Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 41

Téma: SSD disk nebo HDD pro editaci videa

Je tu občas
    Registrace
    May 2012

Chlapi, ešte jedna otázočka. Viem, že na strih videa je dobré mať 2 disky. Dnes sa dá ale pri notebookoch vybrať napr. 160GB SSD + 500GB 7200rpm HDD alebo 2x500 GB HDD 7200rpm, aký je váš názor na používanie SSD konkrétne pri strihu, prípadne používanie jedného disku v notebooku a jedného externého. Aký výstupný formát používate po strihu videa a či zálohujete videjka na bluray?
    Naposledy upraveno uživatelem gagor: 06-07-2012 v 09:03
    Odpovídat lze po přihlášení

Je tu pořád Avatar uživatele jarino1978
    Registrace
    Jul 2007

riešiť SSD disky je blbosť. Drahé, mizerná kapacita. Na strih stačí kľudne SATA2 5400 rpm disk.
    Ako výstup zo strižne jednoznačne m2ts - H.264/AVC, profil 4.2/50p, dátový tok zhodný so zdrojom. Najlepšia strižňa samozrejme s podporou smart rendering.
    Záloha na BD = blbosť, zálohuj na 2 externé HDD, odporúčam zakúpenie NMT s podporu 50p.

Je tu občas
    Registrace
    Dec 2010

Pro strih mam 1 disk klasickej Sata III. Dulezite je mit aspon 4 jadro procesor nejlepe i7 sandy bridge nebo Ivy bridge. Ty maji v sobe graf jadro a podporuji HW akceleraci a nejlepe desku s chipsetem Z68 nebo Z77. A program co umi vyuzit HW akceleraci, pak render trva mene nez 1/3 skutecneho casu videa.
    Na BD nepalim jelikoz nikdo v okoli ho nema. Pro lidi to konci vetsinou na DVD takze vystup mpeg2. Pro sebe videa si uchovavam na HDD ve Full HD AVCHD (m2ts) a jednu koupii degradovanou vypalim na DVD.
    Z principu tocim na 50i, nehonim se za tim nejlepsim. 50p bych pak kdyby nahodou nedostal na BD placku, musel bych to znova prerendrovat do 50i.
    Bohuzel strizna ktera umi smart render (bez prepoctu originalu) by byla pekna, ale neznam zadnou co tu umi u AVCHD formatu. Pokud by existovala, narazil bych spis zase na to, ze by mi nevyhovovala po jine strance.
    Striham v Ediusu 6, nebo v Sony Vegas 11.
    Naposledy upraveno uživatelem bicista: 06-07-2012 v 10:59

Moderátor Avatar uživatele KamilZ
    Registrace
    Feb 2011

SSD disk si nech na systém + aplikace, ne na data. Rozdělení na disky záleží i na SW, který používáš (jak se chová k souborům, kde generuje dočasné a pomocné soubory apod.). Na jednom (klidně pomalejším, jak píše jarino1978) mít velké soubory, renderovat tam výsledek atd. a na druhém mít dočasné soubory, swap atd. Jestli kupuješ nový stroj, tak bych doporučil kombinaci:
    - SSD 80/120GB do mSATA na systém a aplikace
    - 1x 750GB 5400RPM na videa, finální render atd.
    - 1x 500GB (ostatní data, swap, temp, ....), já tam mám přes symbolické linky přesměrovaný %TEMP% a MediaCache + Scratch Disks z Premiere a je to docela poznat

S externím diskem není problém, ale musíš ho mít na něčem rychlém - E-SATA, USB 3.0, Thunderbolt, FireWire.

Důležité je mít grafiku s HW akcelerací a produkt (stříhací soft), který tohle podporuje, tohle disky nenahoníš.

Zálohovat na další disky, ideálně 2 v RAID1, třeba v NAS.
    Naposledy upraveno uživatelem KamilZ: 06-07-2012 v 10:56

Je tu občas
    Registrace
    May 2012

Mne sa použitie ssd celkom páči, aj keď je to ako hovorí jarino drahé a slabá kapacita a na strih stačí klasika, na systém a aplikácie, prípadne pozeranie filmu vo full hd cez telku by sa tak odľahčil hdd, netreba toľko chladiť, tichšia prevádzka. (hovoríme stále o notebooku). SSD zase ešte nie je také rozšírené, ťažko nájsť ľudí so skúsenosťami. Teda ak by som šiel do notebooku samozrejme i7, 17,3" príp. 18,4"full hd, 8Giga pamäť, grafika v takomto prípade už bude dobrá a disk SSD + 1x500 a viac a ext. HDD cez usb trojku. Čo sa týka otáčok, asi by som predsa šiel do 7200, pomer výkon a hlučnosť+chladenie vyznieva lepšie pre 7200, ale na tom by som nestaval. Ono, notebooky išli poriadne dole a ich cena a cena PC sú približne rovnaké, hlavne keď si zoberiete do úvahy, že k počítaču potrebujete dokúpiť záložný zdroj, ktorý v notebooku už je...

Je tu pořád Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Riešiť SSD nieje blbosť, ale nutnosť. Rýchlosť štartu systému, odozva systému i aplikácií, hlučnosť a nemusí sa defragmentovať. Oproti klasickému HDD je to bomba.
    Pri notebooku hrozí aj krádež, to by bola smola prísť o notebook a zároven o TB dát. Takže moj tip - v notebooku SSD + ext. HDD

Z praxe - kupil som notebook s klasickým HDD 0,5 TB. Po roku som HDD vymenil za 128 GB SSD. Výsledok - notebook neuveritelne ožil.
    Naposledy upraveno uživatelem joeh: 06-07-2012 v 11:45

Je tu pravidelně Avatar uživatele 666dia
    Registrace
    Nov 2005

joeh
    a já se právě setkal s tím, že do externích disků 2,5 strkají strašný šílenosti...nedávno jsem jeden disk zkoušel, dosáhl 3200 otáček a ne 5400, jak má napsáno...
    tyhle disky jsou fakt jen na zálohu, ne jako disk, kde budeš stříhat video...

Registrace
    May 2011

666dia - strih na SSD, ext. HDD ako uložisko.

Registrace
    Nov 2005

aha...tak to já jsem mimo...128 GB na střih a systém je málo...

Registrace
    Jul 2007

SSD disky sú ešte nevychytané lajno, bežne ich vracajú ľudia na reklamáciu. Nekupovať, nepoužívať !
    Na strih bohate stačí obyčajný SATA2 5400 rpm, veľkosť 1TB, rozdeliť na 2 partície, jednu o veľkosti 200 GB nechať pre systém, druhú nechať ako úložisko = ukladať strih.
    Je vhodné dokúpiť ešte jeden disk, ako zálohu.
    Na externé HDD :
    na jeden HDD = ukladať master záznam
    na druhý HDD = ukladať výsledok zo strižne

Odporúčam si poistiť cenné záznamy ešte jedným HDD, je jedno, či externým alebo interným. Skrátka poistka.

Poznámka pre neznalých typu @joeh a pod....
    Rozdiel medzi 5400/7200 rpm pri strihu a prehrávaní videa nepoznať, 7200 rpm HDD sú hlučnejšie a náchylnejšie na crash.
    SSD neriešiť !
    Naposledy upraveno uživatelem jarino1978: 06-07-2012 v 12:40

Registrace
    May 2011

pre jarino1978 - to nevychytané lajno SSD mi v notebooku funguje naprosto bez problémov cez dva roky. V PC zostave 1/2 roka. Rýchle, absolutne tiché, bez fragmentácie. Ty radíš v dnešnej dobe zakupiť
    PC s pomalým diskom a na tomto šneku vytvoriť partíciu pre systém ? To mi pripadá ako rada na PC fore z roku 1999
    gagor - hlavne sa toho nedrž

Registrace
    Jul 2007

... hlavne, že nejaký šašo tu radí 128 GB HDD na strih videa a systém

@gagor : toho šaša nepočúvaj, mám 15 ročné skúsenosti so spracovaním videa, na rozdiel od toho šaša, ktorý si kúpil nejaké 128 GB SSD lajno Made in Tchaiwan a teraz tu hrá boha strihačov
    Okrem toho, že nevie s kamerou točiť, čo tu dlhé mesiace verejne prezentuje, ešte ani nevie o strihu videa a jeho HW/SW nárokoch nič.
    Na kvalitnú prácu s videom potrebuješ kľudne dual core, 4 GB RAM. Najhoršie je, si vybrať vhodnú strižňu = amatér nebude valiť na Sony Vegas Pro, Final Cut, alebo Edius Pro, ale na magix video pro x4 alebo corel video pro x4, poprípade home edition Sony Vegas alebo Edius. Sám si musíš zvoliť, ako budeš pristupovať k editácií a jej náročnosti a podľa toho si vyberaj vhodnú strižňu. Odporučím začať s niektorým s uvedených SW, môj palec je jednoznačne za magix...je vhodný aj na náročnejšiu editáciu, nie je HW nenažraný a hlavne, je ideálny pre AVCHD a 50p = edituje bez prepočtu, rekompresie. Čiže to zvládne aj zaprdený 5 ročný notebook, alebo PC.
    Zamysli sa ešte nad jedným dôležitým. Ako a na čom prehrávať svoje videá. Tu jednoznačne multimediálny prehrávač = ideál Xtreamer Pro, alebo SW3 / Prodigy. Na nejaký BD prehrávač sa vykašli...
    A aj preto ti radím SATA 2 5400 rpm, lebo je to ideál do prehrávačov a na rýchlosti systému, alebo strihu to nikdy nezbadáš. Ono sa totiž vždy ukladá video z SD karty kamery do PC cez USB 2.0, poprípade interne v PC/NTB cez čítačku kariet. A tam je aj idiotovi jasné, že si limitovaný sbernicami na ceste kamera a PC, len ten šašo si myslí, že mu to nejaké SSD lajno nejako magicky zrýchli. Obdobne aj pri ukladaní , strihaní a ukladaní videa. Vždy si limitovaný. Pri renderingu v strižni si limitovaný pri smart renderingu len výpočtom procesora a nie rýchlosťou HDD.
    Naposledy upraveno uživatelem jarino1978: 06-07-2012 v 13:17

Registrace
    May 2011

pre jarino1978 - je nepodstatné, že vlastníš kameru 16 rokov. Ja mám vysávač 25 rokov a vysávať som sa nenaučil. Ty si stále na začiatku, furt sa točíš na jednom mieste. Roky dozadu si sa naučil základy,
    ktoré nerozvíjaš, proste stagnuješ teoreticky i prakticky. Pochop, ze video je o pohybe a nerieš sustavne nejake mrtvolky. To, aku konfiguráciu radíš záujemcovi o nový PC je už trestuhodné. To, že na rýchlosť systému nemá vplyv pomalý HDD vs. SSD je strašne zavádzujuce tvrdenie. Píše sa rok 2012, ak neveríš skukni kalendár.

Je tu pravidelně Avatar uživatele kameranp
    Registrace
    Jan 2011

necital som to cele ale ako dlho vam trva rendering celeho videa
    u mna je rendering 3hodinoveho videa Full HD AVCHD cca 2h bez napalenia
    a na vsetko mam samostatne normalne disky

Registrace
    Nov 2005

joeh
    napsat, že SSD disky je nutnost, to snad může jen prodejce těchto disků...
    kdysi (tři roky zpět) mě je strkali šestkrát za sebou v práci do PC...na kolenou jsem prosil, že chci pracovat a ne se zabývat disky...

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Nové PC na editaci HD a HDV videa
    Od martin_54 v sekci Editace videa
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 10-06-2010, 12:08
  2. stazeni videa k editaci
    Od sosak v sekci Editace videa
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 03-08-2009, 11:50
  3. Program pro editaci videa ale pro 64 bit systém