Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Aký formát zvoliť pre DV v roku 2012?

Tipi (104)|12.3.2012 16:24
Zdravím, už som sa ti nejaký čas neukázal...
Ale zase by som potreboval troška nakopnúť. Dopredu sa ospravedlňujem ak sa táto téme tu už riešila, ale fórum je tak rozsiahle, že hľadať odpoveď je ako hľadať ihlu... veď ani neviem kde mám zaradiť moju otázku :)

Takže k veci. Už nejakú dobu vlastním klasickú DV kameru, nahrávky ukladám do DVD formátu. Ale nedávno som si uvedomil, že minimálne 3 roky som nevypálil ani jedno DVD – je mám HTPC a vlastne najbližšia rodina tiež. Ukladať video v interlaced móde mi tiež nepríde ako dobrý nápad (CRTčká sa už minuli). Tak som začal uvažovať, či by nebolo rozumné ukladať video do iného formátu. Len tak na skúšku som prehnal jedno video cez VD filtrom Yadif/Double frame rate. Ako kodek som zvolil nejaký ten Divx (6.9.2; 4Mbps). Výsledok je na prvý pohľad celkom dobrý a zvládne ho aj relatívne slabé železo (dokonca to zvládne aj LG telka cez USB). Jediné čo mi trošku chýba je nejaké to menu, ale hlavne kapitoly. Menu by som aj oželel, ale tie kapitoly by sa zišli.
Ale, nemám čas vymýšľať teplú vodu. A chcel by som sa vyvarovať nejakým hlúpym chybám aby som neskôr nemusel ľutovať, že som to spravil nahovno... Takže by som si rád vypočul nejaký fundovaný názor. Do akého formátu dnes ukladať DV video?

BTW
Ešte jedná otázka ma „trápi“. No nechcem kvôli takej (skoro rečníckej) otázke zakladať nové vlákno.
Je nejaký ospravedlniteľný dôvod, prečo ešte aj dnes z drvivej väčšiny spotrebiek lezie video v prekladanom režime? Prišlo mi to čudné už v dobách DV, ale dnes v dobe HDV mi to príde ako totáálna píííííííp. Alebo mi dačo uniká?
Pytkin (7947)|12.3.2012 16:34
no vasinou si vies prepnut 1080i50 alebo 720p50 ..
Tipi (104)|12.3.2012 17:31
No ale načo tam to "i" vôbec je?
Ale nechcem aby sa táto téma otočila na túto tému. Takže nechajme to radšej tak :)
Pytkin (7947)|12.3.2012 18:19
no lebo 1080p50 kamery moc nezvladaju zapisovat ..
ai (2993)|12.3.2012 19:05
menu jsou zbytecna, delej to tak, ze kdyz strihas neexportuj dlouhe filmy ale jednotlive klipy , treba podle udalosti atd., bude jich hodne treba, ale od toho tu je adresarova struktura, abys vsechno pohodlne nasel.

Klipy znac treba 2011.01.pridel.snehu.avi nebo 2011.06.koupani.avi , kde mas v nazvu rok a mesic, tedy i minutove nebo desetiminutove klipy, to je jedno.
To si uloz na nejaky hardisk , zalohuj, to jsou originalni klipy, DV avi bez rekomprese, vpodstate originaly. Nedavej tam ani titulky, nejsou treba.

Pak druhy krok jsou komprese. Dneska ti softy udelaji batch komprese, tedy vybrane klipy jednoduse hromadne prevedes do ceho chces.
Ja bych navrhoval DVavi prevest do 50p mp4 kontejneru. Ty pouzivas DivX, ale nevim, zda se mi to prijatelnejsi davat hned do H.264. Musis se rozhodnout co za profil atd., neblbnout s velkym poctem reference framu atd., max 3.

Zaklad je dobry bob deinterlacer na 50p, ty pouzivas Yadiff, je rychly, ale jsou lepsi, treba QTGMC pro Avisynth, je sice velmi pomaly, ale vysledek je velmi dobry.
[code]Avisource("D:\cesta\DV.avi")
QTGMC( Preset="Slow" )
LanczosResize(720,540) #dobre je hned odstranit anamorph z DV videa a preves na ctvercovy pixel
[/code]
mezes se podivat na nastaveni pro enkoder zde:[code]http://www.youtube.com/watch?v=qR5hd7G3iFQ[/code] , jen popojed v tom tutorialu az jak se to enkoduje v MeGui

Skutecne se mi po letech osvedcilo, ze je lepe ukladat kraticke klipy a ty davat do slozek, nez dlouhe filmy. Jakekoliv media prehravace si libuji v tomto. Nabidnou ti seznam ze slozky, klasicky, pokud to vezmes jeste dal , das do slozky jenste obrazky jpg se stejnymi nazvy jako klipy a prehravace ti mohou zobrazovat thumbnails. Menu fakt neni treba, protoze toto vlastne uz je menu, proste Interface v prehravacich je menu..
Pokus chces skladovat dlouhe filmy a pohybovat se po kapitolach neni problem MKV s kapitolama, ale musis mit prehravac co ti po nich bude skakat, treba WDTV Live ano, ale hodne dalsich prehravacu MKV kapitoly nepodporuje.
ai (2993)|12.3.2012 19:11
jeste zkontroluj tento deiterlacer , ma i volbu double frame rate, do Virtual Dubu (MSU), je novy a pry velmi dobry, http://forum.videohelp.com/threads/343825-New-Free-MSU-Deinterlacer

nezapomen hodis klip doVD s filtrama nastavenyma, das Ctrl+Shift+F7 , hodis dalsi klipy a pak das F4 a vsechno prevedes najednou v batch okne, mas je tam naskladane.
Pokud pouzijes ale filtry ve Virtual DUbu a nenacitac Avisynth, tak nastane prevod z YUV do RGB, takze ja zadne filtry nedavam ve Virtual Dubu, jen Avisynthu a pak s nastavenym Direct Stream Copy pro video i audio a dostanu zase YUV lossless a az tyto klipy hromadne enkoduju.
Tipi (104)|13.3.2012 13:59
ďakujem za odpoveď,
no s videom už nejaký čas robím, akurát som toška zaspal dobu... Čiže nemusíš stácať svoj čas vysvetlovaním ako si mám zálohovať DV a pod. Ale pravdu povediac dosť sa musím snažiť aby som pochopil čo mi píšeš :) Ale zobral som si z toho, že by som mal používať iný kontajner (MP4) a aj inú kompresiu (H.264). Prípadne ak chcem mať kapitoly tak by som mal zvoliť kontajner MKV (to že to niektoré prehrávače nezvládnu mi je tak trochu jedno – väčšinou sa to bude prehrávať na HTPC) . Chápem tomu dobre?

Ale, aby som to uviedol na správnu mieru. Klipy exportujem jednotlivo, ktoré potom vo vegas spájam (hlúposti vystrihám a ak to je niečo dôležitejšie tak tam nahádžem nejaké tie prechody a pod.). Následne to „vyrendrujem“ ces frameserver (rovnako ako je to v tej ukážke čo si mi poslal). No a toto video komprimujem v tmpgenc. Menu a podobné srandy robím v DVD architect. Už ani neviem prečo používam práve tetno postup, viem len, že som k tomuto postupu dospel relatívne dlhou cestou pokusov a omylov, už dosť dávno. A doteraz som akosi nerozmýšľal nad tým, že už je zbytočné (až nezmyselné) vytvárať DVD, keď to vypaľovať ako DVD už zrejme nikdy nebudem :)

Takže čo teda navrhuješ? Ešte celkom dobre zvládam prácu s VD, ale s ním asi MKV, alebo MP4 nevytvorím... Nie celkom rozumiem čo si mal na mysli v tomto bloku „Pokud pouzijes ale filtry ve Virtual DUbu a nenacitac Avisynth ... „
ai (2993)|13.3.2012 15:03
Tak pokud chces delat filmiky s kapitolama, je tu jeden zadrhel, ze zatim neni programek, ktery vytvori MKV a zaroven kapitoly s nahledem. Tedy programek na na vytvoreni MKV je MKVmergeGUI. Jednoduchy, a spolehlivy, ale kapitoly vyvari tezce. Bud nactenim nejakeho chapterlistu v txt nebo xml, nebo to tam muzes i napsat sam, ale jak rikam, bez grafickeho nahledu.Graficky nahled jde vymyslet trochu takto jako v tomto postupu:

[code]http://www.youtube.com/watch?v=GMyhz3HdzLQ
http://www.youtube.com/watch?v=yVAk_0eYOCc[/code]
part 1 a part2
kde je to vsechno vysvetleno (sice ne DV ale HDV do MKV), je tam vsechno z Vegasu, frame server, vyroba titulku, audio stop i mimo Vegas, vytvoreni MKV s kapitolama. Na vyrobu kapitol v MKV je pouzity Chapter Maker.

Cely postup je preplacany, protoze je tam vsechno, vsecko na jedne hromade, trosku neprehledne, postup vyroby titulku tam nemusel byt, ale je to tam. Jsou vyrabeny elementarni streamy pro video, audio, titulky a az nakonec to je vse smichano, da se to delat i jinak, tedy uz s hotovym mkv

-Tedy ty bys vytvoril video H.264 hned s audiem AAC (ne AC3, to je klamani nepritele) a hned to das do MKV treba v MeGui pres frame server
-(vytvoril bys MKV v MKVMergeGUI (MKV toolnix) http://www.videohelp.com/tools/MKVtoolnix)- pokud to neenkodujes primo do mkv jako v bodu vyse , ale treba do mp4
-vytvoril bys kapitoly v Chapter makeru : http://www.ulozto.cz/xK8fs9o/chaptermaker-zip , s grafickym nahledem pres VirtualDub napr (nebo pouzijes MeGui preview, to je jedno), jak je to popsano v tom tutorialu part2 vyse
-a pak udelas to, ze ten XML zmixujes do MKV, pouzijes tento command line:
[code]mkvproedit --chapters movie.XML "C:\......\movie.mkv" [/code]
1. kde mkvproedit.exe najdes v te hlavni slozce s mkvmerge programem (mkvtoolnix)
2. movie.XML je tvuj vytvoreny XML v Chapter Makeru
3. movie.mkv je tvoje mkv, kde chces ty kapitoly primichat

zpusobu na vytvoreni mkv kapitol je vice, treba vytvoris jen txt seznam s cislem snimku na kazdem radku pro kapitolu, to si muzes udelat v notepadu a ty cisla snimku tam prepises co ukazuje MeGui v Previe nebo treba i z Virtual Dubu, ale timto zpusobem nemas nazev kapitoly pekne pojmenovany. Lepe je skakat na pojmenovanou kapitolu. V tom tutorialu to jde pekne videt.

Doplneno: jeste me napadlo, ta cisla framu pro vytvareni kapitol jdou videt i ve Vegasu, pod preview oknem je vzdy videt cislo aktualniho framu, filmek ale musi byt na timeline od nuly, od sameho zacatku
Tipi (104)|13.3.2012 20:00
Fuh... ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Zatiaľ dekódujem čo si mi vlastne napísal :) Ale keď je s tým toľko sra...ia, tak začínam zvažovať či tie kapitoly vlastne potrebujem :/
ai (2993)|13.3.2012 20:17
ja dam nejaky tutorial na Youtube, mozna o vikendu, DV avi do 50p H.264 mkv s kapitolama, a pak mozna jeste enkodovani z Vegasu do tech mensich klipu jako Batch a pak jejich hromadne prevedeni zase do mp4
ai (2993)|17.3.2012 01:53
Tutorial DV avi ze Sony Vegas pres Frame server do Megui, double frame rate (odstraneni prokladani) , pak vyroba MKV s kapitolama.
Ta "DV worker" slozka v tutorialu se vsema souborama jde stahnout tu: http://www.mediafire.com/?srdl4hfcjf7r4mr


ai (2993)|17.3.2012 06:09
Tutorial DV avi z Vegasu , export je batch, po jednotlivych klipech, nacteni do MeGui a enkodovano po klipech.
Zase tu pomocnou slozku "DV worker clips" je mozno stahnout tu: http://www.mediafire.com/?mhg266hobb7fjkb

[video=youtube_share;scyKutvLcZk]http://youtu.be/scyKutvLcZk[/video]

Pokud uz mas hodne DV avi nastrihanych a nekde ulozenych na ulozisti je dobre to strihat hned s VirtualDubem a zbytecne to netahat do Vegasu, pokud to chces jen nasekat, kde nactes velky klip, nastavis DIRECT STREAM COPY pro video ! i audio , udelas trim jednoho klipu Ctrl+Shift+F7 je das do fronty, vybiras klipy , pak das F4 a spustis to. To ti vytvori ty jednotlive klipy , DV avi, a pak jedes jako v tom predchozim tutorialu. Vyhoda je ta, ze Vegas dela ty pomocne soubory sfl, nebo jak se to jmenuje, ja mam problemy i pak s NASem, pokud to nactu do Vegasu s NASu, lepe to je delat takto, pokud je uz DV nastrihany a dlouhy.
Pavel_tempx2 (829)|19.3.2012 14:53
[QUOTE=Tipi;401710]Už nejakú dobu vlastním klasickú DV kameru, nahrávky ukladám do DVD formátu.[/QUOTE]

pochopil jsem dobře, že miniDV kazetky si někde schováváš a nepřemazáváš?

[QUOTE=Tipi;401710]Je nejaký ospravedlniteľný dôvod, prečo ešte aj dnes z drvivej väčšiny spotrebiek lezie video v prekladanom režime? Prišlo mi to čudné už v dobách DV, ale dnes v dobe HDV mi to príde ako totáálna píííííííp. Alebo mi dačo uniká?[/QUOTE]

stále ještě kolem 70% TV v domácnostech jsou CRTčka a u nich je o dost lepší prokládaný obraz, navíc i na LCDčkách je poznat prokládaný a neprokládaný režim, holt zatím v TV řetězci se používá prokládaný režim a ještě nějaký ten pátek určitě bude...
Tipi (104)|19.3.2012 17:39
ai
SUPER! ĎAKUJEM! Ak bude trošku času, tak to skúsim.


Pavel_tempx2

Hej pochopil si správne. Dôležité veci nechávam aj na páskach.

Ad prekladaný režim. Tomu že aj moderné kamery ponúkajú "i" rozumiem, čomu však "nerozumiem" je, že veľa "kamier" progresívny režim vôbec nezvláda. Čo mi príde ako poriadne zverstvo. A "nerozumiem" je úvodzovkách preto, že veľmi dobre viem, že ide o hnusný marketing, veď nápis 1080i vyzerá lepšie ako 720p. Pritom to druhé menované je IMHO kvalitnejšie...
Pytkin (7947)|19.3.2012 18:58
[QUOTE=Pavel_tempx2;402489]stále ještě kolem 70% TV v domácnostech jsou CRTčka [/QUOTE]

od kial mas tento udaj ???
ai (2993)|19.3.2012 21:36
[QUOTE=Tipi;402509]Ak bude trošku času, tak to skúsim. [/QUOTE]
stahni si Avisynth a QTGMC
nainstaluj tuto verzi Avisynthu: http://www.videohelp.com/download/Avisynth_258.exe , uplne jedno jestli mas 32 bit nebo 64bit windows
pak do slozky plugins u Avisynthu rozbal toto , http://www.ulozto.cz/xXaVySU/qtgmc-3-31-zip , je to QTGMC, vsechno neni treba, ale neresil jsem co presne tam musi byt a co ne, ja jsem tam dal proste vse z toho zipu

pokud by to bylo prilis pomale pro tebe dalsi double frame rate deinterlacery jsou Yadif, ten je rychly:
[code]Load_Stdcall_Plugin("C:\My Programs\MeGui\tools\yadif\yadif.dll")
Yadiff(mode=1, order=0) #bottom field first (Dv avi)
#Yadif(mode=1, order=1) #top field first (AVCHD video, m2t ..)[/code]

nebo Tdeint
[code]LoadPlugin("C:\My Programs\MeGui\tools\avisynth_plugin\TDeint.dll")
TDeint(mode=1, order=0) #bottom field first (Dv avi)
#TDeint(mode=1,order=1) #top field first (AVCHD video, m2t ..)[/code]

dobry bob deinterlacer je zaklad, porovnej video zde:http://forum.videohelp.com/images/guides/p1934885/stockholma_0-520_q3_yadif_mvbobmod_tgmca4_tdtmm.avi
poznamka: QTGMC je vylepseny nasledovnik toho TemgGaussMC co je tam zobrazeny, je to video starsiho data.
Tipi (104)|21.3.2012 21:08
Ahoj tak som to skúsil, vyzerá to dobre. Ten QTGMC je fakt super, za ten tip ti ešte raz ďakujem - už dávno hľadám naozaj kvalitný filter pre deinterlacing. S tou rýchlosťou to nieje až také zlé - beži mi to cca 12fps. Zažil som aj časy keď som na hodinu menej kvalitného videa čakal aj viac než 20h, ale to už odbáčam...

Ale mám ešte zopár otázok.

- Vidím, že v MeGUI máš hromadu profilov pre x264. Sú to tvoje vlastné, alebo sa dajú niekde stiahnuť? Teda ja ich vlastne nepotrebujem, ale nemám to čo si použil v tom videonávode.
- V tom skripte čo si dal na stiahnutie je aj prevzorkovanie. Pochopil som že tam máš nastavené rozlíšenie pre (asi) ntsc. A že toto pre moje účeli musím zmeniť. Ale nie celkom chápem načo tam to prevzorkovanie vlastne je?
- Zdrojové DV je 16:9, ako mám zmeniť ten skript aby bol výstup 16:9? Alebo to súvisí s tým prevzorkovaním? Mal by som to nechať prevzorkovať tak aby rozlíšenie videa malo pomer 16:9(tak ako sa to kedysi robilo pri Divx)?
ai (2993)|21.3.2012 22:42
To "prevzorkovanie", zmena rozliseni tam je, aby se odstranil aspect ratio, a ulozil ctvercovy pixel. Podle me mit aspect ratio v mp4 neni nejidealnejsi. Jeste tak muze byt u 4:3 DV avi, pokud by nejaky prehravac ten aspect ratio nevidel tak to nebude nejhorsi, ale u widescreen DV tam urcite zmenit rozliseni, tak jako DivX kdysi. Aby tam nebyl zadny aspect ratio. 16/9 pomer stran. Ve skriptu nastav treba:

LanczosResize(720x406) #spravne 405, ale to neni delitelne dvema, MeGui to nevezme
nebo
LanczosResize(768x432)
nebo
LanczosResize(896x504) ...ale to uz je dost upscalovane, lepe nechat upscale na prehravac, zbytecne budes ukladat data navic

Ty profily jsem stahnul automaticky pri nejakych updatech, pouzivam ten soft uz leta, mozna, ze uz ty starsi profily se nestahuji defaultne vsechny, nebo nevim.
Pokud bys mel zajem muzu je uploadnout ty to umistis do slozky allprofiles, nebo to skus vygooglovat , treba tady hned prvni linka neco: http://forum.doom9.org/showthread.php?t=101813
Tipi (104)|22.3.2012 10:56
Takže prevzorkovať na rozlíšenie 16:9. OK. (Inak toto je pre mňa ďalšia "záhada" prečo rozlíšenie DV nie ja ani 4:3, ani 16:9 :) )
A tie profily -teraz si pripadám jak debil, keď som googlil, tak aj mne vyhodil ten odkaz čo si mi poslal, akurát to v tedy hlásilo chybu serveru... Ale teraz keď tak rozmýšľam, tak som možno som len dačo pokašlal pri inštalácii. Budem sa musieť na to kuknúť.
Ďakujem za rady.
Tipi (104)|24.3.2012 14:01
Asi ma budeš mať za debila, ale ako do pekla pridávaš kapitoly v ChapterMaker???

EDIT

Aha už to mám... "insert" Ono ja som si to video stiahol (mám pomalý net), tak som prišiel o poznámky... Sorry.
(BTW hovadsky intuitívne - hlavne takto bez helpu :) )
ai (2993)|24.3.2012 14:29
ono ten chapter maker by mel ty kapitoly vlozit do mkv taky, pokud je mkvmerge nainstolovany defaultne, ale ja jsem to osobne nerozchodil, proto tam ukladam xml tech kapitol a pak to vlozim do mkv manualne s tim mkvproedit

pokud ten mkv ma stejny pocet snimku za sekundu , tak se tam vlozi stejne cislo, ale my jsme zdvojnasobili fps

ty tam budes mit 50 fps vsude nastaveno v tom chapter makeru , ja 59.940 protoze vychazim z NTSC DV avi, tedy taky ve Vegasu budes mit projekt 25fps

pokud z nejakeho duvodu to nerozjedes ten command line s tim mkvproedit, muzes klidne pouzit mkvmerge znova, nactes ten mkv movie a zvolis Global / chapters/browse a nactes ten XML soubor, ovsem trva to dele, pokud je film dlouhy znova se to premuxuje vse
Tipi (104)|25.3.2012 13:13
Asi sme sme sa nepochopili. Ja som nevedel ako viem dosiahnuť to aby sa mi objavilo to textové pole "New position (avsolute ..." kde vlastne zadávam (dvojnásobný) počet snímkov kde chcem mať kapitolu. Pretože ten tvoj videonávod som si stiahol a prehrával offline, takže som nevidel tvoje komentáre kde píšeš, že pre novú kapitolu musím stlačiť "insert"... mkvproedit mi zbehol a aj spravil čo mal ;)
KamilZ (10277)|25.3.2012 13:24
[QUOTE][COLOR=#000000]stále ještě kolem 70% TV v domácnostech jsou CRTčka[/COLOR][/QUOTE]
[QUOTE=Pytkin;402520]od kial mas tento udaj ???[/QUOTE]
Tohle je z letošního roku: http://www.digizone.cz/aktuality/klasickou-televizi-ma-doma-jeste-60-domacnosti/
Ivo Mašek (10205)|26.3.2012 09:20
Ty CRT televize ale nejspíše budou jako druhá, nebo další TV v pořadí. Já mám také ještě CRT, ale v kuchyni na dožití (tedy spíše kvůli paní - být po mém, už je fuč)
Tipi (104)|26.3.2012 19:55
[QUOTE=Tipi;403131]mkvproedit mi zbehol a aj spravil čo mal [/QUOTE]

Opravujem: Nespravil čo mal. Na skúšku som do jedného cca 60min videa dal 3 kapitoly, aj tam sú, ale sú posunuté, jedna o cca 5s, druhá cca 9s a tretia je +- presne. Čas/počet snímkov som určite zadal správne (skontroloval som aj xml súbor). Skúšal som to niekoľkokrát, ale stále rovnaký výsledok. Nebude to mať dačo spoločné s keyframes? Ale inak fakt zvažujem či tam tie kapitoly dávať - bez menu sú aj tak na 2 veci...
ai (2993)|27.3.2012 02:10
To je divne.Ty kapitoly by to melo davat nezavisle na keyframes, keyint je nastaveny asi na 250 (hodnota keyint jde precist v mediainfo), tedy 250 snimku , co je u me kolem 8 sekund a nepamatuju se, ze by ten rozptyl byl nekdy i jen par sekund.

Jeste, mas tam v tom chapter makeru nastaveno dvakrat 50 ? Ja v tom tutorialu mam 59.970, protoze original je NTSC, ale ty mas PAL DV, tedy double frame rate je 50.