Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr sat. přijímače - jednoduchý nebo universál?

3ttt (13)|13.8.2012 13:58
Ahoj, hledám nový satelitní přijímač. Moc se v tom neorientuji, v podstatě začínám. Mám už zhruba představu, co je na trhu, do jakých úrovní je lze asi rozdělit, ale konkrétní modely si jmenovat zatím netroufám.

Minimální požadavky:
- kvalita obrazu/cena
- HDTV
- Skylink
- rychlost, spolehlivost

Další příjemné bonusy:
- ethernet (domácí síť)
- fce MMC
- možnost provozovat i s jinou kartou než od Skylinku
- ...?

Vychází mi z toho buď kvalitní jednoúčelová jednoduchá krabička (aha, co se stane, když SL zase změní systém?), nebo už solidní kvalitní zařízení, které by mohlo sloužit (alespoň dočasně?) i jako MMC (mám síťový NAS - SD až FullHD obsah), a vydrží nějaký ten rok. Našel jsem, že jsou i stb. s Linuxem/E2, což mi nevadí, NAS jsem si postavil sám na FreeBSD, IT mě živí. Spíše aby po nastavení a prvotním vyladění byl stb. schopen jednoduché obsluhy pro zbytek rodiny, a příliš neotravoval ani mě, pokud se sám nerozhodnu pro nějakou úpravu.

Při brouzdání mě zaujaly (bez ohledu na moje preference, či objektivní srovnání a hodnocení) Dreamboxy, Technisat, VU+, ale ty ceny! Optibox Zebra, Golden Media SPARK Reloaded... Ale jak píšu, zatím do toho moc nevidím.

U jednoduchého přijímače bych uvažoval cenu +- 2 tisíce, strop pro výkonnější asi 4 tisíce Kč.

Můžu vás požádat o názory? Dík moc.
KamilZ (10277)|13.8.2012 14:56
Minimální požadavky - splní prakticky cokoli a inspiruj se zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/32741-Vyber-satelitniho-prijimace (Pokud chceš jinou kartu, než Skylink, tak rozhodně něco s minimálně jedním CI slotem a čtečkou)

Nepíšeš důležitou věc, jestli chceš nahrávat nebo ne. Pokud ne, tak dál nečti, pokud ano, tak se rozmysli, kolik tunerů (doporučuji 2). Pokud chceš nahrávat a MMC funkce tak nešetři, ale běž do Tebou zmiňovaných - např. VU+ Duo/Ultimo, Dreambox. Prostě Linux s UNI čtečkami a CI sloty (kdyby Skylink něco provedl a přestaly chodit UNI čtečky). Alternative ještě může být Technisat Digit ISIO S1 nebo Vantage. Přečti tohle: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31713-Prijmac-do-7000Kc?p=404110

Ověřený Linux (výše zmiňované) není pro rodinu žádný problém. Ale vyvaruj se pokusů typu "Amiko Alien 2", které jsou ještě hodně "syrové" (https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/32641-Poradte-jednotunerovy-DVB-S2-prijimac-pro-nahravani-dvou-programu-soucasne).
3ttt (13)|13.8.2012 15:07
Děkuji převelice Kamile, večer začnu studovat doporučené.
3ttt (13)|13.8.2012 20:30
Tak jsem, i když rychle, koukal na ty stb. No, cenově jsou ty chytřejší přes limit (zejména Dreamboxy, ale jsou hezké), ale VU+ Solo se mi líbí, dá se sehnat něco přes 4K, to bych asi bral. Jen je mi líto, že nemá analogový zvukový výstup, můj Technics je přeci jen dřívější ročník :-(

Abych to upřesnil, mám dva LBN (klasických 23,5st. a 19,2st.), do stb jde jeden kabel, kartu Cryptoworks, starý stb. Opticum 4100TSCX. Pokud bych šel do toho VU+, bez problémů po výměně SL karty za ICE bych měl v pohodě fungovat dál?

A ještě jedna otázka, koukal jsem, že VU+ Solo je na světě už nějaký ten rok, což na jednu stranu zřejmě vede k větší spolehlivosti, na stranu druhou, není už příliš zastaralý z hlediska technického a hlavně další podpory?

Nahrávání pro mě není podstatné, když půjde, fajn.

Ještě pro srovnání, i když má jen jeden slot na kartu, jak jsou Golden Media Spark na tom ve srovnání s VU+ Solo?

Za rozšířené možnosti stb. jsem rád, a raději zaplatím o něco víc, bude-li větší jistota stability a spolehlivosti.
interfernet422 (1575)|13.8.2012 22:57
ICE provozuju ve stejném boxu Opticum 4100TSCX na chatě, bez problémů. Pokud děláš s IT a dokonce s linuxem, tak je pro tebe box s linuxem povinnost. Jen si vyber něco se solidním vyladěným firmware. Já koupil azbox premium před 3 roky a do dnešního dne výrobce nedotáhl fw ve verzi 1! Naštěstí fandové pro něj vyvíjí E2 a už by mělo být zase něco lepšího. Používám i jako náhradu MMC proti NASu. A aby rodinka neměla hokej v DO tak stačí nějaký Logitech Harmony.
3ttt (13)|14.8.2012 12:43
Hmm, tak jsem se chystal vyměnit SL CW za ICE (akce výměna) a "odborník na sat." začal mumlat cosi, že jedině Irdeto a nikoli ICE, že zas SL masíruje lidi nesmyslama, že karta v Opticum 4100TSCX rozhodně nepojede, že jsou lidi blbý, no vypadl jsem urychleně bez karty. Je blbec on, nebo dělal blbce ze mě :-(

A navíc jsem tu procházel nějaká vlákna, a VU+ prý obrazově nestojí za moc. Tak já nevím, a to už jsem chtěl popadnout VU+ Solo. Mimochodem, krom počtu tunerů je mezi Solo a Duo ještě nějaký další rozdíl (mě stačí jeden, nahrávat se nechystám)? To je zase den, přitom 13. bylo včera, že jo :-)
interfernet422 (1575)|14.8.2012 13:07
Dělal blbce z tebe. Asi má na nové kartě větší vývar. ICE funguje dobře máš ji za levnější peníze a starou cw můžeš pak klidně vyhodit.

ICE je Irdeto která se pro čtečku umí tvářit jako cryptoworks, takže není nutno s kartou kupovat i CAM modul.
KamilZ (10277)|14.8.2012 14:03
Dělal z Tebe blbce, ICE je pro Tebe výhodnější. Obzvláště, pokud zvažuješ o Linuxu s UNI čtečkou.

O tom, že by měl VU+ špatný obraz nic nevím. V kombinaci s pluginem Video Enhancement pluginem nemá žádný problém a je srovnatelný s Dreamy. Záleží, jak ho má kdo nastavený, jaký image používá (i v tom jsou rozdíly) apod. VU+ Solo má oproti DUO slabší CPU, 1 tuner a neumožňuje montáž interního HDD. Pokud se Ti zdá "starý", tak se podívej na VU+ UNO. Ale jestli nechceš nahrávat, tak máš z Linuxů výběr podstatně větší, na VU+ se neomezuj (i když je mám rád :-) ). Podívej se třeba na Amiko Alien (ne 2).
kofolak (294)|28.8.2012 10:20
[QUOTE=3ttt;420511]VU+ Solo je na světě už nějaký ten rok[/QUOTE]
Ano Solo je uz dost stare a pomale. Nic proti nemu, ale radsej UNO. Ma iba jeden tuner, ale od septembra (mozno neskor) by mal byt na trhu dual tuner. VU+ maju dobry obraz a su to kvalitne stroje. Vyber si image (softver), ktory ti najviac vyhovuje a je to. Mne sa zdal Dreambox prilis drahy, tak som zobral VU+ UNO. Existuju aj ine, napr. Xtrend. Vyvoj stale bezi, uz sa zacalo s HbbTV. Ked sa zmeni kodovaci system, tak si to prepnes len softverovo, vsak ma UNIverzalnu citacku. Ked sa nechces babrat so softverom, zastrc CAM modul. Takze UNO-DUO-Ultimo. Solo2 a Duo2 budu az koncom roka/zaciatkom noveho a lacnejsie nebudu, budu nadupanejsie, nebude tam Enigma2, ale XBMC4STB.
Rozhodni sa sam, vyber si co ti vyhovuje, su to tvoje peniazky :)

p.s.mna napriklad hnevali funkcie na DO, tak som zeditoval keymap.xml a uz to funguje podla mojich predstav. kazdy image ma niektore veci riesene trochu inak, ale vzdy sa to da zmenit.