Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

SSD disk nebo HDD pro editaci videa

gagor (133)|6.7.2012 09:51
Chlapi, ešte jedna otázočka. Viem, že na strih videa je dobré mať 2 disky. Dnes sa dá ale pri notebookoch vybrať napr. 160GB SSD + 500GB 7200rpm HDD alebo 2x500 GB HDD 7200rpm, aký je váš názor na používanie SSD konkrétne pri strihu, prípadne používanie jedného disku v notebooku a jedného externého. Aký výstupný formát používate po strihu videa a či zálohujete videjka na bluray?
jarino1978 (8045)|6.7.2012 11:18
riešiť SSD disky je blbosť. Drahé, mizerná kapacita. Na strih stačí kľudne SATA2 5400 rpm disk.
Ako výstup zo strižne jednoznačne m2ts - H.264/AVC, profil 4.2/50p, dátový tok zhodný so zdrojom. Najlepšia strižňa samozrejme s podporou smart rendering.
Záloha na BD = blbosť, zálohuj na 2 externé HDD, odporúčam zakúpenie NMT s podporu 50p.
bicista (280)|6.7.2012 11:35
Pro strih mam 1 disk klasickej Sata III. Dulezite je mit aspon 4 jadro procesor nejlepe i7 sandy bridge nebo Ivy bridge. Ty maji v sobe graf jadro a podporuji HW akceleraci a nejlepe desku s chipsetem Z68 nebo Z77. A program co umi vyuzit HW akceleraci, pak render trva mene nez 1/3 skutecneho casu videa.
Na BD nepalim jelikoz nikdo v okoli ho nema. Pro lidi to konci vetsinou na DVD takze vystup mpeg2. Pro sebe videa si uchovavam na HDD ve Full HD AVCHD (m2ts) a jednu koupii degradovanou vypalim na DVD.
Z principu tocim na 50i, nehonim se za tim nejlepsim. 50p bych pak kdyby nahodou nedostal na BD placku, musel bych to znova prerendrovat do 50i.
Bohuzel strizna ktera umi smart render (bez prepoctu originalu) by byla pekna, ale neznam zadnou co tu umi u AVCHD formatu. Pokud by existovala, narazil bych spis zase na to, ze by mi nevyhovovala po jine strance.
Striham v Ediusu 6, nebo v Sony Vegas 11.
KamilZ (10277)|6.7.2012 11:44
SSD disk si nech na systém + aplikace, ne na data. Rozdělení na disky záleží i na SW, který používáš (jak se chová k souborům, kde generuje dočasné a pomocné soubory apod.). Na jednom (klidně pomalejším, jak píše jarino1978) mít velké soubory, renderovat tam výsledek atd. a na druhém mít dočasné soubory, swap atd. Jestli kupuješ nový stroj, tak bych doporučil kombinaci:
- SSD 80/120GB do mSATA na systém a aplikace
- 1x 750GB 5400RPM na videa, finální render atd.
- 1x 500GB (ostatní data, swap, temp, ....), já tam mám přes symbolické linky přesměrovaný %TEMP% a MediaCache + Scratch Disks z Premiere a je to docela poznat

S externím diskem není problém, ale musíš ho mít na něčem rychlém - E-SATA, USB 3.0, Thunderbolt, FireWire.

Důležité je mít grafiku s HW akcelerací a produkt (stříhací soft), který tohle podporuje, tohle disky nenahoníš.

Zálohovat na další disky, ideálně 2 v RAID1, třeba v NAS.
gagor (133)|6.7.2012 12:11
Mne sa použitie ssd celkom páči, aj keď je to ako hovorí jarino drahé a slabá kapacita a na strih stačí klasika, na systém a aplikácie, prípadne pozeranie filmu vo full hd cez telku by sa tak odľahčil hdd, netreba toľko chladiť, tichšia prevádzka. (hovoríme stále o notebooku). SSD zase ešte nie je také rozšírené, ťažko nájsť ľudí so skúsenosťami. Teda ak by som šiel do notebooku samozrejme i7, 17,3" príp. 18,4"full hd, 8Giga pamäť, grafika v takomto prípade už bude dobrá a disk SSD + 1x500 a viac a ext. HDD cez usb trojku. Čo sa týka otáčok, asi by som predsa šiel do 7200, pomer výkon a hlučnosť+chladenie vyznieva lepšie pre 7200, ale na tom by som nestaval. Ono, notebooky išli poriadne dole a ich cena a cena PC sú približne rovnaké, hlavne keď si zoberiete do úvahy, že k počítaču potrebujete dokúpiť záložný zdroj, ktorý v notebooku už je...
joeh (1358)|6.7.2012 12:30
Riešiť SSD nieje blbosť, ale nutnosť. Rýchlosť štartu systému, odozva systému i aplikácií, hlučnosť a nemusí sa defragmentovať. Oproti klasickému HDD je to bomba.
Pri notebooku hrozí aj krádež, to by bola smola prísť o notebook a zároven o TB dát. Takže moj tip - v notebooku SSD + ext. HDD

Z praxe - kupil som notebook s klasickým HDD 0,5 TB. Po roku som HDD vymenil za 128 GB SSD. Výsledok - notebook neuveritelne ožil.
666dia (476)|6.7.2012 13:10
joeh
a já se právě setkal s tím, že do externích disků 2,5 strkají strašný šílenosti...nedávno jsem jeden disk zkoušel, dosáhl 3200 otáček a ne 5400, jak má napsáno...
tyhle disky jsou fakt jen na zálohu, ne jako disk, kde budeš stříhat video...
joeh (1358)|6.7.2012 13:15
666dia - strih na SSD, ext. HDD ako uložisko.
666dia (476)|6.7.2012 13:17
aha...tak to já jsem mimo...128 GB na střih a systém je málo...
jarino1978 (8045)|6.7.2012 13:37
SSD disky sú ešte nevychytané lajno, bežne ich vracajú ľudia na reklamáciu. Nekupovať, nepoužívať !
Na strih bohate stačí obyčajný SATA2 5400 rpm, veľkosť 1TB, rozdeliť na 2 partície, jednu o veľkosti 200 GB nechať pre systém, druhú nechať ako úložisko = ukladať strih.
Je vhodné dokúpiť ešte jeden disk, ako zálohu.
Na externé HDD :
na jeden HDD = ukladať master záznam
na druhý HDD = ukladať výsledok zo strižne

Odporúčam si poistiť cenné záznamy ešte jedným HDD, je jedno, či externým alebo interným. Skrátka poistka. ;)

Poznámka pre neznalých typu @joeh a pod....
Rozdiel medzi 5400/7200 rpm pri strihu a prehrávaní videa nepoznať, 7200 rpm HDD sú hlučnejšie a náchylnejšie na crash.
SSD neriešiť !
joeh (1358)|6.7.2012 13:57
pre jarino1978 - to nevychytané lajno SSD mi v notebooku funguje naprosto bez problémov cez dva roky. V PC zostave 1/2 roka. Rýchle, absolutne tiché, bez fragmentácie. Ty radíš v dnešnej dobe zakupiť
PC s pomalým diskom a na tomto šneku vytvoriť partíciu pre systém ? To mi pripadá ako rada na PC fore z roku 1999
gagor - hlavne sa toho nedrž
jarino1978 (8045)|6.7.2012 14:04
... hlavne, že nejaký šašo tu radí 128 GB HDD na strih videa a systém9-)

@gagor : toho šaša nepočúvaj, mám 15 ročné skúsenosti so spracovaním videa, na rozdiel od toho šaša, ktorý si kúpil nejaké 128 GB SSD lajno Made in Tchaiwan a teraz tu hrá boha strihačov9-)
Okrem toho, že nevie s kamerou točiť, čo tu dlhé mesiace verejne prezentuje, ešte ani nevie o strihu videa a jeho HW/SW nárokoch nič.
Na kvalitnú prácu s videom potrebuješ kľudne dual core, 4 GB RAM. Najhoršie je, si vybrať vhodnú strižňu = amatér nebude valiť na Sony Vegas Pro, Final Cut, alebo Edius Pro, ale na magix video pro x4 alebo corel video pro x4, poprípade home edition Sony Vegas alebo Edius. Sám si musíš zvoliť, ako budeš pristupovať k editácií a jej náročnosti a podľa toho si vyberaj vhodnú strižňu. Odporučím začať s niektorým s uvedených SW, môj palec je jednoznačne za magix...je vhodný aj na náročnejšiu editáciu, nie je HW nenažraný a hlavne, je ideálny pre AVCHD a 50p = edituje bez prepočtu, rekompresie. Čiže to zvládne aj zaprdený 5 ročný notebook, alebo PC.
Zamysli sa ešte nad jedným dôležitým. Ako a na čom prehrávať svoje videá. Tu jednoznačne multimediálny prehrávač = ideál Xtreamer Pro, alebo SW3 / Prodigy. Na nejaký BD prehrávač sa vykašli...
A aj preto ti radím SATA 2 5400 rpm, lebo je to ideál do prehrávačov a na rýchlosti systému, alebo strihu to nikdy nezbadáš. Ono sa totiž vždy ukladá video z SD karty kamery do PC cez USB 2.0, poprípade interne v PC/NTB cez čítačku kariet. A tam je aj idiotovi jasné, že si limitovaný sbernicami na ceste kamera a PC, len ten šašo si myslí, že mu to nejaké SSD lajno nejako magicky zrýchli. Obdobne aj pri ukladaní , strihaní a ukladaní videa. Vždy si limitovaný. Pri renderingu v strižni si limitovaný pri smart renderingu len výpočtom procesora a nie rýchlosťou HDD.
joeh (1358)|6.7.2012 15:33
pre jarino1978 - je nepodstatné, že vlastníš kameru 16 rokov. Ja mám vysávač 25 rokov a vysávať som sa nenaučil. Ty si stále na začiatku, furt sa točíš na jednom mieste. Roky dozadu si sa naučil základy,
ktoré nerozvíjaš, proste stagnuješ teoreticky i prakticky. Pochop, ze video je o pohybe a nerieš sustavne nejake mrtvolky. To, aku konfiguráciu radíš záujemcovi o nový PC je už trestuhodné. To, že na rýchlosť systému nemá vplyv pomalý HDD vs. SSD je strašne zavádzujuce tvrdenie. Píše sa rok 2012, ak neveríš skukni kalendár.
kameranp (322)|6.7.2012 15:47
necital som to cele ale ako dlho vam trva rendering celeho videa
u mna je rendering 3hodinoveho videa Full HD AVCHD cca 2h bez napalenia
a na vsetko mam samostatne normalne disky
666dia (476)|6.7.2012 15:53
joeh
napsat, že SSD disky je nutnost, to snad může jen prodejce těchto disků...
kdysi (tři roky zpět) mě je strkali šestkrát za sebou v práci do PC...na kolenou jsem prosil, že chci pracovat a ne se zabývat disky...
joeh (1358)|6.7.2012 16:01
666dia - myslel so to z ohľadom na výkon,
Pokiaľ chceme dosiahnuť čo najrýchlejší štart a odozvy systemu a aplikácií, je na to hromada testov.
gagor (133)|6.7.2012 16:12
Jarino, ja ako multimediálny prehrávač používam notebook cez hdmi na plazmu. Aj keď má 5rokov, dal som vtedy zaň 38000sk, takže procesor dual core T7250 2,0GHz a ati radeon x2300HD celkom stíhajú, ale už na hrane. Preto rozmýšľam upgrade notebooku práve s LCD 17,3" a vyššie, lebo tam dávajú po 2disky 500GB čo by bolo ideálne na strih, plus záloha (aj keď doma mám 2disky po 250GB nejaký 2TB by som ešte kúpil), alebo kombinácia s SSD. Tiež som čítal, že ešte majú nejaké muchy, pred kúpou by som si samozrejme zistil o SSD viac. Mám ale len 2GB pamäte, vistu a 32bit systém čo je škandál, ale keďže sa posledné roky viac venujem športu ako počítačom za mladi, musím sa dostať do obrazu, k čomu mi pomôže práve kamera a potreba zaobstarať nový HW. Inak Toshiba Qosmio disponuje 1 000 GB (jednotka Solid State Hybrid s kapacitou 500 GB a 4 GB paměti Flash NAND + 500 GB) otáčky 7,200, čo by tiež nebolo od veci. A čo sa týka samotného strihu, určite pôjdem len do niečoho jednoduchšieho a uvidím ako budem mať čas a vôľu. Predsa len kamera nebude u mňa na 1.mieste ako u vás...
666dia (476)|6.7.2012 16:21
gagor
v zimě se mi podařilo koupit tohle:
http://www.alza.cz/fujitsu-lifebook-nh570-d213597.htm
jako druhej disk jsem tam koupil 500 Gb 7200ot.
P.S.: stolní počítač jsem vyhodil, získal jsem celej kout místa....
KamilZ (10277)|6.7.2012 16:29
[QUOTE=gagor;415871]Inak Toshiba Qosmio disponuje 1 000 GB (jednotka Solid State Hybrid s kapacitou 500 GB...) [/QUOTE]
Původně jsem nechtěl už nic psát (názor jsem napsal výše), ale tohle kupovat je blbost. Použitelný a kvalitní 500GB SSD stojí nad 15kKč, což je 1/2 ceny notebooku. Pravděpodobně tam narvali něco levného, pomalého s mizerným řadičem, tak na to bacha, protože se Ti to časem může docela zpomalovat a můžeš se dostat s rychlostí i pod úroveň HDD. Pokud chceš SSD, tak raději menší, kvalitní s dobrým řadičem. Dávat na něj data nemá smysl a na systém Ti stačí 128GB.
gagor (133)|6.7.2012 16:39
KamilZ, zdieľam tvoj názor, ak už SSD, tak radšej kvalitný 128GB stačí na systém, prípadne z neho púšťať full hd filmy. A 666, vyzerá to veľmi dobre. takto nejak si predstavujem svoj budúci notebook. Aj ja mám Fujitsu siemens A čo ten chudák prežil po služobkách a posledné dva roky ide vkuse (torent) a filmy, je to ďábel. baterka síce vydrží 10min, ale 5rokov je 5rokov. ALe dnes neviem do akej značky by som šiel. Ak človek ide na fórum, tak 10ľudí odporúča každý inú značku...
A 666, ako si spokojný? Myslím aj veľkosť, spracovanie, hlučnosť a chladenie, 18,4 musí byť už super, nemal som možnosť si taký notebook ohmatať.
jarino1978 (8045)|6.7.2012 18:04
[QUOTE=kameranp;415863]necital som to cele ale ako dlho vam trva rendering celeho videa
u mna je rendering 3hodinoveho videa Full HD AVCHD cca 2h bez napalenia
a na vsetko mam samostatne normalne disky[/QUOTE]
akurát ti môžem dať príklad, nakoľko renderujem projekt o dĺžke 82 min. Čas renderu bol 174 min. a to sa jedná o smart rendering ( 40 % )+ nejaké efekty, newblue fx plugin, titule, remaster zvuku PCM 2.0 do DD 5.1.
jarino1978 (8045)|6.7.2012 18:12
[QUOTE=joeh;415861]pre jarino1978 - je nepodstatné, že vlastníš kameru 16 rokov. .[/QUOTE]
počuj ty šašo, ja 15 rokov strihám video a nie že vlastním kameru. už som ti šašo písal, že prvú kameru som mal v 15. rokoch, čo bolo pred 19 rokmi:-E
hoď si na tú svoju pošahanú hlavu mokrý uterák, pretože čo dokáže tvoja prehriata hlava vypotiť, je neskutočné. 9-)
Nerob zbytočne naďalej zo seba šaša, ak si si nevšimol, tak všetci okrem teba odpovedáme na tému strih videa a nie rýchlosť systému. 9-)
Tvoj 128 GB SSD si strč do mikrovlnky a nás, čo vedia k téme , nechaj radšej tak. Skúšaš neustále liezť do riti tam, kde o tom vieš veľké hovno. :-(((
Nám, čo dlhé roky striháme video, je tvoj 128 GB SSD zázrak na hovno, tak si naň ukladaj tie tvoje shitné zábery z CX700, ktoré tu na fóru zožali veľký úspech, že áno ...
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/27548-sony-hdr-cx700ve
joeh (1358)|6.7.2012 18:59
pre jarino1978 - stálo by ťa moc námahy komunikovať aspon štipku slušnejšie ?
gagor (133)|6.7.2012 19:47
Určite by som SSD nezatracoval, ale ani nepreceňoval. Pravda bude asi niekde uprostred. Kvalitný ssd hdd určite zrýchli celý systém a aj prácu s počítačom a čím viac ich bude v obehu, tým viac skúseností potom ľudia pustia von. Ono, napr. u notebookov sú najpredávanejšie modely na bežné použitie okolo 400-500€, takže tam ťažko bude ssd. Hráči do notebooku nepôjdu a vážny strihači tiež asi nie, ale keď sa vyberie dobrý stroj, dá sa všetko. Dnes sa už dajú aj notebooky pekne apgrejdovať. Asi tu chodia aj vážny IT borci, aká značka notebooku by bola vhodná pre takú prácu ako strih videa, teda myslím celkovo náročnosť na spracovanie, chladenie, kvalitu použitých materiálov. Predsa také množstva dát dá compu zabrať...
KamilZ (10277)|6.7.2012 20:01
Doporučuji Lenovo W530. Dá ve velmi rozumně osadit (výběr z Core i7, nVidia Quadro 2GB, až 32GB RAM, m-sata + HDD + místo DVD druhý HDD, ....), kvalitní zpracování, vydrží vše. K němu samozřejmě dle možností ideálně dokinu, externí monitor/y, BD vypalovačku, HDD na zálohy.

http://www.lenovo.com/products/us/laptop/thinkpad/w-series/w530/Thinkpad-w530-datasheet.pdf
gagor (133)|6.7.2012 20:29
Na lenovo som tiež počul chvály. Vďaka za typ. V tých notebookoch sa vyznať, to je džungľa. Ja by som ale preferoval 17,3 príp 18,4 aby som nemusel pripájať monitor a aby som zachoval flexiblilitu. Nejako sa mi to v byte zatiaľ nepodarilo poriešiť inak.)
jarino1978 (8045)|6.7.2012 20:35
taktiež hore palec za Lenovo, minimum reklamácií, slušná výdrž batérie.
gagor (133)|6.7.2012 20:52
Len škoda, že lenovo s 17,3 monitorom má nejaké muchy. Predsa by som privítal full hd, 2disky, bluray...
Pytkin (7947)|7.7.2012 01:08
No .. Nedavno som zene vymenil v 3 roky starom MacBook Pro disk za SSD .. a som mimoriadne nadseny .. je to akoby sa kupil novy , 100x rychlejsi notebook .. proste je to zrazu raketa .. I ked teda vzhladom na to , ze zena robi uctovnictvo , tak som dal zasifrovat disk , a trosku to je zahul na procesor (lion uz sifruje len cely disk, co je niekedy aj vyhoda aj nie ) .. Takze moj pocit z SSD diskov je nadmieru pozitivny .. Uz dost dlho vykukavam nejaky 256GB do mojho MBP .. Musim ale povedat ze pozitivne zrychlenie citim len na Mackoch .. na windowse je aj pri SSD disku system stale nekonecne pomaly .. Vidim to u nas v praci na Vegas strizniach , vidim to na novom Davinci colorgradingu , co sme nedavno kupili do druheho studia ..

konkretne ku strihu .. Kolegovi som rozpraval , ako sa zene zrychlila praca na MBP .. Tak sme nasli za celkom fajnu cenu Crucial M4 512GB a supol si ho do MBP .. Na druhy den dosiel a povedal , ze konecne ma striznu .. Ci uz striha prores , alebo komprimovane formaty z fotaku/kamery , je to zrazu lietadlo .. Zrazu vsetko funguje ako ma , nahlad pri lietani na lajne je okamzity .. Proste je to ako ked mate v strizni poriadne diskove pole .. co je logicke .. ked idu data 100MB/s a ked idu 500MB/s .. Kazdy si to musi vyskusat sam .. Moje skusenosti ale su , ze na windowse to nejaky zasadne lepsi pocit neni .. Tam mame v praci okrem SSD disku na system (windows 7 bootuje dlhsie , ako u mna doma XP z bezneho disku) aj diskove pole pripojene cez fibrechannel .. To dava tak 300MB/s .. podla mna keby tam bol aj ten system , mozno by to bolo sviznejsie ..

Takze ja by som to zhrnul .. Strasne zavisi od zeleza , od operacneho systemu , od strizne .. A samozrejme od toho , co clovek striha .. ak striha DV/HDV kodek , tak na to staci Pentium a jeden 7200rpm disk .. tento kodek ma 3MB/s cize sa to v pohode striha aj na 5400rpm notebookovom disku ..
vivid.sk (11472)|7.7.2012 15:46
[QUOTE=Pytkin;415930]Moje skusenosti ale su , ze na windowse to nejaky zasadne lepsi pocit neni[/QUOTE]
Tak ja mam presne opacnu skusenost. Pred nedavnom som daval do mojho starsieho HTPC SSD (a zaroven upgradoval OS za Win7) a startovanie systemu sa zrychlilo cca 2-3x. Resume z hibernacie trva doslova niekolko sekund. Taktiez nabeh aplikacii sa neskutocne zrychlil. Predtym som mal Eco 3.5" 5400RPM disk, ktory samotny potreboval k nabehu 10 sekund (roztocenie + dostupnost pre OS)

Detto som riesil v dalsich 2 pripadoch, vymena disku + novy OS, start systemu sa skratil z povocnych 60sekund (WinXP) na 23 Sekund (Win7 64bit). Samozrejme do startu pocitam kompletny nabeh systemu, vratane gadgetov (ktore v XP ani neboli) a podobne.

Len pre tu srandu som potom na i5 2500 nahodil XP - start 7 sekund :D (pre XP su nutne AHCI drivre, inak start trval tolko ako pri beznom disku).


Takze summa sumarum, odporucam SSD (aj pokial by mal byt len ako maly systemovy disk.
Pytkin (7947)|8.7.2012 00:07
vivid : no ono tam nejake zlepsenie asi je .. ale proste to zlepsenie je neporovnatelne so situaciou na OSX .. Neviem to posudit , lebo som nikdy neupgradoval v PC disk .. Bud tam je HDD alebo som rovno daval SSD .. Ale start win7 je stale neviem radovo 30 sekund .. proste desiatky sekund .. OSX startuje 2-3 sekundy .. Ale mne osobne je jedno kolko startuje system , a kolko startuje aplikacia .. zasadne zlepsenie sme zistili vo FinalCute .. Ked je material na SSD disku , tak to proste lieta .. Uplne iny pocit , ako s HDD .. Ked lietas miskov po lajne , tak okamzite vidis nahlad .. Absolutne ziadne kuckanie .. A tam vidim zasadny zmysel .. Ja pocitace nikdy nevypinam .. Bezia stale .. Cize bootovanie a start aplikacii ma moc netrapi ..
gagor (133)|8.7.2012 11:31
Tak, toto je môj 38000sk notebook (2007). S tým asi veľa vody nenamútim, čo poviete? Má zmysel sa na tomto ešte do niečoho púšťať, príp. upgradeovať?
Fujitsu Siemens AMILO Pi 2530 - Core 2 Duo T7250 2 GHz - 15.4" TFT 1280 x 800 ( WXGA ), Intel Centrino Duo,
Cache Memory: 2 MB - L2 Cache
RAM: 2 GB (installed) / 2 GB (max) - DDR2 SDRAM - 667 MHz - PC2-5300 ( 2 x 1 GB )
System Flash Memory: Intel Turbo Memory (1 GB)
Hard Drive: 250 GB - Serial ATA-150
Graphics Controller: ATI Mobility Radeon HD 2300 - 128 MB
Memory Allocation Technology: HyperMemory up to 896MB, Microsoft Windows Vista Home Premium
vivid.sk (11472)|8.7.2012 17:53
Asi ani nie, obzvlast, ked nejde rozsirit pamat. Na druhej strane, SSD sa da kupit a vyuzit aj v novej masine vzdy.
gagor (133)|8.7.2012 19:54
Veď práve, myslel som aspoň na 4GB pamäť, to by bolo také minimum na prácu s videom v kombinácii s ssd + ext.HDD. Takže tam jednoznačne treba ísť do nového stroja a hlavne si postrážiť, aby sa na notebooku dal v budúcnosti spraviť upgrade na 16GB RAM max.
vivid.sk (11472)|8.7.2012 21:26
Taktiez nezabudni na podporu USB 3.0, kedze budes spracovavat velke objemy dat.
gagor (133)|8.7.2012 22:28
USB 3.0, to je jasné...
Pytkin (7947)|8.7.2012 23:35
ja by som sa na USB vysral a skorej hladal nieco s thunderboltom .. no a 16G je uplne zbytocne na editaciu videa .. trebars taky vegas pouziva tak 2-3GB ..
gagor (133)|9.7.2012 08:29
Pytkin, usb 3 je už dnes na notebookoch okolo 1000€ štandard, takže tam tak či tak bude a Thunderbolt Port je naozaj zaujímave rozhranie. Dobrý tip.
Pytkin (7947)|9.7.2012 10:55
USB 3.0 je dnes snad vsade standard .. je to sucastou kazdeho nove chipsetu .. Ja som to myslel tak, ze USB 3 mi pripada uplne nepodstatne , ci tam je , alebo neni ..
KamilZ (10277)|9.7.2012 11:25
Jenže Ty žiješ v jablečném světě, tam je (předražený) Thunderbolt standard. Ve světě PC se teprve začíná pomalu prosazovat a je otázka, jak to s ním dopadne. Rozhodně bych raději koupil USB 3.0 než Thunderbolt. Kupovat 4TB HDD za 12kKč a 2m kabel za 10000,- Kč opravdu nechci :-).
Pytkin (7947)|9.7.2012 13:02
no .. thunderbolt je pre profesionalov .. ja mam rad profesionalne veci a preferujem ich .. USB 3 je na domace periferie .. nie na profesionalne veci , ako trebars diskove pole .. a bez diskovych poli sa vo videu nezaobideme .. teda hovorim o profesionalnom strihu .. nie ze si doma niekto smrdle daco .. ale samozrejme da sa seriozne pole nahradit SSD diskom .. o com je vlastne tato tema .. Ale to je vhodne prave na tie male projekty s komprimovanym videom , resp. mozno daka reklama 20 sekundova sa da zmestit do 512GB disku , ak sa chlapci pri natacani moc nerozsupli :)