Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mac Mini jako mediacentrum - problém se zvukem

jazzzman (10)|2.6.2012 14:08
Ahoj všichni!
Jako základ svého domácího kina používám Mac Mini z roku 2010 (předposlední generace). Nějakým záhadným způsobem mi ale poslední dobou začal dělat problémy. Nedělám si iluze - určitě jsem to způsobil já, jen nevím jak.

Pokud jsou zapnuty všechny tři komponenty kina, tj. Mac, receiver (yamaha htr-3083) a tv (stará LG LCD37), je všechno v pořádku. Potíž ovšem nastane, když se televize vypne, a já chci poslouchat jen hudbu z iTunes přes receiver a reprosoustavy. V tu chvíli totiž začne hrát pouze vestavěný reproduktor z Macu. A to přesto, že ikonky na receiveru signalizují, že do něj zvuk jde.

V zásadě to vypadá, že počítač chápe receiver i televizi jako jediné zařízení, a neumí pustit zvuk do jednoho bez druhého. Vše je spojeno HDMI kabely, Mac jde do HDMI 1 vstupu, na televizi je na Yamaze dedikovaný HDMI výstup.

Vše je o to divnější, že do minulého týdne vše skvěle fungovalo, a já jsem zřejmě omylem v settingu něco přecvakl. Zkusíte si prosím nědo tipnout, kde by mohlo být řešení mého problému?

Díky moc.
KamilZ (10277)|2.6.2012 14:50
Skutečně máš HTR-3083 (není to 3063)? Mac jde do HDMI 1 vstupu čeho - AVR nebo TV? Pokud AVR, tak:
- máš TV spojenou s AVR ještě jinak, než přes HDMI (optika, analog, ...)?
- máš Mac spojen s AVR ještě jinak, než přes HDMI (optika, analog, ...)?
- když máš zaplé AVR i TV, tak jde Mac zvuk z AVT i z TV?
- co Ti v takové situaci (vyplá TV) ukazuje HDMI1/Option/Signal Info?
- na co máš nastaven HDMI1/Option/Audio IN?
jazzzman (10)|3.6.2012 11:16
Jo, máš pravdu, je to 3063, jsem slepej:) A mac jde do AVR vstupu HDMI1.
jinak co se týče odpovědí:

1) z TV jde optika do AVR vstupu AV4, aby šlo pustit zvuk TV vysílání přes velké bedny.
2) ne, jen přes HDMI
3) ne, jen z AVR
4) format: PCM, chan 3/4/0,1, sampl 192, V-IN HDMI 720p, V-out HDMI 720p (zkoušeno při přehrávání mp3 z iTunes)
5) HDMI 1

Dnes to jako na potvoru funguje. Nicméně to vypadá, že fígl je v tom, v jakém pořadí se zapnou jednotlivé komponenty. Dnes nejprve zapnutý receiver, potom mac. Včera v pořadí Mac, receiver, TV. Zní to trochu jako černá magie, ale zdá se, že to funguje.
KamilZ (10277)|3.6.2012 12:54
Tak až to nebude fungovat, zkus znovu 4).
jazzzman (10)|17.6.2012 08:49
Pote, co se vyresil jeden problem, zacal druhy. Behem hledani reseni vyse popsaneho problemu jsem receiver resetoval do tovarniho nastaveni. Od te doby neni schopny se prepnout na jakekoli z DSP schemat, ktera v nem puvodne byla. Jako by vubec neexistovala. Hraje pouze nezkresleny zvuk v rezimu Straight a schemata nejdou ani editovat.

A aby toho nebylo malo, tak u filmu ve FullHD rozliseni a formatu MKV hraje voice stopa jen z leveho reproduktoru. A to i kdyz je nastaveno, ze neni pripojen centr ani surroundy, takze by se jejich signal mel rovnomerne rozdelit mezi obe front repro.

Mate nekdo napad, jak z toho ven? Uz jsem vyzkousel vazne vsechno. Priste si radsi misto zesilovace koupim megafon:)