Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih a práce s videem: Sony Vegas Pro 10 - problém: 30fps místo 60fps

Neregistrovaný (0)|29.2.2012 16:32
Tazatel: Jakub

Znění dotazu: Dobrý den, mám asi 20 videíí natočených při záznamu 1280x720@60fps a chtěl jsem je sestříhat v Sony Vegas. Založil jsem si projekt HD720-60. Tedy logicky s rozlišením 1280x720 při 60fps. A teď k problému: při exportu si nastavím ty samé parametry a provedu export. Na první pohled je všechno OK. Při přehrávání se ale části videa jemně trhají. Metodou pokus omyl jsem zjistil, že mi to dělají 2 z těch 20 souborů. Takže video X importuju, sestříhám a exportuju, a na po exportu má pořád 60fps. Video Y importuju, sestříhám a exportuju, po exportu se soubor tváří jako video se 60 fps(také těch 60 fps má) ale snímky vypadají takle: snímek1-->snímek1-->snímek2-->snímek2-->snímek3-->snímek3--> a tak dále, což způsobuje to trhání. Jako by půlka snímků chyběla - ale není důvod aby tomu tak bylo. Při importu je zobrazeno 60fps, když si kliknu na vlastnosti - 60fps. Nechápu to, tím spíš, když je to jen u 2 videíí z 20. A video natočené 4 minuty potom je naprosto v pořádku. Děkuji za jakýkoliv námět na řešení, Jakub.

Technika, které se dotaz týká: Sony Vegas Pro 10
Saxel (2279)|1.3.2012 10:38
Videa jsou ze stejného zdroje? Je možné někde vystavit kousek zdrojového klipu který zlobí?
Neregistrovaný (0)|1.3.2012 15:02
Ano, videa jsou z jedné kamery. Jak jsem psal, video natočené 4 minuty potom mi to nedělá. Myslíte originální soubor? Tak ten má 600MB. Není problém ho nahrát třeba na ulož.to. Ale když ho zkrátím, už to nebude ten originální soubor.
Saxel (2279)|2.3.2012 07:20
Pokud se ti nepodaří najít kratší klip, i těch 600MB se dá zkousnout. Popřípadě pošli aspoň výpis z Mediainfo a screenshoty nastavení projektu a renderingu.
Neregistrovaný (0)|2.3.2012 15:42
Tady je ten soubor: http://uloz.to/xJh4tNG/pic-0117-mov

A tady přikládám screeny:





ai (2993)|2.3.2012 17:17
Skus ten soubor nacist do jednoducheho programku MP4CAMtoAVI , urez zacatek a konec aby nebyl tak velky, exportuj. Dostanes sice avi soubor, ale uvnitr bude to same video beze zmeny. Ten programek jen zmeni kontejner.

http://www.videohelp.com/tools/MP4Cam2AVI
mohl by fungovat s tvym videem, je to kraticky programek , ktery se ani neinstaluje
Neregistrovaný (0)|2.3.2012 18:28
ai: Díky za tip. Tak snadný to samozřejmně nebylo, prográmek se mnou odmítal komunikovat, respektive se mu asi nelíbili Windows 7 64 bit. Na těch mi prostě nejede. XP to zachránili. K výsledku: Takto to vypadá po užití ve Vegasu:



Jistá změna tedy nastala, bohužel spíš k horšímu:-(
ai (2993)|2.3.2012 22:32
ja mam win7 64 bit a bez problemu

u Vegasu pozor na Smart Resample, ten muze delat takove duchy , ale z prokladanych videi, coz nemas, ale

muzes tedy uploadnout nejaky mensi soubor ?
Neregistrovaný (0)|3.3.2012 12:03
Programek se normálně spustí, ale jakmile chci otevřít video, tak se sekne. No to je jedno. Tady je kus toho klipu: http://uloz.to/xuxmxKT/prevedeny117-avi
ai (2993)|3.3.2012 19:45
tak jsem to ted zkousel ten posledni kratky vzorek prevedeny117.avi :

Bohuzel mam ted tu jen stary Vegas 8.0c, tak jenom v nem , soubor nacet (ale pres ffdshow, ponevadz tehda jeste mp4 nenacital) a skutecne na timeline to jde jen po dvou snimcich, nejak interne to nedovolil zpracovavat na 1 snimek.

Rendroval jsem to do mp4 s MainConcept mp4 exportem, pokazde Vegas nastavil 29.970 fps, i kdyz bylo 59,940 fps nastavenych
Smart resample povolenym (to je vzdy defaultne)
a jednou s Disabled smart Resample, v tomto pripade nejsou videt zadne duchy, v obou pripadech je obrazek barevne dost presyceny

Pak jsem to renderoval pres DebugMode Frame Server (osobne nic jineho nepouzivam nez tento zpusob) a vysledek je skutecnych 60fps nebo-li presne 59,940fps, kde frame server respektuje nastaveni v projektu 59,940 (double NTSC).

Prilozene jsou 4 desetisekundova videa z techto zkousek: http://uloz.to/xEUPVwA/60p-vs-30p-zip

Bohuzel, jak rikam, nemuzu ted zkusit posledni Verze Vegasu, ten 8.0c je preci jen asi 5 let stary ...
Neregistrovaný (0)|3.3.2012 23:14
Díky, já jsem si vždycky vystačil s renderováním od Vegasu, takže nějak vůbec netuším v čem je ten DebugMode Frame Server lepší. Až vůbec přijdu na to jak se s ním pracuje, dám vědět jak to dopadlo, ale z přiložených videíí to vypadá dobře.
ai (2993)|3.3.2012 23:43
mel jsem stranky na tohle, ale zrusili mi je, bylo to zadarmo tak se ani nikdo neptal...,zustaly jen videa na YouTube
[code]
1. potrebny Avisynth http://www.youtube.com/watch?v=NT_aBWHxFJ4
2. nejaky x264 enkoder treba MeGui (nacita Avisynth skript) http://www.youtube.com/watch?v=NOjxdrd3--M
3.instalace Debug ModeFrame serveru http://www.youtube.com/watch?v=cGoavkSRY2U
4.nejaky priklad jak to cele probiha , ten enkoding http://www.youtube.com/watch?v=5fOMWjP5UsU [/code]
samozrejme na ten export co jsem ti poslal mel jen dva radky:
[code]avisource("D:/server.avi")
ConvertToYV12(matrix="PC.709") [/code]
nic sloziteho

-pokud ve Vegasu vsechno funguje a mas dostatecny datovy tok na export do H.264 kodeku, tak se to da i z toho Vegasu, protoze to je vsechno o datovem toku, kdyz je ho dost
-postup na ten frame server muze pro nekoho byt proste prilis, tedy napoprve, jak se to vsechno instaluje apod., pak uz jen vzdy exportujes jako v prikladu 4, z ruznymi nastavenimi podle

-pak ale nastavaji situace, kdy neco nefunguje, MainConcept enkoder Sony AVC nakonec toho mpeg4-avc (neboli H.264) se ladil dlouze, ve starsich verzich z problemy, v nejnovejsich verzich pokud mas silny stroj a grafiku , kterou Vegas podporuje na ten export to jde i velmi rychle,
-ja pouzivam MeGui s frame serverem, ktery je updatovan, ted uz jedou vzdy 4 jadra na 100%, pokud tam neni treba nejaky plugin v Avisynthu, ktery to zpomali , tedy v praxi uz pouzivam asi ctvrty nebo paty rok porad jeden soft a jeden enkoder , na ktery jsem zvykly
Saxel (2279)|4.3.2012 12:52
Jakub:
Tvůj vzorek PIC_0117.MOV jsem vložil do timeline Vegasu 10 a skutečně se klip chybně zobrazuje - jak píše ai, místo sudých frejmů zobrazuje předchozí liché (snímek1-snímek1-snímek3-snímek3-snímek5-snímek5). Žádnou změnou parametrů se mi nepodařilo přimět Vegas ke správnému zobrazení. Odhaduji, že problém je v interním dekodéru Vegasu. Když jsem pomocí aplikace tsMuxeR remuxnul tvé video do kontejneru m2ts (což je samozřejmě bezztrátové), už ho Vegas zobrazoval korektně (každý frejm). Bohužel mi přitom nenačetl audio stopu, ale to jsem dál nezkoumal.
Spíše mě udivuje, jak píšeš, že ostatní videa ze stejné kamery ti Vegas načítá dobře.
Neregistrovaný (0)|4.3.2012 13:14
Saxel: Ano, to je největší záhada na tom všem, že až do teď všechno fungovalo a kromě těch 2 videíí funguje. Ztráta audio stopy mi vůbec nevadí, jak jste asi zjistili, je to natočený z modelu letadla, takže tam žádný zvláštní zvuky nejsou. Jdu to zkusit, pokud to bude fungovat, považuju to uspokojivý řešení.
Neregistrovaný (0)|4.3.2012 13:45
Funguje, takže moc díky vám oběma za velkou pomoc! Jakub
mirek008 (0)|22.4.2013 21:10
Dobrý den chtěl bych se zeptat.
Hodně upravuju videa v Sony Vegas 9 a vše šlo bez problémů ale poté jsem musel provést reinstal počítače a Sony se mi smazalo.
Po opětovné instalaci jsem ale zjistil že normální videa upravovat můžu ale u HD videa mi to napíše chybu a nebo jen skopíruje do projektu zvuk.
Potřebuji poradit co stim
Fantas! (3016)|31.3.2014 01:23
Zdravim Vas po delsi dobre! :)
Potrebuji konecne zase neco konzultovat s mymi byvalymi freaksk kolegy a uz nejak neni kde jinde, nez tady:
V posledni dobe uz me nebavi sebou brat kamery a fotoaparaty, tak vse tocim mobilem. Nyni Samsung Galaxy S2 a Motorola Razrem. (mam vyhlidnutou Lumii 1020)
No a co me trapi je to, ze jsem se setkal se stejnym problemem, jako je v tomto vlakne. Vegas opravdu obcas bojuje i ve verzi V12 se spatnou detekci mp4 videi z mobilu. Setkal jsem se s tim v tuto chvili jen u Razru. Zkousel jsem taky uplne vse a nic nepomaha. Frameserver jsem testoval taky, ale me to proste vyexportovalo taky spatnych 30p.
Obcas si to proste nevezme snimky, ktere v mp4 prokazatelne jsou pri prehravani v cemkoliv a reknu to mirne, stve me to! :)
Ted k otazkam:
1) Nenarazili jste nekdo na nejakou schudnou cestu, ktera by vedla k bezproblemovemo zpracovani techto mobilovych videi? Jde mi i o zvuk! :(
2) Taky bych rad zjistil, jestli nahodou nekdo z Vas nevi, jak do Vegasu nacist hromadne napr. 150souboru mp4 tak, abych nemusel vzdy na kazdy klikat v timeline a nastavovat mu pres properties->disable resample
3) mate nejakou pluginu, ktera by dokazala to, co ma PHILIPS televize, ktera z 30fps udela naprosto plynuly pohyb 60fps? Toto by se mi libilo, protoze tento pohyb lze opravdu velmi kvalitne dopocitavat a kdybych si z 30fps, ktere tyto mobily maji maximalne, mohl udelat techto 60fps, asi bych uz fakt do te lumie 1020 sel hned a neresil uz cekani na nejaky jiny model s >30fps.
4) kdyby nekdo z Vas vedel o nejakem zajimavejsim videomobilu nez je lumia 1020m sem snim, pripadne, pokud ho nekdo mate, rad bych neco konzultoval! :)

Diky predem za odpovedi. (a sorry, ze to davam vsechno do tohoto vlakna, ale musim uz jit spat a nemam ted cas to rozepisovat do jednotlivych vlaken :)) )