Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Promítací plátno

pavelpt (2713)|19.4.2005 20:29
Existují i jiné formáty promítacích pláten pro projektory než čtvercové, poraďte.

Načel jsem pouze 152x152
178x178
213x213
stayman (12393)|19.4.2005 20:43
Vytiahni iba kusok a mas obdlznik (16:9) :-D
Jano (592)|19.4.2005 21:06
A čo HTV ?
to má odtrhnúť ?
:-D :-D :-D
ODSakEda (2278)|19.4.2005 21:28
Máli projektor vysoký kontrast (jako DLP), pak je jedno jakej formát plátna, nejlépe všek bílé zdi máš!
I projektor 4:3 s tímto kontrastem a neprosvítajícími pruhy nahoře a dole udělá vlastně automaticky viditelný obraz 16:9 at je to jen amorfní PAL nebo HDV (HDTV), které je skutečně 16:9! (otestováno!)
Jiný formát než 4:3 tedy ani nedoporučuji!!! (ze zkušenosti, zpětná kompatibilita na PAL live vysílání a koukání na mnoho dobrých starých filmů velmi kulhá! Leda až tak za leda 5 let..., ale staré filmy a dokumenty se budou pouštět stále a s 16:9 bez stroje co neumí pruhy po stranách, čekejte velkou deformaci, nebo ořez se ztrátou části obrazu!!!!!..................)

A na rozdíl od vypnuté TV u vypnutého projektoru ani neohromíte naivní blbce... efektní sirokoúhlou bednou (navíc často stříbrnou...-má být přitom černá, aby nerušila a vidět má být hlavně obraz!), neb není nic vidět a viditelný obraz projektoru bude třeba i 16:9 nebo hnedle 4:3 a automaticky :-D :-D :-D U 16:9 projektoru s fyzickým rozlišením však NE!!!!!!!!!!!!!!!!!! (vyzkoušeno! I na Febio festu měli 4:3 techniku!-že by byl Fero Fenič a technici kolem něj amatéři???)
clee (6592)|19.4.2005 22:04
mno nevim nakolik sou profici, v centru maj jeste U-MATICovou striznu :-E
pavelpt (2713)|19.4.2005 22:44
Hm...

1.Úprava zdi, aby byla rovná a přitom měla reflexi jako promítací plátno by nebyla asi taky zadarmo, kdyby to bylo technicky schůdné, v kině by akorát nabílili zeď, to se mi nelíbí.

2. Nejlepší filmy jsou o rozměrech 1:2.25 nebo kolik (nechce se mi to počítat) plátno je čtvercové ( tedy ne 4:3) takže budu mít uprostřed nudli a velký kus plátna k ničemu. Můžu tam narvat titulky ne. To se mi taky nelíbí.

3.Není mi toto pořád jasný, jestliže mám film 720x 576, ale s PAR 16:9 a můj Kiss má výstup 720p,720i nebo i 1080i, tak z toho musí lézt 1280x720, to není 4:3 ani za nic, je mi celkem jedno co s tím přehrávač udělá nebo co je na nosiči, ale toto z toho musí lézt ven.

4.Jestli má projektor v parametrech napsaáno, že má vstup HDTV, tak přece toto musí žrát tak jak to je a navíc má napsáno, že umí nativní formát 16:9, tak jak je to tedy v souvislosti s čtvercovým plátnem.?
clee (6592)|19.4.2005 22:50
kiss ma jen analogovy vystupy prece...
ODSakEda (2278)|20.4.2005 00:29
pavelpt u 4:3 projektoru budeš mít uprostřed čeho nudli???

Prostě stejnou nudlu udělám s projektorem 16:9 jako i s projektorem 4:3!!!

Opačně, tedy live vysílání např. čt1 (4:3) bude problém právě u projektoru 16:9!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.......
pavelpt (2713)|20.4.2005 00:41
Nejsem takový machr abych dokázal posoudit, zda je výstup analogový nebo nějaký jiný, ale

Kiss má tajné menu, do kterého se dostaneš:Eject-Clear-2-7-6,
a v tomto menu krmě změny regionu, což u DVD bývá někdy užitečné, lze přepnout SCART do následujících režimů ( o příspěvek výš jsem trochu kecal s těma hodnotama, bylo to zpaměti 1080i a 720i neumí.):

YPbPr -480p,576p,720p,1080p
VGA - 800x600x60,x75
VGA - 1024x768x60,x70
VGA- 1280x1024x.......
VGA - 1600x1200x......

Toto lidé přehrávají přes projektor a chválí si to, nemám důvod jim nevěřit.
ODSakEda (2278)|20.4.2005 00:54
1024x768 je dobré pro dostupné projektory! A je to samo 4:3 a u filmu 16:9 a pod. se sama mění výška nic víc! Projektory 16:9 jsme vzdal! Instaluji je! Vím to moooc dobře!
pavelpt (2713)|20.4.2005 01:01
[quote=ODSakEda]pavelpt u 4:3 projektoru budeš mít uprostřed čeho nudli???

[/quote]

Uprostřed plátna, mám-li plátno čtverec a pustím na něho film 1:2,2 a chci ho vidět celý, budu mít přece nad a pod prázdno.

Jak se proboha toto liší od kina.Vezmu 70 mm film a začnu ho promítat v obyč. kině musím tak dlouho zmenšovat, až se na to plátno vleze nebo vidím jenom prostředek.
720x576_947.jpg
mirekv (7169)|20.4.2005 07:57
ODSakEda
Já ti nechci kalit nadšení z projekční TV, ale tato má pro mě dost zásadní nevýhodu - v místnosti musí být tma. (nebo téměř)
pavelpt (2713)|20.4.2005 11:42
Hm..

V kině obvykle taky :-)
stayman (12393)|20.4.2005 12:19
mirekv
Musis vediet aky projektor kupit !!!
ODSakEda (2278)|20.4.2005 14:44
pavelpt no právě! Aprázdno znamená přeci tmu, černou!!!! (neosvětlená bílá i v obraze je relativně černou, "černé světlo" se přeci nevysílá, to je jen efekt oslnění díky vysokému kontrastru!, jako když vznikají tmavé siluety za letního slunce ve stínu) Jakoby tam nebylo plátno, spline to s okolím!

A uvidíš i u projektoru 4:3 jen aktivní obraz a jakéhokoliv formátu, tedy uvidíš jen obraz a to 16:9 nebo jen 24:9 a pod.! U 16:9 projektoru je to probléééém!!! A stejně bude mít i ten, dole a nahoře "pruhy" u jiných než přesně! 16:9!..........., akorát že u telky ohraničené bednou je vnímáš (u stříbrné... především, u černé ani ne) a u projektorů v šeru nikoliv!!!
ODSakEda (2278)|20.4.2005 14:44
pavelpt no právě! Aprázdno znamená přeci tmu, černou!!!! (neosvětlená bílá i v obraze je relativně černou, "černé světlo" se přeci nevysílá, to je jen efekt oslnění díky vysokému kontrastru!, jako když vznikají tmavé siluety za letního slunce ve stínu) Jakoby tam nebylo plátno, spline to s okolím!

A uvidíš i u projektoru 4:3 jen aktivní obraz a jakéhokoliv formátu, tedy uvidíš jen obraz a to 16:9 nebo jen 24:9 a pod.! U 16:9 projektoru je to probléééém!!! A stejně bude mít i ten, dole a nahoře "pruhy" u jiných než přesně! 16:9!..........., akorát že u telky ohraničené bednou je vnímáš (u stříbrné... především, u černé ani ne) a u projektorů v šeru nikoliv!!!
pavelpt (2713)|24.4.2005 18:33
Plátna jsem našel i jiné, blbě jsem hledal.

Trochu jsem si o tom početl, tím pádem už tomu nerozumím vůbec. 9-)

Projektor má nativní rozlišení XGA - asi 1024x768, ale umí až SXGA bratru 1280x1024, přitom žere na vstupu 1080i to je snad 1920x1080.

Mohu umístit projektor do vzdálenosti mezi 5ti a 5,5 m od plátna. Při XGA podle tabulky lze dosáhnout nejmenšího obrazu 273x205 cm (asi), což je děs, protože obraz bude skoro od stropu po zem. :-?
Když do toho pustím oněch 1080i stane se co ? Obraz se zvětší nebo zůstane stejně veliký a zvýší se díky rozlišení "hustota" pixelů ?
Při 1280x1064 obdobně ?
Je někdo schopen nějaké info ?
clee (6592)|24.4.2005 18:37
"zvysi" se hustota pixelu. nezapominej na interpolaci :-)
pavelpt (2713)|24.4.2005 18:49
Já to doma "vyměřuji", zatím jsem z toho zmatený, potřeboval bych to zmenšit. blíž to nemohu dát, a žádná předsádka nebo něco podobného neexistuje.
Ani tak velký plátno za rozumnou cenu.
ODSakEda (2278)|24.4.2005 20:40
pavelpt
-stejně tak jako je nesmysl do LCD z PC z grafiky posílat jiné rozlišení než je právě fyzické rozlišení LCD je i nesmysl pouštět jiné do dataprojektoru!!!!!! (asi jim jde o to, že daný VGA či DVI video IN zvládne zpracovat (pozor přepočíst!...) takové rozpětí, což by mělo smysl snat jen u stolních playerů či satelitů, které neumí změnit (nastavit jiné) rozlišení na svém VGA či DVI výstupu! To ale PC umí! Nic jiného nedoporučuji jako zdroj videa, ani S-video IN natož composit... Tedy pro plné využití tak relativně božího a zatím dostupného rozlišení. Jde o to, že i Windows jsou pak ostré jak na LCD -tedy jak břitva a svítí doslova jediný bod v případě tečky! 8-)
-jednou jsem použil velkou laminovanou desku s bílým, ale nutně matným pvrchem kvůli odleskům-projektor je mimo jiné i bodový zdroj světla podobně jako baterka (kapesní svítilna), navíc s 200 až 300W výkonu a odlesk především při horní projekci-projektor u stropu, by uprostřed byl oslnující odlesk, jako když se ve skle odrazí blesk fotoaparátu!!! Pověsili jsme ji pod strop ale co nejníže tak aby jsis nevyvrátil krk, ale aby si někdo nerozbil hlavu. Deska může být i hlazená dřevotříska natřená zářivě bílou ale matnou barvou. Ta laminová se přeci jen trochu leskla a nakonec ji přetírali...
Projektor umístěný pod stropem (horní projekce) je lepší míti vzhůru "nohama"!!!!!!!! Není alespon nutná velká keystone (trapézovitostní) korekce, která je většinou elektronická a tedy přepočtem a tedy zase si přestanou bodíky rozlišení z grafiky odpovídat (trefovat) přesně do odpovídajícího fyzického rozlišení(rastru) DLP čipu projektoru=mírné zozostření! Ideální je nepoužít keystone! Projektory BENQ totiž vyzařují onen světelný jehlan nesymetricky!!!!!!!!!!! Tedy položíteli jej na stůl vodorovně, obraz je od jeho spodní hrany zobrazován směrem nahoru a ne v ose objektivu!!!
Nejprve doporučuji koupit projektor a přesně dle obrazu označit tužkou kde skutečně dopadá a dle toho pak teprve vymyslet a zhotovot projekční plochu at již je z čehokoliv!
-některá projkeční plátna (BRAUN a pod.) vhodná pro DLP maj jakýsi rastr z malinkých čtvercových jamek! To proto, aby nedocházelo k "rozpiti" světla podobně jako u TV obrazovky, kdy mřížka usměrnuje a jakoby doostřuje obraz na celé body tak, např. kolem tenké bílé čáry textu nebylo osvětlené i blízké okolí, kdy jamka zabrání odrazům světla do stran.
Plátna nemusí být drahá perletová (odtud se říká: hvězdy stříbrného plátna ne?), neb dostatečné výkony (nad 2000ANSI) i kontrast (2000:1) DLP projektorů vytvoří dokonalou iluzi černé, která je defakto jen neosvětlené bílé plátno (stěna), tím, že vás např. bílé světlo textu natolik oslní, jako když vidíte jen siluety v letním ostrém poledním světle proti Slunci 8-)
-musí být z jednoho kusu! Spoje (i u sešité látky např. z prostěradla :-) -jednou jsme na náměstí takto iprovizovali, na stěnu banky jsme potřebovali na jednorázové použití (silvestr2000...) umístit plátno přes 10m úhlopříčky!...) vždy uvitíte!...
mirekv (7169)|24.4.2005 20:48
ODSakEda
ne. projekční tv si koupí akorát blázen.
clee (6592)|24.4.2005 21:02
nektery playery umi menit vystupni rozliseni, kiss treba
ODSakEda (2278)|24.4.2005 21:30
mirekv -projkekční TV se zpětnou projekcí systém DLP se zvláštní černou jemnou matnicí od Sagemu bych ti přál vidět, tuším v Datartu do ní pouštěli HDV z PC přes DVI a mě padla brada! Prostě jak reálný výhled z okna domu na ulici! I PAL vysílání v porovnání hned vedle s mnoha TV, plasmami i LCD to bylo o hodně ostřejší a jasnější! Ale tady není řeč o projekční TV???

clee -to jooo! Některých... Ale nač použít jiný rozlišení posílané grafikou at již stolní mašiny či PC, než je fyzické rozlišení LCD či DLP čipu, které to jinak zmrší interpolací :-?... Především u DVI je to skoro nutnost?! Video či fotky pak at maj libovolné rozlišení, tady jde o jakési souznění grafiky se zobrazovacími pixely zobrazovadel! V tom je síla digi techniky- přesná adresnost! I wokna byla takto dávno (prozřetelně?) optimalizována (přesně na pixel) aniž kdo měl ještě LCD! 8-) , což ani na super profi analogovém CRT nevyužils a tedy ani neviděls, vždy byly vlasové čáry i tečky mírně rozplizlý do okolních bodů mřížky kde mírně prosvítali...
clee (6592)|24.4.2005 22:20
jj, mno kazdopadne ja se tesim az vsechny playery, displeje a projektory budou dispononovat HDMI nebo DVI rozhranimi, tenhle analogovej bordel me znacne deprimuje :-E
ODSakEda (2278)|24.4.2005 22:27
clee -vyjímečně 100% souhlas, i když, všechny??? Stačí mnohé a mnohé (mnozí) současně pojedou stejně ještě mnoho let jen přes Composit... :-E :-E :-E Přeci i kazetáky (nejen v autech) se dnes používaj současně s CD playery již léta...
pavelpt (2713)|24.4.2005 22:28
Kurňa školení jako prase, jde mi z toho hlava kolem, ale při řešení mi to moc nepomohlo.

Potřebuji zmenšit obraz, předsádky se mi zdá neexistují, přece si nepostavím projektor doprostřed cimry.

Jinak na zahraničních forech si právě ono pseudo HDV chválí....Nevím dokud ten projektor nepojede, tak k tomu nemohu nic říct.

Další problém.Jak dlouhý kabel vydrží signál
VGA
DVI
USB
BNC

Má někdo zkušenosti ?
ODSakEda (2278)|24.4.2005 22:47
pavelpt -proč ne doprostřed? Pod světlo, lustr?! 8-) Na nohu, na tyč, nebo zavěšenou poličku?! Tak aby jsi ještě prošel pod ním! (a vhůru "nohama"!!! umí nastavit obrácení obrazu, kvůli kerekci trapézovitosti a nesymetrickému vysílání obrazu optikou!!!)
-VGA 10-20m, dle kvality kabelu
-DVI nevím, ale nejspíš méně než VGA?!
-USB má specifikaci tuším do 10m(web kamera mi skončila na cca 7m...), ale tím nejde přenášet video, jen ovládat funkce z PC!
-BNC, tedy jsou tam cinch, Composit-třeba i 100m :-D , ale taky to vypadá-PAL...
-S-Video neuvádíš, to tam je taky a specifikace je tuším taky jen 10-15m a víc jak 15m se ani kabel nedělá a stojí podobně jako VGA kabel ranec!(jednou jsem to originál S-Video spojkou prodlužoval na asi 20 a mělo to v obrazr z DVD playeru již malé duchy a mírné rušení!)
-a dodejme ještě nejnovší: HDMI -to je vlastně DVI, ale+audio a končí i klasickým DVI+(2x?)cinch pro audio, což je stejně na hov....(a stojí to úplný nesmysl...), tím spíš nepotřebuju audio k projektoru...
Jináč zapojit VHS na Composit, DVD pře S-Video a PC po VGA a projektor si sám přepíná vstupy-zdroj videa, který tam zdetekuje. DVDvideo s filmy bych ale pouštěl také samo z PC a po VGA i vlastní video z kamery at již přímo z DV, nebo MPEG-2 či MPEG-4! 8-)
faktotum (42)|16.9.2010 14:50
Mám roletové plátno WallMaster 16/9 uhl. 233cm a mám problém s tím, že po vytažení se dělají po stranách docela velké vlny. A pokud je potom obraz v pohybu samozřejmě se v těch místech vlní. Nevíte někdo co s tím. Jak ho napružit ?

Díky.

ps. reklamovat už nejde...mam ho cca 3 roky.
tommmyt (542)|13.11.2010 11:43
Dá se nějak obecně říci jak se hodně (třeba v procentech) zlepší obraz když ho nebudu promítat na bílou zeď ale na plátno??? A jestli to má vliv třeba i na černou? Kdybych koupil černé plátno tak možná jo, ale chtěl bych klasicky bílé, tak jestli i bílé plátno bude mít na tu černou barvu vliv a ta černá bude snad černěnější, než když ted promítám na bílou zeď ..?
tommmyt (542)|13.11.2010 17:13
simvás, doporučil by mi někdo nějaké projekční plátno? na zeď, šířka cca 2 metry, 16:9 , manuální, tak do 5tisíc. Já netuším z čeho by měl být ten povrch..co třeba toto: http://www.platna-slevy.cz/ShowItemDetail/Projekcni-platno-roletove-114x203-cm-bily-tubus/49/
nebo toto:?
http://www.pixmania.cz/cz/cz/440784/art/optoma/projekeni-platno-16-9-man.html?srcid=9479&Partenaire=zbozi&CodePromo=oui
http://www.pixmania.cz/cz/cz/1570546/art/screen-up/50010-manual-projection-s.html
martin_54 (331)|3.12.2010 16:27
třeba toto, ale nevím co s ním udělá časté rolování. Já ho mám natvrdo v rámu na zdi.
http://www.alza.cz/elite-screens-roleta-d129245.htm
tommmyt (542)|3.12.2010 16:40
dobrýýý :-) to mě nenapadlo podívat se na alzu.. pro mě je těch 270 cm moc, ale koukam že tam jsou i menší 16:10 např 220 nebo 202 cm.. k čemu je to že nahoře to má větší délku té černé než po stranách a dole? a ten materiál Maxwhite & Silvergrey to je to co by mělo mít "kvalitní" plátno jo? a co přesně znamená s 1.1 / 1.0 zisk ?

EDIT: ted jsem našel zajímavé zde:
http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Projektory%5C_P%C5%99%C3%ADslu%C5%A1enstv%C3%AD_%5CProjek%C4%8Dn%C3%AD+pl%C3%A1tna%5CRoletov%C3%A1
martin_54 (331)|3.12.2010 16:55
No to fakt nevím, proč je nahoře širší černý pruh. Ale gain je zisk, který získáš díky kristalické vrstvě.
RoPo (6061)|3.12.2010 18:27
[quote=tommmyt;311854]dobrýýý :-) to mě nenapadlo podívat se na alzu.. pro mě je těch 270 cm moc, ale koukam že tam jsou i menší 16:10 např 220 nebo 202 cm.. k čemu je to že nahoře to má větší délku té černé než po stranách a dole? a ten materiál Maxwhite & Silvergrey to je to co by mělo mít "kvalitní" plátno jo? a co přesně znamená s 1.1 / 1.0 zisk ?

EDIT: ted jsem našel zajímavé zde:
http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Projektory%5C_P%C5%99%C3%ADslu%C5%A1enstv%C3%AD_%5CProjek%C4%8Dn%C3%AD+pl%C3%A1tna%5CRoletov%C3%A1[/quote]

Nahoře široký černý pruh je tzv. odrolovací část plátna. Je široká pro to, aby jsi si bílou část určenou pro promítání posunul více dolů. Záleží na tobě do jaké výšky chceš promítat. Je to srozumitelné?

Jinak Elite Screens je značka pláten od BenQ (alespoň jsem nabyl takový pocit). I když firma má sídlo v americe. Mám v mérku 125" s motorem.
tommmyt (542)|3.12.2010 18:53
srozumitelné to je, ale třeba já už léta promítám do stále stejné výšky, tak nevím proč bych výšku občas posouval.. prostě bych to promyslel kam to plátno umístit , tam bych to na zed upevnil a bylo by to..
A je něco čím se pozná kvalitní plátno?? asi nejvíce důležité je povrch či materiál toho plátna a ten by měl být z čeho nebo jaký?
Jinak jestli to bude mít černou tu horní lištu (tubus) nebo bílou je asi jedno, možná ta černá se víc při promítání "sková"
ezechiel1917 (498)|3.12.2010 19:47
pokud mozno tak urcite cernou, snizuje odrazivost a zvysuje opticky kontrast (i kdyz tuto funkci jiz castecne plni cerny ram kolem platna, i v tom pripade cim sirsi tim pro vjem kontrastu lepsi).
tommmyt (542)|3.12.2010 20:15
myslíš černý plátno nebo černý ten horní tubus?
RoPo (6061)|3.12.2010 21:10
[quote=tommmyt;311901]srozumitelné to je, ale třeba já už léta promítám do stále stejné výšky, tak nevím proč bych výšku občas posouval.. prostě bych to promyslel kam to plátno umístit , tam bych to na zed upevnil a bylo by to..
A je něco čím se pozná kvalitní plátno?? asi nejvíce důležité je povrch či materiál toho plátna a ten by měl být z čeho nebo jaký?
Jinak jestli to bude mít černou tu horní lištu (tubus) nebo bílou je asi jedno, možná ta černá se víc při promítání "sková"[/quote]

Jistě. Pokud máš plátno na pevno a nemá jej uchyceno u stropu tak to nepotřebuješ.

Pokud však je uchycení u stropu, tak jsou různě vysoké stropy a podle toho je nutné odvinout plátno určité délky, aby jsi jej dostal do přirozené výšky.

Když je tubus schovaný, tak je to jedno, jinak bílý lépe ladí se stropem apod.
ezechiel1917 (498)|3.12.2010 21:38
[quote=tommmyt;311931]myslíš černý plátno nebo černý ten horní tubus?[/quote]

cerny tubus samozrejme, ale jak rika ropo bily bude ladit lepe do vetsiny mistnostnosti, ja bych preferoval cerny. nabidka promitacich platen je u nas vsak neslavna takze moznosti moc neni...
tommmyt (542)|4.12.2010 09:34
Ale na tom odkazu co jsem hodil , tam těch pláten je dost, to někdy pořádně projedu. ALE je pravda jedna věc co tady už někdo psal. Třeba já promítám na zeď, ale v té místnosti krom křesla v dálce je i gauč a ten je na straně a blíž k té zdi na kterou se promítá. Když jsem v křesle, které je dál, mam ten obraz velikej, ale když si chci k tomu filmu lehnout, tak ten gauč je na straně a blíž a tak musím ten obraz z projektoru zmenčit protože bych z té krátké vzdálenosti už tak veliký obraz nepobral..! A nevím jak by teda bylo, když bych měl plátno, normálně na něj promítal, pak lehnul do gauče a jelikož je gauč blíže tak bych zmenšil obraz. To by na velkým plátně byl ten obraz třeba jen ve středu nebo někde na straně a kolem by byla zbylá bílá plocha plátna a pak ten černej obraj, což by asi dost rušilo

EDIT: teď když nad tím přemýšlím, možná i to by se dalo vyřešit- když budu chtít ten obraz zmenšit, prostě to plátno vytáhnu a budu zase promítat na zed.. možná by pak byl ten obraz jiný, že třeba pulka filmu na plátno, pulka filmu na zed, ale je to asi jediné řešení
ezechiel1917 (498)|4.12.2010 12:20
V tom bych problem nevidel, na zdi sice cerne okraje nemas ale take mas vsude kolem bilou "nevyuzitou" plochu, mozna to bude zpocatku pusobit divne ze nevyuzivas cele platno, ale ty cerne okraje by te rozptylovat nemely. Kdyz by ti to vadilo tak jak rikas platno si vytahnes, ale myslim ze to nebude nutne.
Neregistrovaný (0)|6.12.2010 11:31
Zdravím Vás, chystám se také pořídit projektor i s plátnem a nemohu se rozmyslet jak velké plátno pořídit. Pozorovací vzdálenost by byla od 3,5 do 4m (podle toho kam nakonec posunu gauč). Zvažuji plátno Elite Screen 120" (16:9, na délku 265cm) Myslíte, že by to na pozorovací vzdálenost 3,5-4m bylo už zbytečně moc velké? Chtěl bych maximálně využít černých okajů plátna a proto bych pak obraz nerad zase zbytečně zmenšoval. Z jaké vzdálenosti a na jaký rozměr plátna nebo zdi koukáte Vy? Nebo nevíte, jaký poměr mezi velikostí plátna a vzdáleností diváka je pro nejlepší požitek ideální?Plánovaný projektor FULL HD (Epson TW3200) Předem díky všem za odpověďi. Mějte se, Michal
RoPo (6061)|6.12.2010 11:47
Doporučuji. Pořiď projektor a pak se rozhodni pro velikost plátna. Já jsem se rozhodoval mezi TW3200 a W1000+. Skončil jsem u W1000+

Můj favorit je Elite Screen Spectrum 125" 16:9 a to díky povrchu, ze kterého je plátno a 12V spoušti pro vysunutí/zasunutí plátna se zapnutím/vypnutím projektoru. Moje standardní pozorovací vzdálenost je 4,5 m a nebo méně využívaná vzdálenost 9m.
tommmyt (542)|6.12.2010 12:47
RoPo: a kdy ti přijde ten W1000+ a budeš moci napsat tu srovnávací poznatky s tím Epson TW3200.. ? :-))
RoPo (6061)|6.12.2010 13:19
W1000+ už mám.
1. dojmy:
- hodně malinký a lehký (! - úžas....)
- nepozoruji RBE (i zahraniční recenze popisují téměř vymizení RBE proti W1000 a ostatním PJ)
- kresba výborná (už asi nebudu mít potřebu chodit do kina...)
- hlučnost skoro 0 (z toho jsem měl strach)
- velmi málo času (ježich přijde až cca. za 3 týdny, takže jen 2h noční test)
- navíc bez plátna nemám pořádně jak srovnat. Nemám bílou zeď. Zkoušel jsem to na strop. Ten bílý je :-E Na 4,5 m, co jsem zkoušel na stěnu, tak se mě tam motala jakási plazmice :-E
- WT3200 uvidím později pro porovnání

Ještě v kostce +/-:
WT3200:
- 12bit zpracování
- velký (opravdu velký a těžký)
- LCD - musí se čistit a měnit filtr vzduchu
- nižší statický kontrast
- slabší ostrost
- lampa cca 5000,-/4000h

W1000+:
- 10bit zpracování
- malinký a lehký
- DLP - NEmusí se čistit
- může se vyskytnout RBE, ale nepozoruji nic
- vyšší statický kontrast
- může být vyšší okolní osvětlení
- lampa cca 3500,-/5000h
- spotřeba v ECO módu standby/provoz 0-1W/110W
tommmyt (542)|6.12.2010 18:35
no ty to nějak chválíš :-)
RoPo (6061)|6.12.2010 19:32
[quote=tommmyt;312800]no ty to nějak chválíš :-)[/quote]

No nečekal jsem to... Uvidím více, jakmile bude plátno a také jsem zvědav až uvidím TW3200.
Abych pravdu řekl, jediné co mě na TW3200 dle údajů láká je 12bit interní video zpracování. Jinak samá negativa - alespoň pro mě.

Ale nechvalme rána před večerem.... Jakmile budu mít další info a čas reportovat :-E tak pisnu.
faktotum (42)|12.12.2010 15:04
[quote=Neregistrovaný;312654]Zdravím Vás, chystám se také pořídit projektor i s plátnem.....Předem díky všem za odpověďi. Mějte se, Michal[/quote]

Já mám toto plátno http://www.hifi-megastore.cz/platno-da-lite-model-b-114x203-cm-matte-white-roletove-platno-16-9-online/

a projektor starší generace BenQ Pe7700 a koukám na to asi z 3 metrů. Osobně bych se klidně ještě o metr posunul dozadu. Zatím není kam. Vadí to zejména pokud jsou u filmu titulky.

A jinak, ví někdo co s tim vlněním plátna ?
viz: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=297078&postcount=28
tommmyt (542)|12.12.2010 16:43
už mam asi vítěze: a to sice normál mechanické bílé plátno WhiteMax, ale černý tubus :-) rozměry 124x221 centimetrů. Já mám bílé stěny, takže asi proto něco tmavšího, aby samotné plátno (tubus) více vynikl že tam je, ale na druhou stranu při promítání by se mohl více skovat , ne?

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=66034

Jen škoda že se nedělá o kousek větší, pak jsem našel až 265 a to už je moc..
tommmyt (542)|14.12.2010 07:44
jen taková otázečka. jak máte umístěné přední repro?? když má člověk projektor tak promítá velký obraz a tak máte přední repro pod obrazem ale né uplně na stranuch a nebo to máte na stranách vysoko třeba v půlce plátna?? vzhledem k velikosti promítaného obrazu je toto umístění třeba i dost odlišné - hraje umístění předních repro nějakou roli z toho vjemu zvuku při filmu?