Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

problém s přídavným řadičem na hardisky

Bery02 (6)|21.4.2005 06:26
zdar, mám přídavný řadič na hadry (2x sata,1x ide), který se zasouvá do pci slotu. Chipset ali. a teď problém. Ve windows xp se mi nadetekuje, všechny ovladače bez problémů nainstaluji. Vypnu PC, připojím na ide kšandu hadr, pustím, po nadetekování hadrů a mechanik klasicky připojených se mi načte i hardisk připojený na ide kšandu k danému řadiči. Do této chvíle vše, jak má být. Při natahování systému zablikají na klávesnici světýlka nad numklávesnicí, systém si podle zvuku hrábne na onen připojený hadr, hodí černou obrazovku bez nápisu a pc vytuhne. Pokud hadr odpojím, pc normálně naběhne. Pokud místo hardisku připojím dvd mechaniku, systém naběhne bez problémů, ale mechanika nedokáže přečíst jediné cd,dvd.Má s tím někdo zkušenosti? Jsem pěkně naštanej, protože dokud mi nespadl systém, řadič bez problémů fungoval. Při instalaci nového systému už to štěstí nemám
Ivo Mašek (10205)|21.4.2005 07:39
Chipset ali. .....Má s tím někdo zkušenosti?
Kdysi jsem měl PC pro Intel s čipovou sadou ALi. Boží dílo !! Už je v popelnici - po zvážení, co je lepší: pevné zdraví a nervy, nebo ALi.
Po přechodu z Win95 na Win98 jsem si musel extra ze serveru ALi stáhnout utility pro jižní most, pro severní most, pro AGP. Nastaly ohromné problémy. Vyladit mašinu nešlo ani při sebevětší vůli. Neustálé padání, restarty.
Produktům od ALi se od té doby vyhýbám velkým obloukem.
Tož moje zkušenost s ALi. Nevím, jak je to dnes, ale rozhodně nemám chuť to s těmito produkty znovu zkoušet.
Doom (2331)|21.4.2005 08:53
mno, ovladače by to asi chtělo :-)

já mám v PC 486ce desku ALi - 3x PCI, 3x ISA (pokud si dobře vzpomínám) a běhá to dodneška, docela bez problémů
ODSakEda (2278)|21.4.2005 09:40
Ivo, snat "boží" dílo ne? Neb boží=dokonalý :-)
DoomHammer -486??? co to je? 9-) (A to jsem hooodně starej vůl :-) )
jinak ale: Intel Intel, Intel!
Bery02 (6)|21.4.2005 10:09
no, takže nové poznatky. Po zapojení hadru systém naběhne cca po 3 minutách (divné je, že systémový hadr vůbec nebliká). Hardisk, který jsem připojil na přídavný řadič je rozpoznaný. Problém je v tom, že pokud z něj chcti kopírovat, cca 350 mb bych zkopíroval za 106 minut, což je poměrně dost, i když jsem trpělivý :) Co s tím?
StD (8612)|21.4.2005 10:35
Co se takhle podívat do BIOSu na pořadí Bootu? Pokud chceš bootovat z toho přidaného disku, tak si tam zvol SCSI...
Jinak ten řadič by měl mít svůj "kousek BIOSu" a vypsat POST. Alespoň můj Promise UATA100 to tak dělá.
Bery02 (6)|21.4.2005 11:09
StD

no, on není systémový. Jinak ten řadič svůj bios má. Ale v klasickém biosu od mb samozřejmě vidět nejde. Já z něj ale nepotřebuji botovat. Problém je v tom, že bios řadiče ten hadr detekuje bez problémů. Chyba je až při spouštění systému, kdy systém nabíhá strašně pomalu (vypadá, že zamrznul) a když konečně naběhne, hadr je buď v systému vidět (ale běhá strašně pomalu) nebo systém ani nenaběhne (spíše odmítám na něj čekat 10 minut). Přitom jakmile ho odpojím, xp naběhnou okamžitě a ve správci zařízení je vše, jak má být
StD (8612)|21.4.2005 11:42
A mají XP v nastavení HW správný ovladač? Instaloval jsi ho, nebo si čekal, že si tam dají XP nějaký svůj?
Bery02 (6)|21.4.2005 16:47
StD

no, to je trochu složitější. Mám k tomu cd s ovladači, dal jsem, aby ho windows sami našly. Byl tam vždy výběr ze dvou, takže jsem nechal, na čem byl kurzor. To je těžké, podle těch čísel nešlo rozlišit, co k čemu patří. Myslíš, že by to mohlo být tím? že by si xp sami našly špatné ovladače? To by ale hlásily pak chybu. Ale ve správci zařízení je vše ok
imported_cruzz (57)|21.4.2005 18:30
nemas nahodou nejakym zpusobem pretaktovany pocitac? Zejmena nemas zvednute fsb?
Ivo Mašek (10205)|21.4.2005 19:14
Myslíš, že by to mohlo být tím? že by si xp sami našly špatné ovladače?
Pouze by našly nevhodné ovladače. Windows nemají mozek - je to hloupý stroj, kterýmu občas (často) musí uživatel pomoci.
Tovární nastavení BIOSu také není vždy to nejlepší. :-)
Vojto (55)|21.4.2005 20:46
Pomalý HDD pripojený na prídavný radič som riešil tiež. Napriek tomu, že som z priloženého CD inštaloval ovládače, disk šiel iba v PIO režime. Pomohla utilitka - v prípade môjho radiča zvaná SilCfg, ktorá umožní nastaviť prenosový režim na pripojených zariadeniach. Skús sa na webe výrobcu pozrieť, či niečo také neponúka. Opakujem, na dodanom CD nebolo po utilitke ani stopy! Ten pomalý nábeh systému - asi je zbytočné sa pýtať, či máš ten disk správne "najumperovaný" (master/single na koniec IDE kábla, nie do stredu)...