Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pozor na kvalitu anténního kabelu!

Kodl_tvf (40)|6.5.2004 15:00
Chci se jen podělit o zkušenost, která může být někomu užitečná.
Mám doma (Brno) kabelovou TV + internet od spol. UPC.
V počítači mám TV kartu AverTV Studio 203.
Měl jsem na počítači poměrně nekvalitní obraz televize (nezávisle na použitém programu pro sledování TV). Hodně barevných skvrn a vlnek.
Měl jsem, kvůli opravě s tímto přímo nesouvisející, doma technika z UPC.
Poptal jsem se ho, co může stát za nekvalitou obrazu na mém PC. Proměřil nejdříve sílu signálu (decibely) na konci anténního kabelu, který táhnu od zásuvky UPC k počítači. To bylo v pořádku.
Já jsem si předtím myslel, že to může být právě buď slabým nebo naopak - v kabelovkách se to občas stává - přebuzeným signálem. Podezříval jsem také tu TV kartu, že je možná nekvalitní, přestože byla celkem drahá. Anténní koax od zásuvky UPC k počítači jsem nepodezříval, protože to byl originál koupený kabel z obchodu (asi jen 3-metrový) a nebyl nepřiměřeně levný, tak jsem mu celkem věřil.
Technik z UPC měl u sebe svůj anténní káblík a tím jsme na zkoušku nahradili ten můj. No a co byste řekli? :-) Obraz jako víno!!! :OO
Prý, co to mám za kabel. Tak jsem mu řekl, že origoš z obchodu a on, že se tedy už nediví. Že to je normální. V běžných obchoďácích prý prodávají "v igelitu balené" pěkné šmejdy. Takové kabely prý mají velmi ŠPATNĚ UDĚLANÁ STÍNĚNÍ. Nejlépe prý ve specializovaném obchodu podle rady koupit co nejlepší kabel a také konektory a pak si to doma spojit sám.
Takže pozor na kvalitu anténního kabelu! Obraz TV může být velmi hezký i
na monitoru počítače a jediné co tomu brání může být taková prkotina, jako je kabel, přestože koupený a nepoškozený "origoš".
Koupil jsem nový kabel a je to paráda 8-)
Mimochodem ještě info: hodně ten TV signál (a tím obraz) ruší FM rádio. Ze zásuvky kabelovky vedu k počítači dva koaxy. Jeden TV a jeden FM rádio. Na kvalitě obrazu je znát, pokud u zásuvky kabelovky vytáhnu ten konektor FM rádia. Při nahrávání pořadu z TV na disk vždy koax FM rádia ze zásuvky vytahuju.
HTH
ego42 (76)|6.5.2004 17:42
[quote=Kodl]Koupil jsem nový kabel a je to paráda 8-)[/quote]

And the winner is ..... ? Jaký jsi teda nakonec koupil kabel? Něco prefabrikovaného, nebo sis to pájel sám?
Ivo Mašek (10205)|6.5.2004 17:54
to EGO42:
Ty o koax kabelech toho moc nevíš, viď ?
V odborné prodejně stačí říci, že chceš kvalitní koax - oni ti prodají kabel, který používají technici od kabelové televize. Prodává se na metry, a není nejlevnější. K tomu si dokoupíš "kovové koncovky" - pokud mají v obchodě technika, a ty nebudeš umět koncovky nasadit (ne každý to dovede), technik ti to vše udělá.
Kabely s umělohmotnými koncovkami, které se také prodávají, jsou, bohužel, nekvalitní - 15 metrový kabel má až ztrátu 10 dB !!
Praxí ověřeno.
Kodl_tvf (40)|6.5.2004 18:05
[quote=ego42]
And the winner is ..... ? Jaký jsi teda nakonec koupil kabel? Něco prefabrikovaného, nebo sis to pájel sám?[/quote]

Nejsem moc šikovný, takže jsem si koupil kabel přímo od toho technika z UPC. Ovšem, vyšlo mě to tím pádem samozřejmě mnohem dráž (300Kč), než kdybych si ho sám zbastlil.
Technik mě sám upozorňoval, že kdybych si koupil kvalitní kabel a konektory a zbastlil si to sám, tak by mi to vyšlo při stejné kvalitě na necelých 100Kč. Jenže já jsem lenoch a navíc jsem chtěl mít kvalitní obraz hned :-) .
mirekv (7169)|6.5.2004 20:44
Tos koupil 3metrový kabel za 300? No nazdar!
Kodl_tvf (40)|7.5.2004 07:21
[quote=mirekv]Tos koupil 3metrový kabel za 300? No nazdar![/quote]
Už jsem v životě zbytečně vyhodil dvě stovky za větší kraviny :-)
Když už ten kabel tam byl zapojený a bylo vyzkoušené, že je bez chyby, tak jsem se ho prostě nehodlal vzdát.
Navíc, relativně oproti kabelům k reprákům domácího kina, byla tahle cena za metr ještě těžká láce.
Sego (31)|7.5.2004 10:31
Ludia tak tu konecne poradte aky koaxial je najlepsi a kde sa da objednat. Nech je aj drahsi.
Ja mam tiez len ten 10m z obchodu / umelohmotne koncovky /.
A co je u nas ze vraj spec. obchod tak ten pindur co tam predava o inom nevie a pritom sa tvari ako najvacsi odbornik.

Dakujem.
Ivo Mašek (10205)|7.5.2004 10:44
to SEGO:
Kabel, který pro bytové rozvody používají společnosti, které provozují kabelové televize a jejich servis. Koncovky by měly být kovové.

Odbornou prodejnu, kde je i technik, který by ti ty koncovky nasadil (pokud to neumíš), si budeš muset najít, protože ten "pindur" z toho krámu, o kterém tu píšeš, ti to neřekne - on to asi ani neví, a také by přicházel o kšeft.
OKO (5)|7.5.2004 12:16
Dúležíté věci při koupy kabelu:
1.tlouštka- musí to bít aspon 6,5mm ti mají spravidla dvojité stínění z měděné sítky(musí být hustá) a nečeho jak ALobalu.

2. tloušťka středového vodiče aspoň 1mm

3. tloušťka dielektrika tu mají všechni koaxi o průmeru aspoň 6,5m dobrou

4. Najdůježitější je velikost útlumu na 1m na 450MHz do 1,5dB na 860MHz do 2,1 dB

Každej solidní prodejce má katalog koaxialů kde je to uvedeno.
V Brně třebars ELEX na Křenové 12 / koax značky Solid G06A za 11,50
Sego (31)|7.5.2004 14:05
[quote=OKO]Dúležíté věci při koupy kabelu:
1.tlouštka- musí to bít aspon 6,5mm ti mají spravidla dvojité stínění z měděné sítky(musí být hustá) a nečeho jak ALobalu.

2. tloušťka středového vodiče aspoň 1mm

3. tloušťka dielektrika tu mají všechni koaxi o průmeru aspoň 6,5m dobrou

4. Najdůježitější je velikost útlumu na 1m na 450MHz do 1,5dB na 860MHz do 2,1 dB

Každej solidní prodejce má katalog koaxialů kde je to uvedeno.
V Brně třebars ELEX na Křenové 12 / koax značky Solid G06A za 11,50[/quote]

No vidite ze to ide.

Toto ked na tu prdolu v obchode vyvalim, potom by to chcelo odfotit ten jeho vyraz tvare :-) A konecne ho zotrem ja a nie on mna ako doteraz.
mirekv (7169)|7.5.2004 17:44
OKO: není ten útlum na 10m? S tebou uvedeným útlumem by jsi moc parády neudělal.
OKO (5)|10.5.2004 12:48
Pardon
daný útlum je opravdu na 10m, malinko sem se sek. :-D
starej_vul (250)|10.5.2004 12:57
[quote=Kodl][quote=ego42]
And the winner is ..... ? Jaký jsi teda nakonec koupil kabel? Něco prefabrikovaného, nebo sis to pájel sám?[/quote]

Nejsem moc šikovný, takže jsem si koupil kabel přímo od toho technika z UPC. Ovšem, vyšlo mě to tím pádem samozřejmě mnohem dráž (300Kč), než kdybych si ho sám zbastlil.
Technik mě sám upozorňoval, že kdybych si koupil kvalitní kabel a konektory a zbastlil si to sám, tak by mi to vyšlo při stejné kvalitě na necelých 100Kč. Jenže já jsem lenoch a navíc jsem chtěl mít kvalitní obraz hned :-) .[/quote]

Já bych to udělal taky tak. Naopak si myslím, oproti tobě, že jsi hodně ušetřil. :-)