Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kostičkování, sekání obrazu

Krajic_2010 (15)|24.3.2012 07:16
Ahoj,

přijímám digitální signál kabelem od místní kabelovky. Čas od času (cca 1-3 krát za den) pozoruju rozkostičkování, občas zamrznutí celého obrazu nebo někdy třeba rozkostičkování jen určité části (5 cm proužek přes celou obrazovku apod.), trvá to vždy tak sekundu plus minus neco malo. Mám LG 32LK530. Jde mi o to, zda je to způsobeno nějakou vadou v signálu, nebo je to způsobeno spíše televizí. Zbývá mi ještě pár dní z těch 14ti na vrácení...

Díky za tipy, rady atd. jak to třeba otestovat, zjistit?
KamilZ (10277)|24.3.2012 07:30
Tohle jsou typické symtomy špatného signálu. Zvláštní je, že Ti to dělá tak málo. Možná to bude ještě kombinace nějakého rušení. Ideální je nechat proměřit úrovně signálu v zásuvce jednotlivých přijímaných multiplexů. Protože je dotaz v sekci DVB-T, předpokládám nějakou kabelovku, která šíří DVB-T, ne DVB-C.
Krajic_2010 (15)|24.3.2012 07:41
Ano, kabelovka šíří DVB-T. Ty úrovně signálu je dobré nechat proměřit poskytovatelem nebo spíš někým nezainteresovaným, co? Co se se slabým signálem případně dá dělat? Hádám nějaký zesilovač... Tím nějakým rušením máš na mysli např. co?
Ivo Mašek (10205)|24.3.2012 07:50
[QUOTE]Ty úrovně signálu je dobré nechat proměřit poskytovatelem nebo spíš někým nezainteresovaným, co?[/QUOTE]
Pokud používáš koncovou zásuvku od UPC (pravděpodobně ano), tak zavolat na UPC (nebo poslat mail) a tam popsat potíže a žádost o změření signálu. Je to jejich zařízení - přijet musí. Oni můžou zesílit linku z "ústředny", která je někde ve sklepě domu (taková větší zamčená bedna).
Nejdříve ale doporučuji, zkontrolovat vlastní koax a hlavně koncovky na tom koaxu (doporučuji NEpoužívat koaxy, tzv. "nitě"). Zesilovače samozřejmě jsou, ale to je až to poslední.
Ještě jeden podstatný dotaz: Kolik TV je na tu zásuvku zapojeno?
Krajic_2010 (15)|24.3.2012 07:59
Jedná se o místní kabelovku - konkrétně společnost NTV Cable. Nevím, zda mají něco společného s UPC, řekl bych spíše, že ne. Koax je mám pocit původně natažený přímo od nich. Zkusím se na ně tedy obrátit.

Takže ale o co mi šlo především, myslíte, že televizí to není?
Ivo Mašek (10205)|24.3.2012 08:05
[QUOTE]Jedná se o místní kabelovku - konkrétně společnost NTV Cable[/QUOTE]
Aha. Tak to musíš na ně. (problém s těmito "místními" kabelovkami je většinou v tom, že se těžko rozhýbávají k nějaké akci - ale není to pravidlem). Tipnu si, že vysílají slabý signál.
[QUOTE]Takže ale o co mi šlo především, myslíte, že televizí to není?[/QUOTE]
Ne
Krajic_2010 (15)|24.3.2012 08:10
Pravidlem to jistě není, s touto naší kabelovkou mám zatím jen dobré zkušenosti.

Tak to jsem rád, že je to v signálu a ne v televizi, tv jsem už tak vybíral dost dlouho a vybírat jinou, asi bych se zbláznil :D Díky :)
KamilZ (10277)|24.3.2012 08:12
Nechal bych to zkontrolovat poskytovatelem, aby to mohl případně vyřešit na místě - kdyby byl slabý signál, tak se to neřeší zesilovačem, ale použitím odbočovače z hlavní větve s nižším útlumem. Měl by jsi to mít zadarmo. Rušením mám na mysli třeba nějaký vadný spotřebič, který dělá bordel (mikrovlnka apod.), ale strašně blbě se to hledá. Může rušit přímo činnost TV (ať už vzduchem, nebo bordelem přes elektriku, ...). Ale začni tím měřením a kdyby tvrdil, že je vše OK, tak si nech vystavit protokol o měření, kde budou jednotlivé naměřené úrovně.
Ivo Mašek (10205)|24.3.2012 08:16
[QUOTE]Pravidlem to jistě není, s touto naší kabelovkou mám zatím jen dobré zkušenosti.[/QUOTE]
Jo, teď jsem se mrknul na inet - vypadá, že to myslí vážně ( http://www.ntvcable.cz/televize ) :-)
[QUOTE]kdyby byl slabý signál, tak se to neřeší zesilovačem, ale použitím odbočovače z hlavní větve s nižším útlumem.
[/QUOTE]
Někdy ani to nepomůže (viz můj případ) - kdy jsem musel použít kabelový zesík (pravdou tedy je, že napájím 3 televize)
Krajic_2010 (15)|24.3.2012 08:19
Děkuju vám, to je snad vše co jsem potřeboval vědět.
Krajic_2010 (15)|26.3.2012 09:44
Ivo Mašek: Na zásuvce jsou dohromady 3 televize... ale dvě nemají ani dvb-t tuner ani stb. Takže ten digitální signál by se tam neměl "ztrácet" nebo jo? :)
Ivo Mašek (10205)|26.3.2012 10:38
Tak tohle nevím (si mě dostal :-)). Já ze své zkušenosti:
Měl jsem 3 TV a 1 kartu TV v počítači. Když jsme ještě měli Karneval, tak to v pohodě fungovalo (signál by tak silný, že rušil podélně natažený koax od klasické anteny terestialu. byl souběžně tažen zhruba o délce 10 metrů). Po zániku Karnevalu a převzetí UPC byl signál zeslaben a mě najednou na všech TV začly silně kostičkovat programy. Po zrušení tv karty v PC se to o hodně zlepšilo, ale přesto u některých kanálů (a zrovna u filmových) občas signál klesnul a mě se objevilo občasné, krátkodobé kostičkování. Takže jsem zakoupil kabelový zesilovač se třemi výstupy a od té doby mám pokoj. ... a po novém firmware od UPC pro STB Kaon mám pokoj i s tím set-top-boxem a po dlouhých trpělivých letech jsem spokojen.
To, že ti dvě TV neodebírají signál, si myslím, že nemá vliv. Tedy jsem toho názoru, že to kostičkování (slabý signál) páchají právě ty 3 TV. Zkus pokus: ty dvě TV nech na delší čas odpojené a na zásuvce nech zapojenou pouze jednu TV. No a uvidíš
Já to mám zapojené takto:
1 TV - HD STB
2 TV - SD STB
3 TV - nic. je to malá kuchyňská CRT a tam běží jen analog
mirekv (7169)|26.3.2012 10:45
To bude problém, pokud se vada projeví pákrát denně, tak kabelovka nic nezjistí. Měli by alespoň změřit úroveň a hlavně kvalitu signálu a to po nějakou dobu a sledovat výkyvy. Spíš to hádám na nějaké rušení, to může klidně přicházet i po el. síti.
[COLOR=#000000]Takže ten digitální signál by se tam neměl "ztrácet" nebo jo? [/COLOR][COLOR=#000000]​Ztrácí se taky a dost záleží na rozbočovačích. [/COLOR][COLOR=#000000]Udělej pokus, prostě zapni TV do účastnické zásuvky napřímo bez rozbočovačů a jiných propriet.[/COLOR]
KamilZ (10277)|26.3.2012 12:24
Měl se rovnou přiznat, že tam má nějak nabastlené 3 TV. Může mít signál na hraně a stačí malý výkyv, nebo něco zapnout. Další je otázka, jak to má zapojené, jaké rozbočovače apod. Úbytek tam rozhodně bude. Třeba má třeba dva rozbočovače za sebou a TV až na tom druhém.... Pokud tam má ale něco rozumného, tak je mi divné, že by (při předepsané úrovně signálu v zásuvce) byl nutný např. aktivní rozbočovač, aby nebyl problém. Vím, že IM psal, že ho má, ale vrtá mi to hlavou. To jsou standardy a normy opravdu tak na hraně? Jinak si myslím, že má vliv vše, i co není zapnuté. Žádné zařízení nemá vstup s nekonečným odporem, takže jakékoli zapojení musí nutně o něco snížit úroveň. Kirchhoffovy zákony musí platit.

Každopádně za mě platí, co jsem psal dříve - nechat změřit zásuvku a pak se uvidí. A ještě k tomu přidat revizi stávajícího zapojení, o kterém zatím nic nevíme.
Ivo Mašek (10205)|26.3.2012 13:24
[QUOTE]Vím, že IM psal, že ho má, ale vrtá mi to hlavou. To jsou standardy a normy opravdu tak na hraně?[/QUOTE]
To je právě o počtu těch přístrojů. S dvouma TV bych neměl žádný problém. Se třemi jsem měl problém s některými filmovými kanály (FilmBox a HBO). Když jsem si pustil lištu s ukazateli síly a kvality signálu, tak právě u těchto kanálů dost ten proužek lítal pod 70%, a v tu chvíli se obraz na krátko seknul, někdy rozkostičkoval. Po instalaci zesíku naprostá spokojenost. Z praktických poznatků vím, že Karneval měl opravdu velmi silný signál, a po převzetí UPC to rapidně kleslo. Teoretické normy neznám - ale poznal jsem praxi.
Retiree (659)|26.3.2012 14:05
Má zkušenost je taková, že se ani nemusí jednat o nízkou úroveň signálu, ale ( téměř vždy) o kvalitu kabeláže. Provozoval jsem u bytové zásuvky signál rozbočený do dvou větví, na jedné větvi tv a USB tuner, na druhé větvi pc se dvěma tunery (resp. i s třetím, analogovým). Občas byly problémy, vždy byla příčinou kabeláž. Nyní mám natažené nové (částečně) kabely, na jedné větvi pc s USB DVB-T tunerem, na druhé větvi tv a USB-DVB-C/T tuner. Problém jsem měl pouze s příjmem slovenského muxu na USB tuneru. Také jsem uvažoval o použití zesilovače, nakonec byl problém v asi 20 cm kabelu od rozbočovače k tuneru. Z pohodlnosti jsem použil komerční část kabelu se zalisovaným konektorem (na druhém konci jsem sice měl F konektor..). Po výměně kabelu poslední problém se signálem odstraněn. Nepochybuju o tom, že si časem připravím problémy jiné...
KamilZ (10277)|26.3.2012 14:58
Já mám také kabelovku (šíří analog a DVB-T), mám zapojeny 3xTV, 1xDVB-T STB a 1xVHS (takže celkem 5) a nemám problém.
Ivo Mašek (10205)|26.3.2012 15:22
Tak nechci se přeceňovat (:-D), ale u mě chybná kabeláž nepřichází do úvahy. Jestli je něco špatného na kabelu UPC od jejich rozvodné skříni - to nevím a ani jsem to nezkoumal (ono to dost dobře ani nejde rozebírat v paneláku kabelová korýtka). bytovou zásuvku jsem už hodně dávno vyřadil z provozu a kabel jsem dříve ukončoval na trojrozbočovači (žádná lidová Čína, ale německá výroba), no a teď je kabel ukončen na zesilovači http://www.omko.cz/domovni-zesilovac-televes-5522-1xvstup-3xvystup-f/ . A protože to všechno funguje - tak nic nezkoumám
Retiree (659)|26.3.2012 15:40
Když něco funguje, je třeba to změnit...
Pepino100 (45)|5.4.2012 13:43
Zdravím
když se tady baví o rušení signálu mám dotaz.(jedná se o dvb-T)
občasné kostičkování se mi projevují taky ale jen na HD programech. No občasné se to říct nedá je to několikrát během 2ti minut. Co mě ale zaráží je že pokud zapnu MMC a nebo PS3 které mám připojené přes HDMI 1.4 se dvb-t signál zamrzne. Teda jen u těch hd programů. Víte někdo v čem je problém? je to v kabelech?
Teď už to nijak neřeším, čekám že nám tady co nevidět začnou tahat UPC kabelovku. Ptám se spíše už jen tak ze zvědavosti.
Předem diky
Ivo Mašek (10205)|5.4.2012 14:06
Zřejmě slabý signál (HD má poněkud "objemnější data" v přenosu), který přesunem přes další zařízení natolik zeslábne (ta hranice tam bude zřejmě hodně těsná), že zamrzne