Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalita přenosu kabeláže

Cassper17 (36)|11.9.2012 17:31
Zdravím. Je to už 3 roky co jsem si vybíral TV a kabely k ní, ale přesto, že by se tolik změnilo ?
Právě jsem byl kamarádce v DATARTu pomáhat vybrat kabel pro propojení jejího PC a TV. ... A prodavač se nám snažil vnutit SVGA kabel s koncovkou (jde o typ koncovky, ne přímo o tento kabel) jako zde http://www.czc.cz/home-theater-hq-kabel-vga-svga-md15hd-md15hd-s-ferrity-20m/86118/produkt a stál si skálopevně za tím, že zvládne přenést 1080p. Proboha vždyť to je analogová technologie, jak to může přenášet FullHD digitál ? Nebo jsem tedy za poslední 3 roky něco zaspal ? ... Ostatně i u popisu mnou uvedeného příkladu je v popisu, že zvládne i rozlišení větší než HD. To se objevilo za tu dobu nějaké technologické perpetum mobile ?

Poté přešla řeč na HDMI a tam zkusil vůbec věc která mě dostávala do vývrtky, kdy tvrdil něco jako že "u tohodle kabelu za 300kč budete mít obraz kostičkovanej, ale tenhle kabel za 4000kč s pozlacenými konektory, to bude v pohodě". Ježiš to si ještě pamatuju právě když jsem tu televizi vybíral kdysi já, že to je jenom prodejní kec. Prostě když to tak řeknu, ty "nuly a jedničky" tam buď tečou a nebo ne, ale nějaký povídání o kvalitnějších kabelech a bla bla je jenom tah na neznalé zákazníky. ... Ostatně já jsem toho důkazem, PC a TV mám propojeno 10m HDMI kabelem za asi 300kč, jako filmovej maniak obden pouštím 1080p *.mkv a nikdy jsem kostičkování nezaznamenal.

A moje otázka tedy je, měl prodavač pravdu a já jsem za vola a nebo pořád zkouší stejný fígle na neznalé zákazníky ?

Díky za rady.
geronimoh (2327)|11.9.2012 17:57
Tak ne že bych byl odborník, ale 1080p znamená signál 1920x1080 progresivní, tedy neprokládaný a to může být i analogový signál. Co se týká HDMI kabelů, tak zatím znám jen 2 varianty - funguje / tma. Pozlacené kontakty mají význam pro někoho, kdo kabel často zapojuje a rozpojuje. Nevím jak jsou prodavači motivovaní nabízet předražené kabely, ale je to častý jev. Sestře se snažili k DVD přehrávači za tisícovku vnutit kabely za 1500 Kč s tvrzením, že bez nich jí to nebude hrát a ta radějí DVD přehrávač nekoupila.
KamilZ (10277)|11.9.2012 17:58
Samozřejmě že s HDMI neměl a zkoušel to. Viz diskuze zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/30520-nutnost-kabla-hdmi-1-4#post385292

Kvalita může být poznat na analogu, ale digitál buď jede, nebo kraví.

Pro pobavení odkaz na starší diskuzi na obdobné téma: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/32681-Kdyby-nekdo-nevedel-co-s-penezma
Cassper17 (36)|11.9.2012 18:05
Ok ok, takže to HDMI a vnucení předraženého kabelu je stejné jako dřív. ... Ale teď ještě ta první otázka. Když to tak řeknu, tak ten SVGA kabel je schopen přenést stejnou kvalitu obrazu jako HDMI ? To jako vážně ?
mirekv (7169)|11.9.2012 18:15
Vžij se do kůže prodavačů, lidi hromadně přecházejí na e-shopy a kamenné obchody krachují.
KamilZ (10277)|11.9.2012 18:21
[QUOTE=Cassper17;424697]Ok ok, takže to HDMI a vnucení předraženého kabelu je stejné jako dřív. ... Ale teď ještě ta první otázka. Když to tak řeknu, tak ten SVGA kabel je schopen přenést stejnou kvalitu obrazu jako HDMI ? To jako vážně ?[/QUOTE]
S HDMI se může měřit pouze komponentní video (ne kompozitní), to je skoro srovnatelné. Ale tady už se při větších délkách vyplatí rozumně za ten kabel připlatit, je to přeci jenom analog. Ale použil bych ho až jako poslední - neřeší spoustu věcí, co řeší HDMI - FULL 3D, zvuk, CEC, ARV, LipSync, ..... Navíc hodně zařízení přes komponent zvládá jen 1080i. Prostě pokud je možnost HDMI nebo DVI+SPDIF, tak asi není co řešit.
geronimoh (2327)|11.9.2012 18:30
[QUOTE=Cassper17;424697]Ok ok, takže to HDMI a vnucení předraženého kabelu je stejné jako dřív. ... Ale teď ještě ta první otázka. Když to tak řeknu, tak ten SVGA kabel je schopen přenést stejnou kvalitu obrazu jako HDMI ? To jako vážně ?[/QUOTE]

Plné rozlišení neprokládaně lze přenášet i analogově, ovšem vzhledem k tomu, že zdroje videosignálu máme vesměs digitální, tak je nutný další převod D/A = ztráta kvality obrazu. Napadá mně obdoba u vícekanálového zvuku - např. DTS-MA přes HDMI nebo přes osmikanálový analogový multichannel (8xcinch). Pro přenos analogových signálů jsou samozřejmě zapotřebí kvalitní kabely.