Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pokojová anténa na HD

davkiller (19)|6.2.2012 13:19
Zdravím,
chtěl jsem se prosím Vás zeptat. Vlastním LCD LED TV Samsung 6530. Napojena na společnou anténu, signál je dobrý, obraz také, kanálů poměrně hodně, ale ani jeden kanál namám HD. Je škoda mít TV Full HD a koukat na obyčejný signál SD. Sháním nějakou kvalitní pokojovou anténu, která by umožNovala HD příjem signálů.
Našel jsem toto: DVB-T anténa pokojová 42dB SV9325
myslíte si, že je to vhodný kandidát, nebo prosím o radu, která je celkem dobrá.
Lokalita: Brno - Kohoutovice. (PS: signál je i na malinkatou anténku, kterou používám k notebooku, nebo dá se říct i na kus drátu chytnu DVB-T....., ale chci HD)

děkuji
davkiller
interfernet422 (1575)|6.2.2012 13:43
Chtít a chytit jsou dvě rozdílné věci. Na ten kus drátu chytneš HD kanál? Pokud jo, tak vybírej z nabídky např. http://shop.atoselektro.cz/anteny-pokojove_c504.html
Pokud ne, tak kde nic není, ani smrt nebere, aneb chytíš kulový i s tou nejcitlivější pokojovou anténou.
Jediná rada - objednej přes internet a pokud nebude fungovat, tak vrať.
Nebo satelit a tam máš teprve pořádnou nabídku HD kanálů.
Btw změnil se vlastník muxu 4 a je otázka jak dlouho ty HD kanály pojedou. Satelit je skutečně jediná cesta i pro budoucnost, protože tvoje TV určitě nemá DVB-T2 tuner.
davkiller (19)|6.2.2012 14:38
Ja vim, ze nejlepsi je DVB-S, ale prozatim to chci resit prijmem DVB-T. Nechci kupovat jednu antenu za druhou a pak je mit doma, nebo je vracet na eshop. Jeden eshop mam a tak vim, co to je. Chtel jsem jenom radu, osobni zkusenost, nejakou osobne osvedcenou antenou ktera je vcelku solidni a umozni mi na ni naladit HD ve velkem meste.
interfernet422 (1575)|6.2.2012 15:09
Bez proměření ti nikdo žádnou anténu nedoporučí. Navíc v městě kde jsou odrazy, překážky. Chytneš na ten drát aspoň něco z HD kanálů?
Těch 42dB u SV9325 je asi spíš zbožné přání výrobce a když nebude mít co zesílit, tak stejně nic nechytneš.
davkiller (19)|6.2.2012 15:28
V jine casti mesta jsem na tu malou antenku (od AVER TV - USB) chytal v HD CT a Novu. Ted pouze SD, asi by to chtelo vetsi zesileni.
Ivo Mašek (10205)|6.2.2012 15:42
Brněnský multiplex_4 má vysílač o výkonu 2kW. To je strašně malinko. To musíš být opravdu velmi blízko vysílače (na prutovou / domácí antenu obvzlášť)
.... a k té antence, kde výrobce uvádí zesílení 41 až 42 dB. Ani zesilovače renomovaných firem tohle nedokáží.
multi4.png
davkiller (19)|6.2.2012 15:46
[quote=Ivo Mašek;395882]Brněnský multiplex_4 má vysílač o výkonu 2kW. To je strašně malinko. To musíš být opravdu velmi blízko vysílače (na prutovou / domácí antenu obvzlášť)
.... a k té antence, kde výrobce uvádí zesílení 41 až 42 dB. Ani zesilovače renomovaných firem tohle nedokáží.[/quote]

Asi 1 km vzdusnou carou to bylo.
Tech 41 dB je prehnanych. Stacilo by mozna kolem tech 28. Ta prutova antenka moc velke zesileni mit nebude, je pasivni, ale rekl bych pomerne citliva.
Ivo Mašek (10205)|6.2.2012 15:56
[quote]
Asi 1 km vzdusnou carou to bylo.
[/quote]
Vysílače s tak nízkým vyzářením výkonu se musí otestovat na místě s různými antenami. Tady hodně záleží na tom, co stojí / nestojí v trase signálu., a také např. šikovně postavený dům v trase signálu může fungovat jako zrcadlo a příjem pak bude perfektní. Ovšem i vzrostlý strom pak může bránit příjmu signálu a to např. pouze v letním období (košaté větve). V zimě to zase může být jinak. Prostě u takových velmi malých vysílačů (snad i vykrývače mají větší výkon) je mnoho komplikací.
mirekv (7169)|6.2.2012 16:49
Když je signál slabý nebo neurčitý, tak pokojovku ne.
dave_no (100)|27.1.2013 18:09
Dá se doporučit nějaká pokojová anténa pro příjem všech multiplexů ? Lokalita Brno Černá pole, křižovatka Jugoslávská/Provazníkova.
bastlir (3245)|28.1.2013 22:20
Ivo Mašek (10205)|29.1.2013 20:08
[QUOTE=dave_no;442845]Dá se doporučit nějaká pokojová anténa pro příjem všech multiplexů ? Lokalita Brno Černá pole, křižovatka Jugoslávská/Provazníkova.[/QUOTE]
Vhodná domácí antena (záleží na možnosti příjmu, okolí zástavby, a tak podobně) by mohla být tato: http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/antena-aktivni-pokojova-one-for-all-sv9153 . Důrazně doporučuji VYZKOUŠET !! Nejde na 100 procent říct, jestli bude fungovat - to nejde takto říct o žádné pokojové anteně. Poznámka: pokojové anteny mají nejlepší příjem zhruba do vzdálenosti od vysílače 15 až 20 km (a samozřejmě záleží na místě, jestli není zarušené okolím)


[ATTACH=CONFIG]21502[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]21503[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]21504[/ATTACH]
ant1.jpg ant3.jpg ant2.jpg
makovic (25)|30.1.2013 12:10
lepsie ako kadejake lacne izbove anteny sa mi osvedcil obycajny dipol, samozrejme pokial bolo dost signalu
bastlir (3245)|31.1.2013 00:30
No jasně! :)
Ivo Mašek (10205)|31.1.2013 08:09
Tak někde na ubytovně, nebo v mládeneckým bytě, kde jedna ponožka je na křesle a druhá v předsíni, se možná ruční práce dipólu z kusu drátu asi hodí - rozhodně designersky neuškodí. Ale do skutečného bytu asi ne. Ono jde i o design, o to, jak to vypadá, atd., atd. Jinak s některými pokojovými antenami se dají dělat celkem psí kusy (rozhodně je nepreferuju, ale když už není jiného zbytí ....). S drátem se nedá dělat vůbec nic. Sedmdesátá léta už dnes fakt nefrčí B-)
makovic (25)|3.2.2013 09:28
ten dipol sa da tak pekne skryt, ze nie je vobec vidiet, kdezto izbovu antenu neskryjete !!!
Ivo Mašek (10205)|3.2.2013 09:53
Bože .... další, kdo chce na nesprávným místě ušetřit pár stovek. Vy jste tu dva abonenti tím přímo posedlí. Dnešní bytové anteny jsou celkem designersky povedené kousky. Sedmdesátá léta jsou fakt už definitivně pryč.
interfernet422 (1575)|3.2.2013 10:21
Uz jsem videl v jednom obyvaku na skrini "sito". Vedle nej bude dipol elegantni bytovy doplnek :-D
makovic (25)|4.2.2013 12:58
[QUOTE=Ivo Mašek;443976]Bože .... další, kdo chce na nesprávným místě ušetřit pár stovek. Vy jste tu dva abonenti tím přímo posedlí. Dnešní bytové anteny jsou celkem designersky povedené kousky. Sedmdesátá léta jsou fakt už definitivně pryč.[/QUOTE]

vobec nechcem setrit na nespravnom mieste, len kolega kupil mame k 80. narodeninam plazmu a izbovu antenu, na ktoru nic nechytil, poradil som mu nech urobi dipol a to vyskusa, predstavte si, ze na dipol chytil signal bezproblemov, neviem aku izbovu antenu kupil ale ja osobne ziadnej nedoverujem a preferujem exterierove najlepsie YAGI anteny ci uz kanalove resp pasmove, len tazko v panelaku umiestnit exterierovu antenu, ale dipol tak schoval, ze ho vobec nie je vidiet, mam dojem, ze sa spolocnost vracia do feudalnej spolocnosti, nie do sedemdesiatich rokov cize tie este len pridu :´(
Ivo Mašek (10205)|4.2.2013 13:33
Já samozřejmě také preferuji venkovní anteny. O tom žádná. Ale někde to prostě při sebevětší vůli nejde. Tam pak musí přijít na scénu pokojová antena. Je jich nepřeberné množství. Je třeba vybrat tu správnou. No a pokud mám vysílač 2km od teleize, tak tam i ten výběr je širší.
Udělat dipol není problém (kdo není technicky zručný - tam už to problém je). kdysi jsem si z trubek vyrobil dvoumetrový, abych mohl chytat tehdy "západoněmeckou" televizi ARD a ZDF. Drze jsem ten dipol umístil ven před okno (já v té době balkon neměl). Měl jsem sice jisté potíže, soudruh domovník za mě dostával premie, jak se snažil., ale bylo to všem houby platný. Já už byl v té době brán za rebela, takže se mě moc lámat nesnažili :-D
mirekv (7169)|4.2.2013 14:30
Ivo, já na vojně v Sokolově hledal 1. kanál ARD, nakonec na drát stačilo postavit ešus (pro nevojáky = nádoba, ze které se jedlo) a signál jak hrom! Jinak na takové laborování doporučuji poloviční síto, taky se dá v bytě zamaskovat a je účinné. http://www.omko.cz/sito-male-huste-h-v-21-69k-6-11-5db/
bastlir (3245)|6.2.2013 00:59
[QUOTE=Ivo Mašek;443976]Bože .... další, kdo chce na nesprávným místě ušetřit pár stovek. Vy jste tu dva abonenti tím přímo posedlí. Dnešní bytové anteny jsou celkem designersky povedené kousky. Sedmdesátá léta jsou fakt už definitivně pryč.[/QUOTE]

V tom případě nevíš, co píšeš, protože když si koupíš nějaké nové zařízení s tunerem, tak k tomu pro místní příjem dostaneš přávě dvoulinku do tvatu T a to je vlastně ten dipól. Akorát je to na ramenech opatřeno plastovýma okama na hřebíčky či přísavkami. Ačkoliv jsem těchto krámů odpůrce, ono to funguje. Takže klídek. Je to pořád lepší, jak si někde v obýváku postavit nějakou obludu. Navíc když manželka při utírání prachu s tím pohne, příjem je v kýblu.
Ivo Mašek (10205)|6.2.2013 06:49
Buď dostanu "dvoulinku do tvaru T" (což jsem už hodně a hodně dlouho neviděl), nebo dostanu prutovou antenu s malým kulatým podstavcem (ale i to se už omezuje, a to i u tv karet, kde to dříve bylo pravidlem), a nebo k tomu nedostanu nic (tento stav je rok od roku častější). Tak to prostě je.
Ty první bytové anteny (vyráběly se už za socíku), byly designersky na katastrofální úrovni, ale celkem se hodily k tzv. kancelářskému nábytku, který se tehdy chrlil po tisíci kusech. Jenže doba dost pokročila a i výrobci bytových anten pochopili, že do obýváku s holandskou sedací soupravou z kůže a dnešními "obývacími" stěnami, elektronikou apod., se prostě tzv "téčko" přilepené za záclonou na okně fakt nehodí. Takže zapracovali na oněch bytových antenách (on také zapracoval vliv konkurence) a dnešní kousky jsou opravdu po designerské stránce výtečné a prostě se k tomu nábytku a interieru hodí.
je to otázka vkusu. Pokud někdo byt využívá skutečně jako prostředí, kde dlouhodobě tráví svůj volný čas a chce, aby to měl vše hezké a upravené, tak tomu podřídí i např. tu antenu, rozvody po bytě, atd., atd. Ovšem, pokud někdo byt využívá jenom k přespání (celý den je jinde), něco na způsob ubytovny, tak tomu logicky podřídí interier (neinvestje do toho defacto nic, nezkrášluje a je mu to fuk), tak je schopen si na garnýž natočit z drátu "téčko" a klubkem dvojlinky si to natáhnout do televize.
jak říkám - je to o vkusu každého jednotlivce.
makovic (25)|8.2.2013 14:04
Ivo, Vy si neviete predstavit, ze dipol sa da umiestnit tak, ze ho vobec nie je vidiet, samozrejme musi splnat svoju funkciu, cize prijimat signal v dostatocnej urovni, nikde nie je napisane, ze si ho nalepim na zaclonu
Foolproof (2713)|9.2.2013 16:01
Tato pokojová "antena", za 350 Kč (se zesilovačem !!!!!!!)

[ATTACH=CONFIG]21692[/ATTACH]

dává na základě měření dle Radka Kováře horší výsledky, než kus drátu.

Dovolím si jej citovat:

" [FONT=Arial CE] Cena venkovní a pokojové antény se moc neliší a není li extra závažný důvod pro její použití, nepoužívejte ji (pokojovku). A když už, tak jen pasivní – např. dipól, prutovku apod... jako náhražkovou anténu. Zesilovat signál z kusu drátu opravdu nemá význam."
[/FONT]
Retiree (659)|9.2.2013 17:54
Pánové, vedou se tu plané spory zastánců obou stran o (ne)vhodnosti pokojové antény. Pro většinu uživatelů to je anténa jen náhražková, nebo prostředek k odzkoušení možností příjmu. Pro to odzkoušení skutečně postačuje kus drátu. Takže, což sem dát praktický vzoreček pro převod frekvence na délku vlny (l=c/f, kde l délka vlny [m], c rychlost světla [m/s], f frekvence [Hz]) a vzoreček pro jednoduchý půlvlnný nebo skládaný dipól s činitelem zkrácení pro různé průměry drátu nebo pro dvoulinku a vzoreček a zapojení balunu?
Ivo Mašek (10205)|9.2.2013 18:58
Odjinud:

[QUOTE]Dneska jsem si chtěl vyrobit anténu. Jsem naprostý amatér. O elektromagnetickém vlnění si pamatuju už jen pár informací z gymplu, které mi uvízly v hlavě. Pročítal jsem si diskuze a díval se na různé stránky vysvětlující fungování antén. Ale než jsem se vydal do obchodu koupit nějaké dráty a spol, podíval jsem se kolem sebe v pokoji a objevil jsem, že na stole mám stojan na dokumenty z IKEI a nevěřil jsem vlastním očím, jak skvěle zafungoval :) Nevím, jaké má anténové parametry, ale bydlím v Praze v paneláku a naladil jsem s ním všechny běžné kanály. Nevím ale, jak to může fungovat v jiných lokacích. Každopádně se mi povedlo "vyrobit" výbornou anténu, která mi ani nezabírá místo navíc.[/QUOTE]

Pokud máte doma ramínka na oblečení - hurá do stavby domácí anteny. I to bude fungovat
____
Co se týče bytových anten, své jsem k tomu řekl (nutno si přečíst ale vše - ne jen si vybrat něco a nedej bože dělat ze mě zastánce těchto zázraků). Každý nechť si doma individuelně udělá co chce a jak chce. bydlet v tom prostředí budete vy, ne já. :-)

---------- Doplněno v 18:58 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:54 ----------

Ale aby jste neřekli, že vám nedám odkaz na návod:
http://users.wfu.edu/matthews/misc/dipole.html
Retiree (659)|9.2.2013 19:26
Dobrý návod, jenom jsi zapomněl doplnit, podle které tv normy (nebo podle kterého STB či providera nebo výrobce tv) vybrat ta čísla kanálů (channel_number), výběr je značný...
Ivo Mašek (10205)|16.2.2013 14:33
Domácí, amatersky vyrobená, pokojová antena pro DVB-T s výbornými parametry. (do obýváku bych ji ale přesto nechtěl)

Projekt:




Výsledek:



pantani (21)|16.2.2013 16:54
tak tohle vypada super,zkusim to sestrojit a dam si to na pudu...neni co delati.
makovic (25)|16.2.2013 17:00
Ivo, toto ma od dipolu daleko
Retiree (659)|16.2.2013 17:03
taky bych jí do pokoje nechtěl, ale kde jsou ty časy počátků UHF....
Ivo Mašek (10205)|16.2.2013 17:05
[QUOTE=makovic;445716]Ivo, toto ma od dipolu daleko[/QUOTE]
Já vím, ale tahle má vynikající parametry. dalo by se říci, že plně nahrazuje venkovní anteny (ona je i předčí )
makovic (25)|17.2.2013 12:12
myslel som to tak, ze ta sa uz len tak zakamuflovat neda
Foolproof (2713)|17.2.2013 14:37
[QUOTE=Ivo Mašek;445718]Já vím, ale tahle má vynikající parametry. dalo by se říci, že plně nahrazuje venkovní anteny (ona je i předčí )[/QUOTE]

Tomu přece sám nevěříš.

[ATTACH=CONFIG]21831[/ATTACH]
Tohleto na obrázku má zisk 17 dB, anteny s vestavěným zesilovačem dosáhnou 35 - 40 dB a ten kus staniolu má 50 dB ????????? Proč se toho nějaký výrobce nechytne. :-?:-D

Poměr výkonů je

3 dB= 2x
17 dB = 50x
35 dB = 3200x - kompenzují se ztráty např. dlouhého kabelu (zesilovač)

A tvůj "zázrak"

50 dB= 100 000 x \\/

Napěťově

50dB = asi 316 x

:-?
bastlir (3245)|17.2.2013 14:51
Ano, chtěl bych mít v obýváku papundeklovou anténu!:-D
Jinak jsem si s chutí prohlédl několik videí, kde bylo pár zajímavých továrních antén, ale hlavně konstrukčních prvků, které se u nás bohužel běžně nevidí. Ty antény sice vypadají mnohdy asi zajímavě, ale žádný zázrak z pohledu zisku to nebude. U nás je výběr docela dobrý.
Co mě ale překvapilo, že jen na jednom videu jsem viděl, že při stavbě antény řešili její zamnění.
Jinak nechápu, proč bych měl likvidovat kovová ramínka a mordovat se s něčím, co mohu za pár babek koupit. A navíc bych nevyrobil nic lepšího, jak zase jen obdobu síta.
Ivo Mašek (10205)|17.2.2013 14:53
Tak 50dB mít nebude, to uznávám, ale rozhodně bude konkurenceschopná vůči prodejním stavebnicím a bude mít zřejmě lepší parametry, než to, co se dodává za pár korun do obchodů. S výjimkou Hirschmann / Color., což já považuji dodnes za nejlepší anteny (sám jsem kdysi s nimi v dualním zapojení provozoval dálkový příjem)
Apropó: 600 dolarů za tohle asi bude mít nějaký důvod. http://www.wpsantennas.com/da4kpr-15rdigitalantenna3watt50dbgainpersonaldual-bandwirelesscellularamplifierrepeaterkit4kpr-15r.aspx
bastlir (3245)|17.2.2013 14:57
[QUOTE=Foolproof;445824]Tomu přece sám nevěříš. .....:-?[/QUOTE]

:-) To beru s rezervou a s úsměvem. Myslím, že kdyby k TV připojil prut, příjem by možná byl podobný. Taková anténka by se v místě se slabým signálem pod střechou asi moc nechytala.
Ivo Mašek (10205)|17.2.2013 14:59
[QUOTE]Jinak nechápu, proč bych měl likvidovat kovová ramínka a mordovat se s něčím, co mohu za pár babek koupit.[/QUOTE]
To já tady tady tvrdím celou dobu, že nemá cenu se pachtlat s antenou v okruhu 2 km od vysílače., ale že je lepší zakoupit domácí antenu, které se designově dělají na dobré úrovni a nebudou v obýváku "řvát" na první pohled. Ne vždy se dá dát antena kamkoli, tudíž není jisté, že by se dala schovat někam za skříň, či závěs.
Ovšem ty jsi tu neustále dokola trvdil (což se dá snadno vyhledat), že je potřeba si z kusu drátu tu antenu doma vyrobit (a opravdu by ti na ty 2km od vysílače stačilo jedno ramínko)
bastlir (3245)|17.2.2013 15:12
[QUOTE=Ivo Mašek;445827]Tak 50dB mít nebude, to uznávám, ale rozhodně bude konkurenceschopná vůči prodejním stavebnicím a bude mít zřejmě lepší parametry, než to, co se dodává za pár korun do obchodů. S výjimkou Hirschmann / Color., což já považuji dodnes za nejlepší anteny (sám jsem kdysi s nimi v dualním zapojení provozoval dálkový příjem)
Apropó: 600 dolarů za tohle asi bude mít nějaký důvod. http://www.wpsantennas.com/da4kpr-15rdigitalantenna3watt50dbgainpersonaldual-bandwirelesscellularamplifierrepeaterkit4kpr-15r.aspx[/QUOTE]

A Ty víš o někom, kdo si to koupil?:-)
Dříve jsme se sousedem vyráběli různé kraviny a ze zahraničí vozili různé VF tranzistory na vlastní zázračné konstruce. Dnes jsme se shodli na tom, že se to už nevyplatí, protože tu všechno potřebné koupíš a navíc i levně.
Doposavad mně nikdo nepřesvědčil, proč kupovat drahou krabičku se zesilovačem byť zvučného jména, ve které ale není nic jiného než kus ohnutého drátu či na plošňáku vyleptaná anténa a nějaký zesilovač.
Vždyť stále platí staré pravidlo, když na dipólu máš hovno, tak to hovno i zesílíš. Nebo už platí jiné zákony fyziky?

---------- Doplněno v 15:12 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:07 ----------

[QUOTE=Ivo Mašek;445829].......Ovšem ty jsi tu neustále dokola trvdil (což se dá snadno vyhledat), že je potřeba si z kusu drátu tu antenu doma vyrobit (a opravdu by ti na ty 2km od vysílače stačilo jedno ramínko)[/QUOTE]
Já tvrdím, že nemá cenu utrácet za pokojovku, když stejnou službu poskytne ukrytá dvoulinka. Ale ani to nedoporučuju. Já prostě tyhle věci důvodně nemám rád, protože je zaruší pomalu každý mixér u sousedů či jeřáb u protější stavby. Vlastně cokoliv.
Ivo Mašek (10205)|17.2.2013 15:14
[QUOTE]Vždyť stále platí staré pravidlo, když na dipólu máš hovno, tak to hovno i zesílíš. Nebo už platí jiné zákony fyziky?[/QUOTE]
Na samotný samotinký dipol málokdy něco chytíš (musíš být v idealním prostředí u vysílače). když přidáš prvky, už je to lepší. A jakmile tam nějaký signál máš, pak je možno použít i zesilovač.
Apropó: kdysi za časů analogu jsem na duo z Hirschmanek chytal z Jirkova (Chomutov) ORF2 z Vídně a ORF1 z Lince (pěkný kus cesty k těm vysílačům, hlavně k tomu vídeńskýmu). Původně jsem měl pouze zrnění a na jeho pozadí obrázek. Zesilovač vše vyřešil. (fyzikální zákony v televizním šíření vln defacto neexistují. Teoreticky ano, ale praxe mnohdy překvapila v rozporu s teorií - to bys měl vědět)
bastlir (3245)|17.2.2013 15:20
Tady jsem si od kolegy půjčil obrázek:


Tato anténa má dostačující zisk a předozadní poměr. A také je lehká, dobře se staví. Nevím u nás o místě, kde by i bez zesilovače do 10m kabelu nestačila.
Jelikož není moc dlouhá, klidně může být i vedle okna na nástěnné konzoli.
Ivo Mašek (10205)|17.2.2013 15:26
Tak to jsme až drasticky hodně ulítli od POKOJOVÝCH anten. Tuhle si fakt do obýváku nedám za nic na světě :-D
bastlir (3245)|17.2.2013 15:29
[QUOTE=Ivo Mašek;445831]Na samotný samotinký dipol málokdy něco chytíš (musíš být v idealním prostředí u vysílače). když přidáš prvky, už je to lepší. A jakmile tam nějaký signál máš, pak je možno použít i zesilovač.
Apropó: kdysi za časů analogu jsem na duo z Hirschmanek chytal z Jirkova (Chomutov) ORF2 z Vídně a ORF1 z Lince (pěkný kus cesty k těm vysílačům, hlavně k tomu vídeńskýmu). Původně jsem měl pouze zrnění a na jeho pozadí obrázek. Zesilovač vše vyřešil. (fyzikální zákony v televizním šíření vln defacto neexistují. Teoreticky ano, ale praxe mnohdy překvapila v rozporu s teorií - to bys měl vědět)[/QUOTE]

Vzpomínám si, že jsem lidem s bydlištěm jako máš Ty, záviděl. Máš pravdu v tom, že VF teorie je děvka. Postavil jsem si také sfázovanou otočnou soustavu antén i s odlaďováním, přepínáním apod. a ..... prďáky. Když mi soused ukázal, co všechno chytí na takového chcípáka, který se mu navíc klinkal ve větru, bylo mně pomalu do breku.:-) Nikdo neví proč.
Když jsem hovořil o dipólu, tak obecně. Je jasné, že anténa může mít několik direktorů, ale stejně na konci je zase jen dipól. Takže to pravidlo i tady stále platí.
Ivo Mašek (10205)|17.2.2013 15:30
[QUOTE]Tato anténa má dostačující zisk a předozadní poměr. A také je lehká, dobře se staví. Nevím u nás o místě, kde by i bez zesilovače do 10m kabelu nestačila.[/QUOTE]
Nelze ji použít všude, obvzláště k výkonům některých vysílačů (ohledně MUXů). například tazateli z vedlejšího vlákna, který bude chytat Cukrák, bych ji zásadně a kategoricky nedoporučil
bastlir (3245)|17.2.2013 15:35
[QUOTE=Ivo Mašek;445836]Nelze ji použít všude, obvzláště k výkonům některých vysílačů (ohledně MUXů). například tazateli z vedlejšího vlákna, který bude chytat Cukrák, bych ji zásadně a kategoricky nedoporučil[/QUOTE]
Vždyť jede v celém IV. a V. pásmu. Tady bych se možná obával spíš přebuzení.

Já sám ji mám ve vertikálu, ale v poho mně chytá i Ládví v horizontálu.
Ivo Mašek (10205)|17.2.2013 15:38
Myslím toho, co bydlí "kousek" ode mě. Bude používat dlouprvkovou Colorku (Hirschmann) a udělá dobře. Nebude muset možná ani mít zesík
bastlir (3245)|17.2.2013 15:39
[QUOTE=Ivo Mašek;445839]Myslím toho, co bydlí "kousek" ode mě. Bude používat dlouprvkovou Colorku (Hirschmann) a udělá dobře. Nebude muset možná ani mít zesík[/QUOTE]

Tak tou nikdy nic nepokazíš.
Foolproof (2713)|18.2.2013 17:13
Hm...

Ten odkaz na antenu za 600 dolarů není zrovna košer.\\/

Jedná se o cellular phone repeater:-R s vestavěnou antenou o zisku 9 dB.:-R

:-D
patdevast (8)|28.5.2013 18:17
Ahoj, mám takový dotaz. Bydlím v Liberci v Dolním Hanychově, cca 8km vzdušnou čarou od vysílače Ještěd. Mám obyčejnou prutovou pokojovku http://www.alza.cz/hama-dvb-t-aktivni-pokojova-prutova-d412272.htm, na kterou chytím se 100% signálem všechny veřejnoprávní kanály. Problém je, že Nova, Prima Cool atd je prakticky nenaladitelná, občas se mi je podaří chytit, ale musím laborovat s anténou, když prší, tak je to úplně bez šance. Zeptám se tedy, pomohla by jiná pokojovka? Celkem mě to překvapuje, když jde obojí z jednoho vysílače a čt jdou skvěle.