Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak si vybrat videoeditor?

steviezah (272)|13.2.2012 14:10
Rád bych konečně udělal nějaký trochu bližší test pro snažší rozhodování se, který videoeditor použít.

Ale takový test je třeba provést podle nějakých pravidel.Jak je stanovit?

Co požadovat jako hlavní parametr, co určit jako vedlejší.
Já mám zatím jasno v hlavním parametrech:
1)Podle formátu který je editor schopný zpracovat.
2)Zda potřebuje ke své práci doinstalovat kodecpack nebo jiné fitry.
3)Počet možných stop.
4)Možnosti exportu
5)Tvorba projektových zásobníků.
6)Možnost náhledu před zpracováním.
7)Základní úprava audia - volume,stereováha,základní možnost zpracovat a editovat prostorový zvuk.
8)Základní titulkování - statický titulek,rolující titulek,kvalita titulků.
9)Prerender - definovat možno i jako proxy nebo smartproxy.


Vedlejší parametry:
1)Jednoduchý authoring
2)Různé dodané efekty jako Mercalli,Izotope,Hollywood FX,NewBlue atd.
3)Rozšířené zpracování audia.
4)Rozšířené možnosti titulkovače - animace.

Jsem si vědom, že je to běh na dlouhou trať, ale nenašel jsem nějak definici jak editory mezi sebou porovnat.
Navrhujte, komentujte.Je samozřejmě možno jak hlavní tak vedlejší parametry blíže specifikovat.
Ale o to bude test a omáčka kolem toho delší a větší.Jde mi o to pomoci novým zájemcům o editaci videa
podle čeho vybrat vyhovující editor.Tím mám na mysli také návaznost na příspěvek,který už jsem tu uváděl:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31038-PC?p=393598#post393598
Příspěvek č.30
BEPE (539)|13.2.2012 18:09
Mám obavy, že asi je velmi obtížné, ne-li nemožné, dělat nějaké testy videoeditorů. Už jenom ta skutečnost že bychom chtěli srovnávat mezi sebou editory pro domácí použití, poloprofesionální a profesionální podle mého názoru tohle vylučuje. Navíc, na rozdíl např. od kamer či jiných HW zařízení, je velmi výrazné preferování uživatelů toho či onoho editoru podle toho jak se s ním naučili pracovat, bez ohledu na dílčí nedostatky. Řekl bych, že tohle, nebo obdobné téma zde, ale i na jiných forech bylo x-krát otevřeno a většinou to končilo flamem, právě z důvodu preference. Parametricky jsou určité typy editorů velmi podobné a co nemá jeden editor má druhý a naopak a zásadní vybavení pro určitou úroveň střihu mají všechny defacto stejnou.
666dia (476)|13.2.2012 18:30
jj...nejlepší je vždy ten, co v něm děláš...
ai (2993)|13.2.2012 18:51
stahni si Vegas Movie Studio HD Platinum, zkousej to 1 mesic, plne funkcni , doporucuju
steviezah (272)|13.2.2012 21:41
Mám Vegas 11 Pro.Nechal jsem se ukecat.No a při tom mě napadlo udělat srovnání videoeditorů.Samozřejmě pro běžné uživatele.
Profíci dělají v tom co je dáno vybavením studia a to naše amatérské editory jako Vegas,Edius,Avid Studio,Corel X4 určitě nebudou :D
Viz příspěvek od Pytkina ve vlákně Jak na postprodukci.
Saxel (2279)|14.2.2012 08:20
Souhlasím s BEPE. Strávíš na tom spoustu času a nakonec tě tady stejně ostatní roznesou na kopytech za to, že jsi ten jejich editor neohodnotil líp. Já třeba dělám ve Vegasu, znám ho "jak svý boty", tedy i jeho nedostatky a chápu, že nemusí vyhovovat všem. Hlavní je, že vyhovuje mě. Rozhodně si tedy nemyslím, že jde sestavit žebříček nejlepších programů pro střih - parametrů je příliš mnoho a každý střihač má priority jinde.
steviezah (272)|14.2.2012 10:22
Děkuji Všem za připomínky.Souhlasím s Vámi, ale mi nejde o nějaké hodnocení nebo žebříček.I když hodnocení se nevyhnu.Ale pokusím se být
při tom objektivní.
Mi jde hlavně o to jak a podle čeho testovat editory, pokud s nimi někdo nedělal.Jistě jste si všimli, nikde na foru jsem neprohlásil nějaký editor
za špatný.Jen za mi nevyhovující nebo že mi nesedlo ovládání.Většinou píšu proč.
Je pravdou, že parametrů je mnoho.S tím souhlasím.Ale pokud je neuvedu nikdo nebrání dotyčnému si další informace sehnat.
Od toho máme fora.To, že má třeba každý jiné požadavky je pravda, ale začínající střihač má jenom představy.
Pokusím se vytvořit první díl a hodím Vám tu přetisk.
Ale nebude to zítra :D.Ještě potřebuju pár věcí promyslet.
arkij (540)|14.2.2012 15:34
Teď teprve asi začínám chápat, o co Ti jde. Nevybíráš Videoeditor pro sebe ale snažíš se vytvořit jakousi srovnávací tabulku se sesbíranými zkušenostmi i od ostatních, aby si případný nový zájemce (rozhodovatel) mohl lépe na začátku udělat obrázek, do kterého SW na základě svých představ jít. Je-li tomu tak, pak bychom Ti jako jednotliví uživatelé různých editačních SW měli ve smyslu těch Tvých bodů v prvním příspěvku odpovídat - umí, neumí, používám, nepoužívám, postrádám, nepostrádám apod.

Ty dotazy by měly být asi jednoznačnější aby bylo co srovnávat a pak by měl asi následovat subjektivní popis proč kdo který editor používá, aby ta strohá technická data šlo hodnotit i z hlediska uživatelské "přítulnosti" apod.

Těch kdo souběžně používají více editorů asi moc nebude, tak Ti vlastní srovnání například dvou moc diskutérů nepodá.

Pokud se v této mojí úvaze mýlím, považuj tento příspěvek za bezpředmětný.:D
steviezah (272)|14.2.2012 15:48
Někdy nedokážu přesně zformulovat myšlenku, aby se dalo pochopit hned o co mi jde.Je to tak i v tomto případě.Nenapadlo mně, že když napíšu test, že si to všichni asociují
s něčím podobným jako srovnávání lepší horší,delší kratší.Moje chyba.
Ale je to přesně to co chci a co píšeš.Není nic horšího, když někdo chce radu jaký editor použít a já odpovídám nevím a nedoporučím.Musíš zkusit sám.
Pak následuje dotaz a jak.Na co se zaměřit.Právě pro takové dotazy vznikl první příspěvek, který jsem tu přetiskoval z jiného fora.Odkaz na něj je v tomto vlákně v prvním příspěvku.
V podobném duchu bych rád pokračoval.Najít nějaká kriteria podle čeho vybrat editor a udělat názorný příspěvek.
arkij (540)|14.2.2012 18:22
Pokusím se trochu podle seznamu na začátku:

EDIUS 6.06

[COLOR=#000000]1)Podle formátu který je editor schopný zpracovat.
- s běžnými formáty z minulých i současných kamer (DV, MPEG, AVCHD, HDV) nemá problémy, (nezkoušel jsem ale pro někoho důležité 1920x1080 50p - podle manuálu by ho měl umět, v presetech není), umí i jiné jako WMV a QuickTime a dále spoustu s vlasními Canopus kodeky, něco jsem měl i z foťáků (AVCHD ze Sony apod.), nějakej MOV a několik videí z mobilů (od toho mne ale bůh ochraňuj), všechno zchroustal. [/COLOR]
[COLOR=#000000]
2)Zda potřebuje ke své práci doinstalovat kodecpack nebo jiné fitry.
- žádné další doinstalovat nepotřebuje, z GV lze stáhnout samostatný AVCHD Convertor, kterým lze některé formáty mezi sebou převádět přímo na pravé tlačítko průzkumníka ve Windows a balík kodeků Canopus, který umožní video v jeho vlastních formátech přehrávat i na PC kde není Edius[/COLOR]
[COLOR=#000000]
3)Počet možných stop.
- tolik, kolik jich chci, můžu průběžně přidávat a ubírat, volit stopy AV, V, A, T (titulkovací) - nevejdou-li se na monitor, rolují, výška lze nastavit ve třech krocích[/COLOR]
[COLOR=#000000]
4)Možnosti exportu
- přednastavená spousta presetů pro běžně používané výstupy včetně specifických (Sony, Panasonic, Canon) a vlastních Canopus HQ[/COLOR]
[COLOR=#000000]
5)Tvorba projektových zásobníků.
- používá sekvence v rámci časové osy, jež lze následně dále vzájemně kombinovat pro výstup, třeba i variantně, nebo vnořovat a dále stříhat, měnit pomocí filtrů apod. [/COLOR]
[COLOR=#000000]
6)Možnost náhledu před zpracováním.
- realtime náhled pomocí grafické karty na TV současně s náhledovým oknem (při použití více filtrů omezeno výkonem PC - lze obejít pomocí prerenderu), rendrovat lze i úseky s přímým vložením do časové osy nebo používat Proxy mode. [/COLOR]
[COLOR=#000000]
7)Základní úprava audia - volume, stereováha, základní možnost zpracovat a editovat prostorový zvuk.
- základní možnosti má, já ale používám jen omezeně, zvuk řeším v externím SW, má audio mixer pro nastavení jednotlivých stop, jichž mohu mít více, sadu zvukových filtrů a lze v časové ose zobrazit wave, jednotlivé klipy nebo celou frekvenci vypnout, normalizovat atd.[/COLOR]
[COLOR=#000000]
8)Základní titulkování - statický titulek,rolující titulek,kvalita titulků.
- titulkovač standardní s běžnými možnostmi, předvolbami i vlastním nastavením, pro docílení některých efektů lze kombinovat třeba s layouterem, součástí balení je i samostatný plugin na titulky (zatím jsem ani nenainstaloval) - grafický výstup ve videu je kvalitní, odpovídá HD.[/COLOR]
[COLOR=#000000]
9)Prerender - definovat možno i jako proxy nebo smartproxy.
- lze nastavit použití Proxy módu - nebo třeba pomocí ikony zapínat a vypínat (první odezva samozřejmě trvá, něž si to přežvejká, pak to běhá) - já nepoužívám.[/COLOR]


[COLOR=#000000]Vedlejší parametry:[/COLOR]
[COLOR=#000000]
1)Jednoduchý authoring
[/COLOR]- authoring DVD přímo z časové osy, přednastavené presety které lze dále upravovat (v dnešní době už témeř nevyužívám)
[COLOR=#000000]
2)Různé dodané efekty jako Mercalli,Izotope,Hollywood FX,NewBlue atd.
[/COLOR]- součástí jsou ProDAD Mercali (výborná stabilizace), ProDad Vitascene (velká sada přednastavenejch a upravitelnejch "ptákovin"), Izotope, základní sada NewBlue (16 efektů), těch normálně použitelnejch, další nutno dokoupit
[COLOR=#000000]
3)Rozšířené zpracování audia.
[/COLOR]- nevím, audio zpracovávám externě
[COLOR=#000000]
4)Rozšířené možnosti titulkovače - animace.
- přiložený plugin asi něco umí ale nemám vyzkoušeno

Z dalších vlastností

- není až tak náročnej na HW (HDV i AVCHD stříhám na čtyřjádru Q9650, 3.00 GHz)
- umí multicam až 16 monitorů
- má Vector Scope
- lze nastavit "ZEBRA" jak na přeexponování, tak na podexponování (barevně třeba bíle a žlutě nebo červeně) s vlastní volbou hranice v procentech (geniální)
- libovolné nastavení Windovs Layoutu s pojmenovatelným uložením, využití více monitorů atd.
- spousta klávesových zkratek, jež lze předefinovat
- Riple a Insert mode jednoduše přepínatelné
- volitelné synchro pro jednotlivé tracky v časové ose
- jak v okně bin, tak na klipech lze nastavit zobrazované informace a náhledy
- obdobně lze nastavit zobrazované informace v oknech player a recorder
- lze nastavit jedno a dvojoknový náhled
- automaticky se přepíná na trimovací dvojokno
- přednastavené filtry a jejich kombinace (multifilter) lze ukládat i exportovat na jiné PC s Ediusem
- výbornej je Batch export (zaráz lze nastavit několik výstupních formátů - MPEG, WMV, AVCHD, HDV, případně různé datové toky atd. a nechat renderovat třeba přes noc).

Co mne na Ediusu dostalo, když jsem přecházel Ulead Media Studia Pro a pomocí trialů (Edius, AP, Vegas) testoval, kterej Editor zvolit, byla široká možnost vlastního přizpůsobení (pro mne přizpůsobení té práci v Uleadu), abych si nemusel zvykat na nové ovládání. Za cca 3 měsíce jsem v Ediusu dělal stejně rychle jako před tím v Uleadu.

Nevýhodou pro někoho snad může být absence češtiny a pro začátečníka je složitější přednastavení projektů tak aby mezi sebou hrály vstupy, rendering a výstupy, lze využít průvodce a pokud se mu něco nelíbí, dá to vědět graficky. Zatím není 64bitová verze, pokud se nainstaluje na 64 bit Windows tak sice jede, ale značně zpomaleně. Já zatím běhám na WinXP.

Oproti verzi 6.01, (na kterou jsem přecházel z verze 5) má současná verze 6.06 vychytané drobnější problémy, nějaká další vylepšení a je celkově stabilnější, taky [/COLOR][COLOR=#000000]rychleji startuje. Zatím dobrá podpora s aktualizacemi.[/COLOR][COLOR=#000000]

Tolik jsem si zatím vzpomněl, někdo další určitě doplní další vlastnosti, které třeba já nepoužívám, já mohu případně doplnit infomace s kartou FIRECODER BLUE, kterou k tomu používám. Pokud Ti nebude něco z toho co jsem popsal jasné, rád jednotlivosti upřesním.

[/COLOR]
edius_layout.jpg
steviezah (272)|14.2.2012 20:39
Není co řešit Edius používám taky.Poznatky mám shodné.Co mi dělá problém, neumím pořádně nastavit export zpět do kamery,ale to nechám do jiného vlákna .
KamilZ (10277)|14.2.2012 21:02
Aby takovéto porovnání mělo smysl, tak by to muselo být v nějaké přehledné tabulce, kde budou i ostatní editory (prostě klasická matice) rozdělené podle kategorií. Začátečník těžko vysolí 20 kKč za Edius 6. Pokud je to opravdu myšleno pro zelenáče, tak by tam mělo být i vysvětlení pojmů, protože např. pod "[COLOR=#000000]Tvorba projektových zásobníků", [/COLOR]"[COLOR=#000000]Prerender - definovat možno i jako proxy nebo smartproxy[/COLOR]" si těžko něco představí.

Iniciativa je to chvályhodná, ale velmi ambiciózní.
steviezah (272)|14.2.2012 21:21
Škatulkovat bude nutno a na to právě musím myslet jak některé výrazy zelenáčům vysvětlovat.Ale snad máme strýka Google při nejasnostech.
Co se týká rozdělení na kategorie to je ošemetné.Někomu nebude vyhovovat editor za 20 kkč a bude spokojen s editorem za podstatně menší peníze.
Protože nechce laborovat nad každým nastavením,budou mu stačit šablony na pevno.
Konstatuji, že jsem si uhryz větší sousto než spolknu, ale nějak se s tím porovnám.Už to nosím v hlavě dost dlouho, potřebuju to nějak vycizelovat.
Každopádně opět děkuji za podněty.
MONYS (460)|14.2.2012 21:27
Edius6 byl v akci ke konci roku za méně než polovinu ceny!
KamilZ (10277)|14.2.2012 21:55
S Google (bohužel) moc nepočítej. Na 90% dotazů zde na fóru lze najít odpověď, ale stejně to nikdo nedělá, protože by se musel snažit. Jednodušší je napsat a čekat, až někdo odpoví...
BEPE (539)|15.2.2012 11:01
Tady nejde jen o lenost vyhledat na Googlu, ale i o to, že některé výrazy na Gogglu dají úplně jinou informaci, protože dotaz může zasahovat do naprosto jiné oblasti. Zkuste si do Googlu zadat výraz "projektový zásobník" a uvidíte co všechno vypadne. Jinak souhlasím s KamilZ a arkij. Pokud by taková analýza měla mít nějaká rozumný výstup měl by být vytvořen dotaznikový formulář s vysvětlivkami některých výrazů(pro jednu a tu samu činnost editory používají rozdílné výrazy). To co vytvořil Arkij pro Edius je sice pěkné, přímo výborné, ale mám obavu, že většina uživatelů nebude mít chuť takovou "slohovku" absolvovat. Já tedy asi určitě ne. Používám Adobe Premiere Pro CS 5.5
steviezah (272)|15.2.2012 19:42
Ti kdo už něco používají těm je to jasné.Ale ti co ještě nikdy nic nestříhali, těm je to třeba osvětlit.Pokud někdo nebude zájem si něco přečíst je to jeho problém.
Popis od Arkij je dokonalý.To je popis,který nikde nezjistíte, aby jste si udělali obrázek.
Ale k věci:
Základní výrazivo kolem videa už jsem nastínil.Jsem si vědom, že je třeba pokračovat ve vysvětlení jak pracuje principiálně videoeditor.Tohle nebude až takový problém.
Princip je u všech stejný.Tohle asi spáchám jako první, včetně výrazů používaných v editorech.Tím myslím třeba transition - přechody, project bin, timeline
a další co mě ještě napadne.
Domnívám se, že pro rozumnou práci v editoru není možno postupovat způsobem pokus,omyl,zase chyba, hurá trefil jsem se.
To by tak ještě šlo v Movie Makeru :D
Jakmile budu mít něco napsáno a připraveny obrázky přetisknu Vám to tady.
ai (2993)|15.2.2012 21:32
Editory mohou mit jinou filosofii,..., pamatujete si jak jsem tu nekomu neumel vysvetlit, ze Vegas podporuje 50p ? Musi se rict, ze tam prednastavis hodnoty projektu, exportu jak chces, nejsou nasilne definovane sablony.
Vegas zase nema storyboards nema vnorene timelines atd., tedy analyza v tomto smeru, jak postupovat pri strihu konkretniho videa a jaky to ma narok na zelezo, nastaveni.....

Porovnavat, ve smyslu postupu prace, ne co kdo ma a jak se to jmenuje, tak jako se ucite jazyky tak gramatika je na obtiz, musi se mluvit a slyset, opakovat, pochopit.
Vemte si 10 AVCHD klipu nebo MOV z fotaku a natoci se 10min na Youtube co s tim. Dneska video frci. Pokud nejsem schopen udelat workflow tech klipu s popisem (strih, color correction, titulky, jedna vnorena timeline se subklipem), tak ten tutorial bych ani nemel delat, protoze vpodstate to neumim. Ja bych si netrouf delat tento tutorial ted treba na Premieru, i kdyz jsem s tim kdysi delal.
steviezah (272)|15.2.2012 21:53
Cituji:
pamatujete si jak jsem tu nekomu neumel vysvetlit, ze Vegas podporuje 50p ?
Ai to bylo asi mně.Nenašel jsem v manuálu jak mám přepnout v timeline abych viděl čas a snímky.To, že je nutno nastavit ve vlastnostech projektu 50p mi bylo jasné a to jsem věděl.
Export už se podle toho odvíjí.Mimochodem to nastavení timeline tam je,ale úplně jinde, než jsem to hledal a čekal.:D
Opět k tématu:
Filosofie editorů je různá, ale princip je stejný.Importovat klipy,otrimovat podle potřeby,vsadit transitions nebo jinak poeditovat a export.
Já nějak s nějakým popisem nespěchám, neživí mě to, mám čas na to abych poslechl připomínky a názory jiných
ai (2993)|15.2.2012 22:45
joj, promin, ja fakticky zapomel kdo to byl ......
arkij (540)|15.2.2012 23:09
[QUOTE=BEPE;397683]Používám Adobe Premiere Pro CS 5.5[/QUOTE]

Tak jestli se Ti chce, vezmi si jako já ty body z prvního příspěvku a jako já k nim napiš co z té Premiéry víš. Budeme hned mít první jakési výchozí srovnání. Možná by se mohl připojit i nějaký Vegasista. Pak už bude snadněji definovatelná ta srovnávací tabulka. Možná z toho taky vyplyne, co doplnit nebo pro větší přehlednost vypustit a jak který ten pojem souborně nazývat, aby to pochopili i úplní laici.
KrocanX (243)|16.2.2012 08:05
muj nazor na soft je takovej, ze si staci porovnat tech par, co je (edius, vegas, premiere, final cut, avid). Vybrat si podle ceny a podle toho jak se mi libi. Protoze kazdej ma jinej vkus a HLAVNE: v cem zacnu jako prvni, tak v tom s nejvetsi pravdepodobnosti skejsnu a budu tvrdit, jak je nejlepsi! Dalsi prechod je dycky problemovej. JA kvuli praci musel prechazet z premiery na avid a muzu rict, ze po 5ti letech prace v premiere je to problem:)
KrocanX (243)|16.2.2012 08:17
1) stejny - hromada presets + moznost vytvorit si vlastni preset.
2) taky nic nepotrebuje, ale samozrejme muzes nejaky pluginy
3) stejny
4) stejny
5) stejny
6) stejny
7) stejny, ja bych rekl, ze ma premiera dost dobre propracovanej zvuk a je lehky to ovladat. Ale jak psal arkij, dyz to myslis vazne, bez externiho softu se neobejdes. Vyhoda premiery je propojeni se Soundboth
8) stejny, ale opet jako u zvuku. Pokud to myslim vazne a chci mit poradny titulky, tak After Effects. Zase propojeny z premierou
9) u tohohle si nejsem presne jistej

vedlejsi

1) nejakej jednoduchej authoring to ma, ale pocita se s tim, ze se to posila do Encore (dnes je soucasti premiery). Authoringovej soft
2) zakladni veci to ma, ale jinak se dokupuje
3) Soundboth
4) After Effects

dalsi

- neumim posoudit, jak je narocnej.
- multicam nevim presne kolik, ale neumim si predstavit delat v premiere nebo v jakym koliv podobnym softu multicam na 16 kamer. To by se delalo rovnou v rezii
- ma taky
- nevim o te funkci (ale nerikam, ze ji nema:))
- adt atd atd

taky je v anglictine, ale je kravina mit soft v cestine! Vsechny navody jsou v anglictine a pak je problem to dohledavat.
Co se tyce verzi, nebrat CS4. Ta se hodne nepovedla. CS5 je v pohode.

jo a jeste.. kdyz clovek kupuje premieru, koupi si celej balik production premium a v tom sou vsechny zmineny softy prilozeny, plus nejaky dalsi
Pave1 (4279)|19.2.2012 21:00
Dobře si vybrat videoeditor je trochu složitější otázka.

Zaprvé je tu nějaká "základní úroveň", kterou splňují všechny editory dané úrovně. Například programy "na doma" mají nějaké běžné vlastnosti (počet možných stop, podporu běžných formátů pro import, podporu běžných "domácích" formátů pro export - DVD, BR, typy souborů, nějaké běžné video a audio efekty, přechody, kompoziční efekty typu obraz v obraze - PIP, apod.).

Po nějaké době práce pak uživatelé zjistí (podle toho, v jaké úrovni začnou pracovat), že je pro ně důležitý realtime náhled, způsob provedení barevných korekcí, podpora a provedení multikamery, jak je program stabilní a jaké má zálohování pro případ pádu programu, atd.

Při profi úrovni přistupuje požadavek práce se síťovými disky, pracuje se na jednom projektu na více střižnách, velkou důležitost získává způsob práce programu s médii a organizace projektů (organizace médií, jejich selektivní mazání včetně renderů, jak lze uspořádat databáze projektů, jejich zálohy, atd.), podpora nastavení programu pro různé uživatele, exporty do průmyslových standardů (AAF, OMF, DPX), apod.

---


Pokud chceš srovnávat editory, měl bys rozlišit dvě věci:
- zaprvé úroveň (na doma, "poloprofi", profi)
- za druhé vybavenost "základu" (běžné věci) vs určité věci "navíc" (kterými se snaží marketinkoví manažeři zaujmout své zákazníky, aby editor prodali, odlišit ho od jiných editorů), jako je třeba kvalitní titulkovač, snadný export do určitých formátů (dobrá přednastavení pro méně znalé uživatele), správa médií (jak dobře lze mazat už nepotřebné soubory a přepočty), některé nadstandardní efekty "v základní ceně" (kompoziční nebo jiné - třeba kvalitní zpomalení), třeba i kvalitu manuálu (jak složité/snadné je naučit se základům práce v programu - taky angličtina vs čeština - u editorů na doma by lokalizace do češtiny na nejnižší úrovni neměl být problém), apod.

Bez tohoto rozdělení to bude složité, udržet nějakou výpovědní hodnotu srovnání .-) .
steviezah (272)|19.2.2012 22:31
Zaměřím se na domácí použití.Je spousta uživatelů, kteří nemají ani představu jak vůbec takový videoeditor funguje.Takže zaměření bude na domácí využití.
Profíci vědí,ti nemusejí vybírat.
Pro domácí uživatele budu muset vytvořit nějakou srozumitelnou formu vysvětlení jak to vlastně funguje.Už jsem začal něco psát, ale zbořil jsem si systém
tak provádím total reinstal :D.
Opět díky za názor.Jen bych doplnil, že v češtině editory sice existují a zmíním se o nich, ale ty překlady - to je masakr někdy.Většina, ne-li všichni používá
zavedenou anglickou terminologii, kterou budu muset preferovat a začínající uživatelé ji budou muset začít respektovat.
Dříve nebo později některým jednoduchý editor začne být malý a budou se poohlížet po něčem lepším a to už je v ahgličtině.
Ti kteří začnou třeba na Corelu X 4, budou mít situaci zjednodušenou, od začátku začnou s anglickými výrazy.

Trochu předběhnu:Corel X 4 se mi momentálně jeví jako velmi vhodný začátek přesto, že k němu mám výhrady.
Ale při založení projektu se nic nenastavuje,klipy se nahážou do připraveného folderu aby byly pohromadě, v trimmer window se mohou připravit,odsud do timeline
kde se také mohou otrimovat,doplnit z předpřipravených presetů o efekty a titulky a šup jde se na export.
Avid Studio je na tom obdobně, má víc editačních možností, ale vytýkám mu otřesnou českou lokalizaci.Například při předpřípravě v knihovně se otrimovaný klip
uloží nesmyslným příkazem Vytvořit zkratku.Ve skutečnosti to znamená to co ve všech editorech Create subclip.
Při srovnání používaných výrazů v obou editorech a funkcí pro vytvoření zásobníku klipů pro práci je to v Corelu Create Folder, v Ediusu Bin, ve Vegasu Media Project
a v Avidu kolekce nebo knihovna.Pokud bych nechal Avid v angličtině budou to názvy Collection a Library.
Když jsem hledal na netu, kde by se takové informace daly získat, zjistil jsem , že nic co by danou problematiko nějak osvětlilo podrobněji
a vyhovovalo pro případné dotazy, kde by se dalo odkázat není.
Budu muset zkorigovat svoji původní ideu o tom jak vybrat videoeditor, že bude třeba nejprve popsat princip fungování editoru
a zavést nějaké společné výrazy s ohledem na anglické termíny.
Vidím to jako běh na dlouhou trať.Původní ideu jsem si představoval jako srovnání možností jednotlivých editorů, ale zjistil jsem, že spoustě uživatelům by takový text byl k ničemu.
Neznají princip editoru a pod pojmem např. Bin si přeloží popelnice, asociují si to s vyhazováním do popelnice, ale myšleno v editoru je to zásobník na klipy.
Opět děkuji za názor.
Pave1 (4279)|19.2.2012 23:00
Osobně si myslím, že méně je tady více, takže bych určitě začal nějakým VELMI stručným popisem, co je timeline, klip, bin, trim, jak se přidají efekty, něco o importu a exportu. Od toho se dá odrazit a navazovat další díly postupně, k jednotlivým tématům podrobnji (když už to chceš dělat .-) ).
Angličtina je určitě vhodná, ale pro úplné laiky by měl existovat jeden či dva editory i v češtině, jen ty nejjednodušší (profi systémy naopak používají i anglické verze operačních systémů, při pojmenování souborů je zakázané používat "nabodeníčka" aneb háčky a čárky).

Soustředit se na editory pro "domácí použití" je určitě rozumné, byť tam bude přesah do "polo"profi třídy - určitě bych těm komplexnějším editorům věnoval jiný díl (navíc třeba na Vegas je na webu podrobný návod, existují tutoriály na YT pro různé sw, komunity uživatelů editorů, atd).

Udělal bych to co nejstručnější, zní má malá rada .-) .
steviezah (272)|19.2.2012 23:17
Na té stručnosti pracuju a nic se mi zatím nelíbí.
BEPE (539)|20.2.2012 09:31
Já bych se taky přimlouval za to co uvedl Pave1. Zejména bych taky byl pro to jednak stručně popsat funkci videoeditoru jako takového a jednak popsat jednotlivé funkce, které se ve videoeditorech obecně používají a vyskytují. Současně uvést názvy těchto funkcí a nástrojů podle toho jak jsou v té či oné střižně pojmenovány včetně českého ekvivalentu, všechny střižny určitě nepoužívají stejné názvosloví pro stejné nástroje a činnosti.
KamilZ (10277)|20.2.2012 09:42
To už se ale dostáváme od seznamu editorů někde úplně jinde a je to pomalu na samostatný web....
Pave1 (4279)|20.2.2012 10:17
Nějaký stručný obecný popis střihových programů mám v malém videokurzu - http://www.videoproduce.cz/zpracovani_v_pc.htm

Jsou to pouze základy, bez dalšího prostudování manuálu konkrétního programu to na práci nestačí, ale pomůže to začínajícím se trochu zorientovat.
BEPE (539)|20.2.2012 15:00
Ano nějak takhle. A co jsem měl na mysli o popisu názvů je např. Vegas - okno BIN = Premiere - okno PROJECT, Vegas - okno RECORD = Premiere okno PROGRAM atd. další. :-) Jinak samozřejmě je zapotřebí prostudovat ke každému konkrétnímu programu manuál, tutoriiály.
KrocanX (243)|20.2.2012 17:15
ja si nemuzu pomoct, ale prijde mi to jako kravina.. clovek, co se chce strihem zabejvat vic, rozhodne nepotrebuje tohle! To si mam vybrat software podle toho, jak se jmenuje timeline? a clovek, co si chce sestrihat dovolenou to taky nepotrebuje.. pinnacle, movie maker, imovie a podobny programy jsou tak uzivatelsky intuitivni, ze neni potreba delat nejakou analyzu hehe..

vyber software pro cloveka co toci svatby atd je bych rek docela easy.
1) mam MAC nebo PC?
2) kolik mam penez? kazdej program stoji jinak a uz podel toho se da vybirat
3) ve kterym dela znamej, kamos atd?
4) kterej se mi nejvic libi?

dyz neumim ani v jednom, tak mi muze bejt jedno kterej si vyberu - stejne se to budu ucit
steviezah (272)|20.2.2012 17:36
Na to mám jiný názor.V movie makeru je tak dobré dělat slideshow, ale sestříhat film?Na Pinnacle budiž mu věčná sláva vzpomínejme, ale nechme jej odpočívat v pokoji:D.
A doporučit někomu AVS Movie Maker nebo jiná podobná zvěrstva mezi které řadím i Nero Vision bych si nedovolil.To nejsou editory ale slepovače.
Líbí se mi co udělal Pave1, tak nějak si to představuju.Podotýkám, že to co bych chtěl spáchat mám možnost dát na web jako Pave1.
Protože nemyslím si, že v tom rozsahu jak to má udělané by se to tu hodilo.Za chvíli by to zapadlo v hejnu dalších příspěvků.
Každopádně Vám všem děkuji za reakce a názory, určitě bude dobré, když ještě nějaké přidáte.
Andre2 (69)|20.2.2012 21:11
K předloňským vánocům jsem si nadělil první kameru, takže mám ještě v živé paměti jak jsem bojoval s výběrem editoru...

Myslím si, že pro začátečníka je vhodné udělat základní přehled všech editorů a zařadit je do skupin (easy, semiprofi a profi) Jak už tady ostatně padlo. Ze začátku jsem si nastahoval různé trial verze a v těch poloprofi se většinou nebyl schopen vůbec orientovat, první který mě oslovil byl Corel, protože jsem s ním prakticky ihned "uměl" pracovat a s ním jsem také začal.
Důležité bude určitě taky uvést nároky na HW.

Teď jsem ve fázi, kdy jsem zjistil, že Corel již neumí to, co bych si představoval a začal jsem řešit něco funkčnějšího. U těchto poloprofi editorů chápu, že asi většina zůstane u toho, co se naučí jako první, protože už téměř 2 měsíce se po večerech seznamuji s Vegasem a nedovedu si představit (z časových důvodů - mám to jako koně, neživí mě to), že bych něco podobného absolvoval s dalšími 2-3mi editory. Vegas jsem volil z důvodů rozsáhlé podpory psaných návodů, tutoriálů, pluginů....

Myslím si, že pokud by úplný laik začal hned v Premiere nebo Vegasu, tak spoustu by složitost možná spíš odradila než nadchla, nejspíš by ani neměl znalosti pro nastavení projektu + renderingu.
BEPE (539)|21.2.2012 12:44
Problém je začasté v tom, že valná část nových točičů, potažmo stříhačů, přistupují většinou k vlastnímu střihu, míněno práci s programem, většinou metodou intuice a pokusů a omylů. Takto k sofistikovanějším programům přistupovat bohužel nelze. Já měl to štěstí, že se mi souběžně s mou první Premierou (ver. 5.1) dostala do ruky hned i příslušná příručka (ing F. Ullman: Pět dní s Premierou), takže jsem poměrně velmi rychle program zvládl. Průběžně až do dnešních dnů téměř každá verze měla podporu v nějaké české nebo do češtiny přeložené příručce. Totéž tuším existuje pro Edius a na jistých stránkách :-) je perfektní manuál k Vegas, nehledě ke knižnímu vydání pro tuším verzi 5 (?). Co tím chci říci. Pokud někdo to se střihem myslí vážně a má trochu ambice, tak se od počátku přikloní k náročnějším programům se souběžným opatřením a studiem patřičných materiálů k programu a samozřejmě do nich i případně investuje. Asi by nikoho nenapadlo se snažit intuitivně a metodou pokusu a omylu si sestrojovat databasovou aplikaci v MS Access, ale dopředu by se teoreticky, prostřednictvím příručky, manuálu vyzbrojil. Bohužel velmi velká část videistů, ve vztahu ke střihu, to tak necítí, nevnímá a skoro má pocit křivdy, když je program složitější. A glosa nakonec - ani mě video neživí. :-)
josefíka (651)|21.2.2012 12:53
Andre2
To je nejlepší cesta do světa videa. Stáhnout TRIAL verze, přečíst recenze, prohlédnout Youtube a vyzkoušet. Samozřejmě, že většina šáhne po HOME a časem, chytneli jej video, si pořídí vyspělejší verzi editoru. Problém u postupu BEPE (je dobrý, ale drahý) je, že mnozí nechtějí investovat do knihy, když neví co mohou od programu očekávat. Na to jsem mockrát narazil. Takže ten seznam, co se bude tvořit bude dobrý pro první rozkoukání :-)
BEPE (539)|21.2.2012 13:41
:-) Souhlasím, je to trochu nákladnější, ale ono celé videohobby není zrovna levná záležitost, takže těch pár stokorun do kvalitní literatury se vyplatí :-) A manuály, pokud nejsou přílohou, kupujeme až následně když už víme co jsme si pořídili a ne dopředu. A to platí obecně.:-)
steviezah (272)|21.2.2012 14:47
Děkuji pánové za reakce.I já jsem zastáncem názoru, že pracovat s editorem způsobem pokus, omyl, zase chyba, hurá trefil jsem se je
scestné.Když už nic,tak aspoň nakouknout do manuálu k programu by bylo vhodné.Když jsem se rozhodoval kam z Pinnacla a posléze
z Avid Studia, stáhl jsem si nejdříve manuály k jednotlivým programům a zběžně je pročetl, což je pro některé uživatele považováno
za naprostou ztrátu času.Ale díky manuálům a následně hledáním informací na forech a portálech jako je Youtube a Vimeo
jsem dospěl k názoru, že pro mě bude vhodný Edius 6.Na jednoduché a rychlé projekty mám Avid a pokud dělám něco složitějšího
nebo si myslím, že v Ediusu by to co chci vytvořit bylo komfortnější, otevřu si Edius.
Začal jsem na PS 8, držel jsem se ho až do 15, pak Avid Studio a nakonec jsem usoudil, že už mi to nestačí.A to mě video neživí.
neboztik (341)|21.2.2012 15:30
Souhlasím s BEPE,pokud se chci zabývat střihem a editací videa,tak si pořídit nejdříve nějakou literaturu a přečíst si,co to všechno obnáší.Tam se dozví i o editorech a tak si může vybrat.Radit někomu,jaký videoeditor je nejlepší asi nejde,protože každému vyhovuje něco jiného.Začínal jsem s Premierou 5kou,zkoušel i Vegas,nakonec jsem zůstal u Premiery.Už proto,že o Premierach vycházely knihy v češtině,což hodně pomáhalo a také mi vyhovovala,co se týče ovládání.Dneska střihám v Prem. CS 5.5.0.2 HD video.Sice trochu zaspala (zvuk 5.1 , smart rendering , nastavení výst.videa podle vstupního) ale to se zatím řeší pluginama třetích stran.
Zkoušel jsem Vegas,Avid,Edius 6.xxx ale žádný mi nesedl.
Pytkin (7947)|21.2.2012 16:50
dnes je to o tom , ze vacsina strizni robi to iste .. len sa inak ovladaju .. a kazdemu sedi ine ovladanie , ina logika programu .. atd .. takze kazdemu vyhovuje nieco ine .. preto si kazdy musi vybrat sam , co je pre jeho mozog najrozumnejsie .. A dalsia vec je otazka ceny .. jeden program stoji 250 EUR , druhy 1000 EUR .. a pritom vedia to iste .. vyberame si aj podla penazenky ..
BEPE (539)|21.2.2012 17:16
Naprostý souhlas
KrocanX (243)|21.2.2012 18:25
taky souhlas!

ja urcite nikomu movie maker nedoporucuju, i kdyz kdo na tom nezacinal, nikdy nepochopi hehe. Ale stale mi unika, proc potrebuju mit srovnany soucasny editory. Jak psal BEPE, idealni cesta je trial verze a zkouset.

a nechapu, proc by mela bejt investice do knihy (taky doporucuju pro zacatek, ale pak jsou spis na obtiz) velka, kdyz se clovek bavi o programu za 20k a vice.. vyjimkou je snad jen finalcut za 299 dolaru
Pytkin (7947)|21.2.2012 21:38
urcite treba skusat .. lebo az skusanim clovek zisti , ci mu dany program vyhovuje , alebo nie .. knizka je fajn , ked sa clovek chce viac dostat do toho programu .. ale na uvod neni az taka nutna ..
neboztik (341)|21.2.2012 21:44
Já si myslím,že knížka je na úvod moc dobrá.Už jenom proto,že je potřeba vědět,jak správně nastavit projekt.A to je na střihu to nejdůležitější.
Pytkin (7947)|21.2.2012 21:51
no sak to a predsa v kazdom programe robi rovnako .. das si nejaky projekt setting , a nastavis si parametre ake potrebujes . na to je knizka uplne zbytocna .. vacsina programov ti to hned ponuka , ked das NEW PROJECT ..
neboztik (341)|21.2.2012 21:57
Jo jasně,začátečník ví,co která položka znamená a jak ji má nastavit.Proto jsou tu dotazy typu,že se nezobrazuje náhled,že má zmršený rozměr,že je špatný zvuk,atd.
steviezah (272)|21.2.2012 22:25
Toliko zkoušení a čekání co se bude dít k hovnu dobré jest."D A hlavně se editor nevyužije jak by se dalo.
Základní znalosti výrazů jsou nezbytné a aspoň princip funkce editorru je dobré znát a tak nějak bych rád koncipoval nutné čtení pro začátečníky.První díl už jsem napsal a dá se na něj odvolávat Přetisk jsem tu hodil.Rád bych pokračoval dál, ale zatím se mi z toho co jsem si připravil nic nelíbí.Těžko můžu začátečníka postavit před hotovou věc a dát mu odkaz, kde jsem popsal jak ve Vegasu pracuji s trimmer oknem, když neví, že trim je zkrácení, ořez a že existuje preview.Dovolím si odkaz na svoje dílo zde:
http://forum.strihvidea.cz/read.php?24,8547,8554#msg-8554
Jenom glosa na závěr.Ve vegasu nepracuji, jenom si čas od času zkusím jak se v něm dělá.Můj hlavní editor je Edius a jenom tak na rychlé hraní si s klipama používám Avid Studio.
Jakmile začátečník pochopí základní funkce, které jsou ve všech editorech stejné, domnívám se, že je jedno jakým editorem začne.Ale potřebuje získat nějakou představu
jak to funguje.
Pytkin (7947)|21.2.2012 22:35
iste .. aj profesionalny strihaci vacsinou strihaju vo vsetkom .. je im to jedno .. kde co je , v tom robia ..
ai (2993)|22.2.2012 01:55
[QUOTE=steviezah;398945]Těžko můžu začátečníka postavit před hotovou věc a dát mu odkaz, kde jsem popsal jak ve Vegasu pracuji s trimmer oknem[/QUOTE]

no super pocin, ovsem... tlacit do zacatecnika upravu v trimmeru je presne to co ho zazene ke Corelu .......

Ten trimm nemusi mit ze zacatku vubec popsany, muze se k tomu dostat sam. Jde to naprosto krasne i bez nej. Vegas ma vlastnost, ze zobrazuje aktualni frame "live" kdyz chytnu klip na leve strane v timeline a kratim jej doprava nebo pokud jej chytnu na druhem konci a zkracuji jej doleva. Je to vlastne trimer na timeline! . Ma to Premiera a Edius?

To jsou ty veci, ktere prave jsem popisoval, video na 5-10 min toho zvladne dost a do jadra problemu. Nastavit projekt ,chce to 10 AVCHD klipu nacist (note ve vegasu je jedno jestli udelam prvni nebo druhe na rozdil od vetsiny editoru) zacit strihat, upravit audio (zneskodnit lupance na zacatku klipu!!!), pridat titulek, prolinacky, upravit barvy, zpomalit, zrychlit, dynamicky zpomalit , nacist fotku, pan-scan se zachovanim proporci, .....hotovo, export ....
steviezah (272)|22.2.2012 05:51
Trimování v timeline má každý editor.To je možno považovat za samozřejmost.To lze uvést jako základní vlastnost každého editoru a protože tohle umí i Edius, pochybuji, že by to Premiera neuměla.

Základní trim v timeline je velmi jednoduchý, stačí k tomu pohyb kursorem a příkaz nebo tlačítko Cut, popřípadě ikonka znázorňující žiletku nebo nůžky.
Takže je možno takto virtuálně dělit klipy, vystřihovat špatné záběry,popřípadě je přesouvat.

Pokud se jedná o způsob trimování videa tažením v timeline z jedné nebo druhé strany klipu a mít náhled na aktuální frame, tak zrovna Corel toto nemá.
Netvrdím, že tažením klipu v timeline v Corelu trimovat nejde, ale není při tom náhled na aktuální frame.
Místo toho má možnost tahat pod náhledovým oknem za táhla, tím nastavit oblast trimu a tam náhled na aktuální dění v klipu je.
Má taky možnost otrimovat stejným způsobem v náhledovém okně potřebný úsek klipu v Media folderu a ten teprve vložit do timeline.
Nebo dvojklikem na klip v Media folderu otevřít nové plovoucí okno s náhledem a ovládacími prvky pro přehrávání a klip si před vložením do timeline připravit.
Výhodu tohoto postupu vidím v tom, že v timeline, kde už mám nějaké klipy, si připravím kursorem pozici pro vložení a nový klip určený ke vložení
si otrimuju bez hrabání se do timeline.Otrimovaný klip si vložím do timelime ke kursoru do požadované stopy.