Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prinosy USB3

Pomerancak (12)|9.4.2012 11:27
Ahoj,

přehodnotil jsem nutnost interního pevného disku a tak mým poslední dotazem je, zdali bych u nového MMC měl vyžadovat USB3 konektivitu? Zatím mám v převýběru dva modely od ASUSu, O!Play Air a O!Play HD2 (ten bych používal bez interního disku). Ale četl jsem, že model HD2 má pouze USB3 slave, což znamená, že přínos při připojení USB3 flasky/externího disku by byl nulový? Existují vůbec na trhu nějaké zařízení, který mají USB3 master konektor?

K výšše zmíněným ASUSům, dočetl jsem se, že mívali problémy se stabilitou firmwaru. Máte s tímto někdo nějaké zkušenosti? Popřípadě povědlo se již toto ASUSu opravit?

Předem děkuji za pomoc.
KamilZ (10277)|9.4.2012 12:49
USB3 v režimu Master (Slave je pouze pro připojení MMC k PC) bys využil za podmínek:
- 1GBit LAN
- rychlého MMC, které by to dokázalo obsloužit (starší typu nedokázaly přes LAN využít ani USB 2.0, rychlost byla pár MB/s), musel by jsi pohledat testy nových zařízení

Na normální přehrávání je ale USB 3.0 zbytečné. Akorát, při kopírování většího objemu dat to není taková pakárna, ale to už potřebuješ u ten 1GBit a rychlé MMC, jinak to nemá cenu. Alternativa je ještě e-sata.
tjurny (496)|9.4.2012 14:24
To jsem nejak nepochopil. Uzivatel podle mne chce pres usb3 pripojit externi disk nebo flesku. Tak co do toho pletes 1Gbit LAN.
KamilZ (10277)|9.4.2012 14:53
Tak to jsi opravdu nepochopil... Přečti si to ještě jednou, tazatel se ptal, kdy má smysl USB 3.0 a já mu napsal můj názor, kdy to smysl má. Pro prosté přehrávání ne.

Ještě mě napadla jedna mírná výhoda - vyšší napájecí proud, takže teoreticky méně problémové připojení HDD bez napájení.
Pomerancak (12)|9.4.2012 19:14
[QUOTE=KamilZ;405334]Tak to jsi opravdu nepochopil... Přečti si to ještě jednou, tazatel se ptal, kdy má smysl USB 3.0 a já mu napsal můj názor, kdy to smysl má. Pro prosté přehrávání ne. [/QUOTE]
Přiznám se, že ani já si nejsem jistý, jestli informaci o 1Gbs LAN rozumím správně - máš na mysli, že význam USB3 by byl, kdybych připojil zařízení a přetahoval soubory do dalšího zařízení připojeného pomocí 1Gbs kabelu?

V každém případě chápu, že pro obyčejnéh přehrávání byť FullHD obsahu není USB3 potřeba. Děkuji.

Ve výběru tím pádem zůstal ASUS O!Play Air. Mkrnu do starších témat, ale rovnou se zeptám - máte někdo nějaké tipy? Například, že jste jste narazili na potíže s určitým typem externího disku (budu kupovat nový)? Který firmware je stabilní apod?

Předem díky za veškeré užitečné informace.
KamilZ (10277)|9.4.2012 20:16
Pochopil jsi to přesně. HDD s USB 2.0 mají běžně čtení > 30MB/s, což je 280Mbit/s. 3D ripy mají většinou do 50Mbit/s, takže rezerva značná. Do příchodu 4K Tě to nemusí trápit.
KOCOUR65 (653)|9.4.2012 21:30
usb opravdu na FullHD neni potreba - na FullHD potrebujes poradny BR prehravac a par kvalitnich BR disku -filmove ripy pouzivaji jenom zasrany zlodeji
Pytkin (7947)|9.4.2012 23:52
a komu tim pospjejete , co ?
WinKye (67)|10.4.2012 11:42
[QUOTE=KOCOUR65;405381]usb opravdu na FullHD neni potreba - na FullHD potrebujes poradny BR prehravac a par kvalitnich BR disku -filmove ripy pouzivaji jenom zasrany zlodeji[/QUOTE]

Až nas přestane okradat vlada ČR, až nas přestanou ždímat přivandrovalecké firmy, a začneme konečně brát průměrné evropské platy, pak si s radostí poběžíme pro: poradny BR prehravac a par kvalitnich BR disku
My nejsme zasrany zlodeji....jen se přispusobujem naši situaci
tjurny (496)|10.4.2012 12:02
Tohle me hrozne stve, kdo urcil ze zrovna film, muzika, software je normalni krast ? Proc to neplati treba na rohliky nebo obleceni ?
Až nas přestane okradat vlada ČR, až nas přestanou ždímat přivandrovalecké firmy, a začneme konečně brát průměrné evropské platy, pak si s radostí poběžíme pro rohliky a tricko a nebudeme je corovat v obchodech. Proc nemuze platit i tahle veta ?
WinKye (67)|10.4.2012 12:23
Neboj, i tohle bude jednou platit....v ČR bych se nedivil ničemu.
Mimochodem, myslim že tahle polemika sem tematicky nepatří...
vivid.sk (11472)|10.4.2012 13:00
[QUOTE=KOCOUR65;405381]usb opravdu na FullHD neni potreba - na FullHD potrebujes poradny BR prehravac a par kvalitnich BR disku -filmove ripy pouzivaji jenom zasrany zlodeji[/QUOTE]

Kecas nezmysly. Ak si domov kupim originalny BD, mam pravo si z neho spravit kopiu, napriklad na HDD (tzv. remux). Nikto ma nemoze nutit, aby som svoje legalne kupene disky prehraval vylucne z BD media. A kludne mozem pouzit kontajner mkv, na ktory si, ako vidim alergicky. V tomto pripade pouzijes aky argument?
KamilZ (10277)|10.4.2012 13:37
[QUOTE=vivid.sk;405423] mam pravo si z neho spravit kopiu, napriklad na HDD (tzv. remux).[/QUOTE]
Nevím jak na slovensku. Ale u nás je o bohužel tak, že máš právo na záložní kopii, ale nesmíš přitom překonat žádnou ochranu, což na DVD i BR je :-(. Prostě takový kočkopes na ...
tjurny (496)|10.4.2012 13:53
U nas je to stejne.
Pytkin (7947)|10.4.2012 14:57
s BR nemam skusenosti .. ale na DVD casto ochrana neni ..
bastlir (3245)|10.4.2012 18:01
Abych se vrátil k tématu ..... patřím mezi ty blázny, co musí mít matherboard se všemi vymoženostmi, a tedy i s USB3. Budu-li však upřímný, tak vlastně to k ničemu nepotřebuji a bohatě mi stačí USB2. Pokud potřebuji kopírovat větší objem dat, tak to realizuji přes eSATA, nebo přes 1GB LAN. Jelikož doma na nic nespěchám a filmy na kšeft nekopíruji, klidně mohu data přes USB2 kopírovat mezi HDD a dát si zatím kafčo. Pro nahrávání na TV, na STB a na MMC USB2 bohatě stačí, tady je spíš limitující rychlost flashky, pokud ji někdo místo HDD používá. Takže shrnu-li to, s USB3 si nelamte hlavu.:-)
Pomerancak (12)|10.4.2012 20:31
[QUOTE=KamilZ;405366]Pochopil jsi to přesně. HDD s USB 2.0 mají běžně čtení > 30MB/s, což je 280Mbit/s. 3D ripy mají většinou do 50Mbit/s, takže rezerva značná. Do příchodu 4K Tě to nemusí trápit.[/QUOTE]
Díky za ujištění. Primárně mi jde o to, jestli i FullHD vedo půjde z připojených zařízení bezpečně přehrávat pomocí USB2.
[QUOTE=bastlir;405461]Abych se vrátil k tématu ..... patřím mezi ty blázny, co musí mít matherboard se všemi vymoženostmi, a tedy i s USB3. Budu-li však upřímný, tak vlastně to k ničemu nepotřebuji a bohatě mi stačí USB2. Pokud potřebuji kopírovat větší objem dat, tak to realizuji přes eSATA, nebo přes 1GB LAN. Jelikož doma na nic nespěchám a filmy na kšeft nekopíruji, klidně mohu data přes USB2 kopírovat mezi HDD a dát si zatím kafčo. Pro nahrávání na TV, na STB a na MMC USB2 bohatě stačí, tady je spíš limitující rychlost flashky, pokud ji někdo místo HDD používá. Takže shrnu-li to, s USB3 si nelamte hlavu.:-)[/QUOTE]
Pokud mohu zeptal bych se na něco, co mě zaujalo, zmiňujete, že limitující může být rychlost flasky, ne disku. Tak nějak jsem si myslel, že při stejném rozhraní bude flash disk rychlejší, než externí pevný disk (mám samozřejmě na mysli magnetický)?
KamilZ (10277)|10.4.2012 21:12
[QUOTE=Pomerancak;405483]Pokud mohu zeptal bych se na něco, co mě zaujalo, zmiňujete, že limitující může být rychlost flasky, ne disku. Tak nějak jsem si myslel, že při stejném rozhraní bude flash disk rychlejší, než externí pevný disk (mám samozřejmě na mysli magnetický)? [/QUOTE]
Kdepak, to tak u SSD, které mají lepší vícekanálové řadiče. U obyčejných FLASH na USB 2.0 to tak není, vyjma nějakých GT modelů apod. Nejvíce to stojí na náhodném přístupu malých bloků, řadiče nestíhají. Flash na USB 3.0 už jsou na tom lépe.

Podívej se třeba zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=24840
bastlir (3245)|10.4.2012 22:19
V případě PVR (nahrávání) je zajímavé, že u TV Samsung mi testem způsobilosti pro nahrávání prošly všechny HDD připojené přes USB adaptér, to se však nedá říct o flashkách. To tu ale už bylo mnohokrát zmiňováno. Já to přisuzuji cache HDD a jinému způsobu řazení dat. Je pravda, že jsem se příčinou hlouběji nezabýval, spíš mě zajímal konečný výsledek.
WinKye (67)|11.4.2012 10:53
[QUOTE=vivid.sk;405423]Kecas nezmysly. Ak si domov kupim originalny BD, mam pravo si z neho spravit kopiu, napriklad na HDD (tzv. remux). Nikto ma nemoze nutit, aby som svoje legalne kupene disky prehraval vylucne z BD media. A kludne mozem pouzit kontajner mkv, na ktory si, ako vidim alergicky. V tomto pripade pouzijes aky argument?[/QUOTE]

Přesně tak, např. mám plno origo CD muziky, a přece si to nebudu kopírovat celé do MP3 přehrávače nebo mobilu....logicky si to převedu na mp3
a nevidím natom nic špatného.
Pytkin (7947)|11.4.2012 11:32
mozes si to dat aj do wav alebo flac ..
Pomerancak (12)|11.4.2012 20:28
[QUOTE=KamilZ;405488]Kdepak, to tak u SSD, které mají lepší vícekanálové řadiče. U obyčejných FLASH na USB 2.0 to tak není, vyjma nějakých GT modelů apod. Nejvíce to stojí na náhodném přístupu malých bloků, řadiče nestíhají. Flash na USB 3.0 už jsou na tom lépe.

Podívej se třeba zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=24840[/QUOTE]

[QUOTE=bastlir;405497]V případě PVR (nahrávání) je zajímavé, že u TV Samsung mi testem způsobilosti pro nahrávání prošly všechny HDD připojené přes USB adaptér, to se však nedá říct o flashkách. To tu ale už bylo mnohokrát zmiňováno. Já to přisuzuji cache HDD a jinému způsobu řazení dat. Je pravda, že jsem se příčinou hlouběji nezabýval, spíš mě zajímal konečný výsledek.[/QUOTE]

Aha, já jsem nad tím také hlouběji nepřemýšlel, ale tohle se rozhodně hodí vědět, děkuji Vám oběma. Flashku mám USB3, tak doufám, že žádné potíže nebudou. Ještě bych se zeptal, ohledně externích pevných disků máte nějaké doporučení? Čí spíše rady, čeho se určitě vyvarovat? Současná nabídka se mi zdá co se parametrů týče téměř zcela vyrovnaná...
KamilZ (10277)|11.4.2012 20:49
Vyhni se rychlým diskům, preferuj pomalejší (ideálně pro AV techniku - řada WD AV, Seagate Pipeline), budou méně hlučné a méně topit a bohatě stačí.
bastlir (3245)|11.4.2012 22:55
Já jsem toto v podstatě také nijak neřešil a použil jsem to, co bylo v šuplíku zrovna po ruce. Ale doporučuji nějakou pětivoltovku, neboli 2,5", které se dají napájet i z proudově posílených USB portů. A je jedno, co ti padne do ruky, jestli PATA či SATA. To pak spíš záleží na použitém rámečku či redukci.
Pomerancak (12)|12.4.2012 18:59
Pokud tomu rozumím správně doporučuejte mi kombinaci interního disku a nějakého boxu? Já jsem se zatím poohlížel spíše po něčem takovém
http://www.czc.cz/a-data-sh93-500gb-black/86319/produkt

Dle vašich rad bych měl spíše směřovat k něčemu takovému?
http://www.czc.cz/wd-av-gp-rx-1tb/101183/produkt nebo http://www.czc.cz/seagate-pipeline-hd-2-1-5tb/86304/produkt

A ktomu nějaký box?
http://www.czc.cz/pevne-disky-boxy/produkty

V zásadě nemám problém s tou koncepí, jen jsem zatím neobjevil nějaký rámeček, který by se mi líbil :(