Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kombinování videa z Canon XH-A1 a Canon 550D

petr311 (5)|28.3.2012 21:20
Dobrý den. Obracím se s prosbou o radu. Vlastním kameru Canon XH-A1 a fotoaparát Canon 550D. Pokoušel jsem se kombinovat videa z obou přístrojů, ale nějak se mi to nedaří. Zkoušel už někdo z vás kombinovat video z těchto (nebo podobných) přístrojů? Jak nastavit 550D, aby obraz byl shodný nebo podobný s XH-A1? Už jsem zkoušel vše možné, ale z 550D mi pořád leze obraz šíleně sytě barevný, až nepřirozeně (i přesto, že jsem saturaci dost stáhl), obraz je také podstatně ostřejší a sytější. Lze vůbec tyto přístroje úspěšně kombinovat a pokud ano, co je potřeba a jak nastavit? Díky za rady.
janforman (215)|29.3.2012 06:51
[QUOTE=petr311;403618]Dobrý den. Obracím se s prosbou o radu. Vlastním kameru Canon XH-A1 a fotoaparát Canon 550D. Pokoušel jsem se kombinovat videa z obou přístrojů, ale nějak se mi to nedaří. Zkoušel už někdo z vás kombinovat video z těchto (nebo podobných) přístrojů? Jak nastavit 550D, aby obraz byl shodný nebo podobný s XH-A1? Už jsem zkoušel vše možné, ale z 550D mi pořád leze obraz šíleně sytě barevný, až nepřirozeně (i přesto, že jsem saturaci dost stáhl), obraz je také podstatně ostřejší a sytější. Lze vůbec tyto přístroje úspěšně kombinovat a pokud ano, co je potřeba a jak nastavit? Díky za rady.[/QUOTE]

To by mohlo být chybným zpracováním barev, XHA1 bude používat BT.709 foťák používá BT.601. Předpokládám že XHA1 má zapnutý progresivní snímání (i tak je nutné střihovému softu říct že je to 25p a né 50i - jinak obraz znehodnotí snížením vertikálního rozlišení na polovinu - není to to rozostření?).
Zkusil bych oba záznamy převést pomocí 5DTORGB (kde lze nastavit transformaci barevného prostoru). My používáme kombinace XHA1 / 5D / 600D a celkem se na střihy mezi nimi dá koukat.
petr311 (5)|29.3.2012 17:55
Máte někde na netu ukázku videa z Vámi zmiňované kombinace XHA1 / 5D / 600D? Rád bych se na to kouknul. Jinak k editaci používám Pinnacle studio 14, XH-A1 nemá problém rozeznat - video je v pořádku, potíž nastane, pokud přidám do druhé stopy záznam z 550D - hned to začne rendrovat, prostě ty obrazy jsou nekompatibilní, to je jisté. Jinak na XH-A1 mám nastaveno 50i. Tady je ukázka videa, kde jsme použili kombinaci XH-A1 a 550D: [video=youtube_share;p5uWHms5lYo]http://youtu.be/p5uWHms5lYo[/video]
U 550D jsem použil profil neutrální a i tak jsem postahoval, ostrost, barevnost, kontrast a přesto ten rozdíl je tam znát. Prostě přijde mi, že zrcadlovky, a zejména Canon dělají obraz dost vzdálený realitě. Pokud bych 550D nechal plně na automat, tak ten obraz je úplně mimo realitu - neskutečně přesycené barvy, velká ostrost. Ono to na pohled možná vypadá hezky takové video, ale s realitou to má dost málo společného. Svého času jsem měl Panasonic GH1 a při kombinaci GH1 a 550D byl stále obraz z 550D více přebarvený. Nevím, jestli to dělají všechny Canon zrcadlovky nebo jen ta moje je nějak mimo? Máte někdo na netu na ukázku videa s kombinací ideálně 550D (nebo podobný) a XH-A1? Můžete sem hodit odkaz a poradit s nastavením, aby obraz byl použitelný?
ai (2993)|29.3.2012 20:06
Pokud zapojis ten fotak primo do TV je to taky tak syte? Neni mozne, ze pinnacle nejak omylem roztahne 16-235 na full RGB 0-255, kde to pak je takove "sytejsi, detaily z tmavych oblasti pak zmizi ?
petr311 (5)|29.3.2012 21:14
Tak přesycené to zobrazuje i přímo na monitoru 550D.
Fricoolinek2 (675)|29.3.2012 21:54
Je to prostě jinám koncepce, no. 6 let stará semiprofi HDV s 3x 1/3" CCD vs. 2 roky starý přístroj určený primárně na fotky s 1x APS CMOSem.

Řekl bych, že dneska má Canon pro točiče tohoto typu skvělý "program" v podobě XF100 jako kamery č. 1, doplněný (klidně i několika) HF M406 á 10 000Kč, který ale mají stejný čip, takže look se neliší.

Ale řekl bych, že i tak by se mohlo oplait si třeba i k tý XHA1 přikoupit tu HF M406 a užívat to místo 550D. Je to kamera se vším, co se dá uvítat - 50i, zoom, dlouhý provoz bez přehřívání, bezproblémové ostření (na wide vlastně žádný) a low lightem na tom nebude hůř než XHA1...
Pave1 (4279)|29.3.2012 23:10
Chce to odsaturovat na foťáku (-2) a trochu snížit ostrost (-2) a při importu do projektu je u klipů z foťáku potřeba změnit úrovně barev z RGB na ITU 709 (z 0 - 255 na 16 - 235). Je taky potřeba ohlídat gammu těch klipů, některé programy ji při importu křiví a pak je třeba tmavší části mírně přizvednout. Správně naimportované klipy jdou pak už celkem snadno dorovnat běžnými korekcemi.
ai (2993)|30.3.2012 01:36
jj, zacal bych tim, ze bych ty klipy nacet do Vegasu treba , pouzij trebas nejaky trial, ve Vegasu jsou plne funkcni (nevim proc valcis z Pinnaclem) , tam mas na to primo filtry (Sony levels), kde to muzes posunout z 0-255 na 16-235 (computer RGB to Studio RGB), ale tipnul bych si, ze Vegas to bude interpretovat spravne, bez aplikaci filtru, podle typu videa (ruku ale do ohne nedam).

Nebo uploaduj parvterinove originaly jak z HDV tak z toho fotaku , kde to jde porovnat, vyzkousime.
janforman (215)|30.3.2012 07:16
nastavil bych rozhodně progresivní snímání, ten záznam v ukázce je opravdu divnej - má divný barvy doporučil bych manuální vyvážení bílé (automat pod kombinovaným osvětlením se chová nestabilně - obzvlášť pokud něco z toho jsou zářivky).
Canon XHA1 má opravdu trošku bledší barvy (je potřeba přidat saturaci). jinak my už skoro netočíme na XHA1 takže jediný video co jsem zrovna vyškrábl je tohle:

(tam jsou ale jenom některý celky z XHA1)
Fricoolinek2 (675)|30.3.2012 07:52
Když se toto dívám, tak mne osobně poněkud vadí ty utopené rozhovory. Myslím, že ideální je v tomto případě mírné rozostření. Rovněž záběry na vystupující (P. Janů apod.) mne přijdou značně odtažené od reality (barva, přeexponováno).

Jinak setkává se člověk třeba s nějakým údivem, třeba ze strany celebrit, jenž byly zvyklé dávat rozhovory na kameru a nikoliv na foťák?
janforman (215)|30.3.2012 08:28
[QUOTE=Fricoolinek2;403820]Když se toto dívám, tak mne osobně poněkud vadí ty utopené rozhovory. Myslím, že ideální je v tomto případě mírné rozostření. Rovněž záběry na vystupující (P. Janů apod.) mne přijdou značně odtažené od reality (barva, přeexponováno).

Jinak setkává se člověk třeba s nějakým údivem, třeba ze strany celebrit, jenž byly zvyklé dávat rozhovory na kameru a nikoliv na foťák?[/QUOTE]

No jde o to že zadání nebyly ty rozhovory, ty jsou navíc. Přeexponováno - jo dost často je to záměr (ne u XHA1 ta se ve tmě moc nechytá) / u těch rozhovorů je to chyba, ale bylo na ně málo času a bralo se to ve tmě což je vidět.
Petra Janů byla pod takovým ošklivým velmi studeným světlem možná 8000K ale takový to ještě do zelena :-).
Reakce "celebrit" :-) nevím - maj mluvit a neptat se na kraviny za to jsou placený :-) nikdo nic neříkal. Míša David je asi zvyklej není to poprvé co jsme ho točili na foťák.

Ono to mít ještě nějakou opravdickou postprodukci - což se na tenhle materiál ani nevyplatí tak to samozřejmě vypadá mnohem lépe.

XHA má jedinou výhodu proti foťáku a to že se z ní dá dobře vysílat živě (z foťáku jedině přes HDMI a tam je náhledovej displej) stačí když připojím do notebooku firewire a můžu to hrnout ven v HD 1280x720p.
Kde to může rovnou přijmout server RTMP a na něj se připojí klienti s Flash přehrávačem.
petr311 (5)|30.3.2012 20:23
Díky za všechny odpovědi i rady. I za ten odkaz na video, mě osobně se moc líbí, pravda trošku rozdíl zvuku u rozhovorů, ale kritik si vždy najde důvod aby kritizoval ... :-). Jinak co se týče kombinování, tak k XH-A1 bych asi spíše volil Canon HV40, ta je také HDV. Jinak XF100 může být skvělá kamera, ale jaksi pro mě mimo realitu, chybí k tomu podstatné - many many ... A pokud bych měl prachy nazbyt, tak neváhám a koupím další XH-A1s, vynikající kamera, nenáročná na HW atd. Na kartovky bych musel pořizovat nový HW a SW a nato zkrátka nemám. Proto jsem hledal co nejlevnější řešení, jen sem tam nějaké pomocné záběry když už máme 550D. No zkusím ještě s tím něco poexperimentovat. Jiank co se týče Pinnacle - já v něm dělám léta, je v češtině, velmi dobře se ovládá a není drahý. Na profi drahé programy prostě nemám, navíc pokud jsou v angl. tak by mi byl k ničemu ... ale to už je mimo téma. Jak budu mít čas, trochu s tou kombinací poexperimentuji, třeba na něco ještě přijdu :-) Jinak ještě k obrazu z XH-A1 Já osobně jsem s barevným podáním spokojen. V tom videu, co jsem zde vložil ukázku k porovnání, tak ty barvy naprosto přesně vyjadřují skutečnost - naše sokolovna je holt i ve skutečnosti tak hnusná, takže to není kamerouu. A zrcadlovka má právě tu blblou vlastnost, že úplně přemaluje skutečnost. Jak jsem psal ono na oko to může působit líbivě - takové teplé - až horké barvy, přehnanná ostrost atd. ale kdo v tom sále byl tak ví že to je mimo realitu ...