Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 8 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 107

Téma: Jak si vybrat videoeditor?

Je tu občas
    Registrace
    Mar 2010

Rád bych konečně udělal nějaký trochu bližší test pro snažší rozhodování se, který videoeditor použít.

Ale takový test je třeba provést podle nějakých pravidel.Jak je stanovit?

Co požadovat jako hlavní parametr, co určit jako vedlejší.
    Já mám zatím jasno v hlavním parametrech:
    1)Podle formátu který je editor schopný zpracovat.
    2)Zda potřebuje ke své práci doinstalovat kodecpack nebo jiné fitry.
    3)Počet možných stop.
    4)Možnosti exportu
    5)Tvorba projektových zásobníků.
    6)Možnost náhledu před zpracováním.
    7)Základní úprava audia - volume,stereováha,základní možnost zpracovat a editovat prostorový zvuk.
    8)Základní titulkování - statický titulek,rolující titulek,kvalita titulků.
    9)Prerender - definovat možno i jako proxy nebo smartproxy.

Vedlejší parametry:
    1)Jednoduchý authoring
    2)Různé dodané efekty jako Mercalli,Izotope,Hollywood FX,NewBlue atd.
    3)Rozšířené zpracování audia.
    4)Rozšířené možnosti titulkovače - animace.

Jsem si vědom, že je to běh na dlouhou trať, ale nenašel jsem nějak definici jak editory mezi sebou porovnat.
    Navrhujte, komentujte.Je samozřejmě možno jak hlavní tak vedlejší parametry blíže specifikovat.
    Ale o to bude test a omáčka kolem toho delší a větší.Jde mi o to pomoci novým zájemcům o editaci videa
    podle čeho vybrat vyhovující editor.Tím mám na mysli také návaznost na příspěvek,který už jsem tu uváděl:
    https://www.tvfreak.cz/forum/showthr...598#post393598
    Příspěvek č.30
    Odpovídat lze po přihlášení

Je tu pravidelně
    Registrace
    Mar 2004

Mám obavy, že asi je velmi obtížné, ne-li nemožné, dělat nějaké testy videoeditorů. Už jenom ta skutečnost že bychom chtěli srovnávat mezi sebou editory pro domácí použití, poloprofesionální a profesionální podle mého názoru tohle vylučuje. Navíc, na rozdíl např. od kamer či jiných HW zařízení, je velmi výrazné preferování uživatelů toho či onoho editoru podle toho jak se s ním naučili pracovat, bez ohledu na dílčí nedostatky. Řekl bych, že tohle, nebo obdobné téma zde, ale i na jiných forech bylo x-krát otevřeno a většinou to končilo flamem, právě z důvodu preference. Parametricky jsou určité typy editorů velmi podobné a co nemá jeden editor má druhý a naopak a zásadní vybavení pro určitou úroveň střihu mají všechny defacto stejnou.

Je tu pravidelně Avatar uživatele 666dia
    Registrace
    Nov 2005

jj...nejlepší je vždy ten, co v něm děláš...

ai ai je offline
    Je tu pořád
    Registrace
    Feb 2007

stahni si Vegas Movie Studio HD Platinum, zkousej to 1 mesic, plne funkcni , doporucuju

Je tu občas
    Registrace
    Mar 2010

Mám Vegas 11 Pro.Nechal jsem se ukecat.No a při tom mě napadlo udělat srovnání videoeditorů.Samozřejmě pro běžné uživatele.
    Profíci dělají v tom co je dáno vybavením studia a to naše amatérské editory jako Vegas,Edius,Avid Studio,Corel X4 určitě nebudou
    Viz příspěvek od Pytkina ve vlákně Jak na postprodukci.

Je tu pořád Avatar uživatele Saxel
    Registrace
    Jan 2005

Souhlasím s BEPE. Strávíš na tom spoustu času a nakonec tě tady stejně ostatní roznesou na kopytech za to, že jsi ten jejich editor neohodnotil líp. Já třeba dělám ve Vegasu, znám ho "jak svý boty", tedy i jeho nedostatky a chápu, že nemusí vyhovovat všem. Hlavní je, že vyhovuje mě. Rozhodně si tedy nemyslím, že jde sestavit žebříček nejlepších programů pro střih - parametrů je příliš mnoho a každý střihač má priority jinde.

Je tu občas
    Registrace
    Mar 2010

Děkuji Všem za připomínky.Souhlasím s Vámi, ale mi nejde o nějaké hodnocení nebo žebříček.I když hodnocení se nevyhnu.Ale pokusím se být
    při tom objektivní.
    Mi jde hlavně o to jak a podle čeho testovat editory, pokud s nimi někdo nedělal.Jistě jste si všimli, nikde na foru jsem neprohlásil nějaký editor
    za špatný.Jen za mi nevyhovující nebo že mi nesedlo ovládání.Většinou píšu proč.
    Je pravdou, že parametrů je mnoho.S tím souhlasím.Ale pokud je neuvedu nikdo nebrání dotyčnému si další informace sehnat.
    Od toho máme fora.To, že má třeba každý jiné požadavky je pravda, ale začínající střihač má jenom představy.
    Pokusím se vytvořit první díl a hodím Vám tu přetisk.
    Ale nebude to zítra .Ještě potřebuju pár věcí promyslet.

Je tu pravidelně Avatar uživatele arkij
    Registrace
    Mar 2004

Teď teprve asi začínám chápat, o co Ti jde. Nevybíráš Videoeditor pro sebe ale snažíš se vytvořit jakousi srovnávací tabulku se sesbíranými zkušenostmi i od ostatních, aby si případný nový zájemce (rozhodovatel) mohl lépe na začátku udělat obrázek, do kterého SW na základě svých představ jít. Je-li tomu tak, pak bychom Ti jako jednotliví uživatelé různých editačních SW měli ve smyslu těch Tvých bodů v prvním příspěvku odpovídat - umí, neumí, používám, nepoužívám, postrádám, nepostrádám apod.

Ty dotazy by měly být asi jednoznačnější aby bylo co srovnávat a pak by měl asi následovat subjektivní popis proč kdo který editor používá, aby ta strohá technická data šlo hodnotit i z hlediska uživatelské "přítulnosti" apod.

Těch kdo souběžně používají více editorů asi moc nebude, tak Ti vlastní srovnání například dvou moc diskutérů nepodá.

Pokud se v této mojí úvaze mýlím, považuj tento příspěvek za bezpředmětný.

Je tu občas
    Registrace
    Mar 2010

Někdy nedokážu přesně zformulovat myšlenku, aby se dalo pochopit hned o co mi jde.Je to tak i v tomto případě.Nenapadlo mně, že když napíšu test, že si to všichni asociují
    s něčím podobným jako srovnávání lepší horší,delší kratší.Moje chyba.
    Ale je to přesně to co chci a co píšeš.Není nic horšího, když někdo chce radu jaký editor použít a já odpovídám nevím a nedoporučím.Musíš zkusit sám.
    Pak následuje dotaz a jak.Na co se zaměřit.Právě pro takové dotazy vznikl první příspěvek, který jsem tu přetiskoval z jiného fora.Odkaz na něj je v tomto vlákně v prvním příspěvku.
    V podobném duchu bych rád pokračoval.Najít nějaká kriteria podle čeho vybrat editor a udělat názorný příspěvek.

Je tu pravidelně Avatar uživatele arkij
    Registrace
    Mar 2004

Pokusím se trochu podle seznamu na začátku:

EDIUS 6.06

[COLOR=#000000]1)Podle formátu který je editor schopný zpracovat.
    - s běžnými formáty z minulých i současných kamer (DV, MPEG, AVCHD, HDV) nemá problémy, (nezkoušel jsem ale pro někoho důležité 1920x1080 50p - podle manuálu by ho měl umět, v presetech není), umí i jiné jako WMV a QuickTime a dále spoustu s vlasními Canopus kodeky, něco jsem měl i z foťáků (AVCHD ze Sony apod.), nějakej MOV a několik videí z mobilů (od toho mne ale bůh ochraňuj), všechno zchroustal. [/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    2)Zda potřebuje ke své práci doinstalovat kodecpack nebo jiné fitry.
    - žádné další doinstalovat nepotřebuje, z GV lze stáhnout samostatný AVCHD Convertor, kterým lze některé formáty mezi sebou převádět přímo na pravé tlačítko průzkumníka ve Windows a balík kodeků Canopus, který umožní video v jeho vlastních formátech přehrávat i na PC kde není Edius[/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    3)Počet možných stop.
    - tolik, kolik jich chci, můžu průběžně přidávat a ubírat, volit stopy AV, V, A, T (titulkovací) - nevejdou-li se na monitor, rolují, výška lze nastavit ve třech krocích[/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    4)Možnosti exportu
    - přednastavená spousta presetů pro běžně používané výstupy včetně specifických (Sony, Panasonic, Canon) a vlastních Canopus HQ[/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    5)Tvorba projektových zásobníků.
    - používá sekvence v rámci časové osy, jež lze následně dále vzájemně kombinovat pro výstup, třeba i variantně, nebo vnořovat a dále stříhat, měnit pomocí filtrů apod. [/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    6)Možnost náhledu před zpracováním.
    - realtime náhled pomocí grafické karty na TV současně s náhledovým oknem (při použití více filtrů omezeno výkonem PC - lze obejít pomocí prerenderu), rendrovat lze i úseky s přímým vložením do časové osy nebo používat Proxy mode. [/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    7)Základní úprava audia - volume, stereováha, základní možnost zpracovat a editovat prostorový zvuk.
    - základní možnosti má, já ale používám jen omezeně, zvuk řeším v externím SW, má audio mixer pro nastavení jednotlivých stop, jichž mohu mít více, sadu zvukových filtrů a lze v časové ose zobrazit wave, jednotlivé klipy nebo celou frekvenci vypnout, normalizovat atd.[/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    8)Základní titulkování - statický titulek,rolující titulek,kvalita titulků.
    - titulkovač standardní s běžnými možnostmi, předvolbami i vlastním nastavením, pro docílení některých efektů lze kombinovat třeba s layouterem, součástí balení je i samostatný plugin na titulky (zatím jsem ani nenainstaloval) - grafický výstup ve videu je kvalitní, odpovídá HD.[/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    9)Prerender - definovat možno i jako proxy nebo smartproxy.
    - lze nastavit použití Proxy módu - nebo třeba pomocí ikony zapínat a vypínat (první odezva samozřejmě trvá, něž si to přežvejká, pak to běhá) - já nepoužívám.[/COLOR]

[COLOR=#000000]Vedlejší parametry:[/COLOR]
    [COLOR=#000000]
    1)Jednoduchý authoring
    [/COLOR]- authoring DVD přímo z časové osy, přednastavené presety které lze dále upravovat (v dnešní době už témeř nevyužívám)
    [COLOR=#000000]
    2)Různé dodané efekty jako Mercalli,Izotope,Hollywood FX,NewBlue atd.
    [/COLOR]- součástí jsou ProDAD Mercali (výborná stabilizace), ProDad Vitascene (velká sada přednastavenejch a upravitelnejch "ptákovin"), Izotope, základní sada NewBlue (16 efektů), těch normálně použitelnejch, další nutno dokoupit
    [COLOR=#000000]
    3)Rozšířené zpracování audia.
    [/COLOR]- nevím, audio zpracovávám externě
    [COLOR=#000000]
    4)Rozšířené možnosti titulkovače - animace.
    - přiložený plugin asi něco umí ale nemám vyzkoušeno

Z dalších vlastností

- není až tak náročnej na HW (HDV i AVCHD stříhám na čtyřjádru Q9650, 3.00 GHz)
    - umí multicam až 16 monitorů
    - má Vector Scope
    - lze nastavit "ZEBRA" jak na přeexponování, tak na podexponování (barevně třeba bíle a žlutě nebo červeně) s vlastní volbou hranice v procentech (geniální)
    - libovolné nastavení Windovs Layoutu s pojmenovatelným uložením, využití více monitorů atd.
    - spousta klávesových zkratek, jež lze předefinovat
    - Riple a Insert mode jednoduše přepínatelné
    - volitelné synchro pro jednotlivé tracky v časové ose
    - jak v okně bin, tak na klipech lze nastavit zobrazované informace a náhledy
    - obdobně lze nastavit zobrazované informace v oknech player a recorder
    - lze nastavit jedno a dvojoknový náhled
    - automaticky se přepíná na trimovací dvojokno
    - přednastavené filtry a jejich kombinace (multifilter) lze ukládat i exportovat na jiné PC s Ediusem
    - výbornej je Batch export (zaráz lze nastavit několik výstupních formátů - MPEG, WMV, AVCHD, HDV, případně různé datové toky atd. a nechat renderovat třeba přes noc).

Co mne na Ediusu dostalo, když jsem přecházel Ulead Media Studia Pro a pomocí trialů (Edius, AP, Vegas) testoval, kterej Editor zvolit, byla široká možnost vlastního přizpůsobení (pro mne přizpůsobení té práci v Uleadu), abych si nemusel zvykat na nové ovládání. Za cca 3 měsíce jsem v Ediusu dělal stejně rychle jako před tím v Uleadu.

Nevýhodou pro někoho snad může být absence češtiny a pro začátečníka je složitější přednastavení projektů tak aby mezi sebou hrály vstupy, rendering a výstupy, lze využít průvodce a pokud se mu něco nelíbí, dá to vědět graficky. Zatím není 64bitová verze, pokud se nainstaluje na 64 bit Windows tak sice jede, ale značně zpomaleně. Já zatím běhám na WinXP.

Oproti verzi 6.01, (na kterou jsem přecházel z verze 5) má současná verze 6.06 vychytané drobnější problémy, nějaká další vylepšení a je celkově stabilnější, taky [/COLOR][COLOR=#000000]rychleji startuje. Zatím dobrá podpora s aktualizacemi.[/COLOR][COLOR=#000000]

Tolik jsem si zatím vzpomněl, někdo další určitě doplní další vlastnosti, které třeba já nepoužívám, já mohu případně doplnit infomace s kartou FIRECODER BLUE, kterou k tomu používám. Pokud Ti nebude něco z toho co jsem popsal jasné, rád jednotlivosti upřesním.

[/COLOR]
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: edius_layout.jpg 
Zobrazení: 221 
Velikost: 306.8 KB 
ID: 16262  

Je tu občas
    Registrace
    Mar 2010

Není co řešit Edius používám taky.Poznatky mám shodné.Co mi dělá problém, neumím pořádně nastavit export zpět do kamery,ale to nechám do jiného vlákna .

Moderátor Avatar uživatele KamilZ
    Registrace
    Feb 2011

Aby takovéto porovnání mělo smysl, tak by to muselo být v nějaké přehledné tabulce, kde budou i ostatní editory (prostě klasická matice) rozdělené podle kategorií. Začátečník těžko vysolí 20 kKč za Edius 6. Pokud je to opravdu myšleno pro zelenáče, tak by tam mělo být i vysvětlení pojmů, protože např. pod "[COLOR=#000000]Tvorba projektových zásobníků", [/COLOR]"[COLOR=#000000]Prerender - definovat možno i jako proxy nebo smartproxy[/COLOR]" si těžko něco představí.

Iniciativa je to chvályhodná, ale velmi ambiciózní.

Je tu občas
    Registrace
    Mar 2010

Škatulkovat bude nutno a na to právě musím myslet jak některé výrazy zelenáčům vysvětlovat.Ale snad máme strýka Google při nejasnostech.
    Co se týká rozdělení na kategorie to je ošemetné.Někomu nebude vyhovovat editor za 20 kkč a bude spokojen s editorem za podstatně menší peníze.
    Protože nechce laborovat nad každým nastavením,budou mu stačit šablony na pevno.
    Konstatuji, že jsem si uhryz větší sousto než spolknu, ale nějak se s tím porovnám.Už to nosím v hlavě dost dlouho, potřebuju to nějak vycizelovat.
    Každopádně opět děkuji za podněty.

Je tu pravidelně
    Registrace
    Jul 2008

Edius6 byl v akci ke konci roku za méně než polovinu ceny!

Moderátor Avatar uživatele KamilZ
    Registrace
    Feb 2011

S Google (bohužel) moc nepočítej. Na 90% dotazů zde na fóru lze najít odpověď, ale stejně to nikdo nedělá, protože by se musel snažit. Jednodušší je napsat a čekat, až někdo odpoví...

Strana 1 z 8 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Jakou TV vybrat do 20 000
    Od Kazi4949 v sekci Televize: LCD, plazma
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 03-12-2011, 20:14
  2. Led tv 32" , aku vybrat?
    Od servis-sk v sekci Televize: LCD, plazma
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 27-11-2011, 20:35
  3. Kterou si mám vybrat