Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televizory (CRT, LCD, PDP): koupě nové televize

Neregistrovaný (0)|29.4.2012 21:33
Tazatel: miloš

Znění dotazu: ahoj,prosím,už jsme z toho blázni.Po 20-ti letech nám odešla televize,nastal čas na koupi nové :-). Vím,že je to asi věc názoru,ale vůbec tomu nerozumíme,i když čteme různé recenze na internetu.Jen bychom chtěli,aby televizor měl nahrávání na pevný disk,nebo na usb.Je jedno,že to nebude nejnovější model. Velikost úhlopříčky cca 80-104 cm.Jde jen o sledování filmů,seriálů,na prohlížení inernetu nepotřebujeme - teda spíš neznáme nikoho,kdo na internet chodí na televizi,tak nevíme výhody a nevýhody.Hlavně český teletext aby uměl háčky,čárky apod.
1) Výhody LCD a LED? Plazmu asi ne- vyšší spotřeba elektřiny
2) Vůbec nevíme,jaké rozlišení vybrat,jakou obnovovací fregvenci,rychlost odezvy
3) Na co se máme prosím zaměřit,co je důležité při výběru?.
4) Jaký je rozdíl mezi výrobci? Který má lepší obraz než jiný?
5) Asi matný povrch obrazovky,že?
Moc díky za vaše názory M.

Technika, které se dotaz týká: televiror
KamilZ (10277)|30.4.2012 08:34
Ad 1) spotřebu neřeš, chceš se dívat na elektroměr nebo na TV? Tím neříkám, že nutně musíš koupit plazmu, ale kvůli tomuto ji vyřadit je blbost. Navíc obrazově stejné LCD je oproti plazmě dražší, takže úspora je pochybná.
Ad 1, 3) - přečti si to, co je na odkazech zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31664-Vyber-televize-do-obyvaku-na-filmy-a-hry/page3?p=405944#post405944
Ad 2) Rozlišení HD (1920x1080), to je snad jasné. Rychlost odezvy neřeš, obnovovací frekvenci panelu stejně u LCD většinou nezjistíš, udává se CMR (viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=29121), když budeš mít LCD TV s 100Hz panelem a 200Hz CMR tak OK
Ad 4) Jaký je rozdíl mezi výrobci aut? Který je nejlepší?
Ad 5) Proč (nerozmlouvám ho, jen mě zarazilo to konstatování bez zdůvodnění)? Já ho sice preferuji, ale tipuji 75% TV má lesklý povrch.
geronimoh (2327)|30.4.2012 21:32
[QUOTE=;408102].....Jen bychom chtěli,aby televizor měl nahrávání na pevný disk,nebo na usb....[/QUOTE]

ony to ty dnešní placky sice umí, ale má to hodně nevýhod ( je to na delší diskuzi)


[QUOTE=;408102].... Velikost úhlopříčky cca 80-104 cm..........[/QUOTE]

úhlopříčka se volí podle sledovací vzdálenosti


[QUOTE=;408102]1) Výhody LCD a LED? Plazmu asi ne- vyšší spotřeba elektřiny[/QUOTE]

LED TV který myslíte je LCD Tv s LED podsvícením, ne LED TV, takže k na výběr zůstává mezi LCD a plazmou, to je zásadní kriterium pro výběr, o pro a proti LCD a plazmy tu toho je popsáno mnoho

[QUOTE=;408102].2) Vůbec nevíme,jaké rozlišení vybrat,jakou obnovovací fregvenci,rychlost odezvy[/QUOTE]

rozlišení FULL HD, tedy 1920x1080, ostatní jak psal "KamilZ"

[QUOTE=;408102].3) Na co se máme prosím zaměřit,co je důležité při výběru?[/QUOTE]

kvalitní obraz na prvním místě

[QUOTE=;408102].4) Jaký je rozdíl mezi výrobci? Který má lepší obraz než jiný?[/QUOTE]

:)

[QUOTE=;408102].5) Asi matný povrch obrazovky,že?[/QUOTE]

matný nebo s antireflexní vrstvou je určitě výhodou, záleží v jakých podmínkách budete televizor provozovat, viděl jsem třeba u známého LCD televizor s lesklou obrazovkou a i při zatažených žaluziích byly na obrazovce pořád vidět nějaké rušivé odlesky, to pak pokazí dojem ze sledování sebelepšího televizoru
jarod72pm (841)|30.4.2012 21:57
1. rozdíl v elektřině tam je (poznají to hlavně ti kterým to jede 10h denně) ale spíš bych se zaměřil v elektru co bude obrazově sedět a tak trochu si ty TV "ošahat" jde o to že plasma nebo LCD mají své neduhy a každý podle sebe musí najít to co preferuje a co umí tolerovat.Nelze jednoznačně doporučit která technologie vám bude sedět.
2.kupujete jistě TV na delší dobu (nejste TV nadšenci pro TV každý druhý rok?) Takže jistě nejvyšší běžně dostupné rozlišení FullHD 1080p a minimálně 100Hz obnovovací frekvence,rychlost odezvy se dnes pohybuje v řádech 0až nějaké milisekundy ale oko to nepozná ani na obrazu(je to jen marketing).
3.důležitý je přednes obrazu ale hlavně to co do TV půjde za signál ,pokud plánujete HD vysílání,film přes multimediální centrum či lepší satelit je vhodná i LCD TV
4.obraz od výrobců rozhodne leda vaše oko ,nikdo Vám nemůže nutit danou značku protože každý má to svoje nej a testy podle přístrojů Vám taky nedají odpověď protože vnímání obrazu Vašima očima bude určitě jiné než snímače a čidla testovacích přístrojů.
Aktuální značky na trhu kde by se dalo vybrat se dají najít na foru a pak následně prohlídkou v elektru nanečisto.
5. Mno matná je více neutrální pro běžný pokoj a snese okno i světlo,pokud rádi ale u TV zatemňujete a světlo máte za TV dá se uvažovat i u lesklé obrazovky - to ale neznamená že lesklá je horší jen potřebuje to "svoje".

Vzdálenost v metrech pro sledování TV pro SD signál je uhlopříčka TV krát 3 až 3,5 ,
u HD signálu a 3D signálu to je uhlopříčka TV krát 2 až 2,5
KamilZ (10277)|1.5.2012 07:05
Ještě k lesklá/matná obrazovka: záleží, jaké máš podmínky. Pokud nehrozí odlesky, tak bych šel do lesklé, má "lepší" podání barev/kontrast. Pokud mohou být odlesky problémy, šel bych do matné. Každé má své + a -.
mn.bl (13)|1.5.2012 12:40
Ahoj,jsem zde znovu,jen jsem se zaregistroval.Všem moc děkuji za vysvětlení a za snahu,odkazy jsem přečetl,snažil se je pochopit....a jen jsem ještě víc zoufalý :-).
Vložím sem obrázek vzdálenosti a úhlu z jakých budeme na nový televizor koukat.Tím bych vás chtěl poprosit,zda by jste mi poradili i velikost obrazovky,zda není úhlopříčka 100 cm moc.Okno je ze strany-žaluzie.Připojení máme kabelové UPC,ale setobox od nich máme na jiné tv v dětstkém pokoji.Na téhle tv bude jen analogová nabídka od nich.Je možnost společné antény.Koukat budeme jen na klasické tv vysílání (seriály :-) ),občas na natočené home video,nebo sport.Tv poběží přes týden cca 5 hodin,o víkendu 12 hodin.Nahrávání bych rád na usb,neboť dvd rekordér také dosluhuje,myslel jsem,že bychom zabili 2 mouchy 1 ranou.Nevím proč,ale docela mě to táhne k LG,možná nesmyslně,ale v rodině nějaké tyhle značky tv jsou a bez problémů.Já sám mám na pc monitor také LG a nedám na něj dopustit.Vím,asi se to liší kus od kusu jako všechno,ale prostě to tak cítím.Chtěl bych led, fullHD, 100 hz,plus pokud možnost nahrávání na to usb :-) .Čím víc koukám na nabídky,tím víc televizi už nechci vůbec :-) Byla by možnost poradit mi konkrétní model,kdyby jste měli stejné požadavky jako já,který by jste si koupili vy?Budu vám moc vděčný.Co třeba říkáte na tuhle? LG 37LV4500 Moc díky M.
televizor.JPG
KamilZ (10277)|1.5.2012 12:55
Vidím správně, že se na ni budeš dívat i boku (45st)? Pokud ano, tak běž po TV s IPS panelem, který má dobré pozorovací úhly a je zároveň i matný. Na tu vzdálenost bych bral 42", např. LG 42LV5500 (bacha dělají se dva modely, potřebuješ ten, jehož přesné model končí na APN, ten má nahrávání) nebo 42LW5500, pokud chceš 3D. Obdobné, srovnatelné modely najdeš i u Toshiby (42UL863G), Philipsu (42PFL7606H) a Panasonicu (TX-L42E30E).

IPS panely se dělají ve velikostech 42" a 47" (píšu Ty rozměry, které podle pro Tebe přichází do úvahy) a katalogy udávají pozorovací úhel >175st (teoretický, prakticky samozřejmě tak velký není), to jen proto, aby jsi věděl, podle čeho vybírat.

Pozn: Zrovna jsme se o úhlech přehadovali zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31949-Jakou-LED-TV/page2 :-)
mn.bl (13)|1.5.2012 13:20
Ahoj,hrozně moc díky,takže ty kdyby jsi měl požadavek jako já,šel bys to těch co jsi napsal,jo?
6)Takže panel IPS na koukání z boku,na tuhle vzdálenost klidně 42 palců, a APN na nahrávání,jo?
7)Co si myslíš o tom,že bych chtěl zrovna LG?
8)Bude stíhat obraz např na hokej?
9)A ještě prosím to nahrávání mohu nahrávat jiný program než na jaký koukám nebo ne?
10) Jestli mohu:Jak je možný,že tomu tak rozumíš? Koníček?
KamilZ (10277)|1.5.2012 13:25
Ad 6) ano, pokud LV5500 tak konec APN (viz http://www.lg.com/cz/tv-audio-video/televizory/LG-led-tv-42LV5500.jsp, Technické údaje / Video)
Ad 7) nejsem proti, také je mám rád
Ad 8) hokej nesleduji, ale na sport a rychlé scény více vychvaluji Philips. Přečti recenze, záleží, jak si náročný a taký na "zdroji" (jak kvalitní je už vlastní záznam, v tom bývá také problém, což ale neovlivníš): http://www.digitalversus.com/tv-television/philips-42pfl7606h-p11502/test.html
Ad 9) Ne, a navíc tu nahrávku přehraješ pouze ve Tvé TV, nikde jinde (ani v jiné TV, ani v PC), je kódovaná, to je vlastnost všech TV, co nahrávají
Ad 10) Nerozumím, možná to tak jen vypadá, je tady spousta chytřejších lidí a určitě Ti někdo napíše jiný názor a své alternativy

Ještě k LG a myslím, že i k tomu Philipsu: nepodporují DTS zvuk při přehrávání z USB, ale na tohle je stejně lepší pořídit externí MMC, kdyby jsi to chtěl, protože žádná TV tohle (obecně) nemá dobře vyřešené a funkční
mn.bl (13)|1.5.2012 13:27
moc díky,vše přednesu manželce a uvidíme,ještě se ozvu M.
KamilZ (10277)|1.5.2012 14:57
Chyba, zásadní chyba :-)
mn.bl (13)|1.5.2012 15:11
tož jsem tady,tak odsouhlaseno,jen by raději chtěla lesklou obrazovku,neboť okno máme ze strany,to je jak koukáš na ten obrázek,tak vpravo.Model může být i starší,ale to by asi zase nesouhlasily ty podmínky,viď.Věděl bys o nějakém modelu ale s lesklou obrazovkou?A hlavně se nám nevejde do prostoru :-) Potřebujeme velikost max 37 palců.A nebo nemáš skype?
KamilZ (10277)|1.5.2012 18:18
O modelu s takovými úhly a lesklou obrazovkou nevím. Nové modely LG (pro Tebe 37LM620S a vyšší) jsou "polomatné", či jak to nazývají, neviděl jsem to. Přečti si, co zde psal jarod72pm v #4, má LM660S.
mn.bl (13)|1.5.2012 18:37
díky,jestli ještě mohu :-),tak jinak.Při zachování požadavků-LG,max 37 palců,fullHD,sledování ze strany,LED,nahrávání na usb,matná obrazovka,100 Hz .Věděl bys o něčem? :-)
KamilZ (10277)|1.5.2012 18:44
To, co minule, akorát menší - 37LV5500 (pokud nechceš 3D a DVB-S) nebo něco z těch nových a zatím drahých.
mn.bl (13)|1.5.2012 18:53
super,díky,takže tam bude vše jak jsem chtěl,to dvb-s jak koukám je na satelit-ten nemáme,máme jak jsem psal kabelovku a možnost spol.antény na paneláku.I ta cena je pěkná,víc bych nerad.Zatím moc díky,jdu to vstřebat :-) Jestli ti to nebude vadit,zase se někdy ozvu :-)Ahoj,M.
mn.bl (13)|6.5.2012 15:24
ahoj,jsem tady znovu,mám problémek :-) Chtěli jsme tu televizi koupit v nějakém větším kamenném obchodě,ale už ji nikde nemají.Byla by nějaká jiná alternativa?Jiná stejně kvalitní značka,stejné požadavky? Díky M.
KamilZ (10277)|6.5.2012 15:45
To, co je psáno v #7 nestačí??? Ještě se můžeš podívat po LG 37LS570S, 37LV570S, akorát nevyužiješ DVB-S tuner.
Wintermute (265)|6.5.2012 21:46
[QUOTE=mn.bl;408244]Připojení máme kabelové UPC,ale setobox od nich máme na jiné tv v dětstkém pokoji.Na téhle tv bude jen analogová nabídka od nich.Je možnost společné antény.[/QUOTE]
Analog není dobrá volba a to hned z několika důvodů:
1. (Ne)kvalita obrazu a zvuku.
2. Chybějící EPG.
3. Nemožnost nahrávat na USB.

V této situaci se jeví rozumné v TV zprovoznit digitální příjem DVB-C od UPC. To zahrnuje nákup CI modulu a dekódovací karty, viz http://www.dvb-c-shop.cz/clanky/hlavni-stranka/dulezite-informace-pro-zakazniky-kabelove-televize-upc.htm. Horší alternativa by byla použít DVB-T jako primár a k tomu přihodit vybrané kanály z analogu. Pozor, TV nemusí podporovat naladění digi a analog kanálů zároveň do jedné nabídky.
vivid.sk (11472)|6.5.2012 22:44
Analog od UPC = utrpenie pre oci.
Urcite zvaz to, co ti pise Kamil, kedze mozem porovnat (aj analog a digital), lepsie bude pouzit interny DVB-C tuner TV. Naviac kopa kanalov je uz v HD kvalite s vyssim bitratom ako na satelite (predokladam, ze aj v cechach, na slovensku ide STV1 HD, Markiza HD, JOJ HD, JOJ+ HD, oproti DVB-S, kde je len Markiza v HD)