Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Má tu někdo kameru Canon XM 2 ????

Krtek (1279)|5.5.2004 22:11
Má tu někdo tuhle kameru? Zajímal by mě názor nějakého uživatele co ho překvapilo (snad kromě ceny) a čím je naopak zklamán. Uvažuji o koupi.
Někteří jedinci zde píší, že kamery Canon jsou poruchové, a přitom s nima zkušenosti nemají.
Takže by mě zajímaly konkrétní zkušenosti, a ne příspěvky typu "jedna baba povídala"




Pitomec (10211)|5.5.2004 23:34
Nepovídala žádná bába, ale pracovníci servisu - Canon=bumerang (neustále a rád se vrací do servisu).
Krtek (1279)|6.5.2004 00:43
...a proč jsi ji teda doporučoval StaymanovyEriklemu???
clee (6592)|6.5.2004 00:48
svyho casu (cca mesic) jsem delal s XL1 a ani s ni moc problemy nebyly, hodi se ta akorat na reportazni cinnost, na naky umeni si chce priplatit a jit do pd170p nebo panaka (ted nevim model, ale taky se tu kdysi resil)
Pitomec (10211)|6.5.2004 07:56
[quote=Krtek]...a proč jsi ji teda doporučoval StaymanovyEriklemu???[/quote]

Protože si nechce koupit PD170ku... :-)
stayman (12393)|6.5.2004 13:36
ajajaaaaj Krtek Krtek, nie ze by mi to vadilo,ze si to bonzol :-E , ale Pitomca musis vediet pochopit \/
Krtek (1279)|6.5.2004 19:25
StayMan: Promiň, ale v toze získání co nejvíce informací jsem trval na Pitomcově vysvětlení. Snad Ti to neva, že jsem to bonznul. :-E

Pitomec: Mám tomu rozumět tak, že když nemám peníze na PD 170, tak si mám raději koupit XM 2?
PD 170 stojí skoro jednou tolik jako XM 2, a to zrovna není zanedbatelná částka. \/
Pitomec (10211)|6.5.2004 20:16
[quote=Krtek]Pitomec: Mám tomu rozumět tak, že když nemám peníze na PD 170, tak si mám raději koupit XM 2?
PD 170 stojí skoro jednou tolik jako XM 2, a to zrovna není zanedbatelná částka. \/[/quote]


Když nemáš peníze na PD170ku, tak můžeš koupit VX2100 (http://www.videokamery.cz/obrazky/1-akce01-big.jpg) a pokud nemáš peníze ani na ni, tak kromě té XM2 asi neexistuje nic adekvátního.
A ta cena PD170 vs. XM2 jasně vypovídá o kvalitách jednotlivých značek.
Krtek (1279)|6.5.2004 23:09
Pitomec: Viděl jsem záznam z PD 170 a VX 2000. Žádnej rozdíl jsem nepoznal. Pokud tam nějakej rozdíl je, tak musí být opravdu jen minimální, a to ještě musíš sledovat záznam přímo z kamery. Pokud to dáš na DVD nebo VHS, tak nemáš šanci poznat rozdíl. Myslím, že pokud člověk nedělá vyloženě desetitisícové zakázky pro různé televize, tak jsou peníze za DVCam opravdu zbytečná investice. Navíc PD 170 má mizernej směrovej mikrofon, který je v praxi téměř nepoužitelnej, takže si musíš stejně koupit externí mikrofon.
Momentálně točím na VX 2000 a DCR 730 (D8, myslím, že je to asi nejlepší jednočipovka. Škoda, že už nemá nástupce).
Proto bych chtěl koupit pro manželku XM 2. Četl jsem hodně recenzí, a ta kamera vpodstatě nabízí všechno za opravdu nízkou cenu. Technické parametry XM 2 jsou dokonce ještě lepší než u VX 2000. Hlavně optika si myslím, že se nedá se Sony srovnat. Záměrně nechci porovnávat XM 2 a VX 2100. Sony tam má hodně vylepšení a VX 2100 je vývojově mladší.
Když jsem kupoval VX 2000, tak jsem se taky rozmýšlel zda nekoupit XM 1, jenže ta byla oproti VX 2000 dost technicky zastaralá. Někde na úrovni VX 1000. Ta investice do VX 200 se vyplatila. Musíš uznat, že ten Canon v poměru cena / výkon nemá konkurenci. Sony nabízí ještě o cca 10 tis. dražší model VX 950 (navím přesně ten model) a nedá se s XM 2 vůbec srovnávat. Malej oběktiv, malé CCD prvky atd.
Prostě mi připadá zbytečné kupovat další kameru za 120 tis, když je na trhu obdobná o 40 tis. levnější. Dost často spoupracuji s ČT v Brně (kupuji od nich sportovní spoty na CD pro své zákazníky) 2 kameramani mi potvrdili, že ČT v Brně používá 4 ks kamer XM2. Jsou to profíci, a myslím, že by do téhle kamery nešli, pokud by si nebyli jisti kvalitou.
Taky jsem uvažoval o VX 9000. Dají se koupit starší za cca 70 - 100 tis.
Dokonce jsem viděl rok a půl starou se všemi doklady koupenou u nás za 85 tis. Nakonec jsem od toho upustil, protože bych měl asi strach.
Pitomec (10211)|6.5.2004 23:33
Rozdíl PD170 vs. VX2100 je zásadní ve třech věcech:

1) PD170 má černobílý hledáček, VX2100 barevný
2) PD170 pracuje v DVCAM/DV, zatímco VX2100 jenom v DV
3) PD170 disponuje XLR rozhraním, VX2100 nikoliv

Co se týká XM2 a vůbec všech "ruček", tak o nějaké kvalitě optiky se nedá vůbec mluvit - všechno jsou to objektivy z umělé hmoty a je úplně jedno, jestli v nějakém testu zrovna vyhrál Canon (protože si zaplatil recenzenta) nebo někdo jiný...
K používání u ČT se nemá smysl vyjadřovat, protože XM2 slouží výhradně jako třetí nebo čtvrté housle někde při natáčení křoví (když je riziko zničení vysoké a nechce se obětovat nějaký dražší model) a mimochodem - i NOVA tuším kdysi do zpravodajství nakoupila XL1 a velmi rychle se jich zbavila...

Ještě k té VX9000 - pokud bys ji kupoval jako funglovku, tak se to dá. Ale vzhledem k tomu, že se tento model nevyrábí už min. 3 roky (rok a půl stará je nejspíš podvrh), tak je riziko nákupu hodně vysoké. Navíc ani tato kamera nepatřila k nějakým "držákům" a servisáci ji taky dobře znají...
Krtek (1279)|8.5.2004 00:26
Pitomec: Rozdíl PD 170 vs. VX 2100. Znám rozdíly, ale hodnotil jsem pouze kvalitu záznamu. Co si myslím o formátu DVCam jsem už napsal. PD 170 má sice ČB hledáček což je výhodou v manuálním ostření, ale VX 2100 už je taky dost dobrá. Hledáček má vyšší rozlyšení, a pokud nenosíš 4. dioptrie, tak zaostříš úplně v pohodě. Ale máš pravdu, že některé kamery s bar. hledáčkem stojí za ho***.

Jinak nemáš pravdu v tom, že XM 2 je v ČT až na 3, nebo 4 místě. To, že vidíš ve správách reportéry s velkýma kamerama ještě neznamená, že ručky nepoužívají. Oni je volí hlavně podle důležitosti.
Jinak NOVA i nadále používá velice často kamery XL1S. Možná tomu nebudeš věřit, ale je to opravdu velice často. Někdy se mihnou i u havárek, soudů atd. Jenže ty kamery jsou tak ověnčený různým příslušenstvím jinou opěrkou, oběktivem a bůh ví čím vším, že to v tý rychlosti ani nepoznáš.
A co se týče kabelovek, tak můžu říct, že jsem téměř nikoho s jinou kamerou než XL1S v terénu ještě neviděl. Je to hlavně o penězích. Proč platit milion za kameru, když postačí za 130 tisíc. Diváci stejně poznají ho***.

Dále píšeš " o nějaké kvalitě optiky se nedá vůbec mluvit"
Nehodnotím optiku podle kritiky, ale podle udaných parametrů (světelnost, oh.vzdálenost atd.)A podle toho je lepčí Canon, než Sony. V tomhle se vyznám. A pokud jsou ty údaje pravdivé, tak je to skutečně třída. XM 2 má profi optickou soustavu, která je téměř shodná s optikou jejich foťáků od 5 Mpx nahoru. Jinak pokud by Tě to zajímalo, tak kompletní optická soustava v XM 2 stojí přes 50 tis.
Pitomec (10211)|8.5.2004 07:40
Krtek: To sem netušil, že točíš zpravodajství... :-) - je totiž rozdíl mezi použitím pár záběrů někde z bouračky (kde XM2 nebo XL1, ev. další podobné modely vůbec nevadí) a mezi normální TV tvorbou. A tady žádné ručky s papundeklovým objektivem (vyjma SONY PD150/170 někde v rizikových situacích) nikdy neuvidíš...

Profi optika u kamery za 60t. 9-) No bylo by to hezký, ale bohužel profi optika (samotná) stojí min. 5x tolik, co samotná XM2... :-)-
Krtek (1279)|8.5.2004 20:45
Pitomec: Proboha nechytej se hned každého slova!!!
Nepsal jsem, že točím spravodajství. Psal jsem že znám lidi z ČT, některých kabelovek a že s nima spolupracuji. Nepsal jsem, že pro ně natáčím. Přečti si pořádně co píšu. TV volí kamery podle potřeby, a jenom Brněnská TV má XM 2 dokonce 4 kusy. Tohle mám ověřené, a nebudu se s tebou o tom dohadovat. Věř, nebo ne. Já se s Tebou přece nehádám, že s XM 2 točí TV filmovou tvorbu. I když hodně českých filmů vzniklo za použití VX 1000 a 2000. Následně byli přepsány na filmový pás. Třeba film Jízda, nebo Anděl Exit. A je jich daleko víc.
Co se týče ceny optiky, tak mám informace přímo z Canonu, a taky to bylo zveřejněno i v některých odborných časopisech.
Myslím, že ta optika hovoří same za sebe, a jestli ji chceš srovnávat s optikou kamer za miliony, tak potom nemám slov. Snažím se hodnotit jeden model, a ty do toho pořád pleteš kamery v úplně jiné třídě. To přece ví každej, že studiová kamera na tom bude s optikou líp.
Možná že rozumíš technice, ale v praxi to chodí trošku jinak. Nebudu tvrdit, že televize nepoužívají "ručky" když na 100% vím, že je v hojné míře používají. A jak je vidět, tak kvalita záznamu jim plně vyhovuje.
Pitomec (10211)|9.5.2004 20:18
[quote=Krtek]Pitomec: Proboha nechytej se hned každého slova!!!
Nepsal jsem, že točím spravodajství. Psal jsem že znám lidi z ČT, některých kabelovek a že s nima spolupracuji. Nepsal jsem, že pro ně natáčím. Přečti si pořádně co píšu. TV volí kamery podle potřeby, a jenom Brněnská TV má XM 2 dokonce 4 kusy. Tohle mám ověřené, a nebudu se s tebou o tom dohadovat. Věř, nebo ne. Já se s Tebou přece nehádám, že s XM 2 točí TV filmovou tvorbu. I když hodně českých filmů vzniklo za použití VX 1000 a 2000. Následně byli přepsány na filmový pás. Třeba film Jízda, nebo Anděl Exit. A je jich daleko víc.
Co se týče ceny optiky, tak mám informace přímo z Canonu, a taky to bylo zveřejněno i v některých odborných časopisech.
Myslím, že ta optika hovoří same za sebe, a jestli ji chceš srovnávat s optikou kamer za miliony, tak potom nemám slov. Snažím se hodnotit jeden model, a ty do toho pořád pleteš kamery v úplně jiné třídě. To přece ví každej, že studiová kamera na tom bude s optikou líp.
Možná že rozumíš technice, ale v praxi to chodí trošku jinak. Nebudu tvrdit, že televize nepoužívají "ručky" když na 100% vím, že je v hojné míře používají. A jak je vidět, tak kvalita záznamu jim plně vyhovuje.[/quote]


Teď jsem mluvil s člověkem z Brněnské TV (speciálně kvůli tobě jsem mu zavolal) a používají SONY DSR-250ky a žádné XM2 - takže tvoje informace se, mírně řečeno, nezakládají na pravdě. A tomu zase můžeš nebo nemusíš věřit ty.
Jinak ještě na závěr bych ti doporučil nákup DSR-170ky a svoji VX2000 dej manželce - uvidíš, že spokojenost bude větší, než u XM2ky... :-)
Krtek (1279)|9.5.2004 23:37
Clee: Viděl jsem ten film. A taky jsem viděl film o filmu a několik fotek z natáčení. Pokud čteš třeba Videohobby, tak tam o tom dokonce i psali.

Pitomec: Co se týče ČT a používání kamer XM2, tak je to tvrzení proti tvrzení. Vycházím z informací co mám od nich, a nemyslím si že mi měli důvod mi neříkat pravdu.
Co se týče XL1s tak mohu potvrdit, že je používá Nova i ČT. Viděl jsem je několikrát na vlastní oči. Naposled 30.5. ve Slavkově, když se tam odpoledne natáčela reportáž o uvítací akci ku příležitosti vstupu do EU.
Ale tomu stejně věřit nebudeš.

Jinak bohužel stále nechápeš, že já na DSR 170 nemám peníze. Proto chci zvolit levnější variantu od které očekávám, že bude obdobná s VX 2000.
clee (6592)|9.5.2004 23:55
2Krtek

vzpamatuj se:

1) film je z roku 1994 (digikamery tady moc lidi nemelo a sverak ve filmu za milion uz tuplem ne) a kdyz se podivas na dvd tak zjistis ze je to neprokladany...

2) v obraze lita takovyho bordelu, ze by to neprehlid ani Stevie Wonder


3) asi jsi se na making movie nekoukal protoze tam je nekolikrat videt zaber na 35mm kameru a to dosti neznackovou, za dalsi tam nekolikrat zminuji jak koupili od FAMU jiz par let prosly CELULOIDOVY film za 1Kč/m

4) na prvni pohled je znat ze to neni toceny digitalem, pozna to i laik


http://filmpub.atlas.cz/clanek.asp?clanekid=2249
[quote]Na začátku filmu Jízda bylo 11.000 metrů prošlé filmové suroviny zn. Fujicolor, jež se válela ve skladu FAMU a nikdo ji nechtěl.
[/quote]
Krtek (1279)|10.5.2004 00:31
Clee: Sorry, já si to spletl s filmem Vílet. Pořád si tyto dva filmy pletu. Vílet byl na digitalu. Tuším, že jsem někde četll i rozhovor s Alicí Nellis.Je jasné, že Jízda byla na celuloidu už proto, že ji točil Svěrák. Ten už v tý době se svojí reputací neměl potřebu hledat alternativní řešení.

Pitomec. Sorry, ta akce v tom Slavkově nebyla 30.5.jak jsem napsal, ale 30.4. Už s těch tvých reakcí nějak blbnu.
clee (6592)|10.5.2004 01:27
ok tj, výlet sem sice nevidel, ale na digi to myslim točili....

každopádně mistr digitalni kamery ja Lars von Trier...
Pitomec (10211)|10.5.2004 06:47
[quote=Krtek]Pitomec: Co se týče ČT a používání kamer XM2, tak je to tvrzení proti tvrzení. Vycházím z informací co mám od nich, a nemyslím si že mi měli důvod mi neříkat pravdu.
Co se týče XL1s tak mohu potvrdit, že je používá Nova i ČT. Viděl jsem je několikrát na vlastní oči. Naposled 30.5. ve Slavkově, když se tam odpoledne natáčela reportáž o uvítací akci ku příležitosti vstupu do EU.
Ale tomu stejně věřit nebudeš.

Jinak bohužel stále nechápeš, že já na DSR 170 nemám peníze. Proto chci zvolit levnější variantu od které očekávám, že bude obdobná s VX 2000.[/quote]


Ty pořád nechápeš jednu zásadní věc - když NOVA nebo jiná TV používá XL1 nebo XM2, tak nikdy ne jako hlavní kameru (mimochodem ve Slavkově určitě nebyla NOVA, ale pouze regionální TV Atlas=ITV=nedávno zesnulý Kopřiva), ale pouze jako doplněk, ze kterého se do vysílání dostane nejvýš pár sekund (je to stejné jako při točení automobilových soutěží, kde na start/cíl je většinou DSR-300/350/390 nebo DSR-250 a na trati se poflakují "brigádníci" s DSR-150/170 nebo s VX-1000/2000/2100, ev. XL1/XM2 - vyjímkou nejsou ani Hi8 nebo S-VHS). V tvém případě ale nebudeš z kamery používat pár záběrů, ale delší pasáže...
P.S. S tou Brněnskou TV jsme si nějak nerozuměli - Brněnská TV (=B1) je totiž název stanice, jenž vysílá v kabelových rozvodech UPC a Karneval (a skutečně používají DSR-250ky), zatímco tys nejspíš myslel regionální studio ČT...

Cena - to může být skutečně problém. Ovšem rozdíl mezi XM2 (https://www.globalmediapro.com/av/index.cgi?topic=canondvcams&action=readmore&item=571) a DSR-170 (https://www.globalmediapro.com/av/index.cgi?topic=camcorders&action=readmore&item=925) je pouhých 1200USD... :-) A to ještě existuje i SONY DSR-PDX10 (https://www.globalmediapro.com/av/index.cgi?topic=camcorders&action=readmore&item=69) za zhruba stejnou cenu jako XM2...
Krtek (1279)|10.5.2004 23:38
Pitomec: Je vidět, že jsme si opravdu nerozuměli. Já měl na mysli regionální studio ČT, a ne kabelovku. Jinak ve Slavkově byla pouze ČT, a ne Nova ani žádná kabelovka. Jak jsem psal, že jedu ve středu do ČT, tak tam jdu právě pro zmíněný záznam z toho Slavkova na CD.
Viděl jsem např. v Olšanech u Bolka že při jedné vežejné akci tam byla ČT s XL1S a XM2. Je možné, že s XM 2 točili pouze inzerty a s XL1S rozhovory. Nikdy jsem nepsal že ČT používá jen XM2. Určitě je používají jako doplňky jak jsi psal. Naše diskuze byla o tom, že jsi tvrdil že ČT XM2 nemá. Jenže ty jsi asi myslel tu kabelovku. Tím se to vysvětluje.
Krtek (1279)|10.5.2004 23:50
Pitomec: Ještě jedna věc. Moje manželka nemůže točit s VX 2000 jak jsi mi to doporučil. Ona má totiž trochu bujnější poprsí, a když točí třeba delší obřad na svatbě, tak tu kameru neudrží. Opírá se totiž částečně o prsa a jak dýchá, tak jí ta kamera plave. Točí teď na DCR 730. Ta je lehčí.
Chci se podívat u Jelínka, jestli tam nemá tu remenní opěrku od Unomatu. Třeba to pomůže.

Ještě k těm automobilovým závodům. Znám videostudio ve Zlíně, co každoročně natáčí Barum Rallye. Kdybych Ti napsal, co mají za kamery, tak bys asi nevěřil. Ty nejlevnější D8. Pak dělají sestřihy na Casablance Avio a prodávají to i do TV. Dokonce mají i svou vlastní distribuci těchto kazet.
Krtek (1279)|10.5.2004 23:51
Stayman: Tak co. Jdeš do tý XM2 ???
Pitomec (10211)|11.5.2004 07:42
[quote=Krtek]Ještě k těm automobilovým závodům. Znám videostudio ve Zlíně, co každoročně natáčí Barum Rallye. Kdybych Ti napsal, co mají za kamery, tak bys asi nevěřil. Ty nejlevnější D8. Pak dělají sestřihy na Casablance Avio a prodávají to i do TV. Dokonce mají i svou vlastní distribuci těchto kazet.[/quote]


Tos trefil - já je taky znám (JNK studio) a dobře vím, že na trati se pohybují kluci s Hi8. Tyto záběry (resp. sestříhaný pořad) pak prodávají do STV. :-) Jenom pro úplnost dodám, že točí všechny soutěže - nejenom Barum Rallye.
stayman (12393)|11.5.2004 09:30
Neviem ci kupim tu Canon, skor by ma zaujmala ta Panasonic AG-DVC30, ale neviem este cenu :-( . Navyse ja potrebujem prirucnu kamerku, na tocenie mam v studiu, takze asi kupim nieco lacnejsie, aj tak mi zena nedovoli kupit za viac ako 40.000sk :-(((
Krtek (1279)|11.5.2004 23:45
Pitomec: Máš pravdu. Je to JNK studio. Ten Jelínek tuším dělá dokonce i grafiku a tisk. Známe se osobně, ale už jsme se asi 2 roky neviděli. Možná, že už mají lepší techniku. Každopádně ten záznam od nich vypadá docela dobře. :-E
Pitomec (10211)|12.5.2004 00:21
[quote=Krtek]Pitomec: Máš pravdu. Je to JNK studio. Ten Jelínek tuším dělá dokonce i grafiku a tisk. Známe se osobně, ale už jsme se asi 2 roky neviděli. Možná, že už mají lepší techniku. Každopádně ten záznam od nich vypadá docela dobře. :-E[/quote]


Když jsem náhodou viděl jakýsi pořad na STV, tak tam skutečně ukazovali záznam od JNK studia - ovšem délka příspěvku byla cca 30 vteřin, takže to skutečně nemá divák šanci poznat, že se jednalo o Hi8 - já to poznal jenom podle toho, že jsem stál dva kroky od toho kluka z JNK a viděl na co točí. Každopádně ale na delší záběry tam měli VX2000.
Mike (617)|12.5.2004 10:47
Taky se připojím :-) co se týče používání kamer pro TV

Není pravda, že se vždy používají nějaké super kamery. Podívejte se někdy na pořady na Nově jako na vlastní oči apod., kde je dost často vidět, že je to natáčený 1CCD kamerou, protože jsou tam totálně rozjetý barvy, hlavně když je to natáčený v místnosti, kde se svítí a padá tam i světlo zvenku
Krtek (1279)|13.5.2004 23:45
Mike: Já bych řekl, že to nebude vždy pravda. Na vlastní oči má sice místama blbej obraz, ale taky je občas vidět, že se tem mihne kameraman se zvukařem. To znamená, že to nejspíš točí 2. kamerama. Možná že ta druhá bude 1 CCD.

Pitomec: Závody jsou stejně v exteriéru, takže i ta nejlevnější D8 je natočí dobře. Občas je sice vidět ve stínech (třeba když auto projede stínem stromů)nepříjemné modř se kterou si optika těhle kamer neporadí, ale nezasvěcený divák stejně nic nepozná.
Mike (617)|14.5.2004 08:36
Krtek: ono je to spíš jak která reportáž, něketré jsou dobré, ale u některých je to úplně na :-k