Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

4k kodeky

xfreakingpc (2)|9.1.2012 12:28
Ahoj, pomalu nám nastává příchod 4k, pracuje uz někdo a tímhle formátem a ma praktické zkušenosti? Jak to vypadá s kodeky a jejich kompresi, vejdou se na duallayer bray rozumne filmy? Hledal jsem trochu na netu a zádné poradne zdroje nenašel. Jestli nejake jsou jake střizny je akcelerovane přes gpu podporuji?
jarino1978 (8045)|9.1.2012 20:04
[quote=xfreakingpc;389970]Ahoj, pomalu nám nastává příchod 4k[/quote]

len ti pripomeniem, že dnes je rok 2012 a nie rok 2022.

Celý svet ešte neprešiel na SD 16 : 9 a nie to ešte HDTV a ty snívaš o nejakom 4K...9-)
Ivo Mašek (10205)|9.1.2012 20:10
Tak ono mu to nebude vlastně k ničemu. Ale chtěl to, má to :-) . Co s tím zamýšlí, to už je mě fuk
jarino1978 (8045)|9.1.2012 20:17
skôr si len niečo prečítal o nejakom úžasnom obraze.
ai (2993)|9.1.2012 22:18
tak ono uz to funguje preci, treba RED kamery,
pak je otazka co ktera kamera do ceho uklada, ten RED treba ma vlastni Redcode , tedy strizna to musi umet nacist (Vegas a Premiera myslim uz ano), strihat i exportovat. I ten export 4k asi ano uz ted , treba i TIFF sekvence nebo nejaky lossles na upravu jinde, frame server taky exportuje do rozmeru projektu, tedy i 4k

Prakticky ovsem to bude potrebovat solidni downscale na fullHD potom a to bude urcite lepsi jako FullHD natocene. SD po downkonverzi z fullHD je take lepsi nez SD natocene (stejnou kamerou nebo v relativnich mezich).
xfreakingpc (2)|9.1.2012 23:04
Tak jde o to že grafické karty (nejen highend) podporují eyefinity, v případě příchodu tenkých rámečků a dejme tomu velmi levných TN LCD panelů nebude tak drahé si 4k postavit, případně pořídit nativní 4k televizi (i když cena bude cca 20-30 násobná). RED udělal průlom ve 4k za přijatelnou cenu pro filmaře, nejen pro profesionály, a následují tenhle trend další firmy. Já myslím že pro nadšence tohle určitě smysl má, a pro profesionály mnohem větší (nejsem profesionál a ani nevím jestli někdy budu co se tohodle oboru týče). A co se týče HD tak spousta lidí HD má, ti co nemají desktop tak v menší míře, co nové verze tabletů kde dokonce je plánováno u ipadu 2k. A mě vždycky zajímali nové technologie tak to je snad takový problém se o tom snažit dovědět víc např. od lidí co by s tím mohli pracovat/pracují (pokud se tady vyskytují a ne každý se hned musí navážet že to nemá cenu, že je rok 2012 [třeba poslední :D kdo ví]).
Ivo Mašek (10205)|10.1.2012 08:07
Postnu jsem názory od lidí z HiFi-fora (tedy od lidí "od fochu"):

[quote]
K čemu to ale je? Gigantické rozlišení je potřeba především pro gigantické plátno. Já jsem vcelku pevně přesvědčený, že dnešní digitální 4K projekce v normálním kině a obraz doma z BluRaye na plátně rozumné velikosti prostě bude stačit i pro labužníka a celé to tím pádem připomíná hádku o tom, jestli je lepší auto, které jede maximálně 400, nebo 700. Vzhledem k tomu, že i pirát silnic jezdí většinou maximálně 250, tak je lepší to, které má větší zrychlení, líp sedí na silnici a míň žere. Pro tvůrce filmů to znamená dostupnost (cena minuty filmu), kvalitu obrazu (citlivost, barevnost, ostrost...), snadnost (hmotnost kamery, možnost okamžitě vidět výsledek) a pak taky jak se dá zpracovat výsledek (střih, postprodukce, nároky na hardware a software atd.). Podívejte se jak pokročily triky a teď nemyslím jen nějaké scifi rakety. Teď myslím třeba záběr na historické město, zvětšení počtu lidí při davových scénách, korekce barevnosti, odstranění nežádoucích věcí ve scéně... To všechno je možné jen díky digitálu a i v případě natočení na film se to zpracovává v počítači a max ve 4K. A teď co je lepší? Film na 70mm Imax ve kterém budou vidět špagáty, na kterých visí kaskadéři, občas v historickém filmu uvidíme dráty vysokého napětí, velkou bitvu budou představovat záběry pár chlápků pobíhajících okolo kamery a záběry v noci budou točené tak, že se v pravé poledne dá před objektiv tmavý filtr, nebo film s menším rozlišením, ale s dokonale rekonstruovanou podobu dobového města, davovými scénami s desetitisícem virtuálních komparzistů a perfektně zpracovaným vizuálem. Lawrence z Arábie je vynikající film, ale dnes by se dal natočit snáz a levněji než v době kdy byl natočen. Pouze by byl omezen na 4K, kdyby se dodělával na počítačích.
Díky digitálu šel natočit třeba Pán Prstenů. Nemám ten film zrovna v lásce (na rozdíl od knihy), ale kdyby to někdo zkusil pnatočit před třiceti lety, tak by to prostě nešlo. Kdyby to někdo zkusil natočit dnes na 8k, tak by to bylo o polovinu dražší a nebyl by jeden díl za rok, ale za dva, protože by to prostě ty počítače nezvládali urendrovat, potřebovali by 4x tolik datového prostoru atd.
[/quote]
[quote]
Já sám jsem byl překvapený jak velký je ten nárůst rozlišení problém. Renderovat místo do 2K, do 4K, nebo nedejbože do 8K je fakt strašlivý nárůst nákladů a času, na který se každý radši vykašle, protože mu to nestojí za to. A je to problém opravdu i pro bohatá studia.
[/quote]
[quote]
To je samozřejmě pravda, nicméně mě osobně stačí doma na 50 plazmě 720p a rozhodně bych si nekupoval 4K televizi kvůli "lepšímu" zážitku z filmu. Ani DVD není na takové TV žádná tragédie. Mnohem víc mi vadí promítání v kině ze špatné 35mm kopie. Tuhle jsem byl na Zdrojovém kódu a to byla kvalita asi jako kdybych se koukal na kinorip a to napřeháním. Naprosto příšerná poškrábaná rozmazaná a přepálená tragédie. Kdyby to pouštěli z BluRaye, byl bych mnohem radši.
[/quote]
Nechci samozřejmě hanit 4K a někoho od toho odrazovat, ani to pomlouvat. Ale kdo z vás tu má takové zobrazovadlo, na kterém uvidíte ty detaily toho rozlišení? Na druhou stranu zase plně chápu, že vést "takové řeči", tak dodnes čumíme na černobílou CRT :-D
Pytkin (7947)|10.1.2012 08:45
no ale ved ked chces davat vystup na film do kina , tak potrebujes take rozlisenie .. doma samozrejme take rozlisenie nikto neprehrava .. hovori sa tu ale o filmovych studiach .. a tie to pouzivaju ..
Ivo Mašek (10205)|10.1.2012 09:07
[quote=Pytkin;390216]no ale ved ked chces davat vystup na film do kina , tak potrebujes take rozlisenie .. doma samozrejme take rozlisenie nikto neprehrava .. hovori sa tu ale o filmovych studiach .. a tie to pouzivaju ..[/quote]
Ale to jo. Ovšem tazatel, jestli jsem to dobře pochopil, to chce na domácí použití. Tam se to mine účinkem (i když, samozřejmě, je to jeho věc, co s tím udělá a jestli se mu to vyplatí). První domácí zobrazovadla pro 4K budou do prodeje snad letos (ovšem ta cena? )
Pytkin (7947)|10.1.2012 10:49
ivo : jo to je jasne .. ja som len reagoval na tie prispevky z HIFI fora , co si sem dal :)
Novotak33 (39)|1.4.2013 17:25
Je to už sice rok staré vlákno, ale pokusím se také přispět svou troškou do mlýna. Nejsem žádný profesionál, jen mám tu možnost, díky kroužku, který navštěvuji, pracovat s relativně dobrou technikou.
Chtěl jsem si zkusit pustit sestříhaný výtvor z naší kamery Sony HXR-NX70 ve zdejším kině, které je vybavené ve velkém sále promítačkou Sony Cinealta ( přesný model neznám, jen její maximální výstupní rozlišení by mělo být 4K ) . Vypálil jsem tedy sestříhaný materiál jako mp4 ( MPEG-4 AVC Main@L4.1, 2RF, Bitrate 14Mbit, 1920x1080 25p, zvuk není tolik podstatný ale je to AAC LC, 256kbit, Stereo, 48kHz ) a pustil si ho v onom kině. Přehrával jsem to z (3D) BD přehrávače Sony, byla to 7mičková řada, nepamatuju si přesně označení. Rozměr plátna přesně nevím, ale dle oka bych to tipoval na 5-7 metrů v úhlopříčce. Jedná se sice "jenom" o FHD, ale obraz byl dle mého subjektivního hodnocení perfektní a ostrý, barvy nesplývali ( což by bylo spíš následkem asi špatně nastavené komprese, ale použil jsem relativně vysoký BR, bych řekl, takže k tomu nedocházelo) a i tmavší detaily byly dobře čitelné. Nemám sice porovnání s 4K, jelikož ho nativně nemám, ale chtěl jsem tím spíš říct, že pro menší kina je i FHD dobré, pro dnešní poměry. Dokonce jsem potom zkoušel i amatérský záznam z DVD disku a i ten vypadal na velkém plátně velmi dobře, ale je možné, že i samotný přehrávač obraz nějakým způsobem vylepšoval ( resp u SD záznamu minimálně přepočítával, ale u HD nevím, jestli si s ním nějak pohrával ) .
A k střihu, používáme Final Cut Pro X, ve kterém střiháme v rozlišení 1920x1080 ( v ProRes 4:2:2 ) , střih je svižný na 4 jádrové i5tce, ale když potom chce člověk konvertovat do MPEG-4 AVC, aby to někde mohl přehrát, tak i oné i5tce to ve dvou průchodech dá dost zabrat a to nechávám nastavení na MPEG Stream Clipu, pokud jsem zkusil nějakou ohavnost v Handbraku, tak i milá i5tka převáděla 4 minutový záznam asi 10-15 minut, takže 4K střih musí být na dnešních mašinách trochu utrpení ( myslím v amatérkém až poloprofi praxi ) , ale to asi spíš okrajově.
clee (6592)|29.4.2013 12:44
tak pokud jde o 4K mastering, temer nikdy se offline strih nedela v plny palbe, kdyz striham material z redky, dostavam od loaderu prekonvertovany zabery do nejaky "nahledovy" kvality, pouzivame vetsinou prores kodek (striham na applu), a v tu chvili kdy je projekt strizenej tak poslu edlku nebo fcp projekt frajerum co delaj online a ty podle tyhle reference automaticky poskladaj sestrih z onlinovejch fullres materialu, kterej se nasledne graduje. na to se da pouzit rada nastroju, profesionalove vetsinou pouzivaj flame, smoke, pripadne davinci, co se tyce projekce v digitalnich kinech v drtivy vetsine je potreba vyrobit digitalni kopii DCP, existujou i freewarovy nastroje pro vyrobu takovy kopie takze to neni omezeny jen pro profesionaly, jinak pokud neco konvertuju pro bluray, handbrake je pomerne pouzitelnej nastroj, pac vyuziva x264 ale je nutny pouzit dvoupruchodovy enkodovani, jinak pomerne dobrej i mainconcept.

btw. drtiva vetsina filmu co bezi v kinech je masterovana ve 2K, i kdyz se toci ve 4K i vejs (red epic 5K), vystup digitalni kopie bejva vetsinou 2K, je to hodne o penezich a casu, ktery ma producent na postprodukci, takze tvrzeni ze pro projekci v kinech je nutny 4K je zcestny, vetsina soucasnejch filmu pro kina tocenejch na digital se pouziva arri alexa, ze ktery se da vyrazit maximalne 2880x1620