Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DO ČEHO EXPORTOVAT a JAK VYUŽÍT POTENCIÁL FULL HD KAMERY?

Kabovec (5)|27.8.2012 09:06
Dobrý den, měl bych jeden dotaz a moc prosím zkušenější o radu.
Dříve jsem natáčel na kameru miniDV, nahrál video do PC, editoval ve střihovém sw a výsledné video exportoval na DVD disk. Na externím HDD jsem si udělal zálohy v dalších formátech (AVI, MPEG2, obraz DVD...). Doma jsem vše v pohodě pouštěl na dvd rekordéru a měl klid....

Mám čerstve kameru Panasonic SD800, což je FULL HD a najednou jsem ztracený..... moje mělké vědomosti jsou v koncích. Nechci řešit, že moje stávající PC má se střihem tak velkých dat problém - toho jsem si vědom a až budou prostředky, provedu upgrade.
Otázka zní:
Do jakého formátu mám video vyexpotovat, abych ho mohl opět bez problémů pouštět? Sestava - DVD rekordér s USB a podporou DivX, televize Plazma HD ready.
Samozřejmě asi můžu opět pálit DVD, ale nebude to zbytečná degradace obrazu?
Zkoušel jsem různé výstupní formáty, ale většinu rekordér ani nenačte a když ano, obraz je na TV menší, není zdeformovaný poměr stran, ale obraz není roztažený na celou velikost TV... Plazma nemá USB vstup, takže musím používat dvd rekordér. TV je předpokládám v rozlišení 1280x720, ale možná je problém, že to dvd rekordér neumí.... ale když tedy vyexportuji alespoň v rozlišení 720x576 PAL, tak je obraz, jak jsem psal výše, na plazmě menší...
Jsou prosím tedy nějaké možnosti, jak využít na plazmě (HD ready) alespoň nějaké vyšší rozlišení, než je klasické DVD?
Pave1 (4279)|27.8.2012 12:07
Ta plazma má HDMI vstup. K přehrávání nepoužívej DVD přehrávač, ale kup si (v ceně 2-3k) nějaký diskový přehrávač. Škatulka s DO, s výstupem HDMI pro TV a se vstupem (USB, SATA) pro externí/interní disk, z kterého videa v podporovaných formátech přehráváš (vevnitř je jednoúčelový čip a kvalita přehrávání - výstupu pro TV - je vynikající). Samozřejmostí je zálohování dat na duplicitním disku, který není trvale připojený k síti.

Osobě exportuju pro koukání na TV do HDV (1440x1080/50i, 25Mbps), je to jednoduché (většina sw má export do souboru v HDV v předvolbách) a při kvalitním zdroji i zcela dostačující. Pro web dělám deinterlace na 25p (moje kamera natáčí prokládaně) a exportuju jako H264 s 10Mbps (1920x1080). Samozřejmě existují další možnosti exportu pro přehrávání na TV, ale ty už tak jednoduché nemusí být. Jistě někdo poradí.

Pro příbuzné, kteří ještě nemají HD TV placku (dosluhuje CRT bedýnka) a používají DVD přehrávač, uděláš holt ten ztrátový přepočet do mpeg2 (720x576/25i) pro vypálení na DVD.
Kabovec (5)|27.8.2012 12:21
Moc díky za odpověď a hned si dovolím ještě 2 otázky:
1. když má moje TV pouze HD ready, tak zobrazí i rozlišení 1440x1080/50i?
2. jestliže budu chtít zálohovat nastřihaná videa pro "budoucnost" a pro má budoucí zařízení s možností full HD.... v jakém formátu mám výsledná videa nyní archivovat? Videa jsou většinou v délce 10 až 20 minut...
Pave1 (4279)|27.8.2012 12:33
1. nastavení výstupu pro TV uděláš na tom diskovém přehrávači - prostě mu zadáš, jakou TV máš připojenou (1920x1080 vs. 1280x720), čip to po HDMI pošle rovnou už připravené pro správné zobrazení. U každého diskového přehrávače je specifikace, která obsahuje podporované typy souborů (HDV soubory s koncovkou m2t podporují myslím zatím všechny).

2. Určitě v maximální možné kvalitě. Tedy buď ve stejných parametrech, jakých natáčí kamera (například kamera AVCHD natáčí 1920x1080/50i nebo 50p až s 28Mbps), nebo lepších, pokud časem plánuješ přestřih/sestřih z několika snímků (například růstu dětí). Takže vyrobíš MASTER archivní soubor (ideálně i na konci s duplicitně exportovanými čistými záběry, kde jsi použil titulky, případně i zvlášť exportovanou ruchovou stopou zvuku ve wave bez hudby/komentů .-) ), pak distribuční soubory - soubor pro prohlížení na TV, soubor s odstraněným prokladem v 25p pro web, případně mpeg2 pro tvorbu DVD .-)) .
Kabovec (5)|27.8.2012 12:39
Díky moc - Takže jestliže teď chci něco zlepšit ohledně výsledku na současné TV, tak musím zainvestovat a koupit to multimediální centrum, které pak dle zadání upraví rozlišení pro moji TV a konečně budu moci poznat rozdíl nové kamery oproti její předchůdkyni....Ještě jednou díky za rychlou odpověď a vysvětlení!
Pave1 (4279)|27.8.2012 12:44
Přesně tak. Navíc kvalita videovýstupů DVD přehrávačů byla v poslední době dost tragická (to i při přehrávání přes scart konektor).

Takže i videa na DVD, když je zkopíruješ na disk (celou strukturu) a pustíš diskovým přehrávačem, získají většinou viditelně vyšší kvalitu, protože kvalitu TV výstupů diskových přehrávačů (přes výstup HDMI) je vynikající. Svou roli tam hraje právě ten jednoúčelový optimalizovaný čip. Kdo pouští videa přímo z PC/noťasu pomocí grafické karty, většinou se šidí .-) .

Navíc plazmy umí zobrazit dobrou černou, takže pokud máš diskový přehrávač, kvalitní TV a třeba zvuk ve stereu na pořádných bednách, tak se pak lidi diví, co všechno v tom videu vidí a ve zvuku slyší :-) .
Kabovec (5)|27.8.2012 12:51
Tak ještě jedna prosba o radu: díval jsem se rychle na ceny a nabídku a samozřejmě bych po investici do kamery potřeboval již ušetřit... může to být třeba ASUS O!Play Mini? Počítám s přehráváním z flashdisku..
Pave1 (4279)|27.8.2012 13:15
Nevím, tady neporadím, ale nepočítal bych s přehráváním z flashdisku (je pomalý a především bývají s malou kapacitou).
Raději bych počkal a trochu ušetřil a koupil něco, co umí i nahrávat z TV, třeba tohle - http://www.alza.cz/evolve-infinity-twincorder-hd-d342587.htm

O mediálních centrech je tu na tvfreak.cz celá diskuze, poraď se spíš tam.
https://www.tvfreak.cz/forum/forumdisplay.php/42-Multimedialni-centra-DVD-Blu-ray
Kabovec (5)|27.8.2012 13:18
Dobře, moc děkuji za cenné rady i zkušenosti. Alespoň znám cestu a směr :)
Pave1 (4279)|27.8.2012 14:35
Puamik (229)|5.9.2012 21:06
přidám se k tomuto tématu ať nazakládám zbytečně nové.
Mám z foťáku video s parametry 1920x1080, 25,2 Mbps, 50,000 fps. Prosím o radu, jaký software použít ke stříhání a následnému exportu. Zkusil jsem Pinnalce a to umí export jen do DivX Plus HD, 1920x1080, 6000 kb/s, 25 snímků/s což je asi méně než originál.
Prostě nechci ztratit původní kvalitu.
Děkuji za radu
Pave1 (4279)|5.9.2012 22:33
Snímkovou rychlost 50p zvládá Vegas Pro (snad i Vegas Platinum HD - levná verze na doma), určitě se jukni na Premiere CS6 (taky existuje verze na doma) a nakonec je tu Edius (verze na doma je k mání také).

To jsou běžné sw, stáhni si trial (nejlépe verzí na doma), nejširší exportní možnosti má podle mě Edius (skvělé presety a rychlost renderu), ale každý ten sw má nějaké klady a zápory. Obětuj čas a zkoušej, je to individuální.