Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

stabilizace obrazu v postprodukci

tommmyt (542)|20.1.2012 19:22
hoj, využíváte někdo běžně nějaké programy pro stabilizaci obrazu? jde mi například o natáčení zrcadlovkou, špatně se to drží - o to víc je to rozklepané, objektiv bez stabilizace.. co jsem koukal na youtube tak ta stabilizace v pc je dnes už docela vychytaná (samozřejmě je problém u okrajů jak se ten obraz "vyrovnává"). Ale co jsem koukal tak krom statických záběrů se tak dá dobře vyrovnat třeba i chůze? Máte někdo zkušenost s natáčením zrcadlovou a následné stabilizace v pc například v adobe after effect nebo jsem koukal umí to i Vitascene pro edius
arkij (540)|20.1.2012 20:15
Využívám výbornou stabilizaci proDAD Mercalli momentálně ve verzi 2 jako plugin do Ediusu.
Když se podáváš na https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=26503, tak se tam o něm trochu dočteš.

Mercalli má několik přednastavení podle druhu stabilizace a docela slušně ustabilizuje i natáčení ze čtyřkolky (nedávno vyzkoušeno) nebo auta. Jemně roztřepané záběry jsou stabilní jako ze stativu, taky švenk nebo zoom udělá plynulejší.

Neporadí si ale se všemi záběry, stačí když je v určité (nezjistil jsem zatím jak velké) ploše výrazněji se pohybující předmět (větev apod.) a on se ho při vlastní analýze chytne, je pak nepoužitelný.

U krajů lze nastavit několik voleb, případně mu povolit větší výřez, takže na nich nic nepoznáš. Má ještě řadu dalších nastavení ale to je na delší povídání, nejlépe si ho vyzkoušet. Nepíšeš ale do jakého editačního SW to potřebuješ.
tommmyt (542)|20.1.2012 21:10
V práci i doma stříhám v ediusu, tak by to bylo nejlepší. Ten Vitascene jsem si spletl, ten je sice pro edius, ale ten upravuje barvy. Myslel jsem taky ten proDAD Mercalli. Ted koukam že ho mam normálně přidaný v Ediusu (mam origo i střihovou kartu edius), tak to nevím proč ho běžně už nepoužívám. Možná protože v něm neumím. Už jednou jsem do něj narychlo koukal, ale je tam nějaký moc nastavování, tak jsem to asi nechal :-/ Doufám že najdu na netu nějaky český návod, protože teď koukam že verze 2 by měla umět i potlačení rolling-shutter tak to by bylo bezva
josefíka (651)|20.1.2012 21:12
Jakékoliv softwarové řešení je vždy jen nouzovka. Někdy s trochou laborování to vyjde, ale převážně to jde poznat. První by mělo být vyřešeno stabilizování kamery (fotoaparátu) při natáčení.
MartasKP (710)|20.1.2012 21:51
Zadnej i sebelepsi SW neni vsemocnej. Jakakoliv SW stabilizace se podepise na kvalite obrazu. Nekdy je lepsi nechat puvodni,byt rozhybany obraz,nez ho SW stabilizovat. Mercali jsem zkousel a zadna slava (je fakt,ze jsem nemel cas si hrat s nastavenim). Je fakt,ze toho pohybu tam bylo relativne dost a vysledek byl pak hroznej. nechal jsem radeji puivodni, coz bylo lepsi nez stabilizovany.
arkij (540)|20.1.2012 22:31
[quote=MartasKP;392786]Zadnej i sebelepsi SW neni vsemocnej. Jakakoliv SW stabilizace se podepise na kvalite obrazu. Nekdy je lepsi nechat puvodni,byt rozhybany obraz,nez ho SW stabilizovat. Mercali jsem zkousel a zadna slava (je fakt,ze jsem nemel cas si hrat s nastavenim). Je fakt,ze toho pohybu tam bylo relativne dost a vysledek byl pak hroznej. nechal jsem radeji puivodni, coz bylo lepsi nez stabilizovany.[/quote]

Souhlasím, nicméně ten Mercalli je ze všech co jsem zkoušel jednoznačně nejlepší, jenom to chce si pohrát a vychytat nastavení pro každej záběr, pro kterej to chceš použít a samozřejmě používat ho jen střídmě.

Jinak ty záběry ze čtyřkolky, točené z ruky, to fakt zklidnilo a jsou lepší, než původní.
dalizije (641)|21.1.2012 09:00
Mercalli je na stabilizaci nejlepší. Ale jak bylo také řečeno, raději stabilizovat již kameru.
tommmyt (542)|21.1.2012 10:41
tak to je jasné že co můžeš udělat při natáčení neodkládej do pc, ale bojím se že na všechny "akce" byť třeba i dovolená s dětma v indii nebo číně, že sebou člověk asi nepotáhne těžký stativ, slider atd. To bych si dokázal představit třeba nějaky malý ruční steadycam a "stačí".
arkij (540)|21.1.2012 14:46
[quote=tommmyt;392843]tak to je jasné že co můžeš udělat při natáčení neodkládej do pc, ale bojím se že na všechny "akce" byť třeba i dovolená s dětma v indii nebo číně, že sebou člověk asi nepotáhne těžký stativ, slider atd. To bych si dokázal představit třeba nějaky malý ruční steadycam a "stačí".[/quote]

Právě pro nás "těžký amatéry" je to při střihu záznamu z dovolené docela použitelné. Na dovolenou jedu odpočívat, něco vidět a odpočinout si. Kamera je vlastně cosi navíc a pokud bych tahal stativ a každej záběr složitě připravoval, žena už se mnou příště nepojede, už tak si musela zvyknout.
Takže točím z ruky, některé občasné záběry (švenky a zoom) zopakuju abych měl na výběr, nebo si pomůžu nějakou opěrou, a pak v postprodukci to co se úplně nepovedlo ustabilizuju. Podotýkám, že točím téměř výhradně přes hledáček s kamerou pevně opřenou o oko (hlava je poměrně stabilní opěrka), kde jsem za ta léta naučenej udržet relativně stabilní záběry a jsou použitelné i bez stabilizace, nicméně pro občasné použití je Mercalli ve výsledku výborné.

To co točím není pro TV ale pro mne, rodinu a známé, takže jde spíš o celkové vyznění a vzpomínky, než superkvalitní obraz a ujišťuju Vás, že poté, co jsem si otestoval nastavení, to použití stabilizace ve výsledku nemáte šanci poznat.
petrt (63)|23.1.2012 20:48
Prosím, může mi někdo poradit. Pracuji ve Vegas 10. Zkusil jsem nainstalovat plugin proDAD Mercalli 1.1. (Jak jsem se dočetl 2.2 chodí ve W7 a já mám jen XP.)
Při aplikaci na klip se na obrazovce objeví : Missing assign (=) after „Video“ in Render Template „proDAD Mercalli HD- 50i“ Sample: Video = blabla. Nevím co to znamená ani co mám udělat. Děkuji.
arkij (540)|23.1.2012 21:00
[quote=petrt;393343]Prosím, může mi někdo poradit. Pracuji ve Vegas 10. Zkusil jsem nainstalovat plugin proDAD Mercalli 1.1. (Jak jsem se dočetl 2.2 chodí ve W7 a já mám jen XP.)[/quote]

Já na WinXP momentálně používám verzi Mercalli 2.0.88 ale v Ediusu 6.6. Možná bude problém v tom Vegasu, ten neznám.
petrt (63)|26.1.2012 08:09
Odborníci, prosím! To nikoho nenapadá co tato hláška znamená?

Missing assign (=) after „Video“ in Render Template „proDAD Mercalli HD- 50i“ Sample: Video = blabla.

Kdyby náhodou…….moc děkuji !
dalizije (641)|26.1.2012 09:26
Vypadá to že tato verze má problém s HD. Zkus novou verzi.