Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera pro přepis 8mm filmu

maxmad (74)|21.2.2012 14:43
Zdravím všechny na fóru.Mám tento jednoduchý dotaz.Jakou použít kameru pro přepis 8mm filmu z plátna? Nemusí mi tu nikdo vypisovat nic o manuálním nastavení závěrky, jedná se mi spíše o kvalitu snímaného obrazu do kamery.Používám JVC kameru kde lze vše nastavit manuálně, takže neřeším blikání ani jiné problémy se snímkovou frekvencí.Myslím si že co se týče obrazové kvality jsou tam ještě rezervy.Jednou jsem vyzkoušel na plátno namířit fotoaparát Canon který má funkci kamery a obraz vypadal velmi dobře bohužel nelze u tohoto režimu nastavit manuální závěrku takže obraz blikal.Díky všem za odpovědi, zkušenosti a rady.
arkij (540)|21.2.2012 17:52
Možná trochu OT, ale když jsem to před léty dělal, tak se mi po všech pokusech nejlépe osvědčila bílá matná A3 co mám na fotky (od Epsonu), neboť ta stará promítačka na ni při relativně malé vzdálenosti dávala nejrovnoměrněji nasvícený a ostrý obraz. Snímání z plátna bylo znatelně horší. Možná řeš kvalitu spíše tímto směrem, než použitím "super" kamery.
Jo a co se týká kamery, tak jsem používal MiniDV SONY, se současnou HDV jsem to zatím nezkoušel, tak nemůžu porovnat.
maxmad (74)|21.2.2012 19:03
Díky za reakci.Mini DV kameru mám a zkusil jsem to přes ni udělat.Výsledek je lepší, ale je tam hodně přepalů když snížím kontrast projeví se problikávání závěrky.Nevím jestli by to vyřešilo použití nějaké méně odrazné plochy tmavé, matná A3 je asi pořád hodně jasná.V mini dv kameře není manuální nastavení závěrky.Nebo se mýlím?
arkij (540)|21.2.2012 19:46
Ta moje A3 je matná, malinko nažloutlá a zdaleka ne tak svítivá jako běžný papír, má malou odrazivost, a clonit musíš manuálně, aby jsi neměl ty přepaly, nebo třeba použít filtr. Už jsem tady dříve popisoval, že je nutné vypnout stabilizátor, ostřit a clonit manuálně, dobře manuálně taky nastavit bílou (nejlépe na nažloutlou zaváděcí část filmu). Problikávání se zbavíš mírnou regulací otáček promítačky, umí-li to.

Není univerzální rada, musíš si to vyzkoušet na vzorcích, které projdou celým řetězcem zpracování - nasnímání kamerou - nabrání do PC - zpracování v editačním SW (ořez, barevné korekce apod.) - finální výstup (DVD, avi, mkv apod.) - zobrazení na výstupním zařízení (CRT, LCD, Plasma, projektor). To nastavení, co Ti bude nejvíc vyhovovat, to pak použiješ.

Kvalita zdrojového materiálu bývá proměnná, Tvoje možnosti následných úprav jsou taky odlišné od mých a i každý ten finální výstup má svoje specifika. Já, pokud si vzpomínám, tak jsem déle testoval a nastavoval, než pak snímal. Měl jsem tady hromádku filmů, kterou jsem pak za jednu noc celou nasnímal. Pokud bych to měl teď zase dělat (už mám echo, že mne to zase čeká), tak budu prakticky na začátku, mimo to, že musím všechno nastavit manuálně, jak jsem zjistil, budu muset celé to nastavení znovu otestovat.

Je to holt "laborování" a nebo máš možnost si to nechat převést profesionálně, kde to dělají se už tady nebo na grafice řešilo, takže lze vyhledat.
maxmad (74)|21.2.2012 21:50
No jak jsem psal už jsem několik osmiček udělal, ale když jsem nasnímal část videa na ten Canon tak jsem viděl solidní rozdíl v kvalitě obrazu a to mě přinutilo se nad tím zamyslet, přerušit práci a hledat někoho s kým bych to konzultoval. Ta JVC kamera není špatná, ale obraz je lechce rozmázlý.Mám doma nějaké přechodové filtry o různé intenzitě zkusím to přiclonit a uvidím co se stane.
maxmad (74)|21.2.2012 22:02
Jak jsem psal už jsem několik osmiček udělal, ale když jsem nasnímal část videa na ten Canon tak jsem viděl solidní rozdíl v kvalitě obrazu a to mě přinutilo se nad tím zamyslet, přerušit práci a hledat někoho s kým bych to konzultoval. Ta JVC kamera není špatná, ale obraz je lechce rozmázlý.Mám doma nějaké přechodové filtry o různé intenzitě zkusím to přiclonit a uvidím co se stane.
romana51 (355)|22.2.2012 16:32
Přepis z 2x8 - Před lety jsem se o to také pokoušel, ale výsledek byl víc než špatný. Ovšem kamera byla ještě analog i když SVHS a promítačka AM8 jen na Normal8. Obraz sejmutý z perličkového plátna byl nekoukatelný, z kladívkové čtvrtky zase vadilo znatelné rozosení (kamera i promítačka blízko snímaného obrazu) a kvalita také nic moc.
Konečně jsem získal promítačku Meos Duo, která má regulovatelnou frekvenci a jako bonus Sony adapter s hranolem. V bazaru bohužel neuvedli původního vlastníka s kterým bych mohl konsultovat používání. Navíc v promítačce odešla projekční žárovka při přípravě filmů k projekci (slepky bylo nutno v dosti případech obnovit - po tolika letech).
Proto se touto cestou ptám: nemá někdo s tímto zařízením SONY zkušenost? A nemá někdo náhradní žárovku?
V příloze je fotka adaptéru.
Adapter.jpg
maxmad (74)|22.2.2012 16:39
u žárovek do meosu můžu poradit tento tip jede bez problémů a na internetu je jich dostatek - http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p1090108-cz-osram-64615-12v75w-efn-hlx
maxmad (74)|22.2.2012 22:19
Za tu dobu co jsem tady otevřel toto téma tak jsem se po různých testech vrátil k osvědčené kameře JVC. Jediné co jsem změnil je matné pozadí.Filmy které digitalizuji jsou barevné a nebyly zcela nejlíp zaostřeny. Do budoucna plánuji vyzkoušet to přes HD kameru.Tato metoda mě příjde nejschůdnější, celkem rychlá nenáročná.Čekal jsem že někdo příjde s nápadem na nějakou jednoduchou digitální kameru zaměřenou na manuální nastavení. Nechce se mi platit ve firmách kde to stejně přepisují stejným způsobem.Pochybuji že by to někdo skenoval za 290Kč.
maxmad (74)|23.2.2012 08:50
Nemám co dodat ten skener vypadá dobře. Ale mám toho takovou hromadu že bych se nedoplatil. Dělám to i pro známé tak se snažím být soběstačný.
romana51 (355)|23.2.2012 09:23
maxmad - díky za typ. Dokonce jsem našel i 100W jako originál. Fricool - To bych se naplatil. Většinu materiálu nenám sestřihanou, střih chci udělat až po digitalizaci. Se SONY adaptérem asi nikdo zkušenosti nemá, vyzkouším a uvidím.
maxmad (74)|23.2.2012 16:16
romana51 - nevím ale moc to s tím výkonem nepřeháněj(100 W) dělá to pak hodně přepalů( obličeje jsou bílé a není nic poznat). Jinak při přepisu to budeš promítat z malé vzdálenosti stačí obraz s úhlopříčkou 30cm takže není nutná lampa jak pro kinosál.
KJarda (4)|3.3.2012 23:41
Před lety jsem 8mm filmy převedl pomocí kamery miniDV Panasonic.Filmy jsem promítal na krystalické plátno asi tak ze 2 metrů.Nic jsem nenastavoval,vše jsem nechal automaticky.Pak jsem to stahl do PC přes Ulead.Výsledek mě překvapil,žádné blikání obrazu prostě se to zdařilo.
Rybrcoul (48)|8.9.2012 20:04
No pokud se tím ještě někdo bude zabývat, tak mé zkušenosti s digitalizací 8mm filmů standart a super. Používal jsem kladívkový papír černě orámovaný 4:3, aby v případě, že obraz kamery trochu uhne, tak tam nebylo rušivé pozadí. Promítačka "Meos duo" s říditelnou rychlostí v rozmezí asi 16 - 24 oken/s. Super 8 má obrazovou frekvenci 18 obr./s. Kamera byla pokud možno kolmo, projektor těsně vedle ní, trošku ze šikma, ale nepatrně.
Protože na kladívkovém papíru A1 - byl černý rám asi 10 cm tak ten šikmý přesah nevadil. Za úplné tmy byl obraz příliš kontrastní, proto jsem používal malou stolní lampu na přisvícení a podle potřeby tlumil světlo. Tím byl snímaný obraz měkší než bez přisvětlení.
Protože 8mm filmy byly postříhané a některé slepky při průchodu dráhou projektoru rozostřili část filmu a pak třeba další ji zase vrátili zpět, tak jsem používal RGB monitor z 8bit. Commodora připojený na kameru, tenkrát Sonku TRV740 a podle něj jsem okamžitě projektor doostřil. Podle obrazu na výkresu A1 se ostřit dobře moc nedalo, ale na monitoru jsem viděl přesně to, co je snímáno.
Měl jsem filmy snímané kamerou Super 8mm na kazety Lomo 240, později kamerou Eumig 128 XL. Materiál v kazetách byl Agfa, nebo Kodak, nebo italská Feránia. Barvičky pěkné, rozdíl mezi Lomo a Eumig v ostrosti značný. Ty zdigitalizované filmy z Eumigu jsou skoro stejné jak Home-video z kazet VHS. Ale nejostřejší byly snímky z filmu Standart 8mm Kodachrome 64.Speciální jednovrstvý matroš, co se vyvolává ve třech barevných vývojkách. Naprosto bez zrna a i ten menší formát předčil ty třívrstvé materiály nejen v zrnitosti, ale i v ostrosti. Bohužel už se nevyrábí. Tak, že ani retro zkoušku s ním již udělat nelze.