Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jsou v sestavě s SSD potřeba dva pevné disky?

radek.kovacik (267)|9.3.2012 14:40
Zdravím,
zřejmě mi před pár dny odešel na věčnost jeden ze dvou pevných disků a chtěl jsem se zeptat, zda v případě, že bych jej nahradil SSD diskem, zda stále jsou nutné pro zpracování videa dva pevné disky. Jedná se mi o to, zda musím koupit SSD + pevný disk (vzhledem k tomu, že chci zrychlit systém) nebo zda stačí koupit pouze SSD s tím, že zpracování videa by probíhalo na tom disku, který mi v počítači zůstal (vzhledem k tomu, že je dostatečně rychlý a velký)?
KamilZ (10277)|9.3.2012 17:16
Pokud to chápu dobře, tak bys koupil SSD a zůstal Ti jeden klasický HDD. Na SSD bys měl systém, na HDD uložená videa. Pak na rychlosti vlastního zpracování až tak moc nepoznáš, ale celkově na systému hodně (start, spouštění aplikací apod.). Můžeš mít na SSD TEMP soubory z projektu, pak bys poznal i vlastní zpracování. Ale na tohle se SSD moc nehodí - tedy vlastně hodí, protože je velmi rychlé (hlavně na čtení), ale nehodí, protože mu nedělá až tak dobře častý zápis na stejné místo (proto se např. swap umísťuje na klasický disk). Dnes už algoritmy dokáží zápis rozhazovat, ale pořád to ještě není ono. Nemusíš se zase ale bát, že by Ti odešel za týden. Nejrozšířenější SSD se SandForce chipsetem jsou hodně založeny na tom, že při zápisu dělají kompresi, což u videa moc není. Ideální pro zpracování videa (mimo řešení typu (SSD) RAID apod.) podle mě je:
- 1x SSD na systém
- 1x velkokapacitní HDD na uložení videa (zdroj, cíl), nemusí být až tak rychlý, důležitý je sekvenční čtení/zápis
- 1x rychlý HDD typu =VelociRaptor/#c224"]WD VelociRaptor, stačí menší kapacita a zde přesměrovat TEMP soubory projektu/nástroje (minimálně přes symbolický link)

Každopádně i varianta 1x SSD + 1x HDD půjde na celém systému hodně poznat.
radek.kovacik (267)|9.3.2012 18:35
Díky za odpověď. Mně šlo právě o to, jestli se mi to zpracování videa nezpomalí, když se všude na fórech doporučují dva pevné disky - jeden na čtení, druhý na zápis. To, že se systém s SSD zrychlí, to vím, kvůli tomu to právě chci udělat. :-)
Navíc do budoucna (cca do 2 let) plánuju vyměnit základní desku + procesor + paměti a jak jsem pročítal různá fóra, tak jsem si všiml, že hodně lidí ty dočasné soubory směruje na RAM disk, čímž elegantně obcházejí nevýhodu pevných disků (pomalost) i SSD disků (nevhodnost častých zápisů). Zkrátka si pořídí sestavu s velkou pamětí RAM např. 16 GB a tu pak využívají z poloviny na systém a z poloviny na RAM disk. Docela by mne zajímalo, jestli to má někdo na tomto fóru odzkoušené, např. ve spolupráci s Vegasem nebo jiným střihovým či postprodukčním softem.
Pytkin (7947)|10.3.2012 01:06
my mame strizne s vegasom a SSD systemovym diskom .. Ram disk som nikdy neskusal , lebo tam mame 2 disky stripovane a este SAN cez fibre channel .. Ale celkom si ma navnadil , ze by som to mohol vyskusat .. mame tak 12GB ram a Vegas vyuziva tak 2.5 G ..
bastlir (3245)|10.3.2012 22:49
(Reakce na KamilZ)
Tento názor plně podporuji, sám to tak mám, i když disků mám v PC víc. Pokud nejsi milionář, tak stejně asi koupíš jen 128GB SSD, no a to na dnešní střih videa není mnoho, když beru v úvahu i odložené verze střihu. Takže na systém super a ostaní HDD 7200ot. v SATU 6 (2). Nemusím snad dodávat - pořádně luftovat! :-)
radek.kovacik (267)|11.3.2012 11:45
Přesně tak to mám v plánu - 120 GB SSD na systém a aplikace (přemýšlím o Intelu 520) a na data mám pevný disk Hitachi 7200 rpm, 2 TB, SATA 3 (byť základní deska zatím poporuje pouze SATA 2).
bastlir (3245)|11.3.2012 12:14
[QUOTE=radek.kovacik;401552]Přesně tak to mám v plánu - 120 GB SSD na systém a aplikace (přemýšlím o Intelu 520) a na data mám pevný disk Hitachi 7200 rpm, 2 TB, SATA 3 (byť základní deska zatím poporuje pouze SATA 2).[/QUOTE]

Já sice mám Kingstona, ale dnes bych zase dal na některou recenzi v Computeru či CHIPu. Tady není výběr jak u "ploten" tak jednoduchý. Jednoznačnou výhodou SSD disků je, že se nemusí defragmentovat a dokonce se to ani nedoporučuje. Avšak v některých případech se zpomalily pod úroveň rychlosti disků mechanických.
KamilZ (10277)|11.3.2012 12:19
Intel 520 je dobrý disk, 5 let záruka.
bastlir (3245)|11.3.2012 13:34
[QUOTE=KamilZ;401561]Intel 520 je dobrý disk, 5 let záruka.[/QUOTE]

Teď jsem, myslím, někde o něm četl a něco tam snad psali o nové technologii řadiče. Jde to ale šíleným kvapem kupředu a chce to číst. Bohužel ceny u SSD jsou stále přemrštěné.
Wintermute (265)|11.3.2012 13:47
Je-li Intel 520 dobrý (ať to znamená cokoli) je v tento moment absolutně nemožné posoudit. Neuplynula dostatečně dlouhá doba od uvedení.
1. Jde o první SSD od Intelu se SandForce řadičem.
2. Dosavadní pověst SandForce není dobrá, zejména co se týče (ne)spolehlivosti.
mirekv (7169)|11.3.2012 14:15
SSD na systém a další disky na data, tak to mám já.
man100 (235)|11.3.2012 15:51
[QUOTE=Pytkin;401348]Ram disk som nikdy neskusal , lebo tam mame 2 disky stripovane a este SAN cez fibre channel .. Ale celkom si ma navnadil , ze by som to mohol vyskusat .. mame tak 12GB ram a Vegas vyuziva tak 2.5 G ..[/QUOTE]

Zkoušel jsem RAM disk. Ale zklamalo mě to - žáden zisk. Totiž ten RAM disk je obsluhován výhradně procesorem, tím je CPU nadstandardně zatížené, že mu málem chybí dech na cokoliv jiného... Nula od nuly pojde. Že by pomohl systém se dvěma CPU?
bastlir (3245)|11.3.2012 19:31
Kdyby to bylo tak jednoduché, každý by si postavil SSD sám, protože ve své podstatě to RAMdisk je. Navíc tam je řadič a příslušný firmware.