Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nahrávání zvuku na externí zařízení

rjja (622)|14.1.2012 20:34
Mám otázku.
Jak nejlépe nahrát dva lidi, kteří se ke mě přibližují a hovoří spolu. Přičemž já s kamerou kolem nich ,,chodím,, a natáčím ?

Měl jsem představu, že bych použil zoom h1 + nějaký mini mikrofon ( ještě nevím jaký )
Pytkin (7947)|14.1.2012 22:40
jo daky klopak a je to ..
noaid (284)|15.1.2012 09:51
Pro mne taky aktuální téma.
Pokud je záběr krátký, tak asi není problém se synchronizací. Dělal jsem ale dokumentární záznam nějaké akce, kde jeden záběr trval přes hodinu, a k tomu záznam zvuku na Roland R-09HR v 24bit/96kHz kvůli větší kvalitě, jenže to už byl velký problém ten zvuk sesynchronizovat s obrazem, metodou celkového natažení jednoho či druhého to nešlo, asi nebyly jen různé rychlosti v obou zařízeních, ale v kameře patrně i trochu kolísající, takže to buď tam nebo onde vždy nesedělo. Nakonec jsem se naštval a použil zvuk z kamery.

Je na tohle nějaké řešení či finta jak postupovat u tak dlouhých záběrů? Čeká mne to totiž opět.
josefíka (651)|15.1.2012 10:43
Finta je použití Zoom H2, tam to sedí. Psali to na konkurenčním fóru, kde to používají na koncerty. Myslím, že to byli Fantas a Lada.
KU713 (64)|15.1.2012 10:51
[quote=noaid;391360]Pro mne taky aktuální téma.
Pokud je záběr krátký, tak asi není problém se synchronizací. Dělal jsem ale dokumentární záznam nějaké akce, kde jeden záběr trval přes hodinu, a k tomu záznam zvuku na Roland R-09HR v 24bit/96kHz kvůli větší kvalitě, jenže to už byl velký problém ten zvuk sesynchronizovat s obrazem, metodou celkového natažení jednoho či druhého to nešlo, asi nebyly jen různé rychlosti v obou zařízeních, ale v kameře patrně i trochu kolísající, takže to buď tam nebo onde vždy nesedělo. Nakonec jsem se naštval a použil zvuk z kamery.

Je na tohle nějaké řešení či finta jak postupovat u tak dlouhých záběrů? Čeká mne to totiž opět.[/quote]

Přidám svou zkušenost. Nahrávám přednášky cca cca od 1h30min do 2h30min, kamera je asi 15m od řečníka, Zoom H2 je od řečníka asi 2m, taky dávám plnou kvalitu. Dělám vše ve Vegasu, kamera rozděluje záznam po 2GB, formát MOV, dříve jsem to zkoušel ručně sesynchronizovat podle audio křivek a pořád to nebylo ono. Teď řeknu jak to dělám teď a výsledek je perfektní synchro. Nejdřív video normálně vyrenderuju do výstupního formátu kterej chci (MainConcept4), aby video bylo už jen v jednom souboru. Natáhnu vše do timeline a pak už nechám pracovat perfektní plugin PluralEyes, kterej to přesně sesynchronizuje, pak už jen znovu render. Když totiž ty videa byly samostatně, tak ten PluralEyes ty videa třeba o pár ms překryl a už to dělalo vostudu. Je to sice dvakrát renderování, ale výsledek doposud od začátku do konce u 10 přednášek paráda.
noaid (284)|15.1.2012 11:40
Ten Zoom je hodně populární, ale když jsem před lety řešil nákup, v mnoha recenzích mu vytýkali velký šum, ten Roland prý má lepší mikrofonní předzesilovač s nízkým šumem a to u mne t ehdy rozhodlo, proto mám R09HR. Každopádně slyší podstatně lépe než já :-)

Ten PluralEyes vyzkouším, díky. Klipy jsem schopen spojit bez renderování, takže v tom problém nebude.
Pytkin (7947)|15.1.2012 12:11
no sync obrazu a zvuku je vzdy problem .. treba hlavne vediet , ze zvuk z 15m a 2m je posunuty o 1 frame ..
noaid : ten zvuk by sa ti mal kontinualne menit .. cize nakonci zistis o kolko framov je posunuty a behom nahravky pomali v zvuku v tichu alebo potlesku to poposuvas ..

Chlapci z konkurencneho fora maju dobre skusenosti .. ale je to podla mna nahoda .. s inou kamerou to nemusi sediet ..

Dalsia , najefektivnejsia moznost je pouzit wireless set a nahravat rovno do kamery ..
SmirickyT (377)|17.1.2012 09:41
Delal jsem kdysi jako asistent kameramana na dokumentarnim filmu pro BBC, takze ti popisu jak to resili tam.

Zvuk se nahraval do ctyrkanalovyho rekorderu, v nasem pripade primo do kamery Digibeta. Kdyz se se sedelo v mistnosti a delal se rozhovor, byly zapojeny tri mikraky. Dva klopovy mikrofony (dratovy).

Jeden mel zpovidany, druhej redaktor, kterej kladl otazky. Treti kanal byl smerovy mikrofon (Shotgun), konkretne ta beznej Sennheiser 66. Ten smeroval na zpovidanyho. Budto ho drzel mikrofonak (ja), ale spis byl na stativu.

Tim padem byl zvuk posychrovanej. Pokud by se treba zpovidanej nejak vrtel, a klopak delal nejaky sumy, nebo kliky, byl tu jeste zvuk ze semerovyho mikrofonu.
Pro redaktora stacil klopak. Pripaden otazky, ktere by mely vady, se dalu nahrat pozdeji znova ve studiu.

Jeden den se ale natacelo venku v lese presne jak rikas ty, dva borci jdou a povidaji si. Nazvuceni stejny akorat, klopaky byly wireles Sennheisery a ti dva borci meli v kapse vysilacky.
Smerovy mikrofon "Over head" byl na klacku nad hlavama zpovidanejch a mikrofonak ho drzel mimo zaber ale zaroven co nejbliz nad hlavama zpovidanejch a miril s nim na toho kdo zrovna mluvil. (neskakali si doreci, vzdycky mluvil jen jeden, pokud ano mirilo se mezi ne).

Dulezity rozdil byl jen v tom kameraman se byl schopnej venovat "jen" obrazu. Zatimco staticky nataceni v mistnosti jeste sem tam obsluhoval uroven zvukovyho signalu na kamere, kdyz se mu to zdalo slaby nebo prebuzeny.

To by tady nestihal, takze se najmul na ten jeden den jeste externi zvukar. Ten mel malej mixpult na rameni a do nej sly vsechny ty kabekly z tech terch mikrofonu a z toho mixu to pak slo ven kabelama do kamery, kde se ten zvuk zase ctyrkanalove zaznamenaval.

Takhle to delal britskej stab BBC.
SmirickyT (377)|17.1.2012 09:47
Takze jak psal Pytkin. Nejlepsi by jsi mel vzit dva bedratovy klopaky a vyhrat si s nima tak aby nikde nemlatilli o limec nebo sako a zvuk z nich byl dobrej. Taky zadnej vitr a bude to chtiot nejakou ochranu roti vetru, aspon malej molitan, pokud pujdou rychle.

Ty dva kanaly pak nahrat bezdratove primo do kamery. Odpadne ti tak prace se synchronizaci.

Pokud to budes chtit posychrovat, vem nejakej rekorder XLR vstupama, treba ZOOM H4, shotgun mikrofon s phantomovym napajenim, tyc a jednoho asistenta mikrofonistu at jim drzi ten mikrak nad hlavama mimo zaber, jako tenkrat my. Akorat to nebude nahravat do tretiho kanalu na kamere (asi nemas ctyrstopej zvuk) ale do toho externiho rekorderu.
Kdyz se ti pak nebude zdat nerbo libit zvuk z tech bedratovejch mikrofonu, muzes tam soupnout tenhle zalozni zvuk.

Nic lepsiho nevymyslis.

Jedina lepsi varianta je ctyrstopej rekorder a synchronizovanej Timecode, na coz asi nemas vybaveni...
Pytkin (7947)|17.1.2012 10:26
Smiricky : jasne .. inak by sme to ani nerobili .. len rjja este nenapisal aku ma kameru .. kolko kanalov vie nahravat dnu a ci ma vobec vstupy ..
rjja (622)|18.1.2012 11:50
děkuji všem za rady
jde mi také o cenu tohoto zařízení pro záznam zvuku


--------------------------------------------------------------------------------

,,Nejlepsi by jsi mel vzit dva bedratovy klopaky a vyhrat si s nima tak aby nikde nemlatilli o limec nebo sako a zvuk z nich byl dobrej. Taky zadnej vitr a bude to chtiot nejakou ochranu roti vetru, aspon malej molitan, pokud pujdou rychle. ,,
- máš nějaký konkrétní ( cena/výkon) ?

,,Ty dva kanaly pak nahrat bezdratove primo do kamery ,,
- šlo by to připojit k ZOOM H1 ?
Pytkin (7947)|18.1.2012 11:52
no ide o to, ze tie klopaky budes nahravat do kamery .. preto bezdratove ..
rjja (622)|18.1.2012 12:18
[quote=Pytkin;392041]no ide o to, ze tie klopaky budes nahravat do kamery .. preto bezdratove ..[/quote]

bezdrátově to beru tak, že bude klopák ten pujde kabelem někam do oblečení k vysílači ( a nebo ten vysílač je přímo v klopaku?) a následně u nahrávacího zařízení bude příjmač ( který se připojí přes xlr, 3,5... )
Pytkin (7947)|18.1.2012 12:24
presne tak .. taka sada vyzera takto :

vlavo klopak s kablikom , ktory zastrcis do vysielaca nad tym .. v pravo primac , a kablik , ktory strcis do kamery .. XLR alebo jack ..

rjja (622)|18.1.2012 20:34
[quote=Pytkin;392055]presne tak .. taka sada vyzera takto :

vlavo klopak s kablikom , ktory zastrcis do vysielaca nad tym .. v pravo primac , a kablik , ktory strcis do kamery .. XLR alebo jack ..

[/quote]

ano to je pěkné, ale 20 000 za to dát nemůžu.


Ale všem děkuji.
SmirickyT (377)|18.1.2012 21:19
[quote=rjja;392040]děkuji všem za rady
jde mi také o cenu tohoto zařízení pro záznam zvuku


--------------------------------------------------------------------------------

,,Nejlepsi by jsi mel vzit dva bedratovy klopaky a vyhrat si s nima tak aby nikde nemlatilli o limec nebo sako a zvuk z nich byl dobrej. Taky zadnej vitr a bude to chtiot nejakou ochranu roti vetru, aspon malej molitan, pokud pujdou rychle. ,,
- máš nějaký konkrétní ( cena/výkon) ?

,,Ty dva kanaly pak nahrat bezdratove primo do kamery ,,
- šlo by to připojit k ZOOM H1 ?[/quote]

Neslo, pokud to ma vubec nejaky vstup, tak jenom pro jeden mikrofon. Potrebujes aspon ZOOM H4, kterej ma dva vstupy pro dva mikrofony/
SmirickyT (377)|18.1.2012 21:28
[quote=rjja;392180]ano to je pěkné, ale 20 000 za to dát nemůžu.


Ale všem děkuji.[/quote]

Za prve se delaji se i levnejsi verze, ktery sice nejsou tak dokonaly, ale ucel to splni. Mrkni na AZDEN.

Za druhe: Spousta produkci to taky nema, protoze to nepotrebujou, takze se to bezne pronajima na jeden den.

Za treti: Pokud mas dost casu sedet u pocitace v postprodukci, mohl by jsi to brat kamerou. A kazdymu borcovi strcit dokapsy nejakej malej levnej rekorder a na ten pripojit levnej dratovej klopovej mikrofonek (tzn nevysilaci).

Pak si stahnes ty zvuky do pocitace a a se syhchronizujes to se zvukem s kamery.

Kazdopadne se neobejdes bez jedny z techot dvou veci:
Bud minimalne jeden kvalitni mirkofon na tyci nad nima a kdyz pujdou blizko sebe, tak budes ten zvuk brat dohromady tim jednim smerovym mikrofonem. Sennheiser ME66, pronajmout a prilepit izolepou na nasadu od smetaku. Kabelem do kamery, nebo nejakyho zaznamniku.

Nebo dva levny rekordery do kaspy (diktafon Olympu, nebo Sony, nebo ta H1) a k nim dva levny klopovy mikrofony s dratem.

Vlastne by sji to mohl zkusit jeste treti cestou. Vem ten ZOOM H1 nebo neco podobnyho. Pridelej to na koste misto toho Sennheieseru ME66. To je nejlevnejsi varianta co muzes udelat.
Nesmi foukat vitr, nesmi jit moc rychle aby nevznikal vitr pohybem toho mikrofonu a ten zoom H1 musi byt co nejblis k nim.
Furt to ale bude lepsi nez zvuk z kamery.

Levnejc uz se dostat nejde.
rjja (622)|18.1.2012 21:57
[quote=SmirickyT;392210]Za prve se delaji se i levnejsi verze, ktery sice nejsou tak dokonaly, ale ucel to splni. Mrkni na AZDEN.

Za druhe: Spousta produkci to taky nema, protoze to nepotrebujou, takze se to bezne pronajima na jeden den.

Za treti: Pokud mas dost casu sedet u pocitace v postprodukci, mohl by jsi to brat kamerou. A kazdymu borcovi strcit dokapsy nejakej malej levnej rekorder a na ten pripojit levnej dratovej klopovej mikrofonek (tzn nevysilaci).

Pak si stahnes ty zvuky do pocitace a a se syhchronizujes to se zvukem s kamery.

Kazdopadne se neobejdes bez jedny z techot dvou veci:
Bud minimalne jeden kvalitni mirkofon na tyci nad nima a kdyz pujdou blizko sebe, tak budes ten zvuk brat dohromady tim jednim smerovym mikrofonem. Sennheiser ME66, pronajmout a prilepit izolepou na nasadu od smetaku. Kabelem do kamery, nebo nejakyho zaznamniku.

Nebo dva levny rekordery do kaspy (diktafon Olympu, nebo Sony, nebo ta H1) a k nim dva levny klopovy mikrofony s dratem.

Vlastne by sji to mohl zkusit jeste treti cestou. Vem ten ZOOM H1 nebo neco podobnyho. Pridelej to na koste misto toho Sennheieseru ME66. To je nejlevnejsi varianta co muzes udelat.
Nesmi foukat vitr, nesmi jit moc rychle aby nevznikal vitr pohybem toho mikrofonu a ten zoom H1 musi byt co nejblis k nim.
Furt to ale bude lepsi nez zvuk z kamery.

Levnejc uz se dostat nejde.[/quote]

Ano v případě, že bude možnost mikrofónu nad hlavou, tak to řešit nebudu.
Máš nějaký typ na ten dratovej klopovej mikrofonek ? Nevím jak to u nich chodí, co se týká zvukové charakt. , ale mohlo by to být všesměrové.
Pytkin (7947)|19.1.2012 01:00
brutalne lacny klopak , ale dost pouzitelny , je toto :

http://www.alza.cz/genius-mic-01c-d157575.htm
rjja (622)|19.1.2012 15:16
[quote=Pytkin;392257]brutalne lacny klopak , ale dost pouzitelny , je toto :

http://www.alza.cz/genius-mic-01c-d157575.htm[/quote]

jak to myslíš ,,dost pouzitelny,, značka Genius mě asi jen tak nepřesvědčí
Pytkin (7947)|19.1.2012 15:48
no proste ze sa da pouzit ... samozrejme to nema zkuv ako profi mikrofony .. ale stoji to 100x menej ..
SmirickyT (377)|19.1.2012 19:40
Pronajem bedrzatovyho klopaku sezenes za 500 na den i niz. Dal jsem to do Google a vyhodilo to par firem. Taky je dost amaterskych filmaru co jim to lezi doma, a nepouzivaji to. Jiste by se to dalo nekde sehnat.

http://goo.gl/F6rak
googie_gomez (5)|10.2.2012 03:27
Prosim, poradte mi nejaky kvalitny prenosny audiorekorder ktory nahra zvuk pouzitelny do dokumentarneho filmu v tv kvalite. Aby to bolo na urovni kvality nahravania do kamery cez klopak a smerovy mikrofon. Predpokladajuc ze ten klopak by som taktiez musela pouzit do toho audiorekordera, ale obavam sa nejakej znizenej kvality oproti kamere... Ide mi o to ze ked nahravam zvuk bez bez obrazu, aby som so sebou nemusela trepat kameru...
Zaroven aby sa ten nahravac dal pouzit v inych pripadoch aj ako ruchac na nahravanie ruchov a atmosfer
Pytkin (7947)|10.2.2012 09:44
uz sme to tu pisali .. dost chlapci chvalia Zoom H2 ..
noaid (284)|10.2.2012 11:01
Je třeba si hlavně rozmyslet, zda budu kromě interních mikrofonů používat i externí a rozhodnout se pro typ také podle používaných mikrofonních konektorů. já používám Roland Edirol R-09HR, ten má ale vstup jen klasický 3.5mm sluchátkový jack. Kvalita záznamu je podle mne vynikající, bez jakéhokoliv významného šumu, citlivost vyšší než mého ucha - šepot na 10m v přírodě.
Zoom H2 zase stojí polovinu a má kromě sterea i 4-kanálový záznam, což by se mi celkem líbilo. Ale vzhledem k množství funkcí a ceně bych pátral po kvalitě, kdysi jsem kdesi četl, že má dost šumící mikrofonní předzesilovač pokud jsou připojeny externí mikrofony. Na interní prý OK. Zoom prý má ale asi lepší stereobázi než můj Edirol.

Při použití mikrofonů s XLR konektory je ale třeba se kouknout spíše na Zoom H4 nebo třeba Tascam.

http://www.wingfieldaudio.com/portable-recorder-reviews.html
http://www.wingfieldaudio.com/portable-recorder-sound-samples.html

Teď jsem si poslechl ty ukázky a verdikt je jednoznačný, kvalita je úměrná ceně. Podle mých měřítek Zoom H2 dobrý na mluvené slovo, na hudbu ale asi fakt ne.
googie_gomez (5)|10.2.2012 11:07
Diky, tak si o tom pozeram nejake stranky, vyzera to dobre. H4 este lepsie, ale obavam sa ze ked budem nahravat na ten externy klopak ci mi to nenahra spolu s tym aj okolne ruchy, ci je tam nejaky prepinac. A neviete niekto kolko hodin to dokaze nahravat nepretrzite?
noaid (284)|10.2.2012 11:35
Na jedny baterky 4-6 hodin, dle kapacity a typu rekordéru.
Ještě jsem si vzpomněl, že ten R-09HR často vidím v TV reportážích, jak jej strkají novináři politikům před hubu.
MartinWenzel (59)|10.2.2012 11:41
Na tyto otázky nejde jednoznačně odpovědět.
a) H4n vynikající, univerzální nahrávadlo - jeho výdrž záleží na teplotě a použitých bateriích, délce natáčení... Např. v létě s dobrými bateriemi 3-5 natáčecích dnů bez výměny baterií.

b) jestli klopák bude brát okolní zvuky? Jaký klopák s jakou charakteristikou? Bude zapojen napřímo kabelem nebo přes bezdrát. Např. u Sennheiseru EW G3 jde nastavit dle prostředí různý útlum a u -24dB je to už poměrně v pohodě i na hlučné ulici.
Nicméně není nad směrový mikrofon na tyči, který ovládá šikovný mikrofonista, který ví jak ho nasměrovat.
MartinWenzel (59)|10.2.2012 11:49
Pokud jde o kontinuální nahrávání, tak to jsem nikdy nezkoušel.
googie_gomez (5)|10.2.2012 12:08
noaid> teraz mam dilemu ktory teraz ci h4n alebo edirol, pozerala som recenzie kde ich porovnavaju a jedni tvrdia ze h4n a jedny zase ze ten tvo.

MartinWenzel> Na jednom fore niekto tvrdil ze to nahrava vsetko dokopy, ze h4n nahrava do dvoch stop /napr ze h2 do 4roch/. Ale ked nahravam na externy a vypnem vstavany stereo mikrofon tak by to malo byt v pohode, nie? Otazne je, ci sa to tam da vypnut aby sa to vsetko nezlialo. Predsalen je to urcene na stereo zaznam.
Mne ide hlavne o to ci to bude ta kvalita zvuku porovnatelna s tym ked to nahreavam na kameru s tym istym mikrofonom ci uz tam pichnem sibu alebo klopak. Pretoze mala som raz obycajny diktafon a na ten isty mono mikrofon som nahravala do kamery kde bol zvuk ok, ale na tom diktrafone to bolo des. Takze nezalezi iba od mikrofonu ktory tam pichnem preto sa chcem uistit ci h4n /pripadne ten edirol/ ma v tomto nesklame
MartinWenzel (59)|10.2.2012 12:54
H4n nahrává sice do 4 stop, ale ty dvě jsou z interních mikrofonů... Z externích nahrává do dvou samostatně. Kvalitou je nad kamerou (24-bit, 96 kHz), ale má spoustu nastavení a tak si zvolíš tu, kterou máš v kameře (nejspíš 16-bit, 48 kHz).
Oproti tomu Edirolu má Zoom obrovskou výhodu dvou kombinovaných profi vstupů XLR/TRS!!!
Zoom rozhodně nelze srovnávat s diktafonem... ;-)
googie_gomez (5)|10.2.2012 13:12
Tak v to dufam, lebo na jednom fore som teraz zase citala ze pre profesionalny vystup je to nepouzitelne. A mne iba o to mi ide, aby to bolo rovnake a ak nie lepsie ako to nahravat to do kamery s pouzitim externeho mikrofonu
noaid (284)|10.2.2012 16:42
Vybavením je Zoom H4N určitě lepší, kvalitou nevím, ale asi srovnatelné. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že bych více dnes uvažoval o tom zoomu, má asi lepší stereo lokalizaci s interním mikem.
Edirol nahrává velmi slušně (ale Sony je prostě lepší), základ je mít zapnuto 24 bitů (16 ne), kvůli následným úpravám v PC, a je možno také nahrávat více potichu a tím mít větší rezervu dynamiky. Samozřejmě do WAV souboru buď 48kHz nebo lépe 96kHz.
Kamera bude mít vždy jiný zvuk nez z rekordéru. Jednak se nahrává asi většinou do ztrátového formátu Dolby Digital, navíc se během nahrávaní v kameře provádí automaticky úprava hlasitosti a dynamiky.
S nahrávkou z rekordéru můžeme totéž udělat při střihu a především kontrolovaně a s minimálními ztrátami, kvalitu výsledku máme ve vlastních rukou.

V příloze je ukázka záznamu z Edirolu z externího binaurálního mikrofonu, původně nahrána v 24bit/96kHz převedená do mp3 320kbit 48kHz, takže lehce degradovaná kvalita, jinak bez úprav.
Vzhledem k tomu, že jde o binaurální nahrávku, doporučuji poslouchat přes sluchátka ;-)
googie_gomez (5)|12.2.2012 22:21
Znie to dobre ta nahravka. A co hovorene slovo, ako to tam znie
noaid (284)|14.2.2012 14:53
Kvalita nejen mluveného slova je závislá hlavně na použitém externím mikrofonu, rekordér jako takový je hodně kvalitní.