Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Změna kodeku

MH (105)|11.4.2005 21:35
Potřebuji poradit, mám film a GSPot ukáže toto:

Bohužel nejde přehrát v DVD přehrávači Cyberhome, nevíte v čem může být problém? Nebo jak změnit kodek nejlépe a nejrychleji? Díky za tip.
stayman (12393)|11.4.2005 22:22
Tak nainstaluj DivX posledny a prehraj to vo WMP pripadne vo MPC
MH (105)|11.4.2005 22:26
StayMan by €RikŁ€
V počítači to jede, nevím co tam je za věc ale ve stolním divx přehrávači mě to nejde najede jen prvni snimek a obraz stojí, jede jen zvuk. Tak nevím.
stayman (12393)|11.4.2005 22:57
Asi ti player nesrchristi stary DivX3... neviem...
pavelpt (2713)|11.4.2005 23:08
Podle mě je to v DivX3, neznám standalone player, který by to uměl.
Umí až od 3.11 nahoru.

Rekodovat, dělám tak bohužel všechny starší filmy, nic jiného nezbývá.
MH (105)|11.4.2005 23:13
pavelpt
Mohl bys mě doporučit včem to rekodovat a zhruba jak ? Zkoušel jsem winavi to dvd a potom virtual dub ale vždy to vylezlo nějaké zmršené
stayman (12393)|11.4.2005 23:28
Daj to na DVD (Mpeg2) a mas pokoj !!!
MH (105)|11.4.2005 23:33
StayMan by €RikŁ€
načetl jsem to do vegasu dal mpeg2 a zvuk přímo a po 3 hodinach mam zeleny pruh na obrazovce, něco asi v tom souboru je co se mu nelibi nevim už
vlada (3470)|11.4.2005 23:35
pavelpt> Žádnej DivX3 pokud vim neexistuje, je akorát DivX 3.11. A některý přehrávače ho neumí.
MH>Postup je zcela jednoduchej, překomprimuj to do XviDu následnym způsobem:
Nejdřív použij VirtualDubMod na vyextrahování zvuku. Jako MP3 ne jako WAV! Pozor, ta MP3 má 48.000 kHz samplovací frekvenci a nedokážu Ti zaručit, jestli to bude hrát. Každopádně to zkus nejdřív vypálit na CD-RW a uvidíš.
Trochu odbočka, ale pokračujem, máš už teda zvuk v MP3. Potřebuješ překomprimovat video, jak na to najdeš na mych stránkách - návody na ripování DVD a na VirtualDub.
No a aby si nebyl zahlcenej informacema, tak to shrnu do pár slov - ve VD už máš otevřený to tvoje video a vyexportovanej zvuk, pro další zpracování zvuk zakaž. V menu Video nastav Fast recompress, zvol kompresi - kodek XviD (musíš ho mít samozřejmě nainstalovanej) a nastav ho podle mych stránek (3. díl návodu na ripování DVD). Potom to dvouprůchodově zkomprimuj a nakonec přidej zpátky tu původní zvukovou stopu.
pavelpt (2713)|11.4.2005 23:39
Nevím co je to CyberHome a jestli umí vůbec MPG4.
Jestli ano, tak nejjednodušší je to ve VirtualDubu, asi do XVid, nastavit stejný framerate a vypnout postprocesing.zvuk nechat jako přímou kopii.

Jestli to neumí, tak je z toho potřeba udělat DVD.Trochu problém, protože je to 720x544, to je blbé, musí se to resiznout a nyní máš 1:1, takže aby se to nezdeformovalo asi jenom přidat pruhy, nahoře i dole 16 řádků.
Potom to nebude zmršené jak píšeš.Potom to prohnat nějakým MPEG enkoderem a bohužel musíš předělat i zvuk, protože MP3 na DVD nejde.
Není to na 5 minut.Výsledek by snad měl být sledovatelný původní bitrate 1000 není nic moc,ale jde,ovšem na ten rozměr je to málo.
vlada (3470)|12.4.2005 01:54
pavelpt> Co blbneš, 720x544 je normálně 4:3. Žádný černý pruhy, nic. Normálně stačí resize do 720x576 a je z toho standardní DVD.
MH (105)|12.4.2005 21:04
vlada
Ahoj jestli teda mohu se jeste poptat, postupoval jsem dle tveho navodu, mam zvuk zvlast v mp3 asi 64 MB a dal jsem video komprese do xvid dle postupu, zvuk vypl a dal uložit avi a vytvořilo se avi ale, nějaké krátké asi jen 3 MB ale ve vlastnostech ukazuje toto:

co může být špatně? A potom není mě jasné , když by se mi teda to avi povedlo jak to zase spojim se zvukem a uložim? Diky.
pavelpt (2713)|13.4.2005 00:37
to Vlada

Nevím kolik pamatuješ, ale já ještě pamatuji myslím 3.01 3.06 a 3.11beta, z kterého se časem bez jakýchkoliv změn stal ten 3.11, který ne že některé playery neumí, kromě Kiss kde to bylo dodáno na obrovský tlak uživatelů to neumí žádný.Není to podle MPG4.
Vem si MicroDVDPlayer a nastavení obrazových parametrů, včetně kvality renderování a dočteš se - cituji:"You must use version 3.11+ of DivX to use of CPUQuality settings,Older version have a bug making it ignore CPU ......."
A jinak jsem střílel od boku.

Jestli použiješ na formát 720x544 při aspect ratio 1:1 resize na 720x576, obraz se protáhne, zdeformuje, vezmi si jakýkoliv grafický editor, uchop obrázek a natáhni ho o 32, prostě se zdeformuje.


samplovací frekvenci 48 kHz umí všechny standalone přehrávaře jinak by nemohly přehrávat DVD.U zvuku stačí dát Directstreamcopy a hotovo.


to MH

VirtualDub-video-fullprocesing-compresion-XVid- frame rate stejné jako originál, jinak vše default.Zvuk -diractstreamcopy-

save as - hotovo.
vlada (3470)|13.4.2005 01:25
pavelpt> Abych řekl pravdu, tak bych si měl starý DivX 3 pamatovat, ale asi už zapomínam. Jinak pokud mě paměť neklame, tak DivX 3.11 byl vždycky označovanej jako alpha. Potom přišel DivX 3.20, což byl 3.11 s cracklym kodekem pro MP3 od Fraunhofera. Ani DivX 3.11 neni podle MPEG-4, proto to plno přehrávačů nehraje. Každopádně pokud vim, tak všechny DivX 3.xx mají FourCC kód DIV3, takže podle toho to nepoznáš.
Na ještě k tomu 720x576, to bylo myšlený pro DVD. Tam neni danej poměr stran rozlišenim, ale nějakym flagem ve video streamu nebo VOBu. Pokud ho nastavíš na 4:3, což je výchozí hodnota, tak se to bude přehrávat 4:3. A vzhledem k tomu, že původní video je taky 4:3 budeo to správně. Pokud by si místo toho přidal pruhy, tak by se měl obraz na DVD deformovanej. Nevim jestli si nepleteš pojmy "pixel aspect ratio" a normální "aspect ratio". DVD nemá "pixel aspect ratio" 1:1, standard je přece 720x576 což neni 4:3, ale přehrává se to 4:3.

MH> Nezapomněl si na druhej průchod? Vypadá to, že si sjel jenom 1st pass a druhej si už neudělal. Popiš mi trochu podrobnějš, co jsi dělal.
Jinak zvuk zpátky do AVI přidáš zase ve VDM v tom samym menu (streams), kde si ho ukládal jako MP3. Je tam tlačítko ADD na přidání zvuku.
Ještě připomínam, že AVI bude mít o něco víc než zvuk + video, řádově o 10 MB. Takže je vhodný, aby video + zvuk měly cca 690 MB.

Vláďa

P.S. Když děláš screenshoty programů, nepoužívej na to JPEG. Daleko efektivnější je ve většině případů PNG nebo GIF. Získáš tak vyšší kvalitu při nižší velikosti souboru. Pokud Tvuj program neumí PNG a GIF, tak si stáhni XnView.
pavelpt (2713)|13.4.2005 10:30
to Vlada
samozžejmě, že nepoznáš podle 4CC v čem je to přesně kodované, proto jsem psal, že jsem střílel od boku, asi jsem měl správně napsat 3.xx :-)

Právě proto, že to je v AVI tak to má PAR =1 (viz obr nahoře).

Nechce se mi dělat experiment, ale domnívám se že mpeg dekoder "upravuje" rozměr na správně aspect ratio pouze vodorovně.
Drží si tu trojku a manipuluje s šířkou.Vžechny rozměry jsou AAAx576(288), kde AAA je menší než 720.Takže po protažení ve svislém směru,
mě vychází, že by musel jít na více než 720 a to nejde.
pavelpt (2713)|13.4.2005 10:55
Tak jsem neodolal a udělal jsem experiment a výsledky jsou zcela neočekávané.

Mám takový testík 640x480 takže ten jsem resizel na 720x540 a při PAR 1 v avi jsem šoupl do Procoderu a říkám tož DVD z toho udělej a PAL.
Takže začal, jako output tam měl 720x576 4:3 a v preview nevyplnil obraz do krajů vlevo a vpravo.Říkám si no je to podle mojich předpokladů.
Pustill jsem to na TV a hele, přesně obráceně, na výšku obraz dobře, NEZDEFORMOVANY (tvrzení o deformaci beru zpět), ale vlevo a vpravo kus chybí. Z toho podle mě vyplývá, že dekoder funguje tak, že to upraví na rozměr 4:3, ale pokud přešvihne 720 tak to prostě nezobrazí !!!!!

Takže je to taky špatně.
pavelpt (2713)|13.4.2005 11:14
Problém mě zaujal, takže experiment 2

Udělal jsem canvas 720x576 (přidal pruhy 16 nahoře i dole), červený aby byl vidět bez maintain aspect ratio, udělal DVD a
Je to naprosto stejné !!!!! Červené pruhy nejsou vidět (jenom problikává asi 1 řádek), obraz je nezdeformovaný a vlevo a vpravo jej kus chybí.
pavelpt (2713)|13.4.2005 11:22
Tak až výsledek třetího pokusu mě uspokojil.

720x540 resize na 768x576 a dvd udělané z tohoto je OK.
vlada (3470)|13.4.2005 11:35
Tak zkus pokus3: Udělej přes AviSynth nebo cokoliv jinýho resize na 720x576. Thole podle mě musí fungovat. Každopádně bych dělal všechny úpravy pomocí AviSynthu, aby se vyloučila nějaká chyba ze strany Canopusu.
Ono těch 720x544 neni přesně 1.33, ale 1.32 a nějaký drobný, takže tam kousek černa někde vzniknout může, ale mělo by to být téměř neznatelný.
Ty výsledky Tvych pokusů mě každopádně dost zarážejí. V čem to přehráváš? Podle mě je nutný brát rozdílně přehrávání na počítači a stolnim přístroje. Počítačovej přehrávač může dekódovat video 720x576 (a umí i víc), následně si zjistí aspect (16:9 nebo 4:3) a roztáhne video na šířku kam až se mu zlíbí, přece pro něj neni problém ani 1024x576, ne? Zkusim to schválně otestovat a dam vědět, taky je ale pravděpodobný, že tohle vůbec neřeší přehrávač, ten bere původní rozlišení a poslílá to tak i dál, ale nechá video render deformovat obraz, kterej to potom přepočítá rovnou do rozlišení obrazovky nebo okna. Tohle se mi zdá smysluplnější (bez dvojnásobnýho resize) a asi to tak bude i fungovat.
Stolní přehrávače, jak už jsem řekl, jsou zcela jinej případ. Ty potřebujou na výstupu dostat 576 řádek a v horizontálnim směru analogovej signál. Jestli ho vytvoří z 720, 704 nebo 384 bodů je jim šumák. Každopádně to roztáhnou na celou šířku obrazovky. Pokud to neni 4:3 ale 16:9, tak přidají dole a nahoře místo několika řádek černý pruhy a ostatní řádky přepočítají. I když i tady je možný, že pouze pošlou televizi informaci, že je video 16:9 a nechají to na ní. Tohle nemůžu otestovat, protože doma žádnej DVD přehrávač nemam a do práce nechodim, protože mam zrakvenej kotník.
Zkusim každopádně, jak se chová DVD na počítači. Myslim si, že uložení screenshotu by mělo bejt prokazatelný.
Vláďa
pavelpt (2713)|13.4.2005 12:25
Pro počítač je to jedno, tam hrají dobře všechny 3 DVD, které jsem pokusně vyrobil, ale stolní player se chová tak jak jsem popsal.

Na PC je ten obraz celý.
stayman (12393)|13.4.2005 12:34
Vy maturujete??? :-? Musis spravit resize a orez, teda na rozmer xxx (toto ta zatial nezaujma) na 576 (tymto ti vznikne resize) a ten vysledny rozmer po osi X orezes na pozadovanych 720 (cim stratis kusok zo zaznamu...). Toto dokaze aj Canopus, a je teda jedno, co pouzijes, inak to nejde, pretoze bude dochadzat ku deformacii (=musis dodrzat aj aspect ratio, ktore je v pripade editacie 4:3 na 4:3 je nemenne!!!) a nie roesit zase nejaky avisynth ci co :-D
pavelpt (2713)|13.4.2005 12:44
Tak výsledek závěrešného pokusu je nejlepší a to zcela jednoznačně

a) 720x540 avi pixelAR 1:1 přímo na DVD 4:3 v Procoderu -bez jakéhokoliv resize - obraz je celý a nezdeformovaný

b) 720x540 avi PAR 1:1 přímo na DVD 16: 9v Procoderu - bez jakéhokoliv resize obraz je celý a nezdeformovaný, akorát je nutno TV přepnout do režimu Wide screen.

Můj závěr - pokud je obraz v AVI v jakémkoliv rozměru, pixel ratio 1:1 a je zpbrazován správně, nerýpat do toho a nechat to na enkoderu, výsledek bude dobrý.


Tedy žádné pruhy (beru zpět), žádný resize, pouze udeřit na Enter. :-)
pavelpt (2713)|13.4.2005 12:46
to Stayman

mezitím co jsem psal, psal jsi i ty :-)

Na svém posledním příspěvku trvám, Procoder si s tím poradí sám naprosto bezchybně, bez jakýchkoliv ořezů a resizů.
vlada (3470)|13.4.2005 13:56
Kluci ale uvědomte si jednu věc: Vy překódováváte z AVI do MPEG-2. MPEG-2 nemusí (a většinou ani nemá) čtvercový pixely, AVI jemá téměř vždy. Z toho jasně vyplývá, že neni možný udělat z AVI DVD nebo naopak bez resize. Ten je pokaždý netnej, jestli se o to postará encoder nebo ne, to je jiná otázka. Každopádně standard pro DVD je 720x576 4:3 aspect. Pokud tohle video ripnu z DVD do AVI a budu ho chtí přehrávat, bude roztažený na vejšku (720:576 = 5:4). Proto musim udělat resize na rozměr, kterej bude 4:3, zachovam-li 720 horizontálně, kolik mi asi tak vyjde ve svislym směru? Že by 540? A takhle taky pravděpoodobně vzniklo to AVI co má MH, 544 je to kvůli dělitelnosti 16-ti.
Pokud teda chci zpátky z AVI udělat DVD, obrátim postup. Udělam resize na 720x576, zkomprimuju do MPEG-2 a nastavim aspect na 4:3. Žádnej ořez, žádný černý pruhy, vůbec nic. Prachobyčejnej resize.
Je to už jasný? Mně se to zdá naprosto triviální a logický.

Vláďa
vlada (3470)|13.4.2005 14:11
Ještě doplnim výsledky mojeho testu přehrávání DVD na PC:
O resize se nestará přehrávač, ale video render (overlay). Vyvozuju to z toho, že postprocessingovej filtr FFDShow dostává video pořád 720x576. Při přehrávání videa 4:3 se automaticky nastaví velikost okna na 768x576 a do něj se obraz roztáhne, při 16:9 je to analogicky okno 1024x576.
stayman (12393)|13.4.2005 15:08
pavelpt

myslis ze mas vsetky pixely vo vysledku ? :-)
stayman (12393)|13.4.2005 15:08
pavelpt

myslis ze mas vsetky pixely vo vysledku alebo ze nemas to deformovane (aspect ratio) ? Akurat ten Procoder ti spravi ten resize (a orez) automaticky :-) O tom som vravel, ze to vie ProCoder, sam tak robim akekolvek AVI do Mpeg2 pre DVD a jedine si to este upravim, ak sa mi ten vyrez nepaci (je vidiet v okne preview pri renderingu, tak sa vratim spat).
pavelpt (2713)|13.4.2005 17:00
To testovací video je něco jako monoskop, takže se se dá celkem spolehlivě posoudit, jestli je zdeformované nebo kompletní.
Pro přehrávání na PC to můžeš udělat jak chceš, je to dobré vždycky.
Pro DVD player je obraz na obrazovce celý jedině tehdy, když to nechám na Procoderu.Jinak jsou části mimo obrazovku a bohužel zoom mám jenom nahoru, nemám třeba 0,9 abych to zmenšil a viděl celé.

Zajímavé i to s těmi pruhy, obraz 720x540, canvas 720x 576, výsledek na PC 16řádků pruh nahoře i dole, ale na TV nic, prostě bez pruhů a vlevo a vpravo kus chybí, je mimo obrazovku, přesně stejně jako při resize na 720x576.Pruhy zmizely, nejsou vidět.
Bez resizu je obraz kompletně celý na obrazovce, akorát na ten widescreen při 16:9, je drobet sražený, vypnu-li ale widescreen, zase je navrchu a dole mimo, ale bylo to ze zdroje 4:3........

A ještě jedno, okno renderingu odpovídá výslednému oknu na PC, ale ne na TV, viz třeba ty pruhy.
stayman (12393)|13.4.2005 17:23
jj, to je aj vyhoda TV, ze tam mozes nechat obalku a nic nevidno z tych ciernych pruhov... preto ak mi moc oreze, radsej sa vratim a nastavim rucne iny rozmer...
vlada (3470)|13.4.2005 17:56
Pavelpt> Počítáš s tim, že Ti CRT televize ořeže na každej straně několik centimetrů? Taky tam může fungovat nějakej automatickej zoom, ale ten by nezafungoval na červený pruhy. Já prostě nemam rád tyhle programy, který toho dělají moc sami. Radši si to zpracuju v Avisynthu, přesně vidim výsledek jak bude vypadat, potom to zkomprimuju pomocí QuEncu, kterej už na to nesáhne a zkomprimuje to tak, jak chci já. Ne jak si myslí sám, že by to mělo být.
MH (105)|13.4.2005 21:33
Tak jse mopet zde, diskuze se docela rozrostla po 4 hodinach me z VDM vypadlo toto:

nahrám to na DWD-RW a když to dám do playeru tak je to lepší film už najede ale seká se zastaví a zase najede o kousek dál asi jse mcosi neudělal dobře, nevíte kde to ještě zkusit (dvd půjčovnu beru jako poslední krok)
pavelpt (2713)|13.4.2005 22:53
Máš tam GMC, to jsem ti neradil, psal jsem default :-)

Ještě jednou bez Qpel,GMC.
vlada (3470)|14.4.2005 11:23
Citace z mých stránek:
[quote]Global Motion Compensation jak už název napovídá umožňuje lépe kódovat scény, ve kterých se pohybuje celý obraz. Pomáhá tak třeba v případech, kdy kameraman nemá nejpevnější ruku nebo se s kamerou otáčí. Tato volba ale znemožní přehrávání videa ve většině stolních přehrávačů. [/quote]

Je pravda, co jsem někde četl, že lidi internetový stránky nečtou, ale jenom je očima projíždějí, jestli nenarazí na něco zajímavého. I já to většinou dělam. Ale pokud člověk studuje nějaký návod, je vhodný ho přečíst slovo od slova, o tom jsem se už několikrát přesvědčil.
MH (105)|14.4.2005 13:34
Diky za upozorneni, nastavoval jsem to dle obrazku v navodu a netusil ze muze byt problem, zkusim dnes ,
pavelpt (2713)|16.4.2005 15:08
JInak náhodou jsem natrefil na toto:

[quote]
Kromě několika podpůrných obvodů je zde pouze čipset Zoran Vaddis 776, označení čipu je ZR36776, bližší informace o něm jsem nikde nenalezl ani na stránkách výrobce (kde není vůbec uveden). Stejnou řadu používá ve svých přehrávačích např. i Samsung. Zvládne kromě DVD dekódovat i MPEG-4, DivX a XviD, má i certifikaci pro DivX Home Theatre, zvládne tedy i B-frames, GMC a QPel. Ze zvukových formátů zvládne MPEG Layer 1-3, Dolby Digital a Windows Media Audio. DTS funguje na analogovém i optickém výstupu.

[/quote]

Jedná se o CyberHome CH-DVD 462

Píšeš,že máš Cyberhome
pavelpt (2713)|16.4.2005 15:14
[quote="pavelpt"]JInak náhodou jsem natrefil na toto:

[quote]
Kromě několika podpůrných obvodů je zde pouze čipset Zoran Vaddis 776, označení čipu je ZR36776, bližší informace o něm jsem nikde nenalezl ani na stránkách výrobce (kde není vůbec uveden). Stejnou řadu používá ve svých přehrávačích např. i Samsung. Zvládne kromě DVD dekódovat i MPEG-4, DivX a XviD, má i certifikaci pro DivX Home Theatre, zvládne tedy i B-frames, GMC a QPel. Ze zvukových formátů zvládne MPEG Layer 1-3, Dolby Digital a Windows Media Audio. DTS funguje na analogovém i optickém výstupu.

[/quote]

Jedná se o CyberHome CH-DVD 462


Píšeš,že máš Cyberhome


No ale jak jsem četl dál

[quote]
Podporovány jsou všechny verze DivX 3 až 5 včetně GMC, QPel a B-frames a také XviD, ale u něj již nezvládne GMC
[/quote]
MH (105)|16.4.2005 20:33
pavelpt
Jo to je ta tipa co mám, převedl jsem to ještě jednou bez GMCn a za chvili to zkusim, diky.
MH (105)|16.4.2005 21:06
Jo tak diky moc všem za rady, převod se povedl, film hraje, ale vzhledem k času asi příště zajdu do půjčovny pro DVD, ale jako zkušenost to bylo dobrý.
vlada (3470)|17.4.2005 19:08
MH> Tak teď už když víš jak na to, tak to příště bude sranda. Jinak is DivXem by podle mě nehrála kombinace Q-PEL + GMC. XviD má navíc lepší GMC, který ale starší čipy nezvládnou. Nový od Sigma Designs by už měly fungovat stoprocentně, ale zatim sem žádnej test neviděl.