Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pc vhodnÉ pro stŘih videa

petrisku (73)|31.3.2012 14:28
Dobrý den, opět zdravím všechny návštěvníky fora, obzvlášť ty, kteří by mi mohli poradit. Mám možnost od kamaráda mít pc 2 roky staré viz http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww.alza.cz%2Fhp-pavilion-p6300cs-d148597.htm
Mám kameru Canon XH A1S, jsem začátečník a chtěl bych PC na střih videa, postprodukci atd. Mám program Sony vegas, který bych rád na střih využil. Můžete poradit zda je dostačující tato sestava? Mohl bych mít toto PC za 10 000kč. Zajímalo by mně zda je ok a zda je výkonný na takovouto činnost. Popřípadě zda např není moc drahý či doporučit něco jiného pokud by bylo v podobné ceně? Děkuji moc předem za rady :)
ai (2993)|31.3.2012 16:14
Na HDV urcite to bude stacit, pohodlne s prehledem, ja pouzivam HDV video jako ty a procesor na desce skoro stejny, nemam grafickou kartu jaka je navic u toho PC.

Dneska , ale kamery s HDV videem, coz je vlastne mpeg2, uz se skoro nevedou. Kamery jsou v mpeg4-avc videu, nebo jeji podnoze AVCHD videu, a potrebuji silnejsi PC na strih oproti mpeg2 formatu. Ale ten i5 by si mel poradit i s tim, i kdyz na hrane. Na caste strihani , vice stop ve strihovem programu, ale by se hodil silnejsi, kvuli tem novym kameram. Samozrejme pokud strihas jen HDV tak ten i5 ti bude stacit s prehledem a jeste to ma rezervu.
Tommie24 (17)|31.3.2012 20:22
Tak já nevím, když stříhá ve Sony Vegas, tak procesor není ani tak důležitý nebo? Já třeba mám i5 2500 a jediný okamžik, kdy skutečně používám sílu procesoru je při renderování, což je většinou jen na konci celého střihu. A tam je mi teda celkem jedno, jestli to potrvá 35 nebo 45 minut :-) Jinak třeba mnohem náročnější je podle mých zkušeností Adobe Premiere, ale opět spíš na ram a nevím na co všechno, ale když jsem sledoval stav procesoru, tak to "žralo" hrozně málo (edituji AVCHD...). Nevím, nejsem odborník a nechci kecat blbosti, ale nemám pocit že "super-procesor" je taková výhoda. A Sony Vegas (alespoň teda Sony Vegas Movie Studio) zas tak náročný není, takže já si myslím, že je to dobrý pc za tyhle peníze :-)
KamilZ (10277)|31.3.2012 21:08
Za 10 kKč s DPH nové PC s obdobnými parametry nekoupíš. Navíc tam máš rovnou IEEE 1394. Vegas podporuje CUDA, takže jestli to rozběháš na té kartě (měla by podporovat CUDA 1.1, nevím, jakou verzi CUDA vyžaduje Vegas), tak by to mohlo být vpohodě. Ta karta je tam asi nejslabší místo (RAM můžeš rozšířit, můžeš přidat HDD)

Jestli jsem se správně díval, máš kameru za 70 kKč a jsi začátečník?
ai (2993)|1.4.2012 01:35
Tommie24 - ten jeho je i5 750, ne i5 2500 uz to je rozdil http://www.anandtech.com/bench/Product/109?vs=288 a pokud mas sve video na timeline podivej se kolik mas skutecnych fps pri preview, je to udaj pod nahledovym oknem u Vegasu. Pokud ti to obcas frame vyhodi, tak vidis, ze ti to jede na hrane, i kdyz mysliz, ze to na AVCHD staci s rezervou. Pak je treba sledovat prolinacky s titulkem a aspon dvema videi nad sebou,

Tazatel by mel vedet, ze grafickou kartu nepotrebuje, to je porad CUDA sem a CUDA tam, vtip je v tom, ze u HDV naprosto vpohode bez ni , Vegas ji pouzije jen na render, export, a to jak rikas to je na doma stejne jedno... ze tam nejaka NVIDIA je ok. Vegas navic potrebuje grafiku z compute capability 2.0 a vyse a podle teto tabulky ta karta 2.0 asi nema (NVIDIA GeForce GT230) http://developer.nvidia.com/cuda-gpus
ai (2993)|1.4.2012 01:39
[QUOTE=KamilZ;404024]Jestli jsem se správně díval, máš kameru za 70 kKč a jsi začátečník?[/QUOTE]
...chytry zacatecnik, s kamerou na full manual a ojety pocitac , ktery mu staci az nad hlavu :-) ,samozrejme ze jeste je treba doplnit extra hardisky do PC, tuto sestavu mu mohli jeste pred lety i semi profici zavidet, sice kamera je velka na domaci pouziti , tezko to vsude tahat, , ja bych se tomu vyhnul, je moc velke, je tu alternativa v HV30, HV40, ale ja si myslim, ze to bude spis na nejake akce ...
KamilZ (10277)|1.4.2012 09:25
Vegas nemám, takže neposoudím. Ale podle tohoto (http://www.erpea.cz/page.html?id=31) to to mělo jezdit i na 230, rozjeli to i na ještě starší 9600 (http://www.procoms.cz/blog/sony-vegas-10-nvidia-cuda/), která má stejnou verzi CUDA jako 230.
Tommie24 (17)|1.4.2012 09:58
[QUOTE=ai;404041]Tommie24 - ten jeho je i5 750, ne i5 2500 uz to je rozdil http://www.anandtech.com/bench/Product/109?vs=288 a pokud mas sve video na timeline podivej se kolik mas skutecnych fps pri preview, je to udaj pod nahledovym oknem u Vegasu. Pokud ti to obcas frame vyhodi, tak vidis, ze ti to jede na hrane, i kdyz mysliz, ze to na AVCHD staci s rezervou. Pak je treba sledovat prolinacky s titulkem a aspon dvema videi nad sebou,

[/QUOTE]

Jo táák.... Já jsem koupil PC na střih videí nedávno, taky z druhé ruky, i5 2500k, 8GB RAM, 1 disk SSD. 2 disk HDD, Nvidia GTX295dual, a sice to běhá mnohem líp než na předchozím notebooku, ale čekal jsem výraznější rozdíl v plynulosti programu (Adobe Premiere Elements 10). Z toho důvodu jsem přešel na Sony Vegas Movie Studio a naprosto mi vyhovuje. Ovšem pak jsem si říkal, jestli nebylo zbytečné koupit si tento nový PC. Ale když to říkáš, tak zvlášť ten preview by notebook nejspíše nezvládl ani ve Vegasu...
razorder (124)|1.4.2012 10:16
žačátečník co má kameru za 100k si chce koupit pc za 10k. pc by asi měl stačit ikdyž já preferuji i7 2600k ale zase nemám kartu s využitím cuda takže to asi bude na stejno..ale furt nechápu jak se začátečník dostal k takové střele
ai (2993)|1.4.2012 17:10
[QUOTE=KamilZ;404054]Vegas nemám, takže neposoudím. Ale podle tohoto (http://www.erpea.cz/page.html?id=31) to to mělo jezdit i na 230, rozjeli to i na ještě starší 9600 (http://www.procoms.cz/blog/sony-vegas-10-nvidia-cuda/), která má stejnou verzi CUDA jako 230.[/QUOTE]
Ten druhy odkaz je hodne stary, a tyka se CUDA akcelerace pri nahleu, pri strihu videa, coz se neosvedvilo, jsou to omalovanky vpodstate , ne na seriozni praci (ovsem to jsem cet, neni to z me osobni zkusenosti) ja tusim, ze CUDA pri renderingu od verze Vegas Pro 11ma vyznam jedine pro render videa, exportu. Dve ruzne veci. A graficka karta musi mit navic to cislo compute capability 2.0 a vyssi . A i tak jsou popsane pripady, kdy ma nekdo rychly pocitac a ta CUDA to v konci zpomali misto zrychli. Zase ovsem ne moje zkusenost , ja s tim nedelam, ja exportuju ze starsich verzich Vegasu do jinych aktualizovanych enkoderu pres frame server.
KamilZ (10277)|1.4.2012 17:49
Tady píše Pytkin o velkém zrychlení náhledu ve Vegasu s CUDA, jestli ho správně chápu: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/30903-Vhodná-grafická-karta-na-střih-FullHD-videa. Pořád je tam (v tom vlkáně) ale nevyřešená záhada, viz posty #6 a #7 - nechápu (na CPU to nestálo, tak proč zabrala CUDA...). Na prostém zobrazování to stát nemohlo, to zvládne každá plečka.

Ale já také nemám přímou zkušenost, používám (pokud se tomu dá tak říct, na ty mé blbosti :-) ) Adobe Premiere Pro.
ai (2993)|1.4.2012 18:35
Aha, tak to je i na preview http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro/gpuacceleration , novy Vegas 11 zrychlil i preview, nahled, nejen ten export s CUDA.
Pytkin (7947)|1.4.2012 22:34
ano vo vegase 11 uz GPU podpora je dost na urovni .. akceleruju sa aj pluginy a pribudaju stale dalsie .. strihame na i7, diskove pole je pripojene cez 4gigabitovy fibre channel .. a preview pada z 50 na 2 kludne .. vo vegase 11 to drzi na 50 jak luteranska viera .. Na druhej strane je Vegas 11 nestabilnejsi ako 10 :) .. vsetko ma svoje pre a proti .. Rozhodne ale vidim buducnost vo vyuzivani GPU .. Aha .. A vyuzitie GPU vo vegase na export je diskutabilne , lebo ten SONY AVC kodek , je podla mojich pokusov uplne na hovno .. mozno na BR je ok pri 25mbps .. ja robim videa na internet radovo 1.5mbps a tam sa to vobec neda pouzit ..
petrisku (73)|2.4.2012 10:32
Tak pro vysvětlení, jsem sice začátečník ale chci se tomu docela dost věnovat a tak jsem si pořídil tuhle kameru. Mám docela výkonný notebook, kde zatím stříhám. Ten ale nemá firewire ani external slot. Jde o Lenovo Y570. Musím tak stáhnout video z kamery přes starý pc který firewire má a z něj do noťasu. Proto mi připadalo lepší mít to přímo v PC. Tak z toho důvodu se ptám i na to, zda je výše popsaný computer dostačující. jestli je třeba lepší než ten notas co se týká střihu v takovém rozsahu apod.
V každém případě děkuji moc za rady :)
razorder (124)|2.5.2012 10:19
Tak jsem lidičky koupil novou PC sestavu. Všechno standart jen musím vyzdvyhnout procesor který jste mi zde na freaku doporučily a tím je intel i7 2600k. Nejdřív jsem zvažoval zda nevzít o řadu nižší a tím je i5, ale nakonec jsem 2k připlatil a myslím že mé rozhodnutí bylo na správném místě. Šlape to jak malina opravdu obrovský skok od amd. Takže jen děkuji a dále doporučuji. I když nenechte se zmást v notebocích takové i sedmičky nenajdete. Stolní pc je a bude lepší zkrátka
Pave1 (4279)|2.5.2012 14:34
S tím PC je to tak - pokud budeš střihat opravdu pouze HDV a to PC nepřipojíš k netu a bude to prostě střižna, tak určitě vyhoví.

Ale žere to zbytečně proud, je to neskladný, takže dneska je trend přidat nějakou sumu k té částce a koupit si notas, který si můžeš vzít na chatu, kamkoliv, je to pohodlný, málo to žere. Navíc střihové programy se dnes optimalizují na WIN7, takže poslední verze mohou mít problém (na starší PC patří o vous starší verze střihového programu, pokud nejsi schopný si problémy vychytat).

Výkon procesoru je opravdu potřeba pouze při přepočtech (náhled triků a efektů při dokončování střihu a pak závěrečný export), u HDV žádný problém.
Jde jen o to rozhodnutí, zda investovat nějakou sumu do staršího PC nebo přidat a koupit něco "současného s perspektivou" (ale chápu, že to chybějící firewire je pro tebe problém). Osobně ale nevidím potíž, stáhneš materiál na externí disk na starém noťasu a pak zpracuješ na novém.

Je to tvoje rozhodnutí, obě cesty jsou možné, koupě staršího i nového HW má svá plus i minus, musíš si to rozseknout. Možná zkus něco natočit a zpracovat to, uvidíš, kolik času při zpracování je ten náběr a kolik času je samotné zpracování, třeba ti to napoví .-) .
ai (2993)|2.5.2012 15:49
pokud ten i7 je na strih HDV tak vyhozene penize, mam tu jeden notas, i3 Intel druhe generace, $380, http://www.microcenter.com/single_product_results.phtml?product_id=0382829 a Je to overkill na HDV, H.264 prehrava cokoliv s rezervou, BD, strihat H.264 jsem nezkousel, jen vpodstate nejaky mts na timeline, kde to stihalo, nic sloziteho, ale jak rikam kupuje se to co potrebujes ted ...
Andre2 (69)|22.9.2012 14:03
Je velmi zajímavé jak se názory na výkon počítače (CPU vs. GPU) po forech liší. Jedno je jasné, ve Vegas 11 PRO je to dle mých čerstvých zkušeností hlavně o té grafické kartě. Vyměnil jsem po dlouhém váhání (zda-li to nebudou vyhozené peníze) na i5 GTS450 za Radeona HD7850 2GB a je teď opravdu radost ve Vegasu dělat. Kartu mám teprve pár dní, takže si zatím jen testuju, ale např. tam kde při vypnutí podpory GPU padá preview na 3fr/s (1080/50p video s 3mi různými efekty) tak s GPU akcelerací to jede bez problému stále na 50fr. I obraz na externím monitoru (37" TV) je o něčem jiném.
Pokud ve Vegasu vypnu nebo zapnu akceleraci GPU je využití CPU i RAM při preivew cca stejné.

Pokud tedy SW využívá podporu GPU, tak na ní nemá smysl šetřit, přitom jsem se dočetl spoustu názorů, že stačí i grafika integrovaná atd - nesmysl.
Pytkin (7947)|23.9.2012 00:46
neni to take jednoduche .. casto staci aj integrovana grafika .. casto zase nepomoze ani TESLA grafika .. zavisi , co clovek striha ..
romana51 (355)|23.9.2012 07:17
Ono dost záleží na softu. Když má proxy mód, stačí na střih úplně starší noťas s integrovanou grafikou. Na chalupě sestříhám (do externího HDD) a konečný render provedu doma na PC s podporou HW kódování.
topax (6)|7.12.2014 19:34
Dobrý den, mám podobný dotaz s výběrem NTB / PC určený pro:

- domácí úpravu videí z GoPro 4 a iPhonu 6 - sw. Magix Movie Pro
- editace fotek - sw. Adobe Lightroom - Photoshop

Nyní mám doma 8 let PC sestavu:

OS Windows 7 Ultimate
Procesor AMD Athlon(tm) II X4 630 Processor, 2,8GHz, jádra: 4, logické procesory: 4
RAM 4,00 GB
Graf. NVIDIA GeForce 210 - 512 MB
Monitor TN 1440x900

Při editaci 120fps videa mám občas problém s náhledy, ještě nejaká prolínačka či efekt a už nejsou vůbec plynulé i když je náhled v menším rozlišení.. O PiP či nejaký efekt na rozmazání určitého místa atd už nemluvně..

Při editaci v Lightroomu při použití více filtrů, masek se svižnost programu znatelně zpomalí a občas to spadne. Photoshop je ok.
OS mám cca 3 mes. novou instalaci, hry nehraju a mám pár programu, takže žádný balast co by brzdil PC..

Chci hlavně vyřešit svižnost proramů, u videa si na výsledný export klidně počkám!!
NTB dávám přednost, protože doma netrávím tolik času, zdá se mi lépe využitelnější!
PC vs NTB za podobnou konoguraci s IPS monitorem stejně minimálně cena startuje od 15tis..

Co s týče výběru:
- IPS Full HD 1920x1080
- jednoznačně IPS, TN je opravdu hrůza. Menší rozlišení určitě ne, pracovní plochy není nikdy dost, případně bych použval druhý monitor.
- cena cca 20tis bez DPH
- podsvícená klv. je určitě plus
- výdrž baterie moc neřeším, zdroj se najde všude..

HW zas tolik nerozumím jestli na moji potřebu jsou lepší velikosti / rychlosti CPU, GPU nebo RAM.. názory se všude liší...
V poměru cena/výkon mi nejlépe vyšlo:

http://www.alza.cz/porovnani.htm?c=NC108c2c;NC108c3c;NC108c2e;NC108c2e;NC108c3d;NC108c3d;NC108c3e;NC108c3e

Jediné co se mi nelíbí a nechci win 8.

Ted otázka ja moc si polepším oproti mojí PC sestavě a jestli to vůbec poznám při práci a jestli těch 20k není v "koši" !

Jestli stačí za obyč V15ka za 16tis nebo V15 Black za 19tis nebo přitlačit a vzít něco s i7 a jestli to opravdu stojí za to cca dalších 8tis připlatit..? Nevím jaké jsou rozdíli v taktech či cahce jestli je nutné 4 jádro nebo stačí 2 atd...

Díky!
RoPo (6061)|7.12.2014 19:53
V kolika vlaknech tento dotaz jeste zopakujes?

Pokud chces opravdu sviznou praci tak i7 a jako disk SSD s alespon 8GB RAM a Win 8.1 64 bitove verze se neboj.
04Miro1984 (27)|9.3.2015 20:58
No ja Z mojej Jvc GZ E305 striham a upravujem fhd videá v corel VideoStudio X4 bez akých kolekcia problémov na tejto starej zostave akurát "finále" :-) trvá trocha dlhšie
Core 2 Quad 6600 2,4g
Mb - asus commando
Ram - 8g
VGA - 8800 gts 512 Mb
Monitor 22 palcový Samsung
BOBA (590)|28.8.2015 11:04
Zdravím forumčany,
vypadá to, že si budu pořizovat nové PC. Čím víc si toho přečtu, tím víc mám v hlavě guláš. Potřeboval bych poradit, případně nasměrovat. Mám asi 7-8 let staré PC, které jsem za ta léta trochu upgradoval. Potřebuji PC hlavně na střih videa 2k a kdyby to fungovalo i do budoucnosti na 4k.
- grafiku mám: AMD Radeon (TM) R9 200 Series
- HDD: Samsung SSD 850 EVO 120GB ATA
Uvažuji o doplnění:
MB: ASUS Z97-A/USB 3.1
paměti: Kingston HyperX Savage 16GB (Kit 2x8GB) 2133MHz DDR3 (HX321C
CPU: Intel Xeon E3-1241 v3
Co si o tom myslíte? Na ty tři věci jsem ochoten dát do 22 000Kč.
Děkuji za podněty :)