Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-S, bouřka a bleskojistky

Ladpi (29)|2.7.2012 23:41
Zítra se podívám do papírů kam to poslat. Opálil se mi i modem všechno přes síťový kabel.
vivid.sk (11472)|2.7.2012 23:45
Pokial tam bude viditelne, ze to odislo bleskom, tak ti to neuznaju. Takuto skodu si ale mozes vymahat z bytovej poistky.
SaiyansX (97)|3.7.2012 07:16
Ladpi + xbb14: Máte vůbec bleskojistky a na čem? Podceňovat blesky se nevyplácí a trend v četnosti a síle blesků je vzestupný. Mě blesk odpálil po pořízení prvního v té době (1999) docela špičkového PC hned za měsíc dial-up modem Robotics v ceně 5 000 Kč (bez DPH). Naštěstí to nepoznali a dostal jsem výměnou nový. Od té doby jsem postupně pořídil bleskojistky prakticky na vše, ne že by vždy měli šanci pomoci (v případě velmi blízkého zásahu nemají šanci ani oni, pokud by to bylo přímo do baráku, tak může lehnout popelem i on), ale je to každopádně o hodně jistější. Všechny zásahy jsem schytal také když byli zařízení vypnutá. Za pár roků to schytala CRT TV rodičů. Před 2 roky mi blesk (snad těsně vedle baráku, byla to šlupka jak hrom) prošel skrz telefonní kabel přes bleskojistku, modem a odpálil pouze v PC na základní desce (Asus P5AD2-E Premium) jednu z integrovaných 1 Gb/s síťovek, všechny ostatní zařízení zůstali netknuté, ani pojistka v bleskojistce se nespálila ... Mám bleskojistky na telefonním kabelu, el. zásuvkách u PC a TV, koaxiálu z pozemní antény a nyní i na kabelu ze sat paraboly. Našroubuje se do kabelu, vypadá zhruba jako kousíček kabelu, strašně špatně se shání (jsem ji sehnal teprve za půl roku a až od 3. firmy), takové prťavé nic a vyšlo mě na 193 Kč (jedna firma si byla schopna říct i o 400 Kč) :)
Ladpi (29)|3.7.2012 07:30
Tak ráno jsem arivu zapnul a přes SCART se rozchodila a dostanu se do menu atd. Jen přes HDMI zatím nic. Také nejde připojit na síť, spojit kabelem s PC a nefunguje ani jeden vstup USB.
KamilZ (10277)|3.7.2012 08:00
Bleskojistky jsou spíš psychologická záležitost, pokud šlehne někde blízko, tak jsou stejně na prd (prostě ji výboj přeskočí) a pokud daleko, tak už nezaberou (bleskojistka se nepřepálí). Viděl jsem v sérii za sebou 4 vypařené (prostě po rozdělání krabičky prázdno) odbočovače kabelovky při nepřímém zásahu. Bleskojistky ničemu sice neuškodí, ale žádný zázrak se od nich nedá čekat a hlavně se na ně člověk nesmí spoléhat.

LAN port na desce na 95% odešel díky naindukovanému napětí v LAN kabelu (tedy pokud byl do něj nějaký připojen :-) ), tohle je nejčastější situace a stačí, když to práskne i celkem "daleko" (desítky metrů). Zajímavé je, že jsem viděl několik případu s odprásknutým LAN portem, do kterého byl veden kabel ze střechy (WiFi AP) a vedle stál DVB-S STB s připojeným koaxem, kterému se nic nestalo, přičemž ty kabely byly vedeny prakticky paralelně.
Eman (38)|3.7.2012 08:53
SaiyansX:
Sám sebe odporuješ. Na jednej strane bleskoistky vychvaľuješ a na strane druhej priznávaš, že práve vtedy keď mali pomôcť, tak nepomohli. Je to presne tak ako píše KamilZ. Najlepšia bleskoistka je pred blížiacou sa búrkou povypínať všetko zo siete a taktiež odpojiť všetky antény. Sám to tak robím, odpájam ešte aj vstupný kábel do TF modemu. A viem čo robím, som povolaním elektrotechnik. Proste je to všetko iba o pohodlí a nahováraní si, že mne sa nič nestane...
vpa (23)|3.7.2012 11:35
Ale pak dejte pozor na naindukovaný proud, až to budete připojovat zase do zásuvky. Nezapojená zařízení totiž nejsou chráněné vůbec. Pokud máte špatnou kabeláž, tak pak to děláte dobře, ale pokud máte dobré uzemnění s ochranami na vstupu do objektu, tak děláte chybu. V místech intenzivních bouřek mám zkušenost, že nejlépe je všechno mít zapojené. Množství mrtvých zařízení po připojení nazpět do zásuvky je znatelně vyšší než počet mrtvých připojených zařízení.
pfornal (201)|3.7.2012 11:57
Loni při bouřkách mi odešla TV, 1xAriva, telefon a komplet slaboproudy ve zdi (zpečené v husích krcích). Pokus se tam narvat originál firm a pošli na reklamačku -třeba budeš mít štěstí :-)
SaiyansX (97)|4.7.2012 07:38
pejan1: Na 1.16B4 síť řádně nefunguje (možná to platí jen na patch), aspoň co vím ...

Někdo asi neumí číst ... jasně píšu, že bleskojistky jsou prospěšné, ale pokud uhodí velmi blízko, ani bleskojistka nestačí zareagovat (to se mi stalo pouze jednou, viz odpálená síťovka na desce), pokud uhodí přímo do baráku, tak ... :) Jinak žádné kabely nevytahuji (css, to bych občas musel každý den a někdy i třeba 10x denně ... když uvažuji pouze vstupy do TV, tak: elektrika, pozemní anténa, sat anténa (a tohle neustále šroubovat vážně ne - i když nyní můžu rozpojit v mé propojce kvůli Arivě + TV) a LAN kabel) a často ani nic nevypínám, kromě jediného incidentu zatím nic (poprvé jsem bleskojistku neměl - modem - a rodiče také ne - TV) - a to 13 let. Uvědomte si, že v tomto Vesmíru nemáte nic jisté ... :)
leo1983 (0)|5.7.2012 11:23
zaujala ma tema poškodenie bleskom a ochrana proťi nim mne osobne odpalil blesk len LNB lebo taktiež odpajam všetko čo sa da ma niekto odskušane toto http://www.hama.sk/produkt/prepatova-ochrana-pre-satelitne-kable-a-kablovu-tv alebo aj tuna http://www.dipol.sk/tv-sat_prepatova_ochrana_-_signal_f-zdierka-_f-konektor__R48602.htm
SaiyansX (97)|5.7.2012 11:26
Ano, nějak takto vypadá moje sat bleskojistka, jen popisy jsou německé. Nedávno jsem ji koupil a zamontoval do kabelu.
leo1983 (0)|5.7.2012 11:42
a nejaky utlm signalu tam neni
SaiyansX (97)|5.7.2012 15:11
leo1983: Nepatrný útlum by tam měl být, mě se ale subjektivně dle grafických měřáků Arivy zdá, po zabudování do kabelu, větší síla i kvalita ...
bavorak (1494)|6.7.2012 11:05
[QUOTE=leo1983;415757]a nejaky utlm signalu tam neni[/QUOTE]

vsak u oboch mas uvedeny v parametroch utlm
pfornal (201)|7.7.2012 20:37
Mimochodem - koukněte na bitrate OH kanálů (28.2°e) - to je mazec.

ad bleskojistky: útlum tam je stejně jako u všech různých redukcí a spojek. Na "svářečkách" (Astra,Hotbird...) není podstatný, ale u slabších družic a našilhaných je to při zhoršených klimatických podmínkách podstatná záležitost. Mimochodem, zjišťovat poškození bleskojistky před každou bouřkou taky žádná sranda. Nejjistější je bohužel platit balík za pojistky a vypínat vše od sítě - nejen silnoproudé. Taky mi to nevoní, ale loni mě to stálo pěkný balík.
Tube (3)|9.7.2012 15:42
Jelikož jsem elektrikář, poradím, ze ke každé bleskojistce na vedeni koaxialu je potreba pritahnout zemnici vodic PE (zlutozeleny) o minimalnim prurezu 4mm2. Osobne mam zkusenost s bleskojistkami pro wi-fi. Pokud se jedna o ochranu v napajeci siti, tam je to komplikovanejsi a je potreba dodrzet 3. stupnovou ochranu, aby mela nejaky smysl. Dulezite je taky mit dobre udelanou hromosvodovou soustavu
bastlir (3245)|1.9.2012 19:48
Už jsem to tu popisoval několikrát. Mně před rokem šlehlo do paraboly a odpálilo mně to doma věškerou elektroniku, která nebyla zrovna v šuplíku vč. právě nové TV.
Bleskojistky rozhodně neodmítám a mám je i na pozemní anténě. Ale jak tu bylo řečeno, před přímým zásahem pomůže se štěstím jen odpojený kabel. Proto na přístupném místě, kde je kabel napřímený, mám jej přerušený a spojený f-kovou rychlospojkou. Takže když je bouřka blízko, kabely během pár vteřin jen roztrhnu a je klid. Jinak celý obývák mám přes přepěťovku (v pojistkách) a počítače a ostatní elektronika mají svoje přepěťovky. Navíc u dražší elektroniky mohu dálkově vypnout zásuvky.
Ochranu modemu bych výše zmíněnou přepěťovkou rovněž nepodceňoval, protože mnoho lidí již dnes používá technologii ADSL/VDSL, tedy po tel. kabelu, do kterého může kdekoliv na sloupu praštit. U wifi venkovních svodů také bývají bleskojistky, ale vzhledem k vysoké citlivosti wifi-modulů jednoznačně doporučuji při bouřce odpojovat kabel.
píďa_m (716)|1.9.2012 23:07
odpojovat odpojovat... nějaká bleskojistka nepomůže...
.. a pokud bácne poblíž domu, tak pomůže jen hromnice..
interfernet422 (1575)|2.9.2012 08:28
Odpojovat - to se lehce řekne, když se přižene letní bouřka právě v okamžiku když jsi x km od domova a doma nikdo.

Odeslano pomoci Tapatalk2.
visper (270)|2.9.2012 10:02
Já používám LAN kabely jen v zimě. V létě je před příchodem bouřkového období všechny vytrhám a jedu přes wifi. Když potřebuji větší rychlost, tak se první podívám z okna, potom na meteoradar a když je klid, tak ten kabel na chvíli připojím. :-)
mirekv (7169)|3.9.2012 12:24
Nakoupit hromnice, dle pídi.:) V paneláku to ujde, ale třeba na Pradědu s bouřkami byly velké maléry a fakt, jedině odpojovat. Cožpak, u internetu lze používat wifi, u satu je to horší, proto pokud majitel souhlasí, montuji paraboly co nejblíže oknu, kde je přijímač, v opačném případě v cestě je dobré umístit rychloodpojovací F konektor a odpojovat.
Pytkin (7947)|3.9.2012 12:32
ked drbne na blizku , nepomoze ani odpojenie ..
visper (270)|3.9.2012 14:29
Zaručeně pomůže odnést veškerou elektroniku do sklepa a ponořit do vany s vodou (nejlépe slanou). :-)
jk001 (6)|19.10.2012 10:46
Môj veľmi dobrý kamarát pracuje na reklamačnom oddelení veľkej siete elektro v krajskom meste vždy keď sa nad mestom alebo v okolí v lete preženie búrka enormne stúpne počet reklamovaných TV .sat prijímačov a setop boxov . väčšinou servis pozná poškodenie prepätím aj bez začiernenia zhorenia reklamáciu zamietne , a moderné LCD sú oveľa viac náchylné na toto poškodenie ako staré CRT Podľa jeho skúseností čo vravia zákazníci pri priamom údere alebo veľmi blízkom údere nepomôže nič odíde všetko môžeš mať v dome aj trojstupňovú A.B,C ochranu napájania a na anténe bleskoistiek koľko chceš všetko zbytočné a nepomôže ani vypnutie napr predlžovačky alebo zásuvky na diaľkové ovládanie jedine vytiahnuť všetko zo zásuviek a anténu odpojiť a pri odcestovaní na viac ako deň všetko taktiež odpojiť . Kto si myslí že prepeťová ochrana alebo bleskoistka pomôže pri piamom údere blesku je na omyle , svoje opodstatnenie však majú prispejú k väčšej ochrane spotrebičov , ale netreba ich preceňovať
Pytkin (7947)|20.10.2012 00:25
pri priamom udere nepomoze ani kompletne odpojenie ..
bastlir (3245)|5.1.2013 14:01
Z vlastní zkušenosti:
Už se tu budu opakovat .... v r. 2011 mně třísklo do jedné z parabol a doma mně odešlo všechno, co bylo vůbec nějak připojené po drátech vč. přes LAN. Je zajímavé, že jediný vydržel Dreambox. Jinak to byla opravdová pyramida zařízení vč. magneťáků, routerů, právě nové TV ... prostě všechno. Snad vám ani nemusím vyprávět, jak mi bylo! Naštěstí Kooperativa vše zaplatila.
Od té toby mám na všech koaxech vč. od pozemních antén pleskojistky, ale pozor ... ty jsou jen pro drobné atmosférické výboje, které sice také dovedou u satu odpálit konvertor či receiver, ale zpravidla dál se už nedostanou. Těla bleskojistek mám však rádně uzemněna 3mm mědí. Pokud vám ale do antény či paraboly opravdu řízne, nepomůže vám ani pánbůh! Proto jsem si pořídil F-kové rychlospojky, které se neštoubují, ale jen roztrhnou, což v případě bouřky dokáže i dítě.
Takže bleskojistky jednoznačně doporučuji, nicméně nelze od nich očekávat zázraky.
Pytkin (7947)|5.1.2013 14:19
Ako som pisal.. Ked ti udre do baraku, odide vsetko, ak ked to bude odpojene.. Indukcia je svina..
bastlir (3245)|6.1.2013 03:56
[QUOTE=Pytkin;439393]Ako som pisal.. Ked ti udre do baraku, odide vsetko, ak ked to bude odpojene.. Indukcia je svina..[/QUOTE]

Když to poženu do extrému, tak kulový blesk si Tě najde i ve sklepě. Já tak nějak počítám s pravděpodobností. Když je venku dusno a odjíždím na delší cestu, tak ty kabely roztrhnu. Po návratu to mám spojené hned, ale aspoň mám klid, že jsem udělal vše potřebné, co je v mých silách.

Instalovat parabolu vedle okna je sice fajn, ale pokud to je rodinný domek a je to bez motoru. Protože uživatel si začne všechno zkoušet, odstraní zarážky a pak volá - ono to najednou přestalo jít. Ale i tak nerad dělám na žebříku nebo v paneláku vyšponovanej z okna.

Ještě k tomu odpojování ... kdyby někdo chtěl být akorátní, může odpojený kabel od antény napojit na jiný, který vede jen na kovové potrubí apod. Já to však nedělám a už se mi od té doby v tomto směru nic nestalo. Takže to maximálně odnese jen konvertor za tři kila.:-)
Pavel_tempx2 (829)|8.1.2013 17:18
a po úderu blesku si to chce jít hned vsadit Sportku :D

už jenom teoreticky - blesk, který má v průměru kolem 30kA musí zničit všechno co najde ;)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Lightning_hits_tree.jpg