Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Multimedialni centrum - pristup k obsahu pres sit

Sefca (59)|22.7.2012 09:22
Zdravím,
chystám se pořídit multimediální centrum a nejsem si jistý v jedné dost zásadní věci. Jakým způsobem mám zajistit, aby MMC umělo pomocí přistupovat k obsahu uloženém v počítači (případně jinde)? Momentálně je hodně rozšířeně DLNA, ale jestli tomu dobře rozumím, tak DLNA je spíš o streamování než o přenosu dat. Tj. při přehrávání obsahu přes DLNA dochází k enkodování na straně DLNA serveru a k dekódování na straně přijímače, tzn. je tam ztráta kvality. Tomu se chci vyhnout a raději bych přesunul video (samozřejmě včetně externích titulků) na interní/externí HDD MMC. Ale nejsem si jistý jak zařídit to, aby MMC mělo přístup k HHD mého PC bez použítí DLNA.
KamilZ (10277)|22.7.2012 09:24
Normálně požadovaný obsah prostě v PC nasdílíš, jako by jsi to dělal pro jiný počítač. Většina MMC má CIFS klienta, takže k tomu umí přistupovat.
neboztik (341)|22.7.2012 10:17
No nevím,ale já nic nasdílet nemusím.Už jsem to tu popisoval v jiném vlákně.Do routeru mám připojený kabelem můj PC (win7 ultimate),TV a MMC.Ostatní PC a noteboky se připojují k routeru přes wifi.V počítačích jsem povolil přístup na určité disky a tak vidím v MMC všechny počítače (samozřejmě jen ty,co jsou zapnuté), včetně jejich disků,adresářů a souborů.Takže si vyberu co chci a přehraju si to.Teda,pokud jsou přehravatelný - filmy,hudba,fotografie.Nic se nasdělovat nemusí.
Samozřejmostí je, že má každý PC,notebok,MMC a TV přidělenou správnou IP adresu v routeru.A taky správně nastavený firewal používaného antiviru. A žádný DLNA nepoužívám.
KamilZ (10277)|22.7.2012 10:24
[QUOTE=neboztik;417802]No nevím,ale [HL]já nic nasdílet nemusím[/HL].Už jsem to tu popisoval v jiném vlákně.Do routeru mám připojený kabelem můj PC (win7 ultimate),TV a MMC.Ostatní PC a noteboky se připojují k routeru přes wifi.[HL]V počítačích jsem povolil přístup na určité disky[/HL] [/QUOTE]
Takže jsi to nasdílel ....
neboztik (341)|22.7.2012 12:31
Já jsem jen povolil přístup na disk , na kartě sdílení jsem ale nic nepovoloval.
KamilZ (10277)|22.7.2012 12:40
Co si představuješ pod pojmem "přístup na disk"? Pokud jsi to nenasdílel na úrovni CIFS/SMB, tak se na to vzdáleně pomocí standardního klienta prostě nedostaneš. Podívej se do "Správa počítače/Systémové nástroje/Sdílené složky" (viz http://www.windowstipy.cz/clanky/jak-zjistit-ktere-slozky-v-pc-sdilite/) nebo si spusť příkazový řádek a napiš "net view localhost" a uvidíš, co všechno máš nasdíleno...
neboztik (341)|22.7.2012 16:02
Přístup na disk jsem si povolil na kartě zabezpečení.A to je všechno.
KamilZ (10277)|22.7.2012 16:08
No a jak na ten disk přistupuješ, když (jak tvrdíš) do nemáš nasdílený? Nepoužíváš skryté interní admin. sdílení typu C$ ? Dej konkrétní příklad. A podívej se na ten výpis sdílených složek...

To by Microsoft brzy zkrachoval, kdyby se šlo na systém vzdáleně dostat bez zapnutého sdílení přes CIFS/SMB.
neboztik (341)|22.7.2012 16:57
Nevím,co je myšleno tím,že to nemám nasdílený.Prostě na kartě zabezpečení si povolím přístup na disk a v MMC se mi zobrazí písmeno disku,ale bez toho $ a můžu si ho otevřít a procházet ho a vybírat si,co chci přehrát.Nic víc nedělám.
Jasně že v tom výpisu vidím to,co ukazuje ten tvůj odkaz.Disky,který mám povolený se zobrazují v MMC bez toho $ a z těch si můžu přehrávat.
KamilZ (10277)|22.7.2012 17:06
Takže Tvé MMC přistupuje přes skryté administrátorské $ sdílení, které se má používat pro admin. přístup a je to docela s prominutím prasárna, protože uživatel, který přes ně přistupuje musí mít roli Administrátor (což bych účtu pro MMC určitě nesvěřil) :-). Ale je to chyba MMC, tyhle sdílení by vůbec nemělo ukazovat a používat, od toho jsou skryté.
neboztik (341)|22.7.2012 17:23
Proč myslíš prasárna ?
KamilZ (10277)|22.7.2012 18:36
Důvodů je víc:
- sdílení $ jsou z definice označena jako skrytá a klient by je neměl vůbec "aktivně" zobrazovat, měly by být přístupné pouze tehdy, pokud znáš přesný název
- aby jsi na tyto sdílení mohl přistoupit, tak potřebuješ velmi silná oprávnění (administrátor PC), což je špatné z hlediska bezpečnosti (to, že upravíš ALC na disku celkem nic neznamená)
- při (teoretické) chybě ve firmware MMC můžeš díky admin. přístupu přijít o data na disku, nebo klidně celý systém (přes RPC$ apod.)
- (neber osobně) udělal/zprovoznil jsi něco, aniž by jsi tušil, co děláš, jak to funguje a je to skoro učebnicový příklad, jak to (přístup na sdílení) nedělat.

Primární chyba je ve Tvém MMC. To prostě nesmí $ sdílení nabízet/zobrazovat. Pak by jsi musel skutečně explicitně vytvořit další sdílení a už by Tě to trklo, že něco zpřístupňuješ apod. Věděl jsi např. to s tím administrátorským oprávněním u $ ?
neboztik (341)|22.7.2012 18:50
No vždyť se koukni na tvůj odkaz výše,tam se taky zobrazují disky $.U mě se zobrazí disky s $, ty nejdou otevřít a pak disky bez $ a ty si můžu otvírat.Disky bez $ jsou právě ty, na kterých mám uložený audivideo soubory a u nich jsem si povolil přístup.
A pak mám v MMC FTP klienta a v PC si spustím FTP,zadám IP MMC a vidím všechno co je v MMC.A můžu si v PC přehrávat soubory z MMC. Nahrávky z tuneru atd.
KamilZ (10277)|22.7.2012 19:09
Ale jestli se v tom seznamu sdílení zobrazí i disky bez $, tak jsi si je musel nasdílet, nebo je "něco" (raději nepřemýšlím co) nasdílelo za Tebe, aniž by jsi o tom věděl (což také považuji za průšvih). Standardně po nainstalovaném systému nasdíleny nejsou, to jsou pouze ty $. Takže je to tedy naštěstí nejede přes $ sdílení, ale přes normální sdílení, které se Ti tam "nějak" objevilo. To je také špatně, když to nebyla Tvá akce, raději si pořádně projeď antivirem, obzvláště, jestli jsou takto nasdílené všechny disky, to je podezřelé.

Ale to už se dostáváme za smysl toho vlákna. Závěr prostě je, že sdílení musí existovat, jinak není přístup.

Opačný směr PC -> MMC přes FTP je celkem jasný, tam problém není, v MMC je FTP server.
Sefca (59)|23.7.2012 19:02
Tak díky oběma za informace, už v tom mám jasno. Ještě mám pár dalších nejasností ohledně MMC, ale na to už vytvořím jiný topic.