Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Lepení 16mm filmu

maxmad (74)|17.7.2012 13:48
Zdravím všechny na foru. Nemá někdo zkušenosti s lepením 8mm a 16mm filmu? Koupil jsem lepičku u které byly dvě skleničky se starým filmovým lepidlem z Ondřejova LN 301 jenže lepidlo nelepí je z roku 1984. Postup jsem zvolil takový, vložím film do lepičky očistím film škrabkou potřu lepidlem a zmáčknu nechám pár minut a stejně se to rozpadne.Jediné co mi drží aspoň nějak je sekundové lepidlo ale od toho mám zalepenou celou lepičku.Na netu jsem našel ještě něco od Hamy ale v diskuzích jsem četl že za nic nestojí.Jaké máte zkušenosti s lepením filmu?Ptal jsem se v jednom obchodě který se specializuje na lepidla a tam mi řekli že v Ondřejově na hvězdárně je pořád lepidlo možné koupit.Když jsem to zjišťoval tak nechápali co po nich chci.
arkij (540)|17.7.2012 16:44
Chce to ne lepidlo ale rychleschnoucí lak, pokud si vzpomínám tak se ten originál někdy nahrazoval nějakým transparentním lakem na nehty. Je to už ale dááááávno:-E
maxmad (74)|17.7.2012 18:10
tak to mě nenapadlo ale vyzkouším to.
píďa_m (716)|20.7.2012 16:52
... no a nebo si zajdi za nějakým promítačem do kina. Mokrým způsobem se už dávno nelepí, ale má lepicí pásku (a lepičku) (scotch nebo 3M) na 35mm film. Tak ho popros a třeba ti ji dá. Já tu už žádné nemám, všechny jsem rozdal.
Retiree (659)|21.7.2012 16:30
Mám pocit, že to byla lepidla na bázi acetonu, tedy i laky na nehty a odlakovače (aceton)....
StD (8612)|21.7.2012 17:13
[QUOTE=Retiree;417742]Mám pocit, že to byla lepidla na bázi acetonu, tedy i laky na nehty a odlakovače (aceton)....[/QUOTE]

EE, to byla lepidla na bázi vysoce těkavého dioxanu (a jedovatého) - to české LN301 tu ještě mám (r.v. 1998) a kupodivu se z uzavřené lahvičky ještě neodpařilo. Já to kdysi používal na lepení plastikových kitů letadel = stačilo jemným štětečkem přejet po sevřené spáře, kam to navzlínalo a okamžitě uschlo, přičemž nenaleptalo okolí. Míval jsem i americkou variantu, co mi posílali z USA a lepilo to spolehlivě.
Cyanoakryláty ani acetony na film NEBRAT! \\/
maxmad (74)|21.7.2012 23:00
[QUOTE=StD;417750]EE, to byla lepidla na bázi vysoce těkavého dioxanu (a jedovatého) - to české LN301 tu ještě mám (r.v. 1998) a kupodivu se z uzavřené lahvičky ještě neodpařilo. Já to kdysi používal na lepení plastikových kitů letadel = stačilo jemným štětečkem přejet po sevřené spáře, kam to navzlínalo a okamžitě uschlo, přičemž nenaleptalo okolí. Míval jsem i americkou variantu, co mi posílali z USA a lepilo to spolehlivě.
Cyanoakryláty ani acetony na film NEBRAT! \\/[/QUOTE]
Já mám lepidlo LN301 ještě z 80-sátých let ale vůbec už nelepí.
KamilZ (10277)|22.7.2012 06:31
StD (8612)|22.7.2012 08:02
Kamile, se obávám, že to Tamiyácké lepidlo je běžné na lepení (a změkčování) PS - polystyrenu, čili na bázi toluenu, jen řídké provedení. To americké se jmenovalo Micro-Weld a prodávala to dnes už zaniklá firma Micro-Scale.
maxmad (74)|23.7.2012 09:35
asi zkusím objednat to Hamácké lepidlo.Chtěl jsem se ale zeptat proč nepoužívat aceton na film jak píše StD? Jeden člověk mi radil ať si lepidlo vyrobím sám nastrouhat kousky filmů do acetonu nechat rozpustit a je z toho filmové lepidlo.
StD (8612)|23.7.2012 11:25
To co píšeš, platilo u filmů z acetátu celulozy, případně nitrocelulozy - pokud máš tak staré filmy, pak ano, ale spíše bych soudil, že je máš na bázi polyesteru...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotografick%C3%BD_film
http://en.wikipedia.org/wiki/Cellulose_acetate
maxmad (74)|24.7.2012 11:17
[QUOTE=StD;417940]To co píšeš, platilo u filmů z acetátu celulozy, případně nitrocelulozy - pokud máš tak staré filmy, pak ano, ale spíše bych soudil, že je máš na bázi polyesteru...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotografick%C3%BD_film
http://en.wikipedia.org/wiki/Cellulose_acetate
[/QUOTE]

A co ty myslíš mám zkusit to Hamácké lepidlo? Ten 16mm film který potřebuji slepit je tak 60 let starý.
StD (8612)|24.7.2012 12:22
Zkusit to můžeš, ale je to šance tak 50/50. Kdyby jsi byl poblíž, tak bych ti to své LN301 dal - já už ho na nic neupotřebím.
Pavel_tempx2 (829)|25.7.2012 15:25
jak píše píďa, promítači v kině používají lepící pásku, která vypadá skoro jako normální lepící páska...
maxmad (74)|26.7.2012 21:25
Včera jsem zaklepal na dveře v promítací místnosti v Uherském Hradišti na filmovce adocela dobře jsem si tam poklábosil s chlapíkem co promítá celý život.Ukazoval mi lepičku s páskou kterou používá.
píďa_m (716)|26.7.2012 22:34
no "dyk" sem ti to psal před týdnem...
..promítači, jsou většinou vstřícný lidi.. něco málo o tom vím.
maxmad (74)|27.7.2012 08:37
[QUOTE=píďa_m;418331]no "dyk" sem ti to psal před týdnem...
..promítači, jsou většinou vstřícný lidi.. něco málo o tom vím.[/QUOTE]
Janě s tím souhlasím.
Teď mě tak napadlo zcela mimo téma.Na jaký materiál točí nové filmy? Nechce se mi věřit že to netočí na digitál, ale na pětatřicítku, když jsem byl v promítárně na náměstí, tak zrovna dávali nějaký nový film jmenovalo se to "I ženy mají své dny" ale to není podstatné prostě oni to natočí na nějaký digitální formát a kopírují to na pětatřicítku?
Tohle mi tam hned začalo vrtat v hlavě. Když jsem viděl promítačku na 3Déčko tak tam je to jasné šupne tam hardisk a jede.
Pytkin (7947)|27.7.2012 19:00
aj sa toci na 35 , aj printuje .. vacsinou je vzdy digitalna posprodukcia , vcetne gradingu , cize zdoj je digital , alebo 35 (co sa zdigitalizuje) .. potom je offline strih a postprodukcia , grading , a final inde zase na 35 .. pripadne digital , do digitalnych kin ..
maxmad (74)|28.7.2012 01:12
[QUOTE=Pytkin;418434]aj sa toci na 35 , aj printuje .. vacsinou je vzdy digitalna posprodukcia , vcetne gradingu , cize zdoj je digital , alebo 35 (co sa zdigitalizuje) .. potom je offline strih a postprodukcia , grading , a final inde zase na 35 .. pripadne digital , do digitalnych kin ..[/QUOTE]
Díky za informaci,myslel jsem si že to tak nějak funguje.
Pavel_tempx2 (829)|31.7.2012 15:38
někteří režiséři raději pořád točí klasicky:

z csfd - Temný rytíř povstal
"Před Vánoci roku 2011 uspořádal Nolan krátkou projekci pro některé své kolegy, mezi kterými byli například Edgar Wright, Michael Bay, Bryan Singer, Jon Favreau, Eli Roth, Duncan Jones a Stephen Daldry. Nolan zde také apeloval na režiséry, aby bojovali za zachování formátu 35 mm a upřednostňovali ho před digitální technologií."

teď už se moc 35 jako finální produkt nepoužívá (maximálně nějaké české filmy a sem tam něco ze zámoří, např. Okresní přebor - film už jsem taky viděl jenom na disku), proto většina kin přechází na digitál...je fakt že s tím potom promítači mají o dost méně práce, nemusí několikrát za film přehazovat 35 kotouče mezi promítačkami...
píďa_m (716)|31.7.2012 19:10
... no docela problem je, že Bontonfilm k 1. lednu 2013 končí se zasíláním 35mm filmů do kin. Budou už jen digitální.
Pytkin (7947)|1.8.2012 00:23
to uz je fakt smutne .. mne digital v kine vadi .. to uz do kina asi fakt prestanem chodit ..
vivid.sk (11472)|1.8.2012 00:49
[QUOTE=Pytkin;419042]to uz je fakt smutne[/QUOTE]
Co narobis, je to prirodzena evolucia. Nikto sa nebude dnes nadrapovat s kotucmi filmov, ked ti to mozu poslat kurierom na disku. Predpokladam, ze v buducnosti bude distribucia online.
A film premietanim v kine pre mna stratil caro uz davno - blikanie na platne naozaj nemusim, o ostrosti by sa dalo polemizovat, zvuk vacsinou len hlasny - kvalita tomu nezodpoveda. Jedina vyhoda je velkost.
Ale z toho som uz davno vyrastol. Davam prednost kvalite pred kvantitou.

P.S. V com je digital pri premietani horsi?
píďa_m (716)|1.8.2012 10:03
... no rozlišení 2K je ca.10x menší oproti 35mm filmu, ale zase je tam lepší zvuk, neb na klasickém 35mm je optický dvoukanálový záznam zvuku.
Dále je nutné brát v úvahu opotřebovanost 35mm kopií (zvláště u anamorf. produkce) a třeba i rušivé prolínací značky.

Problém vidím v tom, že zaniknou malá kina, která nemají na to aby si zakoupila zařízení na digitální projekci.
Například v Karlových Varech není ani jedno kino vybaveno pro DCP.

http://www.digitalnikino.cz/node/601
Pave1 (4279)|1.8.2012 20:27
Myslím, že kdo viděl nějaký historický (dobový) snímek s mnoha kostýmy, nebo nějakou výpravnou pohádku, tak musí vidět, že filmová surovina má pořád nejlepší dynamický rozsah a hlavně dodá těmto snímkům patinu a punc opravdovosti. V digitále jsou "digitální triky" až příliš vidět, filmy ztrácí atmosféru (prostě pohodlí nade vše).
U TV detektivních seriálů nebo u sci-fi a spol (s mnoha triky) to ještě chápu, ale kvalitní pocitový film (drama, psycho) nebo dobové filmy s kostýmy jsou při snímání (!) na filmový pás dvakrát lepší. Samotné promítání může být klidně digitální, pokud se přepis z filmového pásu a následné barevné korekce nepřeženou (především z hlediska zbytečného doostřování a "dotvrzování - zkontrastnění). Malá kina jsou jiný problém, levnější projektory existují, celé to ale komplikují autorská práva a systém "klíčů" (kterými distribuční společnosti chrání film proti neoprávněnému promítání). To by se ale mělo dát vyřešit, pokud by tedy o to velká studia stála.

Samozřejmě sport a přírodní dokumenty jasně vedou na tvrdě kontrastním HD/2K/4K videu, na to se kouká parádně.
maxmad (74)|1.8.2012 23:10
Co jsem začal pracovat s 8mm filmem nebo 16mm filmem mám osobně k těmto starším filmovým materiálům opravdu úctu, to platí i o 35mm filmu se kterým jsem nikdy nepracoval, musím se přiznat že teď se zájmem sleduji jakýkoliv film který byl natočen na tento materiál ať už hraný film nebo dokument.
Ale moc rád se pokochám i velmi kvalitním HD filmem nebo 3D projekcí pokrok se nedá zastavit. Sám si zpracovávám třeba timelaps vytvořený přes digitální fotoaparát Canon zkouším s dětmi i animace vše si ukládám v počítači v HD jsou to krátká videa, ale zajímavá a je to prostě nádherná práce, když si tyhle věci dokáže dnes vytvořit i amatér.
Pytkin (7947)|1.8.2012 23:28
[QUOTE=vivid.sk;419046]

P.S. V com je digital pri premietani horsi?[/QUOTE]

no bol som na CARS2 v digitale .. a trhalo to brutalne .. jak ked doma pozeras 24p cez 50p .. proste sa na to nedalo divat .. myslel som ze chlapci v pixare spravili dakde chybu .. kdeze .. BRko ide v pohode ..
Pytkin (7947)|1.8.2012 23:35
[QUOTE=píďa_m;419066]... no rozlišení 2K je ca.10x menší oproti 35mm filmu, ale zase je tam lepší zvuk, neb na klasickém 35mm je optický dvoukanálový záznam zvuku.[/QUOTE]

toto je hlupost .. na 35mm filme mas 2 kanal nekomprimovane audio .. Dolby Digital, SDDS zvuk a priklada sa synchronizovane CD s DTS ..

http://en.wikipedia.org/wiki/Sound-on-film

Pavel_tempx2 (829)|2.8.2012 16:02
Pytkin má pravdu, je tam analog i digitál, co jsem viděl v kině projektor Meopta starý 50let cca, tak i na něj chlapci dokázali vymyslet snímač digitálního zvuku dolby 5.1 ;)
holt české ručičky

co vím tak naše kino např. čekalo měsíc až jim soudruzi v Hollywoodu schválí HW na kterém budou promítat jejich snímky (kartu, server, projektor...), prostě pakárna, kdyby už konečně filmové/distribuční společnosti pochopili, že lidi si vždycky našli cestu a vždycky najdou cestu jak kopírovat jejich filmy, tak by to bylo pro mnoho lidí jednodušší a navíc by vydělávali víc peněz než teď....
píďa_m (716)|2.8.2012 22:09
.. no prostě udělali snímač špiček audiozáznamu a synchronizují ho s dodaným CD (DVD), které pak pouštějí do audiosystemu v kině.
Kdo to má ??
Já jsem bral klasickou 35mm, kterou jsou malá kina vybavena. Dvoukanál a zesík tesla a bedny tesla.. 2x 15W (a jak to hraje, že).
Pytkin (7947)|3.8.2012 00:50
ja som male kino videl na posledy za socializmu .. od vtedy vsetky zrusili a uz su len multikina ..


[QUOTE=píďa_m;419238].. no prostě udělali snímač špiček audiozáznamu a synchronizují ho s dodaným CD (DVD), které pak pouštějí do audiosystemu v kině.
Kdo to má ?? [/QUOTE]

naco by snimali spicky audia .. ved priamo na celuloide maju SDDS a DOLBY DIGITAL .. syncovat treba len externu DTS stopu ..
enjoy (4)|23.11.2013 22:34
Ahojte, digitalizujem starsie 16mm filmy a kupil som si zavadzaci 16mm pas, ktory je vyrobeny z polyesteru. Na lepenie 8 a 16mm filmov pouzivam lepidlo LN301, drzi uplne super a bez problemov. Ale ked chcem zlepit stary acetatovy film s novym zavadzacim polyesterovym, neda sa to zlepit nicim. Uz som skusil asi vsetko, od sekundovych lepidiel az po rozne epoxidy. Ma niekto nejaky napad, ako zlepit polyester so starym acetatovym filmom? Dakujem za cenne rady.
píďa_m (716)|23.11.2013 22:44
skousel si i lepici pasku co se pouziva v kinech?
Nekde sem to uz psal.
Scotch..
Navstiv nejake kino u vas, kde se jeste promitaji classics filmy 35mm a tam ti ji daji.
enjoy (4)|24.11.2013 18:29
[QUOTE=píďa_m;473669]skousel si i lepici pasku co se pouziva v kinech?
Nekde sem to uz psal.
Scotch..
Navstiv nejake kino u vas, kde se jeste promitaji classics filmy 35mm a tam ti ji daji.[/QUOTE]

Ahoj, nie neskusal som to. Ako je to potom s perforaciou a prechodom cez projektor? na tom lepenom mieste by sa filmy museli prekryt a bolo by to prilis hrube. Alebo sa mylim?
píďa_m (716)|24.11.2013 19:40
no na 35mm se používá mechanická lepička která prorazí perforaci a dá správnou distanc. Možná je i na 8/16mm film.
Ta lepicí páska v ní používaná (3M) je docela tenká, přesto že údajně vydrží tah 30kg. Dále musí vydržet teplotní rozdíly a být transparentní po dobu života filmu.
enjoy (4)|24.11.2013 20:27
[QUOTE=píďa_m;473772]no na 35mm se používá mechanická lepička která prorazí perforaci a dá správnou distanc. Možná je i na 8/16mm film.
Ta lepicí páska v ní používaná (3M) je docela tenká, přesto že údajně vydrží tah 30kg. Dále musí vydržet teplotní rozdíly a být transparentní po dobu života filmu.[/QUOTE]

Tak to by bolo super vyskusat to. Nevies nahodou nejake oznacenie tejto pasky?
píďa_m (716)|24.11.2013 22:05
nevím, nejsem ted v EU, a když sem se stim setkal v kinopromítací kabině tak mi bylo asi 6-8let, takže si to moc nepamatuji, jen vím, že na krabici s těmi páskami a na pásce samé bylo 3M.
A všech kinech v CR /CSSR/ se s tim lepilo. Kontaktuj stare promitace.
bastlir (3245)|24.11.2013 22:25
[QUOTE=Pytkin;419247]ja som male kino videl na posledy za socializmu .. od vtedy vsetky zrusili a uz su len multikina ......

naco by snimali spicky audia .. ved priamo na celuloide maju SDDS a DOLBY DIGITAL .. syncovat treba len externu DTS stopu ..[/QUOTE]

Jako kluk jsem v Praze v kině Alfa viděl film Bitva v Ardénách a pamatuji si, že se tam lidé krčili, jak střelba létala kolem nich. Co to mohlo být za systém?