Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung PS59D6900 zkušenosti s interním DVB-S2

wasy (16)|5.3.2012 15:45
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti se satelitním tunerem přímo v TV??

Chci si pořídit satelit a zajímá mě, jestli mi bude stačit? Někde jsem se dočetl že ten tuner není tak citlivý jako externí satelitní tuner. Bojím se aby mi třeba nekostičkoval obraz a podobné věci spojené s kvalitou signálu? Zase na druhou stranu, se mi nechce dávat 5000 jen za sat. tuner. Přijde mi to škoda když už ho má TV v sobě, ale zase jak kvalitní?!

Je tento model TV kompatibliní s DiSEqC 1.1 nebo DiSEqC 1.2

Díky za info
KamilZ (10277)|5.3.2012 16:44
Podle tohohle je tam 1.2. Proč řešíš citlivost tuneru? Máš špatně nastavenou parabolu, nebo jiný problém se signálem? Pokud ne, tak nic neřeš. Externí STB je výhodnější z hlediska možností, nahrávání, jednoduššího ladění (většinou) a nemívá problémy s CI modulem. Pokud budeš mít ověřený CI modul a nemáš žádné jiné požadavky/nároky, tak na běžné sledování tuner v TV bohatě stačí.
wasy (16)|5.3.2012 18:27
Parabolu ještě ani nemám koupenou, zjištuji pořád informace... Já jsem se práve dočetl na jendom testu že tam ten tuner nějak zlobil ale asi to byl problém konkretního modelu, Ze začátku žádné požadavky nároky nemám. Zkusím to teda rozchodit na TV.

Díky za info
KamilZ (10277)|5.3.2012 19:41
Pokud tedy nebudeš kupovat externí STB, ale budeš kupovat TV a CI modul, tak to ideálně vezmi naráz (a zdůrazni, že ten modul je pro tu TV), ať jim to můžeš v případě nekompatibility modulu s TV hodit na hlavu (bývá to občas věda) a někde do poznámky dopiš, jakou máš kartu (jestli Irdeto PI-sys nebo ICE). Jestli budeš kartu teprve kupovat, tak preferuj ICE, u Skylinku je to karta ČT, na kterou si pak doplatíš příslušný balíček.
wasy (16)|5.3.2012 20:31
TV uz mam, kartu budu teprve kupovat.
Ten CI modul, nasel jsem dva. Je vnich nejaky rozdil?
http://www.omko.cz/ca-modul-neotion-irdeto/
http://www.omko.cz/modul-smit-irdeto
Dagy2 (3153)|5.3.2012 20:47
[QUOTE=wasy;400849]TV uz mam, kartu budu teprve kupovat.
Ten CI modul, nasel jsem dva. Je vnich nejaky rozdil?
http://www.omko.cz/ca-modul-neotion-irdeto/
http://www.omko.cz/modul-smit-irdeto[/QUOTE]

Takže vlastne si sa začal pýtať až potom čo si kúpil telku....
To, čo ti radil Kamil je vlastne najdôležitejšia vec vedúca k úspechu alebo kompletnej frustrácii s DVB-S v telke - kompatibilita CI-modulu s konkrétnym typom TV a kartou. Ťažko tu niečo radiť, pretože čo telka to originálny kus na rozdiel od externých STB.
Veľmi často problémy nastávajú po preladení programov poskytovateľom, zmene FEC a pod. Preto je dôležité mať telku a modul od jedného predajcu. Inak nikto za nič záruku nezoberie a ty budeš mať doma nefunkčnú telku a modul ktorý bude dobrý len ako podložka pod nábytok.
Z tých dvoch modulov by som osobne nekúpil asi ani jeden.
wasy (16)|5.3.2012 20:54
Tak to mi nezbyde nic jinyho nez koupit STB?

Nebo zjistovat kterej ten model CI funguje k moji TV?
KamilZ (10277)|5.3.2012 20:55
[QUOTE=wasy;400849]Ten CI modul, nasel jsem dva. Je vnich nejaky rozdil?[/QUOTE]
Určitě ano, když to jsou dva různé moduly. Minimálně ten obrázek na nich je jiný :-).

Teď vážně: z hlediska funkcí pro Tebe ne. Jak se snesou s Tvou TV nevím, rozhodně bych doporučil ho koupit tam, kde Ti ho případně vymění. A projdi si následující, jsou tam tipy pro Samsungy:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/30841-UE46D7000-jaky-dekodovaci-modul
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/30552-SAMSUNG-UE32D6530-jaký-CA-modul
wasy (16)|5.3.2012 21:37
Kdybych se rozhodl pro STB jaky vybrat?! Je jich strasne moc.
KamilZ (10277)|5.3.2012 21:44
Je, stejně jako TV. Kup ten, co Ti bude nejlépe vyhovovat. Jak by jsi asi odpověděl na otázku "jaké si mám koupit auto, je jich strašně moc"? Můžeš si koupit kombíka, sedan, coupé, dodávku, .....

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=375263
wasy (16)|5.3.2012 22:24
Jasny, jdu se po nečem podivat. Jeste jednou kouknu po tom CI modulundo tv
polachi (9)|5.3.2012 23:34
Já má sice jinou plazmu od samsunga ,ale oba moduly neotion i smit mě jedou 100%. PVR u samsunga nejede dobře (jinde na foru se určitě dočteš víc) ,ale to je problém samsunga.Já hlavní nevýhodu vidím v interním satelitu tu jak samsung vymyslel řazení programů ,to musel být opravdu debil. Když skylink dal třeba nový Film+ tak zadáš frekvenci na naladění a tv samozřejmě najde i ty ostatní na té frekvenci a hodí je na konec seznamu a ty původní smaže takže je musíš naházet zpátky ručně.Ale pak vznikne další problém kam z Film+ ,protože když chceš dát ten program na určitou pozici tak ten původní program neposune, ale nahradího. Takže tuto anabázi radši dělám v pc pomocí různých programů.
sanchez13 (1071)|5.3.2012 23:43
[QUOTE=polachi;400888]Já hlavní nevýhodu vidím v interním satelitu tu jak samsung vymyslel řazení programů ,to musel být opravdu debil.[/QUOTE]

bohuzial toto sa netyka len samsungu, ale takmer vsetkych vyrobcov TV a ich zabudovanych SAT tunerov, ale nielen SAT, podobne nekomfortne to je casto aj na DVB-C/T tuneroch...
Tam je ale jedna vyhoda a to ta, ze tam nie je az tolko programov ako pri SAT... Preto si vacsina ludi casom aj tak zaobstara STB a nie len koli komfortu ovladania, ale aj PVR, upscalingu, ktore vacsinou zvladaju lepsie ako vstavane tunery v TV.
slay (161)|6.3.2012 08:24
[QUOTE=polachi;400888] Takže tuto anabázi radši dělám v pc pomocí různých programů.[/QUOTE]
Můžeš prosím tě sdělit, jaké programy používáš?
Díky
Kamil-os (62)|6.3.2012 08:47
Mam bednu asi od ledna a na satelit v TV nedam dopustit. Mam tam strcenou SKYLINK kartu + 4 pol. diseq. Satelitni prijmac mi lezi v krabici a ve skrini. Vse jede korektne. Modul mam asi 3 roky, kdy jsem ho mel v pc a pak v sat. prijamaci. Modul je od technisatu - jen jsem vlozil novou skylinkkartu a zasunul do tv a vse opravdu jede.

to polachi :-> proc razeni programu vymyslel debil? Staci si stahnou chanellist edit do pc a vsech xxx programu seradit v pc dle libosti otazaka ani ne 10 min. Nez to zdlouhave radit v TV. Staci hledat a ne plivat na int. tuner.

P.S. citlivost neni treba resit. Pokud mas dobre nastavenou parabolu vse je ok. Mam 2 parab. a 4 konvektory. Signnal mam supr.
polachi (9)|6.3.2012 09:01
Na přečíslování používám Channel List PC Editor a na posuvání programů SamyGO-ChanEdit-v54cd.jar. Ale pozor někdy se se stane ,že soubor upravíš uděláš asi moc kroků a tv ho nevezme. Tak je lepší malou změnu hodit to do tv a zas stáhnout nový soubor z tv do flashky a ten znovu upravit. Tady sou http://uloz.to/xvb9NGw/editor-samsung-zip
polachi (9)|6.3.2012 09:14
to kamil-os : ja neplivu na int. sat. tuner ,ja si celkem myslím že je to dobrá vychytávka ,ale proč musím řadit tv kanály v pc.
jufi (91)|6.3.2012 10:43
Pánové odborníci poraďte. Já mám sice UE40D6530, ale také zápasím s DVB-S. Nemůžu naladit HD programy. Ze všech mi jde jen ČT1. Karty jsem vyzkoušel dvě, Skylink se základní a kombi nabídkou. V sat příjímačích vše funguje se čtečkou i bez ní. Dík za nasměrování. Počítám, že chybka bude mezi ovladačem a sedačkou.
Kanape (125)|6.3.2012 14:47
[QUOTE=jufi;400918]Pánové odborníci poraďte. Já mám sice UE40D6530, ale také zápasím s DVB-S. Nemůžu naladit HD programy. Ze všech mi jde jen ČT1. Karty jsem vyzkoušel dvě, Skylink se základní a kombi nabídkou. V sat příjímačích vše funguje se čtečkou i bez ní. Dík za nasměrování. Počítám, že chybka bude mezi ovladačem a sedačkou.[/QUOTE]

Jediná ČT HD vysílá z transpondéru v normě DBV-S. Ostatní HD transpondéry vysílají v DBV-S2. Tak pravděpodobně v tom bude chyba. Pokud navolíš třeba frekvenci 11797, kde je teď NOVA HD, pak pokud nebudeš mít navolenu normu DVB-S2 8PSK, tak se ti nezobrazí signál. Zkontroluj si to.
wasy (16)|6.3.2012 15:20
to Kamil-os: můžeš mi prozradit jaký modul používáš? nějaký odkaz?

Když budu mít 4-6 LNB bude to fungovat?

Bude televize umet obsluhovat tolik LNB konvertoru??
Kanape (125)|6.3.2012 16:02
[QUOTE=wasy;400944]to Kamil-os: můžeš mi prozradit jaký modul používáš? nějaký odkaz?

Když budu mít 4-6 LNB bude to fungovat?

Bude televize umet obsluhovat tolik LNB konvertoru??[/QUOTE]

TV min. 4 konvertory zvládne. Doporučený typ konvertoru Ti na počkání sdělí na podpoře Samsungu. Já jsem u typu PS51D8000 používal bez problémů modul Neotion s kartou Irdeto. Nevidím důvod, proč bys kupoval další heblo do domácnosti.
KamilZ (10277)|6.3.2012 20:00
4 a 6 LNG je rozdíl u TV píšou DiSEqC 1.2, takže by teoreticky měla zvládnout až 16, pokud nemají nějaké omezení volby v menu. Minimálně 4 zvládne určitě. Psal jsi ale, že tu TV máš, tak proč se prostě nepodíváš do menu na nastavení DiSEqC, co může být jednodušší a přesnější?
wasy (16)|6.3.2012 21:02
Tak na TV jsem nasel v nastaveni:
Rezim diseqc: a volby jsou
1/4
2/4
3/4
4/4
Ton a
Ton b

Ale poradne nevim k cemu to vsechno je :-D jsem uplny amater. Je to na to ze kazdy druzici musim nastavit nejaky ten diseqc?
KamilZ (10277)|6.3.2012 21:21
Musíš mít DiSEqC přepínač, do kterého do vstupů zapojíš jednotlivé LNB a do výstupu TV, která si ho už bude řídit. Když jsi laik, víš jistě, že potřebuješ víc jak 4 LNB? Například Astra 3A a Astra 3B je na jeden LNB, je na stejné pozici 23.5 st. .....
jufi (91)|6.3.2012 21:32
[QUOTE=Kanape;400941]Jediná ČT HD vysílá z transpondéru v normě DBV-S. Ostatní HD transpondéry vysílají v DBV-S2. Tak pravděpodobně v tom bude chyba. Pokud navolíš třeba frekvenci 11797, kde je teď NOVA HD, pak pokud nebudeš mít navolenu normu DVB-S2 8PSK, tak se ti nezobrazí signál. Zkontroluj si to.[/QUOTE]

To bude ono, ale kde to prosím tě najdu? Já už jsem to prošmejdil tam a zpět, ale toto jsem nikde neobjevil. U sat. př. je to všechno pokupě, ale tady je frekv., polar. a symbol,rychlost nebo jak tomu říkají. Další nastavení jsem ale nenašel. Tož nevím jestli jsem víc slepý nebo ještě něco horšího. Díky.
wasy (16)|6.3.2012 21:32
Takze neco takoveho
http://www.omko.cz/prepinac-diseqc-4-1-gt-ds41l/

Nebo muzu i vyssi verzi
http://www.omko.cz/prepinac-diseqc-4-1-pasivni-vstup-pro-tv-venkovni-provedeni/

Chtel bych prijimat druzice na techto pozicich
28,2°E
23,5°E
19,2°E
13,0°E

Tak proto chchi 4 LNB, nebo se to da udelat i jinak?
Kanape (125)|7.3.2012 10:13
[QUOTE=wasy;400998]Takze neco takoveho
http://www.omko.cz/prepinac-diseqc-4-1-gt-ds41l/

Nebo muzu i vyssi verzi
http://www.omko.cz/prepinac-diseqc-4-1-pasivni-vstup-pro-tv-venkovni-provedeni/

Chtel bych prijimat druzice na techto pozicich
28,2°E
23,5°E
19,2°E
13,0°E

Tak proto chchi 4 LNB, nebo se to da udelat i jinak?[/QUOTE]


Ano takový přepínač budeš potřebovat.
Kanape (125)|7.3.2012 10:48
[QUOTE=jufi;400997]To bude ono, ale kde to prosím tě najdu? Já už jsem to prošmejdil tam a zpět, ale toto jsem nikde neobjevil. U sat. př. je to všechno pokupě, ale tady je frekv., polar. a symbol,rychlost nebo jak tomu říkají. Další nastavení jsem ale nenašel. Tož nevím jestli jsem víc slepý nebo ještě něco horšího. Díky.[/QUOTE]

Nevím nemám už možnost si k té TV sednout, ale zkus se podívat do "Nastavení antény satelitu (LNB)" - "Transpondér", jestli ty které potřebuješ tam máš, případně je přidej a zkontroluj "Kvalitu signálu". Pokud tam nebude signál, je něco špatně a nic nenaladíš.
*single* (130)|7.3.2012 10:50
[QUOTE=wasy;400998]

Chtel bych prijimat druzice na techto pozicich
28,2°E
23,5°E
19,2°E
13,0°E

Tak proto chchi 4 LNB, nebo se to da udelat i jinak?[/QUOTE]

Jinak se to da udelat treba takto http://shop.atoselektro.cz/technisat-multytenne-45-lnb_d3173.html
Antena v jednom kuse s konvertory i prepinacem. Jen nasmerujes a pripojis kabel. Nevyhoda je, ze je mala a na pozici 28,2 bude horsi (ne-li zadny) prijem.
Pry se ted ale na 28,2 delaji nejake zmeny, ktere zlepsi prijem i v cechach. Bohuzel, ted 28,2 nechytam a nemam praktickou zkusenost.
wasy (16)|7.3.2012 11:19
[QUOTE=Kanape;401052]Ano takový přepínač budeš potřebovat.[/QUOTE]

Ale který znich? 1.0 nebo 2.0?
wasy (16)|7.3.2012 11:20
[QUOTE=Kanape;401065]Nevím nemám už možnost si k té TV sednout, ale zkus se podívat do "Nastavení antény satelitu (LNB)" - "Transpondér", jestli ty které potřebuješ tam máš, případně je přidej a zkontroluj "Kvalitu signálu". Pokud tam nebude signál, je něco špatně a nic nenaladíš.[/QUOTE]

Já ještě nemam satelit abych to vyzkoušel, teď to všechno budu řešit, nákup materiálu a podobně...
Kanape (125)|7.3.2012 13:04
[QUOTE=wasy;401070]Ale který znich? 1.0 nebo 2.0?[/QUOTE]

Budou Ti fungovat oba, ten dražší má navíc vstup pro pozemní anténu, pokud to využiješ, měl bys tak pouze jeden svod k TV, akorát bys musel dole signál rozbočit, nejlíp nainstalovat koncovou zásuvku SAT/TV/Radio. Navíc ta dražší, jak píšou má ochranu proti zkratu, což je pro amatéry taky dost důležité, pokud ovšem tu ochranu už neobsahuje TV, ale to se nikde neuvádí.
KamilZ (10277)|7.3.2012 13:14
wasy: bez urážky, s Tvými zkušenostmi (dle dotazů) si to raději někde celé objednej jako dodávku, včetně montáže a naladění. Moc si nedovedu představit bez měřáku pořádně naladit 4 LNB. Takové ty ukazovátka signálu v TV jsou na dvě věci. Montážníci mají zkušenosti a ví, které transpondéry jsou neproblematičtější apod.

Toho Technisata, na který je výše odkaz, bych nepořizoval. Nevím, jak je řešen, ale kdyby závada na jednom LNB znamenala výměnu celého bloku, tak by to levné zrovna nebylo. Nevidím tam nikde rozměr. Raději pořádnou parabolu a 4 LNB, když chceš u TV trávit všechen čas :-)
wasy (16)|7.3.2012 14:31
KamilZ: Já to samozřejmě nechám na odborníky, jen jsem se chtěl co nejvíce informovat tady na fóru, abych tomu aspoň trochu málo porozuměl.
KamilZ (10277)|7.3.2012 14:41
OK, rozumný přístup.
Kamil-os (62)|8.3.2012 12:43
Hej lidi asi jsem se ted probral :-) Vite, ze kdyz zmacknete na dalkaci play aktivujete timeshifting :-) PS59D6900
jufi (91)|8.3.2012 16:26
[QUOTE=Kanape;401065]Nevím nemám už možnost si k té TV sednout, ale zkus se podívat do "Nastavení antény satelitu (LNB)" - "Transpondér", jestli ty které potřebuješ tam máš, případně je přidej a zkontroluj "Kvalitu signálu". Pokud tam nebude signál, je něco špatně a nic nenaladíš.[/QUOTE]
Tak z toho jsem jelen!!! Protože jsem nastavení nenašel, kontaktoval jsem podporu Samsungu. Napsali mi ať v TV obnovím výrobní nastavení a kontaktuji Skylink. Než jsem tento krok pochopil, nebo aspoň vyzkoušel, tak jsem zjistil, že HD programy jsou funkční. Tož nevím?
jufi (91)|9.3.2012 09:55
A teď jsem tuplovaný jelen. Když jsem dnes kanály chtěl přetřídit, tak po pár zkušebních přepnutích HD kanály zase z ničeho nic zmizely.To asi není normální, že?
Kanape (125)|9.3.2012 11:45
[QUOTE=jufi;401261]A teď jsem tuplovaný jelen. Když jsem dnes kanály chtěl přetřídit, tak po pár zkušebních přepnutích HD kanály zase z ničeho nic zmizely.To asi není normální, že?[/QUOTE]

Tak to tam musí někde být. Především si zkontroluj, jestli jsi v nabídce všechny kanály. Matně si vzpomíním, že v nějaké editaci je u každého kanálu zdroj z kterého je ten kanál naladěn (anténa, satelit, kabel), tak pak by i tu mohl být problém. Jinak pokud si neporadíš, nahrej současné nastavení (pro případ, že bys jej chtěl znovu použít) a dej tovární nastavení. Tím všechno smažeš a můžeš znovu všechno naladit. Začal bych třeba pouze transpondérem, kde jsou HD programy např. 11797 na Astře na pozici 23,5°E a vyzkoušel, zda se naladí. Musí se zobrazit v seznamu i když nebubou fungovat, pokud je nemáš zaplacené, kromě Novy HD, která by Ti měla normálně jet. Jinak i tady platí Murfyho zákon: Pokud už jsi vyzkoušel neúspěšně všechny možnosti, nahlédni do návodu k obsluze.
jufi (91)|9.3.2012 12:58
Návod neporadil....programy jsou naladěny....signál dostatečný....prošel jsem ,všechny, kanály....chvilku šly v pohodě, jinak vypisují ,zakódovaná program,....i když ale nejdou, tak v rámečku s info o kanále naskočí, zda je zvuk stereo nebo Dolby a EPG funguje....nejde jen obraz a zvuk....detail.....:-( Tovární nastavení vyzkouším jak bude víc času..... ale motá mi to kebuli.... a dík za snahu i rady...
KamilZ (10277)|9.3.2012 13:17
Co to znamená zmizely? Zmizely ze seznamu naladěných kanálů, nebo po přepnutí nezobrazí obraz, jen info a EPG? Pokud to druhé, tak má TV nějaký problém s CI modulem.
Kanape (125)|9.3.2012 13:38
Podle Tvé poslední informace kanály nezmizely, ale můžeš se na ně přepnout a TV píše zakódovaný signál, že? Programy tedy ze seznamu naladěných nezmizely, jsou v seznamu, jenom nehrají protože jsou zakódované, ano? Jetřeba psát dotazy přesně. Teď to fakt vypadá na problém mezi kartou, CI modulem a TV, jik už napsal KamilZ. Tak nám prosím tě prozraď, jakou máš přístupovou kartu a jaký CI modul.
Kamil-os (62)|12.3.2012 22:18
Zdarec vcera jsem aktivoval balik u Skylinku HBOHD, HBO2 a Comedy. Zadal jsem rucne frekvenci a datovy tok, prepinace mam nastavene a vse je ok. Behem chvilky nalezeno. Platba probehla kartou a behem 5 min jsem koukal na HBO HD. Dle me delas neco spatne, nemam s dbv-s/2 tunerem zadny problem. Neprepinas nahodou antenni system??? Pokdu zvolis antenu tak satelitni programy zmizi. Ja mam nastaveno na vychozi satelit. Pozemnku (dvb-t) nepouzovam vubec.

Jinak modul mam CryptoWorks (TechniCrypt) od Technisatu a kartu Irdeto
bavorak (1494)|13.3.2012 13:49
[QUOTE=Kamil-os;401770]Jinak modul mam CryptoWorks (TechniCrypt) od Technisatu a kartu Irdeto[/QUOTE]

urcite nie :-) takto by to nefungovalo. Karta bude asi ICE, ja len aby tu neboli niektori zavadzani nekompletnymi informaciami.
KamilZ (10277)|13.3.2012 14:07
[QUOTE=bavorak;401832]urcite nie :-) takto by to nefungovalo. Karta bude asi ICE, ja len aby tu neboli niektori zavadzani nekompletnymi informaciami.[/QUOTE]
Přesněji řešeno ICE karta výrobce Irdeto (aby někoho nezmátl nápis Irdeto na kartě).
jufi (91)|14.3.2012 10:17
[QUOTE=Kanape;401285]Podle Tvé poslední informace kanály nezmizely, ale můžeš se na ně přepnout a TV píše zakódovaný signál, že? Programy tedy ze seznamu naladěných nezmizely, jsou v seznamu, jenom nehrají protože jsou zakódované, ano? Jetřeba psát dotazy přesně. Teď to fakt vypadá na problém mezi kartou, CI modulem a TV, jik už napsal KamilZ. Tak nám prosím tě prozraď, jakou máš přístupovou kartu a jaký CI modul.[/QUOTE]
Ano, jak jsem psal: programy jsou v seznamu, signál je dostatečný, objeví se i info o formátu zvuku, EPG.... ale obraz a zvuk chybí...jen nápis, že program je zakódován na mě čučí.
Karta je Skylink Irdeto po výměně, modul Mascom Irdeto - Cryptow. V modulu je poslední soft stažený přes OTA z ORF1. Ten dle info na netu chodí bez problémů. Také u mě chodí v sat.příjímačích, jen občas na chvíli vypíše INICIALIZACE, či něco takového. Nebyl jsem doma, tak jsem nezkoušel...jen teď po asi třetím zapnutí TV a pak přepnutí na HD programy tyto opět začaly jít. Dík za zájem i snahu.
Kamil-os (62)|14.3.2012 13:00
Klidne to mohlo byt na strane poskytovatele. Ja mel kartu jen CT1 pakjsem dokoupil zbytek a po vymene na IRDETO jsem mel temer vse zakodovano. Tak jsem tam volal a oni se mi omluvuli, ze to musi rucne dopsat a pak vse jelo. Jinak pokud mam nejaky problem, necham si pres web poslat zapisy na kartu a je to ok.