Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

souběžné vedení CYKY, koax a UTP

Zdenek_cv (9)|15.7.2012 22:07
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu, čí spíše zkušenosti z praxe. Koupil jsem byt v panelové domě. Dělám rekonstrukci elektrorozvodů, vše zasekávám do panelu. Zajímají mě Vaše zkušenosti se souběžným vedením silových, TV a PC rozvodů. Je mi jasné, že je nejlepší oddělené vedení, ale jsem rád za každý ušetřený metr sekání, jde to pomalu, hluk v domě je strašný. Proto bych chtěl vést síťové a TV kabely společně v drážkách s rozvody elektro. Předpokládám použití stíněných kabelů jak pro koaxiál ( použiji pravděpodobně Belden H125 Al PVC ) tak pro UTP. Vysekal jsem bytem centrální kabelový kanál kudy půjde páteřní rozvod zásuvkových a světelných rozvodů do všech místností. Tímto kanálem bych chtěl vést i 9 x koax (4 x DVB-S + 4 x DVB-T + 1 x FM) a 10 x UTP. Myslíte, že to bude fungovat bez vzájemného rušení? Použití různých chrániček moc nepřichází v úvahu opět z důvodu zvětšení celkového už takto dost objemného svazku... Napadlo mě ještě strčit mezi silové a datové kabely dělící plech, ale netuším kam s tím koaxiálem...
Díky všem za rady, něco už jsem tady na fóru našel, spíš to vypadá, že to bude zlobit, ale třeba se dozvím ještě něco, zajímají mě hlavně zkušenosti z praxe...
Ivo Mašek (10205)|16.7.2012 08:51
Pokud se nemýlím, tak vzdálenost od silového kabelu (230V) a komunikačního kabelu - ve smyslu souběžného vedení - by měla být minimálně 20 cm. Co se týče PC a TV rozvodů souběžně, tam to nevadí - ovšem ten koax nesmí být tzv. nit (doporučuji kvalitní koax s dobrým opletením). Co se týče nějakého plechu - zbytečná práce, nemá žádný účinek
KamilZ (10277)|16.7.2012 08:55
Proč si nesloučíš DVB-S+DVB-T+FM do jednoho kabelu?
Zdenek_cv (9)|16.7.2012 12:02
No popravdě, myslel jsem, že DVB-S v případě, že povedu z konvertoru 4 kabely pro 4 samostané přijímače každý v jiné místnosti ani sloučit nejde... V případě DVB-T jsem to nechtěl sloučit, abych si nechal otevřenou cestu, že bych případně ty kabely potřeboval použít na něco jiného, např. DVB-C aby mi pořád do každé místnosti vedl jeden rezervní koaxiál... Možná to dělám složitě, rád si nechám poradit, jsem v tomto směru celkem laik... Také bych se rád vyhnul v bytě všemožným slučovačům, rozbočovačům atd, nechci moc nábytku a neměl bych to kde schovat... Prostě na balkoně antény, satelit a v bytě už jen účastnické zásuvky, maximálně jsem ochotný udělat nějakou rozvodnou bednu na balkoně... Budu rád, když mi poradíte jak to udělat co nejčistěji
KamilZ (10277)|16.7.2012 12:11
Tvůj předpoklad, že co DVB-S přijímač, to kabel je správný (když pominu řešení typu Unicable). Ale v jednom kabelu může být DVB-T, DVB-S a FM (http://www.videotech.cz/satelitni-technika-dvb-s/slucovac-tv-sat a na konci http://www.videotech.cz/satelitni-technika-dvb-s/satelitni-zasuvka-koncova-tv-r-sat-2-db ). Pokud ale zvažuješ i DVB-C, tak proto bych nechal skutečně zvláštní kabel.

Co se týká souběhu, tak bude asi i záviset na vzdálenosti. Já mám na cca 8-mi metrech v jednom 5cm husím krku souběh 230V, DVB-S+DVB-T a LAN a vše jezdí OK (testy LAN jsou bez chyb).