Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalitní záznam Audia - schopnosti kamery

Tnet (31)|2.4.2005 20:42
často filmuju koncerty. Konkrétně koncerty klasiky, opery, bez reprodukovaného zvuku. Vše originál. Chtěl bych využít digitální kamery i pro získání dobré nahrávky zvuku. Jediná alternativa je asi minidisc.

Extrení mikrofon samozřejmě mám, ale problém je nastvením hlasitosti a citlivosti mokrofonu. Na mojí levný kameře Panasonic NV-GS11 to nijak samozřejmě nejde. Lepší kamery to umí? Má te někdo zkušenost, radu? Jediný co kamera dělá, že příliž hlasitý zvuk utlumí a jiný ne. Výsledek je kolísání hlasitosti... no asi každý chápe že to není dobrý poslech. \/
ODSakEda (2278)|2.4.2005 22:53
Tnet -nejlepší zvuk: barvu-brilanci, sikavky i basy, automatiku, i nejnižší hluk-snat právě pro vyšší hmotnost a větší microphony(!), měly, bohužel, naposled staré dobré SONY D8! Miniarituzací dlanovek miniDV vzal zvuk za své... Je navíc tak těžká, že když s ní schválně trochu víc mrskám, aby to nebyla nuda, tak ani při viplým stabilizeru, aby to tak cukavě neposkakovalo při pohybu s ní a bylo to mnohem plynulejší(!), ji delším držení i když mi dochází síla v ruce, rukou skoro nerozechvěji :-D

Kup z bazaru, na inzerát do 10-15 tis. starou D8, ale alespon s 800kpixely, lépe 1Mpixelovou TRV tuším model 740 (15x nebo 20x optika :-D ) a ušetříš a ještě bude velmi dobrej zvuk nahrávky! Točil jsem kdysi na MD, ale převodníky microphonního vstupu jsou mnohé mono, takže bez stereo předzesilovače (např. mini mix pultíku) se mnohé neobejdou, až ty dražší poslední a vnášeli mi stejně do nahrávky malounko šum. Větší než ta D8 a měla i plnější zvuk! A to jsem točil i klasiku z balkonu cca 20m(!) daleko, kde se pělo i hrálo bez aparatury!!! Jo a mikrofony na nich zoomujou!!! Tedy mírně, neboj, že když uděláš detail kytary, nebude slyšet zbytek, jen nebude tolik slyšet buben nebo basa i když budeš stát vedle nich(!) a nebude zanikat zpěv ani jiné nástroje! :-D A ještě něco-automatika ani vestavěné mikrofonky kamery nebyly přebuzeny, ani když jsem nechtěně prošel v těsné blízkosti PAčka hlučné rockové kapely!!! :-E

Já takovů starů ludru držím hlavně kvůli tomu, jako starej zvukař odkojenej na profi analogové audio technice! Ty nový... krámy s cirgulárkou uvnitř mě zatím nepřesvěsčili...

Jiné řešení je nejspíš nad 50.000,-Kč!...
Tnet (31)|2.4.2005 23:03
Díky moc za informace. Když se mi nějaká dostane do ruky, určitě jí vyzkouším. Ovšem zase ztratím pohodlnost digitálního záznamu.

Zmínil jsi se o mini mix pultu. Nic o tom nevím, tak mi určitě poradíš jestli existuje nějaká malá varianta kdy bych mohl ručně (potenciometrem) nastavovat vstupní úroveň zvuku z mikrofonu. Aby to nebylo neustále přebuzený. :-)
ODSakEda (2278)|2.4.2005 23:34
Tnet: ztratím pohodlnost digitálního záznamu???

D8 není analogová kamera!!! Narozdíl od video8, H8 i Hi8 s rozlišením jak VHS a zvuk by tedy mysel být u těchto analogů mono a také stejně nusnej jako na VHS, jak z kazetáku!... Takovou bych ti určitě nedoporučoval! I když D8 využívá stejné pásky!
A jak název D naznaču je to Digital8 systém s PAL rozlišením 720x576(!) AVI/DV 25Mb/s, stejně jako miniDV! Má oproti miniDV i Hi8 mnohem rychlejší posuv pásku i rychlost záznamových hlav(bubnu)! Zvuk 48kHz/16bit, tedy lepší než CDaudio!!! A proti minDV širší pásku (D8=8mm) a menší předpoklad výpadků, dropoutů na ní! :-D Ale je to cihla! :-E Od teho je ale stativ a profi kamery stejně váží kila a né gramy!
Tnet (31)|3.4.2005 00:40
Jo jasne tak to je fakt, ze bys mi nedoporucoval analog kameru:-) Uz vim o co jde, splet jsem to.
Krtek (1279)|3.4.2005 00:44
Tnet:
Nejlepší bude domluvit se z člověkem od mixpultu, a napojit k němu bezdrátovou mikrofonní soupravu (cca 20 tis). Pak k tomu potřebuješ kameru s XLR vstupy např. Sony PD 170, Canon XL2 (cena kamery min. 120 tis.) Pak teprve budeš mít kvalitní zvuk. V ostatních případech na to zapomeň. Ideální jsou minim. 2 kamery. Jedna na stativu, s druhou se můžeš pohybovat. Pak je taky řešení nahrát zvuk samostatně třeba na minidisc a pak v PC udělat synchro.
Na interní mikrofon zapomeň.

EDA: Tak co? Sledoval jsi Standu při hlasování o nedůvěře ? :-E
clee (6592)|3.4.2005 00:50
sezen si DATku
ODSakEda (2278)|3.4.2005 02:12
Krtek -až mi ho bylo líto a pak taky v kotli, on tam už jen opakovaně i přes jeho umírnování Jílkovou, sípal furt dokola: ODS! ODS! přátelé varuji vás před ODS! ODS! uuuuu ODS ODS!.............

Zapoměl, že není jen předsedou konkurenční strany, ale především premiérem(!) čR a tedy všech! I voličů ODS!

Ale to sem nepatří, přehodte to do pokecu nebo vymažte někdo, dík!

Apropo jsi na vlastní uši slyšel nahrávku ze starších SONY D8 z interních mikrofonů?! Z mixu totiž nenatočíš atmosféru koncertu s lidmi a také tam chybí spousta nástrojů, hlavně kytary či bicí, které proslýchaj z podia, sčítají se se zvukem PA a tedy je má logicky zvukař na šavli tišeji a ty nahrávky jsou z mixu vždy hrozně nevyvážený a suchý!!!...
clee (6592)|3.4.2005 02:49
tak to si teda dovolim oponovat, poslechni si tohle (ale poradne nahlas), je to ciste z mixu a navic na festivalu kde jak znamo neni moc casu na poradny nazvuceni a tenhle ansambl ma 7 clenu (kytara+zpev, doprovodnej zpev, solova kytara, basovka, bici, pozoun a trubka) jestli je tohle suchy a nevyvazeny, tak sem hluchej magor...

http://clee.czweb.org/ska-p_-_nino_soldado.mp3 ma to skoro 9MB, schvalne sem nechal velkou bitrate
MOJE (537)|3.4.2005 12:10
No ja by som radil

Nahrávať zvuk z MIXU na MD + nahrávať zvuk z 2 x MONO z nejakých lepších mic cez malý predzosilovač s malým šumom, ktorý Ti urobí hociktorý šikovnejší elektrotechnik (alebo si kúpiš skladačku - plošák + súčiastky a Ty to už len dáš dokopy) a nahrať tiež na MD.

Keď je schopný zvukár, tak to použiješ z MIXU a potlesk môžeš dať z toho druhého MD, alebo pustíš obidva MD naraz v pomere, ktorý Ti vyhovuje. Keď budeš potrebovať zrozumitelnejší zvuk kapely,tak si ho dvihneš (ten MD z MIXU).
ODSakEda (2278)|3.4.2005 12:33
clee -nojooo, to bylo spíše vyjímečně zdařile nazvučené (všechna čest zvukařovi!) včetně mikrofnu do publika (sálu?), to je snat jasný! Neznám moc zvukařů ani jsem mockrát neviděl, že by měli mikrofon do lidí a přimíchanej tento zvuk do nahrávky!

Jak píše i MOJE: ked je schopný zvukár! A když ne? I když u některých interiérů kvůli jejich rezonanci, je např basa ořezaná na některých frekvencí co se týče potom i výstupu z mixu, ale ślyšet je v sále vyvýženě, neb zvuk dozesílí rezonance prostoru!, takže i v akusticky hnusných prostorách s holími zdmi..., to nemusí znít úplně špatně jak v koupelně :-E ...
Krtek (1279)|3.4.2005 23:15
Eda: S tím zvukem si nevybereš. Buď to uděláš pořádně tře tak, že natáháš mikrofony nad publikum a zbytek z mixu, a nebo to prostě bude hnusný. Vždycky to bude hnusný, pokud budeš nahrávat interním mikrofonem. Záleží na tom, jaká je kamera a jaké jsou možnosti. Každej bohužel nemá takové možnosti nako např. zvukaři při koncertu kapely KISS, kdy tam natáhali 38 mikrofonů a pak to všechno smíchali.
Pokud má Tnet XLR vstupy, pak je nejlepší řešení při jeho podmínkách využít bezdrátovou mikrofonní soupravu a minidisc napojit na maxpult.
Stejně to ale pořád nebude ono.
Tnet (31)|4.4.2005 10:58
No v mém případě mi bohatě stačí když kameru dám na stativ do vhodné vzdálenosti (podle situace) a nahraju celý koncert. Video je jedna věc a mě jde i o slušné audio, aby se to dalo posloucjat. Samozřejmě je lepší minidisc nebo složitá aparatura, ale mě jde teď o to jakým způsobem si vypomoci a nějak zkorigovat externí mikrofon aby to nebylo přebuzený. Jelikož v kameře žádný nastavení není. No a to buď nějak levně a primitivně, kdy to budu posuzovat jen poslechem a nebo přes náky mirofonní mixák kde to bude třeba i vidět na ledkách nebo tak. Právě že tyhle věci vůbec neznám a nevím ja na to. Nejradši bych nějakou levnou provizorní metodu a časem to budu zdokonalovat.
Tímhle se léta zabývám na PC ale do terénu chci nějaký malý zlepšovák, protože jinak bych si tam rovnou mohl vzít celý PC a nahrávat na HDD. (Klavitní zvukovku mám :-E ).

ODSakEda:
Píšeš, že miniDV kamery nemají dobrý zvuk, ale nepíšeš v čem přesně. Je to nekomprimovaný a tuším že 48kHz. Kvalita převodníků asi nebude katastrofální, nebo v čem přesně je to špatný? Samozřejmě, že neočekávám že to bude něco extra, ale kolik lidí poslouchá mp3 a tvrdí, že žádný rozdíl nevidí... Tím chci říct, že ne všechny parametry jsou důležitý, aby se to zdálo jako dobrá nahrávka. :-I
clee (6592)|4.4.2005 11:23
no nejde ani tak o prevodnik jako spis o mikrofon, sou skoro u vsech kamer strasny, vetsina profiku hned kupuje externi, duvodu je nekolik, jednak interni mikrofony nejsou moc smerovy takze je slyset kazdej kameramanuv prd, ale hlavne bejva slyset kazetova mechanika kamery, v horsich pripadech i servo objektivu/transfokatoru
ODSakEda (2278)|4.4.2005 13:10
clee -přesně tak, to je to, čím daleko méně trpěly 1. velké dig. kamery!

Tnet -A nejspíš i díky(!) této své velikosti, kdy nebyli nuceni konstruptéři dělat tolik a takové kompromisy! A D8 od SONY tady nepropaguji teoretizováním, ale zkušenostmi jako zvukař jak hlučné rockové vesnické kapely, tak koncertů klasiky dítek a přednesů, recitací předškolních a tenkým hláskem špitajících dětí!

S koupí kamery jsem si z teoretické skepse aoutomaticky vyhlížel tehdy hnet nějakej externí microphon, ale vzápětí mě překvapila kvalita právě těch interních mikrofonů!!! Netrpí vším tím, co popisuješ Clee a na co si stěžuje spousta novopečenejch majitelů miniDV kamerek-dlanovek např. na videokamery.cz!...
Jsou dostatečně směrový a dokonce mírně zoomujou (zvyšují citlivost a zůžují směrovost!), nenahrávaj mechaniku kamery, ale realisticky a s minimálním šumem zachytí zpěv ptáků šplouchání kaprů a crvčků v lese!!!, jen tak se přitom nepřebudí, stereo báze je i přes blízkost obou mikrofonů těsně vedle sebe obdivuhodná atd., a tak jsem již žádný prach neutrácel! :-D

clee -Mohl bych ti poslat 3-5MB ukázky video/audio záznamu a můžeš jej dát na ftp? Já nemám možnost krom fotek!...