Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mini PC ako NAS alias ASUS E35M1-I DELUXE + cez eSata ICY DOCK MB-561US-4SB-1 Alebo Org Nas Do 200 e

Paul Nordcore (23)|3.1.2012 23:18
Zdravým všetkých na tomto fóre riešim neustále dilemu ako vybudovať výkonný NAS a zrušiť veľký PC s veľkou spotrebou.
Pristupujem k alternatíve zrušiť PC a nahradiť ho mini pc s doskou ASUS E35M1-I DELUXE + 4 gb ram ddr3 + 1 tb disk a k nemu by som chcel pripojiť toto ICY DOCK MB-561US-4SB-1 cez e-sata a miesto na 4 disky by celkom sa hodilo keď už 2 X 2 TB mám a cenovo výde ten rámček omnoho lacnejšie ako NAS na 4 disky za ušetrene peniaze do budúcna môžem zainvestovať do ďalších diskov. Ale toto je len predstava realita môže byť úplne niekde inde a toho sa aj obávam. Vyriešene týmto by bolo priama komunikácia s Rámčekom a Mini PC (Kopírovanie a Úprava súborov na diskoch cez e-sata) a ten mini PC koli spotrebe môže kludne ísť aj cca 15 hodín denne. Tak funguje môj terajší žrút na energiu)
moje otázky znejú...
1. Takto postavený NAS server je výkonnejší a má viac možností ako NAS na 2 disky do cca 200 e alebo na 4 do cca 330 e
2. Bude e-sata stíhať komunikáciu na vzdialenosť po sieti ako NAS (Kino, TV)
3. A Hlavná otázka pre tých čo používajú originál NAS na komunikáciu po sieti. Šli by ste aj do takejto konfigurácie ???? Ako alternatíva za org. NAS ??
vivid.sk (11472)|3.1.2012 23:28
1) komercne dostupne NASy su zalozene na podobne vykonnych ARM/Atom procesoroch, neviem co sa mysli pojmom vykonnejsi. Pokial potrebujes len zdielat nejaky multimedialny obsah, streamovat film a raz za cas nieco skopirovat, aky tam potrebujes vykon?
2) Stihat ti bude aj pripojenie cez USB 2.0 :) cize eSATA bude stihat urcite. Toto najslabsi clanok urcite nieje.
3) neviem odpovedat, kedze NAS nemam, ale z mnohych hladisk je samostatne postaveny PC vyhodnejsie riesenie (minimalne preto, lebo si tam zriadis sw aky potrebujes, spotreba bude zhodna s NASom a hlavne, mozes to odhlucnit lepsie ako NASy (vacsina z nich naozaj nie su tiche krabicky, kedze su urcene niekam do serverovne)
Paul Nordcore (23)|4.1.2012 00:08
vivid.sk ďakujem za názor v tom bode si ma presne vystihol citujem ... Pokial potrebujes len zdielat nejaky multimedialny obsah, streamovat film a raz za cas nieco skopirovat ... Presne na toto potrebujen ten nas z roznych izieb streamovať film - nebolo by to naraz aj keď pri divx
by to malo stíhať. a to mini PC by bolo online skoro stale (mini PC som ho využíval na www stranky na player filmov a na download ....) a ten box by bol zapnutý keď by bol potrebný ....
vivid.sk (11472)|4.1.2012 00:16
Len si nenapisal ako budu napojene na router ostatne pristroje. Toto je spominany najslabsi clanok. Pokial cez wifi (802.11n-router je nutnost), tak pri peakoch fullHD kvalitneho videa by mohol byt problem (aj ked len teoreticky, Prakticky sa peaky cez 60-80 Mbit casto vo videu nenachadzaju). Pokial len 720p, tak to pojde v pohode.

Ale napriklad take satelitne HD vysielanie (datovy tok 10-14Mbit)- s tym by nieje ziadny problem, sam mam HTPC a ani subezne streamovanie HD obsahu do dvoch zariadeni cez wifi nerobi problemy.
Paul Nordcore (23)|4.1.2012 00:30
To je pravda trasu datoveho toku som vivid.sk nenapísal mám to tak že mám v 4 miestnostiach krabicu a v stene kábel ktorý ˇkaždy končí v 5 miestnosti a je napojený na DSL router (skúšal som po sieti s mojho terajšieho PC streamovať Full HD MKV do domáceho kina samsung a bez problémov.. ) Hlavne na MKV-čka by som to využíval ....
vivid.sk (11472)|4.1.2012 00:47
ako som uz napisal v PM, cez kabel bez problemov.
JardaKo (30)|4.1.2012 08:20
Co jsem se díval na tvůj popis HW - znamená to, že uvažuješ jen o platformě Windows. Nezkusil jsi pouvažovat o Linuxu?
Svého času jsem totiž řešil podobný problém - chtěl jsem NAS, ale žádné z "hotových" řešení mně nenadchlo (buď finančně, nebo řešením). Pak jsem si na webu ehw přečetl popis a diskuzi stavby malého domácího "serveru" a rozhodl se, že si udělám něco podobného.
Mám tedy vlastní NAS postanený na ATOMu (deska 945GSEJT - tu jsem vzal z důvodu napájení 12V adaptérem), PCI řadič 4xSATA, 1x2,5" IDE systém a momentálně 2x3TB data v RAID1 - vše napájeno z jednoho adaptéru 12V/5A. Zbývá mi tak ještě na desce 2xSATA a na řadiči 2xSATA - lze tedy sestavu doplnit ještě o 4disky (s jiným zdrojem samozřejmě).
Jako systém mi na tom běží Ubuntu 10.04 server (jen v text.režimu), WEBMIN pro "jednodušší správu" a SAMBA pro sdílení obsahu. Výhodou (aspoň pro mně) je, že LINUX má podporu RAIDu přímo v jádru a já chtěl data zrcadlit (proto jsem původně bral i ten extra PCI řadič 4xSATA), nicméně jak jsem laborováním zjistil lze RAID udělat vpodstatě z jakýchkoli disků resp. oddílů.
Chodí to velice spolehlivě, nevýhodou je, že to nemá "klikací" rozhraní (ikdyž ani to není tak úplně pravda díky WEBMINu) a poněkud složitější instalace a nastavení (aspoň pro začátečníky jako já - co se týče LINUXu tj. pár nadávek při rozcházení proběhlo :-)).
Velké PC stále mám, jen na něm upravuji HD filmy a kopíruji jej na tento NAS, který poskytuje svůj obsah pro TV. Přehrávání HD filmů je z něj bez problému, kopírování dat na něj rovněž (mám to zatím na 100Mbitu, takže plný 100Mbit). Jen ty disky začínají být malé :-))
interfernet422 (1575)|4.1.2012 08:35
[quote=Paul Nordcore;388623]To je pravda trasu datoveho toku som vivid.sk nenapísal mám to tak že mám v 4 miestnostiach krabicu a v stene kábel ktorý ˇkaždy končí v 5 miestnosti a je napojený na DSL router (skúšal som po sieti s mojho terajšieho PC streamovať Full HD MKV do domáceho kina samsung a bez problémov.. ) Hlavne na MKV-čka by som to využíval ....[/quote]
Nepíšeš jaký DSL router máš, zda-li má 100 Mbit, nebo gigabitový switch. Pro streamování stačí 100 Mbit, nervozní začne být člověk, pokud po síti potřebuje přesunout velký soubor, pak čas i zahlcení switche narůstá. Je známo, že gigabity v routerech nejsou tak výkonné, jako samostatné switche. Pak je řešením pořídit solo gigabitový switch, zapojit za router a zařízení můžou komunikovat přes něj maximální rychlostí.
KamilZ (10277)|4.1.2012 08:49
[quote=Paul Nordcore;388616]vPresne na toto potrebujen ten nas z roznych izieb streamovať film - nebolo by to naraz aj keď pri divx
by to malo stíhať. a to mini PC by bolo online skoro stale (mini PC som ho využíval na www stranky na player filmov a na download ....) a ten box by bol zapnutý keď by bol potrebný ....[/quote]
Dopadne to tak, že ten box bude zapnutý stále, to Ti můžu garantovat :-).

Ještě k výkonu - je rozdíl něco spouštět přes MMC a něco streamovat např. pomocí DLNA. Pokud budeš opravdu streamovat paralelně do více míst, tak to podle mě může narazit na výkon, pokud bys prováděl transcoding, vkládání titulků apod. Běžné sdílení DivX přes filesystém to nijak nezatíží, ale to streamování už bude určitě poznat. Netroufám si tvrdit, jak je to moc náročné - kolik toho paralelně zvládne.

PCčko bude určitě univerzálnější, ale pokud by to mělo být pouze jako úložiště, tak bych šel do NAS (DS411). Myslím, že to PCčko s ext. boxem Tě vyjde dráž (nebo srovnatelně) a bude to mít dohromady větší spotřebu a hlučnost. Pokud na tom chceš surfovat, tak je PC jasná volba, ale pokud jen jako úložiště, tak bych to zvážil. A kdybych šel do PC, tak bych to dal do jedné krabice, nerozděloval bych to na dvě, nevidím důvod (mimo estetiku).
JardaKo (30)|4.1.2012 09:10
[quote=interfernet422;388655]Nepíšeš jaký DSL router máš, zda-li má 100 Mbit, nebo gigabitový switch. Pro streamování stačí 100 Mbit, nervozní začne být člověk, pokud po síti potřebuje přesunout velký soubor, pak čas i zahlcení switche narůstá. Je známo, že gigabity v routerech nejsou tak výkonné, jako samostatné switche. Pak je řešením pořídit solo gigabitový switch, zapojit za router a zařízení můžou komunikovat přes něj maximální rychlostí.[/quote]

Přesně tak, já měl původně PC spojeno s tím mým "NASem" přes router (byť 100Mbit), ale kopírování probíhalo tak cca 3-4MB/s, což se mi zdálo málo (a taky je). Hledal jsem chybu všude možně, až jsem je propojil napřímo jen přes 100Mbit switch a rázem jsem byl na plném - cca 11-12MB/s. I tak kopírování HD (mkv) trvá dle velikosti něco kolem 10-20minut.
Paul Nordcore (23)|4.1.2012 09:21
Router mám 100 Mbit. Ale komunikáciu medzi Mini PC a ICY DOCK MB-561US-4SB-1 by bolo cez e-sata kábel (kopirovanie - úprava správa súborov) a mini PC je zapojené do siete 100 Mbit. Len neviem že pri prehrávaní a osadení 4 diskov cez jeden E-sata kábel bude ten ICY DOCK MB-561US-4SB-1 cez mini PC stíhať odovzdávať dáta do sieť v takom rozsahu aby nesekli videa.
Myslite si že keď by som naraz prehrával cez sieť MKV súbor Full HD film a v druhej miestnosti nejaký Divx stíhala by takáto konfigurácia alebo lepšie prikúpiť pred DSL gigabitový switch a zapojil naň všetky miestnosti a potom naň aj DSL router ak by to takto fungovalo. Ďalší gigabitový switch ktorý by som musel dať aj kde mám mini PC lebo tam mám len 100 Mbit switch.
Otázka znie: koncové zariadenia aj tak mám len 100 Mbit (Prehrávače MKV a Divx) a na takéto len prehrávanie má zmysel ísť do tých 1000 Mbit switch ???
Krayzie (325)|4.1.2012 09:27
Neviem, ci to chces iba ako NAS alebo aj ako MMC, ale nerozmyslal si napr. nad tymto http://www.incomp.sk/pocitace/serv-hp-proliant-micro-n40l-1-5ghz-1x4gb-bez-hdd-sata-server/ ? Je to sice o kusok viac ako tvoj limit (cca 40 eciek), ale pride mi to rozumnejsie ako krabicku krmit cez eSata dalsou krabickou.
JardaKo (30)|4.1.2012 09:46
Datový tok pro přehrávání HD (mkv) je někde mezi 8-20Mbit/s (podle toho kdo to ripoval). Datový (teoretický tok) SATA je 3 resp.6 Gbit/s - z tohoto pohledu určitě NENÍ SATA překážkou. Ani 100Mbit síť.
Je ovšem otázkou co všechno bude "poskytovatel" (v tvém případě mini PC) vlastně dělat? Jen posílat data? Nebo je před posíláním nějak upravovat? A bude dělat ještě i něco jiného? A jakou vlastní režii bude mít systém na tomto miniPC?
Pokud bude jen "posílat" data neviděl bych to jako problém a přecházet na 1Gbit jen kvůli koncovému zařízení jako zbytečnost. Z hlediska budoucnosti bych však postupný přechod na Gbit určitě zvážil.
KamilZ (10277)|4.1.2012 10:44
[quote=Paul Nordcore;388664]Otázka znie: koncové zariadenia aj tak mám len 100 Mbit (Prehrávače MKV a Divx) a na takéto len prehrávanie má zmysel ísť do tých 1000 Mbit switch ???[/quote]
Přechod na 1Git má smysl. Koncové zařízení máš sice jen 100Mbit, ale nejužší místo budeš mít mezi PC/NAS a switchem (z e-sata strach neměj). Přehrávání jednoho MKV a DivX paralelně Ti to samozřejmě zvládne i na 100MBit, ale jak to budeš krmit? Jestli z jiného PC, tak Tě brzy přestane bavit čekat na to, až se Ti to zkopíruje (vlastní zkušenost). 1Gbit je oproti 100Mbit hodně znát.

Ještě k ICY Dock: zarazilo mě, že je vyžadována podpora JBOD. To by znamenalo, že tam neuděláš RAID 5. Raději si to ověř, protože (předpokládám nebo vlastně doufám :-) ) tam nechceš dělat JBOD nebo RAID 0.
vivid.sk (11472)|4.1.2012 11:02
[quote=Paul Nordcore;388664]...PC stíhať odovzdávať dáta do sieť v takom rozsahu aby nesekli videa.
[/quote]

Stihat to bude. Ovsem, pokial zacnes subezne tahat z jedneho disku viac filmov naraz, gigabit v tom okamihu straca zmysel a najslabsim clankom sa stava neustale seekujuci HDD, ktoreho rychlost sa rapidne znizi (iste, stream filmov to staci, ale ak by si kopiroval plnou rychlostou, postrehnes to).


Na tvojom mieste by som zatial neriesil vymenu routra, vzhladom k tomu, ze ho uz mas kupeny. Zapojil by som to na existujuce zelezo, a pokial by si neskor mal problem s vypadkami, nie je problem vymenit router.


P.S. tym, ze mas ulozisko ja jednom mieste kopirovanie z externeho zdroja odpada. Pokial to bude velky presun (napriklad z externeho HDD velky objem dat), disk pripojis k PC a nebudes kopirovat po sieti.
Paul Nordcore (23)|6.1.2012 12:45
ďakujem za upozornenie KamilZ Ten JBOD určite nie a to musí byť podmienka že za žadnu cenu to nesmie byť priorita toho boxu. Preložil som si časť popisu k tomu boxu
- preklad znie

MB561US-4S-1 aj naďalej zahŕňa všetky štandardné funkcie. Jeden e-SATA port umožňuje priame, jednoduché pripojenie a flexibilné možnosti pre pokročilých používateľov. Portom multiplikátor e-SATA pripojenie, môžete sa pripojiť k portu multiplikátor JBOD adaptér pre prístup štyri disky cez jeden e-SATA pripojenie, alebo sa pripojiť k portu RAID radič násobič. To je výhodné pre tých, ktorí strih videa cez Mac alebo PC a chce konfigurácie nastavení RAID 5 pre zvýšenie skladovacej kapacity a prenosovej rýchlosti horiace.

Ďalšie USB pripojenie pre rýchle pripojiť k akémukoľvek počítačovému systému (najmä notebooky), ktoré umožňujú používateľom prístup až štyri jednotky zároveň, a najlepšie zo všetkého je tu nevyžaduje inštaláciu žiadnych ovládačov. To umožňuje užívateľom organizovať ich hudbu, fotografie a práca dát v rámci jedného krytu, takže je ideálny pre zálohovanie aplikácií.

tak ten RAID 5 podporuje ak som to dobre pochopil ... Ja uvažujem že ho buď budem používať ako samostatné disky alebo RAID 5 (jeden disk 2TB mám plný a druhý 2 TB polovica plná pokiaľ ho zaplním dúfam že disky pôjdu cenovo dole) Niečo som si o RAID 5 prečítal nemám žiadne skúsenosti keby si my to ozrejmil čo by bolo v mojom prípade lepšie. čítal som že na RAID 5 treba aspoň 3 disky.
Uvažujem aj nad variantou základnej dosky. Počkať na túto ASUS E45M1-I DELUXE http://www.alza.sk/asus-e45m1-i-deluxe-d276137.htm určite je o niečo bude mať lepší výkon.

Ďakujem za pomoc a všetkým že sa zapojili do témy .......
KamilZ (10277)|6.1.2012 14:29
Tak to je OK, já jsem se po tom detailně nepídil, jen jsem to zahlédl v popisu, tak jsem raději upozornil na potencionální problém.

Na RAID5 potřebuješ minimálně 3 disky. Čím více, tím lépe (jak z hlediska výkonu, tak z hlediska poměr cena/výkon). Výsledná kapacita bude vždy "o jeden disk menší", tzn. pro RAID5 z HDD 3x2TB bude výsledná kapacita 2x2TB=4TB, pro RAID5 z 5x2TB bude výsledná kapacita 4x2TB=8TB. Prostě jeden disk (ne doslova, je to rozprostřeno přes všechny) je obětován pro uložení parity, takže když o jeden disk přijdeš, tak neztratíš data.

Takže jestli chceš RAID5, tak musíš mít min. 3 disky. A stávající obsah budeš muset někde překopírovat, vytvořit RAID5 + volume/partition a nakopírovat zpět. Nelze to udělat ze stávajících disků, na kterých jsou data - přijdeš o ně.
Pytkin (7947)|7.1.2012 01:38
rozsirovat raid5 uz ale mozes pekne bez straty dat .. len pridas dalsi disk , das rebuildnut a za 24-48 hodin to je hotove .. a mas o 2TB vacsiu kapacitu ..
Krayzie (325)|9.1.2012 07:42
Stale nechapem, preco nechces ist cestou plnohodnotneho servra, v podstate za tie iste peniaze.
Paul Nordcore (23)|14.1.2012 19:42
-Na začiatok chcel by som sa poďakovať všetkým ktorý prispeli názormi v tomto mojom linku a hlavne Krayzie ktorý my doporučil túto mašinku, a chlapíkovi s iného fóra ktorý má prezívku Vanaj . Táto konfigurácia je momentálne najviac podla mojich predstáv.

Tak konečne objednané ale nie táto kombinácia ASUS E35M1-I DELUXE + cez eSata ICY DOCK MB-561US-4SB-1

Ale org. Server SERV HP ProLiant Micro N40L 1.5GHz 1x4GB bez-HDD DVD-RW SATA Server

http://www.incomp.sk/pocitace/serv-hp-proliant-micro-n40l-1-5ghz-1x4gb-bez-hdd-sata-server/

Processor - Dual Core 1.5GHz Athlon II

Memory - 2 DIMM Sockets, Up to 8GB Unbuffered ECC DDR3 1066/1333 MHz (nativně 1x4GB)

Storage - 4 Pluggable SATA 3.5”, up to 8TB of capacity, RAID 0, 1

Graphics - 128MB shared supporting 1920x1200 @ 60Hz

Networking - 1 Gigabit NIC

I/O Slots Two total – PCI Express (x16 and x1)

Power 150W power supply

Optical - SATA DVD-RW

USB 4 front, 2 rear, 1 internal + 1 eSATA rear
Dimension 26.7 x 26.0 x 21.0 cm H x D x W

k tomu:
Lite-On iHAS124-19 černá (Lite-On kvôli XBOXu)
ASUS EAH6450 SILENT/DI/1GD3(LP)

APC SurgeArrest P5B-FR

A Všetko to bude stáť na cca 330 e a to nie je všetko za tú cenu mám:

za 1e je windows server 2008 CZ (bežne stojí cca 213 - 300 e)
http://www.alza.sk/microsoft-windows-server-2008-r2-foundation-oem-d198240.htm
nie je nad originál softvérom a ešte aj je v cene.

za 1e disk 250 gb (Napr. http://www.alza.sk/western-digital-caviar-blue-250gb-32mb-cache-d195104.htm) ((cena cca 76 e)

Tak poďme počítať 330 e - 76 - 213 = 41 e tak za 41 e mám len takú obyčajnú krabicu čo by som aj chcel za tie prachy.
Ale keby sa Vám to zle čítalo tak poďme na to úplne ináč

za 330 e som poskladal Viac ako mini pc + NAS server + multimediálny prehrávač a dokonca som sa dostal na slovo Domáci Server + 250 gb disk + Org. sftware + lepšia grafika ako pri mojom mini pc + 4 miesta na disk.
A hlavne na záver podla poznatkov s iných fór spotreba takéhoto servera je cca 35 - 50 w záleží či tam je pridaná grafická karta a koľko diskov - dokážem to potom zmerať. Ale keď by som spojil NAS alebo box a to Mini PC dostal by som sa na vyššiu spotrebu a omnoho nižším komfortom ......

Keď to všetko budem mať v rukách tak dám daľšie postrehy a skúsenosti ....