Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HbbTV a DVB-S

stenlik (8)|1.5.2012 15:00
Ahoj,

Presto, ze HbbTV ma byt dostupne pres DVB-T porad zvazuji nakoupeni prislusenstvi pri prijem satelitniho vysilani a HbbTV pres nej...

Poradite prosim co potrebuji (parabola, prijimac s podporou HbbTV, dekodovaci modul, karta...)?

Diky vsem za rady
Hezky vikend
STeN
KamilZ (10277)|1.5.2012 17:54
Ještě možná nějaký LNB Nebo dva? Nebo monoblock? DiSEqC?, výložník, kabel, konektory, .... . Sorry ale, na blbý dotaz blbá odpověď :-). Je tam tolik možností, hlavně ci se týká požadavků na přijímač a z toho plynoucí další věci (nahrávání - počet tunerů, CI modul/y) apod., že nelze jednoznačně odpovědět. Začni zde: https://www.tvfreak.cz/jak-si-vybrat-spravny-satelitni-prijimac/4551 , pak doporučuji (pokud chceš nahrávat) pročíst tohle. Následně si můžeš projít návod zde.
stenlik (8)|2.5.2012 07:30
Ahoj Kamile,

tohle je vlastne hodne podobne dotazu tady (https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31968-hbbtv-na-dvb-t-a-koupe-stb). Dik za snahu pomoct, zkusim to tedy upresnit:

1) Primarne mam zajem o CT a HbbTV, ostatni me ted moc nezajima (nahravani, ruzna podpora formatu - nicmene nez si koupit levne a pozdeji litovat, radeji zainvestuju - i proto se mi docela libil ten Xtrend ET9500)

2) Prosel jsem si ten clanek co doporucujes - vzhledem k tomu, ze mam primarne zajem o vsechny CT kanaly, ktere jsou kodovane, tak predpokladam, ze potrebuju dekodovaci modul a kartu Irdeto od Skylinku.

3) Ten Xtrend ET9500 ma 2x ctecku (Conax Embedded)... Dival jsem se na TechniSat Digit ISIO S1 (http://www.omko.cz/technisat-digit-isio-s1-premiumline/) a u nej je uvedeno, ze ma 2x CI/CI+ slot pro vlozeni dekodovaciho modulu, u Xtrend ET9500 to asi budu potrebovat taky ne? U nej je uvedeno 2x "DVB Common-Interface" - jsou tohle sloty pro dekodovaci moduly?

4) Budu rad, pokud me doporucis krome toho prijimace i spravny dekodovaci modul a nejakou (pokud mozno mensi) parabolu.

Diky!!!
STeN
KamilZ (10277)|2.5.2012 08:58
Ad 2 a 3) záleží, jaký koupíš přijímač. Pokud něco s Linuxem (ET9500, VU+, ...) tak Ti stačí 1x ICE karta (ICE, ne Irdeto PI-Sys, takže třeba "Skylink ČT", ta je ICE). Do toho přijímače se pak dají nainstalovat pluginy, které naučí interní čtečku číst tu kartu. Pokud půjdeš do Technisatu ISIO tak 1x kartu Skylink (ICE nebo Irdeto PI-Sys, nicméně opět doporučuji ICE) + 1x CI/CI+ modul. Pokud budeš chtít využít u Technisatu dvou tunerů (1x nahrávat a 1x sledovat něco jiného), tak potřebuješ pro Technisat dvě karty a dva moduly (ET9500 to zvládne s jednou ICE kartou a bez modulů). Více informací o kartách a modulech pro Technisat ISIO S1 si přečti zde.

Vzhledem k charakteru Tvých dotazů bych asi raději doporučil Technisat, protože s ET9500 si budeš muset trochu pohrát (nebo se domluvit s prodejcem, aby Ti to nachystal - nainstalovat CAMy, předladil). Doporučuji vzít přijímač + moduly (v případě Technisatu) v jedné dodávce, abys je mohl vyměnit, pokud budou zlobit (viz vlákno o ISIO S1).

Opravdu nebudu detailně psát, co potřebuješ na příjem. Zadej to celé firmě, opět vzhledem k Tvým dotazům by to nemuselo dopadnou dobře :-). Jen ve zkratce, co bych doporučil:
- přijímač si vyber, viz výše
- rozumnou parabolu 80+ , preferuji kvalitní (Gibertini, Fuba)
- pro příjem z 19.2 a 23.5 LNB Inverto BLACK Pro Monoblock Twin nebo Quad (pro rezervu), dolů stáhnout minimálně dva svody
- karty Skylink, pokud možno ICE (pokud budeš brát ISIO, tak jako druhou kartu stačí vzít NEXT)
- CI/CI+ moduly (pro ISIO) si najdi v tom vlákně o ISIO, ET9500 je pro ICE nepotřebuje

Ještě na závěr:
- ET 9500 je celkem namakaný, ale stále neznačkový přijímač. ISIO je značkový, prémiový přijímač (na který ale částečně výrobce kašle, bohužel)
- ani jeden z těch přístrojů jsem neměl v ruce
- pokud to chceš primárně na HbbTV, tak je otázka, jestli spěchat. HbbTV bude implementováno v první verzi a podle mě trochu s otazníkem kompatibility s přijímači apod. Je to sice daný standart, ale to je CI/CI+ také a jak to dopadá. Je to jen sice otázka firmware, ale ....
Hornet F-18 (1328)|3.5.2012 22:24
Tak dnes uz nabehlo Hbb tv na ct 24. Je tam len program, MS v hokeji a nieco o Hbb Tv. Su tam este nejake chyby, ved je tam napisane - skusobna prevadzka.
Ale program na ceske tv je graficky totalny grc...absolutne neprehladny, tomu, kto to tam dal, by som....nebudem radsej vulgarny :-D
Aj na ct2 je info o hbb tv, ale zatial nejde.
visper (270)|3.5.2012 22:50
V DVB-T už to jde na všech ČT programech. Zatím je to jen jednoduché ale funguje pěkně.
KamilZ (10277)|4.5.2012 19:20
Nevím, jestli se tady ještě původní tazatel objeví. Kdyby jo, tak se "splnila" má předpověď o možných problémech s kompatibilitou o dva posty nahoře, viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/27716-technisat-digit-isio-s1-zkusenosti#post408616
stenlik (8)|5.5.2012 12:13
Cau Kamile,

Zde původní tazatel:)) Díky moc za rady - zadal jsem to specializované firmě jak jsi radil:

=================================================
Zadání: Umožnit příjem HbbTV vysílání přes DVB-S a DVB-T
Předpokládané vybavení:

• Přijímač Xtrend ET9500 Twin DVB-S2 Linux E2 FullHD HbbTV (např. zde http://www.swoopo.cz/product_info.php?products_id=442)
• Xtrend ET9500 má mít vyměnitelné tunery, takže poptáváme variantu s kombinací DVB-T a DVB-S/2 (http://shop.olmi.cz/zbozi/2403-xtrend-et9500)
• Parabolu 80+ (Gibertini, Fuba)
• Skylink dekódovací karty + CI/CI+ dekódovací moduly
• Kabeláž, LNB konektory...

Dále dotaz: Předpokládám, že parabola bude fixně umístěná na střeše budovy - čili je asi potřeba nějaké upevnění, nicméně pokud by bylo možné použít a doporučit nějakou cestovní parabolu (viz. třeba zde: http://www.antenyshop.cz/satelitni-anteny-paraboly/prenosna-satelitni-parabola-campingset35.html), tak bychom to uvítali.
=================================================

Ještě dlužím vysvětlení, proč se o HbbTV zajímám - Vyvíjíme software pro SmartTV a začínáme s HbbTV, proto potřebujeme zařízení pro příjem HbbTV - normálně by nám stačilo DVB-T, ale přes satelit předpokládám bude možné přijímat i signálu z jiných družic a sledovat HbbTV obsah některých dalších televizí + s cestovní parabolou a DVB-S je předpokládám možné vybavení zabalit do auta a ukázat např. vysílání ČT zákazníkovi ve Vídni. S HW tohoto typu nemáme zkušenosti, jsme programátoři...

Třeba bychom mohli nějak spolupracovat - myslím, že jsi hodně solidní odborník - nevím přesně jak, ale pokud bys měl zájem, tak mi napiš na info[at]mautilus.com.

Hezký den všem
Petr
visper (270)|5.5.2012 16:57
@stenlik
Pokud vyvíjete sw pro HbbTV (nevím jestli dobře chápu, že pro ČT) tak si myslím, že by to chtělo testovat na co největším počtu různých zařízení aby se "vychytaly" problémy s možnou nekompabilitou jak už tady správně naznačil KamilZ. Co jsem zatím slyšel tak se to chová každému trochu jinak a přitom na Němcích se jim to chová stejně. Já bych doporučoval na to zřídit nějakou sekci dobrovolných testerů třeba tady nebo na vašem mailu. Ale nechci radit, je to jen nápad.
KamilZ (10277)|6.5.2012 12:59
stenlik: chytrý nejsem, protože nechápu, co přesně vyvíjíte :-). Napadá mě několik možností (pokud se moc ptám na něco obchodního, tak na to nereaguj):
a) chcete vyvíjet klienta HbbTV (tzn. v podstatě firmware pro nějaký STB, TV apod.). To mi ale nehraje, protože co zařízení, to originál (nebo máte zakázku na konkrétní kus HW)? Případně na něco s E2 (tam se zase na komerci nehraje) nebo Androidem?
b) obdoba předchozího bodu, ale pro SW do PC s nějakou kartou (DVB-T, DVB-S), to by mohlo být zajímavější, nevím o tom, že by nějaký komerční SW (DVBViewer, DVBDream, ...) tohle uměl.
c) vyvíjíte HbbTV aplikace (tzn. to, co poskytuje provozovatel HbbTV), ale tam mi zase nehraje testování - museli byste mít placený nějaký developerský transpondér, kde byste dokázali vystavit aplikace (nebo mít nasimulovanou kompletní infrastrukturu s DVB-T modulátorem apod.)
stenlik (8)|7.5.2012 05:48
Ahoj,

Jde o HbbTV aplikace - jiz delsi dobu se zabyvame aplikacemi pro SmartTV (LG, Samsung, Philips, Panasonic) a HbbTV aplikace jsou dalsi logicky krok - teprve ale zaciname.

Oba vyse uvedene komentare jsou spravne:

* Potrebujeme predevsim dobre nastavit testovaci prostredi - tj. zminovany "...developerský transpondér, kde byste dokázali vystavit aplikace (nebo mít nasimulovanou kompletní infrastrukturu s DVB-T modulátorem apod.)..." - to je hlavni rozdil oproti vyvoji a testovani na SmartTV - tam lze aplikaci bez problemu nahrat pres vyvojovy ucet, USB, apod. Zaciname jednat s IRT jak takove prostredi vhodne nastavit.

* Kompatibilita aplikaci bude asi nikdy nekoncici problem, ETSI standard sice rika co je a neni z webovych technologii podporovane, ale situace v televizich je stejna jako na prohlizecich - kazdy pak standard interpretuje jinak.

* To ze HbbTV nemeckych televizi jedou lepe je dusledek toho, ze maji vetsi zkusenosti a pak je to taky mozna lepe naprogramovane - tohle zname i z mobilnich aplikaci... vsude se setri a na vysledku je to vzdycky znat:)

Mejte se,
STeN
stenlik (8)|7.5.2012 08:29
Ahoj,

-- Co se tyka DVBVieweru - tam zatim HbbTV neni - jak jsem pochopil z diskuznich for, tak zatim ani nebude, protoze se zatim soustredi na MHEG-5 (konkurence HbbTV, podobnych systemu je ostatne vice)
-- Co se tyka HbbTV testovaciho prostredi, zatim to vypada, ze pro testovani budeme pouzivate neco z nabidky http://www.dektec.com/. Samozrejme je predtim potreba muliplexovat A/V s aplikacnima datama - na to jsou ruzna softwarova reseni - zatim jedname s dodavateli.

K HbbTV prijimacum:
-- Slysel jsme chvalu na HUMAX iCord HD+, osobni zkusenost ale nemam

Mejte se

STeN
KamilZ (10277)|7.5.2012 09:07
Díky za odkazy, informací není nikdy dost. Jsem zvědavý, jak to dopadne. Podle mě minimálně na kontinentální evropě HbbTV převálcuje ostatní systémy, je tam docela vidět tak na branku, a to i u výrobců.
stenlik (8)|20.5.2012 09:35
Ahoj,
Tak mam zase par informaci, nakonec je konfigurace nasledujici: DIGIT ISIO S, modul SMIT Irdeto, karta IRDETO Skylink, parabola 80AI Fuba, Inverto Black pro monoblock TWIN. Ted resime instalaci paraboly na strese a jeji motoricke nataceni.

Krome vyse uvedeneho mame objednano nekolik testovacich HbbTV STB - u nektrych nejde o komercni produkty, ale vyvojarske prototypy implementujici co nejpresneji CEA-2014 bez dalsich rozsireni - jejich pouziti by melo zarucit kompatibilitu napric zarizenimi. Samozrejme testovani napriklad na Philipsu (nektere televize uz maji podporu HbbTV) a komercne dostupnych prijimacich je nutnost.

Nyni resime hardware pro multiplexovani aplikacnich dat s A/V vysilanim (generovani DSM-CC, apod.), vcetne zapojeni modulatoru DVB, tak aby vysledek co nejpresneji odpovidal podminkam realneho vysilani.

Treba by z toho mohl byt casem clanek na tvfreak:)

Mejte se
Petr
KamilZ (10277)|20.5.2012 11:12
JJ, to zní velmi zajímavě. Jestli něco napíšeš, bude jen dobře!
jarino1978 (8045)|23.5.2012 22:30
HbbTV nebude nikdy k ničomu, zabudnite na to.
Premo2 (69)|17.2.2015 22:33
Zdravím,
doufám, že nebude vadit, když vložím svůj dotaz tady. Chci se jen zeptat, jestli je ivysílání ČT dostupné i přes hbbtv programu čt24 přes satelit nebo funguje jen na kódovaných programech.
Díky.
RoPo (6061)|17.2.2015 22:59
Nemam SAT, ktery umi HbbTV tak ti toto nepotvrdim, ale podle me bude na SATu dostupne, protoze je dostupne v terescialu na CT24. A kdyz jsem mel TV s internim SAT tunerem tak HbbTV na SATu jelo nejen na programech od Skylinku.
Dagy2 (3153)|17.2.2015 23:39
u mňa to fičí na TV LG. Pozerám teraz napr. Vraždy v kruhu.
Premo2 (69)|17.2.2015 23:42
Ale HBBTV je jedna věc a ivysílání druhá. HBBTV obsahuje i další věci než ivysílání. Mě zajímá jestli je samotné ivysílání dostupné v hbbtv na fta kanálu čt24 přes dvb-s/s2.
Edit: tak dagy2 byl rychlejší.
Hornet F-18 (1328)|18.2.2015 00:39
Premo2,
ide to, ale trochu je problem, ze nie su dostupne vsetky relacie...neviem podla akeho kluca to vyberaju, ale napr. vcerajsi program o 20:00 na ct1 isiel a ten isty cas na ct2 o Hitlerovi nesiel ani nasledujuce az do 02:00, fakt to nechapem. Uz sa mi to stalo viac x, ze to co sme chceli pozriet, neslo... :-(
Nech tam teda davaju vsetko doradu, ale nech sa na to vykaslu ( hodilo by sa nieco expresivnejsie)