Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Technisat nebo Linux?

KamilZ (10277)|29.9.2012 13:59
Puamik: asi tady píchnu do vosího hnízda, ale jak tady z dálky sleduji tady na fóru problémy Technisatu, kdy výrobce není schopen rozhodit základní věci (to je fakt např. problém rozhodit dva CI moduly???), s prominutím se*e na support a na názor a prosby zákazníků, tak nerozumím tomu, proč o té značce vůbec uvažovat. Kup si Linux, nebudeš řešit CI modul, kódování, fastscan, EPG, ..... Budeš se prostě dívat.
Puamik (229)|29.9.2012 14:02
KamilZ: s Linuxem jsem se nikdy v životě nepotkal, takže absolutně vůbec netuším co obnáší údržba takového přístroje.
KamilZ (10277)|29.9.2012 14:27
Dnes už prakticky nic. To, že tam je Linux u kvalitních a prověřených strojů nepoznáš. Pokud si ho necháš od prodejce "nachystat", tak naprostá pohoda, jinak pouze pár kroků při prvním spuštění:
- instalace image z flash (prakticky stejné, jako upgrade firmware Technisatu)
- nastavení a naladění (u většiny distribucí se spustí wizard, takže Tě to provede)
- instalace CAM (naučí čtečku číst karty, abys nemusel mít CI modul, vše se dělá přes menu, pár kliknutí na dálkovém ovládání...)
- případné zprovoznění HDD (formátování apod.).

Všechno mimo CAM bys řešil i u jiných přijímačů, zabere to 5 minut a pak máš pokoj, resp. si pak můžeš prohrabávat pluginy a zkoušet vše možné a nemožné :-).

Ale případnou diskuzi raději v jiném vlákně, ať tady neblokujeme Technisatí.
Puamik (229)|29.9.2012 14:34
ještě si dovolím reagovat na linux i když jsme u Technisatu. Zde se hodně chválila kvalita obrazu u přijímače SIR a Technisatu obecně. Chci satelit na HD programy (Skylink), takže kvalita obrazu je pro mě hodně důležitá. Který z linuxových přijímačů v cenové kategorii jako SIR má lepší obraz nebo stejný jako SIR?
KamilZ (10277)|29.9.2012 14:44
Najdu Ti 10 lidí, co budou tvrdit, že např. VU+ je obrazově stejné nebo lepší než Technisat a najdu Ti 10 lidí, kteří budou tvrdit, že je lepší TechniSat. Takže asi tak :-). Troufám si tvrdit, že s nainstalovaným Video Tune plugin (detailně nastavené parametrů obrazu) je to srovnatelné.
Fakt nechci rýpat do Technisatu, ale když to tady sleduji, tak mi to nedá.
geronimoh (2327)|29.9.2012 14:54
Já bych řekl, že z nelinuxových přijímačů je Technisat absolutní špička. Linuxové přístroje pak nabízejí více utilit a možností a také samozřejmě složitější údržbu. Ale jak tvrdí majitelé, jsou dnes již spolehlivé a pokud se do nich nezasahuje, tak bezúdržbové. Pokud bych si dnes vybíral satelitní přijímač, tak bych bral asi Linuxový, už proto, že jsem ho ještě neměl a je možné změnit třeba přehrávač, což je největší slabina mého Vantage. Jinak jedině Technisat.
KamilZ (10277)|30.9.2012 06:30
[QUOTE=ucetni;426762]a ísť do linuxu - máš o dosť problémov viac ,by som neriskoval - ak nemáš suseda ktorý je fachman v nastavení linuxov.[/QUOTE]
To je nesmysl a dezinformace! Minimálně 70% v současnosti prodávaných přijímačů je na Linuxu a lidé o tom ani neví. Nebo potřebuješ i souseda, aby Ti naladil TV (Samsung a LG také jedou na Linuxu)? To se podle Tebe každý s Linuxem musí v přijímači hrabat přes Telnet, aby ho rozhodil?

Pověst Linux přijímačů zkazily začátky, ale dnes to neplatí (u ověřených přijímačů, problémové se samozřejmě najdou, jako všude). Abych jen nechválil - v současnosti je největší bolest pomalý náběh ze deep stand-by, který se podle přijímače pohybuje od 30 do 90-ti sec. V normálním stand-by je to pod 2 sec, ale bere 10-20w.

[HL]mod: Vyčlenil jsem do samostatného tématu, ať nezavazíme u Technisatu, kde se řeší konkrétní problémy[/HL]
golfLC (1941)|30.9.2012 09:54
V sekcii Technisat ISIO ešte v prvších príspevkoch, nechce sa mi to teraz hľadať, aj ISIO ide na linuxovom jadre, hádal som sa ohľadom toho s jedným užívateľom 9-)
Dagy2 (3153)|30.9.2012 11:21
[QUOTE=KamilZ;426697]Puamik: asi tady píchnu do vosího hnízda, ale jak tady z dálky sleduji tady na fóru problémy Technisatu, kdy výrobce není schopen rozhodit základní věci (to je fakt např. problém rozhodit dva CI moduly???), s prominutím se*e na support a na názor a prosby zákazníků, tak nerozumím tomu, proč o té značce vůbec uvažovat. Kup si Linux, nebudeš řešit CI modul, kódování, fastscan, EPG, ..... Budeš se prostě dívat.[/QUOTE]

Kamil, nepichol, nepichol
TechniSat si totiž v 90% prípadov nekupujú ľudia ktorí potrebujú v krčme machrovať že majú to a tamto a 3000 erotických programov zadara na pijímači za 100Kč. 90% si kupuje TechniSat s vedomím že vedia do čoho idú.
10% buď čítalo reklamu a nevenovali sa tomu viac alebo proste sa to stalo.

To, že porovnávaš TechniSat s linuxovými prijímačmi je naopak pre túto značku slušná pocta, pretože porovnávaš otvorený počítačový systém do ktorého si každý môže nahrať čo chce (teda inak povedané výkonné PC) s pevne definovaným prístrojom, ktorý dokáže to, čím v minulosti operovali len linuxové prístroje (teda síce tiež prístroj z oblasti výpočtovej techniky, ale vlastne takú "kalkulačku" s pevne definovanými funkciami +, -, :, x, odmocnina atd). Na konci vypočítaného príkladu ale zistíš, že tá kalkulačka je bohate postačujúca a systém do ktorého si si najprv musel doinštalovať funkciu kalkulačky nepotrebuješ.
A keďže "service centre" v podstate odignoroval (myslím to v dobrom) návrh aby tým, ktorí trochu pomáhajú majiteľom a tak trochu propagujú TechniSat a odľahčujú vo voľnom čase jeho biznysu platil provízie z predaných kusov, je mi srdečne jedno čo si kto kúpi. Nakoniec service centre sám je 100% fanda linuxu :)

Ale nedá mi napísať dve myšleinky:
1/ urobil si taký malý podraz - (ja viem že nie zámerne a úplne v dobrom poradiť ľuďom dobrý prístroj) do vlákna so SIR-om, t.j. low endom TechniSatu si posadil myšlienku o nefungujúcich moduloch (navyše CI+ Irdeto Pi-sys) v twintuneri ISIO a tým nepriamo podsunul myšlienku že rovnaký problém je u všetkých prijímačov tejto značky.
Nie je. U SIR-u je jediný problém a to je fastscan. Kto fastscan nechce mať, (ako u linuxu) má druhú voľbu za tie isté prachy TechniSat TechniStar S2. Bez problémov, nemusí nič riešiť, dokonca ani inštalovať ako u linuxu. Ci-modul funguje spoľahlivo, pretože je tam len jeden a prijímač nemusí handlovať dve karty.
EPG sem nepleť už vôbec. To funguje u TechiniSatu svojim spôsobom niekoľko rokov a bez problémov. dokonca ho môžeš kľudne závidieť :) (má tiež vyhľadávače u vyššej triedy prístrojov aj podľa textu rovnako ako linux)

2/ riešim podobný problém ako toto vlákno s telefonom
Nokia E52 alebo iPhone. (môj zamestnávateľ hovorí iPhone)
Potrebujem telefonovať, posielať a prijímať SMS, posielať a prijímať VIZITKY, v momente keď nemám čas zdvihnúť telefon poslať jedným stlačením tlačítka volajúcemu SMS že zavolám neskôr, obsluhovať telefon "spamäti" napr. v aute, kalendár, kalkulačku, FM radio, budík a byť "odstrihnutý" od kábla celý pracovný týždeň (teda nebehať od jednej nabíjačky k druhej).
Toť vsjo, čo človek na služobných cestách od prístroja typu mobilný "telefon" potrebuje. A iPhone z toho nezvláda ani jedno, pretože to nie je telefon ale image. Takže voľba jasná. Ja nechcem po kúpe telefonu študovať, kde a akú aplikáciu si mám nahrať aby fungovali funkcie ktoré mi iný výrobca síce v uzavretom systéme ale v dostatočnom mne vyhovujúcom portfoliu ktoré si odskúšam v obchode pripravil priamo v prístroji.
ale nahrať do iphonu si môžeš aplikácií koľko chceš - napríklad ovládať s ním TechniSat prijímač :) namiesto diaľkového ovládača alebo sa nechať sledovať kde si...

P.S. je ale smutné, že výrobca ako je TechniSat, ktorý bol zrejme jediný na trhu zvládajúci 100% dve karty v CRW moduloch s rovnakými oprávneniami (dodnes takto 100% chodia ICE karty) nevie doriešiť rovnakú funkciu s modulmi Irdeto. Je jasné že Pi-Sys má asi viacero funkcií ktoré robia vec komplikovanejšou - napr. funkcie pre ochranu autorských práv a podobne, s ktorými si moduly a prístorj musia poradiť.
Ale byť majiteľom "univerzálnej čítačky" alebo iného čítacieho mechanizmu nekričal by som nadšené hop, kým nepreskočím cez použitie týchto komplikátorov. Verím, že tá doba nie je ďaleko sledujúc rýchlosť s akou nakoniec CSlink zmizol z povrchu zemského a CRW karty sú na jedno oko slepé.

Napriek tomu otvorený prijímač je vynikajúci nápad (či má linux alebo v budúcnosti niečo iné) pretože určite žiadny výrobca "kalkulačiek" nebude dávať na trh prijímač so štyrmi DVB-S tunermi a podobne. V minulosti aj HiFiklub Zväzarmu predával špičkové prístroje stavebnice na ktoré by som nedal dopustiť.
KamilZ (10277)|30.9.2012 13:08
[QUOTE=Dagy2;426793]EPG sem nepleť už vôbec. To funguje u TechiniSatu svojim spôsobom niekoľko rokov a bez problémov. dokonca ho môžeš kľudne závidieť[/QUOTE]
Co má Technisat na EPG zajímavého? Standardní Linux s pluginem (pár kliknutí v menu) umí:
- časovaně stahovat EPG z internetu z libovolného zdroje (XML)
- časovaně vzbudit stb, projít seznam definovaných stanic/TP/skupin a na pozadí (u dvoutuneru) provést refresh EPG

Přiznám se, že mě zatím nenapadá, co chtít víc :-).
Dagy2 (3153)|30.9.2012 13:56
Veď o tom bol môj celý hodinový príspevok:
linux: S PLUGINOM
"kalkulačka" TechniSat BEZ PLUGINU - v základe po zastrčení do zásuvky bez nutnosti niekde hľadať niečo.

Myslím, že EPG u Technisatu toho nevie viac než plugin u Linuxu ale reálne o pár vlastností viac než majú iné kalkulačky - skupina výrobkov do ktorej Technisat patrí:
- časovaně vzbudit stb, projít seznam definovaných stanic a provést refresh a uloženie EPG do pamäti prijímača (a to zo stand-by, nie zo sleep modu, kedy prijímač beží len má vypnutý displej).
- prehľadávať EPG podľa genre modu, t.j. napr. sport -> zoradí všetky športové prenosy na označených stanicicach časove za sebou (určite to vie aj plugin linuxu)
- u SFI+ (nie TechniStar) - vlastný kanál EPG
- u SFI+ (nie TechniStar) - prehľadávanie EPG podľa kľúčového slova, napr. DeNiro, Sparta a pod.
- pri nastavení nahrávania cez sieť, napr. z onej Nokie E52 cez internetový prístup z trebárs Austrálie alebo z chalupy po nastavení času nahrávania dostaneš odpoveď aký program si nastavil. Vyberieš z rolovacieho menu napr. CT1, zadáš datum a čas nahrávania a po potvrdení ti napíše napr. "Show Václava Klause" a vieš či si zadal správne ten čas a nepomýlil sa.
Takto môžeš napríklad starým rodičom na diaľku nastaviť prijímač aby spolu s alzheimerom nezabudli pozerať obľúbený seriál. (aj tak je im to v konečnom dôsledku jedno, lebo si z neho nič nebudú pamätať :) )
666dia (476)|30.9.2012 14:45
KamilZ
nahrávka...jo tak, vy jste chtěli vědět, jakej posílá obraz přes HDMI....
tak subjektivně výbornej....
KamilZ (10277)|30.9.2012 14:51
[QUOTE=Dagy2;426813]Veď o tom bol môj celý hodinový príspevok: [/QUOTE]
Jenže Ty jsi grafoman :-)

Linux s pluginem = velmi Linux s nainstalovaným Image, ve kterém už pluginy jsou (samozřejmě podle image), takže kolikrát netřeba nic doisntalovávat. A i kdyby, tak těch 5 kliknutí na DO, případně to za Tebe na žádost udělá dodavatel (obdobně, jako si necháváš vyrobit auto, také vše čistě na míru). ... Technisat SIR bych doporučil někomu, kdo to chce opravdu jen zapnouta vypnou, nic víc ho nezajímá a nechce vyvíjet další aktivitu. Tam je poměr cena-výkon asi OK, zřejmě až na ten fastscan, ale mouchy má vše. Však jsem ho tady také několikrát doporučoval. Obdobnou službu ale udělá i pitomá Zebra nebo Aligator, také stačí zapnout a jet (pravda, nemá takové možnosti s EPG), ale jsou to jen noname. Ale třeba takové ISIO už bych nyní rozhodně nedoporučil. Když po očku sleduji, co probíhá vedle za diskuze, tak mi zůstává rozum stát :eek: (tedy on už se mi asi zastavil před dávnou dobou, ale to je jiná věc :D ).

Asi jsem to trochu nešťastně připsal k SIRu, uznávám. Měl jsem na mysli obecně Technisat, kdy ani taková značka neznamená kvalitu a o kašlání na potřebu zákazníků ani nemluvě. Nemyslím si, že by bylo například tak těžké vymyslet a udělat vypínatelný fastscan, aby se vlk (Skylink) nažral a koza zůstala celá. Možností je spousta. Stejně Skylink si na certifikaci jen hraje, jinak by těžko mohlo projít nekódované nahrávání, které z je podle mě hlediska certifikace (včetně Irdeta) podstatně větší průšvih, než fastscan...
KamilZ (10277)|5.10.2012 06:29
Sleduji diskuzi o SIRu. Podle toho, co tady píše Dagy2 má sir jediný problém s fastscan, jinak je údajně v pohodě. Ale podle tohoto příspěvku je ještě stále problém "tma" s nahráváním a přepínáním. Tak je to tedy je? Je to jen fáma, nebo je to skutečný problém?
golfLC (1941)|5.10.2012 07:54
Kamil, mám SIR-a a doporučil som ho a montoval už štyrom známim, majú len astru 23,5, tam problém s fastscanom nie je a tmu sa mi nepodarilo spraviť ani raz, oni sa mi tiež neozvali, že by niečo robilo problemy.... Rozlíšenie v jednom prípade 720, v ostatných 1080, tak neviem ( všade TV Samsung, jedna stršia LCD -720, ostatné nové LED 1080 )..... Neviem ako nahrávajú oni, ja na USB key Sandisk 32GB, zatiaľ nahral vždy, či priamy záznam, alebo z timera...
KamilZ (10277)|5.10.2012 08:21
OK, díky za info.
tahlovej (304)|5.10.2012 09:29
Pravda je bohužel někde uprostřed - jestliže bylo řečeno A,musí se také říci B. S pevně nastavenou parabolou na A3 skutečně SIR pracuje jak má.Ale jestliže v menu existuje položka pozicioner a tudíž výrobce použití motoru nijak neomezuje,měl by se taky postarat o to,aby se SIR s motorem nechoval jak šílenec - viz bugy s parkováním motoru,chaotické příznaky EPG pro nově naladěné programy a problémy a zatuhnutí při ladění programů(jiný přijímač je zvládl OK - test proběhl současně na různých kompletech parabola +LNB,takže vnější vlivy lze vyloučit).Jo a nahrávání je spolehlivé - vyzkoušel jsem dva ext.disky s napájením(WD 500GB a starší IDE disk Seagate ST340016A v rámečku Digitus) a flešku Kingston R500 a vše OK.
Puamik (229)|5.10.2012 13:42
Do linuxového přijímače je nutné dokupovat modul Irdeto nebo se dá karta přímo použít bez nějakého modulu? Jenom chci vidět zda by to byla investice navíc protože linux.- příjimače jsou dražší než SIR.
interfernet422 (1575)|5.10.2012 14:03
Obvykle fungují v univerzální čtečce, je to otázka použitého sw pro obsluhu. Obvykle se používají oscam nebo cccam.
KamilZ (10277)|5.10.2012 14:05
[QUOTE=Puamik;427503]Do linuxového přijímače je nutné dokupovat modul Irdeto nebo se dá karta přímo použít bez nějakého modulu? Jenom chci vidět zda by to byla investice navíc protože linux.- příjimače jsou dražší než SIR.[/QUOTE]

Jak do kterého. ICE je be zproblémů, Irdeto Pi-Sys ve většině také, ale tam se kryjí textem "funkčnost není zaručena", viz např.:
[QUOTE]Po instalaci SparkBox_all_emu_plugins04-07–2012.rar a zapnutí plugin mcas full přístroj dokáže číst i jakoukoliv kartu Skylink / CS Link / freSAT, včetně „čistých“ Irdeto karet. 100% funkčnost dekódování není však garantována. Vyzkoušel jsem nicméně všechny uvedené karty v různých kombinacích a zatím jsem se s problémy nesetkal.[/QUOTE]
Pytkin (7947)|5.10.2012 15:21
[QUOTE=Puamik;427503]Jenom chci vidět zda by to byla investice navíc protože linux.- příjimače jsou dražší než SIR.[/QUOTE]

vacsina linuxovych primacov je lacnejsich alebo rovnako drahych ako SIR ..

SIR stoji 146 EUR .. Amiko alien stoji 108 EUR , Alien2 stoji 165EUR, Gekko HD stoji 91 EUR , Optibox ANACONDA 117 EUR..atd ..
Puamik (229)|6.10.2012 21:41
Existuje přístroj (pro Skylink, freesat UPC), který by normálně fungoval? Nemíním pořád něco restartovat a pod. Zamýšlel jsem o koupi modulu do tv, ale od toho mě zrazovali, že jsou s tím problémy, že není nad samostatný přístroj. Technisat je mezi nelinuxy asi špička, ale to co tady člověk čte je fakt síla.
ucetni (312)|6.10.2012 22:25
pre skylink jednoznačne AB Cryptobox 450 alebo 550 . no problemo.
KamilZ (10277)|7.10.2012 06:59
Nepíšeš, co od toho přijímače čekáš. Z těch trochu lepších se mi docela líbí (HbbTV, web) Golden Media SPARK Reloaded (ale pozor má jen jednu čtečku a nemá CI, takže bych si ho lajznul jen na Skylink s ICE) a Homecast magic PRO + s E2. No a z ještě vyšších VU+ Solo/UNO, Xtrend ET6000.
Puamik (229)|7.10.2012 08:52
co od něho čekám? kvalitní obraz, příjem HD (Skylink), bezproblémový chod (na rozdíl od toho co se zde píše u Technisat SIR)
KamilZ (10277)|7.10.2012 08:55
Takže ani nahrávání nechceš? V tom případě si škrtni ty vyšší modely, co jsem psal, jsou pro Tebe zbytečné.
Puamik (229)|7.10.2012 09:07
nahrávání ano, ,myslel jsem, že to umí každý přijímač
KamilZ (10277)|7.10.2012 09:09
Neumí a neumí. Musíš (resp. měl by jsi) rozlišovat PVR ready (externí HDD), s interním HDD, kódované/nekódované nahrávání (jak z hlediska providera tak z hlediska přijímače), použitý filesystém pro nahrávání (dělení nahrávek), možný vzdálený přístup na nahrávky z PC atd., prostě spousta parametrů, které bych nedoporučoval ignorovat.
Jiné nároky bude mít někdo, kdo chce nahrát-podívat-smazat (toho prakticky nic netrápí, stačí koupit přijímač co při nahrávání rovnou zbaví nahrávku kódování providera závislého na klíčích) a někdo, kdy si to chce zazálohovat, sestříhat atd.
KamilZ (10277)|14.11.2012 17:37
[QUOTE=jarino1978;431927]a ti rázne neodporúčam nič konkrétne, len som ti chcel vysvetliť, že Linux neber ako strašiak v STB. Ja ti tie značky zhodnotím asi tak, že Dream je predražená krabica, X trend kráča ku špičke, VU je klasika stred . Vantage zaspal dobu, ale je to stále istota, Technisat je overená kvalita. Výber je na tebe, osobne by som volil ale linux.[/QUOTE]
Až na předposlední větu (Technisat..) bezvýhradně souhlasím a je to i můj názor.
Dagy2 (3153)|15.11.2012 08:51
Kamil, tu v mojom okolí sa hovorí: "Nekrič hop, kým ti nepreskočí..." :)
Síce to sem do vlákna nepatrí, ale debata o tomto určite dobrom prijímači tu smeruje rovnakým smerom. Neber toto vôbec osobne, pretože tvoje rady a všetky príspevky na fore majú vždy hlavu a pätu, nikdy nie sú podpichovačné alebo si nerobia srandu ani z najstupidnejších dotazov.
Často mi vyčítaš/te že straším, nič nie je zložité, stačí klik, netreba ladiť pri monobloku druhú družicu a pod. Mám pocit, že žiješ v ideálnom prostredí, si rozvedený takže dávno si sa zbavil nervotropného prostredia a máš teda hromadu času na svoje koníčky, dobre rozumieš technike, atd atd. Ono ale väčšina tých dotazujúcich je presne z opačného konaca škály tohto obyvateľstva. Stačí čítať zúfalé príspevky (posledný výkrik tu na fore "qay" ktorý funguje na parabole s nikom "slava88" ) a hneď vidíš, že mnoho ľudí, ktorým radíš 5 klikov myšou pripojenou do SAT prijímača, nespozná rozdiel medzi položkou ladenie kanálov a položkou nastavenie antény napriek tomu, že ten človek dostal do ruky český obsiahly návod step-by-step a minimálne 5 príspevkov krok za krokom.

A v tom je tak trochu rozdiel medzi našim prístupom: ak niekomu poradím snažím sa aby ďalší jeho nesprávny krok bol dosledovateľný (preto 2xLNB namiesto monobloku, keď vidím že ten človek nemá páru čo znamená polarizácia a že keď on zvolí na prijímači Astra3 tak to neznamená že automaticky má nasmerované LNB na 23.5E) a mohli sme ho smerovať správnym smerom, aby mohol jednoducho bez prístrojov vyskúšať kde je chyba a pohnúť sa ďalej.
Nerobím v tejto branži, ale za 20 rokov, čo po víkendoch človek musí cez telefon poradiť zákazníkovi ako pohnúť strojom si myslím, že o podobných prípadoch môžem napísať knižku. Profibus cez telefon ešte nerozbehol nikto, zato na 24V komunikáciu stačí stredne zručný elektrikár a vadaska.

Predtým než poradíme(te) niekomu tento na rozdiel od VU+ aj designovo krásny "jarinov" prijímač za ca 600EUR (to už nie je 600 ani 6000Kč - a mne by sa tiež páčilo nahrávať z jednej karty 6 HD programov, to mi verte) by som vrele doporučil okrem rozchodenia takej banálnosti ako je nahrávanie na HDD odskúšať, že ten prijímač pobeží korektne a bude nahrávať korektne aj s dvomi kartami v dvoch CI moduloch.
Že to dnes nepotrebujete je pravda, ale práve pre cenu toho prijímača predpokladám že si ho nikto nebude kupovať na rok. Aby to nedopadlo ako s kúpou skutočne nie lacného BD-twinDVB-S2 rekroderu od Panaca. Jarino si pamätá debatu - tam to ale bol podvod v reklame hodný tej firmy.

Jarino, veľa trpezlivosti a verím, že ti tu kolegovia pomôžu (toto je nie je provokačná poznámka) a toto vlákno bude "report o perfektnom a plnefunkčnom prijímači za normálne peniaze hodné kvality".
Tak dobrý príjem! :)

[HL]mod: přesunuto mino Xtrend, ať to neplevelíme[/HL]
KamilZ (10277)|15.11.2012 12:21
Jenže Ty jsi zase ovlivněn Technisatem. Pokud sáhne po ověřených přijímačů (Xtrend, DM, VU+) tak nemá potřebu zkoušet, jestli mu půjde nahrávat na HDD, nebo jestli mu půjde ICE karta. To jsou věci, které prostě a jednoduše fungují. To není Technisat. Když půjdu kupovat auto, tak také nebudu zkoušet, jestli tam mohu namontovat kola daných rozměrů. A i kdyby něco nefungovalo, tak je oprava/odezva řádově v týdnech (ale normální člověk, který se v tom nijak extra nehrabe na nic nenarazí), což je proti Technisatu také rozdíl (jak dlouho už řešíte to nahrávání ze dvou tunerů u ISIO, to už bude určitě hrubě přes rok?). Strkat tam dva moduly také na zkoušku nemusí, tahle konfigurace opět funguje a není s tím problém. Dá se i přiřadit modul k tuneru, nebo priorita podle poskytovatele apod.

V obsluze rozdíl také není. Jediné, co musí udělat (mimo standardní věci typu zapnutí, počáteční nastavení (video, LAN, ... je to průvodce v češtině) je pak doinstalovat CAM na čtení karet. Aby to bylo úplně jasné o jakou práci se jedná, tak jsem to natípal do přílohy. Těch pár kliknutí za bezproblémové nekódované nahrávání bez modulů pouze s jednou kartou za to myslím stojí. A stále platí, co psal Jarino - rozumný prodejce mu to udělá, takže nemusí ani to.

Kdyby byl Technisat funkční, tak bych ho klidně také doporučoval. Ale vzhledem k diskuzím o obou přijímačích mi to moc jako bezproblémové přijímače nepřipadá (hlavně ISIO). Navíc, jestli jsem to správně pochopil, tak to plně nefunguje ani se dvěma Technisatími moduly, které si soudruzi vyrobili na míru (ale sleduji to už jenom jedním okem). Prostě když dvoutunerový přijímač nedokáže obsluhovat dva tunery (mimo FTA), tak to považuji za zásadní vadu. A aby si uživatel musel pracně hledat kombinace modulů a zkoušet přepínat clock atd., to je snad ještě podstatně horší než tuner v TV a o Linuxu ani nemluvím a o hrozbě kódovaných nahrávek také ne.

Za sebe považuji za největší nevýhodu delší start z deep stand-by (a větší spotřebu v klasickém stand by, ale beru to jako jednu vadu, stačilo by odstranit jednu nebo druhou).
Dagy2 (3153)|15.11.2012 13:11
Kamile, díky za presun toho príspevku sem do vlákna. Neuvedomil som si, že si kedysi takéto vlákno založil.
Plný súhlas, že pokiaľ jeden dvojtunerový prijímač nevie obslúžiť dva tunery a treba laborovať s modulmi tak nie je niečo v poriadku.
Len pre tvoju info keďže sleduješ len po očku:
- ISIO pracuje naprosto na 100% s dvomi modulmi cryptoworks + ICE. Technicrypt otestoval český soudruh - a teda netuším ako - ale na základe jeho potvrdenia (to sám pyšne prehlásil) išli tie moduly do výroby. A zdá sa, že nikomu nefungujú.
- SIR aj keď máš pocit že je na neho hromada sťažností funguje tak, ako si zadali soudruzi zo SkyLinku (bohužiaľ), Teraz na to "dojel" Humax 5100 keď tam čítaš vlákno a soudruh, ktorý mal najviac pripomienok k SIRu kúpil humax a odvtedy čo sú problémy s naladením tak je mu trápne poradiť. škoda.
- u S2 nebol nikdy problém a ani nie je a tento prijímač môžeš s kľudným srdcom doporučiť každému kto sa nechce vrtať a hľadať návody po forach.

Osobne teraz zase nemôžem súhlasiť s tvojou prvou vetou "pokud sáhne po ověřených příjmačích". Veď si ani neprečítal ten príspevok od jarina, v ktorom píše o svojom etrende - nenahráva.
A aby som nehľadal a nevyťahoval staré príspevky aj keď na parabole sú denno denne -> takže hneď dnes tam máš problém s kartou u 2xDM 800 a 1xHDbox.

Ale opakujem nepochopené - absolutne netvrdím, že prijímač s linuxom je zlý, nevhodný, má zlý obraz, nefunguje a pod. Len ma nepresviedčajte, že ho vybalíte z krabice, zapnete do zásuvky, zapíchnete F-konektor a pozeráte. Alebo tu žijú medzi nami schovaní mongoli, čo nevedia pracovať s DO.

P.S. tvoj priložený návod je ako vždy presný a excelentný. Prikláňam sa teda k teorii, že je tu hromada ľudí, ktorí si píšu české a slovenské občianstvo ale sú to skrytí aziati. :)

"1. áno ( len mne momentálne vypíše, že nenašiel HDD )"
zároveň ospravedlnenie Jarinovi že skončil v tomto príspevku tak hanebne a tiež príslušníkom vyššie spomínaného ázijského kmeňa, je viem že už súdruh Cedembal vedel ovládať DO.
KamilZ (10277)|15.11.2012 13:21
Ano, Jarino má po probuzení problém, to jsem si neuvědomil, protože interní HDD + další externí zase tak častý nebývá, to je větší extrém než dva tunery. Jsem zvědavý, kdy to bude vyřešeno. Troufám si tvrdit že v řádově kratší době, než jakýkoli problém s Technisatem. Edit: Už to vyřešil (otázka je, jestli byl problém s kompatibilitou, nebo vada HDD).

ISIO: bohužel ale dnes koupit CW moduly je problém a stejně zůstává problém nutnost zbytečně platit dvě karty. Navíc s modulem je omezen pouze na jeden program na modul.

Ještě detail k SIRu: ohledně fastscanu už jsem, to psal zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33160-technisat-nebo-linux#post426816 . Na trhu jsou přijímače, které jsou certifikovány Skylinkem a mají vypínatelný fastscan (má logo na krabici a info na webu dovozce, na webu Skylinku ho ale nevidím, ale další je třeba Optibox Zebra (menu Instalace/Možnosti/Nastavení OSD/poslední položka)), takže je to zřejmě opět nějaká nesmyslná iniciativa Technisatu. Problém s motorem beru jako extrém (moc lidí ho nemá), horší je to s občasnou tmou při HDMI + 1080i.

K Tvé poslednímu odstavci: pokud tam narvou neověřený image, tak problémy mít samozřejmě mohou, stejně jako s nějakou beta verzí firmware do ISIO. Musíš rozlišovat pokusníky, kteří si chtějí hrát (a navíc tomu nerozumí) od lidí, co se chtějí jen nahrávat a dívat, Ti nic takového dělat nemusí. A druhý případ (AZbox), psal jsem ověřené... :-) . Podle mého návodu (který byl jen pro pro ukázku) tam nic nahrávat nemusí, je to opravdu jen otázka 20-ti sekund.
KamilZ (10277)|22.12.2012 21:23
Navíc mají tyhle přijímače dva režimy:
- stand by
- deep stand by

Stand by je v podstatě jen vypnutí videa, vše ostatní běží, spotřeba o cca 1-5w menší než za provozu, start je prakticky okamžitý. Deep stand už je něco jiného, přijímač skoro vypne, spotřeba 1-2w. Zapnutí se z hlediska času víceméně rovná zapnutí přístroje do 230V. Z deep stand by se ale přístroj umí vzbudit pro načasované nahrávání a pak zase usnout (dá se nastavit a samozřejmě počítá s časem nutným pro boot). Tohle ale není obecná vlastnost, levné Linuxové přijímače tohle nemusí podporovat.

Rozdíly mezi image: základní rozdíl mezi originálním image a ostatními je ten, že v originálním jede čtečka jako uni/connax, takže je nutný CI modul. Výrobce si nedovolí distribuovat přijímač s předprogramovanou čtečkou, navic by musel platit za licence. Proto se tam prakticky okamžitě instaluje neoficiální, alternativní firmware/image (AAF, BH, VTI, OpenPLI, ...) do kterého jdou dohrát pluginy pro zprovoznění čtečky na Cryptoworks nebo Irdeto PI-Sys. Výrobce se tedy se svým firmware nijak nebabrá, je tam jen základ (nicméně plně funkční), protože ho nikdo nepoužívá :-). Na tomto základním image pak právě různé teamy staví své image, do kterých doplňují různé pluginy, skiny, drivery apod. Nejlepší je vyzkoušet, který Ti nejvíc sedne. Mě třeba sedí nejvíc image od VTI.

Jedna důležitá věc: pro tyto přijímače je velmi vhodné zakoupit ICE kartu, ne Irdeto PI-sys, jsou s ní zbytečně starosti navíc. ICE karta se ná normálně koupit.

Základní zprovoznění přijímače se není třeba bát, zvládne to průměrný orangutan za 3 banány. Níže máš hrubý postup pro VTI a VU+ DUO.

1) Instalace image (postup obdobný tomu jako by jsi u jiného přijímače instalovat nový firmware):
- stáhnout poslední image (aktuálně verze 5.0.0), zdroj např. http://www.world-of-satellite.com/forumdisplay.php?17-VU-Duo-VTI-Team-Images
- image rozbalit na flash do příslušného adresáře (je to v popisu image, např. u VU+ DUO se dává do \vuplus\duo\, image je v této struktuře už zkomprimován )
- strčit flash do USB a zapnout přístroj, počkat až doběhne upgrade, vytáhnout flash a restartovat přístroj (vypnout/zapnout). Konec flashování bývá na display nebo to signalizují kontrolky (pokud přístroj nemá display, detaily jsou v návodu). Některé přístroje pro započetí flash vyžadují stisknout tlačítko, je to ochrana proti nechtěnému přepsání při zapomenuté flash v USB, více detailů v návodu.

2) Zprovoznění čtečky
Po startu naběhne průvodce, který Tě provede základním nastavením (parametry videa, konfigurace tunerů, sítě, případné ladění apod, prostě klasika jako u všeho. Po tomhle bys měl zprovoznit čtečku, takže nainstalovat CAM (Conditional Access Module, v tomto případě je řešen softwarově). Tady se projeví velká výhoda ICE karty, protože pro její zprovoznění není třeba nic extra konfigurovat. ICE bez problémů beží např. CAM modulem CCcam nebo SCAM. Obrázkový postup instalace SCAM máž níže v příloze (předpokládám připojení k internetu, jinak by jsi si musel plugin stáhnout a nainstalovat přes flash).

3) Dokončovací práce
Tím základní zprovoznění končí. Přístroj je plně funkční. Pokud máš HDD, tak ho připojit a případně naformátovat (menu Nastavení/Pevný disk). Je vhodné zprovoznit Sambu, aby jsi se dostal na disk v přijímači přes CIFS a ne pouze přes FTP, takže je nutné editovat soubor /etc/samba/smb.conf (nastavit tam co chceš sdílet, jmeno stroje, oprávnění apod). Pokud máš NAS tak nastavit mount jeho disků, abys na ně mohl přistupovat nebo na ně přímo nahrávat (vše přes menu).

Po této fázi doporučuji provést kompletní zálohu přístroje buď na flash nebo HDD (ve VTI je to v menu VTI, VTI Image nástroje/Záloha image). Následuje totiž další fáze, kde si přístroj pokusy můžeš lidově řečeno "zadělat" jako Windows :-), v extrémním případě přístroj znefunkčnit (špatný plugin, který způsobí zatuhnutí přijímače nebo tzv. "zelenou smrt" (obdoba modré smrti ve Windows). To ale u ověřených pluginů nestane, pouze pokud děláš pokusy se vším možným co se Ti dostane pod ruku (resp. myš).

4) Volitelně tedy následuje instalace dalších pluginů (zde záleží na tom, jaký máš image, většinou ty základní mnou dále zmiňované mají již v sobě). Pár příkladů:
  • AutoTimer (automatické časování nahrávek podle různých kritérií)
  • Edhanced Movie Center (komfortní přehrávač nahraných pořadů)
  • EPG Refresh/EPG Import (automatický import EPG v noci)
  • Multi Quick Buttom (nastavení tlačítek dálkového ovládání)
  • Cool TV Guide (komfortní EPG s několika režimy)
  • HDMI CEC
  • .... (dle libosti :-) )

Pokud budeš zkoušet hodně pluginů, tak doporučuji na závěr vrátit zálohu kterou jsi si vytvořil (stejný postup jako v prvním bodě, akorát na flash budeš mít Tvou zálohu a ne stažený image) a pak nainstalovat jen ty, které chceš používat.

Základní nastavení a předladění (v podstatě vše výše uvedené) běžně za malý poplatek udělá i každý lepší prodejce. Když si pak výsledek jeho práce zazálohuješ, tak si můžeš hrát dle libosti.

Po komfortnější ladění/editaci kanálů doporučuji DreamBoxEdit nebo DreamSet.

Pozn: Příspěvek je delší, pak ho použiji do FAQ...

Příklad konfigurace Samby (obsah souboru /etc/samba/smb.conf) pro přístup z Windows přes klasické sdílení, ne přes FTP, zabezpečení zde neřeším, pouze je dobré udělat speciální sdílení jen pro nahrané pořady, na které pak nasměruješ případné klienty (PC, MMC, ...). Sdílet root samozřejmě není nutné, ale pohodlné. Detailnější popis Samby viz google, je jich dost i v češtině (např http://otakar.4fan.cz/otakar.php?clid=pcpraxe&clt=smbpopis#start):
[SPOILER][FONT=courier new][global]
load printers = no
guest account = root
log file = /tmp/smb.log
log level = 1
security = share
server string = VU+ (satelit v obyvaku)
workgroup = DOMA
netbios name = %h
case sensitive=yes
preserve case=yes
short preserve case=yes
socket options = TCP_NODELAY
preferred master = no

[Nahravky]
comment = Nahrane porady
path = /hdd/movie
read only = no
public = yes
guest ok = yes

[Root]
comment = Root
path = /
read only = no
public = yes
guest ok = yes[/FONT]
[/SPOILER]
Dagy2 (3153)|23.12.2012 10:20
Nedá mi nedoplniť (pozor nie "kopnúť" hovorím doplniť)

V prvom rade díky za posledných 5 príspevkov. Konečne reálne popísané pre linuxové lamy ako to v skutočnosti vyzerá.
Nič iné som neočakával, hovoríme o PC s OP linux, poskládané do uhľadnej krabičky, ktorá môže byť na rozdiel od hučiaceho PC pekne postavená v obyváku vedľa TV. Vďaka tomu že je to PC možno do krabičky naládovať "programy" (som alergický na slovo pluginy) ktoré sa do iných prístrojov naládovať nedajú (stream, prehrávače rôznych súborov a pod).
Inštalácia je dtto ako Win v klasickom PC, ktoré po zakúpení predinštalovaného Win vie naštartovať a človek má k dispozícii Notepad a 4 hry.
Na bežnú prácu však treba doinštalovať Office, Adobe, pripojenie na internet, oživenie siete, prehliadače súborov prípadne podľa typu práce nejaký AutoCad a pod.

Teda
1/ typických Kamilových 10min :) je potrebných na to, aby sa objavil na obrazovke obraz ČT1.

2/ minutu štartu by som kľudne obetoval za to, aby prístroj nežral kontinuálne 20W. Raz za deň minuta predsa nič neznamená. Zmáčkneš tlačítko a ideš zatiaľ po pivo do chladničky. Osobne ani nie tak kvôli 500Kč za rok ale tak z princípu, ekologie a pod. Treba preto hľadať taký Linux ktorý dokáže nahrávať a EPG aj z total sleep - mohli by sme na to vymyslieť výraz aby bolo jasné či sa jedná len o vypnutý displej alebo skutočné vypnutie prijímača. Tak ako píše Kamil, nie každý lacný linux to dokáže. Aj Dream myslím len 8000 a 800SE.
Riešenie hejblátkami v stene je total nezmysel - tak ako kolega Martin S sám píše - proste nefunguje potom sťahovanie EPG, nahrávanie v noci atd atd. Aj počas letnej dovolenky v zahraničí mávam nastavené nahrávanie niektorých programov.
To potom nemusím mať komfortný prijímač ktorý dokáže tieto rôzne finesy.

3/ na skutočné oživenie prijímača je potrebné sa zavrieť niekam do pivnice pred predvedením rodine. Tam inštalovať a mazať plug-iny než nájdeš ten, ktorý ti bude podľa chuti - napr popisovaný typ EPG. Mne osobne tiež nevyhovuje na EPG presne to čo píše Martin S, časová osa na 8 hodín a malinkaté štvorčeky do ktorých sa nezmestí názov programu, takže človek vidí napr. (viď moja TV): "Špo...", "Pre..." To prvé je Športové noviny a druhé Predpoveď počasia.
Ale hlavne že je tam ikona STV, CT, Novy.

4/ ťažko záslužný počin by bolo prišpendlené vlákno tu na fóre, kde by linuxovník (t.j. linuxový začiatočník) mohol
- vidieť 2 obrázky z image, aby hneď mohol vytriediť tie čo mu nevyhovujú.
Pre mňa osobne sú pasé info lišty u každého programu, ktoré ukazujú teplomery s kvalitou, dva ďalšie programy ktoré nasledujú, 50 rôznych ikon na lište a pod.
- nájsť pre kartu ICE (a teda dúfam že aj pre Pi-Sys) doporučený "preplácák" čítačky Conax. Netuším rozdiel medzi scam, oscam, cccam, ccccccam a pod. A to je to, čo by som tiež nerád niekedy študoval
- prípadné doporučenie pre to samé u zahraničných kariet ak sa dá (hlavne dobre dostupná Cyfra+ pre PL v HD ale aj iné)
- vidieť 2 obrázky ako zobrazujú rôzne EPG a 3 vety čo dokážu a link na stiahnutie
- vidieť 2 obrázky a možnosti z multimediálneho prehrávača a link na stiahnutie

Viem že to nie je málo a každý z nás to robí o voľnom čase a predajcovia na mojú na háku. Je to len tip. Skrátila by sa tým podstatne tá partizánska pivničná (sklepní) fáza nastavenia prijímača.
A teraz už všetkým bez ohľadu na vlastníctvo konkrétnej značky SAT prijímača a operačného systému v prijímači: príjemné prežitie Vianoc, ostrý HD obraz a dobrý dolby zvuk a lepší príjem v 2013.

P.S. hľadám orangutána, banány mám, gorily sme na slovensku už mali.
KamilZ (10277)|23.12.2012 13:05
Ano, těch 10 minut je na zprovoznění ČT1 s možností nekódovaného nahrávání ze dvou nezávislých tunerů. Znovu opakuji, že image mají základní pluginy předinstalované a tak je potřeba pouze CAM. Tohle stačí 95% lidí a Linux ani neuvidí (kromě případného tučňáka při bootu). Neřeší 10 podob EPG, Sambu apod., to je pro pokusníky na kterých se 10 minut nevztahuje. Pouze jsem chtěl vyvrátit Tvůj názor, že na zprovoznění Linux přijímače je potřeba vysoká škola, znalost programování v C++ a práce s Bash shellem. Je to stejné jako u ne-Linux kde ale nemáš na výběr (tady výběr máš ale prostě nechceš). Nemůžeš se zase nesmyslně "točit" na 10-ti minutách u člověka, který chce zkoušet co mu bude nejvíce vyhovovat, trochu sklouzáváš k ....

Abych (jak Tě znám :-) ) předešel dotazu k čemu tedy normální nezkoumající člověk Linux potřebuje odpovím původním důvodem vzniku téhle naší nekonečné diskuze - na rozdíl od značkových přijímačů (Technisat ISIO apod.) bude bezproblémově nekódovaně nahrávat ze dvou tunerů několik kanálů najedou a nemusí kupovat žádný modul. Ti pokročilejší uživatelé využijí pluginy, streamování, Sambu, ....

Co se týká CAMů, tak jsem to myslím napsal - pokud chceš pouze zprovoznit ICE v jednom přijímači, je jedno jestli SCAM nebo CCcam. Rozdíly jsou v jiných věcech, které zde rozebírat nebudu a pro normální sledování a nahrávání nejsou podstatné. Nic se nekonfiguruje, pouze se stáhne plugin a spustí.

Obrázky z image sem není problém dát, ale nemá to smysl, protože existují tzv. skiny, které totálně změní vzhled image a většina image jich má pár výchozích v sobě. Opět - nevyhovuje Ti základ? Tak si to změň, je to jen možnost, ne povinnost. Základní vzhledy pro nejrozšířenější image (a různé skiny):
VTI: http://www.world-of-satellite.com/showthread.php?24110-VTi-quot-Vu-Team-Image-Vu-Duo-quot-V-5-0-0-HBBTV-11-12-2012-OE-1-6-USB, https://www.google.cz/search?q=vu%2B+vti&hl=cs&tbo=d&qscrl=1&source=lnms&tbm=isch
OpenPLI: https://www.google.cz/search?q=vu%2B+openpli&hl=cs&tbo=d&qscrl=1&source=lnms&tbm=isch
BlackHole: http://www.world-of-satellite.com/showthread.php?23996-Black-Hole-1-7-9-Vu-Duo, https://www.google.cz/search?q=vu%2B+blackhole&hl=cs&tbo=d&qscrl=1&source=lnms&tbm=isch
AAF: http://www.world-of-satellite.com/showthread.php?14656-Open-AAF-VU-Duo-Release-Image-05-01-2012, https://www.google.cz/search?q=vu%2B+aaf&hl=cs&tbo=d&qscrl=1&source=lnms&tbm=isch

Příklady EPG:
Obecně: https://www.google.cz/search?q=enigma2+epg&hl=cs&tbo=d&qscrl=1&source=lnms&tbm=isch
Cool TV Guide: https://www.google.cz/search?q=cool+tv+guide+epg&hl=cs&tbo=d&qscrl=1&source=lnms&tbm=isch

Co mě zatím nejvíc na Linuxech chybí je lepší podpora pro deep stand by - proč prostě neudělají něco ve smyslu hybridního režimu spánku jako mají Windows s okamžitým startem? Cena za interní flash pro celou RAM je směšná. A další věc je nepřítomnost WOL, ta by pokročilejším bodla. Sice to jde ubastlit, ale ideální to není.
Dagy2 (3153)|23.12.2012 14:04
díky za cenné linky určite pomôžu mnohým záujemcom.

to čo píšeš o "deep stand-by" je asi rozdiel ako u Win "hibernate" a "sleep". rozdiel v čase vypnutia a štartu je obrovský, v spotrebe tiež.
otázkou je prečo niektoré prijímače s "uzatvoreným" linuxom majú štart s polovičným časom. Či je to nejakou "light" verziou OS alebo otvorený linux spúšťa príliš veľké množstvo procesov, ktoré by možno pre "bežné" použitie nebolo ani potrebné ?


Poznámka o 10min nie je sklzavanie ale jednoduchý sumár, aby si niekto nepredstavoval že za tých 10min bude šlapať všetko čo ten prijímač môže dokázať.
Inštalácia PC s Win trvá minimálne 2 hodiny IT špecialistovi, ktorý to robí každý deň a nikomu to nevadí.
Takže by nemalo vadiť nikomu kto si kúpi linuxový prijímač, keď chce od neho iné funkcie než pozerať CT1 že na to bude potrebovať celý deň.
KamilZ (10277)|23.12.2012 15:01
[QUOTE=Dagy2;437280]1) to čo píšeš o "deep stand-by" je asi rozdiel ako u Win "hibernate" a "sleep". rozdiel v čase vypnutia a štartu je obrovský, v spotrebe tiež.
2) otázkou je prečo niektoré prijímače s "uzatvoreným" linuxom majú štart s polovičným časom. Či je to nejakou "light" verziou OS alebo otvorený linux spúšťa príliš veľké množstvo procesov, ktoré by možno pre "bežné" použitie nebolo ani potrebné ?
3) Poznámka o 10min nie je sklzavanie ale jednoduchý sumár, aby si niekto nepredstavoval že za tých 10min bude šlapať všetko čo ten prijímač môže dokázať...Takže by nemalo vadiť nikomu kto si kúpi linuxový prijímač, keď chce od neho iné funkcie než pozerať CT1 že na to bude potrebovať celý deň.[/QUOTE]
Ad 1) Ano, ale tuším od Windows Vista je hybridní režim spánku - provede se klasická hibernace + suspend to RAM. Pokud nevypadne napájení, tak je probuzení okamžité a přesto je spotřeba mizivá, pokud vypadne, tak to trvá dlouho - načítá to z disku. Teď jsem našel, že Linux je v tomhle několik let za opicemi a je to až v jádře verze 3.6 uvolněném až letos v říjnu 10/2012: http://www.root.cz/zpravicky/vyslo-jadro-3-6-a-prineslo-hybrid-sleep/, takže se toho zřejmě v nejbližší době nedočkáme. Aktuální přístroje běží na jádře 3.1.1, nové Solo2 na 3.3.6, ten má ještě šanci, pokud má na to HW.

Ad 2) Tohle by mě taky zajímalo. Na Linuxu jedou i TV (Samsung, LG) s okamžitým startem. Napadají mě dva možné rozdíly:
- mají implementované nějaké ořezané minijádro + pár základních procesů, něco jak jsi popisoval
- mají obdobu toho co jsem psal v 1), ale z výroby - prostě je v TV ve flash uložen obraz už spuštěného image, který se jen rychle natáhne do RAM a provedou se jen základní věci jako dohrání aktuální konfigurace. Na tohle bych asi sázel víc.

Ad 3) To je málo, na využití všech možností jeden den stačit nebude. Je to jako prozkoumání možností nového smartphone :-).
jarino1978 (8045)|23.12.2012 20:06
[QUOTE=KamilZ;437285]nové Solo2 na 3.3.6, [/QUOTE]
si si istý ? nie je možnosť 3.6 ? ja mám možnosť 3.6 od konca novembra...
Pytkin (7947)|23.12.2012 21:00
Jarino : tu bude verzia niecoho ineho ako kernelu.. V konzole napis uname -a a vidis verziu kernelu..
KamilZ (10277)|23.12.2012 21:02
Celkem jsem, ale v ruce ho nemám: http://www.vuplus-community.net/board/threads/vu-solo2.7006/page-4#post-70930

A má v sobě např. "/lib/modules/3.3.6-1.2/kernel/drivers/"
jarino1978 (8045)|23.12.2012 21:31
no je to možné, píše Linux mips 3.6.0.

EDIT :

Som si 100 % istý, že idem na 3.6 Kernel...

Aha...
kernel 3.6.jpg
KamilZ (10277)|23.12.2012 21:45
Tak se teď dívám, že od VTI 5.0.0 a BH 1.6.7 je kernel 3.1.1.

jarino1978: když máš v Xtrendu 3.6, je tam už implementováno hybridní usínání?
jarino1978 (8045)|23.12.2012 21:48
no veď práve toto mi nedalo. keď kolega písal o VU+ 2, čo sa týka stand by a pod. U mňa to funguje.

Čo sa týka VU+ 2 , neviem momentálne, aká je priama podpora image pre daný model, ale nezdá sa mi, že by výrobca pustil niečo bez podpory kernelu 3.6.0. ...
KamilZ (10277)|23.12.2012 21:53
No mě by to zase naopak překvapilo, většinou to má nějakou setrvačnost a mrknám, že Xtrend má 3.6. Takže Tobě se přístroj vzbudí z deep standy-by okamžitě, s využitím suspend to RAM? VU+ DUO funguje jak jsem popsal - stand by je v podstatě vypnutí display, deep stand-by prakticky z hlediska času znamená boot (ale umí se v něm vzbudit pro nahrávání), což ale hybrid sleep bohužel není.
jarino1978 (8045)|23.12.2012 22:24
z hybridu to trvá okolo 20s, v tomto režime nahráva, nahráva aj z hlbokého spánku. Spotrebu som som síce nemeral, ale garantuje sa rovnaká hodnota, ako v stand by ( hybrid ).
Pytkin (7947)|24.12.2012 00:56
Jarino : su to velky krali :)
jarino1978 (8045)|24.12.2012 01:25
neviem, či si tým myslel ten čas 20s, ale to je čas, kedy začne reálne nahrávať, čiže štart STB, prepnutie na zvolený program, zobudenie HDD, spustenie nahrávania.... Neviem, či je ten čas OK, ale napríklad kedysi pri DVD rekordéroch to bolo neskôr...
Pytkin (7947)|24.12.2012 02:14
Myslel som ze davaju aktualny kernel.. Vy tu riesite dake veci, kerym som nikdy nerozumel.. Nechapem naco chce dajto vypinat satelit.. Ja si kupujem pristroje aby bezali.. Ne aby boli vypnute..