Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

"dvojité rozřádkování" ve Vegas

pee.tr (1208)|13.4.2005 10:34
Potřebuju poradit:
Stříhal jsem a upravoval video ve formátu MJPEG v programu Vegas. Potíž je v tom že vytváření výsledku (při použití funce Render) trvalo děsně dlouho (oproti třeba Premiere) a hlavně mi to poničilo kvalitu videa. Nevím jak to přesně popsat, ale oproti originálu se tu vytvořilo něco jako druhé (dvojnásobné) rozřádkování u pohybů. :-((( A to poté, co jsem si nastavil jako výstup právě ten původní MJPEG. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Vím, že v Premiere mi tohle nedělalo, tak jsem si ji sehnal teď znovu, ale tady zase nedokážu přijít na funkce, který jsem ve Vegas jednoduše používal pomocí myši (prolínačky, ztlumení zvuku, ztmavení obrazu,...)
Díky za pomoc.
stayman (12393)|13.4.2005 10:45
Pocuj a co dalej s tym MJPEG ??? :-?
pee.tr (1208)|13.4.2005 11:16
No ten MJPEG pak chci dat do VirtualDubu deinterlace a převést do Xvid. Což už jsem taky dělal, ale s tím hrozným rozřádkování je to téměř nekoukatelný i po použití deintrlace.
Opravdu jsem zkoumal totožný snímek před použitím průchodu přes Vegas a po něm. Tam kde jsou třeba u pohybu ruky vidět u toho originálu "rozřádkované čáry", tak tam po průchodu Vegasem přibudou ještě jedny vedle navíc.
Je to divný, protože na mým PC třeba v Premiere trvá průchod (opětovné překódování do MJPEG) videa délky 10minut tak asi těch 10minut, tak Vegas na tom maká tak asi 90minut. A s tímhle výše popsaným hrozným výsledkem.
stayman (12393)|13.4.2005 11:19
Mas nieco spatne nastavene, nerovnake parametre vstupu a vystupu, nerovnaky kodek atd. a to rozriadkovanie eliminujes ked zaskrtnes "Reduce Interlaced Flicker"... Inak o tomto "probleme" sa tu uz diskutovalo a hovoril o tom Mike, ze u AVI Vegas nevie, ci je zaznam de/interlaced a tak ti vzniknu tie nechtene zubky, takze sa to da este nastavit pravym tlacitkom mysi na to video a v properties mu nastav interlaced...

Ja by som to takto nerobil, bud by som vysledok rovno ukladal do XviDu uz vo Vegase aj s deinterlaciou, alebo by som pouzil Framesrever aposielal na rekompresiu data do VD.
pee.tr (1208)|13.4.2005 11:27
Prošel jsem co se dalo,ale myslím, že nastaveno je vše OK. MJPEG kodek na stejnou kvalitu, 25fps, square pixels, 768x576. Nevím co ještě...

Ten "Reduce Interlaced Flicker" najdu kde? Mám pocit, že jsem ho tam někde viděl, ale netušil co to dělá, tak jsem ho nepoužil. Teď to před sebou nemám.

A ten tvůj postup se mi taky jevil jednodušší a hlavně bez ztráty kvality rekompresí do MJPEG. Takže když to poženu rovnou do Xvid, myslíš, že tam to dvojí rozřádkování nebude? Ono je totiž divný, že od jistý doby to dvojí rozřádkování vidím i dole v tom malém náhledu už při práci s tím videem. Asi to to video už nějak špatně načítá (?). A kde při přímé kompresi do Xvid ve Vegasu dám funkci deinterlace? To je to "tvé" "Reduce Interlaced Flicker"?
stayman (12393)|13.4.2005 11:30
V podstate ano, ak pouzijes to Reduce..., nemusis sa viac zaoberat deinterlaciou, akurat das vystup ako NONE, PROGRESIVE SCAN... Inak este som ti tam v prispevku dopisal o tom, co mas nastavit v Properties toho zaznamu (pravym tlkac.mysi), tak to prubni!
pee.tr (1208)|13.4.2005 11:39
OK, zatím moc dík. Večer to doma vyzkouším a dám vědět, jak jsem dopad. Tohle: "sa to da este nastavit pravym tlacitkom mysi na to video a v properties mu nastav interlaced " se určitě bude hodit.
Taky vím, že se tu něco takového řešilo. Dokonce já sám jsem to tu už nadhodil, ale tehdy jsem to nějak nedořešil. Díky
vlada (3470)|13.4.2005 14:51
Další věc, co by mohla dělat problémy je správný pořadí půlsnímků. Zkus se kouknout na moje stránky (návody -> prokládání), kde najdeš jak to zjistit.
Podle mě je ten výsledek způsobenej nějakym pokusem Vegasu o deinterlace, ale s přehozenejma půlsnímkama. Ale to jenom střílim od boku. Nebyl by nějakej screenshot nebo ještě líp krátký video?
pee.tr (1208)|13.4.2005 15:13
Určitě by bylo, jen nevím kam ho jak umístit. Zítra donesu minimálně ty snímky k porovnání, snad i video.
stayman (12393)|13.4.2005 15:17
Nemusis nic nosit :-) , je to o tom ta diskusia, co podhodil Mike (len je trosku precistena :-D ) a staci to nastavit na interlaced a este ten reduce...
pee.tr (1208)|13.4.2005 15:31
OK, uvidím. Už nechci být dotěrnej :-) ale interlaced dám v properties po kliknutí pravým tlačítkem na to video, že? A to Reduce najdu, jestli se nepletu, až v těch vlastnostech nastavovaných pro výstupní video, poté co dám Render?
stayman (12393)|13.4.2005 15:40
Za prve to mas dobre, interlaced nastav tam a aj v tej prvej zalozke okna Properties budes mat to policko Reduce, tak to zaskrtni... ak tam nebude (co bude :-D ) tak este je to Reduce v pravom tlacidle mysi na to video -> Switches -> Reduce... :-)
pee.tr (1208)|14.4.2005 09:33
Tak nevim, to interlaced jsem tam nikde neobjevil. Kde je?
Takže jsem bez toho zkusil vyjet video a vytáhnout z něj snímky na ukázku. Mám jich 7 - Originál a pak 3 (upper field first, lower field first, progressive scan) s použitím Reduce Interlaced Flicker a tytéž 3 bez Reduce Interlaced Flicker.
Ani jeden se neblíží originálu. Kam je můžu poslat na ukázku?

Ještě pár otázek:
- nemůže to být tím, že to grablé video není přesně 25fps, ale nějak 24,9xx? (i když Premiere to nevadilo)
-co je to to "interleave" při nastavení výstupního videa?
-co by mělo být při nastavení výstupu nahoře v kolonce "Template"?

Díky
stayman (12393)|14.4.2005 10:50
To smrdi na ForceResample a to prekladanie je na klip pravym tlacidlom -> Properties (otvori sa ti okno) -> Media (to je hore zalozka) -> Field Order (to je riadok kde sa nastavuje to prekladanie) !!!

Inak nechce sa mi verit, ze mas nejaku snahu, ked si to nenasiel \/ a mozem mi kusok poslat do mailu.
pee.tr (1208)|14.4.2005 10:59
No v těch properties jsem byl, nastavoval jsem tam to Reduce Interlaced Flicker, ale Field Order jsem zřejmě přehlíd.
Posílám ty snímky
stayman (12393)|14.4.2005 15:07
Pozeral som tie obrazky a hlavne aj "tvoje" nazvy ku nim, to sa mi ani nechce verit, ze akekolvek nastavenie nema skoro ziadny vplyv na vysledok :-(

Urob nasledovne:
1. V Project properties si nacitaj ten zaznam cez Match Media Settings a nastavi sa ti cely project automaticky podla parametrov toho zaznamu.
2. V kolonke Project Properties -> Field Order nastav NONE (Progressive scan) a este nizzsie u Deinterlaced metod -> NONE a daj OK.
3. Vloz ten zaznam na timeline, uprav si ho
4. Postav si VIDEO TRACK BUS (CTRL+SHIFT+B) a tam vyber pravym tlacidlom Video Supersampling a ked sa ti objaví hneda ciara, tak ju posun vyssie tak na uroven 2 az 3
5. Pri Render As nastav/vyber Video for Windows (Template daj zatial DV PAL) -> CUSTOM -> tam v zalozke VIDEO u Field Order nastav zase NONE (Progressive scan) a este nizsie vyber u VIDEO FORMAT ten DivX. Podobne si vyber aj zvuk v AUDIO zalozke...

Mozes zrenderovat takto len kusok a povedz vysledok. Sprav to presne podla toho postupu, dufam ze som sa nikde nepomylil.
pee.tr (1208)|14.4.2005 15:20
Dík moc za stálý rady, pokusím se na to doma mrknout. Snad nebudu zase příliš slepej :-)
Pouze jedna otázka: nechce se mi to, pokud možno, zase celý editovat znovu. Jestli to dobře chápu, mělo by to jít načíst jako celý projekt tak jak ho mám upravený? Jen u těch properties budu muset asi vše nastavovat zvlášť u každé části videa (jak ho mám nastříhané do prolínaček atd.), že?
stayman (12393)|14.4.2005 15:22
Ok, ak to uz mas na timeline, nevadi, nastav to v tom okne Project Properties rucne, ma to vplyv na cely project a je jedno, co si robil...
pee.tr (1208)|14.4.2005 15:33
Připadám si tu už jako naprostej vůl s neustálými dotazy, ale je to především tím, že tu do Vegasu nemůžu teď nahlídnout, až doma a tam jsem zase bez netu.
Takže ještě pro jistotu: Kde vlezu do Project properties aby se to vztahovalo na celý projekt? Nahoře na liště? A musí ta timeline být označená? Díky moc
stayman (12393)|14.4.2005 15:40
Ano aj tam alebo aj v okne preview !
vlada (3470)|14.4.2005 18:20
pee.tr> Hele pokud Tě někdo požádá o nějakou ukázku, neni nic jednoduššího, než se zaregistrovat na webzdarma.cz nebo jakymkoliv jinym webhostingu zdarma, tam ty fotky nebo video uploadnout přes FTP a potom sem hodit odkazy. Je to otázka maximálně pár minut.
Můžeš taky použít úschovnu - http://www.uschovna.cz, to je ještě jednodušší.
pee.tr (1208)|15.4.2005 07:59
vlada> jo jo, ta uschovna mě zrovna nenapadla. S tím prvním zkušenosti zatím nemám.
vlada (3470)|15.4.2005 12:03
pee.tr> Hlásí mi to, že balík neexistuje...
pee.tr (1208)|15.4.2005 12:13
stayman (12393)|15.4.2005 13:17
To video mas sprasene este pred nacitanim do Vegasu... len teraz mam ine starosti, spadol mi disk :(( :-(((
pee.tr (1208)|15.4.2005 13:31
to je mi líto :-(
No tak jsem to teda odhadnul nakonec dobře s tím mým videem. Ale jak to je možný, to je pro mě záhadou. Všechno jsem dělal jako kdykoliv jindy a nikdy jsem se s tímhle dřív nesetkal.
Direct stream copy ve VirtualDubu tohle přece udělat nemoh - to je jediná věc, kterou jsem s tím původním videem udělal, když jsem ho prostříhával. Tu úplně původní grabnutou verzi už jsem smazal, takže to nesrovnám, ale nic by se tam lišit nemělo a proto pak nechápu, jak jsem to takhle spraseně moh stáhnout z tý VHSky. :-?
vlada (3470)|15.4.2005 14:51
pee.tr> Já nevim, ale ono se to tam pořád nějak samo maže po vyzvednutí. Na ten WEB by to bylo asi lepší.
pee.tr (1208)|15.4.2005 15:15
vlada> Vím, ale nějak nevím jak na to, proto Ti to posílám na mail. Snad to nevadí. Dík
stayman (12393)|15.4.2005 15:18
pee.tr

No pocuj, najvacsia chyba je, ze to mas v nestandardnom snimkovaní, nejakych 24,94fps a preto to nebude na ukor kvality, ale opravit to ide!

1. Project si nastav (Properties) ako DV PAL (720x576, 25fps)
2. U FieldOrder nastav NONE (Progressive Scan)
3. U DeinterlacedMethod nastav InterpolateFields
4. Presun ten zaznam (MJPEG, 768x576, 24,94fps) na timeline
5. Zaskrtni pravym tlacidlom mysi u Switches -> Disable Resample
6. Uloz to do hocjakej rekompresie, ale nezabudni zase u FieldOrder na NONE (Progressive Scan)

PS: Inak to nespravis, vysledok je progresivny bez duchov a znamok po prekladaní, ale ja by som to radsej nabral znova, ale do DV,a lebo aspon do rovnakeho fps !!!
pee.tr (1208)|15.4.2005 15:32
StayMan by €RikŁ€ > Dík, jenže to snímkování mi právě dělá problém. Karta mi totiž neumí chodit pod jiným než originál softem, ten zase neumí automaticky po dosažení jistého počtu dat začít nahrávat do dalších souborů a tudíž musím celé video nahrávat na několikrát. (Mám WinME a tudíž nesmím jít přes 2GB). No a právě to opětovné spuštění nahrávání způsobí to,že jednotlivé části mají každá odlišný fps. Proto i když nepotřebuju editovat video, musím ho nechat projet přes např. Premiere, ta těm částem srovná fps a pak je už snadno spojím i ve VD.
9-) :-)
Ale v tom to stejně asi nebude, ještě nikdy jsem po nahrání neměl video přesně v 25fps.
stayman (12393)|15.4.2005 15:47
Hmm, daco hrozne staci mi vidiet ten tvoj povodny zaznam :-k , ale ak to spravis tak ako pisem posledne, mas to OK :-D
pee.tr (1208)|15.4.2005 15:50
To víš, Tv Vision :-)
Ale jinak nahrává OK, on ten záznam je dle mého gusta dost nekoukatelnej už z té kamery.
stayman (12393)|15.4.2005 15:55
Tak si nestazuj a rob to vo Vegase tak ako som pisal... :-D
pee.tr (1208)|15.4.2005 15:58
Tou Tv Vision jsem myslel kartu. Ve Vegasu se budu muset začít učit. :-)
stayman (12393)|15.4.2005 16:01
Joj, myslel som uz upravovat zaznam, viem co je TVVision, teda urcite viem, ze to nie je sucast Vegasu :-E
pee.tr (1208)|15.4.2005 16:10
:-D OK
Takže zatím dík za rady, mě už skoro padla, takže pomažu domu a tam se s tím videem pokusím nějak poprat, protože pochybuju, že bych se do pondělka dostal na net.
Díky za rady
vlada (3470)|15.4.2005 16:12
Tak jsem na to koukal, je tu úplně normální prokládání. Například následující AviSynth skript si s tim bez problémů poradí:
[code]
avisource("ukazka.avi")
loadplugin("c:\Program Files\Audio-Video\Avisynth\plugins\DgBob.dll")
DgBob(1,0)
AssumeFPS(25)
[/code]
DgBob(1,1) by udělal 50 fps. Tohle se potom dá normálně natáhnout do Vegasu a tam upravit zvuk, kterej se musí nutně rozject, pokud upravim FPS videa.

Vláďa
pee.tr (1208)|15.4.2005 16:14
No něco s tim zkusím vyvést. Takže zdroj je tedy OK? Hm, každej tvrdí něco jinýho...
Ale ten zvuk jsem teda po prohnání videa např. Premiere jako rozjetej nikdy nezjistil.
stayman (12393)|15.4.2005 16:41
[quote=vlada]Tak jsem na to koukal, je tu úplně normální prokládání.[/quote]

Vlada vlada, ty si vobec videl niekedy normalny prekladany zaznam? Asi nie, tvoje uvahy koncia niekde u pregrasivneho zaznamu z Matrosky nie? :-E


vlada (3470)|15.4.2005 17:38
StayMan by €RikŁ€> To je interpolate?
stayman (12393)|15.4.2005 17:43
Tak to ja mam 100x lepsi ten vysledok, sak si pozri jako mas riadkovanu tu bundu a aj ten krík je jak z papiera :-D Inak ja uz mam aj ten vysledok v inom kodeku = riadna rekompresia a dokonca uz aj resize na 720x576 !!!! Takze?
Devaster (477)|15.4.2005 17:51
dgbob nie je nic moc z tomocomb by bol vysledok asi lepsi ....
vlada (3470)|15.4.2005 18:10
Devaster> TomsMoComp by zvládl tohle líp, to je pravda. Na druhou stranu má problémy se statickejma místama, tam je nejlepší udělat to co pravděpodobně Stayman - vyhodit jedno políčko a resize na dvojnásobnou vejšku.

Problém je, že to stejně jako TomsMoComp poničí statický místa, který ale tady nejsou, tak to neni poznat.
EDIT: Nějak se mi tam ten obrázek nechce zobrazit
stayman (12393)|15.4.2005 20:49
Uz na to kasli, snazil si sa :-D
pee.tr (1208)|18.4.2005 08:08
Tak hoši dík za veškeré rady. V rámci možností jsem to celkem koukatelně dotvořil. Zakopaný pes byl nejpravděpodobněji v zaškrtnutí switches>disable resample. Nic víc ani nic míň jsem s tím neudělal a vše jo OK. Dokonce se takto vyřešila i záhada, že mi to dříve zpracovávalo cca 10ti minutové video 90minut, přičemž teď to zvládá za 3-4 minuty.
Jen jedno jsem nenašel. Prostě tam ve Vegas nikde nevidím nic cokoliv o deinterlace. Ať koukám jak koukám nikde nic ani v properties.
stayman (12393)|18.4.2005 09:40
A co myslis, co je PROGRESSIVE SCAN ??? :-D

PS: Inak ani nechapem, preco sa s tym Vegasom "hrate", sak to rob bud ak experimentujes, alebo ak ti nieco nejde!!! Inak nechaj vsetko na default, 99% veci zvladne Vegas aj bez teba :-D
pee.tr (1208)|18.4.2005 09:44
:-D
Tak jsem zase holt chytřejší, no :-)
Ale to "Deinterlace Method" tam fakt nemám. Možná mám jinou verzi Vegasu (?)
stayman (12393)|18.4.2005 09:46
Skor ine oci :-D
pee.tr (1208)|18.4.2005 10:21
Jo a taky bych si s tím nehrál, ale když on si Vegas pořád vedl svou a chtěl mě tlačit na PAL DV, pixel aspect ratio 1,093, atd., což bylo pro 768x576 přece blbost.