Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jas u LCD

peki (17)|21.4.2005 13:47
Poraďte prosim v jakych jednotkach se udava jas u LCD a jaka je solidni hodnota.Ostatni parametry celkem vim.

Diky
Diablo (668)|21.4.2005 13:50
peki
Já to mám v nastavení v procentech. Solidní hodnota je asi taková, co je příjemná na tvoje oči. :-)
Jinak jas se uvádí v cd/m2



:-!!!
Doom (2331)|21.4.2005 13:55
pokud se nemýlím, tak možná cd/m2 (kandela na metr čtverečný :-) ale můžu kecat :-) ) a optimální hodnota je pro každýho jiná. čím vyšší, tím lepší, stáhnout si to můžeš vždycky :-)
Cyklista (2)|5.6.2005 09:44
Nejlepší je se na to před koupí podívat a uvědomit si jak Na LCD bude dopadat světlo. U těchto věcí je velmi důležitý kontrast, ale přesto že je na to norma a LCD-čka mají stejnou udávanou hodnotu, tak pro oko to nemusí dopadnout stejně.
Dokonce i malé hodnoty jasu(200cd/m2) při slušném kontrastu dopadnou slušně.
Bohužel na největší hodnoty jasu se nedá úplně spolehnout. Ve hře je i zvolené schema barev a pod. Teorie je na to složitá....:-(
Nejlepší je si to vyzkoušet....někde na pultě kde je dost světla asi jako tam kde to bude stát a zkusit si jak se chová při nastavování jasu a kontrastu.
Některá LCD se chovají dokonce tak, že regulace jasu se nijak významně neprojevuje - to někdy může vadit (příliš svítí v noci).
Tak to jen tak pro inspiraci :-)
J.
Bask (53)|8.6.2005 15:15
[quote=DoomHammer]pokud se nemýlím, tak možná cd/m2 (kandela na metr čtverečný :-) ale můžu kecat :-) ) a optimální hodnota je pro každýho jiná. čím vyšší, tím lepší, stáhnout si to můžeš vždycky :-)[/quote]

Tak to neviem. Kupil som si LCD iiyama s jasom 350. Aj ked som ten jas stiahol na minimum, v noci mi to zralo oci. Musel som si do PC nahodit taky krasny soft na ovladanie jasu, kontrastu a farieb monitoru.
Doom (2331)|8.6.2005 15:33
[quote=cyklista]Některá LCD se chovají dokonce tak, že regulace jasu se nijak významně neprojevuje - to někdy může vadit (příliš svítí v noci).
[/quote]
kolega si pořídil novýho 19" benqa a taky mu jas vadil (bolely ho oči)... naštěstí u něj šel ten jas stáhnout
doublej (17)|13.6.2005 10:54
No já osobně preferuju u lcd co nejnižší jas a co nejvyšší kontrast. Ono totiž při jasu 350cd/m˛ a kontrastu 700:1 je hodnota černé 0.5 cd/m˛, takový lcd mám doma (samsung 710t). V kanclu mám eizo fs l568 s jasem 250 cd/m˛ a kontrastem 1000:1, což dává pro černou 0.25 cd/m˛, tedy 2x míň a musím říct, že ten rozdíl je obrovskej. Vždycky, když přijdu z práce domů, tak jsem nasranej, že jsem tu šunku od Samsungu kupoval. Ze všech parametrů mi teď jas černé a pozorovací úhly přijdou jednoznačně nejdůležitější.