Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak zadat poptávku STA na satelit

intago (255)|12.4.2012 21:20
Se satelity nemám praxi. Je nás v baráku 18 partají a já mám sehnat nabídky na satelitní rozvod a zjistit ceny. Doporučte mi nějaké firmy, jsme na Praze 3 please a i co mám všecko chtít. Samo by to měla být asi Astra, ale slyšel jsem, že velké antény směrované na východ mohou přijímat free spoustu HD kanálů.
Prostě jak byste postupovali vy na mým místě. Dík.
bastlir (3245)|12.4.2012 21:42
Obrať se na Pateru, má firmu dole na Husitské nad viaduktem.
intago (255)|12.4.2012 21:59
no jo, ale co všecko mám chtít, třeba jsou i další možnosti než anténa i na východ?
bastlir (3245)|12.4.2012 22:33
Stačí říct, kolik je vás uživatelů, jakou družici přijímat a v každé takové firmě učiní nějaký návrh a cenovou rozvahu. Dále ... mimo demokanálů nevím o žádném HD, který by byl zadarmo. A pokud náhodou je, pak jej stejně časem zpoplatní.

Ještě mě napadá, jestli by nebylo levnějších 5 parabol s konvertory pro 4 účastníky (2rezerva), nebo 3 paraboly a sehnat konvertory pro 6 účastníků, jak cena za distribuční zařízení z jedné paraboly pro 18 účastníků.
Dagy2 (3153)|12.4.2012 22:57
ad HD kanály:
samozrejme že je niekoľko (v žiadnom prípade nie "spousta") HD kanálov zadarmo a budú ešte hodne dlho zadarmo -> sú napr. na 19.2E a 28.2E.
Neviem čo si myslel anténou na východ, či Mekku alebo Moskqu ale ono je to vždy pomerne na juh a nie na východ.

ad čo máš pýtať:
je vás síce 18 partají, ale to neznamená 18 prípojok. Otázne je koľko izbové byty tam máte? Garzonky alebo 6-izbové byty bude značný rozdiel.
V každom prípade je potrebné do obývačky každého bytu pýtať 2 samostatné prívody a aspoň jeden ďalší do spálne alebo nejakej inej izby. Uvedom si, že toto nebude STA, kde si strčíl "rozbočovač" antény za 20Kč a pridal ďalší TV. Tu bude 1 prijímač = 1 kábel do bytu. Teda ak má niekto twintuner alebo napr. DVR + TV tak potrebuje dva káble v obývačke. A zabudni na to, že teraz zrovna všetci budú tvrdiť že je to blbosť a nikto nič nepotrebuje nahrávať. Doplniť ďalšie káble pri riešení od bastíra (t.j. 5 parabol so 4ks quadov) už nikto nikdy nedoplní o ďalšie vývody. V prípade multiswitchov je možné vždy ďalší multiswitch pridať do série a tak rozšíriť počet výstupov o 8 alebo 16 a pod.
Existuje tiež jednokáblové riešenie, kde zásuvky sú zapojené za sebou - tu je potom možné pridávať ďalšie zásuvky. toto riešenie má ale obmedzenie na použité sat prijímače ktoré dokážu takéto zapojenie obsluhovať.

ad anténa na východ
doporučil by som zariadenie pre 4 družice:
- 23.5E pre tých čo vyznávajú SkyLink
- 0,8W (takže vôbec nie na východ ale na západ!) pre vyznávačov UPC Freesat a DigiTV
- 19.2E práve pre tie voľné HD kanály, od 1.5. je ich tam ďalších 12 (t.j. spolu cca 20 HD kanálov)
- 28.2E taktiež pre voľné HD kanály do BBC ( 7 HD FTA )
losos (2977)|12.4.2012 23:04
Na družici 26°E je v FTA asi 6-10 (jak kdy) sportovních HD programů v arabštině. Je tam většinou fotbal, ale také závody různých vodních člunů (i katamarány), dostihy a ďábelské závody velbloudů a jánevímco... - někdy fakt dobrá podívaná...

Na družici 23,5°E jsou české programy, to je samozřejmě nutost mít...

Na družici 19,2°E je již dnes několik FTA HD programů v němčině (něco i v EMU) a od 1. května mají přibýt další FTA HD, takže bych doporučoval i tuto družici...

Další větší množství HD programů placených lze přijímat z družice 1°W - je to obdoba programů Skylinku na 23,5°E (tuto nedoporučuji).

Na dalších družicích jsou FTA HD programy (nebo v EMU) jen po jednom kuse, takže nic moc, i když mnozí si cení např. možnosti přijímat Premier League HD z družice 10°E, kde jsou i SD Chelsea TV a NBA TV...

Možná u vás v Praze by měla význam i družice na 28,2°E, kde je dost FTA volných programů anglických, mezi nimi i HD programy. Protože ale u mne nemám signál, nemohu o nich uvést žádné další podrobnosti... - snad jen to, že možnost přijímat tyto programy v Čechách prý brzy skončí - možná již letos, ale je to neověřená informace, někde jsem o tom četl...

Výběr je na vás...
bastlir (3245)|12.4.2012 23:21
[QUOTE=Dagy2;405739]....................ad čo máš pýtať:
je vás síce 18 partají, ale to neznamená 18 prípojok. Otázne je koľko izbové byty tam máte? Garzonky alebo 6-izbové byty bude značný rozdiel.
V každom prípade je potrebné do obývačky každého bytu pýtať 2 samostatné prívody a aspoň jeden ďalší do spálne alebo nejakej inej izby. Uvedom si, že toto nebude STA, kde si strčíl "rozbočovač" antény za 20Kč a pridal ďalší TV. Tu bude 1 prijímač = 1 kábel do bytu. Teda ak má niekto twintuner alebo napr. DVR + TV tak potrebuje dva káble v obývačke. A zabudni na to, že teraz zrovna všetci budú tvrdiť že je to blbosť a nikto nič nepotrebuje nahrávať. Doplniť ďalšie káble pri riešení od bastíra (t.j. 5 parabol so 4ks quadov) už nikto nikdy nedoplní o ďalšie vývody. V prípade multiswitchov je možné vždy ďalší multiswitch pridať do série a tak rozšíriť počet výstupov o 8 alebo 16 a pod.
Existuje tiež jednokáblové riešenie, kde zásuvky sú zapojené za sebou - tu je potom možné pridávať ďalšie zásuvky. toto riešenie má ale obmedzenie na použité sat prijímače ktoré dokážu takéto zapojenie obsluhovať. ................[/QUOTE]

Jasně, existuje technicky brilantní řešení, ale je to samozřejmě o ceně. Ta tvoje poznámka o rozbočování je případná, protože si lidé opravdu myslí, že si to doma rozbočí. Na druhou stranu vím, jaký je problém se všemi nájemníky se dohodnout na finanční spoluúčasti na koupi něčeho dražšího, o čem si myslí, že by jim "stačilo něco levnějšího". Proto ze zkušenosti raději doporučuji rozdělit je parabolama do skupinek podle nároků i s ohledem na budoucnost. Technické řešení nebývá problémem, ale lidská omezenost (i finanční) ano.
interfernet422 (1575)|12.4.2012 23:31
Než dávat na barák 5 parabol podle skupinek, no nevím. Kdo je fanda, tak má motor na balkoně, ostatní se spokojí se skylinkem, případně UPC+digi. To jsou maximálně 2 paraboly, k nim pak multiswitche a kaskády na patra. Přidání dalších kabelů je pak otázkou doplnění kaskády a barák nehyzdí hromada parabol na střeše. Např. pro 32 přípojek je možné řešení viz obr.
[ATTACH=CONFIG]17455[/ATTACH]
Ale pravda je, že otázkou jsou finance....
kaskady.png
Dagy2 (3153)|12.4.2012 23:37
plne s tebou súhlasím že zladiť niekoľko ľudí dohromady nebude jednoduché. pred niekoľkými rokmi som robil tajtrlíka 77 bytovým jednotkám a vždy sme na každej schôdzi skončili u výmeny plynových šporákov....

Ale prečo "sťahovať gate" keď ešte ani nemá ponuku.
Je pravda že po svojich skúsenostiach by som ale volil svoju anténu - ak je jeden z 18 blb tak to môže skončiť studenou vojnou....
bastlir (3245)|12.4.2012 23:45
No prááávě! Trefil jsi hřebíček na hlavičku. Taky už na všechny dlabu. Mám svoje dvě paraboly, z toho jednu s motorem a ostatní ať se dál dohadují stále dokola o pí...nách.
bastlir (3245)|12.4.2012 23:54
Odebírám Sat & DVB-T, kde jsou v každém čísle nová a nádherná zařízení pro distribuci a rozvod sat. signálu. Jenže nevím, kdo si to koupí. No a pak přijde takový 13.červenec jako vloni a je vše v kopru.
intago (255)|13.4.2012 08:00
Moc díky, je to velká věda, koukám. Zvolil bych
23.5E pre tých čo vyznávajú SkyLink
- 0,8W (takže vôbec nie na východ ale na západ!) pre vyznávačov UPC Freesat a DigiTV
- 19.2E práve pre tie voľné HD kanály, od 1.5. je ich tam ďalších 12 (t.j. spolu cca 20 HD kanálov)
- 28.2E
nebo doporučujete něco jinak?
to zní dobře, ten 0,8W http://cz.upcdirect.com/satelitni-televize/freeSAT_HD/
za 149.- za měsíc docela dobré HD
Osobně jsem fanda 3D, ale kromě Brava3D na Astře o ničem jiném free nevím, vy jo?? Krom dema, kde ukazujou stále tosamý... Asi ne všichni budou satelit chtít, ale to se ukáže až na schůzi.

zavolal jsem jen Michael Baloun - SATRONIC Praha 3 a ten se ptal, zda máme hvězdicový systém STA, že by to dal do něj. Tak se u nás optám. Hofisat říká, že ty 4 družice by to vyšlo tak 3000.- na přípojku.
Chtěl bych pozemním signálem bych zadara chytal naše a HD free. Možná bych si připlatil 150.- za HD, víc nejsem ochoten.
KamilZ (10277)|13.4.2012 08:35
Jestli Ti to narve na stávající rozvod, tak budeš pravděpodobně omezen na 1 tuner na domácnost (pokud to nebude Unicable řešení), což je hodně omezující - jak bylo zmíněno výše, tak počítej minimálně s dvěma tunery do domácnosti) A kdyby to bylo Unicable, tak zase pravděpodobně nebudou vyhovovat současné rozvody, protože Unicable je hodně náročné. S Unicable si navíc zřejmě neporadí TV s integrovaným DVB-S tunerem. Takže bych raději doporučil zvážení výměny stávajícího rozvodu, je to samozřejmě otázka peněz (hlavně práce, kabely stojí pár korun). Stejně budete pravděpodobně muset měnit zásuvky apod.
intago (255)|13.4.2012 09:12
jeden tuner na sat by stačil. Stávající pozemní digitál bych nerušil. Stránky má http://www.hofisat.cz/
interfernet422 (1575)|13.4.2012 09:26
[QUOTE=intago;405774]ty 4 družice by to vyšlo tak 3000.- na přípojku.[/QUOTE]
Tak tohle lidi neskousnou... za ty peníze budou mít doma je jeden kabel a budou si stejně muset koupit stb a kartu.
Za ty tři litry mám skvělou parabolu, několik QUAD LNB a ještě se párkrát skvěle ožeru...
KamilZ (10277)|13.4.2012 09:58
[QUOTE=intago;405786]jeden tuner na sat by stačil[/QUOTE]
OK, jak chceš, ale tohle do budoucna jednoduše nezměníš a případné doplnění bude o hodně dražší.
intago (255)|13.4.2012 10:21
no jo, ale budou moc přijímat 4 satelity a nemusí se o nic starat. Ty jsi machr, oni ne. Sám jsem přemýšlel o parabole na balkoně a zavrhl to
sanchez13 (1071)|13.4.2012 10:43
ver tomu, ze v buducnosti budu chciet viac TV v byte a potom budes ty najhorsi, ze sa to neda, alebo ze to bude stat vela penazi, ked oni chcu taku podla nich "jednoduchu" vec ako doplnit TV do dalsej izby. Takze ked budes zadavat tie parametre daj tam aj poziadavku aby sa v buducnosti dal relativne jednoducho rozsirit pocet pripojok... (podla ma by sa mal naozaj uz pri prvej instalacii priviest min 2 do kazdeho bytu)
A pamataj este na to, ze k tej cene na pripojku este musis pripocitat kartu a STB (pochybujem, ze vsetci maju TV so SAT tunerom)
intago (255)|13.4.2012 10:50
na jinejch telkách můžou chytat pozemní signál. V našem baráku nebydlí chudí, byty mají cenu přes 5 melounů, ale my ho naštěstí koupili od města před lety za 150kil. Tak at si dokoupěj co chtěj.
Já dám 150.- UPC Freesatu za HD programy o přírodě, zbytek zadara. Proč nezkombinovat pozemní se satelitem?
Dagy2 (3153)|13.4.2012 18:25
Toto jsem nejak nepobral ???
1/ čo chceš ako kombinovať ? UPC freesat za 150Kč s pozemním DVB-T? To ako myslíš tú jednu prípojku za 3000Kč + k tomu 150 mesačne za UPC a DVB-T do kuchyne?

2/ 3000Kč je ukrutnosť za jednu prípojku. Parabola + niekoľko twin/quad LNB vyjde na rovnaké prachy a nemusíš sa s nikým naťahovať či tam má byť taká alebo onaká družica.
Myslím že ľudia ktorí dali 5melonov za byt môžu si dovoliť aj 3x3000 za prípojky ale pochybujem že to niekto z nich urobí.

Predpokladám, že táto celá akcia skončí takto
- parabola s dvomi LNB a do každého bytu sa bude počítať s jednou prípojkou v jestvujúcom rozvode. Toto využije z 18 partají tak 5.
- 5 zostane pri DVB-T.
- zvyšných 8 si povesí svoju parabolu na balkon
- intago sa stane nepriateľom všetkých obyvateľov domu (ľudia vždy majú radi jedného nepriateľa, to ich spája), časť bude tvrdiť že dostal úplatok a preto je to tak celé zdrbané. takže časom sa bude musieť odsťahovať z tohoto baráku

Intago, keď ťa tým poverili, nechaj si urobiť cenu na maximalistické riešenie (4 družice, 3 prípojky do bytu) a minimalistické - SkyLink a jedna prípojka. Vysvetli im výhody a nevýhody každého riešenia a potom sa uvidí. DVB-T môžeš mať začlenené do rozvodu so SAT.
Hlavne všetkým treba vysvetliť, že NIE JE MOŽNÉ si dokúpiť ďalšiu telku a rozbočiť kábel. TO NIE JE STA ale satelitný rozvod!!!
KamilZ (10277)|13.4.2012 19:32
Asi nemá cenu do toho dál tepat. Evidentně se už sám rozhodnul a nemá smysl mu to vymlouvat. Argumentů zde bylo vzneseno dost, přesto stále trvá na svém, aneb každý svého štěstí strůjcem. Akorát bych nechtěl být v jeho kůži, až se začnou ostatní nájemníci divit a obviňovat ho, co jim to vlastně zajistil...
Dagy2 (3153)|14.4.2012 08:26
Presne ako hovoríš Kamil.
On to postaví na svoj obraz - jedna prípojka pre UPC, pretože tá sa mu zdá najlacnejšia - pre neho. Ešte tam bude 23.5 pre Skylinkárov.
On bude mať inde DVB-T.

Tí 5-melonoví spolupartajníci ktorí majú prístroje od Loewe a vyššie cenové kategórie ho odtiaľ vysťahujú (:
alebo to skončí oparabolovaným panelákom
intago (255)|14.4.2012 08:49
jak jsem říkal, nerozumím tomu a oni většinou ještě méně. Prostě se to bude probírat na schůzi. Ptát se mě budou, který český programy budou navíc proti terestialu. A že maj HD telku a obraz dobrej. Já u jednoho zjistil, že vůbec neví, že HD nepřijímá, jeho telka ani neumí mpeg-4 chytat. Čili budu jednooký mezi slepejma. V současnosti tu nikdo satelit nemá! Není nějakej odkaz, kde to srozumitelně vysvětlí laikům?
Jo, taky jsem si vzpomněl, jak si kdosi stěžoval, že ty levnější, UPC a spol, mají slabý signál a HD nestojí za moc, Skylink je prý nejlepší. Jak je to? To bude zas dílo, ještě mám v živé paměti, jak jsem je obcházel a zapojoval jim DVB-T. Bylo to náročný, platili jen nalévaným alkoholem! Já ale vážně prachy nechtěl, jsem rád, že jsou v baráku dobrý vztahy!
Nebo byste ještě něco doporučili za satelit krom těch čtyřech od Dagyho? Něco v 3D, tajnej tip na FTA nemáte?
KamilZ (10277)|14.4.2012 09:22
Doporučuji pročíst tohle. Neřeší se STA, ale dostaneš se trochu do obrazu v oblasti DVB-S: https://www.tvfreak.cz/jak-si-vybrat-spravny-satelitni-prijimac/4551.

Kvalita Skylink a UPC je podle mě srovnatelná. Počet HD kanálů a ceny si jednoduše zjistíš sám na webech podle ceníků, na tom nic světoborného není. Jestli chceš mít jistotu, že Tě firma neodrbe, tak si nech udělat nabídku od 2-3 firem a můžeš porovnat. 18 domácností není zase tak málo. Pokud vezmeš solidní firmu, tak Ti také něco doporučí, pokud Ti odsouhlasí cokoli, tak ruce od nich pryč.

Ale fakt nechápu, jestli jsou v baráku sami "pracháči" (nemyšleno špatně), tak proč už neuděláte rozumné řešení. Nejdůležitější je to, co už bylo napsáno - jeden kabel, jeden přijímač, nebo Unicable řešení (se kterým ale nefunguje většina TV).
Dagy2 (3153)|14.4.2012 11:56
Intago, promiň ale ty nejenom že přiznáš že nerozumíš, ale navíc ani nečteš. Hned tady v úvodu fóra máš všechny zajímavé SAT programy i s popisem co se na nich děje.
- 3D -> jediné FTA je na 23.5E Brava3D a HighTV
- pitomosti na které se ptáš v poslední otázce ani nebudu komentovat - u tebe protože se jedná o panelák a ne pouze tvoje domácnost je to na basu tak s tím nezačínej.

Pokiaľ si jednooký medzi slepými, o to viac by som to bral veľmi realisticky pri prezentácii riešenia:
1/ ešte raz zdôrazňujem, vysvetliť, že je to SAT príjem, ten má svoje špecifiká a teda všetci (dal by som im to podpísať :) ) chápu, že ďalší TV ani nahrávacie zariadenie (t.j. SAT receiver s DVR alebo DVD/BD rekorder) sa nedá pripojiť bez SAMOSTATNEJ prípojky. Rozdvojováky nie sú zakázané (aby si niekto nemyslel že chce z toho vytlcť firma prachy a oni s tým vydrbú) ale proste NEFUNGUJÚ z princípu.
2/ všetci čo majú nejaké svoje VHS videa, DVD/HDD rekordery tieto už nebudú môcť použiť na nahrávanie (zmysluplne, samozrejme cez nejaký SCART z STB ano, ale bude blokované pozeranie TV, na čo neboli doteraz zvyknutí)
3/ kvalita vysielania napriek tomu, že je to všetko digitálne (reklamy v telke nabíjajú do hlavy že digitálne=super perfektne) môže byť u niektorých programov ďaleko horšia než boli zvyknutí u analogu. S tým treba počítať!
4/ UPC a Skylink sa skôr líšia v objeme ponuky než kvalite obrazu (aj keď si myslím, že SkyLink je na tom o kapku lepšie). Jasnou výhodou u Skylinku je, že netreba mať žiadne zmluvy, základ ca 25 programov je bez ďalších poplatkov po zakúpení karty, predplatné sa robí napr. cez net kreditkou a funguje do 5 minut.
UPC je v tomto smere pomerne komplikované. Má výhodu programu ESPN a Cinemax2, AXN ktoré u Skylink nie sú.
5/ U HD programov má jasne navrch SkyLink (aj keď ich kvalita je na úrovni verejnoprávnych SD z Nemecka)

Urob prvé kolo toto im všetkým vysvetli a uvidíš reakcie.
Potom zájdi za jednotlivými firmami, urob zo seba totálneho blba a uvidíš ako ti budú sľubovať (skús sa opýtať aj na vysielanie zadarmo). Ako hovorí Kamil, tí čo ti sľúbia všetko od nich rýchle preč.
Pokiaľ ti niekto seriózne vysvetlí možné riešenia a poukáže na potrebu viacerých prípojok do bytu a odôvodní to prečo tak s tým sa bav. Ten nepozerá len na cenu ale seriozne ťa chce informovať.
intago (255)|15.4.2012 22:10
Díky, že se věnujete takovému začátečníkovi, ale na mě se musí po lopatě
1-Něco v 3D, tajnej tip na FTA nemáte?-co je na tom blbýho, copak není jiná možnost než ta tvoje, Dagy?
2-jaké máte zkušenosti s 3D HighTV ?
3-furt mi není jasné, copak jedna přípojka nestačí? Nahrávat si mohu přece na flešku na STBoxu či VHS na Scartvýstupu z Stboxu, ne? Mohu chytat na jeden scart a nahrávat na druhy, nebo do telky na HDMI, ne?
4/zatím vůbec není jasné, co se na schůzi stane, klidně to smetou ze stolu abych si dal parabolu na balkon sám. Jaký by byl nejlepší směr?
interfernet422 (1575)|16.4.2012 00:11
Intago ty to máš všechno popletené ...
Tak to zkusím ještě jednou
ad 1 - FTA programy 3D jsou jen demo a velmi rychle tě omrzí. Hledat je můžeš na adresách KingOfSat nebo třeba Flysat.
ad 2 - co to je 3D HighTV?
ad 3 - ne jedna přípojka nestačí, podrobnosti si nastuduj třeba na webu zde. Jako účastníka počítej satelitní přijímač, ne byt. Pokud nechceš studovat, tak to ber jako fakt. A mimochodem v bodě 2 naznačuješ něco o HD a v dalším píšeš o SCARTu. To myslíš vážně?
ad 4 - na schůzi přijdeš totálně nevzdělán a pokud tam bude jediný člověk co o tom ví víc než ty, tak budiž ti země lehká. Nejlepší směr je na jih, tam chytneš všechny družice. Jsou nad rovníkem.
intago (255)|16.4.2012 09:45
1/VŠECKY 3d JSOU DEMO?? tO JE MALÉR, JÁ MYSLEL, ŽE BRAVA je neopakuje do nekonečna! Ale nač furt koukat na vážnou hudbu, žejo??
2/http://www.hightv.tv/ je taky demo? hrůůůza, nač budu koukat?
3/to vážně nechápu, proč. Dej přesnější odkaz please. V rámci transponderu lze nahravat i co nekoukám, tak oč jde? V našem baráku nejsou sami machři jak tady, dost důchodců, starousedlíků. Ti o to nemaj zájem z principu :-(
4/kdo bude vědět víc, tak poradí,. jinak mi to zůstane na hrbu, jim ladit stboxy
Hornet F-18 (1328)|16.4.2012 10:09
intago,
myslim, ze najlepsie urobis, ked si das ty sam parabolu na balkon a vykasles sa na vybavovanie spolocneho prijmu. Usetris si kopu zbytocnych nervov.
Zrejme nemas vobec znalosti o zakladnych pojmoch...inak by si neriesil na jednej strane sledovanie 3D a na druhej nahravanie cez SCART :-) to ako by si mal zaujem o super Hi-Fi aparaturu a pocuval pritom kazetak nahravany zo strednych vln.... :-(
Ja som tiez uplny amater na satelitnom uzemi, ale ked chces o tom vediet viac, tak ti nezostane ine len venovat vela casu studiu tejto zaujimavej a rychlo sa vyvijajucej technologii :-)
A na tu spolocnu antenu sa fakt vybodni :-)
KamilZ (10277)|16.4.2012 10:10
[QUOTE=intago;406182]3-furt mi není jasné, copak jedna přípojka nestačí? Nahrávat si mohu přece na flešku na STBoxu či VHS na Scartvýstupu z Stboxu, ne? Mohu chytat na jeden scart a nahrávat na druhy, nebo do telky na HDMI, ne?[/QUOTE]
Sorry, ale teď jsi tomu dal korunu (včetně SCARTu)..... Četl jsi #24 ? Z toho Ti to přeci musí být naprosto jasné.
intago (255)|16.4.2012 10:39
ale přátelé... Zkusím to, je lepší mít čtyři paraboly na střeše než jednu na balkoně a tahat kabeláž. Zkusím to nadhodit a uvidím reakce. Co se týče scartu, ne všichni přece budou chytat HD, možná jen já. Na HD se chystám nahrávat s terovým bookem. Co je to #24?
Dagy2 (3153)|16.4.2012 10:50
Intago (ale aj Interfernet)
0/ není nic blbé na FTA vysielaní ani žiadny dotaz k nemu. Tvoj dotaz na tajný tip som pochopil úplne špatne. Omlouvám se.
1/ na 23.5E vysielajú dve stanice 3D ktoré nie sú demo - to už som písal:
---- 3D HighTV - vysielanie vo vynikajúcej kvalite a na 3D efekte si pošmákneš. Vysielanie je ale hlavne kombinácia takej televízie ako je STIL TV, potom sitcomy a známe 3D videá ako napr. mestá v 3D a pod. (časť z nich človek nájde napr. v 3D LGapp cez internet). Program som nehľadal, možno tam beží ešte niečo iné.
---- Brava3D je plná 3D stanica s obdobným obsahom ako je Brava na SkyLinku, t.j. koncerty vážnej hudby, opery.
---- občas sa objaví 3D vysielanie na iných staniciach, napr. bol víkend s 3D na Anixe HD na 19.2E

2/ odpoveď vyššie - 3DhighTV nie je demo. Je to normálne FTA vysielanie

3/ a sme pri koreni veci kde to vždy všetko havaruje a končí nadávkami na digitálne vysielanie a podobne.
Tak začnime od Adama,
resp. od A/ Analogu:
- pre príjem analogového vysielania potrebovala každá krabička svoj analogový tuner (prijímač) s príslušným frekvenčným rozsahom (napr. TV Tesla Akvarel). Niekedy mali telky prevne nastavený tuner, to bolo u nás niekde v roku 1955 až 1960, keď vysielal len jeden vysielač v Prahe a druhý potom snáď v Brne a Bratislave. Ostatní mali buď aqárium alebo sex.
- potom sa zistilo, že rozširovaním vysielania sa začnú prekrývať dosahy vysielačov a preto je potrebné aby vysielali na rôznych frekvenciách. Teda keď si kúpil človek telku, výrobca nevedel či ju bude kupujúci využívať v Prahe alebo Kolíne. Takže vznikli tunery s ladením a na telke sa objavil karuselový prepínač kanálov 1÷12 ktorý mal LC cievky pevne naladené na rezonanciu pre jednotlivé frekvencie televíznych kanálov, ktoré definuje norma CCIR alebo vtedy ešte OIRT.
- potom prišlo vysielanie v UHF pásme, kanály 21-69 a tí čo mali karuselové telky museli kúpiť buď nové alebo set-top-box, ktorý sa vtedy učene nazýval konvertor.
(Podobné krabičky sme si montovali do rádií aby sme mohli počúvať západné rozhlasové stanice v pásme 88÷108MHz). Takže to bola prvá éra settopboxov.
- celé spektrum TV kanálov bolo od 1÷69 (frekvencie niekde okolo 65MHz - 800 MHz. Nové TV prijímače dokážu toto pásmo celé preladiť, takže priamo kus drátu alebo seriózna anténa "zbiera" elektromagnetický signál z éteru a privádza ho na vstup tunera. Tento potom vo svojich črevách vyselektuje tú pravú frekvenciu a naladí tvoj kanál. Z princípu šírenia elmg vĺn sa tento signál do cca 800 MHz dá šíriť po koaxiálnom kábli.
- potom niekto vymyslel, že TV signál by si niekto možno chcel nahrať a teda vymyslel "magnetofón" pre telku. Aby tento magnetofon a potom VHS mal možnosť niečo nahrať, musel si mu na vstup priviesť signál, ktorý sa nahrá. A to buď z rádia (pre zvukový magnetofon) alebo z telky (pre obrazový magnetofon a VHS). Toto malo jednu zásadnú nevýhodu, že pri nahrávaní sa na telke už nič nedalo pozerať.
A tak vznikli klasické videá - VHS a neskôr nahradením pásky pomocou HDD - vznikli DVD/HDD. Všetky majú zabudovaný svoj vlastný tuner. Tzn., že v domácnosti ľudí, ktorí majú/mali klasickú CRT telku a video boli dva tunery - jeden v telke a druhý v tom videu. Oni o tom ani netušili. Keďže oba tunery vedeli ladiť pásmo ktoré sa vysielalo t.j. 65÷800MHz tak stačilo na oba tunery pripojiť jeden drát z antény, STA, izbovej antény a pod.

D/ digitál pozemný
Toto platí aj u DVB-T, pretože DVB-T na princípe vysielania pomocou elmg vln v pásme do 800MHz nič nezmenilo. Používajú sa tie isté frekvencie ako doteraz, len televizny signál je zakodovaný inak - nie analogovo (veľkosťou napätí) ale digitálne (10100100)
A rovnako, kto chce nahrávať a pozerať, musí mať tuner v telke a tuner v DVD/HDD alebo v setopboxe s DVR na USB kľúč


S/ signál satelitný
- z dôvodu obmedzení vo frekvenčných pásmach na zemskom povrchu bolo pre satelitný príjem zvolené pásmo 10600÷12750MHz. Tieto frekvencie sa už nedajú prenášať káblom ale len vzduchom. Kto bol na vojne u lokátoru tak vie že tam bol vlnovod v ktorom sa takéto vlnenie prenášalo.
- Takže signál s frekvenciou v tomto pásme dopadne na parabolu, ale nedá sa zviesť koaxom do telky ako je to u klasickej antény. Sat anténa musí mať ňufák vpredu rovnako aok pes. Tento ňufák je prvý "tuner" v tvojej sústave a konvertuje signál do pásma 950÷2050MHz tj také ktoré ešte môže byť prenesené káblom k tuneru a ktoré tuner dokáže spracovať. Na to slúži medzifrekvencia v ňufáku, (niektorí amatéri ho nazývajú LNB, ale správne je ňufák).
- Prvé vysielania boli na frekvenciách 10950MHz÷11700MHz takže toto dokázal obslúžiť jeden jednoduchý ňufák
- Potom sa zistilo, že vystreliť jednu raketu do kozmu a mať na nej tak úzke pásmo jednak nedokáže nikto zaplatiť a jednak tých družíc sa na orbitu toľko ani nevojde. Takže sa rozšírilo vysielacie pásmo smerom dole aj hore, čo ale už jeden ňufák nezvládol. Takže súčasné ňufáky majú dve frekvenčné pásma (podobne ako niekedy tie telky s karuselom), ktoré si prijímač prepína na diaľku cez koax kábel. Ale aj to bolo málo, preto sa vymyslela vertikálna a horizontálna polarizácia. Ona tu vždy bola (viď antény na DVB-T, ktoré v česku sú otočené horizontálne ale na slovensku vertikálne) ale nebol problém mať anténu jednu tak a druhú tak. U satelitu by museli byť dve paraboly, dva ňufáka a nejaký zlučovač. Takže múdre hlavy vymysleli LNB, ktoré dokáže vnútri otočiť s mechanikou ňufáku a byť raz horizontálne a raz vertikálne.

Tak a konečne sme pri Z/ zásuvka satelitného prijímača
- z popisu v S/ vidíš, že jeden ňufák musí prijímať signál v štyroch režimoch - malá frekvencia/horizontálne, veľká frekvencia horizontálne, malá frekvencia vertikálne, veľká frekvencia horizontálne. Aby si nemusel behať zakaždým keď prepneš z CT1 na STV1 na strechu a otočiť ňufákom, deje sa to diaľkovo pomocou elektrických signálov, ktoré posiela prijímač do ňufáku.
- Preto NEMOŽE BYŤ na jednom kábli navešaných 18 bytov každý s dvomi telkami a "magnetofonmi". Pretože ňufák by sa z toho zbláznil. Rovnako ako keď máš vypínač na schodišti na každom "patře" a cvaká s ními 18 ľudí. Svieti? Nesvieti?

Záver:
1/ celé zariadenie musí umožňovať viacerým prijímačom (v telkách, v SAT tuneroch, v nahrávacích zariadeniach typu DVD/HDD, STB apod) ovládať "ten svoj káblik" ktorý vyberie správny signál od správneho LNB. Toto je základný princíp s parabolou, quattro LNB a prepínačom 4/16 = 1 družica pre 16 účastníkov rozumej tunerov.
2/ o unicable riešení neuvažujme, pretože SAT prijímače v TV ho nevedia obslúžiť
3/ každá domácnosť musí mať toľko prípojok (aby sa ňufáky nezbláznili) koľko má tunerov = 1ks v telke v obyváku, 1ks v telke v kuchyni, 1 ks v telke v spálni, 1ks vo "videu"
4/ ak nejaký "machr" rýpne do tohto rozvodu a začne používať loopy a prepojky a rozdvojky môže kompletne dodrbať obraz všetkým. to sa dialo aj u klasickej STA a analogu.
5/ ano v rámci TP môžeš nahrávať aj čo nepozeráš - dokážu to niektoré prijímače, ale väčšina z nich nahráva kodovane t.j. v súčasnosti nepoužiteľne - to sme ale už pri inej problematike. Tú si už dokážeš naštudovať sám. Volá sa to Irdeto Pi-Sys.
6/ zabudni na SCART pretože sme už vo svete digitálu a HD. Takže SCART v mnohých nových TV ani nenájdeš.

Dúfam som to ťa nepoplietol kompletne. :)
intago (255)|16.4.2012 11:46
díky,Dagy, já si na dobu konvertorů moc dobře pamatuju, spolužák mi jeden vyrobil, ale pak jsem si stejně koupil laditelný na Německo. Mě je to jasný, že co telka, to přívod, proč bych chtěl mít víc sat. televizí než jednu? At si každý objedná přípojek kolik chce.
Tvoje info o 3 D je zajímavý, ale na seznamu je daleko víc než jen ta Astra http://www.flysat.com/satlist-3d.php
Co ty ostatní? Je hafo stránek o satelitech, měly by být jen pro fandy 3D, ale kde jsou?
Překvapila mě informace, že si nahraješ něco kodovaně. To to pak nejde přehrát ani na tom samym stboxu?? Co s tím pak?
mirekv (7169)|16.4.2012 12:18
Ovšem ono to není jen tak, kamarád má okna na SV a SZ a na sřechu nesmí, prý že mají v baráku nataženou kabelovku. No potěš!
Dagy2 (3153)|16.4.2012 12:27
Díl 2 proč mít vícero sat televizí:
- otázka je teda prečo mať vôbec satelitnú TV???? Pravdepodobne v mieste tvojho bydliska DVB-T pokryje prakticky všetky české kanály ktoré sú v SkyLinku bezplatne.
Takže otázka pre "spolupartajníkov" v tvojom baráku: "co získám vlastně nejakou sat TV ??"
A/ DVB-T vysiela zatiaľ (okrem MUX4 v ČR) v SD rozlíšení a aj dátový tok za moc nestojí. Z toho vyplýva, že obraz na plackách hlavne väčších než 37" sa nedá moc porovnať s HDTV vysielaním. Kto raz vidí na 50" HDTV už bude vždy nespokojný s čímkoľvek iným. V HD mám už aj základné stanice ako CT1HD, príprava je CT2HD, NovaHD, Markiza HD takže kecy typu já si nic neplatím mne to stačí v základu už nie sú platné. V základu máš 4 HDTV stanice a ďalších 20 HDTV FTA nemeckých.

B/ kanály ako National geographic, Viasat, HBO, Eurosport, ktoré sú na satelite v HD v DVB-T ešte pár rokov - keď vôbec niekedy - nebudú.

Preto ak chcem pozerať futbal z Bundesligy na Eurosport 2 HD a zároveň beží na HBO film tak jednoznačne potrebujem 2 sat prípojky do bytu. Buď aby som manželku vyhnal k menšiemu kde beží HBO a mal pokoj u futbalu alebo nahral jeden z programov a druhý pozeral.

Na jednu základnú a prirodzenú vec zabúda každý, kto prvý krát špekuluje o SAT prijímači (a s tým sú spojené mnohé rozčarovania a nespokojnosť a reklamácie - preto ti tu všetci radia viac prípojok):
- v roku 1960 mali všetci jeden program od 17:00 do 21:00 a potom hajde spať. Všetci boli maximálne spokojní a tešili sa že ten Klema toto všetko pre nich robí
- v roku 1968 každý chcel mať rakúsku alebo nemeckú TV, lebo tam dávali Randalla a Hopkirka a Bonda(než to došlo k nám)
- v roku 1972 si všetci kupovali setopboxy na druhý program CST
Ale zatiaľ všetkým bohate stačila jedna telka

- teraz máme v DVB-T nejakých 6÷15 programov podľa miesta bydliska a už frflajú tí so 6-imi že pražákum těm je hej.
- v satelite máš naráz nejakých 25 neplatených ČS programov a 60 platených a ďalších 200 FTA na 19.2E atď atď. A naraz zistíš, že počas futbalu beží paralelne inde nejaká Farma, Ordinácia v ružovej alebo zelenej záhrade a pod. A v tom momente ľudia začnú mať iné dotazy a nároky a začnú búšiť do teba, prečo sa nedá nahrávať z tej jednej prípojky, keď si kúpili nejaké to video.
Počítaj s tým, že sat dáva úplne iné možnosti a ľudia ich budú chcieť využiť! BUDÚ ICH CHCIEŤ na to ber jed !!!
Dagy2 (3153)|16.4.2012 12:34
Díl 3 kodované programy
Intago, toto je kapitola sama o sebe, študijnú literatúru som ti už dával - Irdeto Pi-Sys.
Ano, aj tu sa vývoj posunul od voľného nahrávania na VHS až k obmedzeniam typu HD+ v nemecku, kde je možné napríklad niektoré filmy nahrať, ale pozrieť sa dajú len 1x potom sa to zablokuje.

Intago, všetky prijímače, ktoré nahrávajú kodovane (to boli Topfield, Humax iCord, rôzne ----boxy) a pod kde vždy k prehrávaniu bolo potrebné mať dekodovaciu kartu s prechodom kodovania na Irdeto Pi-Sys prakticky skončili. Tento spôsob záznamu je prakticky nepoužiteľný, pretože kodovacie kľúče sa v tomto systéme menia a po nahratí už nemusí kodovací kľúč v nahrávke sedieť s aktuálnym na karte.

Na to, aby si mohol nahrať program a kedykoľvek si ho pozrieť musíš mať prístroj, ktorý dekoduje priamo pri nahrávaní. Nahrávanie pri pozeraní niečoho iného, resp. dve nahrávania paralelne musí potom prístorj zvládnuť tak, aby dekodoval naraz oba programy a to korektne.
Dagy2 (3153)|16.4.2012 12:49
Díl 4 3D TV
Intago, zoznam ktorý si poslal je trochu obstarožní. Ale to čo posielaš nakoniec len potvrdzuje, že sú 2 FTA 3D programy na 23.5E.
Zvyšok ktorý tam máš je kodovaný alebo demo. Je to tak. Ale nebuď smutny, spomeň si čo píšem v prvom dieli - tiež bol len jeden program aj Gagarin bol prvý krát a sám. To sa spraví. Počkaj na olympiádu, tam sa veľa vecí môže zmeniť.
Aj keď je dobrý predpoklad, že 3D budú na 99% kodované. Proste to nebude pre plebs ale premiové vysielanie pre tých čo budú ochotní si to zaplatiť. Rovnako ako HBo nevysiela zadarmo a aj HD verzie obecne dostupných nemeckých kanálov sú platené. Mimochodom ich kvalita SD vysielania je totožná s HD Skylinku.
intago (255)|16.4.2012 12:53
ad2/dík,no to mi jasné, ale až budou pokřikovat že chtějí víc, křiknu na ně, že si měli objednat víc přípojek!
ad3/ty mě strašíš. To znamená, že vůbec nemá cenu nahrávat??? A kde je problém, když jsou stboxy, který umí dekodovat i při nahravaní?
To je věda, tohlesto|!
intago (255)|16.4.2012 12:55
ad3 a 4/dík. no já bych si za 3D kvalitu připlatil, ale do tak 300.- měsíčně. Zas tak moc u toho nesedím. Znáš některé placené 3D a jaké jsou?
Dagy2 (3153)|16.4.2012 13:06
Hele Intago, díl 5 - fičurinky:
ešte len 5 minút čo som dopísal diel 3 a tu je pánko,
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31831-moznost-nahravani-na-hdd-u-lg-42pq300-za

ktorý kúpil nejakú telku a teraz by rád len takú "fičurinku" , "drobnůstku" aby mu telka aj nahrávala na HDD.
PRESNE AKO TI PÍŠEM - tí ľudia to budú chcieť v momente že im o tom povie kolega v práci alebo švagor.
Ten človek kúpil telku a zistil že má vzadu všelijaké konektory tak nechce nič zložité a nič viac len aby do nich narval USB HDD a len takú prkotinu aby to aj nahrávalo. Tu je vedľa vlákno, ktoré má 200000 prečítaní o problematike nahrávania a pozerania zakodovaných programov na prístroji ktorý je na to určený. A príde niekto kto vidí že je v telke podobná dierka ako má počítač a myslí že to všetko je len o kábliku.

V momente keby niekto dal upgrade do SW (ale prečo by to robil, mal si kúpiť telku ktorá to vie) a dalo by sa nahrávať, príde ďalšia otázka od tohto človeka: "ako je to možné že nemôžem nahrávať niečo iné než pozerám???!!!??". A zase bude zle že je to šrot.

Toto je len malá ukážka toho, čo ťa bude čakať v tvojom baráku s dôchodcami a "nemachrami".
Ja som bojoval márne len o to, vysvetliť ľuďom, že prietokomery na studenú vodu, ktoré majú v kúpelkách sa rozpočítavajú pomerove z celkového množstva, ktoré namerajú vodárne na oficiálnom meradle na vstupe do baráku A to som bol celkom v problematike zbehlý. K sat TV sme sa našťastie nikdy nedostali....
Dagy2 (3153)|16.4.2012 13:29
Díl 6 nahrávanie
existuje niekoľko spôsobov a obmedzení v nahrávaní programov z TV / SAT TV
- analogový nahrávač / VHS / DVD/HDD
tieto je možné pripojiť cez SCART do STB alebo z niektorých TV. Kvalitný digitálny signál sa sprzní v digitálne-analogovom prevodníku STB aby sa signál mohol poslať do SCART-u, ktorý zvláda len PAL rozlíšenie. Potom sa ešte urežú zo signálu - EPG, doprovodné zvukové stopy, titulky, vyššie rozlíšenie než PAL - a takýto "nahatý" televízny signál sa nahrá. Pri prehrávaní je analogový signál dopočítaný na digitálny a teda opätovne zmršený a prezentovaný na placatej telke.
výhodou je, že nahrávanie má len jedno obmedzenie - blokuje STB alebo TV tak, že nie je možné nič iné pozerať.

- digitálny nahrávač (TV so SAT prijímačom a HDD výstupom, STB s USB HDD alebo vstavaným diskom) a FTA programy
programy sa nahrávajú bez problémov v pôvodnej kvalite so všetkými zvukovými a titulkovými stopami. Sú nekodované a prehrateľné kdekoľvek

- digitálny nahrávač s nahrávaním jedného kodovaného programamu
väčšina prijímačov nahráva len program na ktorý sa pozerá. Tento je kodovaný pre pozeranie pomocou dekodovacej karty a preto aj nahrávka je dekodovaná.

- digitálny nahrávač dvoch programov
v momente, že sa nahráva iný program než sa pozerá (či už z toho istého TP u lacných prijímačov alebo ak má prijímač dva tunery) potrebuje prijímač dekodovať dva programy. Väčšina prijímačov aby nemusela riešiť korektnú obsluhu karty nahráva druhý program kodovane. Potom sa tento dá spustiť a dekodovať dodatočne. Toto fungovalo dobre niekedy keď sa kľúče kodovania menili raz za uherský rok. Dnes beží pravidelná obmena kľúčov, takže nahrávka zakodovaná sa na 90% už nedá nikdy prehrať. Takýto prijímač je dobrý na dve veci.

Potom existujú prijímače, ktoré majú dva tunery a buď používajú dve karty (TechniSat ISIO) alebo majú tzv. neoficiálny software kde sa táto karta zdieľa (proti tomu samozrejme prevádzkovatelia bojujú rôznymi zásahmi do kodovania) pre oba tunery. tieto nahrávajú vždy nekodovane, takže nahrávka sa dá pozrieť v prijímači "vždy".
v úvodzovkách vždy pretože ako som už písal u HD+ existuje možnosť že vysielateľ nastaví počet možných prehratí.

- prijímače s čítačkou Irdeto SkyLink ready
tieto prijímače síce nahrávajú nekodovane a nahrávku je možné prehliadnuť kedykoľvek ale nahrávka je viazaná na prijímač na ktorom vznikla a nie je možné ju prehrať na kľúč a preniesť inam.

- kodované programy
potrebuješ k nim dekodovaciu kartu. Na našom trhu sa predávajú oficiálne tie karty, kde majú prevádzkovatelia oprávnenie na šírenie vysielania v ČR a SR. Potom si na čierno môžeš objednať kartu zo zahraničia, existujú napr. priekupníci, ktorí ti zoženú za púhych 200% navyše čo chceš.
Hornet F-18 (1328)|16.4.2012 13:36
[QUOTE=intago;406259]ad2/dík,no to mi jasné, ale až budou pokřikovat že chtějí víc, křiknu na ně, že si měli objednat víc přípojek!
ad3/ty mě strašíš. To znamená, že vůbec nemá cenu nahrávat??? A kde je problém, když jsou stboxy, který umí dekodovat i při nahravaní?
To je věda, tohlesto|![/QUOTE]

Ma cenu nahravat, na trhu je dost velky vyber prijimacov, ktore dokazu ulozit nahravku v dekodovanom tvare. Niekedy moze byt problem, ked chces nahravku prehrat v PC, alebo inde. To uz vsetky nedokazu, ale ani to nie je vzdy potrebne a nie kazdy to vyzaduje.
Dolezite pre bezneho uzivatela, je aby sa nahravka dala prehrat v tom istom pristroji. A to zvladne ozaj viac prijimacov, Len si treba vybrat parametre, ktore budu vyhovovat tebe, ale to najdes v inych vlaknach.
intago (255)|16.4.2012 13:56
dík za péči,
takže mohu koukat na kodovaný pořad a nahrávat FTA na stejném transponderu, ne?
ještě bych se optal-když bych měl svůj sat na balkoně, mám ho na západ, jak nastavím satelit? Stačí kompas a úhloměr? Když budu mít telku v ložnici. to je asi 15m, neuvidím na obraz! Také se bojím vrtat do zdi nebo nových rámů oken:-( Proto bych bral sat. rozvod od profiků
Dagy2 (3153)|16.4.2012 14:13
ber sat rozvod od profíků.
Bez urážky a podceňovania, možno si klavírny virtuóz alebo atomový technik, špičkový právnik alebo robotník ktorý maká vo fabrike ale o sat technike máš málo znalostí. 6-dielny seriál ti možno dal všeobecný prehľad o jednotlivých otázkach ale ich kombináciou vzniká množstvo ďalších možností a z nich plynúcich komplikácií a dotazov.
Kam máš mať výhľad záleží na satelite ktorý potrebuješ prijímať. Potrebuješ ten satelit podľa toho, ktorého prevádzkovateľa si vyberieš atd atd. Takže v princípe je potrebný výhľad na juh a mierne na juho-východ. Pozor, 23.5E neznamená samozrejme že máš mať výhľad 23.5 stupňa na východ. Ale to už určite vieš, pretože to sme pri zemepise základnej školy.

Ale mám dotaz:
- prečo chceš sat telku do spálne? som myslel že práve HD obraz a 3D si užiješ na veľkej obrazovke v obyvaku s dolby digital zvukom. V spálni na zaspávanie kľudne stačí DVB-T na kus drátu a telka 22".
intago (255)|16.4.2012 14:32
jihovýchod asi nepůjde, když mám hranu baráků na jih, ne? Balkon je jen metr vysunutý
Do ložnice bych to dal proto, že se má žena, jak jsem výslechem zjistil, 3D bojí. Že prý to na ni šahá :-) a ta má telku v obýváku. Nebo, že bych 3D narval do kuchyně?? :-)
erik555 (776)|16.4.2012 16:14
[QUOTE=intago;406274] Také se bojím vrtat do zdi nebo nových rámů oken[/QUOTE]
Len odvahu do vrtania...v kute dole prevrtas aj durch panelom z jednej izby do druhej :)
interfernet422 (1575)|16.4.2012 17:18
Intago, najdi si na webu www.dishpointer.com svůj barák, balkon, vyber družicu a uvidíš, jestli máš výhled. A vrtání se neboj, dnes se dá koupit nebo i půjčit pořádné nářadí.
[ATTACH=CONFIG]17475[/ATTACH]
A do oken vrtat nemusíš, prodávají se průchodky
[ATTACH=CONFIG]17476[/ATTACH]
koaxialni-pruchodka_i3451.jpg hr2470t_l.jpg
intago (255)|17.4.2012 07:50
Fernet- to čumim, co je ta průchodka? kudy se protáhne? nechápu, jsem asi blbý :-( Ovšem jak nastavit sat bez budíků, mám jen avomet, to mi neřeknete

Taky mě napadlo, kdybych měl kámoše, nebo kupoval od někoho BR s FTA pořady o přírodě, satelit bych nepotřeboval. Zas tam moc na to nekoukám. Nejsou nekde fankluby HD?
interfernet422 (1575)|17.4.2012 08:21
Průchodka se neprotahuje, skřípne se mezi okno a rám okna. Je placatá. Právě proto, aby se nemuselo vrtat do nových oken nebo zdi.
Profíci nastavují s budíkem amatéři používají buď stb co mají ukazatel síly, případně aplikaci běžící na androidu v telefonu.
Na webu je jich hromadu. Použij Google.
intago (255)|17.4.2012 08:54
dík, to je vymakaný, ale máme nový okna, jsou dost těsný, to se vejde do dvou milimetrový spáry? Asi má nějaký ztráty, ne?. Chytrej mobil nemám