Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaké filmy jsou opravdu Full HD?

MrPierc (131)|20.8.2012 22:49
Dobrý den, setkal jsem s několika desítkami Bluray ripů a někdy jsou přes celou obrazovku a někdy s pruhy a přitom je u popisu 1080p. Na čem tam tedy záleží? Donedávna jsem si myslel, že záleží na rozlišení uvedeného u filmu. Například u filmu 1920x1080 bude obraz bez pruhů, ale někdy se stane že mám 720p rip a ten je také bez pruhů a přes celou obrazovku. Naproti tomu se stává, že mám 1080p rip a ten je někdy s pruhy = to znamená, že tvůrce lhal a neudělal to z 1080p zdroje? Nebo také narážím na staré filmy jako nová Bluray edice Ben-Hur, zde se točilo na ultraširoké rozlišení a proto i 1080p bude s černými pruhy? Také jsem se setkal s 1080p verzí Temného rytíře a tam jsou jen některé scény bez pruhů...
Potřeboval bych vysvětlení od zkušenějších.

Pouštím je na TV Panasonic TX-P42S30E v kombinaci s WD TV Live HD Media Player (na WDTV nastaveno rozlišení automaticky dle zdroje).
vivid.sk (11472)|20.8.2012 22:54
[QUOTE=MrPierc;421312]že tvůrce lhal [/QUOTE]
Tvorca urcite nelhal. Keby si si kupil originalny bluray, zistil by si, ze filmy su naozaj s 1080 riadkami (1920x1080), len su doplnene ciernymi pruhmi (natvrdo), vzhladom k tomu, ze su natocene vo filmovom formate 2.35:1 / 2.39:1. Ono to totiz nejde inac spravit, kedze specifikacia Blu-Ray nepusti.

Pri vytvarani ripu vsak autor (ripu) tieto cierne pruhy "odstrihne" a vznikne snimka s rozmermi napriklad 1920x800px, co je skutocna viditelna velkost filmu.

Filmy, ktore uvadzas ako "bez pruhov" su tie filmy, ktore su natacane vo formate 16:9, tych je vsak relativne malo - casto ich vsak najdes/vidis v komercnych televiziach, kedze TV nakupuju filmy orezane (z nepochopitelnych dovodov).
MrPierc (131)|20.8.2012 22:57
Aha! Takže pokud budu hledat tyto ořezané či bez pruhů, tak se mám řídit popisem 16:9 ?
vivid.sk (11472)|20.8.2012 23:01
Ja neviem aky iny format okrem povodneho chces hladat. Film sa skratka natoci vo formate, aky si zvoli reziser a v takomto formate by si si ho mal pozriet. Alebo pozeras filmy podla toho, ci su natocene v 16:9 alebo 2,35:1 ?


ak ta zaujima povodne rozlisenie BD, najdes ho na bluray.com, kde je databaza filmov, ktore vysli na BD, casto aj co screenmi (bez orezov, takze najdes cierne pruhy),

napriklad: 2,40:1
http://www.blu-ray.com/movies/Robin-Hood-Blu-ray/12967/

alebo: 1,78:1 (16/9)
http://www.blu-ray.com/movies/Hugo-3D-Blu-ray/35630/
MrPierc (131)|20.8.2012 23:08
Ne, žil jsem v domění, že 1080p je vždy bez pruhů a ripeři filmů to ovlivňují při převodu na menší velikost. Protože jsem ale nikdy neviděl originál Bluray, neměl jsem jak srovnávat. Děkuji za vysvětlení.

*Děkuji za typ na databázi!
MrPierc (131)|20.8.2012 23:20
[QUOTE=vivid.sk;421315]kedze TV nakupuju filmy orezane (z nepochopitelnych dovodov). [/QUOTE] Proč z nepochopitelných důvodů? Tím se obraz zvětší a zmenší se kvalita pro diváka? Já ty pruhy také nemám rád, tak proto mě to zajímá.
vivid.sk (11472)|20.8.2012 23:23
Ono je to trosku nestastne pomenovane podla poctu riadkov (historicke dovody, kedze aj SD signaly su takto oznacovane).
Pocet riadkov nevravi nic o skutocnom viditelnom pocte riadkov.

Paradoxne pri oznacovani v kinovom standarde Digital Cinema je to oznacovane opacne, takze sa mozes stretnut s oznacenim 2K, pripadne 4K, a v tomto pripade ide o rozlisenia 2048×1080, resp 4096×2160. Nech je v tom este vacsi zmatok :)

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=MrPierc;421319]zmenší se kvalita pro diváka?[/QUOTE]
SAMOZREJME! Ked odfotis umelecku fotku a niekto ti tam oddrbe polku hlavy, asi by si tiez nebol spokojny. Nemozes predsa nicit takymto stylom filmovy material. To je totiz barbarstvo hrubeho zrna (o orezoch 4:3 nehovoriac).

Autori filmoveho formatu predsa tento format z nejakeho dovodu zvolili. A urcite nebudu nadseni, ze im to nejake hovado v konecnom dosledku o 1/5 oreze, len preto, ze to niekto doma pozera na 55cm TV zo styroch metrov.





pridam jeden historicky screen, ktory sem dal davnejsie Pitomec (za toto ruky odseknut!):
[SPOILER]
[ATTACH=CONFIG]19049[/ATTACH]

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/29257-Nova-HD-komentar-netreba?p=363139&viewfull=1#post363139
[/SPOILER]
maly_unaveny_joe.jpg
MrPierc (131)|21.8.2012 08:17
historicky screen = Tak tomu říkám velký rozdíl, děkuji za informaci.
ondra_t (68)|23.8.2012 00:20
[QUOTE=MrPierc;421319]Proč z nepochopitelných důvodů? Tím se obraz zvětší a zmenší se kvalita pro diváka? Já ty pruhy také nemám rád, tak proto mě to zajímá.[/QUOTE]

No ono je to tak, jak to cítíš. pokud někdo Full HD filmy 2.3:1 ořízne na 16:9, budou ti chybět boční okraje. Na druhou stranu, hlavní děj se tam odehrává málokdy a získáš tím větší plochu obrazu, což na malých českých televizorech do 50" při naší průměrné pozorovací vzdálenosti 3m je myslím pro diváka lepší. Vidíš víc detailů a větší plocha obrazu víc vtáhne do děje.

Podle mě tedy s běžnou TV je lepší ořez na 16:9 za cenu obětování okrajů. Pokud máš ale doma 80" a koukáš ze 2.5m na Full HD, pak je asi tvoje volba 2.3:1, což je i můj sen.
geronimoh (2327)|23.8.2012 07:27
[QUOTE=ondra_t;421611]Podle mě tedy s běžnou TV je lepší ořez na 16:9 za cenu obětování okrajů. Pokud máš ale doma 80" a koukáš ze 2.5m na Full HD, pak je asi tvoje volba 2.3:1, což je i můj sen.[/QUOTE]

No nevím, ale ona existuje určitá ideální sledovací vzdálenost od televizoru daná úhlopříčkou a i když je to u každého jiné, tak ze 2,5m sledovat 80" TV by asi snesl málokdo. Na historickém screenu od vivid.sk je jasně vidět k čemu jsou dobré ořezy. Nevím na co jsou dobré ořezané ripy, leda k úspoře místa na HDD, jinak je lepší originál. Multimediální přehrávač, např. KMPlayer ti roztáhne (stlačí) obraz libovolně horizonatálně i vertikálně, takže není co řešit.
vivid.sk (11472)|23.8.2012 22:54
ontra_t> Ja predpokladam, ze 80" je chyba a bolo tym myslene 80cm. Predsa len 80" dnes nema doma kazdy, takze by som to ako priklad nepouzival.
Orezy su cesta do pekiel, pokial doma niekto chce, nech si obraz nazoomuje, ale nech to televizie vysielaju tak, ako je to v originale.


[QUOTE=geronimoh;421625]Nevím na co jsou dobré ořezané ripy, leda k úspoře místa na HDD, jinak je lepší originál[/QUOTE]
Orezane ripy (ak su z produkcie skupin, alebo vyrabane clovekom, ktory vie, co robi) sa nesmu vydavat. Z vysledneho obrazka sa orezava len cierna plocha, ktora je k nicomu (a to je zasa podmienka). Mozno si si to len zle precital/pochopil. Orezane filmy pustaju von len nase sk*rvene komercne televizie (nastastie CT od toho uz upustila), ktore si myslia, ze co je vacsie, to je aj lepsie. Hlavna vec, ze teraz si hlavu trieskaju, ked maju plny archiv (nepozeratelnych) osekanych titulov v 4:3.
Pave1 (4279)|27.8.2012 13:29
Co se týče formátů, je to celé ještě trochu jinak .-) .

Už přímo autoři filmů při snímání počítají (dle doby, v které právě žijí .-) ) s tím, kde se budou jejich díla prezentovat. Zatímco velké sály kin z jasných důvodů používají širokoúhlý formát (aby diváky nebolelo za krkem), TV své doby vysílaly na úplně jinak malém screenu ve formátu 4:3, později v 16:9. Proto se už při snímání filmů často dbalo na to, aby zásadní části děje byly v patřičných výřezech, aby o ně nepřišel ani divák na TV. Samozřejmě jsou filmy, kde je ořez značný. Ořez ale rovnou vyrobí distribuční firma, která snímek natočila (u kvalitních filmů je při tom přímo kameraman snímku, který výřez kontroluje nebo místy dokonce průběžně mění), televize si jen objednají kopii v požadovaném formátu.

Dnes už je situace jiná. HDTV placky mají dostatečnou velikost (úhlopříčka 1m a víc), takže už není problém vysílat obnovené kopie i starších snímků v původním formátu, tedy ideální stav věcí. Opět je ale vyrábějí původní distributoři (remaster), televize si jen objednají kopii, podle své obchodní politiky (nakoupená práva totiž jistě musí využít a odvysílat starší kopie, tato fáze už naštěstí doběhla). Někdy TV šetří a kupují kopie v nižší kvalitě, i když rozdíl v ceně není velký, tam si kritiku zaslouží (vrcholem byla svého času TV nova, která koupila film ve formátu 4:3 letterbox, z něj obélník "vyřízla" a vysílala ho jako "16:9, větší prasečinu už udělat opravdu nejde, to už je lepší 4:3 verze, ale bez resize .-) ).

Dříve na malých CRT bedýnkách by si divák cinescop ale asi moc neužil :-) .

Ale i dnes se běžně filmy točí s dvěma výřezy - širokoúhlý formát pro kina a 16:9 výřezem pro TV. Filmový kameraman má náhled s oběma výřezy a komponuje záběry tak, aby zásadní části děje byly v obou výřezech. Distribuční firma pak nabízí film v obou formátech. Je prostě na světě stále hodně televizí, kde dávají přednost 16:9 verzi, je to jejich obchodní politika (kdy chtějí, aby i diváci s menší úhlopříčkou TV byli spokojeni a nepřepínali, což je hlavní snahou především komerčních TV). Takže asi tak.-) .
vivid.sk (11472)|27.8.2012 16:59
[QUOTE=Pave1;422250] která koupila film ve formátu 4:3 letterbox[/QUOTE]
Pamatam si svojho casu na Pearl Harbor s odseknutymi titulkami ....(ono to ale v skutocnosti bolo trosku inac, co som sa dozvedel az teraz).
V kazdom pripade - stale ide o ludsku chybu, lebo umiestnovat natvrdo cierny pasy na DVD a mastrovat ho v AR 4:3 je neskutocna prasaren.


[QUOTE=Pave1;422250]Proto se už při snímání filmů často dbalo na to, aby zásadní části děje byly v patřičných výřezech[/QUOTE]
Dnes casto vidat filmy, kde sa to neda bez odstranenia zaujimavej casti obrazu spravit. (Minimalne ak poznas original, lebo co oko nevidi, to srdce neboli....)

Konieckoncov to pekne vidno aj tu na Pearl Harbor ukazke, kludne mohli odseknut toho japoncika vpravo celeho : )




P.S. Este jedna zaujimavost. Ti skor narodeni si urcite pamataju na Vinetua a jeho prepis, ktory vysielali vsetky TV - bol to povodny filmovy rozmer. Nikto vsak nepindal, cucali na to vsetci bez reptania a nikomu nevadilo, ze (skoro) polovica malej CRT obrazovky je cierna.
Pavel_tempx2 (829)|28.8.2012 11:33
tak dnes si všichni myslí, že když vyhodí 10tis. za TV, tak mají super kvalitní stroj (CRT přitom dřív stálo min. 20-30tis.) a nechtějí na něm žádné černé pruhy, když mají novou TV...těžko se jim potom vysvětluje, že je tak ten program vysílaný, nebo natočený a prostě ty černé pruhy tam mít budou, pokud chtějí film vidět celý (obrazově)

holt žijeme v zajímavé době, dřív lidem nevadilo dívat se na mini obrazovku, kde všechny programy zrnily, pruhy byly nahoře i dole a vidět byla jen půlka filmu (díky 4:3) :D
vivid.sk (11472)|28.8.2012 12:09
[QUOTE=Pavel_tempx2;422414]těžko se jim potom vysvětluje, že je tak ten program vysílaný, nebo natočený a prostě ty černé pruhy tam mít budou[/QUOTE]
a castokrat kompletne po celom obvode :) ...




(a to niesu odbornici len u nas, taki Srbi v DVB-T2 .... no schvalne, pozrite si to video od Iva Maska .....)
zatty (1215)|29.8.2012 00:29
dobré čtení, jen třeba konkrétně já nejsem jeden s těch co mají doma tv za 10tis. a myslí si co neoběvili za ameriku.....mám spousty ripů co jsou ve 12gb a formátu 1920*816 atd... jeden z nich je tron legacy, na film sem se těšil a stahl sem ho..bohužel ořez byl docela znatelny a to mám telku ve 50" (ne 50cm), tak sem se docela nastval a zašel sem do kramu si koupit origanlku..a nestacil sem se divit, hodim to do BD a hned pi to naspalo hlasku ze film je ve dvou formatech...jeden primo na 16:9 telku a druhy z pruhama....docela se mi ty ripy se stahnutym rozlišením přestávájí líbit protože to jen ušetří nějaké to místo na HDD ale na velké telce bohužel to nemá žádný efekt jen zkažení kvality filmu...

p.s. řekl sem si že si nebudu kupovat zadne orig. filmy a už jich díky těm to ořezům mám 40ks a rostou
vivid.sk (11472)|29.8.2012 00:53
[QUOTE=zatty;422530]docela se mi ty ripy se stahnutym rozlišením přestávájí líbit protože to jen ušetří nějaké to místo na HDD ale na velké telce bohužel to nemá žádný efekt jen zkažení kvality filmu...[/QUOTE]

Neviem, ci celkom rozumies tomu co si napisal. Skus vysvetlit (fakt nerozumiem). To, ze autor vyrobil rip z originalneho materialu (a nie useknuteho na 16:9) je zle?


Tron Legacy
naozaj patri medzi minimum filmov, ktore je distribuovane v dvoch verziach. Kolko % je ake takychto filmov?
zatty (1215)|29.8.2012 07:54
bohužel těch originalek je málo....nic stim clovek neudela..... vypozoroval sem ze ten cerny pruh je pri komprimovanem formatu vetsi nez kdyz si to same pustis na originalnim diksu....je jasne ze na 82cm tv je to jedno ale na 140cm ti to hodi 3,4cm....je to takova capina a moc sem to nekoumal nebo spis nevnimal, kdyz sem mel jen ripy, ale pak pribyly i orig. disky a na tech vysledna vyska viditelneho obrazu byla vetsi nez u komprimovaneho na mensi rozliseni......nemam doma zas tolik originalek abych mohl rict ze je to u kazdeho filmu ale tech paru oblibenych sem tak to vypozoroval
Krayzie (325)|29.8.2012 08:32
[QUOTE=zatty;422530]docela se mi ty ripy se stahnutym rozlišením přestávájí líbit protože to jen ušetří nějaké to místo na HDD ale na velké telce bohužel to nemá žádný efekt jen zkažení kvality filmu...[/QUOTE]
[QUOTE=zatty;422539]kdyz sem mel jen ripy, ale pak pribyly i orig. disky a na tech vysledna vyska viditelneho obrazu byla vetsi nez u komprimovaneho na mensi rozliseni[/QUOTE]
Uff, poprosim o vysvetlenie, lebo neviem o ziadnym 1920x??? ripoch, ktore by boli komprimovane na nizsie rozlisenie.
zatty (1215)|29.8.2012 09:01
tak ja treba vim o vsech co mam stahnute, dneska sem stahl hulka ve 11,6gb a jeho realne rozlišení v MMC a na notasu je 1920x816 a těhle ripů mám asi stovku.....z nudy sem si udělal sam rip mkv filmu secretariat...mám ho v origanalce a tak sem ho predelal do MKV má 25gb a je v rozlišení 1920x1080....to je ten rozdil o kterem pisi....
Krayzie (325)|29.8.2012 09:27
OK, ale tym, ze v ripe "fyzicky" odstranis cierne pruhy predsa nekomprimujes film na nizsie rozlisenie, ale ho len osekas, ci? Predsa horizontalne rozlisenie ostava rovnake a teda pocet obrazovych (tych, ktore nesu nejaku potrebnu informaciu) bodov tiez.
KamilZ (10277)|29.8.2012 10:15
To je otázka - jestli je na BD "uložen" obraz v 1920x1080 (včetně černých pruhů) a ty ho ořízneš na 816, tak zákonitě musíš následně rekomprimovat a tím je tam druhá komprese a s tím související ztráta kvality.
Pavell007 (790)|29.8.2012 10:20
...což už je to samý, jako bych na tv použil horizontální roztáhnutí obrazu, ne?
zatty (1215)|29.8.2012 10:24
[QUOTE=KamilZ;422561]To je otázka - jestli je na BD "uložen" obraz v 1920x1080 (včetně černých pruhů) a ty ho ořízneš na 816, tak zákonitě musíš následně rekomprimovat a tím je tam druhá komprese a s tím související ztráta kvality.[/QUOTE]

tak sem to přesně myslel...trefil si to
vivid.sk (11472)|29.8.2012 10:27
[QUOTE=zatty;422549]z nudy sem si udělal sam rip mkv filmu secretariat[/QUOTE]

Ale urobil si ho nespravne (amatersky). Ako uz kolegovia upozornili, pri tychto ripoch je nutne odstranit informaciu, ktora nie je dolezita - cierne pruhy hore a dole.
Nasledne vznikne cisty obraz o rozmeroch cca 1920x800 (alebo podobny, je tam nejakych par pixelov aspect error, koli delitenosti 16).


Secretariat original
http://www.doblu.com/wp-content/uploads/2011/01/secretariat3553.jpg

secretariat cropped (orezal som ho pre tieto ucely - vznikol obrazok o rozmeroch 1920x818)


[ATTACH=CONFIG]19169[/ATTACH]

je v tychto obrazkoch nejaka viditelna informacia, ktora tam chyba ?


[QUOTE=zatty;422566]tak sem to přesně myslel...trefil si to [/QUOTE]
Myslim, ze si to dodatocne otocil. Lebo ak nerobis remux, tak k rekomprimacii prichadza vzdy (a je jedno ci tam tie pruhy nechas alebo nie).



[QUOTE=zatty;422539]vypozoroval sem ze ten cerny pruh je pri komprimovanem formatu vetsi[/QUOTE]
Prave, ze nemoze byt (maximalne niekolko px, o ktorych som uz pisal, v ziadnom pripade nejde o centimetre). Skor by som videl problem v moznom nastavenom overscane v TV. Ale to len tipujem.
secretariat_cropped.jpg
Pytkin (7947)|29.8.2012 11:03
[QUOTE=KamilZ;422561]To je otázka - jestli je na BD "uložen" obraz v 1920x1080 (včetně černých pruhů) a ty ho ořízneš na 816, tak zákonitě musíš následně rekomprimovat a tím je tam druhá komprese a s tím související ztráta kvality.[/QUOTE]

kazdy rip je predsa rekomprimacia .. a je jedno ci nechas cierne pruhy a vysku 1920x1080 , alebo cierne pruhy odrezes a mas trebars 1920x816 .. Druhy pripad je lepsie , lebo tam zbytocne nemas tie pruhy a kompresia moze byt o par % mensia .. V KAZDOM PRIPADE .. V OBOCH PRIPADOCH MAS PLNOHODNOTNY OBRAZ OBSAHUJUCI KOMPLETNU INFORMACIU A VYSLEDNE PREHRAVANIE BUDE ROVNAKE ..

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=vivid.sk;422567]
Prave, ze nemoze byt (maximalne niekolko px, o ktorych som uz pisal, v ziadnom pripade nejde o centimetre). Skor by som videl problem v moznom nastavenom overscane v TV. Ale to len tipujem.[/QUOTE]

overscan by mal ale vidiet po bokoch .. hore/dole je velky kus tmy :) tam je jedno kolko sa ureze .. A ak neni uplny truhlik , tak ma zapnuty pixel mapping 1:1 na telke (JUST SCAN a podonne ...)
KamilZ (10277)|29.8.2012 12:47
[QUOTE=Pytkin;422576]kazdy rip je predsa rekomprimacia .. V OBOCH PRIPADOCH MAS PLNOHODNOTNY OBRAZ OBSAHUJUCI KOMPLETNU INFORMACIU A VYSLEDNE PREHRAVANIE BUDE ROVNAKE ..[/QUOTE]
Odporuješ si. Rekomprimace zákonitě musí znamenat minimálně teoretické zhoršení kvality. A proč by měl být rip rekomprimace? Když bude třeba do BR ISO, tak je to 1:1.
Pytkin (7947)|29.8.2012 13:39
kamil : neodporujem .. takto .. pod slovom RIP sa oznacuje rekomprimacia .. ak len vyberies z disku film a vyhodis z neho veci co tam nechces a nerobis ziadnu rekomprimaciu , tak sa to vola REMUX (ako tu uz pisal vivid) .. A ta druha veta velkymi pismenami bola o orezani ciernych pasov .. tam hovorim , ze ked orezes cierne pasy , tak viditelny obraz tam mas stale .. ako pri originale .. ze o nic neprichadzas .. vysledne prehravanie bude obsahovat rovnaky obraz .. tie pasy tam prida prehravac ..
KamilZ (10277)|29.8.2012 14:31
Nebudu se raději pouštět do slovíčkaření, co je rekomprimace, rekomprese, remux, reenkóding :-). Ale není mi jasné, jak chceš ořezat černé pásy, aniž by jsi provedl znovu prohnání filmu přes enkodér a tím přišel díky dalšímu kole ztrátové komprese o teoretickou kvalitu (samozřejmě nemyslím snížení počtu řádků, ale prostě další reenkódování). Tohle bych bral, kdyby jsi provedl ořez, ale pak to uložil v nekomprimovaném formátu.
Pytkin (7947)|29.8.2012 15:03
Kamil : ale ved ja cely cas hovorim ze sa jedna o reenkodovanie .. cely cas tu hovorime o ripoch .. cize o rekompresii .. a hovorime o tom , ze je jedno ci niekto odstrani pasy alebo ich tam necha, a zostane rozlisenie 1920x1080 .. v oboch pripadoch sa ziadne pixely z obrazu nestratia ..
KamilZ (10277)|29.8.2012 15:20
Počet pixelů se samozřejmě neztratí, ale kvalita díky další rekompresi klesne, minimálně výpočtově (jestli i vizuálně, to je otázka).
THeBaNDiT (497)|29.8.2012 15:33
takto - cierne pruhy sa orezu, kvalita po dalsej rekompresii mozno o nieco klesne (neviem, o kolko, nepracujem s tym), ale zrejme ruka v ruke klesne aj velkost vysledneho suboru, co je mozno pre zaujemcu o film zaujimave plus, aby si spomedzi tych vsetkych verzii filmu stiahol prave ten jeden mensi subor (o co takym uploaderom ide)
vivid.sk (11472)|29.8.2012 15:44
[QUOTE=KamilZ;422598]Nebudu se raději pouštět do slovíčkaření, co je rekomprimace, rekomprese, remux, reenkóding[/QUOTE]
Ono to nieje slovickarenie, naopak je to velmi dolezite co sa z original BD spravi. Pretoze na zaklade toho vznika vela dezinformacii. A paradoxne - kazdy vysledny format ma svoje presne pravidla (minimalne pre skupiny, ktore vydavaju rls, ale je nepisane pravidno dodrzovat ich). Taktiez je podobne dolezite presne oznacenie zdroja (z nfo teda vies presne informacie).

Takze v skratke:
BD50/BD25 - Kopia BD 1:1 na HDD (samozrejme dekryptovana, bez ochran). Moze byt v image, alebo su to samotne subory v strukture BD.
REMUX - Kopia BD, z ktorej su odstranene prebytocne zvukove stopy/titulky/bonusy (podla potreby). Vacsinou sa ponecha len povodny film. Je povolene odstranenie HD zvukovych streamov a ponechanie "Core", vzhladom k tomu, ze sa nic ne-enkoduje. Pouziva sa kontajner TS, pripadne mkv. Vysledkom je 1 subor.
BDRip - Rip BD, pri ktorom sa pouziva re-enkoding (a teda az tu prichadza k potencionalnej strate kvality). Podmienka je vzdy orezat prebytocne cierne pasy, ale je nutne vzdy dodrzat AR a neorezavat z filmu casti, ktore obsahuju obraz. Ako audio sa vacsinou pouziva Core verzia zvuku (neprichadza k transcode). V pripade, ze sa na originalnom disku nachadza len LPCM verzia audia, spravi sa encoding do stratoveho formatu (DTS/AC3). Obvykle rozlisenia su 1080p, pripadne 720p.

Samozrejme ze ripy mozu byt/su rozdielnych kvalit netreba pisat. Pozor! Nejde vzdy len o bitrate, ale nemenej dolezite je spravne nastavenie enkodera (pouziva sa x264) a dostatocny cas kompresie. Je rozdiel spravit rip za hodinu a za den, na vysledku to sakra vidno. Ale o tom som uz pisal vcera. Vsimnite si, ze skupiny, ktore to myslia s kvalitou vazne, vzdy prilozia porovnanie src/enc screen na porovnanie. Rozdiely su, ale su casto velmi male a pri kadencii 24 snimkoch za sekundu tazko postrehnutelne (ak sa bavime o velmi kvalitnych ripoch).
Pytkin (7947)|29.8.2012 15:54
[QUOTE=KamilZ;422603]Počet pixelů se samozřejmě neztratí, ale kvalita díky další rekompresi klesne, minimálně výpočtově (jestli i vizuálně, to je otázka).[/QUOTE]

no ale ved to je kazdemu jasne .. len sa tu riesilo , ze na ripoch je problem , ze sa odrezava obraz .. a ja uz tu od rana hovorim ze sa odrezavaju len cierne pasy .. takze k ziadnej strate pixelov nedochadza .. uz chapes ?
KamilZ (10277)|29.8.2012 16:24
Já diskuzi chápal (a dále chápu) tak, že se neřeší pouze ořez pixelů, ale celkový výsledek.
Pytkin (7947)|29.8.2012 16:44
aha .. ja som myslel, ze kazdy chape, ze farebny obraz je lepsi ako ciernobiely ..
jarino1978 (8045)|29.8.2012 18:50
[QUOTE=vivid.sk;422567]Ale urobil si ho nespravne (amatersky). Ako uz kolegovia upozornili, pri tychto ripoch je nutne odstranit informaciu, ktora nie je dolezita - cierne pruhy hore a dole.
Nasledne vznikne cisty obraz o rozmeroch cca 1920x800 (alebo podobny, je tam nejakych par pixelov aspect error, koli delitenosti 16).[/QUOTE]
chlapci moji, čo to tu zasa stvárate ?
Práveže @Zatty to urobil najlepšie, v zmysle zachovania kvality 1:1 ( predpokladám, že spravil len remux do mkv z BD ). Orezávať filmy robí len hlupák a hlupák je potom aj ten, kto to obhajuje ( sorry Vivid ), alebo tvrdí, že nedôjde k zmene kvality obrazu. Kua. Keď to orežem z 1080 na 816, tak automaticky stratím na kvalite výsledku. Je to presne to isté, ako keď si ten film vyzoomujem v NMT ( napr. v XTR PRO ). A to som potom kua zvedavý, kto zdvihne palec hore, že som kvalitu obrazu nestratil. :-k
A je jedno, že tu budete donekonečna omieľať, že "len" som orezal pruhy bez obrazu...9-)

Chlapci, nie je síce už tak vonku teplo, ale choďťe sa prevetrať !9-)
KamilZ (10277)|29.8.2012 18:53
[QUOTE=Pytkin;422615]aha .. ja som myslel, ze kazdy chape, ze farebny obraz je lepsi ako ciernobiely ..[/QUOTE]
Sorry, ale nechápu co tím myslíš, viz příspěvek třeba od Zattyho.
KamilZ (10277)|29.8.2012 19:00
[QUOTE=vivid.sk;422607]Ono to nieje slovickarenie, naopak je to velmi dolezite co sa z original BD spravi.
BD50/BD25 - Kopia BD 1:1 na HDD (samozrejme dekryptovana, bez ochran). Moze byt v image, alebo su to samotne subory v strukture BD.
REMUX - Kopia BD, z ktorej su odstranene prebytocne zvukove stopy/titulky/bonusy (podla potreby).
BDRip - Rip BD, pri ktorom sa pouziva re-enkoding (a teda az tu prichadza k potencionalnej strate kvality).
[/QUOTE]
Takže teď je to myslím jasné. první dva (BD50/25+REMUX) jsou beze ztráty kvality a není tam možný ani ořez. BDRip je už ze ztrátou kvality a je možný ořez. Teď nediskutujme, jestli je ztráta kvality opticky vidět nebo ne.

[QUOTE=vivid.sk;422567]Secretariat original http://www.doblu.com/wp-content/uplo...tariat3553.jpg
secretariat cropped (orezal som ho pre tieto ucely - vznikol obrazok o rozmeroch 1920x818) [/QUOTE]
Jenže tohle přeci nemůžeš udělat, protože si z originálu vlastně udělal BDRip tím, že jsi ho uložit do ztrátového JPEG. Pokud by jsi chtěl takto porovnávat dva snímky, tak bys je měl vzít ze stejného dekodéru a uložit nekomprimovaně.
THeBaNDiT (497)|29.8.2012 19:01
[QUOTE=jarino1978;422627]Kua. Keď to orežem z 1080 na 816, tak automaticky stratím na kvalite výsledku. Je to presne to isté, ako keď si ten film vyzoomujem v NMT ( napr. v XTR PRO ).[/QUOTE]nie, nie je to to iste... ak mame film, ktory ma na vysku 1080 bodov, pricom sucastou obrazu su hore a dole cierne pruhy (teda samotny obraz ma vysku trebars tych 816 bodov a zvysok tvoria tie cierne pruhy), tak ak po oreze dostanes film 1920x816, prehravac/telka/kvalita to nijako nepociti... film ti prehra v 1:1 uplne rovnako, akurat ti telka v tych zvysnych riadkoch do 1080p doplni cierne pruhy. Takze orezavanie ciernych pruhov ma vyznam (ako som pisal o par prispevkov vyssie).

Zoom je nieco ine, tam chces, predpokladam, dosiahnut, aby si mal film na celu vysku obrazovky (po bokoch ho vtedy prehravac/telka oreze). EDIT: ale o tom tu nikto nediskutuje... ;)
THeBaNDiT (497)|29.8.2012 19:06
[QUOTE=KamilZ;422631]Jenže tohle přeci nemůžeš udělat, protože si z originálu vlastně udělal BDRip tím, že jsi ho uložit do ztrátového JPEG. Pokud by jsi chtěl takto porovnávat dva snímky, tak bys je měl vzít ze stejného dekodéru a uložit nekomprimovaně. [/QUOTE]nerozumiem celkom tohu, preco sem tahas dekoder a komprimaciu... :) vivid.sk chcel iba NAZORNE ukazat, co dostane po oreze, a totiz ze obraz na vysku znizeny o cierne pruhy... nepisal nic o kvalite, kompresii a pod. ;)
Pytkin (7947)|29.8.2012 19:16
jarino : ty si asi nepochopil o com sa tu hovori .. tu sa hovori ze ked skomprimujes 1920x1080 trebars na 15G .. alebo skomprimujes 1920x816 na 15G ... tak to druhe bude kvalitnejsie , pri rovnakej velkosti ako to prve ..
KamilZ (10277)|29.8.2012 19:31
[QUOTE=THeBaNDiT;422635]nerozumiem celkom tohu, preco sem tahas dekoder a komprimaciu... vivid.sk chcel iba NAZORNE ukazat, co dostane po oreze, a totiz ze obraz na vysku znizeny o cierne pruhy... nepisal nic o kvalite, kompresii a pod. ;)[/QUOTE]
Protože to jsou prostě nevyhnutelně spojené věci. Ořez = nutná rekomprimace. A také se řadím k těm, co smysl samotného ořezu nechápou - ořezává se pouze černá, která ve zkomprimovaném výsledku musí udělat rozdíl jen pár MB. Velké souvislé plochy černé jsou stále stejné a velmi dobře se komprimují. Tak proč kvůli pár MB dělat znovu rekompresi? Pokud je po rekompresi rozdíl výrazný, tak to není díky chybějící černým pruhům, ale ztrátou informace/kvality díky druhé kompresi.
Pak je další otázka - všechny přehrávače apod. se při takto nestandardním zkripleném formátu zachovají stejně korektně, že pouze doplní na černou? Lze říct na 100%, že tam nebude nějaká jiná deformace/dopočet apod.?
jarino1978 (8045)|29.8.2012 19:32
[QUOTE=THeBaNDiT;422632]ak mame film, ktory ma na vysku 1080 bodov, pricom sucastou obrazu su hore a dole cierne pruhy (teda samotny obraz ma vysku trebars tych 816 bodov a zvysok tvoria tie cierne pruhy), tak ak po oreze dostanes film 1920x816, prehravac/telka/kvalita to nijako nepociti... film ti prehra v 1:1 uplne rovnako, [/QUOTE]

to je kolega úplná volovina. samozrejme, ak ten film orežeš na 816 ( akože odstrániš čierne pruhy ), tak priateľu ide výsledná kvalita dole. Pretože BD-VIDEO nepozná nič iné, ako 1080, nejaké pako orezy na 800 alebo neviem čo BD formát nepozná. Taktiež TV pozná len 1080 a nie 800 , alebo neviem čo. Čiže čo ti spraví TV s takým pako formátom ?
Film sa má nechať v pôvodnej forme, nech si užívateľ vyberie, čo s tým nakoniec spraví. B-)

[QUOTE=Pytkin;422637]jarino : ty si asi nepochopil o com sa tu hovori .. tu sa hovori ze ked skomprimujes 1920x1080 trebars na 15G .. alebo skomprimujes 1920x816 na 15G ... tak to druhe bude kvalitnejsie , pri rovnakej velkosti ako to prve ..[/QUOTE]
ja som to pochopil správne, ale rovnako, ako podaktorí nemáš pravdu. viď. vyššie v tomto poste.
vivid.sk (11472)|29.8.2012 20:34
[QUOTE=jarino1978;422627] hlupák a hlupák je potom aj ten, kto to obhajuje[/QUOTE]
Zial, nevies o com hovoris. Len to ta ospravedlnuje. Ale do hlupakov nadavaj svojej rodine .... Myslim, ze na tento styl vyjadrovania tu nieje nikto zvedavy. Obzvlast, ked sa MYLIS. Nastuduj si pravidla skupin, nasledne sem nieco napis. Zadalsie vstupujes do diskusie, ktora je o niecom uplne inom. A evidendne pleties jablka a hrusky.

[QUOTE=KamilZ;422639]proč kvůli pár MB dělat znovu rekompresi?[/QUOTE]
Ale takto neznie otazka. Rekompresia sa nerobi koli tomu, ze chces odstrihnut pasy hore a dole. Rekompresia (BDip) sa vyraba koli uspore miesta (cize znizeniu velkosti za cenu rozumneho znizenia kvality). Odstranenie zbytocnych ciernych pasov je len dodadocna kozmeticka uprava. Ak by niekto nechcel usetrit miesto, pouzije REMUX (a netravi dlhe hodiny re-enkodingom a neriskoval stratu kvality).

A preco sa odstranuju? Na to ti mozem odpovedat presne z opacneho hladiska. Z dovodu, ze BD specifikacia pozna AR 16:9 s rozlisenim 1920x1080, sa na BD tieto pruhy natvrdo pri masteringu doplnaju. Ten, kto robi rip robi opacnu robotu - neziaduce pruhy odstrani. Nic viac za tym nehladajte. Pokial by specifikacia BD obsahovala aj pomer stran 2,35:1 s rozlisenim 1920x800, nikto by cierne pruhy nedoplnal, nasledne ani neodstranoval a vy by ste nemuseli riesit p*coviny na troch stranach.


doplnenie:
A ake su historicke nasledky neustaleho doplnania pruhov natvrdo do vsemoznych formatov? Vidite to sami v TV:
kuko61 (257)|29.8.2012 20:42
Tak to tu citam a samozejme ze THeBaNDiT a vivid maju vo svojich prispevkoch pravdu.
Kto si nikedy spravil sam niekolko ripov a Remuxov tak lahsie pochopi, co pisu.

Este by som dodal, ze pri kopii 1:1 - BD50 alebo pri remuxe (ci uz do m2ts, mkv ci BDMV (BD iso))
nedochadza k ziadnej uprave video streamu - ani k orezaniu ani k reenkodovaniu.
Pri kopii 1:1 a remuxe do BD iso, kde su len odstranene nepotrebne audio stopy, titulky a bonusy
sa nemoze video stream orezat z dovodu kompatibility s HW prehravacmi. Specifikacia Blu-ray totiz pocita s tym,
ze video ma rozlisenie 1920x1080 a pri orezanom by bol s prehratim na prehravaci ci PS3 po napaleni na BD disk
problem. Preto napriklad, ak chcete vytvorit Blu-ray disk s orezaneho video streamu v mkv, aby ste si ho mohli prehrat
v HW perhravaci, tsMuxer alebo multiAVCHD musi zase hore a dole doplnit do videa cierne pasy, aby malo video na vysku 1080px.

Samotnym orezanim ciernych pasov sa samozrejme rozlisenie nemeni. Pokial sa taketo video prehrava z PC
alebo MMC, ak ho prehravate v spravnom pomere stran, dostanete na TV ten isty obraz s takym istym rozlisenim
ako z BD disku. Cierne pasy hore a dole sa automaticky doplnia a nic sa nedeformuje a nezoomuje.
Co sa tyka kvality takehoto videa, tam k urcitej strate dochadza, kedze takyto rip sa vytvara koli tomu,
aby mal mensiu velkost a reenkoduje sa na nizsi bitrate. Vysledna kvalita videa zavisi na nastaveni x264 a pri kvalitnom nastaveni
bez kompromisov s ohladom na rychlost enkodovania je kvalita ripu skoro nerozoznatelna od originalu (co som skusal porovnavat kvalitne
ripy s original Blu-ray, nezbadal som rozdiel asi v 80%).
Cierne pruhy sa pred reenkodovanim orezavaju, pretoze je samozrejme zbytocne, aby sa tiez reenkodovali - cize koli uspore casu a par MB
a tiez koli lepsej kompatibilite s roznymi pomermi monitorov a projektorov (16:9, 16:10, 4:3) pri prehravani z PC a MMC.

Edit: vivid a ja sme pisali posledne prispevky v rovnakom case, inac by som neopakoval veci, ktore napisal :D
Pavell007 (790)|29.8.2012 20:47
...no, i když odhlédnu od prudkého Járy, co opravdu udělá tv, když má přehrát jiný než nativní rozlišení? Umí tv to přehrát 1:1 s tím, že si tam sama vyrobí ty pruhy?
Tam ta otázka nějakého doprasení tou televizí není teoreticky od věci. Jinak plně to chápu, když si tohle vyrobínm já doma pro koukání na pc, když mám ne fullhd monitor, tak mi to stejně nějak dopočítá a ocením menší soubor....
kuko61 (257)|29.8.2012 21:00
TV tam nedoplni nic, nakolko obraz z PC alebo MMC ide do tv v rozliseni 1920x1080. Pruhy doplni prehravac v PC alebo multimedialne centrum.
(Pokial ma TV multimedialne funkcie a prehrava video z USB, doplna pruhy samozrejme ona, ale ja takuto TV nemam, takze neviem posudit kvalitu.
Predpokladam, ze bude podobna prehravaniu z MMC, len TV maju horsiu podporu formatov
;) )

Takze pripadne prasenie obrazu zalezi na prehravacoch, ci uz MMC alebo softverovych v PC.
Ak je TV HD ready, tak potom samozrejme v TV dochadza k prepocitavaniu na mensie rozlisenie, ale k nemu v takomto
pripade dochadza aj pri prehravani originalneho disku z HW prehravaca.

A este k ripom - co som spominal, ze vacsinou nepozorujem kvalitativny rozdiel medzi original a ripom, islo samozrejme
o fullHD 1080p ripy, pri 720p ripoch uz obraz trochu trpi resamplingom, ku ktoremu pri 1080p ripoch nedochadza.
Pavell007 (790)|29.8.2012 21:06
...no já právě přehrávám filmy ponejvíc z HDD, takže zrovna tohle by mne zajímalo...
Pytkin (7947)|29.8.2012 21:14
[QUOTE=KamilZ;422639]A také se řadím k těm, co smysl samotného ořezu nechápou - ořezává se pouze černá, která ve zkomprimovaném výsledku musí udělat rozdíl jen pár MB. Velké souvislé plochy černé jsou stále stejné a velmi dobře se komprimují. Tak proč kvůli pár MB dělat znovu rekompresi? Pokud je po rekompresi rozdíl výrazný, tak to není díky chybějící černým pruhům, ale ztrátou informace/kvality díky druhé kompresi.
[/QUOTE]
ale ty stale zjavne nechapes o co tu ide .. film ma na BR disku trebars 35GB .. kto chce kvalitu stiahne si remux .. ten ma po vyhodeni prebytocnych zvukov trebars 31GB .. Toto stahuje malo kto .. Kazdy taha vacsinou ripy 10-20GB ( dokonca strasne moc ludi vola po tom ze chce len 720p rip tak 5-10GB) .. OK .. Cize dakto ide vyrabat rip = komprimovat to na 10-20GB .. CIZE V KAZDOM PRIPADE SA BUDE ROBIT REKOMPRESIA .. je jedno ci s pasmi alebo bez .. A tu nastava otazka .. NACO TAM NECHAT PASY ? KOMU TIM PROSPJEJEME ?
[QUOTE=KamilZ;422639]
Pak je další otázka - všechny přehrávače apod. se při takto nestandardním zkripleném formátu zachovají stejně korektně, že pouze doplní na černou? Lze říct na 100%, že tam nebude nějaká jiná deformace/dopočet apod.?[/QUOTE]
Ak to nejaky prehravac nevie , treba ho vyhodit .. Kazdy normalny prehravac s tym nema problem a pasy doplni ..

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=jarino1978;422640] nejaké pako orezy na 800 alebo neviem čo BD formát nepozná.

ja som to pochopil správne, ale rovnako, ako podaktorí nemáš pravdu. viď. vyššie v tomto poste.[/QUOTE]
no ale ten rip s vyskou 800 sa nedava na bluray .. ten sa dava do MMC .. a tomu to chutna znamenite ..