Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

FinalCut X update

Pytkin (7947)|1.2.2012 09:50
Apple dnes vydal novu verziu FinalCut X 10.0.3 , ktory prinasa okrem ineho MultiCam a nahlad na broadcast monitor ..

http://www.studiodaily.com/main/news/headlines/Apple-Reinvents-Multicam-Editing-in-Final-Cut-Pro-X-10-0-3-Update_13655.html

Spolu s FinalCutom vysiel update aj na Compressor a Motion.
666dia (476)|1.2.2012 10:08
jé, FinalCut se začíná podobat Ediusu....:-!!!
předražená platforma se sbližuje s widlema....:-D:-D:-D
Pytkin (7947)|1.2.2012 20:34
No neviem .. Xko sa nepodoba nicomu .. da sa povedat ze vsetky strizne sa podobaju , len Xko je inde ..
steviezah (272)|2.2.2012 13:06
No na první pohled to vypadá jako Eda,ale není to Eda.Má to co má střižna mít,taky by se mohlo říct že je to podobné Premiere,ale domnívám se,že to se střižnami pro Windows nebude mít nic moc společného.
Kdysi dávno to ještě byl Šemík hříbě existoval soft na editaci muziky pro muzikanty a jmenoval se Creator.Kdo byl původní majitel firny už nevím,pak ho sežral C-lab,pak nějaký Logic a posléze zakotvila tato aplikace u Apple.Tento původní soft jsem měl na ATARI 1040 STFM s 2MB RAM.
To co ten soft dokázal na Atari,dodnes neumí tak jednoduše žádná aplikace Windows na PC.
Tato aplikace se dnes jmenuje Logic Studio,je pro MAC.Viděl jsem z ní jenom screeny,taky se dá říct,že je to podobné Steinbergovi,ale není to Steinberg.Je to LOGIC a pokud mě paměť neklame
ovládání LOGICa je naprosto rozdílné od podobných softů na PC.Totéž bude pravděpodobně možno
říci o Final Cut X a já nevím jaký název to ještě dostane.
Pytkin (7947)|2.2.2012 13:18
Povodne Creator bola okliestena verzia Notatoru .. Robila to firma C-Lab , ktoru neskor zhltla firma Emagic , ktora to uz neskor zacala vyvyjat ako Logic .. Firmu Emagic kupil Apple ..

ale je to tu offtopic .. rozumnejsie by bolo o tom debatovat na http://www.audiozone.cz ..
steviezah (272)|2.2.2012 16:56
Ano souhlasím,uvedl jsem to jenom jako příklad,že V tomto případě se tento produkt Apple nemůže
jednoduše k ničemu srovnat v PC.Bohužel muzikou už se neživím,takže ten soft už nepoužívám.Ale znám ho a jsem překvapen,že si ne něj ještě někdo pamatuje.Jdu se podívat na ten odkaz.
Když nic,tak aspoň ze sentimentu.
Pytkin (7947)|2.2.2012 17:35
apple hlavne presiel na APPSTORE predaj aplikacii , kde su vyrazne lacnejsie , ako priamym predajom .. trebars spominany Logic stal 500 EUR , v appstore stoji 150 EUR .. Stary finalcut Studio stal tusim 800 EUR .. nova verzia (i ked teda to je uplne iny software , takze sa to neda uplne porovnavat) stoji 230 EUR + 50 EUR za Motion a 40 EUR za Compressor .. Ja teda osobne vitam politiku Applu , predat software priamo uzivatelovi za velmi vyhodnu cenu ..
SmirickyT (377)|17.4.2012 22:02
Vyšla 10.0.4

z podpory zobrazovaciho HW zmizela beta, plus nejaky dalsi novinky.

Zajimavy je co planujou pridat do konce roku:
Apple also shared a few features due out later this year, although none were demoed. The list looks like this:

Multichannel audio editing tools
Dual viewers
MXF Plug-in support
RED camera support

Je pravda ze na tom v celych USA zatim nikdo nic seriozniho velkyho nestriha, krome jedny televizni show absolutne vsichni zdrhli nekam jinam, nebo zustali na ty sedmicce.
Hvezda talkshow Conan O'Brian (mistni Jan Kraus) nekolikrat umoznil svym strihacum aby v jeho show prezentobali jak nenavidi FCP X a propagovali Premieru.

Dual Viewers povazuju za nejvetsi priznani chyby, co spousta lidi nezkousla. Pokud ho tam dopracuji bude to dobrej obrat.
Podpora MXF je dulezita, RED taky.

Takze to vypda tak - jak jsme se bavili pred rokem... Proste to vydali jako Betu, ve ktery to vsechno zmenili a postupne dopracovavaj detaily.
Pripomina to vydani puvodniho OS-X verze 10.0. To byla taky beta a dalo se to pouzivat az od verze 10.1 10.2.

Vzhledem k tomu ze ten FCP X stoji jenom 300 dolaru, tak vetsisna lidi nebude mit problem to koupit az to bude ready a switchnout zpatky.

P.S. Zkousle jsem to parkrat a prevod AVC do ProRes na pozadi bezel v case 1:1, coz povazuju za hodne dobry. Ta optimalizace kodu a prechod na 64bitovou vicevlaknovou architekturu se projevil. Ten samej prevod videa na tom samym Macu ale ve starym Compresoru probihal snad 3x dyl, jestli si to pamatuju dobre. Takze Apple by mel hlavne az dodela co je psano vyse, vyhledove predelat Compresor do 64bitu a vicevlaken. A Avid by mohl okoukat a pridelat ten rendering na pozadi, je to dokonaly.
Pytkin (7947)|17.4.2012 22:31
co je dual viewers ?
Pave1 (4279)|17.4.2012 23:31
Předpokládám dvouokenní náhled (zdroj a sestřih).
SmirickyT (377)|17.4.2012 23:36
Jo ja si myslim totez. Bud SW, jako u ostatnich editoru a FCP 7, nebo HW - vyzenou to na dva monitory.

Myslim ze nedomysleli jednu vec. Na ten zdrojak (nahled) by se mozna vykaslali, jenze frci taky 3D. A tam se to ted dela tak ze mas dva monitory - kazdej pro jedno oko, ze, jestli se nepletu.
SmirickyT (377)|17.4.2012 23:43
[QUOTE=SmirickyT;406493]
Ta optimalizace kodu a prechod na 64bitovou vicevlaknovou architekturu se projevil. Ten samej prevod videa na tom samym Macu ale ve starym Compresoru probihal snad 3x dyl, jestli si to pamatuju dobre. [/QUOTE]

Apropo Adobe oznamilo ze Encoder, nebo jak se ten jejich sw jmenuje je prepsanej do 64 Bit v CS6, ktera vyjde behem par mesicu a taky zmenili design prostredi(UI), v Premiere, evidentne po vzoru Avidu z lonska.
Pytkin (7947)|18.4.2012 00:47
tak ja neviem .. FCPX ide od uvodnej verzie na dvoch monitoroch .. Ak im ide o to , ze si chces lubovolne vyberat co je kde , tak to nejde .. mozes tam mat nahlad , material alebo este cosi .. neda sa tam dat tusim timeline .. ale tak ako to je , mne pride uplne v pohode .. nikdy som nepotreboval ine .. bud nahlad , alebo matros .. to mi pride uplne na poradku .. Ale sak ak to vylepsia , tak to bude len dobre :) Ja som teda hrozne zvedavy na ten MXF .. Kedze robim zvuk , tak to je zasadna vec co ma trapi ..
SmirickyT (377)|18.4.2012 01:32
No myslel jsem dva Broadcast monitory ne dva pocitacovy.
Ale spis proste vrati to sw nahledovy okno. Pokud tam bude a bude volitelny, jako je u Vegasu, takze budes moct pouzivat bud soucasne reseni s jednim, nebo si zapnout ten druhej, tak bude jedine dobre.
Pytkin (7947)|18.4.2012 09:29
aha .. cize preview a program hej ? ako v strihatku hej ? priznam sa , ze to som nikdy nepouzival a to preview okno som vzdy vypinal lebo ma otravovalo .. ani trimer nepouzivam .. som zvyknuty na timeline .. Ale chapem , ze niekto je na to zvyknuty a potrebuje to ..
SmirickyT (377)|18.4.2012 17:28
Jo. Jo. Ja umim delat s obojim, oboje ma svoji logiku. Nicmene dnes uz mi prijdou vyhodnejsi dva a delm v tom radeji. To bude pripad vsech editoru ktery leta delali na Avidu pak presli na FCP a pak jim nekdo sebral okynko. U nechteji po tolika letech menit zvyky.
SmirickyT (377)|6.6.2012 06:59
No tak pristi tyden Apple updatuje svuj Hardware. Spekuluje se ze prijdou novy Macy pro a temer jistej je MacBook pro 15 s Retina Displayem.
Jak jsem tady na foru odhadoval tak tri az sest mesicu zpatky, prijde USB3 a to z toho duvodu ze je soucasti chipsetu od Intelu a tak Apple nemusi "utracet zbytecne" za pridavnej cip od Necu nebo tak. To by si zbytecne snizil provize ze jo ;-)
Takze kdyz uz je to zadarmo, tak to tam teda da.

Stejne to vypada ze jsem se strefil s tim ze se odporouci do vecnych lovist Fireware a nadale pro nej nebude u Macu misto. USB3 je zadarmo a ulohu vysokorychlostniho rozhrani prevezme Thunderbolt....

Takze By By Fireware, bolo nam s tebou dobre. Standard levne videoeditace, minulych patnacti let.
Pytkin (7947)|6.6.2012 14:20
v kazdom pripade budu krasne :)

http://www.electrozone.cz/ostatni-hardware/novy-macbook-pro-krasa-a-alegancia-t17304.html

- - - - doplněno - - - -

inak je to FIREWIRE .. nie FIREWARE .. je to DRAT ! :)
SmirickyT (377)|12.6.2012 09:16
No tak uz jsou venku. Je to Evoluce. MBP 17 nahradil MBP 15 s retinou. Fireware sel pryc pouze u tohoto modelu. Prekvapenim je pro me HDMI, za ktery se musi platit poplatky. To nechapu kdyz jsou tam dva display porty. Nicmne by to mohlo fungovat s Final Cutem a externim monitorem?

Prechozi 15 i 13 zustavaji i s FW i s DVD Mechanikou, jen povysil procesor a grafika a USB. To je myslim si nakoned dobre. Vsichnikdo maji ruzny FW zarizeni to uvitaji.
Pytkin (7947)|12.6.2012 11:13
FIREWIRE ! :)

mne trosku vadi absencia ethernetu na tom 15" retina .. ale akceptujem to .. dalsia vec , ze tam pridali nasavasie otvory .. takze asi moze byt zavrety , ked rendruje .. HDMI nic neriesi .. proste nepotrebujes kabel na HDMI .. nahlad cez to pojde rovnako ako cez DP .. cize len plocha .. nie nativny nahlad , ako cez HW karty ..
Pytkin (7947)|16.6.2012 00:16
kolega si kupil do macbooku 512GB SSD disk .. a zrazu je to uplne iny pocitac .. a div sa svete , FinalCut X je zrazu uplne popici svizna strizna .. to sa neda popisovat .. to treba zazit ..
666dia (476)|16.6.2012 07:52
Pytkin
sorry, pro mě je Apple něco, jak pro býka červený hadr....
Pytkin (7947)|16.6.2012 11:11
666dia : mas pravo na svoj nazor ..