Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr televize (LCD/Plasma) pro babičku

LK7R (21)|25.6.2012 16:04
Dobrý den všem,

prosím o radu ohledně LCD/Plasmy pro babičku. Byl jsem v několika prodejnách a mám z toho hlavu jak pátrací balón.

Zde jsou požadavky:
- cenové rozmezí 10-15.000 Kč (pokud o něco draží max + 2500Kč , ale bude to stát za to, tak je možno zvážit)
- 40-42" úhlopříčka
- slušný obraz
- jednoduchost ovládání (starší člověk)
- extra funkce nejsou prioritou
- použití v místnosti střední světlosti, televize bude před oknem (tzn na obrazovku nebude dopadat přímé denní světlo)
- využití cca 3 hodiny / den

Viděl jsem následující:
SAMSUNG UE40ES5500 - zaujalo mě na webu, ale obraz se mi zdál v reálu naprosto příšerný
LG 42LM620S - pěkný obraz, ovšem dost funkcí, které nevyužije a tím pádem dost drahé

Děkuji.
KamilZ (10277)|25.6.2012 19:16
Pro babičku bych plazmu asi nedoporučoval, volil bych LCD. Budu se opakovat, ale myslím, že je teď fantastický poměr cena/výklon u LG LV5500 (takže LG 42LV5500 nebo 47LV5500). Na 42" je 15 kKč pro babičku zcela dostačující (jsou tady experti, kteří chtějí Tv za 10 kKč o velikosti 50" včetně internetu, smart funkcí apod....). Nepíšeš, jakou pozorovací vzdálenost a jakou TV má dnes (jestli má 4:3, tak si uvědom, že pro 16:9 potřebuje větší úhlopříčku). Doporučuji se dívat po TV s výstupem na sluchátka a pokud jsou dva (babička a děda), tak aby byl nezávisle regulovatelný na reproduktorech. To má např. Panasonic TX-L42E5E.
LK7R (21)|25.6.2012 19:53
[QUOTE=KamilZ;414586]Nepíšeš, jakou pozorovací vzdálenost a jakou TV má dnes (jestli má 4:3, tak si uvědom, že pro 16:9 potřebuje větší úhlopříčku).[/QUOTE]
Momentálně má CRT televizor LG s úhlopříčkou ~80cm 4:3. Pozorovací vzdálenost z křesla ze kterého kouká je nějakých 2-2,5m. Je omezena prostorem pro umístění televizoru, maximální velikost je těch 42" (což se mě osobně jevilo asi jako ideální velikost).

[QUOTE=KamilZ;414586]Doporučuji se dívat po TV s výstupem na sluchátka a pokud jsou dva (babička a děda), tak aby byl nezávisle regulovatelný na reproduktorech. To má např. Panasonic TX-L42E5E.[/QUOTE]
Babička je sama a sluchátka nevyužívá/zatím nepotřebuje. Takže to asi není potřeba.

Podívám se na tu LG (sám mám LG SL80 doma a jsem s ní spokojen). Děkuji za tip. Pokud by někoho napadla ještě jiná varianta, tak budu rád pokud se podělíte o Váš názor.

Ta LCD co jste doporučil je koukám již výprodejový kousek, nevíte náhodou jak je na tom tato? LG LED TV 42LS5600 42'' black (jsem jí schopen sehnat za podobné peníze jako tu LV5500).

Děkuji.
KamilZ (10277)|25.6.2012 20:18
Parametry a vybaveností je na tom LV5500 lépe. Není to žádný "výběhový model", je to model roku 2011. Model LS5600 odpovídá spíš LV4500. Babička potřebuje model 2012? :OO
LK7R (21)|25.6.2012 21:47
[QUOTE=KamilZ;414601]Babička potřebuje model 2012? :OO[/QUOTE]
Tak jsem to nemyslel, spíš kvůli dostupnosti. :-D Dobrá, zkusím tu Vámi doporučovanou někde sehnat.
KamilZ (10277)|25.6.2012 21:49
http://led-televize.heureka.cz/lg-42lv5500/

Však ale ještě vydrž, třeba dostaneš další tipy.
LK7R (21)|25.6.2012 22:14
Co televize značky Sharp? Stojí to za to? Například model LED Sharp LC40LE540E | 40'' | 100Hz | FULL HD AQUOS
Pavell007 (790)|26.6.2012 08:16
jinak teď jsem o víkendu u příbuzných koukal na Samsung UES5500 a potvrzuju, je to fakt hrůza hrůz, to opravdu babičce nedělej. :)
Ivo Mašek (10205)|26.6.2012 08:19
[QUOTE=LK7R;414619]Co televize značky Sharp? Stojí to za to? Například model LED Sharp LC40LE540E | 40'' | 100Hz | FULL HD AQUOS[/QUOTE]
Ten sharpík není špatný: http://www.alwar.cz/vmchk/c4100391-led-sharp-lc40le540e-%7C-40-%7C-100hz-%7C-full.html
LK7R (21)|26.6.2012 08:24
[QUOTE=Pavell007;414643]jinak teď jsem o víkendu u příbuzných koukal na Samsung UES5500 a potvrzuju, je to fakt hrůza hrůz, to opravdu babičce nedělej. :)[/QUOTE]
Tak to jsem rád, že se mi to jen nezdálo, ale "to bych blil velebnosti". Takový papírový tygr to je...

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=Ivo Mašek;414644]Ten sharpík není špatný: http://www.alwar.cz/vmchk/c4100391-led-sharp-lc40le540e-%7C-40-%7C-100hz-%7C-full.html[/QUOTE]

Náhodou nevíte, jak je na tom ovládání, kvalita zpracování? Se značkou Sharp jsem zatím neměl osobní zkušenosti.
KamilZ (10277)|26.6.2012 08:24
LK7R: SHARPa bych se z hlediska kvality obrazu nebál. Hodně se ale nadává ale na ergonomii ovládání, hlavně u DVB-S tuneru. Jestli to platí i obecně nevím.

PS: Já nevím, co lidi na levnějších řadách Samsungu vidí. To je taková reklamní masáž?
Ivo Mašek (10205)|26.6.2012 08:27
Ten model sharpíka, který se líbí kolegovi a i mě (:-)), nemá v sobě DVB-S tuner. Má DVB-T a DVB-C (jestli jsem to dobře četl). .... a my víme, že přece jenom je lepší náhrada v krabičce mimo TV :-) (alespoň co se týče satelitu)
Ivo Mašek (10205)|26.6.2012 08:39
[QUOTE]Náhodou nevíte, jak je na tom ovládání, kvalita zpracování? Se značkou Sharp jsem zatím neměl osobní zkušenosti.[/QUOTE]
S televizí SHARP náhodou osobní zkušenost mám. Tuto značku vlastním a nenechám na ni dopustit. Mám starší model, který jsem kupoval asi před dvěma roky.
LK7R (21)|26.6.2012 08:45
Děkuji Vám oběma za info, pokud by jste vybírali mezi tím LG 42LV5500 a tím SHARP LC40LE540E. Jste schopni posoudit co by byla lepší volba? Já zkusím zajet někam do ElectroWorldu, tam vím, že ty SHARP celkem mívají vystavené.

Ohledně ovládání, kamarád co má Samsung říkal, že je to naprostá tragédie co se týče jeho ergonomie. Nemá žádnou láci a technický typ rozhodně je. Já u své LG jsem celkem spokojený.

Na druhou stranu, babička bude používat víceméně Volume +/-, Program +/- a přehled programů/EPG. Zbytek nastavím já a nikdo se v tom rýpat nebude (pokud teda nemá nějakou technicky zdatnou kamarádku/kamaráda, všichni víme co to znamená... "hele tady tohle jsem viděla to dělá určitě tohle" :-D).
Ivo Mašek (10205)|26.6.2012 08:50
Tak já, protože jsem profesně zatížený na SHARP (vlastním jeho TV a jsem naprosto spokojen) ti logicky doporučím SHARP. Tady bude muset přijít někdo nestranný (ale takový tu asi nikdo není)
KamilZ (10277)|26.6.2012 08:54
Neznám ovládání SHARPů, takže nevím. Doufám, že ho obecně mají implementované lépe než ovládání DVB-S tuneru :-). Ono to není jen o ovládání, ale i o možnostech třídění a uspořádání naladěných programů a to je právě to, v čem je DVB-S u SHARPu tragédie, nedokázali to prostě udělat použitelně. Pro Tebe bude hlavní rozdíl v tom, že LV5500 má matnou IPS obrazovku (bez odlesků) s dobrými úhly. SHARP bude asi lesklý.
LK7R (21)|26.6.2012 08:58
[QUOTE=Ivo Mašek;414662]Tak já, protože jsem profesně zatížený na SHARP (vlastním jeho TV a jsem naprosto spokojen) ti logicky doporučím SHARP. Tady bude muset přijít někdo nestranný (ale takový tu asi nikdo není)[/QUOTE]
To chápu, rozhodnout se musím sám, spíš mě zajímají ty největší 2 klady SHARPU a 2 zápory. U mojí LG třeba mohu říci u kladů podání barev a ovládání. Zápory jsou odrazy na lesklém povrchu a šum v repro když se zobrazí menu. Tak něco na ten způsob, to by mi v rozhodování dost pomohlo.
Ivo Mašek (10205)|26.6.2012 09:02
[QUOTE]SHARP bude asi lesklý.[/QUOTE]
Je pravda, že pokud je televize vyplá, tak se před obrazovkou v pohodě mohu učesat :-D. Ale jakmile pustím televizi, není nic znát (SHARP je opravdu přes obrazovky machr - však jeho zobrazovadla kupují pro své TV takoví výrobci, jako je LOEWE, nebo B&O). Další výhodou, kterou jiná zobrazovadla nedisponují, je vynikají úhel pohledu. Takový úhel žádná jiná obrazovka od jiného výrobce opravdu neumí.
[QUOTE]podání barev[/QUOTE]
Tak u SHARPu vynikající.
LK7R (21)|26.6.2012 09:03
[QUOTE=KamilZ;414665]Pro Tebe bude hlavní rozdíl v tom, že LV5500 má matnou IPS obrazovku (bez odlesků) s dobrými úhly. SHARP bude asi lesklý.[/QUOTE]
Toto je rozhodně validní připomínka. Pokud je SHARP lesklý, tak má určitě LG navrch. Jak jsem psal, mám LG s lesklým povrchem obrazovky a už bych takovou chybu znovu neudělal.
tesla15 (505)|26.6.2012 14:15
Babička není člověk? Znám případ, kdy syn matce koupil TV o třídu lepší než měl Grundig, tehdy 45 000 Kč. / tehdy mi dojedím slzy v očích vyhrkly // I byt jí zařídil lépe než vlastnil. Vážil si jí, ač vdova dala mu studie a umožnila hezký start do života. Ostatně ženy barevně vidí lépe než muži... Naprosto souhlasím s nezávislým sluchátkovým vývodem.. Pokud se nic nezměnilo bývá to u TV z dál. východu problém. Výjimkou některé typy :-? Panasnic, Sony.
55496.jpg
LK7R (21)|27.6.2012 10:56
[QUOTE=tesla15;414726]Naprosto souhlasím s nezávislým sluchátkovým vývodem.. Pokud se nic nezměnilo bývá to u TV z dál. východu problém. Výjimkou některé typy :-? Panasnic, Sony.[/QUOTE]
A co se týče obrazovky? Nějaký soukromý tip? Děkuji.
Akulla (71)|27.6.2012 15:17
[QUOTE=tesla15;414726]Babička není člověk? Znám případ, kdy syn matce koupil TV o třídu lepší než měl Grundig, tehdy 45 000 Kč. / tehdy mi dojedím slzy v očích vyhrkly // I byt jí zařídil lépe než vlastnil. Vážil si jí, ač vdova dala mu studie a umožnila hezký start do života. Ostatně ženy barevně vidí lépe než muži... Naprosto souhlasím s nezávislým sluchátkovým vývodem.. Pokud se nic nezměnilo bývá to u TV z dál. východu problém. Výjimkou některé typy :-? Panasnic, Sony.[/QUOTE]

Zdravim, chtel bych se zeptat profesionala, nemohl bys poradit, ktera televize LCD je alespon trochu kvalitni, co se tyce obrazu ve 2D, uz jsem se rozhodl, ze nejdrive zkusim plazmu samsung E6500, ale tak nejak uz si pomalicku pripravuji variantu B, v pripade, ze by se to otravne bzuceni potvrdilo i u tohohle modelu, mohl bys rict svuj osobni nazor, ktera LCD je alespon v obstojne kvalite (119 cm, do 25K)?, nebo je ten cenovy limit nastaven tak nizko, ze v podstate je jedno, kterou TV a tady se mam akorat ridit k sympatiim k urcite znacce, predem dekuji za odpoved
LK7R (21)|1.7.2012 10:31
Takže nakonec jsem koupil doporučovanou LG 42LV5500. Design je povedený, nic co by urazilo. Ovladač je velmi povedený (ve srovnání s tím, co mám u své stávající 42SL80). Obraz a podání barev po nastavení pomocí průvodce je srovnatelné s tím co mám na své SL80. Jen u SD obsahu mi příjde dopočítávání obrazu u SL80 lepší (méně se chvěje). Rozšířené funkce jsem příliš nezkoušel, ale množství funkcí mě celkem překvapilo u televizoru za 13.289 Kč. TV jsem objednal přes Internet na spořílek.cz a dorazila v pořádku druhý den Celkově bych televizi určitě doporučil i více náročným diváků než je babička. Ovládání je intuitivní a srozumitelné, babička ho pochytila hned (základy s přepínáním programů i EPG). Děkuji tedy všem rádcům (jmenovitě především KamilZ a Ivo Mašek). Díky
Holi (8)|2.7.2012 15:52
Zdravím a gratuluji k nové TV. Nechci zakládat nové téma, proto se zeptám zde. Také vybírám novou Tv, i když ne sice pro babičku :-). Uvažuji mezi LG 42 LV5500, LG 42 LS5600, příp. LG 42 LS570S. Můžete mi, prosím, poradit? Jde mi hlavně o dobrý obraz. Signál bude zprvu DVB-t, později snad satelit HD ( ale to lze řešit samostatně, kvůli tomu není nutný S-tuner v TV ) .Případné doplňkové fce jako dobré přehrávání přes USB, wifi ready jsou vítány, ale jak píšu- dobrý obraz je rozhodující. Předem děkuji všem .
KamilZ (10277)|2.7.2012 17:28
Holi: Přečti si tohle téma, konkrétně #3 a #4. Tím jednu vyřadíš a zbývající dvě budou +- srovnatelné s tím, že LV5500 má matný display a LS570S má mimo DVB-S tuneru ještě podporu DTS zvuku a je šance, že by mohla časem oficiálně naskočit i podpora HbbTv. Rozdíly v obrazu budou myslím celkem malé, musíš už porovnat sám.
Holi (8)|2.7.2012 18:05
[QUOTE=KamilZ;415445]Holi: Přečti si tohle téma, konkrétně #3 a #4. Tím jednu vyřadíš a zbývající dvě budou +- srovnatelné s tím, že LV5500 má matný display a LS570S má mimo DVB-S tuneru ještě podporu DTS zvuku a je šance, že by mohla časem oficiálně naskočit i podpora HbbTv. Rozdíly v obrazu budou myslím celkem malé, musíš už porovnat sám.[/QUOTE]

díky za odezvu. Forum mám přečtené ještě před položením dotazu :-), ale odpoveď mi nedalo:-) Takže vyřadit LS 5600 a porovnat zbytek .
KamilZ (10277)|2.7.2012 18:29
No a zbytek jsou dvě, rozseknout si to musíš už sám podle preferencí :-).
roman_hk (151)|3.7.2012 08:50
[QUOTE=KamilZ;415445]Holi: Přečti si tohle téma, konkrétně #3 a #4. Tím jednu vyřadíš a zbývající dvě budou +- srovnatelné s tím, že LV5500 má matný display a LS570S má mimo DVB-S tuneru ještě podporu DTS zvuku a je šance, že by mohla časem oficiálně naskočit i podpora HbbTv. Rozdíly v obrazu budou myslím celkem malé, musíš už porovnat sám.[/QUOTE]Byl jsem v podobné situaci minulý měsíc, byť u 37" verzí. Porovnával jsem v kameňáku 37LS570S s 37LS5600 a osobně jsem neviděl rozdíl v kvalitě obrazu mezi nimi, takže jsem vzal nakonec tu levnější 37LS5600.
Analogové DVD (18)|3.7.2012 23:22
[QUOTE=LK7R;415275]Takže nakonec jsem koupil doporučovanou LG 42LV5500. Design je povedený, nic co by urazilo. Ovladač je velmi povedený (ve srovnání s tím, co mám u své stávající 42SL80). Obraz a podání barev po nastavení pomocí průvodce je srovnatelné s tím co mám na své SL80. Jen u SD obsahu mi příjde dopočítávání obrazu u SL80 lepší (méně se chvěje). Rozšířené funkce jsem příliš nezkoušel, ale množství funkcí mě celkem překvapilo u televizoru za 13.289 Kč. TV jsem objednal přes Internet na spořílek.cz a dorazila v pořádku druhý den Celkově bych televizi určitě doporučil i více náročným diváků než je babička. Ovládání je intuitivní a srozumitelné, babička ho pochytila hned (základy s přepínáním programů i EPG). Děkuji tedy všem rádcům (jmenovitě především KamilZ a Ivo Mašek). Díky[/QUOTE]

Omluva za moji jízlivost, ale nemohu si pomoci. Již název dotazu "TV pro babičku" evokuje pocit, že uživatel LK7R považuje "babičku" za jiný živočišný druh; fascinující je vážnost doporučení jaká to značka je pro "babičku" optimální.

Uživatel LK7R uvádí, že "Rozšířené funkce jsem příliš nezkoušel, ale množství funkcí mě celkem překvapilo"; pevně věříme, že babička všechny rozšířené funkce vyzkouší a jejich množství ji rovněž celkem překvapí. Sofistikovaná babička na rozdíl od uživatele LK7R asi ví, že obsah SD se nepřepočítává a tedy, že její chvějící se obraz je horší než měla u svého stařičkého CRT.

Kdybych já měl CRT 80 cm jako babička, tak bych s doporučením nové TV pro sebe i babičku dost těžce váhal. Proti gustu žádný dišputát, jestli je babička zatížená na HD obsah, tak LG/Samsung/Sharp/Sony/Panasonic (a další značky, na které si nemůžu vzpomenout) byla jistě dobrá volba.
LK7R (21)|6.7.2012 11:16
[QUOTE=Analogové DVD;415649]Omluva za moji jízlivost, ale nemohu si pomoci. Již název dotazu "TV pro babičku" evokuje pocit, že uživatel LK7R považuje "babičku" za jiný živočišný druh; fascinující je vážnost doporučení jaká to značka je pro "babičku" optimální.

Uživatel LK7R uvádí, že "Rozšířené funkce jsem příliš nezkoušel, ale množství funkcí mě celkem překvapilo"; pevně věříme, že babička všechny rozšířené funkce vyzkouší a jejich množství ji rovněž celkem překvapí. Sofistikovaná babička na rozdíl od uživatele LK7R asi ví, že obsah SD se nepřepočítává a tedy, že její chvějící se obraz je horší než měla u svého stařičkého CRT.

Kdybych já měl CRT 80 cm jako babička, tak bych s doporučením nové TV pro sebe i babičku dost těžce váhal. Proti gustu žádný dišputát, jestli je babička zatížená na HD obsah, tak LG/Samsung/Sharp/Sony/Panasonic (a další značky, na které si nemůžu vzpomenout) byla jistě dobrá volba.[/QUOTE]

Dobrý den, marně hledám přínos Vašeho příspěvku. Označení dotazu jako TV pro babičku naopak říká vše. Co ve Vás evokuje slovo "babička" je jistě zajímavé, ale v tomto případě to mělo pouze charakterizovat spotřebitele produktu. Vzhledem k tomu, že stejně jako většina z nás mám babičku rád, snažil jsem se pro ni vybrat to nejlepší. Vypadá to, že se podařilo.

Co se týče SD obrazu, rozhodně nejsem expert, ale vzhledem k funkci TrueMotion zakoupeného LCD se zcela jistě dopočítávají prokladové snímky(alespoň takovou informaci jsem našel na Internetu) a obraz rozhodně není z pozorovací vzdálenosti horší, než u staré "vyšeptané" CRT televize.

Pokud tedy máte nějakou opravdu přínosnou informaci pro další lidi hledající radu, podělte se o ní.
Analogové DVD (18)|8.7.2012 21:58
[QUOTE=LK7R;415831]Dobrý den, marně hledám přínos Vašeho příspěvku. Označení dotazu jako TV pro babičku naopak říká vše. Co ve Vás evokuje slovo "babička" je jistě zajímavé, ale v tomto případě to mělo pouze charakterizovat spotřebitele produktu. Vzhledem k tomu, že stejně jako většina z nás mám babičku rád, snažil jsem se pro ni vybrat to nejlepší. Vypadá to, že se podařilo.

Co se týče SD obrazu, rozhodně nejsem expert, ale vzhledem k funkci TrueMotion zakoupeného LCD se zcela jistě dopočítávají prokladové snímky(alespoň takovou informaci jsem našel na Internetu) a obraz rozhodně není z pozorovací vzdálenosti horší, než u staré "vyšeptané" CRT televize.

Pokud tedy máte nějakou opravdu přínosnou informaci pro další lidi hledající radu, podělte se o ní.[/QUOTE]

Marně hledáte přínos mého příspěvku protože jste ho zjevně nepochopil, jediný přínos Vašeho příspěvku je ten, že mě vykáte, ok zůstaňme u vykání. Ujišťuji Vás, že má úroveň socializace rozhodně nezaostává za tou Vaší, taky jsem měl babičku rád když jsem ji měl. Co se týče výběru TV pro "babičku"; skutečně, ale skutečně :) v zásadě nevidím rozdíl v dotazu typu: TV pro SEBE po CRT, TV pro bratra, TV pro švagrovou, TV pro mé DĚTI, druhá TV pro mně do kuchyně nebo ložnice atd ap. Skutečně, ale skutečně nechápu jak naznačené rodinné struktury mají odlišně vyvinuté strukturované vnímání kvality obrazu.

U "babičky" bych ještě pochopil dotaz na "ne příliš debilní" dálkový ovladač.

Pro jistotu ještě jednou: rozhodně nebylo mým cílem urazit Vás osobně nebo Vaši babičku, ale pokrčit rameny nad kritériem výběru TV dle věku nebo rodinného zařazení uživatele. Pochopil bych dotaz na optimální kvalitu obrazu, nepotřebu funkcí jako wifi, internet nebo satelit a rozumnou cenu a možná až do závorky bych uvedl (protože je pro babičku).

Abych to zmírnil, možná jste v tom nevinně: všechna následná doporučení po vašem dotazu mluví o obecných vlastnostech TV, nevidím tam specifické "babicka features".
obor (147)|26.10.2012 01:31
Aku telku kupit babke ako nahrada CRT, uhlopriecka 37-39" , signal SD mizerna dedinska kablovka lacne ale pozeratelne. Plazma asi nie vsak tam vypali obraz markizy za tyden ;-).