Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Win 7 32bit - přehrávání videa nic moc

xrod (3)|23.7.2012 11:38
Ahoj. Poprosím o radu. Starý počítač začal dosluhovat, tak jsem si koupil nové PC pro běžné (multimediální) použití. Sestaven z kvalitních komponentů (dvoujádro intel 3,4 Ghz, 4 giga paměti, rychlý disk WD, grafika tato:
http://www.asus.com/Graphics_Cards/NVIDIA_Series/ENGTX550_Ti_DCDI1GD5/
Všechno běhá tedy jako po másle.
Co mně ale zarazilo, jak mizerně přehrává video. Tedy i full HD jede bez trhání.

Ale jde o to, že mi videa solidně přehraje pouze WMP.
V KMplayer (zkoušeno s interním libcodec, int. xvid, externím Divx6), VLC, i BSplayeru (externí divx6+H.264) má obraz špatný kontast. Černá není černá, ale prostě tmavě šedá - prostě jakoby přes celý obraz byla světlá mlha.
Viz ve VMP dobře:
http://2i.cz/2i/i/500d240b/3f2855941c8d115914eb51b6e3596846/8fc33e14c7.f.jpg
Ve VLC špatně:
http://2i.cz/2i/i/500d23ba/314a61cfe82e38c221afe5caebdf387a/9ed22f05d6.f.jpg
V KMplayeru jsou znatelné miniartefakty, díky čemuž je obraz kostrbatý. Zde vidět hlavně na písmenech:
http://2i.cz/2i/i/500d2574/d0df8e8a684f2c2b0d82b2f2bdd03466/530ff2d80b.f.jpg
Ta kostrbatost je i ve VLC i BSplayeru, ale miniartefakty jsou o něco menší, takže je to o něco lepší, ale i tak je obraz v rychlých scénách díky tomu obraz rozmázlý.

Moje otázka zní jestli to lze nějak nastavením zlepšit? Je to totiž hrůza, můj starostarý počítač se zastaralou konfigurací přehrává videa naprosto dokonale. Proč by to teda mělo být v novém horší?

Zkoušel jsem nastavit na kartě grafiky video - bohužel žádné zlepšení.

I obraz v digitální televizi je jakoby rozmázlý při pohybu objektů (Aver Volar HX, interní aver mpg2 dekoder)

A to nemluvím o barevném podání - je horší, byť monitor mám nataven optimálně (jas, kontrast, gamma ...)

A VMP nechci používat- nevypadá, že by zvládal mkv.

Poznámka: mám čistou instalaci, externí kodek Divx8 (divx6+H.264) jsem naistaloval na zkoušku až poté, když jsem viděl, že je nějaký problém
Ivo Mašek (10205)|23.7.2012 19:51
To asi bude těmi microsoftími kodeky, šitými na míru přes WMP pro OS Win. (tedy ne asi, ale určitě). V mnoha diskuzích jinde uvádí uživatelé WMP to samé, co ty - ve WMP nádhera, v ostatním už to není ono.
Aby to bylo ono, bude potřeba si tzv. připlatit. Např. PowerDVD_12
-přehrává jakýkoliv video souborů včetně MKV (H.264), FLV (H.264), WTV, 3GP, 3G2 souborů
-přehrává HD obsah s podporou Blu-ray, upscale DVD s akcelerací pomocí GPU
-přehrává 3D obsah - podpora jak pro přehrávání 3D videa a fotografií, tak pro převod 2D do 3D
-přehrává odkudkoli - podpora přehrávání z přenosných zařízení Apple nebo Android, z DLNA serverů
-podpora pro Flickr a YouTube se zvýšením kvality pomocí TrueTheater či prohlížení fotek s tvorbou slideshow
-přehrává ve zvýšené kvalitě - pomocí technologie TrueTheater pro upscale na vyšší rozlišení
-přehrává ve zvýšené kvalitě - pomocí technologie TrueTheater Surround pro prostorový zvuk pomocí stereo reproduktorů
VLC umí také spoustu věcí (vlastně všechno). No ale co se týče toho, co píšeš, je to tak.

Mám jak Win_XP, tak i Win_7 (32b). Shodou okolností mám stejnou grafárnu, jako ty (pouze výrobcem je GigaByte. Mám nainstalovaný také ten VLC. Ale přednost, pokud to umí, dávám WMP. U Win_XP používám PowerDVD (ne poslední verzi). No a je .... lepší než WMP v Win_XP.
Jinak PC ohledně promítání filmů již moc nepoužívám. Placky už cpu do přehrávače a šup s tím do TV
vivid.sk (11472)|23.7.2012 22:55
Pouzi MPC-HC a HW akceleraciu, s tym by nemali byt ziadne problemy - nutne nastavit EVR Custom Render = standard vo W7 (predpoklad su aktualne ovladace GPU). Pripadne XBMC, detto. Ja pouzivam oba a nemam na Win7 ziadne problemy (HTPC = hlavny zdroj signalu v obyvacke).

Na rozdiel od Iva nesuhlasim s nutnostou si za nieco "priplacat", pretoze aj free softy dokazu to, co platene s podstatne vyssimi moznostami a ohybnostou. PowerDVD bol dobry soft, ale tak do verzie 6, s dalsimi verziami to to ide dolu vodou (pouzitelne su akurat dekodery) - odskusal som, ale je to nepouzitelna kopa megabajtov.

a WMP? To je pripad sam o sebe. Player, ktory nepodporuje zdola nic, bez moznosti jedineho logickeho nastavenia. Ani len hlupe titulky v beznych formatoch.
Vo W7 je (vo verziach Home Premium a vyssie) dostupny aspon M$ dekoder roznych formatov s podporou DXVA. Tento sa da vyuzit v inych playeroch, ktore vedia pouzit filtre.
xrod (3)|23.7.2012 23:07
Děkuji za reakci. Také mně napadlo jestli MS nějak nesabotuje ostatní přehrávače.
Nicméně problém s "mlhou " je vyřešen - v ovladači ke grafice nebyl nastaven plný barevný rozsah 0-255. (Opravdu nechápu proč to není defaultně. Sám bych na to ani nevěděl ani asi nepřišel.)
KM player nicméně stále zlobí. Pro jistotu jsem do kompu nainstaloval i WinXP - tam chodí nádherně - takže to v hardwaru není. Takže skutečně nějaká sabotáž ze strany Win7? Kdo ví. Ale pocitově je lepší video ve WinXP (Aver, VLc....)

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=vivid.sk;417988]Pouzi MPC-HC a HW akceleraciu, s tym by nemali byt ziadne problemy - nutne nastavit EVR Custom Render = standard vo W7 (predpoklad su aktualne ovladace GPU). Pripadne XBMC, detto. Ja pouzivam oba a nemam na Win7 ziadne problemy (HTPC = hlavny zdroj signalu v obyvacke).

Na rozdiel od Iva nesuhlasim s nutnostou si za nieco "priplacat", pretoze aj free softy dokazu to, co platene s podstatne vyssimi moznostami a ohybnostou. PowerDVD bol dobry soft, ale tak do verzie 6, s dalsimi verziami to to ide dolu vodou (pouzitelne su akurat dekodery) - odskusal som, ale je to nepouzitelna kopa megabajtov.[/QUOTE]

Letmo jsem zkoušel HW akceleraci ve VLC. Pochopitelně se snížilo zatížení CPU. Ale přehrávání nic moc, kostičkovalo to. Hlavně když jsem přeskočil na posuvníku do jiného času, chvíli trvalo než se to rozeběhlo.
MPC určitě někdy zkusím. Ale ve starším PC mi dělalo problémy.
vivid.sk (11472)|23.7.2012 23:10
[QUOTE=xrod;417989]Ale přehrávání nic moc, kostičkovalo to[/QUOTE]
VLC nikdy nemalo doriesenu dobre HW akceleraciu. Pouzi playere, ktore som spomenul. Samozrejme, dolezite je tiez korektne nastavenie ovladaca GPU (rozsah farieb, vypnutie auto kontrastu a doostrovania, atd...).

P.S. nie MPC ale MPC-HC. MPC nie je uz podporovany.
xrod (3)|24.7.2012 08:45
[QUOTE=vivid.sk;417990]P.S. nie MPC ale MPC-HC. MPC nie je uz podporovany.[/QUOTE]
Ano, vím.
Hovořím o MPC-HC.
Určitě vyzkouším.
KamilZ (10277)|24.7.2012 08:50
Doporučuji pročíst tohle: http://www.highdef.cz/menu/navody/akcelerace.HD/akcelerace.HD.videa.grafickou.kartou_part1.php. Je tam i speciální část věnovaná KMPlayer: http://highdef.cz/menu/navody/KMPlayer/kmplayer_part1.php

Já používám MPC-HC.