Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T: Kostičkování obrazu v televizoru

Neregistrovaný (0)|31.12.2011 13:42
Tazatel: Decimus

Znění dotazu: Dobrý den,
mám dotaz ohledně kostičkování obrazu. Bydlím v panelovém domě a mám výstup ze společné antény v krabičce (analog+digital). Používám dva televizory (v krabičce mám jednoduchý rozbočovač), z nichž jeden televizor funguje bez problému (koax. kabel cca 1,5m), ale druhý televizor mi kostičkuje – digital (koax. kabel cca 15m). Technik naměřil signál v krabičce, že je dostačující (to jsem neměl ještě druhý televizor, jenom natažený kabel 15m),ale říkal, že by měl signál „snad“ stačit. Zřejmě signál nestačí a nevím, jaké je nejvhodnější řešení. Četl jsem nějaké diskuze, kde by řešením mohl být zesilovač s rozbočovačem (krabička s napájením 220V) nebo zesilovač, který se snad napájí z antény nebo televizoru (5V) – je možné ho napojit rovnou do krabičky od antény?
Můžete mi prosím poradit jaké by bylo nejvhodnější řešení?
Moc děkuji

Technika, které se dotaz týká: Televizor, anténa
jito (999)|31.12.2011 13:46
Co je to "krabička"?Pokud chceš dostat technickou radu,tak napiš podrobné informace o zařízeních,které jsou v cestě signálu.
Poskytovatel,a krabička-více info.A hlavně nepiš,že nevíš co máš za poskytovatele,když za to platíš...
Neregistrovaný (0)|31.12.2011 13:53
Děkuji za odpověď. Jsem laik a opravdu nevím, jaký je poskytovatel signálu. Krabičkou myslím, vyývod anténního kabelu do bytu.
jito (999)|31.12.2011 13:57
Aha,tak to vypadá na normální rozvod v STA.
Tipnul bych si na ten rozbočovač a propojovací 15 metrů dlouhý kabel.Může se i stát,že ta problémová TV má nižší citlivost tuneru.
Ještě udělej pokus(pokud to jde) a prohoď mezi sebou TV,aby se vyloučila chyba v TV.
Neregistrovaný (0)|31.12.2011 14:02
Televizor jsme zkoušeli prohodit, pravdou je, že televizor byl bez problémů (SONY), tak jsme druhý televizor reklamovali (samsung), byla prý vyměněna základní deska...ale problém je pořád....teda někdy je obraz v pořádku celý den a jindy to kostičkuje skoro pořád.
Díky
jito (999)|31.12.2011 14:15
A ten Samsung hraje špatně i když ho připojíš rovnou do přívodní "krabičky"?Bez toho rozbočovače...
Neregistrovaný (0)|31.12.2011 14:26
Teď jsem to zkusil (přímo do krabičky, bez rozbočovače) a při zapnutí to zakostičkovalo (Samsung) a pak už ne, ale když jsem přepnul na jiný program, tak to psalo slabý nebo žádný signál, ale pak to naskočilo. Zkusil jsem Samsung vypnout a zase zapnout a při zapnutí to zase kostičkovalo a pak už ne. Když Samsung vyměním za SONY, tak je to OK (kabel 1,5m). Ale potřebuju Samsung na ten delší kabel.
jito (999)|31.12.2011 14:36
To nezní dobře.
Pokud by ten Samsung zlobil i na přímé napojení do přívodu STA,tak ti nepomůže sebelepší rozbočovač a kabel.
Jsou tedy 2 řešení-znova nechat zkontrolovat a přeměřit přípojku STA-pokud bude OK(ne "snad" jak řekl technik) a TV bude mít stále problémy,tak je tu druhá-horší varianta-reklamace TV.
Možná by stačil dát zesilovač,ale ten neřeší primární problém,pouze ho "obchází".
Neregistrovaný (0)|31.12.2011 14:44
Technik říkal, že signál z antény není zas tak silný, ale mělo by to stačit. Nemůže to být v délce toho kabelu? Když ho zkusím Samsung napojit na ten kratší 1,5m (zkoušel jsem ho napřímo ale s kabelem 15m) a bylo by to v pořádku, pak jsou ztráty v délce toho kabelu? To by snad ten zesilovač měl dorovnat? Kbybych šel do toho zesilovače, je lepší ten na připojení 220 V nebo je to jedno?
Děkuji
jito (999)|31.12.2011 15:03
Pokud to chodí po připojení tím krátkým kabelem,tak by to šlo vyřešit.
Nevím co to je za kabel(kvalita)-ten 15 metrů.Pokud to je možné,zajdi do prodejny s sat.technikou,tam kup nový značkový kabel-např.Belden a nech si na něj nalisovat F-konektory.Pak tam vem anténní rozbočovač s F-konektory-takhle to vypadá:
http://www.ab-com.cz/premiumcord-antenni-rozbocovac-na-f-konektory-1-2-vystupy-5-1000-mhz.html?utm_source=zbozi&utm_medium=placene&utm_campaign=placene_zbozi
Pro jistotu si nech vyrobit i ten 1,5 metru dlouhý kabel-ten bude z "krabičky" do rozbočovače.A druhý kabel z rozbočovače do první TV-také s F-konektory.Pak ještě budeš potřebovat tři přechodky z F na ICE konektor.Ta vypadá takhle:
http://www.ppelectronic.cz/zbozi/antenni-kabely-konektory/fc-025-f-tv-samice-samec
Pokud jim vysvětlíš co řešíš,tak to určitě pochopí a vyrobí ti co potřebuješ.
KamilZ (10277)|31.12.2011 15:04
http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/aktivni-rozbocovac-2x-zdroj

Ale stále platí to, co psal jito - velmi pravděpodobně tím neřešíš primární problém úrovně signálu v STA, protože při správné úrovni by to muselo přežít i (kvalitní) 15m kabel. Ten si vlastně vzal kde? Kupoval, nebo vyráběl?
Neregistrovaný (0)|31.12.2011 15:18
Moc Vám děkuji za odpověď. Zkusím Samsung napojit na kratší kabel a zkusím to, zda bude fungovat bez problémů. Kvalita kabelu asi nebude kdoví jaká, tak ho zkusím vyměnit dle Vašeho doporučení i s konektory a rozbočovačem.
Trochu me děsí, že budu muset vystěhovat více nábytku, ale to se nedá nic dělat. Trochu jsem spoléhal na to, že koupím zesilovač a bude to:-)

Ještě jednou Vám děkuji a přeji krásný nový rok
jito (999)|31.12.2011 15:22
Zesilovač koupit můžeš v tom ti nikdo bránit nebude.
Pokud máš nějakého svého oblíbeného prodejce,tak se s ním domluv na vyzkoušení.Pokud to pomůže,necháš si ho.Pokud ne,můžeš ho vrátit.
Neregistrovaný (0)|31.12.2011 15:24
Kabel jsem kupoval v OKAY, ty koncovky jsou klasické ne ty F. Tak proto si říkám, že kvalitní asi moc nebude.
Snad to nebude tou televizí SAMSUNG (LED), to by mě trefilo...:-(
jito (999)|31.12.2011 15:26
I to je možné....ta TV.
Zrovna v Okay jsou celkem vstřícní na podobné zápůjčky na vyzkoušení.
Neregistrovaný (0)|31.12.2011 15:29
Děkuji za radu, zkusím to s tím zesilovačem na zkoušku a když to nevyřeším, pak vyměním kabely i s těmi koncovkami a rozbočovačem.
bastlir (3245)|1.1.2012 19:47
1. Kostičkování obecně je problém slabého signálu.
2. Věřím tomu, že máš plastobé IEC konektory(http://www.altronik.cz/konektor-primy-matel/d-78720/), které bývají příčinou 50% problémů. Pokud je tedy máš, vyhoď je a nahraď kovovými (http://www.altronik.cz/zasuvka-tv-prima-profi-bpp640/d-79062/).
3. U delšího ležatého vedení méně kvalitního koaxu je třeba si uvědomit, že sám tento kabel může působit jako anténa. V opačném efektu u tohoto kabelu dochází k vysokofrekvenčnímu zkratu proti zemi. Obecně každá pasivní "krabička" představuje útlum asi 4dB.
Neregistrovaný (0)|2.1.2012 16:22
Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď. Přesně ty plastové konektory mám. Zkusím je tedy vyměnit za kovové + vyměním kabel (na doporučení Belden nebo je ještě nějaký jiný kvalitní?). Snad to bude stačit:-)

Ještě jednou díky
Neregistrovaný (0)|2.1.2012 16:39
Ještě se zeptám, jestli je nějaký kvalitní rozbočovač (3xvýstup na TV + jeden do krabičky od antény) nebo jsou kvalitní jenom na F konektory?

Díky