialogy casto nezrozumitelne .. resp. ked je center , su omnoho zrozumitelnejsie .. omnoho horsie je to vecer , ked clovek kvoli susedom , musi mat zostavu tichsie ..
KamilZ (10277)|14.10.2012 06:41
Opravdu bych autorovi dotazu doporučil pročíst odkaz v #2, kde jsme tohle velmi, velmi podrobně probírali.
geronimoh (2327)|14.10.2012 09:20
[QUOTE=Pytkin;428382]pockaj .. ja hovorim o tom , ze nezrozumitelne je to v pripade , ked stredovy reprak chyba .. proste v pripade stereo , ked dialogy nejdu z centra , ale idu z LR so vsetkym ostatnym bordelom , su dialogy casto nezrozumitelne .. resp. ked je center , su omnoho zrozumitelnejsie .. omnoho horsie je to vecer , ked clovek kvoli susedom , musi mat zostavu tichsie ..[/QUOTE]

Středový reproduktor vůbec nepoužívám a ještě se mi nestalo, že bych nerozuměl dialogům. To se mi právě stávalo se středovým reprodukter, ovšem pravda v době analogového Dolby Surround a době kdy se firmy dělající český dabing pro videokazety teprve učily a celkem často mixovaly velmi tiché dialogy s velmi hlasitými efekty, což by se právě večer kvůli sousedům vůbec nedalo se středovým reproduktorem poslouchat. Kupodivu řešení bylo snadné - vynechat středový reproduktor a pouštět dialogy přes přední sloupy. Od té doby mě ani nenapadlo středový reproduktor znovu připojit, protože mě prostě nechybí.
geronimoh (2327)|14.10.2012 09:31
[QUOTE=slavok1;428330]......
Filmy plánujem prehrávať priamo na TV (Samsung ue46es6800) a ide mi viac o kvalitné stereo, ktoré by vedelo vytiahnuť zvuk z TV a prehrať ho v relatívne dobrej kvalite (teda zosilovač + 2 regálové repro bedne v sume najlepšie do 600 EUR najviac však do 800 EUR; neskôr možno ešte dokúpim subwoofer).

......[/QUOTE]

Když se na to dívám ještě jednou, tak mě napadá, že pokud ti jde o kvalitní stereo zvuk a jen o relativně dobrou kvalitu zvuku z televizoru, tak na co chceš dokupovat subwoofer ? Pokud zvolíš variantu 4. - stereo zesilovač, tak budeš mít spíš problém, jak do něk přivést zvuk z televizoru - zřejmě jedině ze sluchátkového výstupu, nebo drahým externím převodníkem. Já jsem si pořizoval celý řetězec hlavně na hudbu, ovšem z velké části na hudební video a zvolil jsem AV reciever. Ten můj se dá přepnout do čistě analogového módu. Být tebou, zvolím kompromis a pořídím si trochu slušný AV reciever (Pioneer, ONKYO, YAMAHA) a hlavně kvalitní přední reproduktory, ideálně sloupové.
Pytkin (7947)|15.10.2012 00:19
geronimoh ; no vidis .. ja mam presne opacny pocit .. vot tamara pasmatri ..
bastlir (3245)|6.11.2012 17:43
[QUOTE=geronimoh;428391]Když se na to dívám ještě jednou, tak mě napadá, že pokud ti jde o kvalitní stereo zvuk a jen o relativně dobrou kvalitu zvuku z televizoru, tak na co chceš dokupovat subwoofer ? Pokud zvolíš variantu 4. - stereo zesilovač, tak budeš mít spíš problém, jak do něk přivést zvuk z televizoru - zřejmě jedině ze sluchátkového výstupu, nebo drahým externím převodníkem. Já jsem si pořizoval celý řetězec hlavně na hudbu, ovšem z velké části na hudební video a zvolil jsem AV reciever. Ten můj se dá přepnout do čistě analogového módu. Být tebou, zvolím kompromis a pořídím si trochu slušný AV reciever (Pioneer, ONKYO, YAMAHA) a hlavně kvalitní přední reproduktory, ideálně sloupové.[/QUOTE]

Moje řeč! Ten převodník z optiky jsem si koupil, ale stejně to je jen stereo a nakonec jsem svůj Genius 5.1 vrazil do sluchátkového výstupu TV. I když (jak popisuji jinde) již jdu do ONKYO TX-NR616, tak za relativně malý peníz jakkákoliv dřevěná Genius reprosoustava pro TV bohatě stačí. Pokud si člověk nehodlá pouštět filmy z BR placky, tak stejně z TV víc nevyrazí. Proto bych už například znovu nevyhazoval prachy za 3D, protože to je stejně tak na 10min. na efekt, ale přes hodinu se na to už koukat nedá. Ale toto sem už nepatří.